^Summer 79. LES Donderdag 5 October L905. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iden s. te iiin EK temm e Jaargang. ANTOON TIELEN, ne nea i Ca res el LEO-BOND. Uitgever: IN, ordt SEVILLE! OJ\. BU 1TENL AND. Frankrijk Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. sche llO(J Pel k! De kracht van het Ministerie. m L Kb tc. el (Wordt vervolgd. L De Echo van het Zuiden, Waalwuksche en Laiijrstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den WAALWIJK. AdvkrtentiSn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. uodella Het y Handelsblad" tracht een einde te miken aan de gelijk het blad het noemt bedenkelijke neiging der christelijke pers, om reeds victorie te kraaien. En het spreekt jm mter van de vorige regeering als eene .Socratische partijregeering, wier langer roortbestaan de rust en de eenheid in het lind zoo deerlijk in gevaar bracht enz. enz. Oud nieuws dus Maar hoor nu hoe het weerlegt de be wering van De Nederlander, dat deze re- VCHF geeriug met haar blanco-artikel doet den ken aan den man, die iu drijfzand geraakt js en er zich nu door zijn redainspogingen steeds dieper inwerktde bewering van de Tijd, die meent, dat de y vrije liberalen nu reeds hunkeren naar den val van den boom jan welks wortel de bijt reeds zou staan. »Och", zegt het nHandelsblad", rwat het lot zal zijn van dit ministerie, wat het tot stand zal brengen eer het deu weg gaat van alle ministerie's, is niet te zeggen. Alles zal afhangen van de onderwerpen die het óór andere aan de orde zal stellen eu yan den spoed, waarmee de poging tot grondwetsherziening zal worden doorgezet.... De tegenwoordige ministers verloochenen hun afkomst niet en zeggen ronduit wat meu vau hen heeft te verwachten. Wij prij- ten het in hen. Mocht het nakomen vau gemaakte afspraken hun duur te staan ko- men, dat zou nog allerminst bewijzen, dat alleen de christelijke partij" iu Nederland kan regeeren." Hoe mooi, ook deze slottirade is, o. i, klinkt uit den toon van het liberale orgaan geen bemoedigende stemming omtrent den langen levensduur cn ook niet van de groo te kracht van dit ministerie. iMocht bet nakomen van gemaakte af- w spraken hun duur te staan komen." L< Ziehier waarom het gaat. 1 Het /Handelsblad" voelt heel goed, dat de oud-liberalen van de groudwetsherziening roor kiesrechtuitbreiding niets hebben willen. En al» nu de sociaal-democraten niet voor zoo'li grootscheepsche herziening zijn, ja, dan staat het ministerie op een wankelpunt. In elk geval, de bevriende bladen voelen zeer goed, hoe onzeker het bevriende kabi net staatvandaar, dat typen als Het Han delsblad het blanco-artikel en het verdere maar met een zuur-zoet gezicht slikken. n- eu r mom net gf is gel- f 1.54 2.50. RDAM Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. HOOFDSTUK XVII. (92) ERIJ. Vooruit, daarover zullen we hier nu maar niet redetwisten, sprak Chmielnigki brutaal Kisiel, geef mij een plaats in uwe slede. Ik wil daardoor de commissarissen van den koning eer bewijzen. Hij stapte op den grond en naderde het voertuig. De palatijn schoof naar rechts, om hem links te laten zitten. Maar Chmielnigki, fronste de wenkbrauwen Gij moet mij rechts laten zitten Ik ben een senator van de republiek. Daar lach ik eens mee Potachi is de eerste senator en groot-hetman van den kroon eu ik houd hem gevangen en als het mij lust laat ik hem morgen opknoopen. Het bleeke gelaat van den palatijn werd vuurrood. Ik vertegenwoordig hier den doorluchti- gen persoon van den koning. Chmielnigki was wat bedaard en ging tsr linkerzijde zitten. Dat de koning te Warchau regeere, ik regeer in de Ukraine maar ik zie wel, dat ik «r nog niet genoeg den ruggegraad gebroken heb. Men vertrok stadwaarts, waar de kanon nen bulderden en de klokken beierden. Uit vrees dat de commissarissen dit niet als een voor hen bestemd eerbewijs zouden opnemen zeide Chmielniski tot den palatijn Zoo ontvang ik alle vreemde gezanten En 't was waar de gezantschappen volgden elkander op als aan 't hof van een regeerend Zondagavond ten 6 uur had op de boven zaal van den heer J09. v. d. Werff de vierde algemeene jaarlijksche vergadering plaats van de R. K. Werkliedenvereniging Leo-bond welke werd opgeluisterd door de Harmonie St. Chrispijn. Ten ongeveer 6.15 uur opent de president de heer Behrens,met den gebruikelijken groet de vergadering eu zegt dat het hem een groot genoegen is, het welkom te kannen toeroepen aan een zoo'n groot aantal Leo- bonders, die zijn opgekomen ter vierde algemeene jaarvergadering. Het is een bewijs, zoo zegt hij, dat allen overtuigd rijn van het groote werk, dat onze vereeniging reeds leeft tot stand gebracht en dat het in do toe- comst naar wij hopen, nog tot stand zal brengen. Ook hedenavond wil de Leobond, zooals men op het con vocatie-biljet zal hebben gezien, een groot sociaal werk mede tot stand brengen. De Eerw. adviseur zal u straks hierover eene toelichting geven. Hierna gaf de Harmonie St. Chrispijn eenige nummertjes ten gehoore, welke te oordcelen naar het luid applaus dat telken male uit de vergaderden opging, zeer in den smaak vielen. (Met alle bescheidenheid raden wij de iieeren muzikanten aan wat meer attentie te verleetieu aan de p. p. vooral bij het pelen van een mar»ch, dat breekt wat en vooral in een zaal is het voor de toehoorders aangenamer.) Door den secretaris werd hierna het jaar verslag uitgebracht. Hieruit bleek dat de vereeniging tevreden kan zijn met de toename van het ledental, alhoewel er dit afgeloopen tar niet zooveel als lid zijn toegetreden, als vorige jaren. 49 mannen hebbeD zich in het afgeloopen jaar bij ons aangesloten, zoodat het ledental thans tot 413 is gestegen. Voorwaar een mooi cijfer en toch, uog niet hoog genoeg, want nog te veel staan buiten de vereeniging. Elinke jonge mannen wij kennen ze uit onze naaste omgeving - zoo zei de secretaris begrijpen f willen niet begrijpen het groot nut van het verenigingslevens. Daarom is ir.ijn eerste woord een vriendelijk doch dan ook dringend verzoek tot IJ, geachte \ergadering, cn dat verzoek is, maakt propaganda tot aanwerving van nieuwe, leden, vooral nu, nu men naast onze vereeniging ook neutrale vereenigingen gaat oprichten. In de jaarvergadering verleden jaar den 2 October gehouden had een keuze van 4 bestuursleden plaats. De heer J. Trimbaeh, president, werschte miet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd den heer Behrens, die in een later gehouden bestuursvergadering tot president werd be noemd. Ook trad in deze vergadering de WelEerw, heer Kapelaan Fransen op als spreker met het onderwerp het arbeidocontract, hetgeen zeer leerzaam voor ons Leobonders ia geweest. In de algemeene vergadering van 6 Jan. nam de president voor de eerste maal de eiding der vergadering op zich en sprak den weusch uit dat hij de voetstappen van zijn waardigen voorganger mocht volgen. Ook spoorde hij de leden aan propaganda te raaktn voor den Leo-bond, ieder lid moest eeu lid bijbrengen. Als spreker trad in deze vergadering op den lieer II. Hermans, secretaris van het arbeiderssecretariaal te Maastricht met het onderwerpVakorganisatie. In diep over tuigende taal schetste spreker het nut eener vakvereenigiug en noemde eene vak vereeni ging noodzakelijk in dezen tijd, wijl van deze alleen heil kan worden verwacht. Ook drong spr. er op aan propagandaclubs op te richten. Het bestuur heeft aan het bezielende woord van den gevierden redenaar gehoor gegeven. Cp de algemeene vergadering van 6 April werd mededeeling gedaan dat op 25 Maart eene propagaudaclub met so- cialtn cursus was opgericht, waarbij 12 jonge mannen waren toegetreden. Voor heden is hun arbeid bepaald voor het be- studeereu der encyclieken en het colper teeren met geschriften en brochures. Op deze vergadering werd door den Eerw. adviseur eenige stellingen toegelicht uit het Motu Proprio. Verder werd op deze ver gadering nog medegedeeld, dat middelei werden beraamd tot het oprichten eener vakvereeniging voor lederbewerkers. Tot op heden echter kunnen wij nog niet van eene definitieve oprichting spreken, hoewel wij vertrouwen dat zulks nu niet lang meer op zich zal lateu wachten. Verder achtte de secretaris zich nog verplicht te waarschuwen tegen de ver- derfelijken stelsels van het socialisme. hij mede dat ook de Leo- K. Sociale actie was toege- vorst. Toen hij 't beleg van Zamosc had op gebroken, onder den indruk van de troons bestijging vau den nieuwen koning en de door de Lithauwers onder zijne troepen aangebrachte verwoestingen, was hij nog niet gevoelig voor deze hoogmoedsdwaa8heid, maar toen hij zijn intrede in Kiew hield, en toen de geheele stad hem met kaarsen in de hand, eu wapperende vanen te gemoet kwam en de Academie een toespraak tot hem hield, waarin Zij hem ver geleek met een nieuwen Mozes, die de natie van de poolsche onderdrukking bevrijde, tan quam Moysem, servatorem, salvatorem, libe- ratorem populi de servitute lechia toen hij zich boorde begroeten met den titel van meest doorluchtigen vorst, ïllustrissimus priuceps toen meende hij ouder zijn voeten een onwrik baar terrein te hebben. Diezelfde Cbmiel die, te Zamosc zich nog voor het gezag van den koning boog, was thans, nu hij zijne macht en de zwakheid der republiek voelde, gereed om zelfs de hand tegen den koning op te heffenhij haakte naar een onafhankelijk keizerrijk, naar den hertogelijken 6taf, naar den scepter. Met hangend hoofd lieten zich da commis sarissen in het hol van den leeuw binnen leiden en Krétuski monsterde de kozakken- hoofden uit hoop daaronder Bohun aan te tref fen. Dan zou hij; hem uitdagen tot een strijd op leven en dood zonder twijfel kon Bohun hem laten worgen of overleveren aan de Tartaren, maar Krétuski hoopte op de aangeboren edel moedigheid en den mo.'d van zijn tegenstander; hij zou ongetwijfeld den strijd aanvaarden De vrijheid van de prinses zou den prijs der overwinning zijn- Jan stelde zich voor hem een eed voor te stellen, waardoor zij zich zouden verbinden, dat beiden Hélène, in geval van den dood van een hunner, in vrijheid zouden laten. «Als ik sterf, dat zij dan niet voor mij, noch voor U zij, en dat God oor deel# over onzen strijd- Maar nergens zag hij Bohun. In plaats daarvan zae hij chefs, die hij even te Tchèrine gekend had de oude Diédiala en Yaszewski, vroeger afgevaardigden naar Lubnié en Busza, een oud dienaar van den hertog en YaroBZ en vele anderen. Hij ging naar YarzewsKi Wij zijn oude bekenden, zeide hij. Ja, wij hebben elkander te Lubnië ge zien. Gij zijt een der meeBt bekende officieren van den hertog Hoe maakt gij het Uitstekend. Het zal in 't voorjaar minder goed met hem gaan Chmielniski en hij hebben elkander nog niet ontmoet, maar zij zullen elkander ontmoeten en dan moet oen van hen ten ouder 1 De wil Gods geschiede 1 God zal onze vader Chmiel beschermen De hertog zal niet meer in zijn rijk aan deze zijde van den Duiepr komen. Gij zijt dus niet meer in zijn dienBt? Ik vergezel de afgevaardigden des konings Het is mij aangenaam u te zien. Wel wilt ge me een dienst bewijzen, ik zou er U dankbaar voor zijn. En welke Zeg mij waar Bohun is, de ataman van het regiment van Pérëïaslaw? Houdt u mond, antwoordde Yarzewski met eene dreigende stem. Dank den hemel dat we oude keunissen zijn, anders had ik al lang met een degensslag in de sneeuw laten bijten. Jan eerst verwonderd, werd woedend. Wordt ge gek? riep bij uit. Wij hebben bevelen van ChmielDooden op de plaats iedereen, die ons durft onder vragen, zelfs al zijn het commissarissen. De stoet naderde de stadspoorten Aan beide zijden van den weg, wemelde eene ge> wapende menigte, die uil eerbied voor Chmiel nigki zich ervan onthield beleedigingen te uiten en met steenen te werpen, maar die de koninklijk commissarissen hatelijke blikken toewierp. Krétuski ging hoogmoedig voort zonder eenige nota te nemen van deze verwarde troep Den volgenden dag vergaderden de commis sarissen. Moest men zoo spoedig mogelijk aan Chmielnigki de geschenken van den koning ter hand stellen, of wachten tot hg wat min der aanmatiging toonde De partij die 't eerst 't b«Bt achtte, kreeg de overhand, men hoopte den persoon vrat gematigder te stemmen door een duidelijk bewijs van de welwillendheid des konings. De plechtige overdracht van de Nog deelde houd tot de treden. Uit het verslag der Ziekenfonds bleek dat aan contributie der gewone leden be taald was f 2261.22. Aan ziekengeld is uitgegeven f 1650.20, verdeeld in 235 uit- keeriugen. De laagste week van uitkeering was 24 December met f7.20 eu de hoogste was de 5o week van Februari met f 84 60. 4 leden hebben dit jaar 13 achtereen volgende wekea uitkeering genoten, waarvan een ons door den dood is ontvallen. Aan geneeskundige behandeling werd uit gegeven f 379, aan geneesmiddelen f 151.61, aan begrafeniskosten f 7.40, terwijl nog 510.79 werd uitgegeven voor den aankoop van een stuk voor het reservefonds. Alzoo bedroegen de inkomsten f 2949.741/s de uitgaven f 2702.00 zoodat het batig slot f247.74l/g bedraagt. Bij de Bondskas waren de inkomsten f 254.361/g> de uitgaven f 1 02.76, zoodat het batig saldo f 151.601/, bedraagt. Na nog aan den Eerw. adv. den ZeerEerw. heer Pastoor en de donateurs dank te lebben gebracht eindigde den secretaris zijn zaakrijk verslag, onder een daverend applaus. De Eerw. adv. trad nu op het podium om eenige toelichting te geven over het op te richten arbeidssecretariaat. In welgekozen woorden gaf de Eerw. heer Hordijk deze toelichting. Om echter niet al te breedvoerig te worden, verwijzen wij onze lezer omtrent dit punt naar onze hoofdartikelen van Don derdag 21 en Zondag 24 September. Het resultaat van deze toelichting was, dat werd besloten medewerking te verleenea tot oprichting van een arbeiders secretariaat, 's Jaarlijks zal per lid f 0.25 contributie moeten worden betaald. De Bondskas zal f 0.15 hiervan betalen, terwijl ieder lid dan uog f 0.10 moet bij betalen, te voldoen met de kermis. Nog sprak de Esrwaarde adviseur over de iu wording zijede lederbtwerkers-vereeni- ging. Z Eerw. zei, dat er velen zijn die meenen, nu er een schoenmakers- coupeurs- vereeniging is opgericht, onze op te richten vereeniging geen reden vau bestaan meer zou hebbendit nu is beslist een verkeerd iJee, want naar ik heb vernomen stelt deze vereeniging alleen ten doel verhooging, ver edeling van het vak zonder dat het zich met bestaande grieven zal inlaten. Na nog in T kort te hebben uiteengezet het doel en de strekking der in wording zijnde lederbewerkersvereeuiging en de schoenmakers te hebben aangespoord Zondag a.8. na afleop der Heilige Familie, hier in deze zaal ter vergadering te komen, eindigde Z.Eerw. zijn toelichting cu bespreking. (Vervolg in het volgend nummer). De onttioonde koningin van Madagascar, ltanavalo, legde gisteren eeu bezoek af hij den minister van koloniën Clémente), die haar de aangename tijding kon medcdeelen, dat haar jaarlijksche toelage van het lijk ran 30 tot 50 duizend francs was verhoogd. De zwarte dame heeft het wel tioodig, want zij houdt evenveel van mooin japonnen en hoeden als de geboren Parijsche dames. Men weet, dat de gelukkige winster van eeu miliioen francs in de persloterij te Parijs madame Hoffer was, de cantinehoud- ster. Het half miliioen blijkt nu gewonnen te zijn docr een mijnheer Gazel, directeur van een fabriek vau chemische producten te Clermout-Ferrand, vader van 11 kinderen En die was al zoo gezegend I De uitsluiting te Berlijn duurt voort. I:i gisteren gehoudeu gemeenschappelijke zitting van de afgevaardigden van de werklieden comités en van de werkgevets der drie elec- triciteitsfirma's, bij wie het werk stil ligt, zijn de pogingen om tot overeenstemming te komen, mislukt. Uit Brunn, iu Moravië, wordt gemeld, dat naar aanleiding van een Duilsch con gres Tsjechen en Duitschers aan 't vechten geraakt zijn Er heeft bloed gestroomd en er zijn veel gewonden, waaronder de burge meester en twee onderwijzers. Alle drie wer den getroffen door dolksteken. Na middernacht bestormde de woedende menigte hel gemeentehuis. De politie joeg ze met de blanke sabel achteruit. Acht Tsjechen moesten naar hel gasthuis gebracht worden. De toestand in Hongarije wordt ernstig. koninklijke boodschap met de geschenken werd bepaald op den volgenden dag Chmielnigki wachtte de gezanten aan de poor ten zijner residentie op, omgeven door kolonels ouden en een groote menigte, want hij wou aan zijn leger eu zijn volk toonen hoeveel achting de koning hem bewees. Hij zal daar gekleed in een karmozijnen pels gevoerd met sabelhuid, ouder de wapperende vanen van den scharlaken standaard. Aau zijne zijden stonden de tartaarsche en turksche gezanten. Aan den hoek van de straat ontplooide zich de prachtige stoet, voorafgegaan van tamboers en trompetters, warvan het geluid dat krijgs haftig moest verbeelden, zeer droevig klonk. Eerst verscheen de jagermeester Kretewski, op een kussen van roode zijde de oppercomman- dautsdegen, en de schatbewaarder van Kieuw met de koninklijke standaard, een zilveren adelaar op een grond van hard rood, daarna alleen, Kisiel zijne fijne gelaatstrekken drukte een zwaar lijden uit. De andere commissaris sen volgden. De dragonders van Bryzza, onder bevel van Krétuski vormden het escorte. De palatijn schreed laugzaam voort. Ilij zag thans de wreede werkelijkheid' »Kisiel Kisiel zoo riep het in zijn binnenste, gij gaat geen genade schenken, gij gaat haar beweeueu gij gaat u buigen voor een bevelhebber van opstandige boereu, gij een senator, een palatijn. Chmielnigki met gesloten handen een hoogmoedige trek om de lippen en met ge fronste wenkbrouwen zag hem naderen Kisiel hield stil op eenige passen afstand van den zetel van den hetmau. De trommen en trompetten zwegen de vanen der stan daards wapperden in de lucht. Eensklaps weerklouk een bevel streng en flink van de eene zijde van de plaats naar de andere Dragondersrechts omkeert Het was de stem vau Krétuski. Alle hoofden keerden zich derwaarts. Chmiel nigki verhief zich van zijn stoel om te zien wat er gebeurde. De commissarissen ver bleekten. Krétuski, staande in zijn stijgbeugels met fonkelende oogen, met de sabel in de lucht, en naar zijn dragonders gekeerd, riep hen nogmaals met donderende stem toe Volg mij 1 De paarden trappelden met de hoeven iu de sneeuw en draaidende kolonel hief zijn sabel omhoog eu ieder escadrou sloeg den weg naar zijn kwartier in. Men vroeg zich af ot deze ongewone aftocht ook een deel van het voorgenomen ceremonieel zou uitmaken. Kisiel allten begreep den ernst van deze daad het tot stand komen der onderhandelingen, het leven der commissarissen, dat van het escorte zelfs hing aan een zijden draadje, Maar, zonder Chmielnigi den tijd te laten om zich rekenschap te geven van hetgeen gebeurd was, begon hij zijne redevoering. Hij begon met te zeggen, dat de koning in zijne goedheid de fouten der Zaporogen en hun chef had vergeven maar nauwelijks had hij dezen zin beëindigd, of üiediala, achter Chmiel zittende, viel hem op een grove ma- uier in de rede Wat zanikt ge daar, Kisiel De koning is koning, eu hij Btaat buiten het geding want het is juist door al die potentaten, prin sen en edellieden dat er zooveel niet in orde is. Maar gij, het bloed van ons bloed, been van onze beenderen, gij zijt van ons wegge gaan, eu gij hebt U hij de Lakhs gevoegd. Genoeg van dien onzin Wij zullen met den degen nemen wat wij wenschen. De palatijn wierp een verwijtenden blik op Chmielnigki. Bewaart gij aldus de discipline onder uwe officieren, vroeg hij Stilte, Diediala.' bulderde de helman. Stilte 1 stilte, Diedialahernamen de andere kolonels. Hij is nu reeds dronken. En toen Diediala met zijn geschreeuw voort ging, werd hij aan de deur gazet. De palatiju kon toeu zijn rede voortzetten. Hij zeide tot Chmielnigki, dat terwijl hij, tot dusver valschelijk hetinan geweest was, hem voortaau de koninklijke goedkeuring bevestigde in de hoogste waardigheid in het leger. De doorluchtige koning hield rekening met Chmielnigki's gevoelens van onderdanigheid, hij stemde er in toe de fouten onder eene vorige regeering begaan te vergeten en vergeven.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1