Gemeenteraadsvergadering. Gemengd Nieuws De Luxe-trein der Toekomst. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL MENGEL WERK. tijd zouden moateri Wachten, daar het zeker nog wel twee jaar zal duren, alvorens het nieuwe postkantoor in gebruik kan worden genomen. De plannen zijn reeds een heelen tijd aan 't hoofdbestuur ter goedkeuring gezonden, uiaar deze laat zeer lang op zich wachten en daardoor ook de aanbesteding. In ieder geval kunnen we reeds zeggen* dat het een zeer mooi gebouw zal worden. Koninginne—verjaardug. 1880—1905. De 25e verjaardag onzer geliefde Vorstinne is gewis eene zeer heugelijke gebeurtenis. Vooral ditmaal dient dus a lies gedaan te worden ura de librium ring aan dezen blijden dag zoo lang mogelijk bij de ingezetenen te doen voortleven. Wenschelijk is het daarom ren feret te organist-eren, dat alge meen in den stnask valt, een feest, waaraan zoo mogelijk alle klassen zullen deelnemen Wij hebben gofden moed, dat aan dezen lantsten wen.-ch zal w.nlen voldaan, want de commissie heeft, in afwijking van haar vorig plan met Imt oog op bovenstaande en zwichtende voor d-n algemrenen aandrang besloten ook ditmaal toch weer eer. lioht- stoet te orgmiseereu. Met de hier gevestigde vereenigingen is de commissie in relatie getreden Tegen hedenavond half negen zijn de besturen op geroepen bij den heer Chr. v. d. Werft ter uesprrking van een en ander en wij twijfelen niet of alle zullen tegenwoordig zijn. Moch ten er tot onze spijt vereenigingen vergeten zijn, dan hopen wij, dat ook deze hare be stuursleden naar de bijeenkomst zullen zenden. De, feestelijkheden bestaan dus hoofdzake lijk iu vlaggen, des avom'.s lichlstoet en daarna coucerten in de versierde en verlichte kiosk. Niemand behoeft dus iets te verlette». voor alle wenken die het welslagen kunnen verhoogen, houdt de commissie zich aanbe volen. Moge door algemeene medewerking een schitterend oranje-feest worden gevierd. Verbetering Loint. Na afloop der laatste vergadering werd neg gevraagd of er nog geen plannen van verbetering van de Loirit vooral bij de school en bij het klooster waren ingekomen waarop de, Burgemeester antwoordde dat binnenkort, die planuen gereed kwamen dal de Heer Wijn an ds uit Heusden, opzichter van den Prov. Waterstaat nog nader daarover kwam spreken, en er kans bestond op een inlaatsluis in het nienw te maken kanaal 's-Boi'ch-Drongelen, dat op waterpijl gemaakt zal worden. Heropening der R. K. Volksbibliotheek. Het zal door velen met graagte wor den vernomen, dat de R. K. Volksbi bliotheek morgen wederom wordt open gesteld. Terwijl het bestuur de duide lijkste blijken ontving, dat de heropening door talrijke lezers met ongeduld werd tegemoet gezien, moest de bibliotheek langer dan aanvankelijk gedacht was, gesloten blijven. Ruim 200 nieuwe boeken zijn in de bibliotheek geplaatst. In verband met andere omstandighe den zag het bestuur zich hierdoor ge noodzaakt, een nieuwen catologus aan te leggen, die alle in de bibliotheek staande boeken bevat, hetwelk de oor zaak van de verlengde sluiting was. Nu dit achter den rug is en de bi bliotheek geheel opnieuw is geordend, biedt zij lectuur te kust en te keur en kan men er het noodige vinden, om de naderende winteravonden aangenaam en nuttig door te brengen. De beer A. G. l'ulles. De heer Adrianus Pulles, sinds jaren onderwijzer aan onze openbare school, heeft deze week zijne geboorteplaats verlaten om de reis naar Ned.-Indie te aanvaarden. Naar wij vernemen, reist hij heden, Zaterdag tot Keulen en verder over Bazel naar Milaan en Genua in welke laatste stad hij zich zal inschepen. Het moge den heer Pulles, in wien onze gemeente een zeer goed onderwijzer en uitstekend— calligraaf verliest, in het Moederland naar wensch gaan. Capelle. Als iets zeer merkwaardigs kan gemeld worden, dat een zekere Sp. op de Zandschel gem. Loonopzand, een geiije in zijn bezii'heeft, dat, hoewel nog slechts drie maanden oud, reeds diie kommen melk per dag geeft, welke zeer goed te gebruiken zijn De schouwvoering over de waterleiding „de Ley," voor zoover die loop', door deze gemeente, zal dcor Hecren Burgemeester en Wethouders van bovengenoemde gemeente plaats hebben op Zaterdag, den 2 September a. s. 18 Aug. Van ouderdom een weinigje schuins voorover gebogeD kom', de landbouwer L. V. in de Heistraat woonachtig in het schemerdonker aanzetten om ziju woning te beieiken. Daar botst plomp verloren J. de J. van de Nieuwevaart met zijn fiets tegen den ouden man aan. Geen van beiden had de botsing kunneu voorzien bij de gewoonte der raecsten hier om zonder licht te rijden. V. lag met een gat iu 't hoofd legeu den grond eD de J. was bewusteloos. Hoeveel erger zullende ongelukken moeten worden, eer de politie hier zoo krachtig op treedt tegen fietsers, die zonder licht rijden als i». 't naburige Vrijhoeven geschiedt. Vrijhoeven Cappel. Diusdag legde de Heer Chr. Bwink, hoofd der openbare lagere school alhier, met goed gevolg het mondeling examen af in de T'ransche taal. llelstrant. Donderdagmiddag kwam een peertn. Hier en daar hield men het beestje staande en trachtie het dan te vangen, maar telkens galoppeeide bet verder. Dit niet alledaagsche voorv l bracht de bewoners in korien tijd op straal. De eigenaar van den pony. een appelboer, loopt zijn paardje na cu vangt het eerst iu Vrijhoeven—Cappel. Nu dit hollend paardje gevangen is, is er voor de toeschouwers de piet af eu hervat ieder het zoo pas verlaten werk. Rechtvaart. Donderdagavond hadden de de jongelui op den Rechtvaart weer een buitenkansje. G. W. was dien dag onder bouw en nu werden de jongens uit de buurt volgeus de gewoonte getrakteerd. Heel gezellig brachten zij den avond door en menig glaasje werd op het jonge paar geledigd. BESOIJEN, Volgens gewoonte belooft de kermis hier heel gezellig te zijn. Om te beginnen geeft Maandag, 's morgens, de Liedertafel een matinee die zich gewoonlijk in een lioel druk bezoek mag verheugen. Dit jaar zal voor de eerste maal o. m. een operette ten gehoore gebracht worden, n.l. Valscli Alarm. Hetgeen wij daarvan reeds hoorden en zagen geeft ons wel vertrouwen dat, de vereenigiug hier succes mede zal hebben. Trouwens zoo iets wil er met kermis in. In het cafë Central is voor drie avonden een Bredasch Trio geënga geerd dat overal nogal bijval genoten heefl. De verschillaude bals zullen ook weder plaats hebben, terwijl voorts nog in verschillende cafe's gelegenheid zal bestaan ons eeu dansje te mukeu. Toen voor eeuige jaren hier het feest ter gelegenheid der kroning onzer geeerbiedigde Koningin plaats had, dat tusschen twee haak jes de moeite wel waar.l was en in grooter plaatsen niet schooner gevierd hebben, hoorde men van verschillende zijden de opmer king maken, waarom hier ook uijt bij de verjaardagen der koningin steeds een feestje gegeven. Tot dusverre is hier echter niets van gekomen, Het ia te hopen dat hier ook eens enkele lui het iuuitiatief toe nemen eu men ons het volgend jaar ook eens iu feeststemming ziet. Do commissie gekozen uit ingezetenen inzake wijziging grensregeling der gemeente heeft de haar aangeboden wijziging aangeno men. Onze gemeente wordt hierdoor echter aanmerkelijk kleiner, daar ten noorden der Maasmond niets meer tot Besoijen hoort, Men is eindelijk begonnen onze straat te verbeteren. Het was dan ook meer als erg en degenen die Besoijen per fiets of rijtuig Sasseeiden zullen dit w-il ondervonden hebben Iet enkele dagen is het klaar en zal de straat goed zijn. Raumsdonk, 18 Aug. 1905. Eenige dagen geleden sloegen ;wee paarden ge»pannen tooi een hooiwagen op hol tengevolge van hel afioopen van een wiel, de paarden renden in ijzingwekkende vaarl door het Dorp en werden op een kwartier afslard eeist tot stil staan gebracht. De voerman beliep ver schillende kwetsuren. Dezer dagen overreed de slagersknecht van C. Boezer het ruim tweejaiig zoontje van V. Strien. In den beginne dacht men dat hef k:nd geen letsel bekomen had, later bleek het evenwel dat zijn rechterbeentje gebroken was. Dr.Gutteling verleendede eerstegeneeskundige hulp. Geertruidenberg 18 Augustus 1905. Tot ons genotgen kunnen wij me den dat de geboortedag van H. M. de Koningin op feestelijke wijze zal worden herdacht. Er heeft zich namelijk eene commissie gevormd die zich belast met het inzamelen van gelden. Drunun. Dondeidagmorgen had de ter aarde bestelling plaats van den eerw. broeder Augusiinus, die op den jeugdigen lecttijd van 32 jaren overleed. Zekere J. de W. viel Donderdagmorgen van den hoogsteu steiger van de in aanbouw zijnde boterfabrick, liet liep echter goed af, alleen kwetste hij een weinig zijn arm. Voor eenige jaren viel diens vader van een steiger, wal hem hel leven kostte. Baardwijk, 19 Aug. Naar wij bij geruchte vernemen woiden voor de twee vacaturen die er in den raad ziju ontstaan door het overlijden van de heeren van Helvoirt en Donkers nu reeds 17 candidaten genoemd. Als men in aanmerking neemt dat de ver kiezing pas den 24 dezer plaats heeft, dan kunnen er bij de nu reeds genoemde candi- daten nog wel wat bijkomen, Mor*en, Maandag Dinsdag en Woens dag hebben we wederom onze kermis, welke zich ditmaal vooral zeer goed I at aanzien zoodat ons aangename dagen s'aan te wachten. Motgennamiddag ten 5 uur zal in den tuin van den heer H. Mulders een concert vorden gegeven door de harmonie „De Eendracht" uit Drunen. De liedertafel geeft Maandag eer. matinee waarbij de heeren Jan Wilmont en Burmanje hunne medewerking zullen verlecnen. Dins dagavond geeft A brak. de Winter een soiree in de zaal van den heer L. v. Cromvoirlr terwijl Woensdagavond de tooneelclub der St. Paulusvereeuiging hare leden een concert zal aanbieden, Voegt men hier nog bii de koeken Galant:riekramen met draaimoleu, dan ziet men wel dat er voor „elk wat wils" is. KAATSHEUVEL. 15 Aug. 1905 Diefstal. Donderdag nacht zijn bij J, G. in de Kattensteeg een partijtje aardappelen van het land ontvreemd. Naar de sporen op den akker te oordeelen, is men met schop eo riek aan 't werk geweest. De dader is onbe kend. Examen, Bij het gisteren te 's Hage gehouden exa men Fransch (L. O slaagde o.ra. de heer C. J. van Beers van Kaatsheuvel. «»<!ii< i i w m. Amerikaansche statistiek. ucisirnHt. uuuuciun^wiuuag Een belangwekkende statistiek leert ons, wat hit in volle vaart de Heistraat door galop— er alsoo in eene wereldstad als Chicago omgaat. In'Meie stad wordt alle 8 inln. 27 sec eeo raeDSch geboren, alle 15 min. sterft er een. Om de Tb uren heeft een moord plaats, om de 18 uren een «elfmoord. om d« 5 uren een doodelijk ongeval. Mot raasseu wordt er alle '26 min. ge vochten, alle 3 uren slaat een inbreker zijn slag Aanranding op den publieken weg alle 1 uren iedere 6 sec. wordt er iemand op straat lastig gevallen. Om de 6 min. 30 sec. gaat er iema :d tegen zijn zin naar het politieburcel. Een brand en twee huwelijken alle twee uren. Eindelijk zij nog vermeld, dat alle 75 min. eeu nieuw gebouw voltooid wordt, ra >ar ook alle 78 min. een nieuw gebouw... iustoill Vrceselijk ongeluk. Een vreeselijk ongeluk had ie Lemmer plaats, De veehouder A. H. keerde met z*jn vrouw dochter, schoonzoon en een kindje van beide laaistgenoemdrn per rijtuig huiswaarts. Op een 20 minuten atiiauds van Lemmer ging het paard op hol, het rijtuig werd met kracht tegen een der langs den weg staande boomen geslagen, waardoor de kap verbrijzeld werd. Door den hevigen schok werd H. uit hel rijtuig geslingerd en bleef onmiddelijk dood zijn vrouw werd aan hoofd en schouder zwavr gekwe st, terwijl de drie anderen vrijwel roet den schrik vrij kwimen. Vrucselijkc dood. Een oppasser uit het zinneloozengestickl te Ville Evrard, nabij Parijs, nam, toen hij in den kelder eenig werk verrichtte, een verstikkende lucht waar. dié uit den oven der centrale ver warming scheen te komen. Hij waarschuwde den bestuurder en deelde hem als zijn vermoeden mede, dat er deodo ratten in den oven lagen. Den volgende»! dag kon men den Btsrk door het gcheele gebouw rieken eo gingen eenige mannen in den kelder om den oven schoon te maken. Toen zij de deur dsarvan openden, moes- teu rHen de vlucht nemen en eerst n dat men geruimen tijd lucht door den kolder had laten stroomen, kon men den oven weer naderen. Een oppasser, met een lantaarn bij zich, ging er in. Daar wBchtie hom een afgrijselijk schouw spel. In e n hoek van den oven, op den rooster zat ineengedoken «en menschehjko gedaante en toen deze er uitgehaald was, herkende uien haar alleen nog aan een kam, die in de haren slak. als het lijk van mevrouw Gaucher een verpleegde die sedert een maand vermist werd. De lijkschou wing bracht aan het licht, dat de arme vrouw van honger was omgekomen. Een harer armen hsd zij geheel verslonden. Men meent, dat haar doodstrijd acht dagen moet geduurd hebben. Waarschijnlijk i* zij uit een der zalen ontsnapt en heeft zij den kelder weten te bereiken, die nooit werd afgesloten. Daar zal zij een schuil plaats in den oven gezocht en de deur achter zich dichlgetiokken hebben, die van binnen niel weer geopend kan worden en zoo gaf zij zichzelf aan den hongerdood prijs. WAALWIJK. OPENBARE VERGADERING van den raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 17 Augustus des namiddags ten 6»/4 uur. o- VoorzitterDe burgemeester K. A. M. ridder de van der Scltueren. Afwezig de heeren A. H. van Schijndel, J. J. van Dooren en Th. Hoffmans. Aan da orde 1. Vaststelling der bouwverordening. 2. Aanvraag van de commissie tot feest viering op den verjaardag van H. M. de Koningin om subsidie in de kosten. 3. Vaststelling van het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 19U5. Na de opening worden de notulen der vorige vergadering vojrgelezeu en ongewij zigd vastgesteld. Aan de orde 1. Vaststelling der bouwverordening. De Voorzitter„het vorige jaar is deze verordening door den raad vastgesteld, Ge deputeerde Staten hebben daarop eenige aanmerkingen gemaakt; door veelvuldige correspondentie tusschen B. en W. en ge noemd college ziju we er in geslaagd de bezwaren naar wederzijdsch goedvinden te regelen, zoodat thans het goedkeuringsbe sluit van Gedeputeerde Staten klaar ligt, indien de raad de verordening als ze thans is, opnieuw vaststelt.* De heer Klijberg „Zou het niet beter zijn deze verotdening uog eens te stellen in handen van eene commissie ter onder zoek, die kan de zaak dan nog eens goed overwegen en de geweuschte veranderingen aanbiengen.* De Voorzitter „dat is gebeurd vroeger in den raad eu later door B. eo W. 't golden hier alleen eenige kleine aanmer kingen van Gedeputeerde Staten; als de raad ze nu vaststelt is de zaak in orde, vroeger is ze ook reeds goedgekeurd." De heer Klijberg „ik vind 't beter een zaak van zoo groot belang nogmaals te laten onderzoeken, bij ernstig ond«tzoek doeu zich altijd nog talrijke belangrijke gezichts punten voor eu als ze eenmaal is vast- gesteld, gaat het niet aan ze maar direct te wijzigen.* De* Voorzitter: „dan zal de lijdensge schiedenis weer van voor af aau beginnen, laten we de verordening eens een paar jaar in werking zien, dan zien we beter wat er aan zou mankeerenhet heeft èn B. eu W.èn Ged. Staten veel moeite gekost en nu wij tot overeenstemming zijn gekomen, zou men weer gaan wijzigeu, ik zou er uu niet aan tornen De heer Baijens „ik wil het voorstel van den heer Klijberg gaarne steunen. De Voorzitter: „ik uil de heeren in ernstige overweging geven het niet te doen, daar we iu groote raoeielijkheden zullen komen* De heer Verwiel„ik begrijp niet wat er tegen kan zijn.* De Voorzitter: „het is toch slechts eene bloote formaliteit, eenige kleine wijzigingen goedkeuren die uog in de reeds vastgestelde verordening zijn aangebtachl op wensch van Ged. Staten en ik verzeker u dat de ver ordening zoo goed is samengesteld als mo gelijk is, dat er geen verbeteringen inge bracht zullen worden.* De heer Baijens„om een voorbeeld te geven, dat ze nu juist niet geheel in orde is, diene dal fr li.v. iu s'.ta! dut verboden is buiten vuur te stoken, terwijl <ie p.-r*o- neele belasting juist vrijstelling verleent als men buiten stookt, b.v. tnei kachels of wat ook.* De Voorzitter: „dat is natuurlijk niet de b.-doeling De heer Klijberg „ik ben er niet ge weest loen die verordening is behandeld, in. i. is 't brsle ze te stellen in handen van eene commissie, die, bijgestaan door een deskundige, in overleg met B. en W. en rekening houdeud met de aanmerkingen van Ged. Staten de verordening vaststelt zooveel mogelijk in bebng dtr gemeente.* De Voorzitter: „de wijzigingen zijn erin gebracht iu overleg met- Gedeputeerde Staten, den inspecteur der volksgezondheid en wo ningwet zooveel mogelijk in 't belsng der gemeente en ik geloof niet dat Gedepu teerde Staten toe zouden laten dat thans, nu de goedkeuring gereed ligt, nog wordt veranderd; wij zouden raoeielijkheden krijgen met Gedep. Staten en daarom zou ik u in overweging geven uw voorstel in te trek ken.* De heer Klijberg: „er is natuurlijk ge< n twijfel aan dat door B en W. niet is gehandeld in 't belang der gemeente, maar we zitten hier toch ais ledeu van den raad, die de belangen der gemeente moeten behartigen en nu vind ik dat we de zsken in commissie nog veel beter ouder oogen kunnen zien is er iets niet goed dan kan 't nog gewijzigd worden ik blijf dus nog bij mijn voorstel, vooral nu ik zie dat nog meer heeren «-an 't zeilde gevoelen zijn.* De lieer Jud. Timmermans Wz „ik ben er voor üe verordeuing zoo vast te stellen als ze thans ter tafel ligt, als ze nu nog in commissie komt, dan komen er natuurlijk weer wijzigingen inis alle menschelijk werk onvolmaakt, zeker is dat voor eene geheel nieuwe verotdening als deze; na herhaald en nauwgezet onderzoek zijn we tot over eenstemming gekomen de ondervinding zal hier moeten leereti, daarom zou ik in over weging geven de verordening thans zoo aan te nomen en nadat ze een jaar in werking is geweest aan eene nauwgezette revisie te onderwerpen, dan ziju de feilen asn 't licht gekomen.* De heer Klijberg„ik geloof dat het spoedige afwetking in verband gebracht moet worden met den termijn dat de verordening kliar moet zijn en goedgekeurd door Geil. Staten, maar zoo'n commissie kon er spoed bijzetten en in 14 dagen kant en klaar zijn 't is toch beter thans de zaak zooveel mogelijk vrij van gebreken maken dan 't volgend jaar weer wijzigen.* De Voorzitter „nadat door ons in over leg met Ged. Staten en deskundigen de zaak geheel is in orde gebracht eu zoo goedgekturd zal worden, geloof ik niet dat het in 't belang is van de gemeente om nu 'i voorstel van den heer Klijberg aan te nemen. Aangezien er nu twee geheel te genstrijdige voorstellen ziju, zal ik eerst T voorstel van B. en W. in omvraag brengen en als dil valt, het voorstel van den heer Klijberg, indien dit nog door 2 leden ge steund wordt.* Daarna wordt 't voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor: Tegen: Timmermans van Tureuhout. Verbant. Klijberg. v. d. Broek. Verwiel. G ragt mans. Baijens. Timmermans Wz. 2. Aanvraag van de commissie tot feest viering op den verjaardag van H. M. de Koningiu om subsidie in de kosten. Het request dtr commissie worlt voor gelezen door den secretaris. Hierin deelt zij mede dat het haar plan is ter gelegenheid van den 25eu verjaardag onzer geliefde Koningin, ee ige feestelijkheden te organi- seeren, waarvoor zij aan den raad eene sab- sidie van f 150 verzoekt. De Voorzitter: „B. en W. hebben be sloten den raad voor te stellen, der com missie f 100 subsidie te verleenen.* Aangenomen. De begrooting zal iu dier voege gewij zigd worden. Niemand meer 't woord verlangend, wordt de openbare vergadering gesloten tot be handeling van punt 3 iu etne vergadering met gesloten deuren. Het spoorboekje van Juli 1910 bevatte onder No. 592 de lnxetrein Hoek-vau-Hollaud-Wladi- wottock, veitrek Rotterdam 1). P. eiken maan dag 8,15 'savonds, vertrek Wladiwostock eiken Zondag 10,1 voormiddag retour 1ste klasse met 125 pet. aZuslag- voeding, logies eu verpleging inbegrepen, üm hem te onder scheiden vac gewone luxetreinen heette deze de L- L. trein, de verdubbeling der L. beduidde de superlatief vau luxe. Ik had het plan mijn zomervacantie in één der veelgeroemde Japansche badplaatsen te gaan doorbrengen, in gezelschap van mijn vriend Autoon en vanzelf kozen we dus voor de reis daarheen de Siberische overlandroute. Zoo reden wij op 13 Juli 1910 om 8,15 naar het Verre Oosten. Eeu vluchtige wandeling door de negen wagens van den trein overtuigde ons dat hier werkelijk het hoogte punt van comfort was bereikt. Het waren prachtwagens van bijzon dere grootte en elegance. Kijk eens die oude Venetiaansche kroon en daar de eau de cologne springbronnen I riepen we elkaar toe, terwijl we de stations Dordrecht, Gorinchem en Tiel voorbijvlogen. En daar dat marnieroeeia van noum riep ik. Bij zoo'n kunstwerk in een luxetrein houdt toch alles op I L)Har kwam zich een medereiziger in ons gesprek mengeu, zich voorstellend als rar. Jay Snob, groot mijnen bezit ter uit Montana. Voor Europa «»u Azië mag dat voldoende ziju, zei hij, iu Amerika zouden zulke mar- marpo.jpen iu een treinteutooustelliug niet geduld worden, bij ons is een Michel Augelo het minste- Hij verzocht ons samen de de thee te gaan drinken, wat wij goedvonden eu met ons drieën zetten wij ons aan een prachtig be werkt tafeltje neer. De wagens zijn toch magnifique gecon strueerd, merkte ik op. Er ia met de minste schudding. En met zoo'n kolossale snelheid 1 vulde Autoou aan. Kolosaal is een relatief begrip, ver klaarde mr. Suob. Wij rijden snel iu verhou ding tot een omnibus, maar langzaam, in verhouding met onze eigen treinen, waarbij ik financieel betrokken ben.' Nu, wij rijden toch honderd kilometer per uur. Kan zijn, op vrije stukken, maar met inbegrip vau oponthoud aan de stations berei ken wij nauwelijks 84 K.M. per uur. Wij lijden in Amerika royaal het dubbele met onze olectriciteitsmachines. Maar meneer Snob, zei ik, in 5>/* dag doen wij een afstand van 11,000 K.M. Kon gemakkelijk in driemaal 24 uur gedaan worden, meende de Amerikaan droog. Bovendien welk een abominabel comfort. Ik had wat rheumathiek toen ik aan den Hoek instapte en ik liet dus dadelijk den dokter in mijn coupé komen- Wat? Is er dan een medicus in den trein? riep ik. Ja, verwondert u dat zoo Er is tegen- genwoordig een dokter op bet kleinste dorp, wij kunnen er voor onze 125 pet. toeslag ook een verlangen. Enfin, de dokter schreef me een badkuur voor maar er zijn geen modder baden in dezen trein, wel Romijusche, Iersche ltussiche, koolzuur, electrische en lichtbaden. Geen modderbad, wat is dat voor een L. L. trein, 't Ontbreekt hier aan alleB. U overdrijft toch een beetje, zei ik. Ik viud't een heerlijk idee om van middag tusschen Keulen eu Berlijn in een lauw bad te liggen, Een bediende serveerde sigaren. Ik naT> er een die er kostbaar uitzag en vroeg naar den prijs. Niemendal meneer, zei de dienende geest. Dit is inde retour begrepen. Willen de heeren niet naar waggon 3 gaan, het concert zal dadelijk beginnen. Deze boodschap frappeerde mij natuurlijk, weer ten zeerste Maar Au toon was al over zijn verbazing heen. Komaan, zei hij, laten we een uurtje muziek gaan hooreD. Het concert was hoogst interessant. Een sopraan en een bariton van de Peters burger opera gaveu het beste wat zij konden eu wij genoten ongemeen. Zeer mooi vooral speelde de pianiste Vera Oktaview, die op een prach- tigen Bechsteinvleugel de Dmoll sonate van Beethoven en Bach's toccata in D met magi straal meesterschap voordroeg. Antoon was al bij de eerste noten op de beeldschoone kunste nares verliefd. Tamelijk laat zochten wij onze fraaie en elegant ingerichte slaapkamers op eu ik sliep heerlijk, terwijl de trein zonder tol- of pasop- onthoud de Russische grens overschreed, waartoe bij internationale verdragen verlof was gegeven. Ou.;e Amerikaan was ook den volgenden dag zeer uit ziju humeur. De barbier had hem gesneden, bij het uit 8 nummers bestaande en door de Parijsche firma Voisou geleverd menu voor het diner miste hij zijn lievelingsrecht, men schonk 1849er Johannisberger, terwij] hij 181 Ier verwacht had, in 't kort hij was tot St. Petersburg aan 't mopperen. Ook het con cert van den vorigen avond was hem niet be vallen bij hem iu Amerika had hij tusschen Omaua en Saltlake city de geheele Parsifal met Bayreuther krachten zien opvoeren. Nadat wij St. Petersburg (3 minuten opont houd) hadden gepasseerd, kwam vriend Antoon, dien ik een uur of wat niet gezien had, op me af. Waar ben je zoolang geweest? vroeg ik. In 't muzieksalon, bij Früulein Oktaview, ze iB verrukkelijk Heb je dau al kennis gemaakt? O, ja zeker, en ik heb al reden te ge- looven, dat ik zeer gelukkig worden zal Man, mensch, je zult toch niet nscn, ji Ja, amice, ik ben besloten en zij is het ook. Dus je wilt in Samara of Usa uitstappen om een huwelijk voor te bereiden. Waarom uitstappen Rijden we niet in een L L-trein Ik heb al geïnformeerd, we kunnen in den trein trouwen. In waggon 4 is geregeld een beambte, die naar de Russische wet gelukkig minneuden kan trouwen. Onze papieren zijn in orde, de ondertrouwaankon- diging moet een dag in den waggon hangen en zoodra we Tscheljabinsk bereikt hebben, staat niets ons huwelijk meer iu den weg. Toen ik 's Woensdags het dagelijks ver schijnende L L-trein-nieuwsblad ter hand nam, vond ik daarin al de verlovingsadvertentie en een uitnoodiging aan alle reizigers om zich bij het station Kurgan voor een eenvoudig huwe lijksdiner in den eetsalon te vereenigen. De bariton en de sopraan van de Parijsche opera zongen voor het hors d'oeuvre het voor duet gezet ntreulich geführt, ziehet dahiu" uit Lohengrin en ikrelf hield in de nabijheid van Pet ropawlowks een toast, die 25 KM. duurde. De geestdrift was algemeen en Antoon en zijn jonge vrouw zweefden tot Omsk iu de wolken. Maar niet verder. Het Siberische klimaat scheen den jongen echtgenooten niet goed te bekomen. Reeds in Krasnoyarsk traden karak terverschillen aau den dag, die in Kansk tot lichte ontstemming, in Kljutschiskaja tot twis ten en bij Irkutsk tot scheiding van tafel en nsleeping-car" voerden. Op Vrijdagmiddag nabij Nikolajewsk klaagde Antoon mij en mr. Sn >b zijn nood Ik had me niet zoo moeten haasten, zei hij. Het ie een ongelukkig huwelijk- En wat het ergste is, de wettelijke scheiding kan alleeD door een rechtei worden uitgesproken, dus niet vóór we aan het doel van onze reis in Wladiwostock zijn. Dan moet ik dus nog twee volle dagen wachten, een eeuwigheid voor een mensch, wien zijn vrijheid tegenlacht. De Amerikaan trachtte hem te troosten Ik h<H> het je al bij Nijmegen gezegd, deze trein deugt niet- Dan moetje bij ons in Amerika wezen Op de lijn van Chicago tot in het gebied van Arizona kunt gij u iu elk oogen- blik gedurende de reis laten scheiden I de M- 1

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 6