[Nummer 72 Zondag 10 September 1905 28,Jaargang Tweede Blad. LANDBOUW De Oorlog. BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. Rusland. Italië. Provinciaal Nieuws Do. bemesting der Wintergranen. Waalwijk, 9 Scpt.» 1905. Liedertatel. van het dat we per Hectare 600 K.G. kaïniet stad in 't donker wilde Üetten om de ge- WAALWiJK. Volks-Matinée te geven door de Harmo nie r Espérance op Zondag 10 Srp- leinber in bare zaal bij den heer Ch. v. d. Werfl'. Aanvang 12 uur. Vrije Toegang. Programma 1. 2. 3. 4 Marsch, Dunkler. Cavalerie légere, Ouverture Suppé Ir.trrrompue, Walzer. Montague Grenadier- M nsJi, Turf in je ransel. Dunkler. (of 150 K.G. chloorkalium) geven 400 K. G. thomasphosphaat (of 300 K. G. super- phosphaat) en 300 K. G. chilisalpeter (waar van 100 K.G. in het najaar), dan kost de ze kunstmest ongeveer 50 it ƒ60. Daar mede sparen wc uit minstens 50 kar sta»- mest, die we op 2 rekenen en dus 100 kost De half stal- half kunstmest bemesting is dus goedkooper. V ■- LJ 1 - vangenissen open te maken Zeker er is wel eenige verandering geko men in vele landbouwbedrijvensommige gewassen, waarvan vroeger weinig of geen sprake was, hebben andere verdrongen, maar niettegenstaande alle veranderingen hebben de verschillende granen, als tarwe, gerst m rogge toch nog zulk een gewichtige p aals blijven innemen, dat men ii de meeste stre ken spreekt ran de oogst, daarmede bedoe lende, de granen. En als de oogst goed bin nen is en niet tegenvalt, dan is de zaak gezond, dan is het jaar niet slecht meer. De granen spelen dus nog een gewichtige rol in elk landbouwbedrijfgeen wonder, dat elke landbouwer dan ook dit gewas in de eerste plaats goed bemest. En het is vooral in de zandstreken, dat men voor de rogge allen stalmest bewaart, tenminste een groot gedeelte. In de kleistreken kan men de tar we en de gerat niet meer den stalmest ge ven, omdat de suikerbieten en de karwij daarvan bet leeuwendeel eischen. Maar zand streek of kleistreek, genoeg stalmest of te weiuig, er heeft zich uit alle verschillende proeven, die in de laatste jaren genomen zijn, voor de wintergranen een manier van bemesten op den voorgrond gedrongen, die alle andere verdringt, een manier, die bewe zen heeft, vooreerst de beste te zijn. Het is de. half stal- half kunstmest bemesting. Wan neer men de resultaten van de verschillende proefvelden nagaat, in de Rijkslandbouw- verslagen, dan is het meestal deze bemesting die de grootste opbrengsten en de hoogste winsten geeft. Wat verstaan we door half stal' half kunstmest bemesting? Wanneer een land bouwer in het geheel geen kunstmest ge bruikt, dus enkel stalmest, dan kunnen we als gewone hoeveelheid stalmest per Hectare rekenen per 100 kar, elk van ongeveer 300 K.G. Daar het in de meeste bedrijven nu wel totaal onmogelijk zal zijn, op alle met wintergranen te bezaaien gronden, deze hoe veelheid stalmest te geven, heeft men er aan gedacht een gedeelte van dezen stalmest te vervangen door kunstmest. Door welken kunstmest Het sprekt van zelf, dat daar waar we een volledigen mest, namelijk den stalmest vervangen, we dit ook moeten doen door een andere volledigen mest. En om dien volledigen mest te krijgen, hebben wij drie scheikundige meststoffen itoodig. Ten eerste chilisalpeter. Ik weet het, dat het vroeger de gewoonte was het chilisalpeter alleen in het voorjaar bij wijze van overbemesting aan de granen te geven. Dooh in den laatsten tijd heeft de meening veld gewonnen, dat eeu gedeete van het salpeter nog in het najaar gegeven moet worden, zoodra het graan, hetzij rogge, tar we of de gerst boven den grond staat. Ik reken daarvoor 50 100 K.G. per Hectare al naar den bodem behoelte aan stikstof en in verhouding tot de hoeveelheid stalmest, die men gebruikt heeft. Ook moet men daarbij wel eenigszins re kening houden met den toestand van den mest. Als deze UaUte nog lang en versch jg en gewoonlijk is de stalmest voor de wintergranen zoo dan werkt hij niet zoo snel en is de straks genoemde hoeveelheid chilisalpeter gebiedende eisch. Het is toch nood zakelijk er naar te streven de graan- plantjes vóór den wiüter zooveel mogelijk te ontwikkelen opdat de stengels en wortels reeds zóó krachtig zijn, dat ze zonder ge vaar ook één strengen winter kunnen door komen en in het voorjaar weder zoo spoedig mogelijk den groei hervatten. Verder hoort tot dezen volledigen mest kali en phosphorzuur. Is het chilisalpeter noodig om de planten te ontwikkelen, te doen groeien. De beide laatstgeno°mde kunst meststoffen zullen het stroo krachtig en sterk maken, bestand tegen weer en wind, zullen beletten, dat het bij hevige windvla gen omver waait, m. a. w. legert. En wat is nu goedkooper heel stalmest oi een bemesting als boven beschreven stellen Men kon voorzien, dat het Japansche volk in zijn geheel genomen door de vredesvoor waarden t:leurgcsteld zou zijn, maar het zal velen tegenvallen dat de als zou ordelievend en ka'm bekend staande Japanners het in de laa'sie dagen zoo bont maken, dat Tokio iu staat van beleg veiklaard is moeten worden. De opgewondenheid bepaalt zich niet tot een enkele klasse der bevolking, ze strekt zich uit tot alle. Men kan intusschen veilig aannemen dat, zooals 't gaat in zulke geval len, de volksbeweging al heel spoedig buiten de perkeu geslagen is, waarin de leiders der oppositie ze ongetwijfeld wilden houden. Het gepeupel heeft de kaus schoo gezien om zijn slag te slaan, en betreurenswaardige on geregeldheden zijn 'i gevolg geweest. Na de ontzeuende opofferingen die het Japansche volk zich had getroost, en het voorbeeldelooze succes dtr Japansche wape nen, kan deze reactie geen verwondering wekken Het publiek is onbekend gebleven met de overwegingen die de regeering, na lang beraad, geleid hebben tot het sluiten van den vrede, op voorwaarden* die, op 't eerste gezicht, veel ongunstiger schijnen dan men verwachtte. In den roes van hel succes zal men te veel verwacht hebben Maar het valt nauwelijks te betwijfelen dat de opgewondenheid spoedig bedareu zal, en het Japansche volk het vertrouwen in zijn regee ring en zijn Keizer zal terugkrijgen. Intusschen blijkt uit telegrammen van bui tenlandsche correspondenten reeds 1 de zer verzonden, maar vermoedelijk opgehou den da*, dadelijk bij 't bekend worden van de groote trekken der vredesvoorwaarden, te Tokio de ontevredenheid en het verzet zich luchtten. Voo al hel vooruitzicht op zware belastingen tengevolge van het uitblijven ee uer oorlogschatting staat het volk lies behal ve mooi aan. En van de splitsing van Sa chalin in een Russisch en een Japar.sch deel verwacht men eindeloos gewrijf. De Osa ka Asahi drukte om de vredesvoorwaarden eeu rouwrand met een doodskop. De radica'en verlangen dat de Japansche vredesonderhondelaars gestraft zulle n worden Zeker wacht Komoera eo de zijnen geen blijde thuiskomsi, en even zeker is 't, dat de eersivolgeude zitting van het Japansche parlement stormachtig zal zijn. Men voorspelt reeds den val van het kabiuet Katsoera. Op de beurs dalen de koersen ook onder den invloed van de slechte oogslberichten Men vreest een tijdperk van financieele moei lijkheden, ook omdat de regeering in de ge gevenomstandigheden niet veel bereidwilligheid zal vinden voor het plaatsen van een binnen— landsche leening, terwijl toch htt terugbrengen van eeu leger van bijna een milioen menschen verscheideu milioenen zal kosten. Maar vol gens een aanzienlijk bankier is de algemeene toestand van Japan daar niet slechter om en zal men de moeilijkheden zeker te boven komen. De schaarschte van het vleesch. In «Ie laatste weken is er in de gemeentelijke vleeschhal te Berlijn buitengewoon veel kooplust. Toen dan ook dezer dagen een os en achttien varkens ten verkoop worden aangeboden vn zamelden zich eenige Huizen den, om elkander den buit te betwisten. Het gedrang werd ten slotte zoo gevaarlijk, da" de poli"ie er aan te pas inoesl komen. Na dc groote vergadering van vleesch— houwers te Berlijn is nog eene bijeenkomst belegd om in het bijzonder na te gaan welke gevolgen de schaarschte voor de hoofdstad had. Daarbij bleek dat de arbeidende standen er het meest onder te lijden hebben, omdat de prijs van de mindere soorten van vleesch met 20 percent is opgeslagen terwijl de prijzeu in de buurten der gegoeden slechts met 5 percent zijn gestegen. De kleine vleeschhouwers in het Noorden en Oosten hebben het hard te stellen. In de vakbladen der Berlijr.schc slachters zijn nog nooit zoo vele slachterijen te koop aaugeboden als in deze week. De Berlijnsche kamer van koophandel zal in de eerstvolgende vergadering eveneens beraadslagen over de schaarschte van het vleesch. Het bestuur heeft al de noodige gegevens in de kriugen van veekoopers en slachters verzameld. De bierhuishoudsters te Berlijn hebben bestoten de prijzen van alle vleeschgerechten met 10 pfenning te verhoogen. In den gemeenteraad van de hoofdstad ïs Donderdag een voorstel aangenomen tot bijeenroeping van een Duitschen stedendag om verzet aan te teekenen tegen het gebrek aan vleesch verder zal men bij de rijks en landsoverheden aandringen op toelating van gezond vee uit het buitenland en ver laging van de invoerrechteu op vee. Een aantal andere voorstellen zijn naar een com missie verzonden. De Cholera. Officieel trordt gemeld dat in Pruisen zijn voorgekomen 57 gevallen van cholera, waar- v n er 24 met den dood zijn geëindigd. De minister van lan landbouw heeft bcvoleu «lat er overal langs den Weichsel en diens bijrivieren cantines moesten ingericht worden waa-uit aan de vlotschippers levensmiddelen verstiekt kunnen worden. Den treinchef van Posen te Thorn aan- komeod, werd door cholera aangetast en korten tijd later was hij reeds gestorven. Thorn is wel een van de braudputten der besmettii g. Het behoelt dus niet te verwon deren,, dat de manoeuvres er zijn afgelast, 't meest is men beangst voor een westwaarts veoruitdringeu van de bemesting. Daarom worden te Koepenick bij Berlijn alle booten tegengehouden en zorgvuldig geiospecteerd. In Bromberg is de kermis afgelast. TeLubasch heeft een bataljon genietroepen de oefeningen gestaakt19 man waren onder de verdachte verschijnselen ziek gewordeD. Zij zijn naar Koningsbergen gezooden, waar reeds 88 soldaten in observatie zijn. Ook iu enkele gevangenissen hebben zich al gevallen vau cholera asiatica voorgedaan. Het Berliner Tagebla'l zegt, dat weer 10 nieuwe gevallen zijn gemeld. Bremen en Hamburg zien nauwlettend toe op de landverhuizers. Het aantal is thans reeds 126. dan 100 menschen onder de. puinhoopen begraven zijn. Ook Piscopo en Tric*rni zijn verwoest. Te Messiualieeft een -wa»e aardschok alleen schade aangericht. Te Keggio, Ca- tanzao en Monleleone (Calabrië) zijn veel huizen gescheurd, tc Mnnteleone 7 dooden rn veel gekwetsten. Ook het district Nicas- tro is verwoest. Ziehier dc laatste berichten betreffende dc schade, door de aardbeving in dit district veroorzaaktte Stefanoconi zijn de zomer huizen volledig vernield en heeft inen 100 dooden te Piscopia alle huizen vernield, 5o doodente Monteleone verscheidene huizen vernield, 7 dooden het dorp Triparni is geheel vernielder vielen 60 menschen ook het dorp Zammaro is geheel vernietigd Te San Gregorio 65 dooden; te Mileto II dooden en 200 gekwetsten; te Cessanitie bijua alle huizen vernield het aantal slacht offers is onbekend. De dorpen Bralico, San Leo, San Constantino en Conerdoni zijn geheel vernietigd. Het aantal slachtoffers bedraagt 50. Over de onlusten, die te Tokio als terug slag op de aangenomen vredesvoorwaarden zijn uitgebroken, worden de volgeude nadere bijzonderheden gemeld De eerste woelige betooging van beteekenis voortkomende uit het misnoegen van de be volking over de vredesvoorwaarden, had Dinsdag plaats. Een groote vergadering was belegd in het park van Ibja, maar de politie sloot de toegangen tot het park af. Het gemeentebestuur zag daarin een inbreuk op zijne rechten en opende de poorten, zoodat de vergadering toch doorging. Toen werden moties aangenomen, verkla rende dat de natie vernederd werd door ide smadelijke vrede«voorwaatden. Daar de poli tie tactvol optrad, volgden er geen onlusten. Kort daarna verstrooide de politie het volk en men hoopte reeds dat alles kalm zou alloopen, toen een bende met steenen begon te werpen naar een huis in de nabijheid van het park. Verscheidene personen werden getroffen. De politie slaagde er ten slotte in de mioigte uiteen te drijven, nadat verschil— lenke inhechtenisnemingen geschied waren. Het volk liep nog te zamen voor de bu reau's vau de Kokoemin en begon te jouwen Maar drie gewapeude bedienden va ten post voor de deur en verhinderden iederen aao— val. Vergaderingen om tegen de vredesvoor waarden te protesteeren, zijn ook te Osaka en Nogaja gehouden en men eischte daar het aftreden der regeering. Woensdagavond hadden woeste tooneelen plaats. Huizeu langs de tramlijn werden in brand gestoken, ook de trams, en een groo te politiepost even. Ruiterij joeg het volk uiteen. Men vermoedt dat het gepeupel de Naar de Roes verneemt is de regeering van plan den duur van den algemeenen dienstplicht iu te krimpen tot tien jaren, waarvan er slechts twee achter elkaar bij den troep worden doorgebracht. In die twee jaren zal echter meer zorg dan tol dusver worden besteed aan de militaire vorming eD ook de algemeene ontwikkeling van den soldaat. De telegrammen van Donderdag hebben doen zien, dat het weer aardig roerig is in den Kankasus. De geheele naphtha-inauBlrie is in gevaar en volgens een bericht aan het Berliner Tageblatt op het oogenblik in brand de naphthabronnen van Balachany, Bibicibat, Romany en Sabuntscbi. 300 Boortorens zyn al nitgebrand en de verliezen moeten op mil- lioenen roebel worden begroot, 't Beurs comité van Nischny Novgorod heeft dan ook aan den minister van financiën geseind om onverwijld maatregelen te nemen tegen de. woelingen te Bakoe, daar de handel er door verlamd wordt. Bakoe is als uitgestorven. Geweldige zwarte rookwolken stijgen hemelwaarts en het is er 's nachts door de vlammen zoo licht, dat men op straat lezen kan. In Rischineff woeden weer ernstige anti Semitische onlusten, waarbij volgens de Pe.it Bleu 23 soldaten en twee politie—mannen gedood zijn. De winkels der Israëlieten worden allerwegen geplunderd en er zijn verscheiden Israëlieten gedood. Bij het opstootje in Schoescha zijn in het geheel 200 personen gedood en gewond en 200 huizen verbrand. Er komen ernstige berichten over eene aardbeving te Stefanoni. Men vreest dat meer Atjeh. Bij de Regeering is het volgende telegram ontvangen Bij nachtelijke aanvallen in de Gajoe Loeos op de bivouaks Penam Pakan en Paser, zoomede in twee daarop gevolgde patrouille-gevechten, zijn gesneuveld twee Europeesche sergeanten, vijf ïnlandsche fuse liers en twee dwangarbeiders, terwijl gewond weden twee luitenants, veertien inlaudsche fuseliers en twee dwangarbeider» en een geweer M. 95 verloren ging. De vijand liet 41 dooden, een achterlader, twaalf voorladers en een revolver liggen. Zwaar gewond werd de luitenant J. H. W. Sikman en onbeduidend gewond luitenant W. van Holst Pellekaau. Naverkiezingen voor de Tweede Kamer. Rotterdam I. Aantal kiezers 7357 Geldige stemmen 5750. Volstrekte meerderheid 2876. Herstemming tusschen de heeren mr. D. P. D. Eabius (a.r.) met 2831, en S. v. d Bergh Jr. (I. u.) met 1899 stemmen. De heer H. Spiekman (s. d.) had 1620 stemmen. Roterdam V. Aantal kiezers 5481. Gel dige stammen 3695. Volstrekte meerderheid 1848. Herstemming tusschen de heeren P. R, Mees, (v. d.) met 1829 en Jac. P. van Term (r. k.) met 1372 stemmen. De heer W. P. G. Helsdingen (s. d. kreeg 494 stemmen. Arnhem. Aantal kiezers 0754. Geldige stemmen 5017. Volstrekte meerderheic 2509. Herstemming tusschen de heeren K. Elanc (1. u.) met 2198 en mr. S. de Vries Czn (a. r.) met 1859 stemmen. De heer W. P. G. Helsdingen (s. d. kreeg 960 steramen Koninklijk bezoek aan Maastricht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen Woensdag 13 September a.s., des ochtends ongeveer te 8 uur aan het station Maastricht aankomen en onmiddellijk van daar naar het mauoeuvre-terrein in de ge meente Cadier en Keer rijden. Na afloop der manoeuvres van dien dag zullen de troepen voor Hare Majesteit op den Akener Steenweg, in de gemeente Heer, de fileeren. Daarna begeeft Hare Majesteit zich naar iet Gouvernementshotel te Maastricht. Te ongeveer vier uren in den namiddag van dien dag zal Hare Majesteit per extra treio naar het paleis Hel Loo ttrugkeeren Schoenen voor bet leger. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor de tot herstellingen aau schoenen en aarzen ten laste van de uitrusting en reserverekening of van bet rijk noodige halve zolen en achterlappen, geen andere mogen gebezigd worden, dan die, welke bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitra8ting te Amsterdam, aangeschaft en aan weerszijden gestempeld zijn. Het leder, waaruit de voorwerpen zijn gesneden, is geklopt of, gewalst, zoodat die bewerking daaraan niet meer behoeft en ook niet mag geschieden. Rotterdam boven Antwerpen. De Nieuwe Roti. Ct. schrijft dat in de acht eerste maanden van 1905 in den Nieuwen Waterweg binnenkwamen 5705 schepen, metende 5.629 856 ton, terwijl in datzelfde tijdvak te Antwerpen binnenkwa men 8960 schepen, metende 6.310.793 ton. Daar echter te Antwerpen de berekening van de tonnenmaat nog volgens de ouder- wetsche methode geschiedt, moet het cijfer van de Antwerpsche tonnenmaat met onge veer 15 pCt. verminderd worden om het met l.et cijfer voor den Waterweg verge lijkbaar temaken. Na deze herleiding kiijgt men voor Antwerpen, over dc eerste acht maanden van 1905, een tn*iin uiaat van ongeveer 5.364.175 ton, tegen 5.629 350 ton voor den Nieuwen Waterweg, waaruit blijkt dat He. scberpv-rtbeweging van den Waterweg die van Antwerpen overtroffen heeft. Rotterdam zou hierdoor de tweede haven van het vasteland geworden zijn. Hamburg is de eerste. De Scheepvaart meldt Onze rubriek oproeping van connosse- inenthouders bevat heden een aantal van 101 stoomschepen die eerlang te Rotterdam worden verwacht. Dit is de ee ste maal sinds het bestaai van ons blad dat het getal 100 is bereikt. Wel een bewijs voor de oogeublikkclijke zeer drukke vaart op Rotterdam. Het negende departement. De nieuwbenoemde minister van landbouw, nijverheid en handel, mr. Veegens, vertrok gisterenochtend naar liet Loo, om door H. M. de Koningin beëedtgd te worden. De be noeming van mr. Veegens gaat in op heden 9 dezer. Naar wij vernemen, heeft de Liedertafel besloten ook dit jaar onder de ledeu een wedstrijd te organiseoren. Zijn wij goed in gelicht. dar. bestaat het plan ditmaal dubbel quartetten te laten optreden. Elk achttal zal dan zingen een verplicht nummer en eeu naar kenze. Deze wedstrijd zal vermoedelijk plaats hebben omstreeks half November. De Vereeuigiug, die verleden jaar met dit con cours zooveel succes heeft gehad, zal ook ihans naar wij vertrouwen, veel vreugde van het feestje beleven en wat meer zegt, er voor den vooruitgang der Liedertatel, de beste vruchten van plukken. Wedvlueht. De postduivenvereniging fde Postduif' alhier hield Zondag 27 Aug. eene wedvlucht mvt jonge duiven van uit Mons (Belgie) afstand 157 KM. De duiven werden des morgens ten 10 uur 30 minuten bij zwaar bewolkte lucht en ZW. wind in vrijheid gesteld en de prijzen ^ehaald als volgt le pr. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e u. m. sec. om 12 43.80. 12.44.8. 12.44.8. 12,44.30. 12.44.88. 12.44.38. 12.44.38. 12.44.38. 12.44.89. 12.44.39. A. van Eijck J. Sleenhoff idem A. van Eijck R. J. Schoemans idem idem idem P. Schoeraans idem Daar het juiste oogenblik van loslating eerst heden bekend werd, kon den uitslag niet eerder officieel worden vastgesteld. De eerst aangekomen duif vloog met eene snel heid van 1180 meter per minuut Aan een groot gevaar ontsnapt. Zooals men onder eene andere rubriek in dit blad breedvoeiig kan lezen is de 88 jarige looier M. Ypelaar uit Waalwijk tijde lijk werkzaam te Schiedam,-aan een groot geraai ontsnapt. Hij sliep 's nachts in de leerlooierij, waar hij werkzaam was. Nu is daarin Woensdagnacht brand ontstaan en daar alles gesloten was, heeft bovengenoemde persoon zich met zeer groote moeite knnnen redden, terwijl hij door hitte en rook reeds half bedwelmd was Geschenk. Door den heer H. G. van Everdingen al hier is aan de Rotterdamsohe Diergaarde een ijsvogeltje geschonken. Uitstapje. Donderdagmiddag maakten de leerlingen der O. L School te Drougelen een uitstapje naar He Roestelberg. Met een achttal voer tuigen, onder geleide van onderwijzer en onderwijzeres, voorzien van een fliuke dosis mondvoorraad ging het er vroolijk op los en de kinderen hebben zich er uitstekend geamuseerd. Want de Roestelberg is voor de kinderen zulk een genotvolle en gezonde ontspanning en de omgeving voor de grooten zulk een tenig mooie wandelgelegenheid, gelukkig dat men dat meer eu meer inziet en ervan profiteert. Premlemarkt. Bij de op Donderdag gehouden premie- markt zijn de premies gevallen op do vol gende nummers: Nos. 3, 113, 126, 144, 155, 162, 175# 178, 258, 285.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5