Nummer 91 Donderdag 16 November 1905 28-, -Jaargang. Tweede Blad. fliTELEFOON. Engelsch. St. Nicolaas. PORT HEI I EIS Missis. Duncan. mik W. ZHJIlilOUT, mwimwmm artikel in, Grossierderij „De Gunst", DE JÖNGH Co., Gemengd Nieuws, Advertentiën. J. VAN BERKEL, waalw ij k. VERZEKERING Handels berichten Reclame. Engelsche Lessen Vraagt Prospectus. Door onze connecties met de grootste fabri kanten der steden Leipzig, Neurenberg, Forth en andere, in de branche zijn wij in staat U de laatste nieuwigheden in dit artikel en alles aan te offreeren, geschikt voor St. JMcolaas- Cadeavx. Ingezonden Stukken Weer nieuw te verwachten On lusten, Het onderwerp van alle gesprekken te Zalt-Bommel. Een Engelschman, tweemaal in de week Waalwijk bezoekende heelt nog eenige uren vrij voor in Conversatie, Handelscorrespon dentie of volgens de Berlitz- methode. Crayon- en Geschilderde ASSURADEURS. op 't leven, 't bedrijf, transport, tegen ongelukken, brand en inbraak op de billijkBte voorwaarden. Aanbevelend en tot een bezoek uitnoodigend, OOSTERHOUT. WAALWIJK. 's-BOSCH, Schapenmarkt B 326. Openen Rekening Courant. Koopen en verkoopen Wissels op het buitenland, vreemde Muntspeciën en Coupons, tegen de hoogste koersen. Sluiten prolongatiën. Hemen gelden k deposito. Geven voorschotten op fondsen. Belasten zich met de uitvoering van Beursorders op Am sterdam, Londen, Brussel, etc. N B. Houden eiken Zaterdag zitting van 10 tot 12 nur, in het Hótel HET WAPEN VAN AMSTERDAM te Heusden. Echo van het Zuiden. Afschuwelijk. Donderdagavond ongeveer half zes schelde een jonge inau te Amsterdam aan een huis in de Gonstautijn Huygensstraat, om zijn meisje dat daar diende te spreken. Mevrouw deed zelf open, en zei, niet te willen hebben, dat hij a«n haar huis kwam voor de dienstbode. Toch stond de jonge mar; er op, het meisje, ai was het dan maar een oogenblikje, te spreken. Toen de dienstbode buiten kwam wierp hij haar een bus vitri ooi in het gezicht en maakte zich uit de voeten. Het meisje werd terstond naar het Wil- helminagasthuis vervoerd en daar opgenomen maar zij zal vermoedelijk voor haar leven ongelukkig zijn. Haar oogen zullen nl. wel voor goed onbruikbaar zijn. Van den dader geen spoor. Eene wonderbare speling der natuur. Eeu berichtgever deelt ons in vollen ernst mede, als „eene wonderbare speling der na tuur* Eene noot was door een toeval tus- schen de eieren geraakt, die dcor eene kip werden uitgebroed. Toen de broedtijd w»s afgeloopen en men de noot vond, bleek bij opening v&n de schaal, dat de pit den vorm van een kuiken had aangenomen. De berichtgever voegt erbij, dat de raad is gegeven om de noot op te zenden aan prof. Hugo de Vries. Wat jammer dat de „speling der natuur* niet voltooid geworden isHad men de noot wat langer onder de kip gelaten, wie weet of er niet eeu levend kuiken uit den dop ware voortgekomen. N. R. Ct. Moord. In het Engelsche dorp Telling, nabij Ga- teschead, is een 17 jarig meisje, Harriet Laws genaamd, vermoord door een rnijnop- zichter, Robert Cumminge. Deze had haar gedurende eenigen tijd met liefdesverklarin gen vervolgd, maar zij wilde niets vau hem weten. Toch stemde zij er op een avond in toe, met hem te gaan wandelen. Een uur later kwam hij alleen in het dorp terug, be gat zich regelrecht naar de ouders van het meisje en zeide hun, dat hij haar vermoord had. Twee broeders van haar gingen terstond met lantaarns den weg op en vonden wel dra het lijk van hun zuster, wier hart met een messteek was doorboord. Kamp in Transvaal, G8 dooden. Een der putten van de Driefontijumijn, een der vochtigste van den Rand, is Zater dagavond ingestort. 1 blanke 67 inboor lingen zijn gedood en verscheidene blanken ontkwamen slechts als door een wonder. Daar de pompen werden vernield door de instorting, was het onmogelijk bulp te bren gen aan de slachtoffers die als zij niet ver pletterd werden, verdronken zijn, Een onmiddelijk ingerichte oloeg kon de overlevenden redden. De ramp werd veroorzaakt door een barst in de rotswanden op 60 voet diepte. Droevig ongeluk. Zaterdagmiddag 11 dezer zou schipper C. Schot Janszoon met zijn knecht L. Schot Johsz. met de hoogaarts Th. 88 eene lading suikerbieten van Hans weert naar Terneuzen vervoeren. De lading was niet overmatig, maar door ruw weer en moeilijk water kreeg men meer water binnen dan men wist. Op zeker oogenblik bemerkte de knecht dat hij door pompen het water niet meester kon blijven, waarop hij zijn groote laarzen uit trok. Nauwelijks was dit geschied, toen een groote golf over het vaartuig kwam aanrollen, waarop dit onmiddelijk begon te zinken. De knecht had de tegenwoordigheid van geest eene plank te grijpen, die hij den schipper toeduwde. Zelf wist hij eene andere te bemachtigen. Daarop bleven beiden, ieder op zijne plank al zwemmende drijven. Inmiddels was het vaartuig gezonken. Spoedig dreven de mannen in verschillende richting, maar konden elkaar nog wel een kwartier lang toeroepende schipper h=id zijn knecht o. m. ook nog toegeroepen „Houd maar moed, z« zullen ons nog wel oppikken Eindelijk verloor de knecht zijn schipper uit het oog en kreeg ook geen antwoord meer op zijn geroep. Nadat de knecht een geruimen tijd bad voortgedreven, kwam een vaartuig, dat hem niet naderen koD, wegens ondiep water, maar hem een reddinggordel toewierp, die hij wist te grijpen. Inmiddels kwam een sleepboot nader, die hem, nadat hij ongeveer een uur in het water had ge legen, redde. Onmiddelijk werd naar den schipper gezocht, maar vergeefs. Heden (13 Nov.) is in Tholen bericht ontvangen, dat het lijk van schipper Schot is opgevischt, nog vastgeklemd aan de plank, die voor hem geene reddingsplank mocht wezen. De schipper, een man van 44 jaren, iaat eene weduwe met een volwassen dochter achter. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur De lezers van uw geëerd blad hebben vooral uit het laatBte Kaadsverslag der gemeente Raamsdonk kunnen zien, van hoeveel nut het is, dat aan de gemeenteraadsvergadering pu bliciteit gegeven wordt, of beter, dat van de verhandelde punten in den Raad een verslag gegeven wordt. Ja. nu kan inen zien, wieder raadsleden de gemeentebelangen behartigt, wie van hou zijn lidmaatschap in eere houdt, wie van hen spreekt voor zijn volk. De Raad van voornoemde gemeente bestaat uit elf leden. Van deze elt heeren spreken volgens do ver slagen slechts vier of vijf en altijd dezelfde. De overigen Z8ggen misschien, dat alles in den regel reeds is besproken, vóór het ter verga dering komtwij behoeven maar ja of neen te knikken. Ten goede. De heer Timmermans, resideereude te Haamsdonk (Dorp), woont toch niet te Haamdonksveer, heeft toch ook stof tot spreken Hij doet zien, dat hij zich spe ciaal op het delibereareu toelegt, dat hy spreekt voor zijn volk, qua re hij aller lof verdient, 't Is jammer, dat hij geen collega heeft om zich te meten met zijne andere collega's die van Kaamsdouksveer die hem tot steuu zou strekken, üp de wandeling, in de cafó'8, vóór en na de vergadering dispu- teereu deze heeren overulle mogelijke kwesties, pleiten zij als advocaten, doch als college zit ten zij als zor.der ooren. Om welke an dere reden bekleeden zij het lidmaatschap dau de jongeren en ouden te vertegenwoordigen en te spreken, waar hun gelegenheid wordt gegeven Dat werkelooze mannen hunne plaat sen innemen, dan verdienen zij dat half uurtje nog een daggeld. Of misschien deuken deze heeren »Wat men niet weet, behoeft men niet. te verantwoorden". Zijt U in kwaliteit van gemeenteraadsleden niet verplicht te weten, wat de belangen der gemeente naugaat Hebt U niet gezworen, dat gij de belangen der ge meente Raamsdonk met. al uw vermogen zoudt voorstaan en bevorderen Is uw vermogen ontoereikend, laat U dan niet candidaat stel len, of zendt uw ontslag in en gaat in de schuur, 't Is noodig, ja dringend noodzakelijk, dat andere en bekwame heeren de plaatsen der zwijgers innemen, dat deze bij onwillig heid uit den raad gezet worden, alsdan heb ben zij beteren tijd om te oordeeleu, of de eigenheimers met roode koppen zoo go«d zijn als andere soorten aardappelen. Ten tweede wensch ik mijn gevoelen te zeggen van de meeBt gehuldigde wet van Dr. Kuiper- .Niet in elk gemeente wordt deze wet met dezelfde explicatie en dezelfde juistheid toegepast. Reeds lang zijn twee bijzondere vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, door B. en W. van voor noemde gemeente verleend. Waar blijven de woorden, die volgenB art. 32, alinea 2, of art. 63, alinea 4, der Drankwet, boven of ter zijde van de buitendeur der inrichting geplaatst moeten worden? Reeds voor eenige weken zijn door B. en W. dezer gemeente verleend de verloven tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. Waar blijft het woord nverlof", dat ingevolge art. 41, alinea 1. Ie der Drankwet op voormelde plaats gebracht moet worden Het kan zijn, dat de Wethouders van alles onkundig worden gehouden. Accurate naleving der wetten als College eener gemeente Bijna vergeten. Moest Ook niet een streDg oog gehouden worden op die inrichtingen, welke vroeger vergunning hadden sterken drank te slijten, doch om bezwarende redenen geen verzoekschrift volgens de nieuwe Drank wet bij B en W. hebben ingediend en ergo geen vergunning tot slijten van «terken drank bezitten. Bezitten deze meer rechten dan een ander burger? Berokkenen zij niet een groot nadeel aan de vergunninghouders? Burgemeester en Wethouders lezen artikel 33 der Drankwet en zij zullen zien, waartoe dit artikel hen in dergelijk geval verplicht. Inmiddels mijnen hartelijken dank voor het verleend plaatsje. LIBER PENSEUR. Raamsdonksveer, 6 Nov. 1095. BESOIJEN, 14 Nov. De prijs der boter, 1. 1, Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1,21 de laagste i 1.04 De pr. der eieren was 7 en 778 cenl GOK1NCHEM, 14 Nov. De aanvoer van granen was heden gering met gewonen handel. Ristarwe 8.10 a 8.25 roode dito f 7,50 a 7,60 witte dito i 7,65 a 7.75 ïnl. rogge 15,15 a 5,25 Buitenl dito 5.a 5,15 gers 1 4,70 a 4,80 haver 3,75 a 3,80, duiveboonen 17,40 a 7 60 blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 4284 runderen, 0 nuchtere kalveren, 0 vette varkens en biggen. Ie qual. Kalikoeien 1180 a 300 Kallvaarzen f 140 a 210 Melkkoeien 1 150 220 1/j jarige osse f 120 a 210 Guiste vaarzen 90 k 130 Pinken f 60 k 90 Graskalveren f 35 h 70 Nuchtere kalr. 8 t 16 Aangevoerd »eiic varken* van 23 25 ct per half kilo, biggen van 16.11. per •tak. Aangevoerd 0 schapen en 0 lamineren; scha pen f 0 a 0 en lammeren f0 k t 0 Der stuk Kieren 1 1.80 2.per 26 stuks. Boter 70 k 75 ct. per V» kilo. ROTTERDAM. 13 Nov. Tarwe per heet., 10 00 a 0.00, Per 100JK.G f8 75 a 9.75 naar kwaliteit. Rogge was van 16.40 tot 6 50. Gerst. Winter per 100 kilo f0.— f0. Zomer per 100 kilo f af.en Chevalier per 100 kilo f 8 50 f8.85. Haver per 100 k. f 8.a 850 Witte Boonen, van f 12..tot 14.50. Bruine boonen van f 9.50 tot f 10.30 Blauwe Erwten naar kook en kwaliteit erkochl van f8.75 tot 9.50 en vertrouwde kook daarboven Koolzaad f it f ROTTERDAM 14 Nov. Op de veemorkt waren heden aangevoerd 29 paarden. 0 veulen tl ezel, 858 magere en 480 vette rund»-ren, 179 vntc 67 nuchtere en 42 graskalvereu, 0 schapen ol lammerenvarkens 216 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 26 tot 38 cent, stieren 20 a 31 kalveren 35 a 54 c. per kilo. Melkkoeien f 140 a 270, kalfkoeien f175 a f330 stieren 1 80 a 22C, pinken 55 k 130, graskalveren f 40 a 75 vannen f 80 a 170, alles mager vee; biggen 6 a 12.—, paarden f 50 a 120. Nuchtere kalkeren fok- 16.k 22.slacht- f 7.— f12 Op de botermarkt werden aangevoerd 47/8 en 43/16 *n. en 302stukkèn a '/3 kilo. Priis le qual. f 60, 2e qual. f 56, 3e qual. f52 Per kilo 70 a 75 ct. PETERSBURG, 15 Nov. De zoo juist verschijnende en zeer goed inge lichte bladen, publiceeren het besluit der arbeiders-afgevaardigden van Pe tersburg, volgens welk besluit in vereeniging is genomen met de muiters van Kroonstad en de revolution- nairen van Polen, dat hedenmiddag pre cies om 12 uur wederom de alge- meene politieke staking zal aanvangen met de revolutionnaire leusweg met den krijgsraad, weg met de doodstraf, weg met den staat van beleg in Polen en het geheele Rijk. WLAD1WOSTOK, 15 Nov. Betref fende de muiterij die heden weer is uitgebroken, wordt medegedeeld, dat de kooplieden en burgers een schuil plaats zochten in de schepen. Meer dan 50 schepen, die in de haven liggen zijn vol met vluchtelingen die door de muiters worden aangevallen. Er zijn bloedige gevechten hierbij voorgekomen en men vreest dat er groote verliezen zijn te betreuren. Vier kruisers te Shanghai liggend heb ben bevel gekregen naar de plaats van onheil te gaan om de onlusten met alle geweld te onderdrukken. STUTGART, 15 Nov. Het Konink lijk paar, Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zijn hedenmorgen ten ongeveer kwart voor tien uur uit Stut- gart vertrokken naar den Haag. De hooge bezoekers werden uitgeleid door den erf prins en de erfprinses Von Wied. Het afscheid dat aan het station werd genomen was zeer hartelijk. I 1,.—S-SBBagHaBBgW» Wij beschouwen de inwoners van Zalt- Bommel zoo te zeggen als onze buren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens interesseeren. Het volgende wordt thans druk aldaar besproken. De heer J. de Bie, wonende Karren straat 241 te Zalt-Bommel, meldt ons Ruim twaalf maanden heb ik geleden aan een vlijmende pijn in den rug en in de lendenen en steken in de zij. Steeds was ik zwaar vermeeid en afgemat vooral 's morgens bij het opstaande urine zag er steeds onnatuurlijk uit, nu eens was zij troebel met veel wit be zinksel dan weer donkerbruin en slecht riekend. Met mijn eetlust was het treu rig gesteld en vanwege de pijn kon ik dikwijls 's nachts niet slapen. Ik heb niet stil gezeten om van deze ziekte verlost te worden, doch al de voorgeschreven medicijnen en goede zorgen bleven zon der baat. Toen ik zooveel goeds hoor de omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pil len, liet ik hiervan dadelijk een doosje komen en mijn verwondering was groot, toen ik reeds een paar dagen na de inname der pillen een groote verlichting bemerkte. Nadat ik drie doosjes van dit voortreffelijk geneesmiddel gebruikt had. was ik tot mijn onuitsprekelijke vreugde geheel en al hersteld. Het eenige wat mij spijt, is dat ik dit heilzaam genees middel niet eerder gekend heb, want dan zou mij veel ellende bespaard ge weest hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intus- schen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkkelen in rheumatiek, waterzucht suikerziekte, eiwitverlies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's pillen geefi, dezelfde die de hter de Bie gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening rail James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firuia Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiudt franco na ontvangst van postwissel h f 1,75 voor één- of f10. voor zes doozen. Brieven aan Mr. S. E. WHITESIDE, Jacob Canisstraat 29 te Nijmegen. Ondrrgeteekeiide beveelt zich beleefd aan voor de levering van de prachtigste tegen de scherpst concurreerende prijzen. Met aanbeveling verblijf ik Hoogachtend, Mr. SCHILDER. BESOIJEN. I. De mooiste, liefste, de geh. ongew. en nieuwste aankl. pop met 1 morgenjap., 3 versch. wandel- en andere cost., zomer en winterhlou8e, 1 winterhoed, 3 zornerh., laarsjes en pant., alles in buitengew. nette afw. II. De wonderd. Tutmina ra. h. coll. opt. wonderen, grapp. sprookj. enz. 10 Nos. III. De lollige, zing. en spr. parad, vogel. IV. Een schalmei. V. Kleine besp.b. piano. Voor reel, tezamen h f 0.95 postw. Voor jongens is 't tr. speelg. de twee Busy Coolis, 2 jap. poppen met loopmechaniek, die samen loopen, draven en zware lasten d.d. kamer sjouwen. Prijs 95 cis. puutw. Samen m. d. le 5 stuks f 1.50. SPEELG. FABR. NIEUWENDIJK 2, AMSTERDAM. Wie binnen 8 d. voor f 1.50 best. ontr. als extr. cad. een poppenkamer of een Auto. Remb. 20 ets. meer. srtmmm

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5