ummer aterdag 6 Januari 1906 29e Jaargang weede Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk Rusland. BINNENLAND. 1Jfe. WAALWIJK. Uilvoering te geven door De Waal- wijksche Gymnastiekvereniging, ter herdenking aan haar 10-jarig bestaan, op Zaterdag 6 Januari 1906, zaal »Mu- sis Sacrum4. Aanvang 7'/a uur. Entrée 25 cent. KAATSHEUVEL. Groot concert ten voordeele der Ar men, op 6 en 7 Januari 1906, door het Muziekgezelschap >Euphonia4, in de zaal der vereeniging. Aanvang 6 uur. Entrée 50 cent. LOONOPZAND. Uitvoering te geven door de Sophia's- Vereeniging en met medewerking der tooneelclub »St. Genesius4 op Zaterdag 6 en Zondag 14 Januari 1906, in de zaal der vereeniging bij den heer A. Pijnenburg-Vermeer. Aanvang 6 uur. Entrée 25 cent. De F;ft. Ztg spreekt in een overzicht van het jaar 19 '5 over Nederland en België. In deze twee linden, zegt het blad, gaat men steeds ernstiger denken overeen bond genootschap, daar elk voor zich aiet in staat is, zijn ouzijdLhe;d en onafhankelijk heid te handhaven en zich vrij te ontwikkelen. Het is begrijpelijk, dat in een tijd dat de grooten steeds machtiger worden, de kleinen zich bij elkaar willen aansluiten. Zweden en Noorwegen kunnen zich de weelde veroor loven vaneeu te gaan, daar zij gelegen zijn aan den tand van Europa, die voor de politi k het minst beteekeut. België en Nederland liggen daarentegen jui't op het kritieke punt, waar de lijuen van werkzaamheid en machtsuitbreiding van da drie groote Euro- peesche mogendheden, Frankrijk, Duitschland en Enpeland, elkaar snijden. Neemt men dat in aanmerking, dan is het geen wonder, als Nederlandsche en Belgische staatslieden bezorgd zijn voor de toekomst van hun land. Het ia een ironie van de wereldgeschiedenis, dat het juist de Belgen zijn om een aan - sluiting bij het naburige land te bewerk stelligen, terwijl zij vroeger de eersten zijn geweest, om den bpnd te verbreken, waarmee het Weeuer Congres hen met de Nederlanders verbonden had. Naar Majoor Briant mededeelt is het aantal officieren in Frankrijk dat zich voort durend bij de loge aansluit «eer groot. In 1904 alleen werden van die aanvragen nog 700 geweigerd. Het samengaan van de vrijmetselaars- officieren, die een aaneengesloten groep vormen, en die, volgens den schrijver, door hun aanmatiging de andere officieren op den achtergrond dringen, is een gevaar voor het leger geworden. Ja, religieuse congregaties waren zóó ge vaarlijk, dat ze moesten worden ontbonden, maar de loge Vandaar het woord liberaal. Hervé, die met een aantal vrieuden te Parijs zwaar werd veroordeeld wegens auti-militaristi -.che propaganda, beweerde o. m. ditg Vaderland is een soort godsdienstig begrip, dat de bourgeois' godsdienstig ver- eeren daar hebben ze ook gelijk aan, want ze hebben er belang bij*e hebben het goed iö bun landze willen het ons, proletariërs ook laten verceren, maar zoo laten wij ons niet beetnemen. Wij hebben er ook geen enkel belang bij, die kapitalistische vader landen nog te verdedigen en het begrip vaderland heeft afgedaan voor ons^. Anders niet. <V De toestand in de voornaamste plaatsen St. Petersburg en Moskou is goed, de rust is hier volkomen, ook op andere plaatsen keert die terug. In een door den gouverneur-generaal Doebassof openbaar gemaakt uitvoerig rapport over de laatste gebeurtenissen in Moskou wordt het volgende medegedeeld: Na op den 28en December een besliste nederlaag te hebben geleden sloegen de revolutionaire bende op de vlucht,waarbij zij gebruik maakten van den spoorweg; die nog tot den 29en December in hun bezit is gebleven thans zijn die benden geheel en al uit elkander gejaagd. De heftige tegenstand, die de oproerlingen boden, maakten het aanwenden van ge schut noodzakelijk, hetgeen echter be perkt werd door het streven om het leven en de huizen der vreedzame burgers te sparen. Eenige fabrieken, die de generaal in zijn rapport opsomt, zijn door geschutvuur vernield. Na de overgave is het optreden der troepen gestaakt. Ofschoon daarmede afbreuk werd gedaan aan het volledige resultaat is toch een geheele dag besteed om de wijk, waarin gevochten werd, door vrouwen en kinderen te doen ontruimen. Den 3en Januari is de strijd door de troepen teneinde gebracht. Aan het slot van het rapport betoogt de generaal, dat verschillende couranten de troepen beschuldigen van met on- noodige hardheid en wreedheid te zijn opgetreden, doch dat dit verdachtmakin gen zijn, die klaarblijkelijk ten doel hebben den band tusschen volk en leger te verbreken, alsmede het leger te compromitteeren en geen weerlegging verdienen. De generaal wendt zich echter tot de leden van de goedgezinde pers met de opmerking, dat ieder sol daat, die onder de in het rapport be doelde bij uitzondering voorkomende toestanden de beproeving van zulk een vreeselijken strijd moet doormaken, en door wien zoowel de plicht jegens zijn vaderland als de liefde voor zijn land- genooten gelijkelijk worden gevoeld, niet altijd een gelijkmatige kalmte kan be waren. Niettegenstaande dit acht de generaal het zich ten plicht aan de troepen de lof niet te onthouden, dat in geen enkel opzicht de grenzen zijn over schreden, die door hun plicht als soldaat en door den eed aan het vaandel waren afgebakend. Van den Kaukasus ontbreken sedert twee weken alle berichten, zoo luidde Donderdag een Reutertelegram. Volgens een correspondent van de Chicago News, die een schip had afgehuurd om de havens van Zuid-Rusland te bezoeken en die thans te Constantinopel is aan gekomen, is de oproerige beweging er nog steeds aan den gang, of op het punt opnieuw uit te barsten. Bakoe was rustiguitgeputte Tartaren en Ar meniërswaren echter bezig zich voor nieuwe gevechten toe te rusten. De spoorwegstaking had het beetje handel en verkeer, dat na de post- en telegraaf- staking nog over was, geheel vernietigd de treinen liepen alleen om de revolution- nairen, naar hun vereenigingspunten te brengen en naar huis gezonden soldaten te vervoeren. De geheele Djneper-vallei staat in vlammenhonderden landgoederen zijn afgebrand. In verschillende strekken trekken opgewonden benden ter sterkte van een duizendtal boeren uit met honderden karren. Nadat ze de huizen der landeigenaren hadden leeggeplunderd en het huisraad naar hun eigen woningen vervoerd hadden, staken ze de land huizen in brand. Het komt zelfs voor, dat, waar ze het vee niet konden mede voeren, ze het de pooten afsneden of op andere wijze verminkten. In enkele districten hebben de boeren kalmpjes de woningen hunner vroegere heeren betrokken en schenken ze dezen kleine sommen gelds, om zich daarvoor van het allernoodigste te voorzien. Ten Hove. Ten Hove werd Diusdagavonil het met Nieuwjaar gebruikelijke galabal gedanat. Het was een schitterend vertoon van uni formen en toiletten er waren 1U0Ü genoo- digden. II. M. de Koningin zag er opgewekt uit. Zij droeg een bal robe van licht groen satijn, gegarneerd op de japon met een guirlandt ven witte rozen eu een bouquet van dezelf de bloem op de borst, met het grootlint van den Nederl. Leeuw. Een parure van bril- lauten fonkelde aan den hals en een diadeem van dezelfde edele steenen sierde het kapel Z. K. H. de Prins-geuiaal was in admi raalsuniform. Het aantal diplomaten was dit ja-'r groo- ter dan voorheen, nu er zoovele staten, die tot liet verdrag van "i 899 zij* toegetreden, vertegenwoordigers bij ons Hof lieten accrc- diteereu, zoodat men ditmaal o m. ten Hove ontmo: tte een Mexicaanachen een Braziliaun- schen en een Ctiineeschen gezant. Finaacieele Catastrophe te Amsterdam. Naar de Tel uit goede bron verneemt werden de fiuancietle onregelmatigheden teu kantore van den heer L. F. d. M. op 5 De cember door den chef de bureau van de Holl. Hypotheekbank ontdekt. Toen hij den heer L. F. d. M. hierop op merkzaam maakte, ontstak deze in groote woede, wat handtastelijkheden ten gevolge had. Het geknoei met de pandbrieven moet uitgebreider zijn dan men aanvankelijk dacht en hierbij is een internationale flevschentrek- ker?firma, die hare vertakkingen over geheel Europa heeft, betrokken. Deze firma heeft indertijd ook hier te laude verscheidene personen opgelicht, door hun mooie kansen op de Fransche wedren nen voor te spiegelen. Dat de inleggers hun geld kwijt waren, spreekt vau zelt. De heer L. F. De M. reisde in de laatste dagen voor zijn arrestatie naar Parijs om bij bovenbedoelde firma de zaak te regelen. Naar verluidt vroeg deze een groote som, die waarschijnlijk wel bij elkaar zou zijn gebracht, maar inmiddels werd uit A insterdan geseind, dat de justitie de zaak iu handen had ge kregen. Hierop is de lieer L. F. do M. tiaar Hol land teruggekeeid eu bij zijn aankomst te Amsterdam gearresL erd. Gisterenochtewd werden eenige pandbrie ven, die ter verificatie aan de Holl. Hypot heekbank waren aangeboden, door de justi tie iu beslag genomen. De houders kregen hiervoor een bewijs in handen, door den officier van justitie geteekend. Geruchten liepen ter beurze, dat ook twee employees van de Bank gistïieu gearresteerd zouden zijn. Deze blijken echter na onderzoek, door de Tel. ingesteld onjuist te zijn. Volgens de Tel. moet met de onregelma tigheden aan de Nrderlandtche Maatschappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten een som van 16 ton gemoeid zijn. Aangaande de redenen, waarom Jhr. De Geer uit den trein trachtte te springen, veraam liet blad, dat niet alleen de schaamte om op het station te Hilversum gearresteerd te worden, hiertoe aanleiding gaf. Jhr. De Geer mort u. 1. thuis papieren in zijn bezit gehad hebben, waarvan de ontdekking door de politie op de reeds zoo treurige zaak een nog droeviger licht zou hebben doen schij nen. Hel voornemen van Jhr. De. Geer was nu, om bedoelde papieren vóór de komst der politie te vernietigen. Men beweert, dat hij daarin geslaagd is. Terwijl de politie de voorzijde aan de villa op „LindeheuveD be waakte, is het hem gelukt langs de achter zijde in huis te komen. De heer Le Fèvre de Montigny zoo meldt men aan de Prov. Gron. Ct had een inkomen van 30 40.000 gulden per jaar (met andere biantjes samen 50.000, zooals de Echo meldde) doch heeft der ver leiding, om door specula'ies nog meer bij elkaar te krijgen, geen weerstand kunnen bieden eu hiermede zijn gezin in de diepste ellende gestort. Een paar maanden geleden kreeg hij van den president der strafkamer der rechtbank uog een pluimpje, omdat hij een jonge man die verschillende oplichterijen had gepleegd en ook hèm er had willen laten inloopen, in de gang zijner woning bij den kraag had gegrepen en aan de politie overgeleverd. En nu? Kamerlid Passtoors. Het Kamerlid W. C. J. Pas3toors heeft zich op medisch advies voor geruimen tijd naar elders begeveu, ten einde volslagen rust te kuuncn houden tot herstel zijner ge zondheid. Oud-Ministers. Er zijn in ons land 47 oud-ministers in leven hun leeftijd is van 44 tot 90 jaar. Zij hebben samen 151 diens'jaren gehad eu trekken aan pensioenen f85,593. Borneo. Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, heeft Temeng- goeng Lawas, een berucht bendehoofd iu de midden-doesoen, residentie Zuider en ouster afdeeling van Borneo, zich onderworpen. Kath. onderwijs. Naar I)e Tijd van wel ingelichte zijde verneemt, zal binnen niet te langen tijd te Utrecht een nieuwe katholieke inrichting van Middelbaar en Hooger Onderwijs worden geopend. Stautsbegrooting 1906. Uit een overzicht van de wijzingen in de wetsontwerpen tot vaststelling der Staatsbe- grooting voor 1906 gebracht, blijkt het vol gende De raming van de begrooling bij de in diening was t 181,714,219.951/2Zij werd gedurende de schriftelijke gedachten wisseling door de regeering verminderd met f 1.431,888.00, verhoogd met f959,255.651/! blijft verminde, t met f472,632.3!1/* alzoo bij den aanvang der beraadslaging gewor den f 181,241.587.61. Gedurende dc beraadslaging in de Tweede Kaïuer werd zij verminderd met f46,800 zoodat de begroeting is toegestaan tot een bedrag van f181,194,787.61. De raming der middelen voor het dienst jaar b-draagt f 161,432,225. Ze werd bij nota door de regeering verhoogd met f 104707 en vermindert met f 56,000 blijft verhoogd met f49,707, zoodat zij iu totaal bedraagt f 171 481,002. De begrooting van uitgaven overtreft der halve de raming der middelen met f9,713,785.61. Veiligheidssloten. De firma J. Lipt Bzn. te Dordrecht ver zoekt ons de aandacht te vestigen op haar geïllustreerde prijscourant van veiligheidt- sloten, een artikel, naai we vernemen, alleen hier te lande in haar fabriek vervaardigd. De firma laat niet na erop te wijzen, dat te huidigen dage de inbraken veelvuldig voor komen, eeu feit, maar al te waar. De groote vraag na »r goede, veilige sloten voor woonhuizen, villa's, winkels en kantoren deed deze. firma besluiten, zich de laatste jaren speciaal op dit soort sloten toe te leggen. In de electrisch gedreven fabriek is daarvoor een nieuwe afdeeling opgericht. Door reizen zelfs naar Amerika en de mees te landen van Europa trachtte ze zich op de hoogte te stellen. Door het gebruik van de beste materialen en eerste klasse werk-» hoopt deze tabriek vertrouwen voor haar artikelen te verwerven. De sleutels worden onder de strengste contróle ingesneden, zoodat ze den vollen waarborg geven, dat nooit 'weemaal gelijk soortige sleutels worden geleverd. Waalwijk, 5 Jan. 1906. St. Puulusverecniging. Het bestuur der spaarbank van boven genoemde vereeniging deelt mede, dat de penningmeester op de zaal der St. Paulusvereeniging zitting zal houden op de Zondagen 14 en 21 Januari e.k. van 12 tot l1/, uur voor het bijschrijven der rente. De penningmeester verzoekt den inleggers beleefd doch dringend voor den geregeld^n gang van zaken trouw op te komen op de aangewezen dagen. W. O V. Met genoegen kunnen wij melding maken van de uitvoering der W. G. V. op Driekoningen dag, te meer daar deze vereeniging in den laatsten tijd zoo wei nig van zich deed hooren. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat zich een nieuwe bloei in deze vereeniging begint te ontwikkelen en twijfelen dan ook niet of de uitvoering zal wel zoozeer ieders belangstelling wekken, dat zij een druk bezoek zal genieten. Dat dit zoo zij is onze welgemeende wensch. Orello komt Naar wij met genoegen kunnen me- dedeelen, zal het 2e Winterconcert der Liedertafel, waarbij de beroemde zanger Orelio zijne medewerking zal verleenen, plaats hebben Zondag 21 Januari a. s. Een Beurs. Naar men ons mededeelt hebben eenige ondernemers besloten om vanaf Zondag 14 Januari in de zaal van den heer J. Fransen, een beurs te doen houden van pluimgedierte, zangvogels, konijnen, enz. Deze zal geregeld plaats hebben Zondags van des middags 12 tot des namiddags 2 uur, waar dan eenieder kan komen koopen en verkoopen. We gelooven wel dat zoo iets voor onze plaats en omstreken levensvatbaar heid zal hebben. Waarschijnlijk zal ook hier een blij vende vereeniging gevestigd worden. Bcnuderd. Donderdagmorgen werd door de com miezen alhier wederom een kalf be naderd en medegenomen. Politiezaak. Hedenmorgen werd de heer H. alhier, door de maréchaussée bekeurd wegens het loopen met zijn geweer op den dries. Een waarschuwing dus voor anderen. Voetbal Men schrijft uit Waalwijk aan de Prov. Ct.: Naar wij vernemen, zal de heer A. Weijers uit Udenhout, Zaterdag 6 Jan. a. s. om 7 uur bij den heer v d. Werff eene bespreking houden om tot oprich ting eener voetbalvereeniging te geraken. W ij wenschen genoemden spreker suc ces en hopen dat een talrijk gehoor naar zijn nuttig onderwerp zal komen hooren. Ook in Kaatsheuvel zal genoemde heer Zondag 7 Jan. om 6 uur bij den heer Van Berkel eene lezing houden. BESOIJEN, 5 Jau. Gistermiddag was de dorp* trant alhier het troueeltje vau een koddig voorval. Een onzer commies was het wederom gelukt in Waalwijk een kalfje te benaderen en begaf zich welgemoed met zijn viervoetigeu kameraad huiswaartB. Het beeBtje van nature dartel, wilde eenter niet zoo goedsmoeds medegaan en nadat zijn geleider onderweg uog een hartversterking genomen had en een menigte nieuwsgierigen, liet was juist schaftijd, dit zouderliuce tooneeltje ston den aan te zien, sloeg het kalf door de ovor- groote belangstelling in zijn persoontje mis schien verschrikt op hol, zijn geleider mee- sleepeude in zijn dolle vaart. Door het krachtdadig eu wel wat spoedig optreden van onzen veldwachter, die op het zien van dat volksoploopje, spoedig van zijn stok scheen te zullen gebruik maken om zich eeu weg te verschaffen tot de plaats des onheils, waar het kalfje met zijn begeleider eindelijk waren neergestort, was de rust, die in ons dorp door een onschuldig kalfje een oogeublik dreigde verstoord te worden, spoedig hersteld Het beestje werd iu verzekerde bewaring gebracht, de omstanders begaven zich weder naar hun werk en de straat had spoedig haar gewoon aanzien weer terug. Wij herrinneren er aan dat Zondag 7 Januari des avonds ten 6 uur in onze kerk nogmaals het prachtvolle Oratorium 4 Emmanuel» zal worden opgevoerd, welker bijwoning wij eenieder ten zeerste kunnen aanraden. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1905, 1721 zielen, waarvan 869 mannen en 852 vrouwen. Ze vermeerderde in 1905 met 67 ge boorten en 191 personen die zich inde gemeente vestigden, daarentegen hadden 30 sterfgevallen plaats, terwijl 186 per sonen de gemeente verlieten, zoodat de bevolking op 31 December 1905 bedroeg 1763 zielen, waarvan 901 mannen en 862 vrouwen. Er werden 3 kinderen als levenloos geboren aangegeven, een tweeling ge boorte en 8 huwelijken werden voltrokken. SPRANG. Raadsvergadering Zaterdag 11 uur voorm. (6 Jan. 1906) Aan de orde 1. Benoeming onderwijzer (voordracht be staat uit de HH. J. Pruissen te Meeuwen en H, C. Vleesch Dubois te Ilardiuxveld. 2 Benoeming Stembureau voor 1906. Het examen ter verkrijging van een 'diploma voor lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid zal gehouden werden voor de jougelui dezer gemeente te 's Herto- genbosch op Maandag 8 Jau. a. s. in de citn- delkazerne. Aanvang 's middags te 1 uur. Dinsdagavond vierden de leden der jongeliugs vereeniging in de consistoriekamer der Ned- Ilerv, kerk alhier een feeslje. Pret tig brachten allen den avond door eu lieten zicb het opgediende uitstekend smaken. VRIJHOEVEN. Door het bestuur en de leden der Uhr. zangvereeniging »Ha]lelnja» is vastgesteld, om op 27 Februari aanstaande eene uitvoering te geven, HOOGE ZANDSCHEL. Dezer dagen raaa- te een persoon alhier, die den Nieuwen jaar nog in het hoofd had eu flink in het glaasje nad gekeken in den sloot, waar Ly door het ijs zakte. Eenige voorbijgangers hielpen hem uit zijn benarden toestand en nu kou Z. met een nat pak en een gewond hoofd, dat hij door den val op het ijs ver kregen had, zijn tocht vervolgen. CAPELLE. Bij C. Q. op den Winterdijk zijn in deze week 2 konijnen ontvreemd. Het is de politie gelakt de daders op het spoor te komen zoodat zij naar alle waarschijnlijkheid hun verdiende straf niet zullen ontgaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door den nachtwaker A. Verdnijn op de Nieuwevaart een dronkenman aangetroffen die op den berm van den weg lag en bijna geheel verstijfd was door de hevige koude. Dank zij de oplettendheid en de trouwe diensten van genoemden Verdnijn, dat hy den vreemdeling vond, anders ware deze misschien doodgevroren. In de groote laudbouwerswouing \an A. A. A. op den Loonschendijk ontstond er een oegin van brand, die zich suel uitbreid de, doch door de tydig toegesnelde hulp werd tot staan gebracht. Op Zondag, den 7 Januari 1906 hoopt A. van der Hammen den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren werd aangesteld tot voorlezer in de Ned. Hervormde Kerk te 's-GrevelduinCapelle. Zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a s. te houden onderroek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid zullen voor dat onderzoek moeten aanwezig zijn op Maandag, den 8en Januari 1906. des namiddags te een ure in do citadelkazerne te 's-Hertogenbosch. Op Donderdag, den 11 Januari a.s. hoopt as. J. D. de Lind van Wijngaarden, een der meest bekende predikanten uit Utrecht, des avonds alhier in de Ned. Herv. kerk op te treden. DUSSEN, 4 Jan. Gisteravond had in 't cafe Heessels eene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging Aid. Dassen plaats. De op-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5