Rummer aargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TE mil Ei TE mm. AN TOON T I E L E IV, BEKENDMAKING- E BUITENLAND. België. Spanje. Duitschland. Rusland. Japan. BtNNF.NLANy. FEUILLETON. Card. Merry Delval. Bedankend voor de toegezegde hulde zegent de H. Vader de Algemeene Cen trale Vergadering en de door haar ver tegenwoordigden. Kard. Merry Delyal. Z. D. H. Mgr. van de WeteringRoma. U 1 T B V li H Nederland en België. mWi."S7ï. en l.infslraalsrkr ('unit, Pit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveuingezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advketbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders van Waalwijk MAKEN BEKEND, d»t de verordening, als bedoeld in art. 1 der Woningwet, vastgesteld doo: den Gemeenteraad in zijno openbare vergadering van 17 Augustus 1905, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, bij besluit var, 5 deier G. No. 137,',2e Afd. Ie bureau en afgekondigd den 12e October 1905, gedurende 3 maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter leiing is nedergelegd, en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Waalwijk, 12 October 1905. Burgemeester en Wethouders \oornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Petit Bleu heeft de reeds telegrafisch aangekondigde artikelenreeks, waarin zij de mogelijkheid van een defensief en econo misch verbond tusschen Holland en België bespreken zal, aangevangen. üe heer Eugène Haie, de schrijver van dit eerste artikel, is van meening, dat Hol land en België een tegenwicht moeten vor men tegen de politiek van de groote mo gendheden. Hij vindt, dat door de econo mische verhoudingen in de beide landen, door het sunengaan van hunne materieele belangen, Holland en België uitmuntend kunnen reageeren op de handelspolitiek van de groote mogendheden, die hoe langer hoe meer een loopje gaan nemen met de wetten ran waarde en concurrentie ten hunnen roordeele, en dat zij door andere organisitie van hun verdedigingssysteem een veel groo teren veiligheidswaarboig zouden kunnen hebben. Dan wijst de schrijver er op. dat de ver houding tusschen Belgen en Hollanders zooveel verbeterd is in den laatsten tijd en stipt hij aan de aandacht, door Holland gewijd aan de Belgische onafhankelijkheids- leesten. In dit inleidend artikel vertelt de schrijver nog niet veel meer, dan dat hij bij de Hollaudsche politici, door hem geïnterviewd, een goedgunstig en welwillend oor heeft gevonden. In een volgend artikel zal hij eerst zijn eigen staudpunt uiteenzetten, om daarn* mededeeling te doen omtrent uitlatingen van ledeu van onze Tweede Katner, die hem over deze quaestie hun meening zeiden. Du Antwerpsche forten brachten, zooals men weet, zelfs het ministerie in gevaar. Zaterdag nu kwam de rechterzijde bijeen ter bespreking van den parlementairen toe stand. De betrokken ministers gaven uit— eenzettingeu van de ontwerpen betreffende de nationale verdediging er» de havenwerken van Antwerpe»'. De voorstanders van de instelling van een commissie van onderzoek naar de plannen, in deze ontwerpen bedoeld, verdedigden hun zienswijze. De regeering verklaarde op alle critieken en tegenwer pingen te zullen antwoorden. De minister president gaf uiUoerige technische verkla ringen aan de voorstauders van een enquête en deelde mee dat hij in de Kamer alle gewenschte inlichtingen zou verschaffen, Hoewel geen besluit werd genomen, is het wel zeker, dat een onderzoek niet zal worden gevraagd en men acht het ministerie gered. De Gil Bias doet mededeelingen over een samenspanning tegen het leven van koning Allonsus en president Loubet, die nog bij tijds is uitgekomen. De aanslag zou den 24sten dezer, tusschen drieën en vieren 's middags gepleegd worden. Een Eiansch politie-agent dis met drie collega's aan de stations te Madrid een oog in 't zeil houdt, had een aantal kisten opgemerkt, welke versche bloemeu moesten bevatten. Hij liet een van de kisten openbreken en vond onder do bloemen een aantal zorgvuldig toege bonden pakjes met dynamiet. De politie natn een van de menschen gevangen, aan wiet» de bezending geadresseerd washet was een koopman in een afgelegen wijk van Madrid. Er is dadelijk een streng onder zoek ingesteld. De staking te Berlijn is geëindigd. Zoo zonder verzet is echter het besluit tot op heffing der stakers door de arbeiders niet genomen. Bij de stakende schroevendraaiers kwam men al vrij spoedig tot het besluit om den arbeid te hervatten, bij ue stakende magazijnarbeiders rchter was de meerderheid in de Vrijdagavond gehouden vergsdering voor voortzetting van den strijd. Het bleek echter dat tengevolge van een vergissing de meeste «*t*kers van deze groep naar een verk«erd vergaderlokaal waren gegaan. Er wt-rd toen een nieuwe vergadering belegd en diar de vrede geteekend. De correspondent van de Times te Peters burg zendt het volgende, eenigzins geheim zinnige telegram Ik kar met de meeste stelligheid ver zekeren dat zeer belangrijke gebeurtenissen vo' r de deur staan, die, zonder de raogend- liedd) die er vooral bij betrokken zijn, be paald te binden, niettemiu den weg zullen banen tot staatkundige combinatiën, waar door de wereldvrede verzekerd zal worden. Ik heb geen vrijheid den aard van die ge beurtenissen te onthullen, maar ik mig-eg gen dat Rusland, Engeland, Frankrijk en Duitschland geen van alle reden tot klagen zullen hebben Te Tokio worden toebereidselen gemaakt voor de groote vlootschouwing di« den 28en dezer in de baai gehouden wordt. Waar schijnlijk zullen 150 schepen eraan meedoen, daaronder ook die welke door de Japanners op de Russin veroverd zijn. De feesten ter eere van het Engelsche eskad r zijn nog niet ten einde. Admiral Noel et) zijn vrouw en dochters logeeren in het Sjiba-pJ.l-is als gasten van het Japan- sehe marinehestuur. Prius Arisorgawa gaf Zaterdag een feestmaal ter eere van de zee- officiereu. De burgemeester van Tokio, die dien dag trouwde, kreeg een eerewacht van Engelsche matrozen. Admiraal Togo is bij Ize aan wal gestapt en dadelijk n»ar den grooten Ize-tempel gegaan om er gebeden op lo zenden. De admiraal wacht totdat de schepen van zijn eskader zich in de Ize-baai verzameld heb ben, dan vertrekt de heele vloot naar Tokio. Het vredesverdrag is thans door dc beide keizers geteekend, dus thans is de vrede officieel. Ter vervulling van de ondidatuur-Mi- ehiels van Verdaiuen, heeft de Kath. kies- vereeniging te Breda gister met 165 van de 320 uitgebrachte stemmen candidaat ge steld voor het Kamerlidmaatschap, de heer W. H. Boogaardt, redacteur van de Java- Post* en inspecteur der telegrafie te Bata via. Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door II DERDE BOEK. HOOFDSTUK XIX. (96) Ik ben veel te dik voor dat botsen en stooten. En dan, 't ligt ook niet in mijn aard. Met de huzaren overdag op den vijand inslaau, zijne verbindingen afsnijden en hem de vaan dels ontrukken, dat is mijn werk, daar heeft God mij voor geschapen, maar dat tuig 's nachts vervolgen, door distels en doornon, dat laat ik aan u over, die, dank zij uw ge Btalte, u als een aal overal kunt doordringen Wolodowski moest dus wel alleen zijne on dernemingen voortzetten. Einde April ver trokken, kwam hij op 't laatst van Mei terug, droevig gestemd, onvoldaan, alsof hij eene onherstelbare nederlaag had geleden. Toch had hij nog nooit zooveel vijanden gevangen genomen of gedood. Men verwonderde er zich zeer over hem zoo droefgeestig te zien. Omgeven door twee reuzen zooals men ze te Zbaraz nooit had gezien, begaf hij zich direct naar Yaréma, met wien hij verscheidene uren confereerde, vandaar klopte hij bij Zagloba aan, zonder de nieuwsgierigen tevreden te Btellen. De dikke edelman keek met eeuige vrees de twee onbekende reuzen aan, die aan hun [ouden tressen to zien, officieren van het Ik stel U de twee prinsen Kurcewicz lithausche contingent waren. voor, Yur en Audré, zeide Wolodowski, op de twee jonge mannen wijzende. Volle neven van Hélène, riep Zagloba uit. De prinsen bogen en herhaalden tegelijk Volle neven van Ilélene. Het roode gezicht van den ouden edelman werd paarshij zwaaide met zijn arm, of hij door een pijl was getroffen, toen herhaalde hij met een zenuwachtige stem Wat is er gebeurd? Er is nieuws hernam Wolodowski en verschrikkelijk. De prinses is in 't klooster van den H. Nicolaas vermoord. De bevolkiug heeft in hare cellen twaalf jonge meisjes en evenveel zusters verbrand onze zuster bevond zich ouder dit getal, zeide Yur. Eu de prinseu begonneu te weeklagen, on derbroken door diepe zuchten. Wij hebben familieleden en vrienden bijeengezocht, o dierbare om u in het dringende gevaar bij te staan. En wij ziju te luat ge komen. IJdel is onze ijver geweest, ijdel onze wapenen en moed. Gij zijt thans aange nomen aan het heerlijke hof van ouzo Moeder, de Koningin des Hemels. Dierbare zuster! weende Yur, vergeef ons onze schuld. Voor iederen druppel bloed zweren wij, zullen emmers vloeien. Dat God ons helpe voegde Audré erbij. De beide reuzen hieven hunne armen bid dend ten hemel. Zagloba ging wankelende naar zijn bed en viel daar voor het beeld der H. Maagd op de knieën. Buiten beierden de klokken als voor een begrafenis. Zij is niet meer, zij is niet meer mur melde Wolodowski. Hevig snikken deed het lichaam van Zagloba Bchudden, de neven beweenden voortdurend de prinses en de klokken luidden steeds voort. Op hetzelfde oogeublik trad Longinus, trots het strenge consigne en het protest van den schildwacht aan de deur, de zaal binnen. De Lithauwer herinnerde zich de gelukkige dagen van ziju kort verblijf op Kozloghi, de zacht heid, de onvergelijkelijke bevalligheid der jonge prinsesdaarna herinnerde bij zijne vrienden, eraan dat er een zou zijn, die nog veel meer leed dan zij Jan; en hij vroeg Michel een en ander over hein. Krétuski is bij prins Korecki te Korc, ziek, buiten keunis, en dat is nog maar t Hoofdstuk VIII. Ons kwam ter oore, dat in de afdeelin- gen der Tweede kamer als rapporteurs voor de Oorlogsbegrooting zijn benoemd de hee ren Eland, Jansen (oud-minister vau Marine) Duyinaer van Twist, Merchant en Troel stra. Het Voorloopig Verslag belooft pikant te zullen worden. De socialistische afgetaardig- digde moet zich reeds in dien geest hebben uitgelaten. C. Verkiezing te Breda. Te Breda zijn officieel als candidaat voor üe Tweede Katner gesteld de heeren: W. H. Boogaardt, redacteur van de Javapost te Batavia (kath.), rnr. W. Ingenhousz (kath en dr. Jan vau den Brink (s. d.) te Breda. Benoeming. De benoeming van het personeel der Rijkstuchtscholen en die der leden van de Raden van Beroep zal eerstdaags in de Stcrt. verschijnen. Katholieke Sociale Actie. Maandagmorgen had in tegenwoordig heid van het Centraal Bestuur de plech tige inwijding en opening plaats van het Centraal Bureau der Kath. Sociale Ac tie op de oude Singel 71 te Leiden. Vóór deze plechtigheid deed de Se cretaris-Penningmeester, de Hoog Edel Gestrenge Heer Mr. P- J. M. Aalberse voorlezing van de volgende telegrammen met de daarop ingekomen antwoorden. Santith Pio Papa X, Rotna. L' Assemblea Centrale dell' >Azione Cattolica sociale nei Paesi Bassi4, riuni- ta per consacrazione ed apertura solenne del Ufficio suo Centrale, il quale, con approbazione dell' illustrissimo Vescova- do olandese, per sua organizatione e modo di operare mira ad imitar intera- mente l'Ufficio Centrale dell' Unione Cattolica popolare di Germania in Glad- bacli, ringrazia sua Santita per Encyclika II fermo proposito, dimandando rispetto- samente benedizione sul lavoro sociale. Aalberse, Segretario generale. Leiden, Paesi Bassi Aan Z. H. Paus Pius X, Rome. De Centrale Vergadering van de >Katholieke Sociale Actie in Nederland*, bijeen ter plechtige inwijding en opening van het Centraal Bureau, dat onder goedkeuring van het Doorluchtig Epis copaat geheel is ingericht en werken zal in den geest der Zentralstelle te Glad- bach, danken Uwe Heiligheid voor de Encycliek II fermo propositoen vragen den H. Vader eerbiedig zijne zegen op hun socialen arbeid. Algemeen Secretaris Aalberse. Signor Aalberse Secretaris Gcnerali Azione Cattolica Sociale nei Paese Bassi, Leiden Olanda). Fingraziando per omaggio adhione santo padra bcnedice contesta assemblea Centrale da lej tappresentata. Societas »Actionis socialis Catholicae* domum officii sui Centralis hodie Deo dedicans, Tibi Archiëpiscops libenter pietatis et obsequii vota exprimit. Aalberse Secretaris-generalis. De Vereeniging der >Katholieke Sociale Actie* heden haar Centraal-Bureau aan God toewijdende betuigt U, haren Aarts bisschop,1) gaarne hare gevoelens van aanhankelijkheid en onderdanigheid. Aalberse. Algemeen Secretaris Quod deus bendicat Actionem Socialem Catholicam precatur. Archilpiscopus Dat God de Katholieke Sociale Actie zegene, bidt de Aartsbisschop. beste voor hem, hernam Wolodowski. De dokters hopen hem te behouden. Commandant Zawila is bij hem. Waartoe zouden wij er dienstig kannen zijn Moeten wij hem daar niet gaan opzoeken Och God hernam de Lithauer medelij dend, hebt Gij hem nog gezien? Ik heb hem gezien, maar als men mij niet bevestigd had dat hij het was, dan had ik hem niet herkend, zoo was hij door ziekte en smart nfgevalleu. En heeft hij u erkend? Ik geloof het wel. Hij glimlachte en gaf even een tceken met zijn hoofd. Ik ben weggeloopen, want ik zou in trauen zijn uit gebarsten. Prius Korecki maakt zich gereed om zich te Zbaraz met zijn militie bij den hertog te voegen. De commandant zal volden. Zij zullen Krétuski meebrengen, tenzij de ziekte verbiedt hem te vervoeren, maar dat zou ook de dokters tegenvallen. Hebben deze ruiters u dit nieuws ge bracht? vroeg L «nginus, op de twee Prinsen wijzende- Neen, die heeren hebben het, evenals ik, te Zosc gehoord, waar prins Kadziwill hen heengezonden had om brieven over te bren gen. Zij hadden er ook een voor onzen hertog.... De oorlog is onvermijdelijk. Uit is 't met de gezanten en gezantschappen. Dat wisten wij reeds. Maar wie heeft u den dood der prinses medegedeeld Zawila, die kent de bijzonderheden be- treffeudde Krétuski, onze vriend was naar Kieuw vertrokken, voorzien van een vrijge leide van ChmielniQki. De metropolitaan moest hem bijstaan bij zijne uavorschiagen Zij begonnen de kloosters na te zoeken. Was toen de princes in 't klooster van den U. Nicolaas? Ja, Krétuski vernam het van zekeren Yerlicz. Maar daar die Yerlicz een oud mna is, wiens geheugen niet meer zoo scherp is, ging Jan zelf naar bedoeld klooster. De zusters kenden de namen van de twaalf ver brande -seisjes niet. Maar de beschrijving die hij haar van de princes gaf, kwam trek voor trek overeen met een der slacht offers, die alle zusters had getroffen door hare zachtheid en schoonheid. Gij begrijpt in welk een toestand dat Krétuski Kiew verliet. Het is een wonder dat hij nog leeft Hij zou reeds dood zijn, zonder de uit stekende zorgen van den ouden Zakhar, die hem van Kiew naar Korc overbracht, waar hij hem ouder de hoede van Zawila stelde Wolodowski hud zijn verhaal uit. Een ijselijke stilte heerschte in de zaal. De prinsen Yur en André leunden onbeweeglijk met de elle bogen op tafel. Het scheen alsof Zagloba met zijn zwakken en wazigon blik niet meer tot het rijk der levenden behoorde. Wordt wakker, zeide ten slotte Wolo dowski hem op den schouders kloppende. Waaraan denkt ge? Gij kunt nu toch niets meer bedenken, dat haar zou kunnen redden. Dat weet ik, antwoordde Zagloba met gebroken stem- lk deuk erover na dat ik oud word en dat er voor mij niets over schiet, dan van deze wereld afscheid te nemen. HOOFDSTUK XXI. Verboeld u, zei Wolodowski eepige da gen later tot Longinus dat die man in een uur tijd meer dan twintig jaren ouder is gewordeD. Hoe vroolijk, spraakzaam en vin- iliDgrijk hij vroeger ook was, tegenwoordig doet hij geen mond meer open. Hij slaapt waar hij zit, verwcnscht zijn ouderdom en stamelt onsamenhangende woordep. Ik wist wel, dat de prinses hem zeer ua aan het hart lag, maar dat het zoo erg was, heb ik nooit kunnen veronderstellen! Mij \erwondert bet geenszins, antwoordde de Lithauerhij heeft haar gered uit de handen van Bohun, en honderden gevaren met haar doorstaan. Ik heb getracht met hem te drinken iu de hoop dat een paar flesschen kostelijke wijn hem zijne vroegere opgewektheid zouden terugscheuKen. Geen sprake van Wel wei gert hij niet te drinken, maar geen dwaze geschiedenissen, geen grootspraak, geen op geruimdheid. geen vroolijkheid meer; hij is zwaarmoedig, laat het hoofd hangen, kruist zijne handen over zijn buik en slaapt. Laat ons er heengaan, Michel. Hij had de gewoonte den draak met mij te steken. Misschien dat mijne tegenwoordigheid zijn spotlust doet ontwaken. Wij znllen zien, zei Wolodowski Aldus pratende kwamen zij aan het verblijf van Zagloba. De grijsaard zat voor het venster, het hoofd in do handen. Het raam stond open een mooie Meinacht vulde het vertrek met zijn geuren de maan wiorp een bleek licht op de ontdane trekken van Zag- l°ba. Goeden avond, ouden heerzeiden da twee vrienden. Goeden avond 1 Zit gij voor het venster te droomen, in plaats van te slapen in uw bed vroeg Wolo dowski. Ik heb geen slaap meer, antwoordde b\j inet slepende stem. Verleden jaar om dezen tijd vluchtte ik met haar laDgs de oevers van den Kahaiulik Waar is ze nu? God heeft het gewild 1 zei Wolodowski. Allen zwegen. De nachtegalen zongen in het kreupelhout, dat de stad scheidde van de citadel. Een onafgebroken hymne trilde door den heerlijken nacht. God God 1 zuchtte Zagloba. Zoo zon gen ook de vogels langs de oevers vau den Kahamlik. Louginus schudde een traan uit de haren van ziju blonden snor, terwijl de kleine Wo lodowski hernam Geloof me, waarde heer, driuk een glas wijn met onser is geen beter middel tegen de droefheid Goed, mompelde Zagloba g laten. Wolodowski bestelde wijn en kaarsen. Met tranen iu de eogen ledigden de drie vrienden hun gl izen. Ik had gehoopt, mijn ouden dag rustig bij hen door te brengen, zei Zagloba, en nu... Midden in zijne klacht bleef hij steken aau de deur hoorde men een hevige woorden wisseling. Ondanks het verbod wilde iemand naar binnen. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1