Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TE VIM Eft IE mm A N TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. m Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ont vangen de tot di 11 datum verschijnende nummers GRATIS, ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK. t EUILLETOi\. *- ■ssnai ÜITG K V E lt EK '13- rr.g-;.<?wg?3rr- rr-^.v-^J,1 De Echo v Waalwijksclif en Lano-straatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n 11 e in entsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Adykrtk.ntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een g'oot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Sinds eenigen tijd hebben wij een ontwerp Administratieve Rechtspraak, dat door het vorige Ministerie ingediend en thans nog aanhangig is. Feitelijk is het onjuist te spreken van één ontwerp bij Koninklijke boodschap van 17Febr. 1905 zijn 3 ontwerpen ingediend I. Wetboek van Administratieve Rechtsvordering. II. Wijziging van de Wet op de Rechterlijke Organisatie en het Beleid der Justitie. III. Klassen en samenstelling der ge rechten en jaarwedden der rechter lijke ambtenaren. De wensch naar eene administratieve rechtspraak is niet nieuw, jaren lang is er meer of minder krachtig op aan gedrongen zoowel in de Nieuwsbladen als in de Stalen-Gentiaal. Herhaaldelijk is een ontwerp in een trooniede aan gekondigd, totdat ten slotte het thans aanhangige ontwerp verscheen Reeds vóór de grondwetsherziening in 1887 had zich de behoefte eraan doen gevoelen, en bij die herziening was ze al zoo krachtig geworden, dat men een artikel (154) ingelascht heeft, dat den wetgever toestond colleges met administratieve rechtspraak te belasten. Nog 18 jaren zijn verstreken eer het ontwerp verscheen, hoeveel jaren zullen nog moeten verloopen, eer de admini stratieve rechtspraak ingevoerd wordt Vier kan men daar veilig voor rekenen, behalve de drie ingediende ontwerpen, die nog den geheelen parlementairen weg te doorloopen hebben worden nog bij behoorende wetsontwerpen aange kondigd. De administratieve rechtspraak zal niet uitgeoefend worden door afzonder lijke rechters of colleg'as bij de recht banken, de Hoven en den Hoogen Raad zal eene afzonderlijke kamer gevornïd worden die deel van het college blijft uitmaken. Men heeft dus eenvoudig het personeel slechts te versterken om hier toe te komen en om de kosten van die uitbreiding niet te zwaar te doen wegen heeft men de tegenwoordige kamers bij de Hoven en den Hoogen Raad ver kleind. Het personeel der Raden van Beroep en van den Centralen Raad van Beroep wil men een plaats geven bij de rechtbanken en zoo mogelijk bij de hoven en verder op wachtgeld stellen. Dit zal zelfs bezuiniging geven. De voornaamste veranderingen in de samenstelling der rechterlijke macht zullen nu zijn, dat het personeel bij de rechtbanken wordt uitgebreid en dat in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een kantongerecht meer komt. Voor die drie Gemeenten en de onmiddelijk daaraan grenzende dorpen zal dus eene nieuwe indeeling van het gebied der kantongerechten moeten plaats vinden. De kantongerechten zullen overigens niet met administratieve zaken belast worden. De Rechtbanken, Hoven en Hoogc Raad zullen bestaan uit een of meer civiele, straf- cn administratieve kamers, bij den Hoogen Raad samengesteld uit vijf bij de Hoven uit drie leden bij de rechtbanken zullen de gewone kamers hun bestaand aantal van 3 leden behou den, doch zal de administratieve kamer slechts uit een lid bestaan. Van de uitspraken dezer kamer is hooger be roep op het Hof en van diens uitspraken kan men bij den Hoogen Raad in cas satie komen. Na in het kort de indeeling der ad ministratieve rechterlijke macht uiteen- Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ. voor De Echo van het Zuidenvertaald door 11 VIERDE BOEK. HOOFDSTUK V. Deze woordeu giugeu vau mond tot iuond. Eenige iniuuteu later verscheen de hertog te paard m gaf zijne instructies aan de officieren. Hij wide aan den vijand doen gelooveu, dat hij het kamp in diepen slaap overvieldaarna zou mei plotseling, bij een kanonschot, dat het aaurenomen teekeu was, zich op den aanvaller werpen. Zagloba had zijne collega's niet verlaten. Hij wist bij ondervinding dat de kogels bet meest op de wapenplaats vielen. Hij voelde zich veiligr onder bescherming van de flinkste kerels vau't leger bij Jan, den kleinen dra gonder en en kolossalen Lithauer. Lougiuus-at met een knie op den grond en zijn fameus zwat-d in de baud, terwijl Wolodowski, voorever geogen, zeide zacht tot Jan Het is en regelmatige pas. Het zijtnoch kozakkeu, nocli Tartaren. De infaterie der Zaporogen. Of lieve, de Janitsaren zij marcheeren als de beste tkepeu. Het was neter de cavalerie een charge tegen hen te lten maken. De nacht te donker. Hoort gij i Sst Met het gekuch van den motregen ver mengde zich een uder regelmatig geluid, dat meer en meer abij kwameindelijk ver scheen op nog gtu honderd pas afstand van den wal eene langwerpige massa, die als een nog meer donkei streep tegen het duistere gezet te hebben, zal ik thans pogen in liet licht te stellen het doel en de wer king der administratieve rechtspraak. Publiekrechterlijke organen als ge meenten, provinciën, waterschappen, de staat, de Rijksverzekeringsbank, inspec teurs van den arbeid, van de volksge zondheid, burgemeesters enz. kunnen tweeërlei soort handelingen verrichten, privaatrechterlijke en publiekrechterlijke. Tot de eerste sooit behooren bijvoor beeld de verhuring van een stuk land, verkoop van Gemeente-eigendommen enz., tot de tweede het aanstellen en ontslaan van ambtenaren, het heffen van belastingen, handhaven der openbare orde en dergelijke- De eerste kan ieder persoon verrichten, de tweede niet. Niet altijd echter is de grens zoo gemakkelijk te trekken, zoo zal men het exploiteeren van gasfabrieken, gemeente-trams, elec- triciteit, telefoon enz. nog wel tot de privaatrechterlijke handelingen kunnen rekenen, het behartigen van het onder wijs daarentegen zal men tot de publiek rechterlijke moeten brengen, evenzoo de voorschriften van de inspecteurs van den arbeid tot beveiligen van machinerieën, het onteigenen en vernietigen van besmet vee, op last van den burgemeester, het onderhouden van wegen enz. en toch grijpen al deze handelingen belangrijk in de rechten van particulieren en kan hun daarmee zware schade berokkend worden. Stellen zij in een dergelijk geval eene burgerlijk actie tot vergoeding der geleden schade in, dan worden zij ge woonlijk niet ontvankelijk verklaard in hunne vorderingen, omdat uit de publiek rechtelijke handelingen van administra tieve organen nooit een civiel recht tot schadevergoeding ontstaan kan. Zoo heeft zich het geval voorgedaan, dat na verbouwing van een brug, een paal onder water bleef staan, die men vergeten had te verwijderen. Een schip stootte cr tegen en bekwam ernstige schade. Burgemeester en Wethouders en ook de Raad voelden zich moreel ver plicht den schipper, die zijn kostwinning kwijt was vergoeding te geven en boden hem een behoorlijk bedrag aan. De schipper was hiermee niet tevreden, wou volledige schadevergoeding hebben en stelde een daartoe strekkende vordering uitspansel zich afteekende. De soldaten hielden hun adem in. De kleine dragonder tikte kolonel Krétuski op zijn arm om hem zijne volle tevredenheid te betuigen. De aanvallers begonnen naar de grachten af te dalen en wilden deze overtrekken met de ladders, die zij in de taluds van den wal vastlegden. Op de vesting bewaarde men een doodsche stilte, maar welke voorzorgen zij ook genomen hadden, de aanvallers deden de ladders even- kraken. Wacht even, gromde Zogloba, men zal u eene waardige ontvangst bereiden. Plotseling kwamen drie paar armen te voor schijn, die zich krampachtig aan de wallen vastklampen, toen werden drie punten dei- helmen zichtbaar. De Janitsaren zeide Louginus. Een verschrikkelijk gedonder dreumdo in de lucht. Het vuur van vele duizenden musketten verspreidde een bloedige waas door den nacht. En voordat dit licht was verflauwd, hief Lou ginus zijn arm op en Bloeg zoo verschrikke lijk, dat de lucht er vau suisde. Drie lichamen vielen in de gracht, drie hoofden rolden aan de \oeten van den krijgs man. Toen voelde de kuische Longinus, hoewel hij omgeven werd door de vlammen en de kreten en verwenschiugeu der hel, toen voelde hij als had hij vleugelen aan zijne schouders, eu als was hij plotseling overgebracht in 't paradijs. Het was zijn geluksdag; hij sloegen vocht in een heerlijken droomiedere slag was een aangenaame daad- En alle Podbipieta's uit de oudheid, te beginnen met Stoweiho, zegenden hem uit den hemel. Deze aanval, die ondernomen werd door Roemiensche en Silezische hulptroepen eu de Jauit8aren-garde van den khau, eindigde in eene totale vernietiging. Chmielnigki moest verschrikkelijke dingen doorstaan, liij had beloofd zich spoedig mees ter van het kamp te zuilen maken, als men hem ten minste een vrij gebruik der musel mansche reserve liet maken. Hij was erin geslaagd door rijke geschenken de woede van den prins en der bevelhebbers te kalmeeren de khau liet zich eerst met 10,000 munten in. Dit bekwam hem slecht. In alle in stanties werd beslist, dat op B. en W. wel de verplichting rust het vaarwater open te houden, maar tevens dat dit een publiekrechterlijke verplichting is, waar van de nakoming geëischt, moet worden door hoogere organen, doch dat er tus- schen de gemeente eenerzijds en den schipper anderzijds geen rechtsband, geen civielrechterlijke verhouding bestond, die de schipper tot grondslag van zijne vordering kon stellen. Hij werd dus niet ontvankelijk verklaard. Een boer had op een veemarkt voor f 150 een koe gekocht, die onder het naar huis brengen op hol ging, het dier richtte nogal schade aan en de Burge meester, die het voor hoornwoest hield gaf bevel tot afmaking. De eigenaar vorderde schadevergoeding, doch de rechter maakte uit, dat de Burgemeester gehandeld had in zijne kwaliteit van hoofd der politie en dus een publiek rechterlijke functie had uitgeoefend, wat nooit een civielrechterlijke aansprake lijkheid wegens onrechtmatige daad kon doen ontstaan, zoodat de vordering ont zegd moest worden. De onfortuinlijke boer kreeg de huid ter waarde van f 2 50. Bij de uitvoering en toepassing van de overal nieuw vastgestelde bouwver ordeningen kunnen telkens handelingen voorkomen waardoor aan de bouwonder nemers schade wordt berokkend, het afbreken van wat in strijd met de ver gunning gebouwd is, het beletten verder te bouwen enz- en ook hier zal in het algemeen de burgerlijke rechter een eisch tot schadevergoeding niet kunnen toewijzen op grond dat hier slechts sprake is van de uitoefening van eene publiek-rechtelijke functie. In al deze gevallen moet nu de admi nistratieve rechtspraak uitkomst brengen. Er zullen dus onder gebracht kunnen worden lo alle gevallen, waarin een publiek rechtelijk orgaan in conflict komt met een particulier 2o alle gevallen; waarin een publiek rechtelijk orgaan in conflict komt met een van zijn ambtenaren 3o alle gevallen, waarin publiekrechte lijke organen met elkander in conflict komen. overhalen Tuhay-Bey, Sabagazi, Noureddiue, Galga wenschteu er ieder 20,000. Overtuigd dat de aanval zich dieu nacht niet meer zou herhalen, namen de soldaten een paar uren rust. Alles sliep een diepen slaap, alleen de wacht eu van de officiereu, Louginus niet. Neergeknield, met gevouwen handen, daükte hij den Heer, dat Hij hem ten laatste toegestaan had zijn wil te volbrengen. Den volgenden morgen liet de hertog hem roepen om hem na 't publiek ziju lof toe te zwaaien. Do soldaten liepen te hoop. nieuws gierig om den held ta zien eu hem met zijne heldenfeiten geluk te wenscheu vooral om de drie hoofden te zien, die hij voor zijne teut had tentoongesteld. Men hoorde niets dan kreten van verbazing Gij zijt een verschrikkelijk maaier, de helden uit de oude geschiedenis zouden u zulk een slag kunnen benijden, zeiden de edellieden. Allen gaven hein de hand eu hij stond daar de oogeu ter nedergeslageu eu bescheiden, teeder als eene jonggehuwde eu antwoordde zich verontschuldigend Zij stonden netjes op een rij dat is alles. Nieuwe bezoekers kwamen voortdurend in de teut van den held. Zijne vrienden Krétuski, Wólodowski, Zagloba ontviugen de voorname gasten De starost van Krasuostaw, Mare Sobieski kwamen aan en Louginus ging hen tegemoet. Het is feest bij u, Zeide de Starost met een vriendelijk lachje. Ja, antwoordde Zagloba Onze vriend heeft zijn wensch vervuld gezien- Lof daarvoor aan den hemelNu zullen we spoedig de bruiloft hebben niet waar Want gij moet nu 6poedig een bruid hebben Longinus werd verlegeu en rood tot aan zijn ooren. Ik zie wel dat ge er een beetje verlegen over wordt, ging de Starost verder, maar het iB een heilige plicht dat een geslacht als het uwe blijft voortbestaan. Het ware Godlof als de republiek veel zulke soldaten had als u vier, mijnheeren. Aldus pratende gaf hij alle vier de ruiters de baud, die zich zeer over deze vleiende Intusschen het ontwerp gaat zoover niet. Het begint met verschillende be grippen te omschrijven en daaronder het begrip administratief orgaan", waar onder verstaan wordt ieder persoon of college binnen het Rijk met openbaar gezag bekleed. Aangezien tegen de han delingen van administratieve organen beroep wordt toegekend, en niet alle alle organen aan dat beroep onderwor pen behooren te zijn wordt van een aantal colleges en personen gezegd, dat zij geen administratieve organen zijn in den zin der wet. Zoo zijn o.m. uitgezonderd rechters, griffiers, enz. enz. Vinden we hier dus een beperking betreffende de personen en colleges die aan de administratieve rechtspraak onder worpen zijn, aan den anderen kant zijn de besluiten en handelingen van admi nistratieve organen gedeeltelijk aan de rechtspraak onttrokken. De memorie van toelichting onderscheidt de hande lingen der overheid in matei ieele daden (bijv. het afbreken van een huis) cn uitsprakende materieele handelingen worden alle aan de administratieve rechtspraak onderworpen, bij de uit spraken moet men schiften. Stelt een Gemeenteraad dus eene on wettige verordening vast, dan kan nie mand daarover een klaagschrift bij den rechter indienen, verrichten B. en W. eene op die verordening steunende uit voeringshandeling, dan kunnen belang hebbenden daartegen in beroep komen. Adviezen, inlichtingen enz als niet bindend zijnde, vallen buiten de recht spraak. Er blijven dus over de uitspraken (besluiten) met publiekrechtelijk rechts gevolg, die direct belangen van anderen kunnen aantasten, als benoemingen, ont slagen, bevelen tot het verrichten of na laten van bepaalde handelingeu, goed keuringen en weigeringen betreffende de drankwet, de hinderwet, de arbeidswet enz. en de weigeringen 0111 gevraagde besluiten te nemen of handelingen te verrichten. Men zou in twijfel kunnen verkeeren hoe men moet constateeren, dat een publiek orgaan niet beschikt op een gedaan verzoek, het besluit kan altijd nog genomen worden kan cr gezegd woordeu uit zulk eeu moud verheugden. Mare Sobieski was eeu spiegel van alle deugdeu, vau moed en van eer de uatuur had hem met zijue goede gaven overladen, zijne schoonheid overtrof zelfs die van zijn jongeren broeder, Jan, den toekomstigen ko- uing. Mijne gelukwenschen heeren, ging de starost voort, het geheele leger spreekt van de groote daden door u verricht. Zeker, zeide Zugloba, we hebben meer roem dan brood. Men viert ons sedert vau morgen maar een stuk brood eu een goede romer zouden ons beter to pas komen. Zugloba keek Sobiéski knipoogend nan. Ik zelf heb sedert gistermiddag niets meer genomen maar ik geloof nog wel eeu beetje oude brandewijn in mijn kelder te heb- beu. Ik inviteer u hoereu om dat met mij te gaan ledigen, Krétuski, Longinus, en Michel maakten veront6chuldiugeu over de onvoorzichtige woor den van hun vriend, die zelf ook ziju best deed om te doen gelooveu dat het slechts grappen waren. God beware mij zeide hij dat ik op de kosten van mijnen naaste zou willen leven, inar-r ik moet toegeven, dat het weigeren der gastvrijheid van zoo'n hooggeplaatst persoon wel een bewijs van onvergeeflijke onbeleefd heid zou ziju. Kom, heeren, stemde de starost toe. Laat ons proliteereu van den vrijen tijd dien ons de vijand schenkt. Zij moesten toegeven. Weldra bevonden zij zich in de teut van den starost. Do oude brnudewyn, de beschuiten, het gerookt vleesch deden de rondte. Ik hoop dat de hertog niet zal nalaten ons spoedig opnieuw te proviandeeren- Ik verzeker je dat ik de fourage-wageuB der militie niet zal spareu, want die heeren kennen ook de beste stukjes. Ik apprecieer hun gezelschap meer aan tafel dsn iu dan slag. De trekken van den starost werden somber Laten wij ernstiger tijden dan thans afwachten. Wij hebben bijna geen levensmid delen meer. Ér is nog iets erge» ons kruit raakt uitgeputIk zal het niet aan on deren zeggen mijneheeren, Weldra zal ons niets meer dan onze sabels eu den moed over blijven God, zeude ons dm koning zoo spoedig mogelijk Ja, mnar als men den koning maar kennis kon geveu Het zou noodig ziju, hernam de starost, dat er een dapper genoeg was om zich door de gelederen des vijands te wogen. O. die zou zich met onsterfeliiken roem overladen, hij zou onze troepen bevrijden, de ropubliek redden. Ik heb een idee, zeide Zagloba. Zeg Zeg Wij maken eiken dag honderden gevan genen. Zouden wij onze toevlucht nemen tot verleiding? Aangelokt dcor goud, zon een hunner kunnen doen ('f hij ontsnapt was on dan kon hij zich naar den kouig begeven. Daar zou ik met den hertog over moeten spreken, zeide de starost. Longinns luisterde in stilte LI ij scheen iu- gednehten verdiept groote rimpels kwamen op zijn \oorhoofd. Plotseling hief hij 't hoofd omhoog eu zeide Ik belast er mij mee, door de vijandelijke gelederen heen te dringen. Alle officiereu stonden op- Zagloba deed zijn mond open, zonder een toon te kunnen uitbrengen. Wolodowski draaide met ziju kleine snorren, Krétuski verbleekte, terwijl de starost uitriep: Zoudt ge u daar made willen belasten, mijnheer. Hebt ge wel nagedacht wat gij gaat aannemen, voegde Jan erbij. Ja, dat weet ik. Het is vandaag niet voor de eerste maal dat ik hoor zeggen, dat de koning met unze positie moet wordeu iu kennis gesteld, ik dachtMocht God behagen dat ik mijn wensch moge vervuld zien dan zal ik direct vertiekken". Wat beu ik dan, arme ongelukkige Zou mijn dood zoo'u schade voor de republiek opleveren Zeker, men zal u den nek afsnijden Hebt gij dan deu starost niet juist hooreu zeggen dat men zich aan eeu wissen dood blootstelt zeide Zagloba. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1