Rummer 9 aargang Tweede Blad. Het nieuwe Post en Telegraafkantoor. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk Spanj Oostenrijk Rusland. BtNNF.NLANI Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de VV aalwijksche Stoomdrukkerij e. Adverteert in dit blad, als gij rust of slaapt, werken uwe advertenties voor u Wat stoom is voor de industrie is de advertentie voor den handel, de groote drijf kracht» i het Reeds lang werd er gesproken over den bouw van een nieuw Post- en tele graafkantoor want het tegenwoordige was te klein en voldeed niet meer aan de eischen. Toen is er een tijd geweest dat men aan de- verwezenlijking van dit plan begon te twijfelen men hoorde er niets meer van doch plotseling herleefde de hoop. Het Rijk had grond gekocht in de Groote straat dus het plan stond nu vast. Er volgde echter weer een pauze, lang genoeg om twij felaars weer aan 't twijfelen te brengen. Doch, nu is alles in orde, teekeningen en bestek zijn klaar en weldra zal de aanbesteding plaats hebben. Wij krijgen een mooi Post- en Tele graafkantoor, zeer doelmatig en ruim ingericht. Het gebouw met een gevel breedte van bijna 22 M. is geheel vrij staand geprojecteerdaan weerszijden blijft een doorgang of dam. De door gang aan de Westzijde is bestemd voor den dienst; in die aan de Oostzijde is de ingang gelegen voor de woning van den Directeur. De ingang voor het-pu bliek bevindt zich aan de Oostzijde van den gevel. De begane grond bevat een vestibu le, portaal en wachtkamer voor het publiek, door groote glasfronten met tochtdeuren van elkander gescheiden. Om de wachtkamer zijn gegroe peerd, het kantoor met een glasvlakte van 4,50 M. voor de loketten, een spreekkamer en de telefooncel. Het kantoor heeft een diepte van 12,50 M. en een breedte aan straat van 6,50 M. daaraan grenst ten Westen de garderobe met kluis en de telefoonkamer met de daarboven gelegen ruimte voor het archief. Achter het kantoor zijn gelegen de bestellerskamer groot 8 50 bij 5 M. en de los- en laadplaats. Dit gedeelte, alsmede de telefoonkamer ontvangt licht van uit den doorgang naast de woning van den heer van Riel. De los- en laadplaats heeft een groote ingang voor de postkarren en staat tevens in verbinding met een bergplaats voor rijwielen, en latrinen, een kamer voor de batterijen en een bergplaats voor brandstof. Aan de zijde van het winkelhuis van de firma Singer bevat de begane grond nog een gedeelte van de woning voor den Directeur, namelijk een woonkamer aan de straat, naast den ingang voor het publiek, en vestibule met trappenhuis, keuken en bergplaats De verdieping, waarop een vijftal mooie, ruime kamers zijn geprojecteerd, alsmede de zolderverdieping met nog vier kamers, zijn ingericht tot woning voor den Directeur. De voorgevel, opgetrokken van waal steen, met weinig hardsteen, doch ver glaasde en onverglaasde profielsteen domineerend, is eenvoudig en rustig, terwijl de groepsgewijs aangebrachte ramen en de bruin verglaasde pannen met de terra-cotta eindigings-stukken, een prettigen en schilderachtigen indruk zullen geven zooals men dit in het Oud- Hollandsch aantreft en dat tegenwoordig gaarne in den zoogenaamden modernen stijl wordt toegepast. Hierbij zal het silhouethe, verkregen door een combinatie van hooge, lage en platte daken, bekroond door het telefoontorentje, aan het geheel een oorspronkelijk en persoonlijk cachet geven. Bij den bouw wordt gebruik gemaakt van verschillende moderne materialen. O. a. wordt de zoldering boven wacht kamer, kantoor, telefoon- en spreekkamer, alsmede de trap in de Directeurswoning, gemaakt van gewapend beton (monier- werk). Hierdoor is dit gedeelte geheel brandvrij van de bovenverdieping afge sloten. De afdekstukken der topgevels moeten zijn van Finsche topsteen. In kantoor, bestellers- en spreekkamer worden vloeren gelegd van ahornhout (Acer saccharinum). De treden van de trap van gewapend beton moeten voor zien worden van dekplaten van torga- ment en de deuren van celluloidplaten. Het bestek bevat tevens bepalingen betreffende het loon aan de arbeiders uit te betalen en verplicht den aannemer geen lager loon uit te betalen dan daar voor de verschillende werklieden wordt aangegeven, terwijl voor een langeren werktijd dan 11 uur per etmaal, ver gunning van de Directie gevorderd wordt in dit geval wordt aan den arbeider een hooger uurloon uitbetaald. De aan nemer is tevens verplicht om op de door de Directie aan te wijzen plaatsen en zóó, dat het voor een ieder duide lijk leesbaar zij, op te hangen en opge hangen te houden, afschriften van de in het bestek voorkomende bepalingen omtrent loon en arbeidsduur. Bij deze korte beschrijving zij nog ge voegd dat uiterlijk 1 Maart 1906, met het metselen een aanvang moet worden gemaakt en alle werken met zoodanigen spoed worden voortgezet, dat het ge- heele gebouw met aanhoorigheden, vóór of op 1 October daaraanvolgende, glas- en waterdicht is opgeleverd en dat het geheele gebouw voltooid, opgeleverd en goedgekeurd is uiterlijk 1 Februari 1907. Weldra dus zal de moker zijn ver nielingswerk verrichten, de spade zal in den grond gestoken worden en op het ge nivelleerde terrein zal het nieuwe, ge heel moderne ingerichte Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor verrijzen en getuigen van den steeds toenemenden vooruit gang onzere nijvere plaats. S. Do verdachten in den bommenaanslng op den Spaan?chen koning te Parijs, zijn yonder luid gejuich van bet publiek" allen vrij gesproken. - Loubet heett nogmaals verklaard na Januari niet meer het presidenl schap te zullen aanvaarden. D" correspondent van de Standard meldt uit Madrid Ik ben in staat u de verloving te melden van koning Alfonso en prinses Victoria Eugenia van Battenberg. Tijdens zijn jongste bezoek in Engeland beeft de Koning zich in de prinses verliefd. Zij zal als koningin den naam Victoria voeren. aan boord van de „Otschakof" gebracht, i voornamelijk de leveringen van artikelen ran met het oog op de nieuwe onderwijs-veror- daar de muiters hoopten dat dan de troepen Nederlands handel en nijverheid aan Zwitser* I (lening die bij de koloniale statin sanhun- niet op de „Otschakol" zouden vuren, j land. Tijdens het jaar 1902 steeg de aan- gig en aan een groot gedeelte der bevol- Schmidt deelde aan de officiereu mede, datvoer uit Nederland 10 pet., tijdens het jaar king niet sympathiek is. hij ze. allen ZOU laten ophangen, als de 1190S SO n.-.t. en tiidens lie.t verslairiaar 1904 1 De lieer van Vliimen troepen de vijandrlijkheden openden. Te hall vier werd do »r de veldhatterijen het vuur op do schep n in de zuidelijke bocht geopend, en daarna ook op de overige schepen die in het bezit der muiters waren De „Otschskof" beantwoordde het vuur, en werd toen door de batterijen van het noor derfront en door de schepen van bet eskader onder vuur genomen. Ook de //Swirepiy^ werd onder vuur genomen door het slag schip „Rostislaw", de kruisers »Pamyat' en „Merkuria* en den torpedobootjagor „Kapi tein Sacken* en buiten gevecht gesteld, een ervan zonk. Nadat van de „Otschakof" zes schoten waren gelost werd de witte vlag geheschen j het eskader slaakte toen het vuren. Wijl aan boord van de -rOtschakof* brand was uit- geb'oken werden booten uitgezet om de be manning te redden. Schmidt, die als matroos verkleed, poogde te ontkomen, werd gearresteerd. Een mijn- schip, met £500 torpedo's aan boord, werd bij het begin van het vuurgevecht door de manschappen, die voor een ontploffing vrees den, tot zinken gebracht. Deze opstand blijkt dus voorloopig ge smoord. Maar gerust zal men in regeerings- kringen uog wel niet zijn. Werd gisteren nog niet belicht van een dienstweigering ie St. Petersburg op vrij groote schaal en van de arrestatie van ruim tweehonderd soldaten, die er de aanleiding toe was Er broeit wat in het leger en den een of anderen dag zal dat tot uitbarsting komen. Nu al wordt uit Libau gemeld, dat men daar ernstige mui terij aantreft en uit Kroons ad, dat herha ling dtr vroeger gemelde voorvallen voor de deur staat. De bladen melden dat de bataljons mari niers te Petersburg, wegens hun dreigende houding, hun wapens en schietvoorraad heb ben moeten afgeven. Aan de troepen te Nizjni-Novgorod is verboden, vergaderingen bij te wonen. Daar trekken benden reservisten onder het zingen van de Marseillaise en oproerige liederen door de straten. Te Dwinsk hebben ie reservisten besloten, niet op te zullen komen als men hen onder de wapenen roept. Dit besluit is bij strooi* biljet in de heele stad bekend gemaakt. Te Moskou is uit de provincies bericht ontvangen dat de boerenbond ontzaglijk veel aanhangers wint. Overal onderschrijven de dorpelingen de besluiten van het jongste boereneongres. De agrarische onlusten nade ren Moskou. Bene geweldige kiesrechtmanifestatie heeft deze week to. Weenen plaats gehad, men schat het aantal deelnemers van 200 tot 240.000 persouen; 41/, volle uren trok de stoet voorbij. Dit gold het algemeen kies recht. Minister Von Gauisch heeft beloofd op zijn laatst in Februari de voorstellen tot hervorming van het kiesrecht bij het parle ment aanhangig to zullen maken. De toestand wordt in Rusland voortdurend ernstigerwaren 't eerst alleen de fabrieks arbeiders die staakten, nu /ijn twee factoren komen medewerken, die de volle ontvlam ming der revolutie zullen verhaasten i»l. de opstand der boeren, d;e zich steeds uitbreidt en reeds honderdduizenden omvat en de on betrouwbaarheid van het leger. Reeds in een vorig nummer hebben we den toestand te Sebastopol voor een gedeelte beschreven, sedert is een formeel gevecht geleverd tusschen trouwe en muitende troepen. Een door den marinestaf gepubliceerd tc- logram van den vice-admiraal Fsjoeknin, dt-.u comraandaut van het militaire district Odessa, dat dus de zaak wel zoo gunstig mogelijk zal voorstellen, meldt: Wij hadden den 28 November de muiters met de troepen ingesloten, en een termijn gesteld voor de overgave. De muiters begon nen deu aanval, namen den torped-jager „Swirepiy en drie torpedobooten alle sche pen, ook" de „Otschakof", heschen de roode vlag. Toen w rd 't sein gegeveu. Schmidt neemt het bevel over de vloot op zich Schmidt ging aan boord van de „Swire- piy" en maakte zich met hulp van gewa pende afdeeliugen meester van de kleine vaartuigen in de haven en het pantsersschip „Pahteleiwan", welks officieren aan boord van de „Otschakof" werden gebracht. Ook de schepen in de zuidelijke bocht werden door de muiters genomen eu de roode vlag geheschen. Alle gevangen genomen officieren werdeu Te Petersburg zijn thans 72 fabrieken gesloten. Het totaal der uitgeslotenen en stakers is 110,000. Te Moskou ziju 26 fabrieken met 58,700 man gesloten. <tT -WW--*. „Al te Democratisch". De Nooreche sociaal-deuiocrateu hebben zich nedergelegd bij de volksstemming en op betamelijke wijze koning Haakon ont vangen. Zij worden hierover aangevallen door hun geestverwanten in andere, landen. Zoo lezen wij in het Volk'. De Vorwarts kapittelt de Noorsche socianl- demokratische afgevaardigden mede op prins Karei van Denemarken te hebben gestemd. Die afgevaardigden hebben gemeend zich in die mat' aan de volksstemming te moeten onderwerpen, dat zij daarna voor den koning stemdeu. Wel wat al te demokratisch I Men begrijpt de ergernis van Vorwart* Volk etc. Zij geven altijd boog op van hun eer bied voor de beslissing des volks. Maar wanneer die meerderheid tegen hen is, dan heet het „k\ te democratisch" wanneer daar naar gehandeld wordt. Volksstemmingen hebben in hun oogen blijkbaar alleen waarde, wanneer ze te bun- nen gunste uitvallen. Handel tusschen Nederland en Zwitserland. In No 48 der Cons. Versl. en B»*r. be spreekt de Nederlandsche consul te Zurich den handel tusschen ons land en Zwitser- land. I De handel lusscheu Nederland er. Zwitser land wordt, zegt hij, steeds belangrijker en 1903 30 pet. en tijden» het verslagjaar 1904 De heer van Vlijmen opendende met een zelfs 32 pet., zoodat het cijter van aanvoer rede over 't optreden van dit kabinet, en van 1901 tijdeus 1904 bijna verdubbeld is d-n Kuyper-strijd do rlgemeene beschou- geworden. Deze cijfers geven voldoende blijk -:~ hoezeer het voor den Nederlandschen koop man en industriëel van belang is, Zwitser land met ernst en volharding te bewercen, terwijl het steeds toenemen van het cijfer van afzet aan Zwitserland tevens bet bewijs is, dat Nederland met vrucht kan concur- reeren met andere aan Zwitserland leverende landen. Met 1 Januari 1906 treedt het nieuwe tarief vau invoerrechten in werking. Alhoe wel velo artikelen zwaarder belast zullen worden, zoo is Nederland door zijn handels verdrag met Zwitserland niet ongunstiger gesteld dan alle andere op Zwitserland ex port haudeldrijveilde landen, en wordt ook onder het nieuwe tarief voor goederen, direct uit Nederland of Nederlandsch-Indië aange voerd, bij den invoer in Zwitserland het goedkoopste tarief in gebruik gesteld. Dr. Kuyper fn Klein—Azlö. De correspondent vau de N. R. Ct* te Konstantinopel meldt dd. 28 November Naar uit Koniah wordt gemeld, kwam dr. Kuyper den 21sten 's avonds aldaar aan en vertrok deu 24sten des moigens unar Smirna. De oud-minister heeft de reis naar het Iconium der Byzantijuen, luterdc hoofdstad van het Westersche Seldsjoeken rijk, gemaakt in een gereaerveerden coupé door de directie van den Anatolischen Spooiweg te zijner beschikking gesteld. Van een reis op den Bagdad Spoorweg, welke, pas achter Koniah begint, in een salonrij tuig, dat de Sultan hem zou hebben aan geboden, zooals een Haagseh blad heeft ge meld, is nooit sprake geweest. Te Koniah heeft dr. Kuyper met groote belangstelling al de bezienswaardige bouw werken en oudheden in oogenschouw ge nomen en ook de tekkee der Riffai (dan sende) derwiwehen en hun hoofd den Groot- Tschjelebei wien hot recht toekomt den Sultan bij zijn troonsbestijging het zwaard van den Veroveraar te omgordeu bezocht onder het deskundig geleide van den welis waar nog jeugdigen, maar zeer bekwamen Duitschen consul, dr. Jur. Loytved, vroeger tolk aan de Duitsche ambassade alhier en als zoodanig belast geweest met het bege leiden van het Duitsche Keizerlijke prinsen bij het bezichtigen der merkwaardigheden van Konstantinopel. De heer en mevrouw Loylved gaven een avondmaaltijd ter cere van hunnen voorna men gast, waartoe o.a. genoodigd en ver schenen de gouverneur-generaal (Wali) der provincie Faïk bei en de consul van Rus land ter plaatse. De lowerktreding der kinderwetten. Het inwerkingtreden der kinderwetten op 1 December is een historische, gebeurtenis Het herinnert aan den len October 1838 toen de nationale wetgeving de Fransche verving. In het Koninklijk Besluit van dat jaar luidde het plechtig, dat met klok slag van middernacht, de oude wetten wer den afgeschaft, de nieuwe golden in haar plaats. Wat de nieuwe kinderwetten zijn, wat zij in 't leven roepen is reeds tegoed en dui delijk uiteengezet om zulks nog te herhalen we wilden alleen het feit der inwerkingtreden even herdenken van die wetten, die ons volk sympathiek zijn, aan welker ontwerping en uitvoering alle staatkundige partijeu hebben med g.*.w«rkt. Moge de werking dezer wet de verwezen lijking geven van de edele en goede be doelingen, die men er mee beoogde. Vanaf 1 December zijn allen, die 21 jaar zijn, mondig. Tweede Kamer. Na afdoening der langgerekte Indische begrooting is men gevorderd tot de begroo ting over Suriname, waar betzelfde karakter vgu andere jareu weer voor den dag kwam: jammerklachten en nog eens jammerklach ten Iedereen is erva" overtuigd, dat ge holpen moet worden, maar men weet niet hoe en L^ly, de oud-gouverueur, die mis schien nog «enige goede hoop kon geven was wegens ziekte atwezig. Dar. kwam Curacao, over welks toestand en over welks gouverneur wij wel wat meer verwachten. Van Kol en Marchant bepra ten den toestand, die met het oog op de gespannen verhouding met Venezuela, zeer slecht is. De afgevaardigde van Zevenbergen, de wingen, gevolgd door «Ie herren Patijn die eene belangrijke verhandeling hield over de rijks-financiën, die hij zeer duister inzag. De heer Heemskerk beschouwde het op treden van het tegenwoordig cabinet, waarin de formateur geen zitting nam, als in con- stituoneel. Na eene prachtige en degelijke verhandeling zij sprdat er vier constitu tioneel fouten zijn begaan. Ie. dat de heer Borgeaius het kabinet heeft geformeerd en dat het regeeriogspro- gramma niet is dat der politieke meerder heid, maar van slechts twee groepen in de Kamer 2e. dat er tusschengeschoven i* een min derheids-kabinet op grond dat de kabinets formateur behoort tot de talrijkste groep der linkerzijde 2e. dat de heer Borgesius niet zitting ge nomen heeft in het kabinet 4e. dat dit niet-zitting nemen is gemo tiveerd door het feit, dat er geen parlemen taire meerderheid is, Zijne rede wordt heden voortgezet. De »Soir" weet het. Een correspondent van de #Soir", het te Brussel verschijnend blad, heeft een niruw artikel in onze Grondwet ontdekt, 'n Arti kel, dat in geen enkele constitutie over de gansche wereld voorkomt. „Zeldzaam practische lui toch, die pol der- en windmolenraensohen", zullen dui zenden en duizenden buiten onze grenzen denken. DuisterWanneer onze Koningin, na vijf jaar te zijn gehuwd, nog geen erfge naam bezit kan het parlement dit huwelijk ontbinden". Heel goedig voegt het blad er san toe, dat deze scheiding zeer waarschijnlijk zal worden onderworpen aan de goedkeuring van de Koningin, maar 't blijft er uiet minder waar om, dat het parlement ook op eigun gezag de scheiding kau uitspreken. Als eenige verontschuldiging voor die nonsens kan het feit in aanmerking komen, dat Brussel zoo héél ver w-g ligt. Kwam 't bericht uit Peking of Honolulu" of Pata- gouië ja, iian („Tel.") 5den Dioe. Katholiekendag. VerschenenOfficieel Verslag van den 5den Dioc. Katholiekendag Helmond. Ver krijgbaar bij den Eerw. Heer J. van Gelder te Helmond en bij den It. K. Boekhandel. Prijs 75 oant loco Helmond. 85 franco per post. Waalwijk, 2 Dec. 1905 Turlefrerhooglng op schoenen In Daltsohland. Zooals men weet zal met 1 Maart 1906 een nieuw tarief voor invoerrecht op schoenen enz. in Duitschland in werking treden. Door den voorzitter van den A. N. B. v. S. werd daarover informatie ingewonnen en werd hem door zijn agent, door een expediteur en verder nog door den Consul-Generaal van Ber lijn medegedeeld dat het nieuwe tarief voor schoenen en leestklaarwerk zou zijn Schoenen meer dan 1200 gram (per paar wegend) 85 mark per 100 K.G. Boven 600 tot 1200 gram, 120 mark per 100 K.G. 600 gram en daaronder 180 mark per 100 K.G. Van andere zijde werd ook geïnfor meerd bij den Consul in Dusseldorf die berichtte dat het zou zijn als volgt Schoenen (fijne soorten) zwart en ge kleurd per paar 600 tot 1200 gram, 80 Mark per 100 K.G. Daar dus deze berichten niet over eenstemmen is door den Voorzitter, die inmiddels ook van zijn agent bericht ontving dat de eerste opgave niet juist was, een hernieuwde aanvrage aan den Consul-Generaal gedaan. w - Deze bericht thans als volgt, na mede heer vkd Vuuren, hield eene zeer duidelijk deeling dat de vorige opgave door eene opg-zette heldere rede over den stand van vergissing niet volledig was: 't volksonderwijs in de buitenbezittingen;! >Schoenen uit leder van alle soort, I

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5