Ie ummer 98. Zondag 10 December L9Ü5. ^8e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Rembrandt aan hot Volk, 18 ANTOON TIELEN, we- op- oos ïen len we ?n, a: Uitgever: HÜ1TÉN LANDT Frankrijk Duitschland. Rusland. bekg, GEÏf. DONK, isschen. i 7 uur TIL. f i trn^s De Echo van h Couraiil, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Adykrtkntibx 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel gene nationale Remorandts-Hulde. Aan onze Landgenooten 1 De 15 Juli 1906 zal voor Nederland een feestdag zijn. Dan is het 300 jaar geleden, dat te Leiden de man is ge boren, die voorbestemd was Neêrlands naam voor alle tijden en bij alle volken der beschaafde wereld beroemd te maken. Onder de vele groote kunstenaars der 17e eeuw, die den roem van onze vader* landsche kunst wijd en zijd hebben ver breid, schittert als de grootste Rembrandt Trotsch mogen wij er op zijn, dat de kunstenaar, wiens naam in geheel de wereld met eerbied en bewondering genoemd wordt, wiens arbeid honderd duizenden het hoogste kunstgenot heeft geschonken, een der onzen is. Dat legt ons echter een zeer duren plicht op. En wel dezen het geheele Neder- landsche volk werkelijk zijn Rembrandt te doen bezitten. In onze Musea zijn de beste werken zijner kunst voor Nederland bewaard gebleven. Jaarlijks trekken duizenden uit linnen- en buitenland daarhenen, om zich aan die kunst te laven. Daarnaast zijn er echter duizenden, ja tienduizenden onzer landgenooten, die nimmer in de gelegenheid komen, onze Husea te bezoeken. Eene kleine vergoeding voor hen zou het zijn, indien zij tenminste eenige mooie reproducties van Rembrandts meester werken konden bezitten. Maar ook zij, die wel, zij 't ook één maal met eigen oogen de Nachtwacht*, >de Staalmeesters*, »de Anatomische es* of een zijner heerlijke portretten lebben aanschouwd, ook zij zullen gaarne een mooie reproductie als wandversiering lunner huiskamer, of geborgen in por tefeuille, om nu en dan voor den dag gehaald te worden, bezitten. Wel zijn er uitmuntende reproducties van Rembrandts werk in verschillende grootte en onderscheidene technische uitvoering te verkrijgen maar duur, zeer duur, en derhalve onbereikbaar voor iet overgroote deel van ons volk. En toch, Rembrandt behoort aan het geheele volk zijne kunst onder het volk te brengen, moet voor de Nederlandsche natie eene eerezaak zijn. Daarmede een aanvang te maken wanneer was de tijd daartoe geschikter dan thans, nu weldra de 300ste terug keer van zijn geboortedag zal gevierd worden De waardigste hulde, welke Rembrandt in 1906 gebracht kan worden, is onge twijfeld de meesterwerken zijner kunst in voortreffelijke reproducties in het be dt van zeer velen onzer minder bedeelde medeburgers te brengen. Dit te verwezenlijken is het doel, waartoe ondergeteekenden zich gevormd hebben tot een Comité voor de uitreiking eener nationale Rembrandt-gave aan het Neder- andsche Volk. De Rembrandt-gave zal bestaan uit zes reproducties in kleur, (ter grootte van 18 X 25 c M.) opgezet op zwart karton (pl. 28Vj bij 35 c.M.) met ver guide omlijning; daarbij komt een korte tekst en beknopte levensbeschrijving van den meesterhet geheel verzameld in een eenvoudigen omslag, versierd met eene reproductie naar het bekende geëtste zelfportret. De prijs van het geheele album zal slechts een gulden bedragen, doch uit sluitend voor onze Plaatselijke comité's. De reproducties worden in de ateliers 'an de van ouds vermaarde Nederland sche firma Johannes Enschedé Zonen e Haarlem vervaardigd en geven de kleurenschoonheid der schilderijen voor treffelijk weder, terwijl de kunstenaars in ons comité voortdurend de goede uitvoering zuÜen controleeren. De onderwerpen der platen uit onze Rembrandt-gave zullen zijn 1 De Staalmeesters (Rijksmuseum) 2 De Joodsche Bruid (Rijksmuseum) 3 Portret van Elisabeth Bas (Rijks museum) 4 Simeon in den tempel (Mauritshuis) 5 Landschap (Rijksmuseum) 6 Portret van Rembrandt als officier (Mauritshuis) Bij onze keuze hebben wij rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de platen ingelijsd zouden worden, om als wandversiering te dienen. In dat geval zouden zij tenvolle beantwoorden aan het doel, dat wij ons voorstellen Rem brandt dagelijks bij en om ons. Zijne kunst, bet leven des volks ver edelend en het aansporend tot hooger genieten Dat kan door onze Rembrandt-repro- ductie uitstekend geschieden. Zoo zal Rembrandt dus inderdaad een der opvoe ders van ons volk kunnen worden. Zes re producties komen ons voldoende voor. De bezitter ervan kan b.v. twee laten inlijsten (eene eenvoudige en toch smaakvolle lijst behoeft heusch zooveel niet te kosten en kan dan nog twee maal na verloop van een zekeren tijd, in dezelfde lijsten andere platen zetten. Zoo blijft Rem brandt immer nieuw, en zal lanerzaam o maar zeker al 't smakelooze en gevoel verstompende, dat onder den naam van versiering doorgaat, verdringen. Een kale wand in de huiskamer werkt neer drukkend De bewoner tracht die kaal heid te bedekken. Wijl hij in de aller meeste gevallen geen middelen bezit, dat te doen met werkelijk mooie platen, omdat deze veel geld kosten, grijpt hij naar de bekende leelijke gravures, oleo- graphieën e d., die hem voor een bagatel voor 't werk nog veel te veel worden aangeboden. Ter eere van Rembrandt's nagedach tenis willen wij trachten de woningen onzer minder bedeelde medeburgers te verlevendigen en te versieren met zijne kunst- Wie dus ons Rembrandt-Album moeten ontvangen Natuurlijk in de eerste plaats zij, wier middelen hun niet veroorloven eén of meer guldens voor enkele platen te be steden en voor wie toch wel degelijk een weinig kunst zoo goed zou zijn, en wien zij zoo goed zal doen. Hen moeten wij trachten te helpen, hun moeten wij de Rembrandt-gave als een nationaal huldeblijk op Rembrandt's 300sten geboortedag aanbieden. Natio naal, wijl wij ons tot de geheele natie wenden, om steun voor de verwezenlij king van dit doel. Nationaal ook, wijl onze Rembrandt- Albums moeten komen in alle deelen des lands. Daarvoor is echter veler mede werking noodig. Zooveel mogelijk moet in elke gemeente een Plaatselijk Comité voor de Nationale Rembrandt-PIulde ge vormd worden, waartoe wij bij dezen allen opwekken, die met ons plan sym- pathiseeren, en het willen helpen uit voeren. Daar het hier eene volkszaak geldt en ons doel niets te maken heeft met eenige politieke richting of geloofsbelij denis, (daarvan is de samenstelling van ons Comité reeds het beste bewijs) mee- nen wij, dat in deze plaatselijke Comité's zitting kunnen en moeten nemen ge meentenaren van verschillende politieke overtuiging en van verschillend geloof. Nergens behoeft men te denkenin onze gemeente kunnen we met zoo iets niet beginnen. Dat achten wij volkomen onjuist. Al kunnen er maar 10 Albums door een Comité besteld worden en 't hiervoor noodige bedrag van f 10. is toch zeker heel gering ook dan heeft 't Comité zijn taak vervuld. Wij roepen dus nogmaals allen, die met ons willen meewerken toe Steunt het Plaat selijk Comité in Uwe Gemeente, en zoo er nog geen bestaatricht er gezamen lijk met gelijkgezinden één op en meldt dit aan onzen Secretaris 1 Deze zendt op aanvrage gaarne een exemplaar van dezen oproep aan hen, die in hunne gemeente het initiatief wil len nemen tot 't vormen van een Plaat selijk Comité. Tevens ontvangen zij daar bij een andere circulaire betreffende twee prachtige reproducties van N. Maes en P. de Hoogh (Rijks museum) geheel op dezelfde wijze uitgevoerd als de Rembrandt-reproducties zullen worden, welke door de firma Enschedé uitsluitend voor de leden van Plaatselijke Comité's verkrijgbaar worden gesteld. Elk plaatselijk Comité heeft tot taak in zijne gemeente zooveel mogelijk geld bijeen te brengen, en het daarvoor aan te schaffen aantal Rembrandts-Albums op de best mogelijke wijze te verdeelen, zóó dat ze aan het doel, hierboven om schreven, beantwoorden. Hoe die ver deeling zal plaats hebben, daarover kun nen wij hier moeielijk uitweiden. Elk Comité zal rekening moeten houden met het beschikbare geld en plaatselijke toe standen. Zelf hebben wij er lang en breed over gesproken, of het Album geheel gratis zal worden weggegeven, of dat het beter zou zijn, van den ont vanger een kleinigheid al was 't maar een kwartje te verlangen, als waar borg, dat hij werkelijk prijs stelt op het bezit van wezenlijke kunst. Wij meenden ten slotte, dat elk plaatselijk Comité zelf het best de wijze van verdeeling der Albums zal kunnen uitmaken. En nu landgenooten, kent gij ons doel Meent gij niet met ons, dat de ver wezenlijking er van eene grootsche hulde is aan de nagedachtenis van den heer lijken kunstenaar, dien onze naburen ge noemd hebben den opvoeder" Zou het ons niet met trots vervullen, wanneer in het volgend jaar in geheel de beschaafde wereld de mare verbreid kon worden het kleine Nederland heeft ter gelegenheid van den 300sten geboorte dag van Rembrandt, zijne meesterwerken in tienduizenden prachtige reproducties onder het volk verspreid Toejuichende de pogingen door andere Comité's in ons land gedaan, om den grooten meester op eene andere wijze te huldigen, en zonder ook eenigermate die pogingen te willen verzwakken, heb ben wij toch de volle overtuiging, dat gij allen zult willen medewerken tot de verwezenlijking van het U in dit schrij ven medegedeelde plan. Een volk, dat zijn groote mannen eert, is waard zelf geëerd te worden. Toont, dat gij hiervan doordrongen zijt. Geeft allen groot en klein, ieder naar de mate zijner middelen. Laat, wat wij tot stand willen brengen, werkelijk eene Nationale Rembrandt-hulde worden. Een straaltje van het licht en den gloed van Rembrandts kunst te laten schijnen in de nederige woningen onzer minder bedeelde medeburgers, eene vriendelijke daad, vlug bedacht en met gulle breedheid uitgevoerd, dat is het landgenooten, waartoe wij U, met vast vertrouwen in welslagen, opwekken. Toont, dat wij waardig zijn, Rembrandt een der onzen te noemen. Laat zijn 300ste geboortedag niet alleen een plech'ige herinneringsdag, maar laat 't ook een roemrijke dag voor U, voor geheel de natie worden. Het Centraal- Comité voor de Natio nale Rembrandt-Hulde. Prof. C. L. DAKE, Hoogleeraar aan de Rijks-Academie voor beeldende Kunst, Voorzitter. Kolonel I. W. BOELLAARD, Arrond.- Schoolopziener. E. H. CRONE, Koopman. C v. DEINSE, Leeraar H. B. S. A. M. GORTER. Kunstschilder. Dr. Hk. Th. HERMAN, Arts. Mr. D. HUDIG Jr., Adjunct-Directeur van het Bureau voor Sociale Ad viezen. Prof. Mr. D. JOSEPHUS JITTA, Lid der Provinciale Staten. J. MUIJSKEN, Directeur der Neder landsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriëel. L. SIMONS, Journalist-Letterkundige. P. W. SUTORIUS, Lid van den Ge meenteraad. JAN TOOROP, Kunstschilder. J. A. TOURS, Directeur van iOns Huis". Dr. J. Th. DE VISSER. Mr. W.S.J, v. WATERSCHOOT VAN DER GRACHT, Notaris, Lid der Eerste Kamer. Mr. F. T. WESTERWOUDT, Staats raad i. b. d. J. A. WORMSER, Uitgever van De Standaard. Lid van den Gemeente raad. G. P. WIJNMALEN Jr., Kapitein-Com missaris van Afmonstering van het O-I. leger, Lid der Provinciale Sta ten en van den Gemeenteraad, Penningmeester, Ceintuurbaan 249. J. W. GERHARD, Onderwijzer,Secretaris, Amsterdam, 's-Gravesandeplein 25. Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen, dat ook in onze gemeente en zoo mogelijk ook in de omliggende ge meenten comité's zullen verrijzen. Het plan bestaat in Januari eene ge combineerde vergadering te beleggen waar de onderhavige zaak nader uitge legd en een bestuur gekozen zal worden. Een ieder die lust tot toetreding ge voelt, wekken wij op zich mondeling of schriftelijk als lid op te geven aan den Heer Kakebeen te Waalwijk. Red. Aangenomen is de wel op de scheiding van Kerk en Staat. De Senaat hield gisteren de laatste stem ming 181 vóór; 102 tegen. En aangezien de Senaat geen veranderin gen in het ontwerp heeft aangebracht zoo als het van de Kamer is gekomen, kan het tot wet worden verheven terstond na dt eindstemming in den Senaat. De ministerraad had reeds besloten de wet op de scheiding van Kerk en staat af te kondigen den dag na de eindstemming in den Senaat. De wet treedt dan nog niet dadelijk in werking. Eerst moet de Raad van State de algemrene maatregelen van bestuur uitwerken tot uitvoering van verschillende bepalingen der wet. De Raad van State heelt drie maanden tijd voor dezen arbeid. Na drie maanden treedt de wet in werking En dan Waar gaat Frankrijk heen De troonrede van den Duitschen keizer die overal zoo de aandacht heeft getrokken en die we toen nogal uitvoerig bespraken, is gevolgd door een rede van den rijkskan selier van Bdlow, welke niet minder atten tie vraagt Hij zeidc o. m Een staatsman kan niet elk oogenblik de verhouding tegenover het buitenland bespreken, vooral nivt wanneer deze niet ten volle bevredigeod is. '(Hoort, hoort.) De betrekkingen tusschen de verschillen de kabinetten kunnen correct zijn, in bui tengewone mate vredelievend zelfs, maar daarmede is de politiek van hun landen nog niet afgedaan. Wij hebben bijv op het oo genblik rekening te houden met den inge- kankerden haat der openbare meening in Engeland tegen ons. Blijde begroet ik de teekenen van verbetering in dien toestand. Verder besprak hij 'l drievoudig verbond, dat hecht en sterk is,maar Duitschland moet het ook zonder bondgenooten kunnen stel len. Daarna nog ovpt Oost-Azië, Rusland en Japan, in 'i kort op een dergelijke wijze dat alle partijen, behalve de socialisten zijn po litiek zullen steunen. In den Rijksdag heeft Bebel staan snor ken. Hij critiseerde 's Keizeis reis naar Marokko en verklaarde Dat door de politiek der socialisten thans de oorlog is uitgeble ven. ^(Gelach rechts).' De massa's spelen, volgens Bebel, thans een nieuwe rol in de buitenlaudsche vragen. Dt volken laten zich niet meer tot een oorlog ophit sen Alleen wanneer ze het doel kennen en dit goed keuren, zijn ze er voor. De West-Europeesche volken kunnen hunnen heerschers hetzelfde toonen als het Russische volk. Zulk een toestand van wanorde en ellen de als in Rusland hcerscht schijnt toch maar hét socialistisch ideaal te wezen. De berichten uit Rusland zijn zoo verward dat het onmogelijk is een geregelde en juiste beschouwing .pver den toestand te geven, maar zeker is het, dat die steeds ellendiger wordt en d»t de revolutie ineer en meer de overhand krijgt. In alle takken van nijver heid, in alle betrekkingen, in alle standen waait de revolutiegeest rond, zoodal geheel Rusland is aangetast en niet alleen de burgers maar evenzeer de militairen. Wij ge/en eenige tijdingen De Petersburgsche correspondent van de Matin meldt, ter zake van de troebelen te Kiëf, dat niet een enkel bataljon sappeurs aan het muiten geslagen is, maar vier ba taljons sappeurs en twee bataljons ponton niers. Alvorens uit de hooggelegen wijk, waar hun kazernes staan, naar de beneden stad af te dalen, hadden deze soldaten een bijeenkomst gehouden en besloten te betoo- gen ten gunste van een grondwetgevende vergadering. Dus gingen zij, met een roode vlag en muziek voorop, de stad door. Vier officieren liepen mede; verder voegde een heele sleep van volk, met veel vrouwen en kinderen, zich bij de troepen. Een aantal artilleristen, slechts met revolvers gewapend sloten zich bij de sappeurs aan, en schoten op de kozakken die zich vertoonden de kozakken namen de vlucht. Men kent den afloop van deze betooging in 't wilde. Het aantal dooden moet veel aanzienlijker zijn dan men heeft opgegeven, en alleen onder de uiet-roilitairen 38 bedragen. Men spreekt van 100 gesneuvelde soldaten, het aantal gekwetsten is onbekend. Dat gebeurde den len dezer; later zou op lieuw muiterij uitgebroken zijn, zoodat de bovenstad in handen van de opstande lingen zou wezen; dit belicht is echter twijfelachtig Te Reval is de staat van beleg afgekon- Te Lodz breidt de revolutionaire bewe ging zich uit tot de troepen, die alle dagen vergaderingen houden en onder welke tal rijke gevallen van dienstweigering zich voor doen. De spoorwegbeambten der lijnen Charkof- Koerak en Charkof-Ekaterinoslaf staakten gisteren het werk. In eenige streken van Polen zijn boeren- onlueten ontstaan, o. a. in het gouvernement Lublin, waar de boeren aan de landbeeren schreven, dat zij haDne bezittingen die voortaan het volk toebehooren, moesten ontruimen. Een correspondent vermeldt dat in Was- sili-08trof (Petersburg) werkstakers zich gis- tereu meester maakten van de wapens van een wachtpost, die de geweren aan rotten gezet had. De stakers sloegen daarop in het bewaakte post en telegraafkantoor alles kort en klein en vernielden de telegraaftoe stellen, waarna zij de geweren teruggaven. In het lokaal van de keizerlijke maat schappij van staathuishoudkunde te St. Petersburg werd een vergaderiug gehoudeu van post- en telegraafbeambten. Op bevel van den prefect werd aan het publiek toe gang tot de zaal verboden en tegen liet volk werd, op teeken van den commissaris van politie, gechargeerd door politie te paard en Kozakken, die er met de zweep op insloegf n. Er ontstond een ijselijke verwarring. Uit de menigte richten vele personen hun revolvers op de Kozakken, die zoo razend waren, dat zij zrlfs geeselden op de politieagenten te voet, die wanhopige hulpkreeten slaakten. De Kozakken joegen hun paarden het voetpad op en sloegen er ongenadig op los. Overal stonden patrouilles Kozakken, hun geweren richtend op het volk, dat uiteenging, toen de voorzitter verscheen en bevestigde, dal

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5