Wu miner 103 Zondag 31 Deeember 1905 28 t weede Blad. Provinciaal Nieuws. l BUITENLAND. Frankrijk Italië. Rusland. HET BLOEDBAD TE MOSKOU. BINN KN LAN~i >r~" fCiST* Het Nieuwjaarsnurnmer van ons blad ontvangen onze abonné's van Woalvv.jk, Baard- wijk en Besoijen Maandagmorgen, onze buiten-abonné's ontvangen dit nummer met de bladen van heden, vandaar dat aan 't hoofd vermeld staatdit nummer be staat uit drie bladen. Red. Eenerzijds lezen we 't bericht dat alle manschappen, die kerstmis en nieuw jaarsverlof hadden gekregen, plotseling zijn teruggeroepen en dat land- en zee macht zich wapenen tegen Duitschland, anderzijds weet de Temps mede te deelen dat de keizer van Duitschland in een particuliere bijeenkomst het vol gende zou hebben gezegd >Ik wil den oorlog niet, want ik be schouw dien als strijdig met mijn plicht jegens God en het volk het optreden van den heer Delcassé heeft mij geprik keld, maar ik breng hulde aan den tact en de openhartigheid van minister Rou- vier ik zal niets doen om moeilijkheden te scheppen en ik heb graaf Tattenbach de meest verzoenlijke instructies gege ven. Het is gelukkig, dat deze mededeeling thans komt, want er waren weer allerlei plekjes waar door wrijving en warmte ont staan kon en het gevaar voor biand worden vergroot. Met de kracht en de klaarte, die de waarheid kenmerken, heeft de H. Stoel in een witboek geantwoord op wat om trent de Fransche Scheidingswet aan leugen is en wordt verbreid. Duidelijk doet de Paus uitkomen, wie de schuld van de breuk is, wie de ver antwoordelijkheid daarvan toekomt, en hieruit komt duidelijk te voorschijn de treurige figuur van Combes, die alles aangreep, niet om controle uit te oefe nen, maar om het katholicisme te ver nietigen. Plaatsruimte laat ons jammer genoeg niet toe, om meer hiervan ditmaal meer te geven. De toestand is er in Rusland sedert ons laatste nummer niet beter op ge worden ja is zoo verschrikkelijk als ooit De bloedige troebelen in St. Peters burg duren nu al een weekeen week van schrikbewind. Afgrijselijke verhalen van straten, die rood zien van bloed, van tientallen wagens, waarop lijken worden weggereden in den nacht, om ringd door Kozakken, die het somber tooneel verlichten met flambouwen, ver halen van vrouwen, die medehelpen aan het oprichten der baricades en mede strijden in de gevechtslijn, komen tot ons. Maar dergelijke verhalen klinken al bekend. Sinds Zaterdag moeten 11.000 menschen gedood en gewond zijn. In een oproep van de opstande lingen heet hetwij zullen den opstand niet opgeven, omdat de regeering de straten heeft rood geverfd. Het ontbreekt ons noch aan wapenen, noch aan mannen. Inderdaad schijnen vele bewoners der om liggende dorpen zich bij hen aan te sluiten. Deze strijders zijn vol geestdrift- En door het leegplunderen van treinen en wapenfabrieken ontbreekt het den op standelingen al evenmin aan levensmid- dellen en ammunitie- Verschillende particulieren woningen zijn in vestingen herschapen De soldaten, die zich op straat vertoonen, worden van alle kanten uit die versterkte woningen beschoten. Dan verschijnt de artillerie op het tooneel en vernielt het huis. De revolutionnairen hebben inmiddels geruimen tijd gelegen heid gehad hunne ontsnapping voor te bereiden en zijn bijtijds verdwenen. Alle officieren, soldaten of politie-agenten, die door de opstandelingen worden verrast, worden onder applaus op de plek afgemaakt. We laten hier eene beschrijving volgen zooals we die aantroffen om 't verschrik kelijke duidelijk te doen zien De Köln. Ztg. heeft een uitvoerig telegram over de gebeurtenissen van Zondag. Wij ontlecnen er het vol gende aan Zaterdag telde men volgens een ambte lijke opgaaf 200 gewonden, maar men kan er gerust 300 bij doen. Vandaag, Zondag, zal dit getal dubbel zoo groot zijn geweest, daar van elf uur 's ochtends tot drie uur 's middags onophoudelijk met het kanon gevuurd is Onder de slachtoffers zijn natuurlijk vele nieuws gierigen. De stukken zijn vooral tegen de barrikades gebruikt. De opstande lingen vuurden salvo's af en verscholen zich daarna. Vermoeid door den strijd van Zater dag, werden de troepen 's avonds om negen uur naar de kazernes gezonden. De opstandelingen trokken daar partij van, om in den nacht op Zondag nieuwe barrikades op te werpen binnen een veel uitgestrekter kring. Tal van straten zijn afgesloten met barrikades. greppels en draadversperringen. De geheele arbeiderswijk met de aan grenzende straten was tegen den avond verbarrikadeerd. Men vertelde dat de leiders' van den opstand het midden van de stad wilden afsluiten, ten einde tijd te winnen, in de hoop dat een deel van de troepen zich bij hen zouden aansluiten Zondag hadden de troepen een zwaar deren dag dan Zaterdag, daar, gelijk gezegd, de barrikades veel tatrijker zijn geworden. De artillerie vernielt ze met granaten, de brandweer verbrandt de houtdeelen en voert het ijzer weg. Op de barrikades zijn verscheidene huur- sleden gevonden. Op enkele punten vielen bloedige botsingen voor. De opstandelingen namen bezit van onbe woonde huizen en schoten uit de vensters op de troepen. In den Karetnirjad werden twintig gendarmes die de barri kades op ruimden door honderd opstan delingen overvallen. Slechts een gendarm ontkwam ongedeerd. Een ander afdeeling gendarmes vuurde hierna op de opstan delingen. In de Archangelsche straat werd een halve compagnie van het re giment uit Kief uit een huis hevig be schoten. De artillerie nam het onder vuur en schoot er vier bressen in. In de buurt van het station kwam het tot een formeelen slag. De opstandelingen rukten van twee kanten aan, om het station te bezetten. Het vuur van machine geweren en kanonnen verstrooide hen. Ook op andere plaatsen werd gevuurd. De projectielen vlogen ver in het rond en dooden vele menschen. 's Avonds waren op de Sadowaja en het Neglinni prospekt alle barrikades genomen. Na achten hoorde men nog slechts enkele kanonschoten en salvo's. Voor het stadhuis en het Paleis van Justitie waren machinegeweren en kanonnen opgesteld, daar men vreesde voor een aanval van de opstandelingen, die denken dat het geld van de gemeente daar bewaard wordt, 's Avonds waren alle huizen gesloten en was het komen op straat verboden. Inmiddels gaan alle papieren aan de Moskousche beurs de hoogte in daar de banken hun werk voortzetten en St. Petérsburg zich rustig houdt. Nog steeds komen berichten, ellen- langen berichten uit Moskou, de eene al treuriger dan de andere. IJselijke bijzonderheden van gevechten op de barricades. Er wordt gesproken van 5000 dooden en 14000 gewonden in 't geheel. De telegrammen van hedenmorgen geven 't idee dat de regeering zoowel te Moskou, als in St. Petersburg de over hand behoudt, en de stakingen langzamer hand verloopen, de orde vrijwel terug keert. De regeering gaat voort ook andere zaken trachten te regelen, nu is eene keizerlijke oekas verschenen, waarbij het kiesrecht voor de doema geregeld wordt, welk lichaam zoo spoedig mogelijk bijeen zal komen. Moge dit den staat van zaken eenigs- zins ten goede keeren. Kerstfeest ten IIotc Was Zondagavond het Kerstfeest ten Hove ingewijd door de hooge tegen woordigheid van II. M. de Koningin, Hr. Ms. Moeder en Z. K. H. den Prins, de dames en heeren verbonden aan het Koninklijk Huis, met hun kinderen, ron dom den Kerstboom te vereenigen, die, geplaatst in het bruine kwartier, zijn schitterend licht uitstraalde op de prach tige versierselen en kostbare geschenken welke de takken van het dennengroen droegen en later als Kerstgave aan de genoodigden werden uitgereikt, Maan dagavond ten 5 ure begaven H. M. en de Prins Zich naar de Gothische Zaal van het Paleis aan den Kneuterdijk, ten einde iets van de Kerstvreugde te-bren gen aan andeten. Daar werden de Vorstelijke Personen begroet door scharen jongens en meisjes tot zekeren leeftijd, kinderen van het dienstpersoneel der geheele Holhouding aan wie H. M. zooalS elk jaar een Kerst viering bereidt. Een koor van dames uit de eerste kringen der residentie zong, onder leiding van mevr. Hoeufft van Velzen, echtgenoote van den intendant der Koninklijke Paleizen, eenige Kerst liederen naar woorden van dr. Kramer. H M. en de Prins deelden Zelf het speelgoed en andere geschenken van den Kerstboom aan de jeugd uit: de Koning in aan de meisjes Z. K. H. aan de jongens. En toen het jolige volkje al die voor werpen, die een kind zoo gelukkigkun- nen maken, uit de Koninklijke handen in ontvangst genomen had, werd de boom ontdaan van het suikergoed en andere lekkernijen en werden die versna peringen onder hen verdeeld. En de boom, dien de Koningin Zelf had helpen tooien, stond daar nu kaal, maar zeker als een symbool der dank baarheid en vreugde in de harten van zoovelen, ouderen en kinderen, gewekt jegens Haar, Die hun weer deze herin nering aan het kerstfeest bezorgde, f 1 400.000 vermist. Door den officier van Justitie te Am sterdam is gisteren, volgens het N. v d. D. bevel op verzoek van de betrokken benadeelde maatschappijen gegeven tot aanhouding van den heer J.J la Fèvre de Montigny en den heer jhr. Th. A. de Geer, beiden directeur der Holland- sche Hypotheekbank. Geen van beiden werden meer aan hunne woningen aangetroffen. Aan het bovenstaande kunnen wij toevoegen, zegt het Hbl.dat ook vol gens onze inlichtingen de justitie zich reeds in de zaak gemengd heeft en in verband daarmede gisteren reeds ver scheiden personen uitgenoodigd werden ten parkette inlichtingen te verstrekken. Wat de betrokken directeuren betreft kunnen wij mededeelen, dat de heer De Geer zich te dezer stede bevindt en de heer De Montigny hedennacht alhier teruggekeerd is. Hij kwam met den sneltrein van 12.25 aan het Centraal-station uit Parijs aan en begaf zich naar het Huis van Bewa ring aan de Weteringschans, waar he dennacht te 1 uur een verhoor werd afgenomen door mr. L- C. Besier, subst- officier van justitie. Ons werd medegedeeld, dat de heer Le Févre de Montigny zich vrijwillig in handen der justitie stelde. Het bevel tot aanhouding geschiedde niet op verzoek der betrokken maat schappijen, doch werd gegeven door den officier van justitie zelf. De instructie tegen den heer Le Fé vre de Montigny heeft voldoende aan wijzingen opgeleverd om een verwijzing naar de openbare terechtzitting waar schijnlijk te maken. Men seint ons hedenmiddag uit Am sterdam Jhr. de Geer, directeur Hypotheekbank verdacht van malversatie, is gisteren avond tusschen Utrecht en Hilversum uit den trein gesprongen om aan de hem wachtende recherche te ontgaan, is ge wond en wordt in zijn huis door de po litie streng bewaakt. Fooien en de Rijkspostspaarbank. Om het aankweeken van spaarzin te bevorderen, vooral om het z.g. verval, de fooien den weg naar de spaarbank te doen opgaan zal de directeur der rijkspost-spaarbank, eenige dagen voor en na Nieuwjaar, wanneer de z.g. fooien gewoonlijk mildelijk vloeien, kaarten, waarin na eene korte beschouwing over het fooien geven en dezer eigenlijke bestemming, het nut uiteen wordt ge zet om deze op de spaarbank te beleg gen, in de wachtkamers beschikbaar worden gesteld of uitgereikt aan de roketten der postkantoren. Celebes. aanwezigheid van den vorst van Goa aldaar. Overste Michielsen en de resident zijn den 25sten met 100 man naar Takalasl vertrokken. Ontevredenheid. Het Katholiek Sociaal Weekblad wijst erop, dat er onder het spoorweg personeel in ons land toenemende recht matige ontevredenheid heerscht. De grieven zijn o.a. dat een eervol ontsla gene geen beroep op het scheidsgerecht heeft, dat de Zondagsrust zooveel te leurstelling bracht en dat een enquête naar de toestanden bij het tramwezen uitblijft. Ilandel tusschen Spitnje »-n Nederland. Het handelsverkeer tusschen Neder land en Spanje bedroeg in 1904 pes. 60,278,130 en was derhalve pes 3,988,803 hooger dan in 1903. De uitvoerhandel naar Nederland ont wikkelt zich steeds in grooter mate dan de invoerhandel uit ons land, zijnde de eerste 2,672,579 en de laatste slechts 1,316,224 hooger dan in 1903 De invoer uit Nederland bestaat voor namelijk uit kaas, ruwe tabak, steenkolen meel voor industrieel gebruik met inbe grip van aardappelmeel en dextrine, koeien en tin in blokken. De uitvoer naar Nederland bestaat nzc aandacht viel op 't volgende, schrik niet napluizende redactie en Uch niet lezer®, toen onze aandacht viel op eene in dat zelfde nummer, dat Donderdag w r.l ver spreid, (en waarin eene vei gissing van een ander wordt aan de kaak gesteld) voor komende bekend ui kin waarin den lot e- lingeu woidt in degedtold, dat U oensdag 27 JJecember 1905 ten 1 ü1/^ uur te Tilburg de keuring plaats heelt. Is 't niet vermakt lijk. Dus op onze beurt zeggen we „Vlug er bij" en „Vroeg begon nen is 't halve werk* en hadden we ook gelijk toen wij hierboven spraken van „Splinter en balk* en „wieden in eigen tuin*. TJitvoeiingen. De Kerstdagen waren hier en in Besoijen nogal rijk aa:i uitvoeringen, die alle goed geslaagd mogen heeten. De plaatsruimte laat niet toe van alle deze een critisch verslag te geven, dat zal ook niet gevergd worden, laten wij ons dan bepalen ze even aan te halen. Zondagmorgen gaf de liedertnfel „Oefening en Vermaak* eene volks- matinée dat druk werd bezocht en waarop een tweetal der bekroonde dubbel-kwartetteu met het ver plichte nummer „Avondlied* van Breijs op traden, deze oogstten, evenals het koor met het steeds lieve „Theure Heimath* van Kromer zeer veel bijval in. Ook de malinée der harmonie l'Espérance terzelfder tijd ge geven trok eene tamelijk bezette zaal en iruiv. crue bauicig*. urn^vio vu voldeed zeer goed, opnieuw getuigeude van 1 - I- !l?_- -1J - tl. 1 A1 - ordinaire wijn, sinaasappelen, gewone olie. De correspondent van N. R. Ct. te Batavia seint De vorstin van Tanette. bericht de de ambitie der dillettantenwerden de verschillende nummers alle goed uitgevoerd, vooral het fê e dans la montague, fantaisie capice, van Ed. Kisler viel ten zeerste in den smaak. Op leu Kerstdag werd in de R. K. kerk te Besoijen uitgevoerd het prachtige oratorium „Emannuel* van F. Miiller, een prachtwerk dit in 1902 is uitgekomen en zoover ons bekend is nog nergens hier in de streek is opgevoerd. Het kerkgebouw was zeer vol eu de uitvoering viel ten zeerste te prijzen, correct en zuiver, vol nnanceering, bleek iedere zangeres en zanger meester in 't zijne; het is ons niet mogelijk alle mooie passages te noemen, maar even mogen we wel aanhalen vers C der Aankondiging eu het slotkoor dat overweldigend klonk. Brengen we een woord van hulde aan de ijverige bemoeiingen van den ZEerw. hr. Pastoor voor zijne voortdurende zorgen, den directeur, den heer C. van Helvoirt van Waalwijk voor zijne onvermoeide pogingen eu zijne uitstekende leiding waarvan zoo'n groot ge deelte van t succes afhangt; naast den pianist den heer Ant. Huikmans en de overige zanger's. Wemogenwd extra noemen, de solisten, de dames Anna Madiol, Anna van Damme, Wilhehnina Groenen, Marie Verhulst, Anna van der Meijs en M. van Delft en de heeren P. Snijders, A. Groe nen, Eduard Hurkmans en Bart van Nuenen, die in soli, duo's,£quartetten en sextetten zoo onberispelijk zongen, dat zij voor een gord deel de eer der schitterende uitvoering voor zich mogen nemen. Gelukkig dat het oratorium nog eenmaal wordt opgevoerd en wel Zondag 7 Januari, dan voorzeker zal iet er nog drukker loopen, want wij raden eenieder aan te gaan luisteren. Niet minder vol, ja overvol was 't in de Hervormde Kerk, zoo zelfs dat zeer velen moesten worden terug gezonden eu ook hier liep de uitvoering uitstekend van stapel. De voornaamste nummers „Kerst-Cantate van Catharina van Ren nes, de „Zendings- Cautate* van J. B. Koeleman, over welke de roep algemeen was en het „graf onder den Meidoorn*, werden over 't geheel zeer zuiver, met een kracht en gevoel gezongen, die men van dit gemengd koor eu van een directeur als de heer L. Kooien is, mogen verwachten. Hem daarvoor den dank van 't publiek, dat het kunstgenot smaakte en wij zijn het volkomen eens met diegenen die zoo gaarne wenschten dat de uitvoering herhaald zou worden, omdat nog zoovelen er niet van konden profiteeren. Dinsdagavond ten 7 uur had op hare zaal eene vergadering plaats van de leden der St Paulusvereeniging, die goed waren op gekomen. Met den gebruikelijken groet opende de voorzitter, de heer Jud. Timmer mans van Turenhout de bijeenkomst, sprak een woord van welkom en bracht dank aan de tegenwoordige genoodigden niet leden, in wier welwillendheid eu steun hij de ver- eeniging ten zeerste aanbeval, dan nog moe digde hij de leden aan, deelde mede dat 5 nieuwe leden werden aangenomen om ten slotte de hoop en stellige verwachting uit te spreken dat in onze gemeente spoedig eene Maria-vereeniging zal tot stand komen. De secretaris las daarna de notulen der Wij hadden bovenstaande waarin het ver- vorige vergadering voor en daarna deelde makelijke bericht uit de Noordbr. Post de weherw. heer Adviseur mede, dat de omtrent onze „St. Nicolaas*—vergissing gemeevte f 50 subsidie had verleend, waar- wordt medegedeeld reeds geschreven, toen 1 voor ZEerw. openlijk dank bracht. Waalwijk, 30 Dec. 1905 De splinter en de balk. Het is niet onze gewoonte veel notitie te nemen van onze collega hier ter plaatse, dat weten onze lezers, maar nu de redactie van de Noordbrabantsche Post den laalsten tijd een paar malen flauwe uardigheden aan ons adres meent te moeten dehuteeren, of liever spijkers op laag water gaat zoeken, meenen we toch haar eens even bij de ooren te mogen nemen en haar eens te mogen hminueren aan bovenstaand ouderwetse1! hollandsch spreekwoordje van „de splinter en de balk*. In haar nummer van 1.1. Woensdag be vat genoemd blad het volgende belangrijke bericht Vlug er bij. „Zaterdag j.l. kon men in een alhier ver schijnend blad eene annonce lezen, waarin „de ond'rgeteekende tegen St. Nicolaas de „aandacht van het publiek vestigt op zijne „sorteering Huishoudelijke artikelen*. Vroeg begonnen is halve werk.! Wat is nu de zaak In ons blad van 1.1. Zaterdag staat eene advertentie, waarin nog voorkomt het woord „St. Nicolaas*. De geregelde adverteerder vergat eene nieuwe annonce te geven en wij 't gewraakte woordje, te schrappen. Eene lieele gewone vergi-ssing, die toch aan geen enkel persoon aanleiding zal gevii oir daarop aanm rking te maken eu zeker niet aan eene redactie van een ander blad dan het genoemde, die er nog wel een bericht van maakt, waardig om mede de kolommen harer steeds droe«ig voorziene rubriek provinciale, speciaal Waal- wijksche berichten te vullen. Wel een armzalig gedoe! We willen de redactie een goeden raad geven. Laat haar eerst eens in eigen tuin wiedeü, alvorens zichzelf daartoe bij een ander het recht aan te matigen. We willen haar dan wijzen op een indertijd door haar gege ven verslag van eene vergadering van den Leo-bond, ter grootte van een halve kolom waarin een 20 30tal van de vreesi lijkste bokken eu blunders voorkwamen; naar de raadsverslageu der gemeente Waalwijk, waarover zich heel de gemeente vroolijk maakte, waarin den voorzitter en de leden van de raad zulke belachelijke en lachwek kende gezegden in dei. mond werden gelegd, dat er bij autoriteiten ernstig over nage dacht werd tegen het maken van dergelijke onnoozele en onvolledige verslagen maat regelen te nemen, verslagen die onzen ge meenteraad in en buiten Waalwijk in een belachelijk daglicht stelden. Dit ter overweging nan genoemde redactie, verlangt zij meer, we zullen het geven wil zij iet9 zoeken of zeggen zij kome flinker voor den dag, maar decke wel aan dat oude spreekwoordje, want *e mogen toch niet verwachten dat er andere drijfveeren achter- zitten, dat zou wel al te klein zijn.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5