Nummer 98. Zondag 10 December L905. aargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TH MR 1 TE AKTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. BEKENDMAKING. Wat sr uit de Russische troebelen te ieeren valt- Uitgever: Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. WAALWIJK. De Echo van h Wiilwfjksckc en Laisslralsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. .V b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., Uitgever. franco te zenden aan den Adtkktkntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, wordeu 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties hij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Inschrijving voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbcre kennis da« de mannelijke ingezetenen, geboren in bet jaar 1887 zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den lsten eD den 31?ten Januari 190(5, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorteakte, indien zij elders zijn geboren. Waalwijk, 6 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHÜEREN De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk MAKEN BEKEND, dat de zittiog van den Militie-raad voor de lotelingen deser gemeente zal worden gehouden op Woensdag 27 December 1905 te Tilbnrg ten etadhuize aanvangende ten 10»/4 ure (Amst. tijd) vo rmiddags. Voor deu Militieraad moet verschijnen de loteling die vrijstelling verlangt wegens gemis van de gevorderde lengte of wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, behoudens het geval, bedoeld in art. 75 der wet, alsmede de in het selfde jaar geboren broeders die de overeenkomst wenschen aan te gaan, bedoeld in art. 47 der wet. Waalwijk, 27 November. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN I)e Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ. voor De Echo van het Zuiden, vertaald door H VIERDE BOEK. (110) HOOFDSTUK III. De verzengende atmosfeer vervulde zich daarenboven met den verpestenden geur der lijken, die reeds in staat van ontbinding ver keerden. De hemel was bedekt met zwarte en dikke wolken. Onder het zware harnas stroomt het zweet de soldaten over het lichaam. In het duister sloegen de tamboers de trom. Zij gaan ten aanval zeide Krétuski. De strijd ontkeetende zich over de geheele linie. De kozakken wierpen zich tegelijkertijd op de vier legerkorpsen van Wisuiowicki, Lanchoronski, Firleij en Ostrorog, opdat zij elkander niet te hulp zouden kunnen komen. Dronken van brandewijn, vielen zij met groote hevigheid aan, maar hun vuur stootte af op een niet minder forschen weerstand De Pool- sche boeren die de infanterie vormden namen kozakken-afdeeling na afdeeling. Men vocht met geweerkolven en sabels. De infantrie der Zaporogen viel met geheele gelederen onder den verschrikkelijken aanval der Polen, ande ren overvielen de vluchtenden. De loop der geweren, door de hitte rood gekleurd, brand de de handen der soldaten; de stem der offi cieren werd onzeker en woest. Krétuski en zijne huzaren chargeerden op de kozakken in, en sneed hen allen doortocht af I)e uren volgden elkander op zonder dat de slag ophield De lucht werd ver duisterd door de pijlen der kozakken. Plotseling schudde de grond onder de voeten der krijgers, de hemel werd verlicht door een flauwen glans. Een verschrikkelijke donder Het moet voor iedereen, die geregeld de geschiedenis van den dag bijhoudt, duidelijk zijn, dat wij in zeer bewogen tijden leven. De dertigjarige man is in zijn betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd al tijdgenoot van schokkende gebeurte nissen, zoowel op staatkundig als eco nomisch en sociaal gebied. Men denke slechts aan de laatste oorlogen, aan de tragische gebeurtenissen in Servië en nu aan den vrijheidsstrijd en de sociaal-de mocratische verwikkelingen in Rusland, welke nu wel tot schade van de zoo vurig gewenschte vrijheid in eene bijna niet te breidelen revolutie en muiterij zijn ontaard. De socialisten en anar chisten, welke ook hier de massa tot ongemotiveerde geweldenarijen hebben opgezweept, zullen ook thans hierdoor weer de vijanden zijn van den waren vooruitgang. Waar dergelijke warboel heerscht en voortdurend na eenig luwen weer op nieuw wordt opgewëkt, daar kan niet hervormend geregeerd worden, daar kan zelfs een goed en verstandig willende Witte niets uitvoeren. Rusland is wèl te beklagen. En de Czaar, goed van hart, maar te zwak van wil, is de speelbal der twee elkaar hevig bekampende partijen, de reactionnairen en de hervormingsgezinden- Zal hij als stootkussen ten slotte zijne weinige veer kracht nog niet verliezen en, naar lichaam en ziel gebioken, als een menschelijke ruïne van zijn heerschers troon vallen Wij hopen het beste voor hem, doch vreezen met groote vreeze het slechtste. Doch afgescheiden nu van de voor name personaadjes, die midden in dezen ongelukkigen strijd staan, worde hier de vraag gesteld, wat valt er uit dit alles te leeren, in verband met de sociale en economische verhoudingen onzer maat schappij Dit, dat het voor een goed georga niseerde massa niet onbereikbaar is, het geheele kapitalistische stelsel, waarop nu nog al onze verhoudingen rusten, te ont wrichten en te vernietigen. Hoe paia- doxaal dit ook klinke, de gebeurtenissen in Rusland geven ons het duidelijkste overstemde het gebulder der kanonnen, de bliksem schoot met vreeselijk geweld door de lucht. De wolken scheurden Plotseling scheen de geheele vlakte als een onmetelijk licht, dan weer was alles in het dnister gehuld. De regen viel bij stroomen neder, vormde als 't ware vijvers en voerde de lijken mede. De kozakkeuregimenten door schrik bevangen, namen de vlucht. Zij waanden zich achtervolgd en stieten in de duisternis tegen elkander, en wierpen kanonnen en karren omver. Het water verwoestte de versterkingen en vuldde de loopgraven en viel met zulk een kracht, alsof het was om de paniek onder de massa nog steeds te doen groeien. De stortregen nam in hevigheid toe, zoo dat ook de Dnitsche en Pool- sche infanterie beschutting onder de tenten zocht. Maar de dragonders en huzaren wacht ten onbeweeglijk het bevel tot deu terugtocht Zij stonden in gesloten rijen man tegen mnn, paard tegen paard De regen hield eerst tegen middernacht op. Tusschen de wolken kwamen hier en daar even een paar sterren kijken. Een uur was voorbij. Plotseling verscheen de hertog. Zijn uwe patroon!asschen droog? Jawel heer, antwoordde Krétuski. Dan is het in orde, stijg af, baan u een weg door het water, ga naar die machines en laat ze springen, stilte, loop zachtjes. De Starost van Krasnistaw gaat met u mede. Naar 't bevel van uwe hoogheid. De hertog bemerkte Zagloba geheel door trokken van het water als een spons. Gij wenschte een uitval, zeide hij glim lachend, nu zult ge tevreden zijn. Gekheidgromde de edelman. In minder dan een half uur, gingen twee detachementen 250 man sterk op weg, tot aan het middel in 't water naar de monsterachtige machines, door deu vijand achtergelaten op een halve mijl van de vestingen, een onder hevel van Mare Sobriski, 't andere van Krétuski. Dienstvolk kwam nchteraan met bakken vol teer en kruit. De kleine Wolodowski voegde zich bij de expeditie. De voeten in 't water, doch het hart vol vreugde, liep hij, baadde hij feitelijk aan de zijde van Longinus, die een paar hoofden boven de anderen uitstak, en zijn zwaard uit de schede trok. Op eenigen antwoord. Was er één rijk, waar zóó iets voor onmogelijk geacht werd, dan zeer zeker het Russische rijk met zijn nog onrijpe, onontwikkelde bevolking, die in volle aanbidding als 't ware neer zonk voor zijn vadertje» die, eeuwen gewoon aan eene knoetregeering, slaafs neerviel voor al wat van hooger hand bevolen en aangeprezen werd. En ziet, slechts enkele jaren, neen, enkele maanden zijn er noodig geweest, om in dat volk een demon te doen losbarsten, die met één handbeweging alles neerhaalde, wat nog pas tevoren met zulk een onderworpenheid werd aanbeden. O zeker, de beweging is ook daar niet van dezen tijd reeds lang hadden nihilisten, socialisten en anarchisten hun heillooze vernietigingsleer ook daar ge predikt, doch de agrarische bevolking stond voor 't grootste gedeelte nog buiten de beweging. Zij hielden nog met een heid vast aan het oude regime. Wel gingen tallooze z.g. intellectueelen den boer op en trachtten ook de landelijke bevolking in de revolutionnaire beweging te halen, over 't algemeen mocht dit echter voor niet gelukt beschouwd wor den. Maar ziet, daar komt de Rnssisch- Japansche oorlog. De landszonen worden opgeroepen, bij duizenden en onmee- doogend voor kanonnenvleesch gebruikt. Dit werd aan den lijve gevoeld en hier mede was de eerste inzet gedaan voor den tegenwoordigen toestand. En nu eenmaal de massa aan 't hollen is, rent zij doorworden goed- en kwaadgezin- den medegesleept, ja is zelfs het leger niet meer vertrouwbaar. Maar hoe schokkend dit alles ook moge zijn, toch is hiermede nog niet de kern van 't verzet aangegeven, toch is hiermede nog niet genoemd het middel, dat in Rusland heeft gediend, om diens geheele staatkundige en economische positie te doen schokken en beven op zijn grond vesten. En dat middel is geweestde werkstaking, de goed georganiseerde en onmiddellijk uitgevoerde algemeene werk staking. Deze heeft èn regeering èn de weinige goedgezinden onmiddellijk krach teloos gemaakt en schaakmat gezet. En deze indruk is het, die juist zoo nood lottig in de toekomst zal werken op het afstand reed de de blazende Zagloba, die herhaalde Gij wenschte een uitval, nu hebt gij uw zin I Houd toch uw mond i zeide Michel Houd zelf stil Voor u is deze expeditie gemakkelijk genoeggij zijt niet dikker dan een naald en gij kunt zwemmen als een karper. Stil nu, hernam Krétuski. Er zijn overal kozakken en zij zullen ons hoeren. Naar de machine beval starost Sobriski. Reeds kwamen de twee detachementen aan de torens. Steek ze van binnen in brand, beval Jan. Maar dit bevel was niet gemakkelijk uit te voeien. De torens waren geheel van dikke dennenboomen gemaakt en hadden nergens een opening. Sobriski liet aan den voet bussen met kruit zetten, en toortsen gedrenkt in teer werden aangestoken en de vlammen bereikten de vochtige maar harsachtige balkeu. Longinus hief een steenblok op die vier personen niet hadden kunnen verwegen. Het is Hercules in persoon zeide zijne confraters Longinus boog en wierp den steen tegen een gedeelte, dat nog geen vuur had gevat Plotseling spleet het hout, en met een ver schrikkelijk gekraak ber.week de machine; de toren sprong vaneen en rolde met een kolos saal lawaai tegen den grond. Overgoten met teer, begon de massa te branden en na een uur vlumden talrijke hoopen hout in de vlak te. De regen die weer begon te vallen, kon dexe vlammen niet dooven. Eenige duizenden kozakken kwamen in der haast aangereden en trachtten den brand te blusschen. Maar kolommen vuur en rook stegen op, weerkaatst in het water. De Polen trokken in gesloten gelederen op de vestingen terug, waar zij met vreugdekre ten werden ontvangen. Plotseling hield Krétuski stil. Halt riep hij uit, een blik om zich werpend. Longinus en Wolodowski ontbraken aan het appel. Door hun moed medegesleept, hadden zij zich op de aanrennende wacht geworpen en het signaal van den terugtocht niet gehoord. De troep wilde teruggaan toen de twee ontevreden deel van elke Europeesche bevolking. De georganiseerde massa tegen orde en recht is hierdoor tot de conclusie gekomen, dat de reeds zoo lang gedroomde vernietiging van 't kapitaal veel gemakkelijker is, dan ze tot heden nog meende. En gelooft ons vrij. Zij zal deze opgedane ervaring vroeg of laat in practijk brengen en zoodoende elk rijk een crisis doen ondergaan, die haast niet te weerstaan zal zijn. Immers, de werkstaking op groote schaal zal niet alleen alle of de meeste bedrijven op een gegeven oogenblik doen stil staan, maar zal ook het staatscrediet doen schokken. En wee den staat, die in dergelijke critieke oogenblikken zijn crediet geschokt ziet. Hij staat krachte loos tegenover den vernielenden demon. En meen nu niet, dat dit alles te zwart gemaald is, dat er lichtpunten zijn, als b. v. onze mislukte algemeene werk staking. Deze was niet goed voorbereid en overviel feitelijk de leiders. Doch, zoo de werkstaking van een volk vol doende voorbereid is, is zij uitvoerbaar en stuurt zij alles, alles in de war. Dat is de les der gebeurtenis, die wij nu in Rusland zien afspelen en waarvan de beteekenis moeilijk kan overschat worden. Het moderne wapen der massa is de werkstaking en de latente kracht nu nog in die massa aanwezig, zal hoe langer hoe meer naar buiten treden en noodlottig worden, indien er niet voor tegenwicht gezorgd wordt. En hiermede zijn we aan ons genees middel gekomen. In weinige woorden is het genoemd »Zorgt voor christelijke organisatie's". Moeten wij tot bewijsvoering nog wijzen op het feit, dat zij het juist waren, die in ons land de algemeene werkstaking deden mislukken Immers, neen. Welnu dan, waar dit vast staat, is het plicht, ja plicht tot zelfbehoud, dat alle goedgezinden medewerken tot het op richten van christelijke organisatie'sde rechtgeloovige protestanten tot organi satie hunner volgelingen en de katho lieken tot die der katholieken. En wan neer wij hier van organisatie's spreken dan bedoelen we niet alleen werklieden organisatie's, maar organisatie over de geheele linie, dus zoowel patroons als werklieden zoowel middenslands als boerenorganisatie. Doch deze moet nu weer niet gaan geschieden uit vrees, maar geboren worden uit werkelijken gemeenschapszin, dus met de motieven, om de georganiseerden zoowel zedelijk als stoffelijk vooruit te helpen. En dan, ja dan alleen kan in de toekomst de ontwakende en bewustwordende revolu tionnaire macht een macht tegenover gesteld worden, die uitersten kan en zal voorkomen dan, maar dan alleen zal den kwaadgezinden, dat moderne wapen uit de hand kunnen worden geslagen, zoodat niet alleen de schuldigen, maar ook de vele onschuldigen voor verwon ding gevrijwaard worden. Als deze les uit de troebelen in Rus land duidelijk wordt ingezien, is ook uit dit groote kwaad het goede voortgeko men en kunnen we met meer vertrou wen dan nu de toekomst tegemoet gaan, die zich werkelijk niet al te rooskleurig voordoet. Hechts en Links. Algemeene beschouwingen, und keiu Ende. Er zal siraks met spoed gewerkt moeten wordeu om met de begrooting op tijd klaar te komen, en belangrijke posten zullen dan misschien zonder reel op- of aanmerking den hamer passeereu. Natuurlijk willen wij hiermede niet zeggen dat het algemeen debat onbelangrijk is. Verre van dien. En het kon wel niet anders, of na den verkiezingsstrijd, zooals die is gevoerd, moest het er bij de eerste groote ontmoeting met het nieuwe kabinet spannen. De vraag is alleen maar, of er tijd ge noeg zal overblijveu voor het zakelijk deel der begrooting. Intus8chen hebben de algemeene beschou wingen thans het noodige licht ontstoken, ten aanzien van de positie der partijen. Rechts blijft men aaneengesloten en Links evenzoo. De socialisten worden wel niet tot ie Linkerzijde gerekend en de heer Troelstra noemde het kabinet wel smakelijk een //revolutiebouw*, maar dit neemt niet weg, dat zoowel de manuen der roode banier, a!s de volgelingen van den heer Tydtraan te- ruiters verschenen. Longinus met zijn zwaard in de hand, na derde met reuzenschreden, terwijl de kleine dragonder aan zijne zijde Hapte. Zij keerden zich onophoudelijk om, om weerstand te bie den, aan de troep die hen volgden- O, God, zij zullen den dood vinden, riep Zagloba uit. bij de wonden van Christus, laten wij hen redden. Eu, zonder zich verder te bedenken ging hij vooruit den sabel in de lucht ouder vallen en opstaan, vloeken en zuchten, De kozakken schoten niet, hun geweren waren nat, de koorden hunner bogen gerekt zij trachtten hun tegenstanders met het blanke wapen te dooden. Een tiental onder hen die vooruit waren gereden, bereikten bijna de twee vrienden, toen dezen zich op hen wier pen. Longinus met zijn reusachtig zwaard, leek hun een bovennatuurlijke verschijning. Een die nog bijgelooviger was, kreeg spoedig het loon voor zijne font de kleine dragonder wierp zich op hem on doodde hem. De Pool- sche krijgers kwamen hun vrienden te hulp, Zagloba voorop die maar steeds doorschreeuw de Sla op 1 dood ze Toen viel een bom van de vestingen en sprong temidden der kozakken uiteen een tweede, een derdé, een tiende Afgrijselijke kreten weerklonken. Tot aan de belegering van Zbaraz waren de bommen der groote belegeringskanonnen in de Ukraine onbekend. De oproerlingen zagen daarin eene tooveuarij van "iarema. Alles op de vlncht De vijand vluchtte en Longinus en Wo lodowski keerden bij de huzaren terug. Ha, vlegels, zeide Zagloba, is dat den dienst kennen. Gij blijft achter. Ik zal den hertog vragen u eene voorbeeldige straf to geven Het is gelukkig voor die kerels dat zij zich vlug weggepakt hebbeu anders had ik er geen enkel laten ontsnappen. Eere aaa God HOOFDSTUK IV. Den volgenden dag wierp het Poolsche leger weer nieuwe versterkingen op, om de vijande- lyka werken te vernietigen. Maar de kozak ken hadden de belegerden dien nacht in een kring van veldschausen ingesloten die Zbaraz beheerschteu. Zij verschenen er in den vroe gen morgen met aaneengesloten massa's en de kannonade begon van twee kanten. De vijandelijke horden begonnen opnieuw den aanval. Teruggeworpen kwamen ze weer met een grooter aantal terug. Daartegen bad Wisniowiecki geen versterkingstroepen. De- zelfdo soldaten moesten den aanval afslaan, de dooden begraven, kuilen graven, en de geschoten bressen herstellen. De mannen sliepen op de wallen, waar de kogels zoo dicht vielen, dat men er iederen morgen massa's bijeen kon garen. Doorweekt door den regen, verhit door de zon, rilden zij dos nachts van koude en kwamen overdag bijna van hitte om. Bijun was een week verloopen sinds ze eenig warm voedsel geproefd hadden. Zij dronken brandewijn vermengd met kruit om zich moed in te blazen, kauwden beschuit eu scheurden met hunne tanden wat gerookt vleesch vaneen. Een wonde was niets voor hem zij ver bonden hunne wonde met een oud lapje en vochten weer door. Deze mannen met ge scheurde uniformen en gebroken en verweerde wapenen, en met roode oogen waren steeds op hun »qui vive« dag en nacht, bij regen, wind en zonneschijn, altijd gereed voor den strijd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1