Tweede Blad. BUI 1 EN LAND. Duitschlarul. Noorwegen. België. Frankrijk BINNENLAND. Provinciaal Nieuws van het De Reichsanzeiger meldt: Van 20 tot 21 September 's middags ziju in Pruisen 14 jieklegevallen geconstateerd, vermoedelijk ,11e choleragevallen; bij 5 van de 14 aan getasten heeft men bacillen ontdekt. Officieel jiju weder drie sterfgevallen aan cholera geconstateerd. Het totaal aantal choleragevallen bedraagt tot nu toe 227, waarvan 78 met doodelijke» ifloop. Di Noren sturen al sterker aan op een republiek. Stockholm Tidning verneemt, dat de nieuwe Rijksdag op 10 Oct., bijeengeroepen zal worden. Op denzelfden daium zal de herfst- ïitting van het Storthing van Noorwegen beginnen en te beide pariemeuten zal men ilan onmiddellijk een aanvang maken met de besprekingen t.aar aanleiding van het congres van Karlstad. Ads men den Londenschen berichtgever ran de Birmingham Daily Post mag geloo- ?eD, zou Engeland onderhandelen met Zwc» den en inet Noorwegen over een hernieuwing ran het tractaat van 1855, waarbij het met Frankrijk samen de U«ie vrijwaarde tegen een Russischen inval. Engeland zou, na de scheiding, tegenover elk der twee staten afzonderlijk dezelfde verplichting aangaan. De Belgische, bladen staan vol over een evenement te Antwerpen het verzakken van den kaaimuur aan de Ledeganekkade. Er is een scheur ontstaan van (5 M. breedie, 1 meter diepte en 150 meter lengte, 't Schijnt, dat men te veel gebaggerd heeft vóór den kaaimuur. 't Geval is misschien interessant om de gevolgen de tegenstan ders van het plan van den ^grooteu door steek' (het verbetereu en uilbreiden der haven van Autwerpen en het verleggen der Scheldebedding) zullen nu een nieuw wapen hebbeq om hel plan in de Kamer te be strijden. De Hollandsche ingenieurs, die geraadpleegd waren, h.dden het ook ont raden. Den 18en'October komt het plan waar schijnlijk in behandeling. Eugène Veuillot t. Te Parijs overleed gisteren middag in den hoogen ouderdom van bijna 87 jaar de hoofdredacteur var. het katholieke dagblad LUnivers. Met Eugène Veuillot is een der meest verdienstelijke publicisten en strijders voor de katholieke zaak in Frankrijk heengegaan. Hoewel in begaafdheden niet de gelijke van zijn grooten broeder Louis, aan wiens invloed hij mede zijn terugkeer dankte tot den godsdienst zijner vaderen, en met wien hij tal van jaren samenwerkte, wist Eugène Veuil lot toch tot in zijn laatste levensdagen als leider van den Univers, de traditiën van dit blad hoog te houden. het ontwerp arbeidswet, de landbouwraden, de ziekteverzekering, wijziging der «mg val len wet, arbeiderspensionneering, pok ken wet, de bouw ran een centrale middelbare tech nische school, de bedrijven wet, zekerheids stelling voor gemeenteambtenaren, wijziging apothekers examens, wijziging artsen wet ten behoeve der levensverzekering, en verhoo ging der begrooting voorde Landsdrukkerij. 't Hof. Z. K. H. Prins Hendrik h eft Do der- dagvoormiddag in audiëntie ontvangen den gezant van Japan bij ons Hof, den heer Mitsnhasji, die aan Z. K. H. heeft overhan digd het grootkruis de Chrysanten-orde, met een daarbij gevoegd eigenhandig schrij ven van Z. M. den keizer van Japan. De gezant was vergezeld door den secre taris van het Japansche gezantschap en beiden waren voor deze gelegenheid in galatenue. Men meld uit 'sGravenhage Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, is do rorstiu van Loewoe in onderwerping ge komen en teekende zij eene verklaring als die, waardoor de verhouding van de Atjeh- sche zelfbestuurders tot het rrouverneraent tegenwoordig wordt bcheerscht. Voorzitter van de Tweede Kamer Bij Koninklijk besluit van Donderdag is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Gencraal, voor het tijdperk der tegenwoor dige zitting, benoemd jhr. mr. J. Roëll lid van die Kamer. De Troonrede. Natuurlijk bevatten de bladen beschou wingen over de Troonrede, waarmede het nieuwe kabinet zijn taak heeft aangevangen. En uit deze beschouwingen blijkt, dat de indruk van vaagheid en onzekerheid, door dit staatsstuk gewekt, vrijwel algemeen ia. Begrijpelijkerwijze vertolkt de regeerings- gezindc pers dien indruk in eenigszins an dere bewoordingen dan de bladen, welke geacht kunnen worden tot de oppositie te belmoren. Maar slechis enkele verheleu, dat de Troonrede niet datgene zegt, wat men recht had te verwachten, en dat met be trekking tot de electorale en financieele qiuesries het vraagteeken nog bijna even groot is als vóór de opening der zitting. Een hartelijk applaus vindt het regeerings- program slechts in zeer enkele organen. De twijfel is overheerschend. Werkelijk de troonrede wordt over het geheel koel ontvangen in de pers, geen geestdrift noch rechts, noch links, maar ook gem felle bestrijding. Iedereen wil afwachten hoewel het financieele gedeelte der troonrede zeer duister uitziet, alsook is het meerendeel inir.der te spreken over de grondwetsherzie ning, waarvoor dan ook in deze kamer moeilijk eene meerderheid te vinden zal zijn. Ons dunkt, dat, terwijl het nieuwe, kabi net bij de geestverwanten geen bewondering voor zijn werkprogram, het van de overzijde geen oppositie quand-même te wachten heeft. De houding van de organen der Rechter zijde is zeer correct, ten deele zelfs tegemoet komend E11 dat zij op verschillende punten hun teleurstelling niet verbergen kunnen, is niet te wijten aan die bladen, maar aan den inhoud der Troonrede, die even onzeker is als liet kabinet zelf In 't debat over 't adres van antwoord de Eerste Kamer heeft minister de ting van deze. beide belastingen, welke door I alhier ruim een vijftigtal on lerwijzers en oen groot deel zijner geestverwanten word' onderwijzeressen, behoorende tot het verlangt, wensoht over te gsan. openbaar en bijzonder onderwijs in het De millioenenrede vult de leemte der arrondissement Waalwijk. De vergadering Troonrede niet aan. werd gepresideerd door den Weled. De vaagheid is nog schier even groot. Gestr. Heer Mr. F. J. van Lanschot, den nieuwen schoolopziener in genoemd arrondissement. Na de opening der Ver gadering kwam het woord aan den vice- voorzitter, den heer Spijkerman alhier, die den Schoolopziener het hartelijk welkom ter vergadering toeriep en Koningin Magaretha in Nederland. Woensdag namiddag vertoefde de koning in-weduwe van Italië, meldt de Nieuwe Koerier te Roermond. H. M. kwam te on geveer half twaalf met haar gevolg in een prachtige automobiel aan en stapte in het van ouds bekende hotel de Gouden Leeuw af. H. M. reisde onder den naam gravin Sparivo en was vergezeld van twee dames en een heer, terwijl de automobiel bestuurd werd door een cbaffeur, onder toezicht van den diiecteur van den automobielen dienst van H. M. de Koningin-moeder van Italië. Na een keurig diner, verliet H M. te half drie weder de stad en vertrok over Nijmegen naar den Haag. Gisterennacht logeerde H. M. in het hotel Pay-Bas te Utrecht. Speciale retourkaarten. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft naar wij lezen, bepaald, dat onderwijzers die blijkens verklaring van den school opziener, buiten bun woonplaats een cursus volgen, b. v. voor de hoofdakte speciale retourkaarten kunnen verkiijgen tegen de helft van den vrachtprijs, enkele reis. Ingetrokken wetsontwerpen. Een heele serie ontwerpen van Dr. Kuyper's nalatenschap is thans ingetrokken. Het zijn in Meester duidelijk te verstaan gegeven, dat bet ministerie absoluut niet aan den leiband van den heer Borgesius loopt, en verder onomwonden verklaard dat deze regeering rekening wenscht te houden met alle groe pen, msar vooral kwam boven dat ze zeer verzoenend tegen de rechtsche partijen zal optreden en hoe zal 't links gaan. .Millioenenrede. De Millioenenrede gisteren door den minister van Financiën uitgesproken, raamt het te kort voor 1906 op 47s uiillioen, waarvan 1 millioen zal gedekt worden door 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfs belasting. Voor 't overige blijven wij echter in het duister tasten, wat de financieele plannen der regeeriag betreft. Wel kondigt de minister een samenstel ran maatregelen aan om iu het tekort, de onderwijs-subsidee!ing en de kosten der sociale wetten te voorzien, maar van verdere aanduiding onthoudt hij zich. Er is dus tot nu toe sDchts voor een ver meerdering van één millioeu gezorgd, wat veel te weinig is om zelfs maar in de on - middellijke behoefte te voorzien. Al het andere zweeft in de lucht. En de heffing van tien opcenten op de bedrijfs- en vermogens belasting maaki hel twijfelachtig, of de regeering tot sameusinel- Waalwijk, 28 Sept. 1905. Raadsvergadering. Woensdagavond ten 7 uur hield de raad I wenschte, dat Z.Êd.Gestr. eene 'lange onzer gemeente eene openbare vergadering reeks van jaren met voldoening werk- onder voorzittersch*p van den heer Burge- zaam ZOu zijn tot heil van onderwijs en meester, waarbij alle leden behalve het lid onderwijzers. Deze hartelijke, door de van Schijndel tegenwoordig waren. geheele vergadering met luide instem- Aan de orde was: ming begroette woorden, weiden door 1. Benoeming van een directeur der Mr. v. Lanschot op de minzaamste wijze teekenschool. beantwoord, zoodat aan het slot zijner 2. Aanvraag van J. A. Dekkers te Capelle toespraak een geestdriftig applaus door om vergunning tot het plaatsen van een beer- de zaal weerklonk. put op gem-entrgrona ten behoeve van een De secretaris deed vervolgens voor door hem te houwen hui» op de markt alhier lezing der notulen welke onveranderd met voorstel van B. en W. werden goedgekeurd. Hierna kwam aan 3. Wijzigi g der begrooting van 1905. de orde de viering van het toekomstige 4. Rtclamrs lWdelijken Omslag. zilveren ambtsjubilé van den Weled.- De notulen der vorige vergadering werden Gestr- H*er van Oppenraay, districts- voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. schoolopziener te Tilburg. Van verschil- Da&rn*. kwam aan de orde de benoeming inrichtingen van bijzonder onder van ecu directeur der teekenschoolde voor- W0S waS ^d^g ontvangen, dat, hoewel dracht was na ingewonnen advies der tee- ZÜ n*et de vergadering, konden bijwonen kenschoolcommiïfie opgemaakt en goedge— ZÓ toch gaarne deelnamen aan het keurd door den miuister, dus kon thans tot huldeblijk, dat men goed zou vinden, een definitieve benoeming worden overge- den heer v. O. aan te bicden. Nadat gaan. De voordracht luidde als volgt: deze zaak amPel besproken was, 1. J. P. vau Delft werden tot leden der commissie «ter 2. H. Meulkens voorbereiding van genoemd feest in ons Met algemeeiie stemmen gekozen de heer arrondissement gekozen de Heeren J P. vau Drift. Spijkerman, hoofd der openbare school Bij de behandeling v.»n punt 2, deelde alhier, Hageman, hoofd eener bijzondere de voorzitter mede, dat aangezien geen voor- school te Loonschen D:jk en Busch, j-chrifien bestonden voor 't plaatsen van onderwijzer te Geertruidenberg. Deze dergelijke inrichtingen op gemeentegrond, heeren zullen het recht hebben, bij on- B. en W. het weuschelijk achtten condi- verhoopte verhindering, een plaatsver- ties enz enz. daarvoor vast stellen, die vanger naar keuze te stellen. Op voor- wij den rasd bij deze voorleggen en die stel van het lid Mollenberg werd besloten, de leden wel zullen hebben ingezien. dat ook deze vergadering zich niet on- Daar geen der leden bezwaar heeft tegen betuigd zou ^a^en bij het zilveren feest vaststelling der voorgestelde voorwaarden en van den Inspecteur Jhr. Michiel van omstandigheden worden deze bepalingen I Kessenich. Daar de algetneene vergade- goedgekeurd, en verder liet verzoek van ring nu feitelijk geëindigd was, werd een Dekkers toegestaan na toelichting door den half uur gepauseerd, waarna de arron- voorzitter, dat de beschikbare ruimte zoo ge- dissementsvergadering werd voortgezet ring is, dat 't veel wenschelijker is die op en het lid de Bree eene lezing hield gemeentegrond dan onder het huis aan teover «Geschiedenis op de lagere school brengen, een en ander op gestelde voor- Deze verdienstelijke, goed gestelde en waarden Van prijs, hoedanigheid enz. alsook van studie getuigende verhandeling vond de verplichting van eene gezegelde verklaring levendigen bijval en lokte een vrucht dat Dekkers en zijne rechtverkrijgenden de bare discussie uit. Welverdiend was de bestaande condities zullen gestand doen. dank, dien de Voorzitter den Inleider De wijziging der begrooting achten Bj namens de geheele vergadering bracht en W. weuschelijk voor den post bnreau- Het «Onderwijs in de physica door het behoeften nl. verhooging met f250.— voor lid Hello, werd uitgesteld tot eene vol aanschaffing eener schrijfmachine, die volgens gende vergadering. Daar door onvoor den voorzitter tijd en ook eene groote ziene omstandigheden de tweede ver hoeveelheid drukwerk zal uitsparen, en daarbij gadering twee maanden later had moeten geen last op de gemeente legt, welke uit- gehouden worden, werd besloten, voor gare wordt goedgekeurd. ditmaal, de derde of laatste vergadering Daarna wordt de vergadering ten 7.10 u te laten vervallen, gesluteu Verschillende vraagpunten voor het Gasfabriek. volgende seizoen, alsmede eenige titels -vr - j. van werken en tijdschriften voor de ar Naar wij van zeer vertrouwbare zijde Aa rondissements-bibliotheek werden nog verm-men is de gascommissie thans in ,7 onderhandeling met eene nmt.oh.ppij, d,« ingel=v"j/, waarna de, Vo°rz!tter de gemeente Kaatsheuvel gaslicht «il een hartdtjk woord de Vergadenng sloot eooraien, erenals gas voor krachtvoortbren- Onderlinge Kwartet-wedstr.jd. gjUg# Zaterdagavond heeft op de repetitie Onze fabriek zon dan niets doen dan het der Liedertafel de loting plaats gehad benoodigde gas leveren aan bedoelde maat- voor den in November te houden wed schappij die verder voor buizennet enz. zelf strijd. Als verplicht nummer is aan »orgt. alle vijf dubbel-kwartetten opgegeven Komt deze zaak tot «en goed einde, en «Abendlied» van Th. L. Breijséet daartoe bestaat wel kaos, dan zou dit Duitsche tekst echter is door den heer weer een mooie aanwinst voor onze fabriek v. d. H., lid der Vereeniging, door een ziju, die met hare model-inrichting welke vrijen, Hollandschen vervangen. Ieder nog met verschillende machines en gebouwen achttal zal bovendien nog een nummer wordt verrijkt, heel wat kan afleveren als naar keuze uitvoeren. Als beoordeelaars ze geheel is ingericht volgens de bestaande zullen waarschijnlijk optreden de heeren plannen. J- Sars, A. C. v. d. Heijden en Jac. Pulles, Vaksehool. die daarom zelve aan den wedstrijd geen Indertijd is op de begrooting van 1905 deel zullen nemen, benevens de heeren op voorstel van den heer E. W. Klijberg U' de Cortie en C. v. Helvoirt. Naar een memoriepost van f 600 gebracht voor hyij vernemen ZIJn de onderlinge repe- een vakschool voor de schoenmakerij. De dtiën reeds in vollen gang, wel een voorzitter verzocht toen genoemd lid bewijs dus, dat dergelijke concoursen het dagelijksch bestuur in deze ter ge- bet nuttige met het aangename veree- legener tijd te willen voorlichten. nigen. Met genoegen vernemen we thans dat Leobond. door den heer E. W. Klijberg-Pernot De R. K. Werkliedenvereniging Leobond bij 't dagelijksch bestuur twee plannen van Waalwijk en Besoijen zal as. Zondag voor eene vakschool zijn ingediend, 1 October eene algeraeene vergaderiug zoodat wij kunnen verwachten er spoe- houden ter verkiezing van 4 leden van het dig meer van te hooren, daar zeer zeker bestuur. deze belangrijke zaak met belangstelling Aftredende leden zijn de heeren Joh. van wordt tegemoet gezien. de Mosselaar, Aru. Peters, Piet Snijders en Algetneene verguderlng vnn Onderwijzers en l Jan Verhulst. Onderwijzeressen uit het Arrondissement Premiemurkt. Waalwijk. Donderdag bad de jaarlijksche premierr.arkt Donderdagmorgen j.l. vereenigden zich plaats, uitgeschreven door de 14e afdeeling ij van Landbouw en resubsidieerd door on z gemeente. De markt zelf was druk bezoch', veel en prachtig ree was aan d'- lijn en vond trgtn hooge prijzen zijn weg, ook naar België en Spanje waar vandaan verschillende kooplieden aanwezig w n De deelname aan d k uring om premiën was zeer gering, niet alleen dat weinige in- geschreven hadden, maar zelfs van de inge schreven bleven nog verschillenden weg. Wal er was, was prima, zoodat de keu ringscommissie eene moeilijke taak had. De prijzen werden toegekend als volgt 1. Het beste panrd van 4--6 jaar. Ie prijs A. Rijken Jzn. Loonscbendijk. 2« Govert de Bruijn, Capelle. 2. De beste 1 l/s jarige veulens. Ie prijs Jud. Timmermans Wz., Waalwijk. 3e. De beste nagenoeg rijpe kalfdragende koeien en schotten Ie prijs Bart Verhoeven Sprang. 2e G. Vermeulen Wz. Capelle. De beste vette vaars met niet meer dan 2 breede tanden. Ie prijs A. L Sneep, Capelle. 2e y A. J. Verhoeveu (Hooge Vaart) Capelle. 5. Dito met meer dan twee breede tanden. Ie prijs P. Wijten Waalwijk. (Dit beest is met nog een mooi exemplaar aangekocht door de heeren II. Brok, te Oud- bensden, en Wouter HoetUken te Wijk voor f475.) 2e prijs M: Rijkeu Thz., Capelle. 6 De beste vette koe. Ie prijs Willem Rijkeu Capelle. 2e h C. vau Loon Waalwijk. De beste vaarzen en schotten, die de 7. melktanden nog niet verloren hebben. Ie prijs W. B. Rijken Capelle. (Aangekocht door Mouthaan, slager, Capelle.) 2e prijs C. van Loon Waalwijk. Loting Nutionale—Militie. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationrle Militie, lichting 1906 bedraagt 42, waarvan vermoedelijk zullen worden vrijgesteld 8 wegens broederdienst. I wegens lichaamsgebreken. 1 wegens gemis van de gevorderds lengte, I wegens vrijwillige dienstneming. Schoenfabriek K W. Klijberg-Pernot. Omtrent de expositie van schoenen op de tMode en Reformtentooustelling* te Am sterdam, sohrijft *De Telegraaf'. Het schoeisel is vertegenwoordigd door de firma's E. W. Klijberg-Pernot, Waalwijk Van Heel. 's-Gravenhage B. Fraukeu (schoenen en laarzen van K. Bootz) Van der Vlerk, Haarlem en F. Klumpers. Van Draneu, uit Rotterdam, geeft een paar voorbeeldeu van misvormde voeten, die door zijn scbotnmodellen verbeterd worden. De eerste der bovengenoemden heeft aar dig geëtaleerd, iu iedere schoen een roosje. Het schoeisel heeft hoofdzakelijk het Ameri- kaansche model, en is vervaardigd op de ^Original Gordyear Welt* en de jrMackay- machiues*. De heerenschoenen met dikke randen en kanten zouden geheel voor Ame- rikaaiiech door kunnen gaan. Het dames schoeisel, in zeer fijne Meuren, is licht, «legaut en sierlijk atgewerkt. De firma is dan ook op vorige tentoonstellingen ver- scheideue malen bekroond. Deze inzending geeft weer een bewijs van de enorme vlucht, die do schoenen industrie iu de Langstraat, vooral in Waalwijk in den laasten tijd genomen heelt. Twlefooa. Men is thans druk bezig met het rijden van telefoonpalen, die zoolaug een plaats vinden op het terrein bestemd voor het nieuwe postkantoor. Wij kunnen dus ver wachten dat men spoedig druk aan den gang is en we ons weldra in liet bezit der telefoon kunnen verheugen, zooals wij ook indertijd mededeelden. Opgepakt. Donderdag werd door de marécliaussóe op de markt alhier opgepikt zekere de uit Drunen, die nog 2 maanden te goed had wegens verzet tegen de politie. Hij werd voorloopig alhier in arrest gesteld en vorder naar 's Bosch getranspor teerd. Ongeval. Dezer dagfen had een aankomende boerenjongen het ongeluk bij het stap pen over een slootje tusschen twee ak kers te struikelen het gevolg hiervan was, dat hij een arm brak. Pelgrimstocht tiaar hel U. Land- Vrijdag 8 Sept. is de eerste Nederlandschc pelgrimstocht uit Marseille naar het H. Land vertrokken. Het weder is zeer schoon en de op de bovenzaal bij den heer A. Gerris Langstraat der Noordbrabantuche Maatschap- geest onder de pelgrims zeer opgewekt. In

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5