De Oorlog. UÜTTENLANI). Provinciaal Nieuws Rusland. BfNNF.NLAN 5de Diocesanen Katholiekendag Helmond. Waalwijk 23 Aug. 1905. Aanbestedingen. op te wijzen op de resultaten van het patronaat van St. Jacobus te 's Hertogenbosch. Omdat de R. K. jongens- en meisjespa- tronaten en dergelijke vereenigingen ten zeerste beverderen het stoffelijk, zedelijk en godsdienstig welzijn der werklieden en diar- door middelijk werken in het belang der pa troons achtte deze afdeeling bet noodzakelijk, dat de katholieke patroons de oprichting van It. K. Patronaten en dergelijke vereen igingen in de gemeente hunner inwoning krachtig zullen bevorderen en in de hand werken en de reeds opgerichte patronaten en dergelijke vereenigingen moreel en stof felijk zullen steunen. In de vierde afdeelingonderwijs, werd na ccn degelijke inleiding door den herr II. H. J. Herpers, de wensch geuit, dat de ouders, geestelijkheid, onderwijzers en werk gevers de patronaten en huishoudscholen krachtig zullen steunen eu dal daarin gods dienst onderwijs gepaard ga met maatschap pelijk onderricht naar plaatselijke behoeften. In de Vie afdeeling ten slotte die voor de belangen van den Middenstand, werd de wensch uitgesproken door den heer A. Ver voort, dat de Middenstand voor haar leden de noodige onderlegdheid in den godsdienst en in maatschappelijke vraagstukken moet vinden in haar eigen propagandaclubs en vakcursussen en daarom dis lichamen moeten worden opgericht en gesteund. Op voorstel van dr. J. Nouwens vond de vergadering dit echter niet voldoende. Ze besloot daarom tevens, dal bedoeld onderricht en genoemde opleiding, ook voor jongens v*n den middenstand na het verlaten der lagere school, kan en moet gegeven worden in de R. K. Patronaten, en voltooid in de Propngandaclub en de Vakcursussen, en dat de afdeelingen ook krachtig zullen mede werken tot het oprichten en steunen van R. K. Patronaten, onder voorwaarde, dat deze ook voor liet godsdienstig maatschappelijk en economisch welzijn van uen middenstand practisch zullen werken. Hiermede hebben we het noodzakelijkste uit deze gewichtige beraadslagingen over zulk een belangrijk actueel onderwerp gegeven. Plaatsgebrek noodzaakt ons veel onvermeld te laten, wat den aanwezigen een bron is geweest van hoog genot en nuttige kenr.is. Alleen zij nog vermeld, dat naar aanleiding van het leveren van de „drapenu* aan de Hanze, een typisch coi.currentiedebatje werd gevoerd tusscben den kooper in den persoon van deu voorzitter, den teekenaar en een der teleurgestelde mededingers. Het getuigde wel van „handelsgeest', dat op deze patroonsvergadering dit onderwerp ter sprake kwam. Na afloop dezer sectievergaderingen, moest die massa gespijzigd worden, wat voor een plaats als Helmond een zeer bedenkelijke bezigheid is. Te ruim half vijf was het grootste deel der deelnemers vereenigd in de wel niet mooie, maar bizonder practische en ruime zaal der R. K. Werkliedenvereer.iging. In twee andere zalen hadden inmiddels feestvergaderingen plaats, waar de eerw. heer H. Roes en de heer J. B. Vesters als spre kers optraden voor deelnemers, die om welke reden dan ook, in de groote zaal geen plaats hadden kunnen vinden, of liever genoten van muziek. Na liet binnenkomen van Z. D. H. deu bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. van de Ven en Z. D. H. mgr. C. van de Ven, bisschop van Natchi-toches (Amerika) zong een koor het „Tu es Petrus* en bracht de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer P. C. de Louw in welsprekende woorden een betuiging van hulde en trouw aan het geestelijk en wereldlijk gezag en spoorde de aanwezigen aan, niet het minst de vele gees telijken om de hand te slaan aan wat op dezeu dag was afgepaald. Nadat de vastgestelde conclusies door den secretaris, den heer H. P. H. van Glabbeek waren voorgelezen en „De Almachtige* van dr. Wap was gezongen sprak dr. P. J. Vnllings. In eenvoudige, maar daardoor juist zoo heldere, zoo ondubbelzinnige woorden hoorden we verwijten, dat het zoo lang geduurd heeft, voordat het woord van Paus Leo XIII werd gelezen, anders dan door hen, die er een verdraaide uitlegging aan wilden geven Hij herinnerde welke mannen harde woorden moesten hooren, omdat ze te getrouw hadden naverteld, wat de Paus had geleerd. Maar de actie leeft na, hoewel er nog een tekort is in de wetenschap aan wat de katholieke sociologie eischt. Deze Katholiekendag heeft althans op één punt duidelijkheid gebracht, ul. over de patronaten. Men heeft aangetoond, dat ei bij den jongen man is een tekort aan gods dienstzin, een aan Christelijk plichtbesef, niet alleen bij den werkman, maar ook bij de hoogere standen. De katholieke scholen, die met zoo groot succes afleveren voor de wetenschap, leveren niet al voor het werkelijk leven. Sociale onwetendheid is de groote kwaal, en die kan door patronaten veel verminderd worden. Met een krachtige aansporing om de en kele belofte van dezen dag niet te vergoten den tijd van mooie, speechen voorbij te ach ten, maar de koe bij de horens te pakken, en patronaten op te richten als er een te Delft bestaat, waar nooit gespeeld is, maar steeds geleerd op prettige wijze besloot spreker zijn eiger lijk onderwerp en gaf ten slotte nog een heerlijk warme opwekking om te voorkomen, dat de jeugd in het leven der ouderen een aanleiding vinde om tot tweeërlei catechismus te besluiten, één voor de Kerk en één voor het leven. {Luide bij vals betuiging). Dc Voorzitter dankte den spreker en deelde mede, dat de beer W. Prinzen 1 12,000 voor een patronaat heeft geschon ken. Oi;der luide toejuiching betrad mgr. W. v. d. Ven den katheder en sprak „Ik kan dit gebouw niet verlaten, zon der mijn lurtelijken dank te hebben betuigd voor al hetgeen dezen dag heeft plaats ge had. „Ik dank d n president, die met het comité van actie zich zooveel moeite en zorg heeft getroost voor dezen dag, een dag waarop een onderwerp is besproken, dat zoozeer de liefde en liooge achting verdunt, „De kat'.olieken van den 5en Katholie ken dag hebben begrepen, dat de deugd alleen den mensch gelukkig maakt, dat ons bestaan gericht is op één doel. Zij hebben begrepen, dat voor de jeugd alles afhangt van de opleiding, zooals die heden gewenseht is. Deze dag heeft een werk aanbevolen, dat geheel mijn hart bezit. Ik zegen zijn woorden en bid op hem Gods zegen af. „Moge onze jeugd opgroeien, zooaft ze zijn moet, zooals heden is gewenseht en geschetst door deu redenaar, die zoo hntg en zoo goed hier heeft gesproken. „Moge de patronaten van den beginne af zijn, wat ze weten moeten. Moge de jeugd het woord indachtig zijn. „Gedenk uwen Schepper in de dagen uwer jeugd, vooraleer de oude dagen komen„ er het andere woord van den koninklijken Ptalmmist „De jongeling zal op den ouden dag den weg niet verlaten, di n hij in zijn jeugd dat het door de Russische aanvallen (agres— t sions) gedwongen was, uit zelfbehoud zijn toevlucht te nemen tot de wapenen. Na overal als overwinnaar uit het strijdperk te zijn getreden, heeft Japan het recht op een rerugbetaling| van zijn uitgaven. Rusland ontkend volkomen., dat Japan in een positie zou verkeeren, dergelijke voorwa rdeu op te leggen. Rusland erkent niet overwonnen te zijn of dat Japan recht zou hebben op een schade vergoeding. Japan heef', geen Russisch grondgebied bezet. Een dergelijke eisch is zonder voorbeeld. Rusland heelt nooit een oorlogssch itting betaald zelfs niet tocu Na poleon Moskou bezet hield. Bij artikel 10 wordt door Rusland staande gehouden, doch door de Japanne s ontkend dat de eisch tot overgave van de geïnter neerde oorlogsschepen, in strijd is met het internationale recht, Bij artikel 11 verzekert Japan, dat de be- I eiking van de Russische zeemacht in het Verre Oosten onvermijdelijk is om ten blij- venden vrede tc verzekeren. Rusland ver werpt dat denkbeeld ganschelijk al» belee dig nd voor zijn nationale eer en waatdig— heid. Het biedt echter aan, de verklaring af te leggen, dat, het buiten zijn plannen lipt dc Japanschc zeemacht in hei Verre Oosten te bedreigen. bewandeld heeft.* „De patronaten moeten dat woord uit voeren. Langs dien weg worden mannen gevormd, die blaken voor de zaak van God, die den Godsdienst liefhebben boven alles al het andere als bijwerk beschouwen, in hoofdzaak werken om deu hemel te winnen God te dienen en Hem lal er in den Hemel te bczilfen. „Deugd is alles. Deugd maakt gelukkig, hiernamaals, en ook hier op aarde. Daarom moet de jeugd geholpen worden. „De patronaten moeten de ouders helpen vervangen. „Besluiten we met den zegen Gods af te smeekeu over het werk, dan zal de Maat schappij weer God liefhebben en met God zal zij triomfeeren. „Geloofd zij Jezus Christus Na dit warm uitgesproken bisschoppelijk woord, gevoelde de groote menigte behoefte haar luiden bijval te betuigen, daarna gaf mgr. aan de geknielde mannen den bisschop pelijkeu zegen en de 5e Katholiekendag in liet diocees Den Bosch was voorbij. De volle treinen en trams gingen ver spreiden, wat dten dag zoo eendrachtig bij een was geweest. Voor de beslissing. 't Was te verwachten, dat de pauze, die bij de onderhandelingen over den vrede te Portsmouth is ingetreden, e^n welkome ge legenheid zou zijn voor vele correspondenten om hun stoute schoenen aan te trekken en bij deze en gene gezaghebbende personen op bezoek te gaan. Een goed journalist wil zijn lezers zoo gaarne nieuws voorzetten dat de belangrijke kwesties van den dag raakt. En zeker houdt op dit oogenblik geen enkel onderwerp de belangstelling over de geheele wereld zoo zeer bezig als de vraag, hoe het thans met de kansen op den vrede staat, en of het werkdijk nog mogelijk is, dal de heeren wanneer zij hedenmiddag om drie uur weder bijeenkomen, tot overeenstemming Hunnen komen. Maar geen grooter ramp voor die op nieuwe beluste dagbladmenschen dan dat de lui, wier meening werkelijk vau eenig belang zou zjjn, een slot op den mond ge legd hebben, zoodat maar heel weinig inte ressant uieuvs te kabelen is. Gedachtig aan het spreekwoord, dat men bij broodsgebrek zich maar tevreden moet stel'en met korstjes van pastijen, disschen zij nu intervieuws op met alle mogelijke menschen, wier naam een Russischen of Japanschen klank heeft en als het waar is, dat humor alleenlijk in tegenstellingen is gelegen, zou het een kos telijke bloemlezing geven, wanneer iemand de meest sai'aute zinsneden vau die ver klaringen onder elkaar zette. Veel wijzer wordt meu er intusschen niet door of men al van al dat moois kennis neemtwij voor ons achten het raadzamer de nieuwsgierigheid tot morgen op dieet te zetten, liever dan de maag te overladen met een mengsel van ongare kostjes. Ziehier dan een gerecht, door den be proefden kok Reuter aangeboden, waai mede verstandige menschen zich voor vandaag levreden zullen te stellen hebben, teuzij dan een of meerdere telegrammen een verkwik kelijk nagerechtje brengen mochten: Door beide delegaties zijn protocollen op gesteld om vanmiddag te worden ingeleverd. Hieronder volgt een samenvatting van de argumenten, betreffende de betwiste artikelen vervat in de protocollen. Bij art. 5 eischen de Japanners Sachalin voor zich op twee gronden in de eerste plaats omdat net behoort tot hun nationale rechten en in de tweede plaats omdat hun troepeD het op het oogenblik bezet houden. De Russen daarentegen houden staande dat de Japanners in 1850 nooit eenig recht op hel eiland hebben laten gelden, en zij er later nooit in zullen s:agen het te kolo- niseeren. De Russische souvereiniteit over S chaliu is in 1876 door Japan bij tractaat erkend. Bij artikel 9 eischt Japan de terugbetaling der oorlogskosten, op grond van de bewering De czaar heefi thans de langvnwachte instelling van hel tijksdotma afgekondigd De thans gepubliceerde wet betieftende dc invoering van een doema bevat in 6 artikelen in hoofdzaak het volgende. Aan de bevoegdheid van den doenta worden onderworpen alle kwesties betrekking heb bende op de indiening v n nieuwe wetten en de wijziging, aanvulling, tijdelijke bu ten werkingstelling en geheele afschaffing van bestaande wetten. Verder liggen'binnen dc bevoegdheid van den doema d: iuslelling, beperkingen afschaffing van bestuurslicha men, dc begrootingen, der ininisterieelc departemen en van hei keizerrijk, de staats eigendommen en alle vraagstukken, die de staatsinkomsten betreffen. De doema wordt samer.ges'eld uit 400 leden, die voor den tijd van 5 jaar gekozen worden volgens speciaie verkiezingsvoorschriften. De leden genieten een onbeperkte vrijheid van meening en spreken, üe roiuisicrs en afdeelingchefs kunnen geen lid zijn. De door den doema behandelde ontwerpen worden doorgezonden aan den rijksraad en dan ter beslissing aan den czaar. In 't manifest maakte de czaar gewag van zijn manifest van 21 Fcbruaii 1903 dat ten doel had aanvulling vau de Staatsinrichtiog.- Het manifest zegt dan verder, dat de tijd thans gekomen is de afgevaardigden van het geheele Russische rijk bijeen te roepen, die moet: n deelnemen aan de voortdurende en daadwetkelijke uitweiking der wetten- Te dieD einde wordt den hoogen autoriteiten een lichaem ter zijde gesteld met de taak. wetsontwerpeu uit le werken en de be— grootmgen te onderzoeken. Op dezen giond heeft de czaar goedgevonden met in stand houding van de grondwet voor zoover deze betrekking heeft op het autocratisch bestuur een rijksdoema in te stellen. Deze wet is van toepassing op het geheele rijk, behalve in eenige streken waar buitengewone toe standen in aanmerking komen. Op de door liet Dagelijksch Bestuur aan Paus en Koningin gezonden telegrammen werden onderstaande antwoorden ontvangen. ROMA 20/8 1905. P. DE LOUW, Helmond Hol lande. Saint Père béuit catholiques diocese de Bois-le-duc réuuis avec leur digne eveque et il les remercie. pour hommage filial dë- vouemeut rénouvelé occasion congres. CARD. MERRY DEL VAL, HET LOO, 20 Aug. 1905. P. DE LOUW, Helmond. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op de katholieken van het Bisdom 's-Her togenbosch ook namens zijne Koninklijke Hoogheid den prins der Nedetlandui Hoogst- derzelver oprechten dank over te brengen voor betuiging van buide en verknochtheid welke door hare Majesteit zeer op prijs wordt gesteld, VAN GEEN Adjudant. Uit de Hofwereld. Uitslag van de op Zaterdag j.l. gehouden openbare aanbesteding voor het verfwerk aau de openbare school, teckenschool en ge meentehuis. le Perceel. (Openbare School.) Wed. Tb. v. Delft, f 202.— J. Marks, f 186. H. v. Erp, f 180. W. H. Hens, f 195 G. Hens, f 188. P. Müllers, f H. Keizers, f 2e Perceel. (Teekenschool.) Wed. Th. v. Delft, f 129 J. Marks, f 119.50 IL v. Erp, f123 W. IL Hens, f 126 G. Hens, f 121 F. Müllers, f 122.75 H. Keizers, f 118. 3e Perceel. (Gemeentehuis.) Wed. Th. v. Delft, f 108.— J. Marks, - f 104 H. v. Erp, f 107. W. IL Hens, f 100 G. Hens, f 119.— II Keizers, f 114.50 F. Müllers, f 97 Hel eeiste perceel is gegund aan H. van Erp, het 2e aan II. Keizers, terwijl de gun ning van perceel 3 is aangehouden. De uilslag van de op Zaterdag jl. gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis met café voor den Heer J. Dekkers te Capelle was als volgt: ernstig te verwonden ook bekwam hij DOr andere kwetsuren. In Baardwijk werd hem hulp verleend en hij mo st zich verder direct onder geneeskundige behandeling stellen. f 2940 2888 2826.29 2740.— 2735.— 2690.— 2580.— 2290.— 2220 In verband met de binnenkomst uit Oost-Indië van de thuisvarende divisie on der bevel van den schout bij-nacht Snetlage welke divisie 23 dezer te Vlissingen wotdt verwacht eu door H. M. de Koningin op 29 Aug. zal worden bezocht, zullen op eerstgenoemdeu datum zich onder bevel van den oudsten commandant ter reede Viissin- gen vereettigen :llr. Ms. „Piet Hein'' „Evcrt- sen* „Reinier Claeczen*, „Zeehond* en 2 groepen torpedobooten. H. M. de Koningin zal anti boord van de „Utrecht* de reis tot Hoek van Holland mede maken, vergezeld van de geheele vloot om vervolgeus koers te zetten naar Tessel. Marino en Leger. De nieuwe minister van oorlog heeft bij zijn optreden aan de inspecteurs van wapens en chefs van diensten een hoogst belangrijke circulaire gericht betreffende de wijze, waar op hij wenscht, dat de goede geest in het leger zal worden bevorderd. Qui rijns, Capelle, Klerkx, Bezooien, De Groow, Waspik, G. d. Teuling, Bezooien, Hombergen, Waalwijk, De Rooij, C. Vivie G. v. Dijk, G. v. Halten, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Koninginnefecsten. Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden waren tegen Zaterdagavond de ver schillende vereenigingen saamgeroepen op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werff, ter bespreking der deelneming aan den licht-a stoet. Er waren veel vertegenwoordigers opgekomen eu door de commissie werden de plannen uiteengezet, voornamelijk dat ditmaal prijzen zouden worden uitgeloofd voor den mooisten wagen of groep. Het bedrag voor prijzen bestemd, was z o hoog mogelijk, maar neg niet groot, doch de commissie 'kloofde alle pogingen in het werk te zullen stellen otn nog meer uit te kunnen loven. Toen nu de verschillende gezeLchappeii Maandagavond wederom op Musis Sacrum met de commissie vergaderden, ludat eerstgenoemde» over de zaak in ver gadering hadden gesproken, kon worden medegedeeld, dat door de welwillendheid van Waalwijks ingezetenen de commissie in staat was f 100 aan prijzen uit te loven welke, mededeeling door de aanwezigen met applaus werd begioet. De prijzen zijn verdeeld als volgt: Wagens: Groepen: le prijs f 15 Idem. 2e prijs „10 3e prijs „5 4e prijs 5 en verder zullet. onder de nummers aan welke geen prijs wordt toegekend, worden verloot 1 prijs van f 10, f 7.50, f 5, 1 2.50, terwijl de prijzen zoo mogelijk nog zullen worden verhoogd. De jury bestaat uit de heeren Frits van Gils; Van Nispen, Inspecteur; Mr. Sas«en, GriffierWillem Timmermans en Herman J. A. Zefgers Na 't geven van de gewenschte inlichtin gen en de noodige besprekingen gaven zich als deelnemers op 1 Liedertafel „Oefening baart Kunst*, Besoijen. 2. Gaudium inter nos. 3 Harmonie „St. Crispijn*. 4 Gilde „St. Crispijn.* 5 Verkiezings-agenten-vereeniging. 6 Fietsclub Wilheltnina*. 7 Gymnastiekvcreeniging „De Frank*. 8 Liedertafel „Oefening en Vermaak*. 9 Vlijt en Volharding. 10 Groep versierde bokkenwagens. 11 Loterijverceniging „Fortuna.* 12 Reclamenumtner Nic. van Dongen. 13 Harmonie „l'Espéraitce*. 14 W aalwijksche Gymnastiekvereniging. 15 T. A. V. E. N. U. 16 Loterijvereeniging „Hoop en Troost'. 17 Vriendschapsband. 18 Rijtuigen der commissie. 1°) Daarenboven gaven eenige schoenfabrieken toezegging en zullen natuurlijk verschillende nummers er nog am toe kannen gevoegd worden. Een zeer mooi succes dus eu 't be looft weer een schitterende stoet, een mooie feestviering to) Als Inter om de plaatsen in den sioet is geloot, krijgt iedere vereeniging zijn nummer thuis gestuurd. Ongeval. Zondagavond had ecu persoon uit Waal- wiji in deu Overlaat het ongeluk uit den tram te vallen en zich aan 't aangezicht vrij Pasmunt. Blijkens ministerieele resolutie dd, 17 Augustus 1905 no. 60 moeten de ont'van- gers der directe belastingen steeds pasmunt bcchikbanr hebben. Het publiek zal das iu het vervolg bankpapier of zilveren «pecie op dc Rijksbel.-.stingkantoren tegen pasmunt kunnen vei wisselen. Hollambsciie Huurtspoorvvegen. Stoomtram TilburgWaalwijkHeusden— 's-Hertogenbosch. Ontvangsten Juli 1905: f 11234,79% dito 1904 f 12346,52% Sedert 1 Jan. 1905 f 74078,63% dito 1904 f 71744,81». Voorbarig. M-n schrijfi ons uit Baardwijk: Lu uw laatste nummer zag ik eene ad vertentie waarbij wordt aangekondigd de aanbesteding van bet opbouwen van het af- gebrande veerhuis. Wel wat voorbarig, daar de plannen ter goedkeuring nog niet bij het Dagelijksch Bestuur ingekomen zijn en zoowel de ar chitecten, bouwmeesters, opzichters, aanne mers en werkbazen, die eenige handeling in strijd mot de artikelen der bouwverordening heb en verricht, of doen verrichten, nalaten of doen nalaten strafbaar zijn met hechtenis van hoogstens twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. In een bericht uit Baardwijk in hetzelfde nummer maakt men melding van 17 (zegge zeventien) oandidaten voor den gemeenteraad, voor de verkiezing van één lid tegen 24 dezer uitgeschreven. Tot heden zijn vier caudidatenlijsten ge haald en worden een vijftal namen genoemd. Om niet te laat te komen zijn reeds twee lijsten ter secretarie bezorgd, welke natuurlijk buiten aanmerking moeten blijven, 't Is druk kermis zeggen de lui en terecht er wordt goed kermis gehouden. Zondag was er veel volk, en het concert der harmonie, „De Eendracht*, iu den tuin bij den heer II. Mulders gegeven, was ondanks het dreigend weder goed bezocht. Maandag gaf de lieiertafel „Osfening baart kunst* haar gewoue kermis matiuée, dat druk werd bezocht; als komiekelingen tra den op de hereen J. Burmanje en J. Wil mont uit Waalwijk, die be id© groot succes behaalden, met hunne zeer aardige eu be schaafde voordrachten. De liedertafel kweet ieh als altijd uitstekend van haar taak, de koren zoowel els de soli der heeren Thij>sen er Boom, waren zuiver, vol nuancering en gevoel. De geachte beschermheer was de to k van allen,, toen hij der vereeniging etr de twee medewerkers een hartelijk woord van dank toesprak. Ook de St. Paulusvereenigiug bezorgde heeren leden een aangename avond. Gegeven werd Jochetn Stumpel als koning Herodes' waarvan de rollen in goede handen bleken te zijn en met ijver scheen hier gestudeerd zoo goed liep alles van stapel. Een paar leuke scènes vulden deze aangename uit voering aan. Een mede als de kroon op de rij dier uitvoeringen mogen we noemen de oitvoeiing gisterenavond bij den heer L van Cromvoirt door Bram Sr. Jr. en en gegeven De zaal was stampvol geen plaatsje onbezet wat het gegevene aangaat, daarvan behoeven we weinig te zeggen de namen, de volle zaal zeggen genoeg. Wij hebben dus een gezellige, drukke kennis gevierd, die ook u'tstekend is afge- loopen, alleen is Maandagavond moeite ont staan in het café van den heer H. M, waarbij de eigenaar zelf e> nige klappen op liep, een enkele ruit is hier en daar ver nield, maar daar houdt ook alles mede op. RAAMSDONKSVEER, 22 Augustus Bij de gehouden .aanbesteding door het Algvm Arm bestuur werd voor de levering van rogge- «n tarwebrood het minst ingeschreven door L. de Wit alhier en P. Heere te Raamsdonk respect. 141/, en 15 ct. Aan genoemde heeren is levering opgedragen. DUSSEN, 22 Aug. Gister werd alhier tele grafisch bericht ontvangen, dat G. Bouwman vrijwillig dienen iu 't Nederl -Indische leger gesneuveld is. Voorzeker een treurige tijding voor de familie. Hier vallen wederom twee gevallen van typphus te constateeren. SPRANG, De collecte, Zondag voor 8 dagen met open schalen in de Hervormde kerk alhier gehouden teu behoeve der op te richten bij- zoudere school, heeft ruim 28 gulden opgebracht Dat de kleeren van een persoon iu brand staan komt wel eens voor, maar dat een voer tuig in lichtelaaie vlam staat, is iets zeer zeldzaams. Toch is dit Zaterdagavond voor gevallen. Omstreeks 5 uur kwam A Tr. met zijn karretje door de Biersteeg rijden Hij had o.a. emmers omwikkeld met papier geladen. Nu was er zeker een vonk van van de sigaar ge vallen, want plotseling sloeg een vlam van een meter hoogte boven het voertuig uit. Een terhulp geschotene maakte den voerman hier opmerkzaam op en deze begon direct met de emmers over booi d te werpen, zoodat de vlammen nu spoedig gebluscht waren. HOOGE-ZANDSCHEL Donderdagnacht heeft het de Gr. weer moeten ontgelden. Eenige personen kwamen goed aangeschoten van een bruiloft en hebben toen een bezoek in den boomgaard van d. Gr. gebracht eu daarna op de vensters geslagen De moedige daders kozen nu het hazenpad, maar werden nagezet en achterhaald. CAPELLE. Mochten wij onlangs als een zeldzaamheid melden, dat er in deze gemeente een kerseboom voor de tweede maal bloeide, nu kunnen wij het eveneens zeldzame geval

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2