[I.TJIN winner 100 Zondag 17 December aargang Tweede Blad. 81 Oproeping. C A N T E R S CANTERS (o Nieuwjaarswensch Advertentién. Bericht van Inzet. van 30 Cent. BD1TÉNLANP. Frankrijk Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Amerika. verkoopen i'j IlllJl Wederom bestaat er ge legenheid om in ons nummer dat 1 Januari verschijnt, vrienden, bekenden en afnemers, een te brengen, tegen den lagen prijs Dit is een weinig kostbare en doeltreffende heilwensch, waarvan wij de opgaven liefst zoo spoedig mogelijk inwachten. Wij raden dit niet alleen de inwoners van Waalwijk aan, maar ook uit de talrijke omliggende plaatsen waar ons blad algemeen gelezen wordt. Wat stoom is voor de industrie is de advertentie voor den handel, de groote drijfkracht. Geld. Adverteert in dit blad, als gij rust of slaapt, werken uwe advertenties voor u Een perceel Hooiland in «de Waarden» onder de gemeente Besoijen, sectie B nummers 29 en 213 groot 4,91,30 Hectaren, ge legen ten noorden van de Nieuwe Maas, aan de westzijde van het Drongelsche Veer. I •V J.V Het Journal spreekt van het gruwelstuk, bedreven door een sergeant van de kolonia le infanterie in den Franschen Kongo. De sergeant Lurin ia zijn naam zou reeds bekend hebben, dat de beschuldiging tegen h'm ingebracht, juist is. Volgens de Journal is de beschuldiging dezïLurin stuitte in een der dorpen van de Boven-Sangha op tegenstand bij het in nen van ivoor en kaoet-sjoek. Tegen alle orders en voorschriften in liet hij daarop vier opperhoofden inrekenen, die hem waien aangewezen door den handelsagent, aan wien het ivoor en de kaoetsjoek verkocht zouden worden. Die vier negers heeft de strenge belastinggaarder laten ter dood brengen zonder omhaal en de lijken werden voor de oogen van de onthutste Kongo egers in het openbaar ten toon gesteld. De inlandsche. soldaten, die onder het bevel van den s r- geant staan, hebben zich van een drr lijken meester gemaakt en het opgepeuzeld in te genwoordigheid van de bevolking. De ver tooning bad succes. De inlanders zijn zoo vei schrikt geworden, dat zij de verschuldig ds belasting in natura betaalden. Sergeant Lurin bekent de juistheid »an dit verhaal, maar hij hreft een verontschul diging. Het is onmogelijk, segt hij, belasting te innen in sommige dorpen, als er gren voorbeelden worden gesteld. Dit wat het ter dood brengen betreft. Het opeten van ecu der negerhoofden heeft hij niet kunnen verhinderen. Toen het hem ter oore kwam was het feit al bedreven. Het geelboek over Marokko is ver schenen. Daarin tracht men van verschil lende zijden vooral van een oorlogzuchtige houding van Duitschland te doen blijken. De Temps noemt de Duitsche politiek, zooala die uit het geelboek blijkt, eeu po litiek van haarkloverij. In den rijksdag heeft de rijkskanse lier het aan den stok gehad met Bebel, wien hij verweet, dat de socialisten alles in 't werk stelden om Engeland tegen Duitschland op te zetten. Met nadruk wees hij erop dat de Duitsche keizer sedert 18 jaar een eer lijke vredelievende politiek drijft, hoe wel de socialisten hem als vredever stoorder willen brandmerken. Hij ein digde Wij willen niemand aanvallen. Maar wij willen zoo sterk zijn, dat wij iederen aanval van buiten af met eere kunnen weerstaan. De verdere uitlatingen van den rijks kanselier waren gericht tegen de sociaal democratie, die zich opzettelijk stelt tegenover de landsbelangen, om de internationale beginselen dier partij te bevorderen. Het lijkt een eindelooze crisis, die Rus land doormaakt. Nauwelijks is het hier ol daar weer beter gesteld of er komen nieu we onrustbarende tijdingen van elders, van de Oostzee-provincies of uit het hart van Azië. Men kan nog niets dau vage gissingeu maken omtrent den vermoedelijken afloop der worsreling tusschen de //Tsaristische regeering' zooals de revolutionairen haar noemen en lezen. Dat het op een beslis sende strijd aangaat mag men we: als zeker aannemen van een verlooprn, een afster ven der beweging schijnt geen sprake meer De kansen der regeering zijn er stellig niet beter op geworden zij heeft bij de vele fouten in het verleden begaan nu nog een nieuwe reeks gevoegd en daarbij van zulk een zwakheid en besluiteloosheid blijk ge geven, dat haar aanzien vrijwel nihil is. Nu eenige berichten, die den torst <nd duister voorstellen. Langzamerhand maakt zich in de Ruish sche samenleving, met name te Petersbur een toenemend' afkeer van de stakingsbe weging voelbaar. In de eerste plaats lijc de handel erg onder den stilstand van h<jt werk. Maar een tweede element dat er zwarfr door wordt getroffen, zijn de tallooze boeren die 's winters in de groote steden werk ko- inen zoeken en met het daar verdiende gelj hun gezinnen onderhouden In Petersburg zijn er niet minder dan 80.000 van dje mannen, wier vrouwen en kinderen gehepl moeten leven v.-n de roebels, die zij uit de hoofdstad krijgen loegezouden. Te Moskeu schat de zemstwo hun aantal op meer dan 20.000 Intusschen is Ruslaud nu ook een st;i- kingswet rijk geworden. Deze wet verzet zich niet tegen de ecP* nomische staking, maar tegen de politiek dus trgeu de tegenwoordige. Dat de nieu Ire wet er een einde aan zal maken lijkt o niet waarschijnlijk. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Petersburg, heeft de minister v oorlog aan den opperbevelhebber te Wil geseind dat hij eiken infanterist en ruit dien hij kan missen, naar de Oostzee-provi c;ën moet zenden. Als de oproerlingen roepen, door een spoorwegstaking, zuil verhinderen van treinen gebruik te make moeten zij te voet gaan. De oproerliag lachen om deze bevelen e:s zeggen dau troepen aan 't muiten zullen slaan, voor honderd werst hebb'n afgelegd, eu dat jer te Wilna ook geen troepen gemist kunne» worden. De Petersburgsche tro°pen volgen niet inbegrip van de bekende Preobratlzginsky en Simonofsky-r«»gimoi>i«o» »e' voorbeeld van "hun Moskousche kameradfcn en zenden officieren als afgevaardigden naa- de revoluiionnaire v. rgaderingen. E n sap peursbataljon te Petersburg kan alleen in bedwang gehouden worden door een regimfjnt voetvolk, een eskadron dragonders, een spt- nie kozakken en een afdeeling machinege weren, die Donderdag de kazerne al twaalf uur lang omsingeld hadden. De vereeniging van spoorwegbeambten heeft aan het Mansjoerijsche leger geseind „Reken op ons. Zelfs als wij een algeineene spoorwegstaking afkondigen, zullen wij zor gen dat gij naar huis gebracht wordt om mee te helpen aan Rusland'» bevrijding.' Het leger zond een „geestdriftig antwoord' In Siberië hebben de stakers alleeD de ge meenschap onderhoudeu om zulke boodschap pen te kunnen wisselen. Deze telegrammen worden geheim gehouden, zelfs voor het ministerie van oorlog Generaal Linjewitsj' laatste ambtelijke telegram zou geluid hebben „Ik kan de toeneming van de revolutionaire propaganda ouder het leger niet tegengaan. Reeds is meer dan de helft van de troepen muitziek. De reservisten eischen onverwijlde terug zending en weigeren papieren geld. S.zin dringend instructies.' Er werd uit Rusland, over Europa en Wladiwostok, antwoord gezonden, maai men weet niet wat het inhield. De vereenigde boeren en werklieden, die 92 percent van de geheele belastingplichti ge bevolking uitmaken, zouaeu ihans ge zworen hebben, om alle ondernemingen van welke de regeering inkomsten trekt in den bun te deen. De regeering verliest elke week milioenen roeb Is. Woensdagavond is voor 7 milioeo roebels aan goud in een bijzonderen spoorwegwagen onder sterke bewaking, naar het buitenland gezonden voor den dienst van de buiten- landsche leeningen. De correspondent besluitgrxaf Witte is weer voorstander van de reactie en heeft zelfs den steun van zijue vroegere vrienden de zemstwo-mannen, verloren. De regeering zal de staking van post en lelegraafbeamb- ten trachten te fnuiken; en ik kan op hoog gezag mededeelen dat er in de eerst volgende dagen overbelangiijke gebeurtenis sen op til sijn. beschreven wordt als een belangwekkende figuur in het maatschappelijke, staatkun dige en financirele leven van Cincinnati. Hij heeft een groot fortuin geërfd en heeft zeer gelukkige speculaties gedaan in Petroleum, steenkoolmijn en spoorwegaandeelen. Hij is 36, zij 21 j var. Bij later blijkenden ernstigen tegenzin in iets over 't tegenwoordige zeggen, en den dienst kan buitendien nog ingeval treeft het idee' zich niet zeer sterk tn Alice Roosevelt de dochter van den pre sident, is, volgens de New-Yorkllerald, ver loofd met Nicholas Longworth volksverte genwoordiger in den staal Ohio, die ons Toeh een Tarlcfwet Weg Diet de protektie riepen de liberalen, en hun minister Sprenger van Eyk pas te eene verscherpte heffing van de inkomende rechten toe, die miljoenen meer opbracht. Weg met de protektie! herhaalden zij, en hun minister Piereon diende een wetsontwerp in tol verhooging van invoer rechten. Weg met Harte's Tariefwetwerd dezen zomer links geroepen, en de liberale minister De Meester Ja, wat wil hij Hy heeft Vrijdag in de Tweede Kamer verklaard dat hij op hetzelfde vertrouwen rekent, als de heer Pierson genoot dal h j eene algememe tariefswijziging verwerpt dat echter het tegenwoordige tariel gebrek kig en verouderd is, en dat hij gaarne wil trachten het te verbeteren, wat z. i. mis schien vers'erking der middelen zou mes- brengrn. Een goed verstaander heeft aan één half woord genoeg aan deze drie ineer dan halve woorden heeft hij dus inlichtingen te over Het volk weet nu, welken kant wordt uitgestuurd. Is zóó het kiezersbedrog, in Juli 1.1. ge pleegd, niet wat él te verregaand Zelfs de domste der domuien, die zich met het „duur maken van de levensbehoeften door de clerionleii* hebben laten beangsti gen, zal nu wel gaan imien, dat men hem botweg bij deu neus genomen heeft. Pe Amstcrdnmsetac Onderwijxers kwestie. In een Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam is het voorstel van B. en W., om de onderwijzers Edeman en Traanberg te ontslaan, na uit voerige discussie aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Vooraf was een motie om de zaak ter fine van nader advies te zenden naar de Com missie van Lager Onderwijs verworpen, alsook een motie om een disciplinair oudci- zot k te openen legen het geheele personeel van Schoolnetter T.' Men weet, dat de beide onderwijzers aan vankelijk Voor een maand zijn geschorst wegen» wangedrag tegen het hoofd der school, en later voor ontslag zijn voorge dragen. De Raad was het ongeveer een stemmig eensde socialisten stemden tegen, dat het ontslag der beide onder wijzers uoodzakelijk was. Indisch regeeringstelegram. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië „Te Rappang meldden zich de gewezen radja en de kroonprins van Sidenring en te Loewoe twee zoons en drie kleinzoons van den radja van Boni. In West-Soppeng is de bevolking teruggekeerd. De moordenaar van den (blijkens een telegram van den gouverneur vau Atjeh en onderhoorigheden door een kwaadwillige vermoorden) opzichter van de stoomtram in Atjeh is door de bevolking gegrepeD en uitgeleverd.' Toelichting tot dit telegram diene, dat de kroonprins van Sidenring, den hoofdstaat van het bondgenootschap Adja Tapparang, als de ziel vau het verzet in die lsndstreken was te beschouwen. De radja lijdt aan melaatschheid. (Stct.) Onze Marine. Kinderwerving bij de Marine bestaat niet meer. Er worden aan ouders eu belangheb bende!! ruimschoots inlichtingen verstrekt en wanneer bij aankomst aan de Kweekschool blijkt, dat do inlichtingen niet begrepen waren, mag de directeur de verbiutenis nog desgewenscht ongeldig verklaren. De ruime bevoegdheid aan de comman danten van opleidingsschepen tot het ge ven van ontslag waakt verder tegen het in dienst blijven zonder vrijen wil. van goed gedrag gedurende een half jaar de betrokkene voor ontslag worden voor gedragen. Ten opzichte van de ver#preiding- der circulaires, waaarin op de. indienstneming op 16- tot 19-jarigen leeftijd werd gewezen, i* niemand eenige medewerking opgelegd, noch eenige pressie geoefend. Over het „stof', dat door de circulaire „te veel is opgejaagd', verheugt de minis ter zich intusschen, daar dit de chculaire juist meer aan het doel heeft doen beant woorden de toeloop is grooter geworden. Drankbestrijding. De heeren Ter Laan, Tak en Troel stra hebben bij amendement op art. 70 van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken voorgesteld het subsidie voor drankbestrijders-vereenigingen te ver- hoogen met f 15,150 en dus te brengen op f 30.000. 't Is te hopen, dat men van deze zaak geen partij-quaestie zal maken en dat de omstandigheid, dat het voorstel door socialisten is ingediend, geen ongunsti- gen invloed zal hebben op de stemming. Grafmonument dr. Schaejiraan De Romeinsche correspondent van Het Centrum schrijft Zooals men weet, is door mgr. den aartsbisschop van Utrecht aan onzen landgenoot te Rome Piet Pander on langs de opdracht verleend tot het ont werpen van een nieuwe buste voor het grafmonument van wijlen dr. Schaepman. Het medaillon, waarin deze buste prijkt, is in klei gemodelleerd en thans gereed. De frappante gelijkenis kan niet genoeg worden geroemd. Met de uitvoering in marmer wordt eerstdaags begonnen. Ook zal in de terecht gelaakte entourage van het medaillon een en ander worden verbeterd. De kunstenaar hoopt, dat het gansche werk klaar en ter plaatse kan zijn op 2 Maart a. s., dr. Schaep- mans geboortedag. Nederland cn België. De directeur van de Petit Bleu deelde gisteren in zijn blad mede dat een groep van Belgische parlementsleden van alle partijen in Januari een groep Neder- landsche Kamerleden zal uitnoodigen om het voor en tegen van eenige vraag stukken van internationale nut te over wegen, welke de beginselkwesties niet raken en ook geen aanleiding kunnen geven tot bedenkingen van internationaal recht, namelijk verlaging van het post en telegraaftariefverlaging postpakket- tarief een spoorwegovereenkomstuit voerbaarstelling van voninssen die in een van beide landen zijn uitgesproken eenheid in de bepalingen der arbeids wetgeving enz. Indien men op een of meer punten tot overeenstemming mocht komen, is het plan, om een gemengde commissie tot uitwerking van het pro gram van een interparlementaire confe rentie in te stellen. Tegelijkertijd zal van particuliere zijde zoo mogelijk door middel van een Hol- landsch-Belgische liga, in woord en ge schrifte propaganda gemaakt worden voor een verdedigend en economisch verbond. De Rijksmiddelen Op de beide laatste maanden des jaars is, zooals men weet, de bijzondere aandacht ditmaal gevestigd. Van haar uitkomsten voor 's Rijks schatkist zal 't vermoedelijk grootendeels afhangen of wij over 1906 tien opcenten meer op de Vermogens- en Bedrijfsbelastingen zul len moeten betalen. Welnu, November is thans bekend en, laten wij dit al dadelijk zeggen, het eind-resultaat valt niet tegen. Er is f 15.815.066 ontvan gen, dat is f3.567.507 meer dan ge raamd was. Maar dat is iets minder dan November 1904 gaf. Toen kwam er f 15.917.759 binnen en dus f 102.703 meer, Tweede Kamer. De kamer heeft na de begrooting justitie, de algemeene beschouwingen over de begrooting van binnenlandsche zaken begonnen, waarin de socialisten vooral te keer gingen tegen de houding van verschillende burgemeesters, vooral die van Etten en Leur, die Dr. v- d, Brink verboden had in zijn gemeente te spreken- De minister constateerde dat hij niet buiten zijne bevoegdheid was gegaan. Daarna is afgewerkt de begrooting van marine welks minister uitmunt in stil zwijgendheid, hij wil noch iets over zijne plannen van de toekomst, geeft het idee zich niet zeer sterk in zijne positie te gevoelen of nog geens zins er thuis in te zijn. V oor de Tele bewijzen van belangstelling ondervonden bij gelegenheid derj H. Priesterwijding van onzen Zoon, bttuigen wij onien harte, lijken dank. CHR. DE KORT EN FaMILIF. Waalwijk, 16 Dec. 1905. Ondergeteekcndeu betuigen hunnen har- tclijken dank aan 't publiek vau Waalwijk, voor zijne mildadigheid, betoond bij de col lecte van 11. Maandag voor de vervolgde Joden in Rusland. De Commissie, M. HARTOG GOUDSMIT. SALLl HARTOG. I. VAN LEEUWEN. M. H. ZECKEN DORF. Alleu, die iets te voidcrea hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den Heer Adrianus Mathijs van Loonvan Dal te Drunen, worden ver zocht ten spoedigste, zegge binnen acht dagen, hunne opgaven of rekeningen in te dienen, hetzij bij den Heer M. A. VAN LOON-ERAS te Waalwijk, hetzij bij den notaris VAN DER DOES DE WILLEBOIS te s Hertogenbosch. NOTARIS te Drunen, zal ten verzoeke zijner principalen, ter her- berge van WILLEM BROKKEN te Besoijen, bij inzet op Vrijdag 29 December 1905 en bij toeslag op Vrijdag 12 Januari 1906, telkens voormiddags 10 uur Het perceel is voor f 350.per jaar, iu huur bij Govert Bogers en Hendrik de Bie te Sprang tot einde seizoen 1907. De huurpenningen over 1906 en 1907 ziju voor den kooper, die. de grond- «n polderlasten voor zijne rekening krijgt, van 1 Januari 1906 6f. De grondlasten bedragen f 39.S36de polderlasteu f 6.13. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. NOTARIS te Drunen, bericht dat is ingezet I. Het Huis met Erf en Tuin onder Drunen, Sectie A no. 1912, groot 4> aren 30 centiaren, geveild voor de Erveu Juhs. Kales op t 1000. II. Het Huis met Erf onder Drunen, Sectie E nos. 686 en 687, groot l are 80 centiaren, geveild voor do Erven Adr. Tielemans op f 400.— De toeslag zal plaats hebben op Don derdag 21 December 1905, des namid dags 7 uur ter herberge van ADR. HAMERS noch 1 te Drunen. I

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5