IN u turner 66 Zondag 20 Augustus 1905 28 j J aargang Tweede Blad. Van Amstel en IJ. De Oorlog. BUITENLAND. Rusland. Marokko. BIN N EN Ij A NIvT Kreta. Noorwegen. Provinciaal Nieuws Katholieke Sociale Actie. JLJt- WAALWIJK. Uitvoering te geveu door de Liedertafel „Oefening en Vermaakop Zondag 20 Augustus, in hare zaal Musis Sacrum. Aanvang 12 uur Programma Maueliefke Schellekens Die Vesper Beethoven. Via Crucis fia lucis Schwussig. Sweigen der Nacht Kreutser. met acc fur piano und bariton soli. BAARDWIJK. Concert te geven door de harmonie „De Eendracht* uit Drunen, iu den tuin van den heer H. Mulders. Entrée 10 cent. Aanvang 5 uur. (Zie programma'*) De zomer stilte. Naar buiten Nieuw badhuis. „Iedere bloem is 'n roos en iedere vogel'n vinkie" Waar zijn onze gedachten Voor mode en ie form. duurt en herduurt 'teer 't er wat van gioeitkijkja nemen, 't Belooft iets bijzonders te en dan blijft 't nog bij 'n halve in vat regel. worden op dit gebied raaif daarvan 'n De hevige warmte, die zoovele weken benauwend hing in de s'ad en je loo:r maakte en te landerig om te werken, be gint gelukkig over te drijven, 't Werken kan nu weer frisch op I eginuen En 't is voor urij etu pleizier om bij 't gezellig gaslicht in m'n kamer, die zóó prettig is, als ze bij een alleenloopend mensch maar zijn kan, vóór de open balcondeur met 't uitzicht op een van onze parken, waarvan de vijvers, nu in den schemer als lichtende strepen liggen tusscheu de diepdonkere hoornen, om hier te zitten schrijven en de Waal- wijkers en de andere lezers van de //Echo* ervan te vertellen, hoe hel leven van alle dag in de mooie AmstelsUd z'u gangetje gaat. Met de warmte gaat zoo langzamerhand de stilte verdwijnen. De mee»te meoscben hebben hun vacanties beetgehad en de kinderen van de le, 2e en 3e klasseschool zie je 's morgens tegeD negen in helder gesteven en gestreken jurken en kielen weer school-toe trekken. Die van de 4e klasscholen, de kinderen der zeer welgestel- den en rijken hebben tot 1 September vrij en genieten nog van strand of boscb, want in de stad blijft er van de tien hoogstens één. 'l Is ver^zeud zooals die uittocht naar zee en naar de bos'chen, het Gooi in naar Bussum, Hilversum, Baarnde kauten van Bloemendaal uit en vooral naar Zandvoort, elk jaar grooter omvang aan neemt. Wie 't maar even doeu kan gaat in de vacantie van z'n kinderen van de buitenlucht genieten. Dat wil zeggen vrouw en kroost genieten, voor den man en vader zijn deze dageu 'n ware beproeving 's Morgens moet hij vroeg op, om op tijd in de stad bij zijr. zaken te zijn in een restaurant moet hij ziju heil zoeken, als hij wat te eten wil hebben, om tegen den avond weer 'n kortere of langere poos in den trein te slijten. En dat is dan nog het gunstigste gevalis de afstand naar het buitenverblijf wat ver, dau is het hoofd des huizes genoodzaakt den nacht door te brengen in een eenzaam huis op 'n bed, slecht opgemaakt door het boodschappen meisje, dat eiken moigen met 'n schaap achtig gezicht komt vragen of er wat te bestellen is Zij, wier zakken zwaar zijn van het slijk der aarde, nemen hun pakje op en gaan de grenzen over om 't buiteulandsch mooi te bewonderen. Dat er nog velen op reis zijn, blijkt ook uit het typische feit, dat Woensdag de uitgeschreven raadsvergadering niet kon doorgaan omdat er ilechts 21 leden tegenwoordig waren Onze vroede vaderen schijnen dus ook aau 't genieten te zijn. Als ze dan maar uitgerust terugkomen en frisch aan den arbeid gaan, die ze in 't belang van de stad te verrichten hebben, zoodat ze niet meer van die gekkigheden uithalen, als laatst met de aanneming van 't jongste tramtarief, waarover ze weken zelfs maanden gedelibereerd hebben. Ten slotte is er een warboel van gekomen, een gecompliceerde geschiedenis, van wat ben je me, waaruit de conducteurs zich evenmin te redden wisteu als 't publi-'k dat kon. Aan ingezonden proteatstukken in de kranten geen gebrek, maar 't is nu eenmaal zoo en tot nieuwe hervorming zal 't zoo spoedig niet komen. Voordeel heeft de stad van 't nieuwe tarief nog niet gehad. En 't is te betwijfelen of 't ooit komt. Zoo gaat 't met 'n massa dingen, eerst Of 't zoo gek gain zal met de plannen volgend keer. van de dezer dagen gevormde commissie tot oprichting van een grootvolksbadbuis in het Linaeuskwartier, 't gedeelte van de stad tegen Watergraafsmeer aa-t 't Is te hopen van niet want deze oprichting zou van groot en algemeen volksbelang zijn. In zoo'n warmen tijd, als er nu achler den rug is, leer je badhuizen pas goed waardeereu. Er zijn hier drie groote badinrichtingen, één aan den Amstel, één aan het Y en één op den Hoiligeweg, waar je voor de somma van 35 centen drie kwartier lang plassen mag. Dus dat kan er nogal mee door. Maar voor 't volk is dit natuurlijk een te groote weelde- uitgaaf en daar 'n mensch nooit te véél met water kan morsen is 'n plan voor 'n nieuwe gelegenheid waar de werklui baden kunnen nooit genoeg toe te juichen. Er zitten ferme mannen in de commissie, dus, wie weetNou, als 't er is, ga 'k er 's 'n Zalerdagavondbad halen. Van de week fietste 'k 'n eindje door 't Vondelpark, ons mooie park, waarop we zoo trotsch zijn, 't geluk van moeders met kleine kinderen, die er in sport en andere wa gentjes worden rondgeieden 't geluk van aankomende jongens en meisjes, die er ten nissen achter het melkhuis en in stille laantjes afspraakjes hebben't geluk van de paard- en wielrijders, van wandelaars en vau allen, die houden van groen en hoornen, en wat frissche lucht, zoo sehaarsch in de groote stad. 'k Zag er een nieuwtje. \au verscheiden hoornen ziju bordjes gel angen met den naam erop in 't Latijn en ook in 't Hollandsch. Dat is leuk voor de men schep, want och het Ainsterdamsche volk staat zoo vreemd tegenover de levende na tuur. Daarvan kwam 'k voor 'n poosje nog 'n aardig of eigenlijk treurig «taaltje tegen. Op 'u Zondig middig wandelde 'k op den Linaeuswrg naar de groote uitspannings- plaais Otfd-Roosenburgh. Da weg is ver rukkelijk schoou en oud-Roosenburgh is een reuzeutuin met oude, breede hoornen, waaronder het na de ferme wandeling heer lijk zitten is. Zoo Zondagsmiddags wande len er dan ook tientallen menschen heen. Vlak voor mij uit liepen 'n vader, 'n moe der, arbeidtrsmenscheo leken 't, met drie kinderen. Het jongste joggie, 'n ventje van jur of zes, liep met 'n belangstellend snuitje op de wilde peên af, die op het gras langs den weg stond te bloeien. //Pa", riep hij toen tegenwoordig zeggen de kinde ren van de werkmenschen pa en ma, om welke reden de bourgeoisie teruggekeerd is tot het patriarchale vader en moeder*pa, wat zijne dit voor bloinine „Och jonge", rirp pa terug, kan-je dat nou uie zien, 't zijne ommers roze", 't Kiud was tcvieden met de explicatie. Waarom ook niet. Ja,- 't is eigenaardig hoe weinig het stads volk bloemen en planten kent. En daarom is 'deze nieuwe""maatregel van 't Vondel- parkbestuur heel goed, nu kunnen de men schen tenminste de namen, van de hoornen lezen. En dat ze 't werkelijk doen, daarvan zag 'k tot m'n pleizier de bewijzen. Heel zeker was 't niet geweest. Want de stedelingen worden, tot hun schande, hoe langer hoe oppervlakkiger. Hoe het komt, of hun aandacht zich misschien veraeelen moet op te veel dingen, 'k weet 't niet Maar oppervlakkig ziju ze en ge dachteloos ook al. Als je de lijst van op straat en in de tram gevonden voorwerpen leest, sla je je handen in mekaar, over de ontzettende ge dachteloosheid van de menschen. Als je leest en dit zuig ik waarachtig uiet uit m'n duim dat in de laatste dagen onder nog heel veel andere dingen gevonden is een bovenstuk vau een kuustgebit, een ling met sleutels, een zak tuinboonen. een h oge zijden hoed, een hemd en een paar sokken, veertien zegge veertien porte-monnaies met en zonder geld, en zes parapluis wel, is dat niet om paff vau te st3aD. We zullen er maar het zwijgen toe doen en liever nog gauw vertellen van het groote restaurant „Palais Royal" op den voorburgwal, bij den Dam", dat verbouwd is en zoo mooi ge worden. 't Is een pleizier om er te zitten en 'n potje hier te drinken. Eu om ook de dames haar deel te geven: de uitverkoopen zijn overal nog volop aan den gang, 't wan delen in de groot" winkelstraten, Kal ver straat, UtrechtBchestraat, Leidschestraat, Nieuwendijk, nog meer het binnengaan in de groote magazijnen om alle heerlijkheden van dichtbij te bewonderen en een bescheiden deel er van mee te dragen, dat is om in daraestaal te spreken, hemelsch en dolletjes wel, zijn dat niet de termen De vol gende maand zal er in het Paleis voor Volksvlijt een groote tentoonstelling gehou den worden voor Mode en Reform. Waar schijnlijk komt H. M. de Koningin er een JAN VAN OVERKERK. De Vrede i«, sedert gisteren, niet nader gekomen, inte gendeel is de kans nog minder geworden. Den geheelen ocStend is beraadslaagd over art. 9, dat betreft de betaling van een schade vergoeding aan Japan. Geen van beide par tijen wilde een duim breeds maar toegeven. Het resultaat was dati ook, dat men het, evenals art. 5, Sachalin, is overgestapt naar art, 10, dat betrekkiug heeft op de overgave van de geïnterneerde Russische oorlogssche pen aan Japan. Het is tamelijk zeker dat de nog overge bleven artikelen zijn art. 11 betreffende de beperking van de Russische zeemacht in het Verre Oosten en art. 12 betreffende de toe kenning van het vischrecht aan Japan langs de Russische kust van Wladiwostok tot aan de Behriag zee. Ofschoon de art. 11 genoemde beperking reeds door de feiten zelf eene beperking is geworden, k n toch worden vermoed, dat Rusland in een door een ander land voor geschreven beperking niet zal treden. In verschillende bladen wordt aan de onderhandelaars goeden raad gegeven. J.ipan moet dit doen, Rusland moet dat laten. Het eenige gevolg daarvan is, dat de kolommen dier bladen gemakkelijk gevuld worden. De zittingen der conferentie van vandaag waren gewijd aan de bespreking van arikcl elf. Om drie uur hedenmiddag werd, daar men niet tot overeenstemming kon komen, d* vtrde.e behandeling uitgesteld. Artikel waalf, betreffende het vcrleencn van vi ch— recht aan de Japanners op de kust van Si— be-ië, werd daarop met algemeene stemmen goedgeke urd. De conferentie ging om 3 45 uiteen tot 22 Augustus's namiddags drie uur. In die drie dagen tusscheuruimle worden «le protoco'len opgesteld. De eindstrijd za! den 22sten aanbreken. zers gestemd, d. i. ongeveer 6') pet. van de thuiszijode kiezers. Dus is de stemming een juiste uitdrukking geweest van de wenschen van het geheele Noo-sche volk. Misschien dat andere naties bij gelegen heid dit voorbeeld volgen. Over de beurtenissen in Bialystok schrijft een ooggetuige in de Russ. Corresp. De 12e Augustus was een der verschrik kelijkste dagen in B alys'ok. 's Namiddags om 3 uur had zich op straat een menigte arbei ders verzameld om te ciemonstreeren. Nau welijks was een der sprekers begonnen of er kwamen patrouilles aanstormen en de politie werd gewaarschuwd. Bij het nadereu vau de politie stoof de menigte uiteen, maar toen een soldaat voor haar oogeu een zeer in aanzien staanden vertegenwoordiger der arbeiders had neergelegd, verzamelde de menigte zich opnieuw en begon de soldaten met steenen te werpen. Er werd ook een bom geworpen, die intuSschen geeu schade aan richtte. De Kozakken stormden nu voorwaarts en begonnen een formeele slachting, die tot laat in den nacht voortduurde. Met opzet schoten zij op ongewapende voorbijgangers, vrouwen en kinderen. De straten waren met bloed overstroomd. Door de geopende vensters werd iu de huizen geschoten. In een der huizen werd een volkomen onschuldige grijs aard, een Israëliet bij het gebed gedood. Naar men zegt waren er 80 dooden en 200 gewonden. De meesten zijn Joden, maar er zijn ook Christelijke arbeiders onder. De Berliner Morgenpost meldt wit War schau Hier zijn 10 officieren eo 24 onder officieren, die weigerden naar het oorlogs— terrein te vertrekken, ter dood veroordeeld het vonnis kou evenwel niet worden voltrok ken, daar de soldaten hunner compagnie weigerden op hen le schieten. Een manifest van den Czaar kondigt aan de instelling van een raadgevend lichaam, belast me: de uitwerking van wetsontwerpen. Het zal iu Januari bijeenkomen. Het ontwerp, dat de Nationale vergadering instelt, is heden openbaar gemaakt. Zij wordt gekozen voor vijf jaar. Hei ontwerp beschrijft de samenstelling en de preogaiieveu der vertegenwoordiging. Een reglement wijst de provincies aan, die deelnemen aan de ver kiezingen en de soorten van kiezers en ver- kie baren. Het aautal gekozenen wordt bepaald op 412. Het bezoek van het Nederlandsche drietal rchepen tezamen in den vergrootenden trap ook wel een» eskader genoemd, aan Marokko^ wordt door de Franscheo druk besproken en uitgelegd als eeu slaafsche dienst aan Duitschland. Op Kreta hebben Engelsche troepen en opstandelingen samen gevochten.Een Eogelsch soldaat is licht gewood een opstandeling gesneuveld. Sedert 15 dezer is ook een ernstige botsing tusschen Russische troepen en insur- genten aan den gang. Aan het Referendum iu Noorwegen hebben ongeveer 872^000 man deelgenomen, d. i. van de ongeveer 400 00O kiezers van wie men weet dat zij thuis waren 93 pet Ongeveer 35,000 zeelui en anderen waren afwezig wegens den korten termijn van voorbereiding. Bij de laat ste ParlemeDlszittiiig hebben er 240,503 kie- llofberiebtcn Meu meldt uit den Haag: Het aan het Hbld. ontleende bericht, dat H. M. de Koningin waarschijnlijk reeds Zaterdag naar Oldenburg zal vertrekken, is geheel uit de lucht gegrepen en van allen grond ontbloot- H. M. heeft geenszins het voornemen in de maand Augustus het land te verlaten De Sjah van Perzië wordt niet op Het Loo verwacht. Atjeh Blijcens bij het departement van koloniën ontvangen telegraphisch bericht, sneuvelden hij een nachtelijke overvalling van het bivak en daarop gevolgden klewangaanval op een patrouille in boveo-Badongan (onderafdeeling Ta pa Toean) een officier en ze» Europeesche militairen beneden dien rang, terwijl een Europeesch militair gewoud weid. De vijand liet 22 dooden achter. Engclsch eskader te IJmuiden. De bijzondere correspondent van Hbld. seinde gisteren uit IJmuiden: Tegen half tien kwam de directeur en commandant der Marine, schout-bij-nacht baron Sweerts de Landas Wyborgh, met zijn adjudant en den chef van zijn «taf, kapt luit, ter zee Hoven, aan boord der Everlsen en werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Het was op zee kalm gebleven, doch lang zamerhand kwamen eenige jachten uit en een enkele stoomboot. Te kwarf voor tien werd van den vuurtoren geseind dat de Britsche vloot in zicht was Van de „Evert- sen" was van de schepen echter nog niets te zien. Tegen tien uur werd van de „Semaphore* de nadering van het eskader geseind. Een kwartier later deed een breede rookstreek in het westen iets ten zuiden Je Britsche vloot vermoeden en door den kijkers waren inderdaad de masten reeds te zien, een war net van staken leek het. De pieren liepen vol menschen, toen tegen half elf de flauwe omtrekken van de schepen in de voorste linie zichtbaar werden. Uit de haven stoomde bevlagde sfoombooten met kijklustigen. Mcoi was het oogenblik toen de Britsche schepen wendden en met volle kracht recht op de kust aanstoomden de reusachtige bouw kwam daardoor op zijn best uit. De donkergrijze gevaarten staken dof af tegen de schalks tintelende zee. Vooruitgaan zag men ze uiet, maar ze werden gestaag grooter, ze groeiden elke seconde totdat voor alle schepen na een vlaggt sein op hetzelfde oogenblik een schuira- kopje opspatte en ze even groot bleven. JDe vloot was geankerd, de schepen wend de en gaven hun flanken te zien. Het eskader is sterk tieu harbette-schepen eerste klasse (slagschepen), drie kruisers tweede en derde klasse, vijf gepantserde kruisers, een kruiser derde klasse en twaalf torpedobootvernielers. Het groote type schepen meet 12,000 ton en voert 16 kanonnrn van meer dan 10 centimeter met 3 lorpedo-lanceerbuizen. De machines hebben 15,000 1. P. K. en de be manning telt ougeveer 800 koppen. Zoodra de vloot geankerd was begaf lui tenant Prilevitz zich naar de „Exmouth* om den admiraal te begroeten en hem de dienst der Ned. marine aan te bieden. Te een uur ging de schout-bij-nacht den Britschen admiraal Wilson een welkomst- bezoek brengen, welke daartoe alle vlagoffi cieren van zijn eskader aan boord van de „Exmouth* vereenigd had. Schout-bij-nacht Sweerts de Landas Wyborg was vergezeld door den chef Var. zijn stat overste Hoven en zijn adjudant. Later op den middag beantwoordden de Britsche admi raal hel beleefdheidsbezoek. Te half acht 's avonds dineerden de schout bij-nacht, de commandant van de „Evertsen* en vijf Hollandsche zeeofficieren aan boord van de „Exmouth", IJmuiden was volgeloopen. Elke trein bracht meer menschen aande haven stond zwart hoewel daar van het Britsche eskader niet veel meer te zien was dan de schoor- steenen der schepen en de masten men vergenoegde zich met het zien binnen s'oo- raen van de zwarte torpedoboot Vei nielers, die dadelijk ua de officieele begroeting de ankers hadden gelicht om zich te begeven tiaar hun aanlegplaatsen voor de kleine sluizen. Er was aan boord van de „Ëvertsen* een roep van bewondering voor de correcte wijze, waarop de Britsche vloot voor anker ging. Toen het sein was geheschen aan boord van het admiraalschip, kwaineu te gelijkertijd alle schepen voor anker. De Engelsche officiereu hebben den Haag bezocht waar hun door den minister van Marine een diner werd aangeboden in Ams terdam, waar admiraal Sweerts de Landas Wyborg gastheer was, en Donderdagavond was 't gala maal op 't Loo. De subalterne officieren brachten een bezoek aan de om streken van Haarlem. De manschappen vul den de straten van IJmuiden en Amsterdam 't bracht zeer veel drukteallen waren hoogst tevreden over de vriendelijke en hartelijke ontvangst, en voor de groote oelangstelling van het publiek waarvan IJmuiden de goede vruchten heeft geplukt. Hedeumorgen is het majestueuse eskader vertrokken, zeker een goeden iudruk van Holland medenemende. Centraal Bureau. Tot Ambtenaren op het Centraal-Bureau van de Katholieke Sociale Actie ziju benoemd J. W. Raité, Redacteur van Hel Centrum vroeger Voorzitter van de Afdeeling Rotter dam van den Ned. R. K. Volksbond, en A. H. J. Engels, Voorzitter van den Bond van R. K. Werklietlenvereenigiiigen in het Aartsbisdom Utrecht. Vermoedelijk zullen* zij half September hunue werkzaamheden kunnen aanvangen. Het Centraal Bureau zal gevestigd wor den te Leiden, iu het kapitale huis Oude Singel, 78. Daar er nog al eeuige werk zaamheden iu verricht moeten worden zal de plechtige opening waarschijnlijk eerst in het begin van October kunnen plaats heb ben. Stichtingfonds. Gelijk wij onlangs mededeelden, bedraagt het Stichtingfonds thans bijna f25.000 Het Sticbtings-Coinité, dat deze som bijeenbracht, heeft er tevens voor gezorgd, dat deze gelden, ook in de toekomst, uiet zouden kunnen gebruikt worden dau waar voor ze werden g-vraagd en gegeven. Voor dat het Comité ombonden werd, stelde het daarom de Statuten vast voor eeue Veree nig ing tot bevordering van de Katholieke Sociale Actie in Nederland"lke, na eerst de goedkeuring vau het Doorluchtig Epis copaat verworven te hebben thans ook Koninklijk zijn goedgekeurd. Hierdoor heeft dus de Katholieke Sociale Actie een Centraal Lichaam gekregen, dat rechtspersoonlijkheid bezit. In de oprichtings-vergaderiug werden be noemd ;tot VoorzitterJhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, tot Vice-Voorzitter Mr. H. J. W. Pelster, en tot Secretaris Penningmeester Mr. P. J. M. Aalberse. Zooals bij aandachtige lezing der Statuten duidelijk blijkt, is deze Vereeniging tot bevordering van de Katholieke Sociale Actie in Nederland"niets nieuws. Zij is niet snders dau de Centrale Ver gadering, welke bestaat uit de Adviseurs, Voorzitters en Secretarissen van de Dioce sane Comité's van de Kath. Soc. Actie, benevens den Algemeene Adviseur en den Algemeeneu Secretaris. Do korte inhoud dezer Statuten is deze dat 't beheer van de bijeengebrachte en nog bijeen te brengen gelden zal komen bij de Centrale Vergadering. Dit doet natuurlijk niets af aan de zelfstandigheid der vijf Diocesane Comité's, die boveudieu haar eigen Diocesane kas behouden. Volledigheidshalve zullen wij de statuten gelijk deze in de De Staatscourant worden afgedrukt, de volgende week opnemen. Waalwijk 19 Aug. 1905. Telefoon. Naar ons uit hoogst vertrouwbare bron wordt medegedeeld zal onze gemeente zich binnen zeer korten tijd in 't bezit der telefoon met particuliere aansluiliugeu kunneu verheugen. Naar onze zegsman mededeelde, zal bin nen twee maanden de geheele aansluiting een feit ziju en zullen gesprekken kunnen worden gevoerd. Postkantoor. Uit bovenstaand bericht ziet men dat de telefoon-aanslniting nog aan 't. oude post kantoor zal plaats hebben. Dat is ook maar gewenscht, wijl we anders nog eeu heelen

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5