580STE STUTSLOMIJ. Gemeentefaadsvergadeiing. Gemengd Nieuws Burgerlijken Stand f J. WESSELING, mTuwsuit kaatsheuvel Rechtzaken. Ingezonden Stukken andelsberichten. KAATSHEUVEL, 5 Jan. 1906. Benoeming. Door Z. D. IT. den Bisschop van 's-Bosch is benoemd tot geestelijk ad viseur van den R. K. Volksbond, deze maand hier op te richten, de WelEerw. heer van Heeswijk Door dezen zijn tot leden van het voorloopig bestuur benoemd: A. Aarts, C. Brands, J. v, d. Hoven, A. Vesters, W. Roestenberg, J. van Trier en J. van Amelsvoort. Bij tijds gered. Het kind van L. G., dat aan toevallen lijdt, geraakte, vergezeld van zijn broertje, in een diepe sloot, Op het hulpgeroep kwam zekere J. S. toesnellen, die het geluk had het kind van een anders wissen dood te redden. Operatic. De ZeerEerw. heer Sweens, pastoor der parochie Berkdijk, heelt tengevolge eener verzwering in den mond, te Am sterdam een operatie ondergaan. Een Eerw. Pater Capucijn neemt de pastorale bediening waar. Mogen de gebeden zijner parochianen worden verhoord en spoedig een gunstige wending zich openbaren in het verdere verloop der ongesteldheid van hun beminden Herder. groot ii en dat een onderwijzer toch all fat- tenwaiiaher vaa beroep komit was vrij talrijk. Vastgesteld werd het huishoudelijk reglement. Daarna besprak de voorzitter, de heer Snijders, de regeenngs- vorm, waaronder wij leven, in verband met de kiesbevoegdheid en het blanco art. De ZeerEerw. heer van Empel, kapelaan wees daarna erop, dat kiesrecht soms kiesplicht kan zijn nu zette de verschillende regeeriugs vormen nog oens tegenover elkaar, om onze regeeringsvorm beter te doen uitkomen. Woensdag 10 Jau- as zal de fanfare Wilhelmina alhier haren leden een concert aanbi» den. Behalve een zestal keurige mu zieknummers uit het rijke repertoir, komen drie mooie voordrachten op t program voor Wij wenscheu Wilhelmina 't beste succes. RAAMSDONK, 4 Jan. Dezer dagen her dacht do laudbouwersknecht Autonie Pols, alhier den dag, waarop hij 30 jaren geleden in dienst trad bij den neer S. Lankbuijzen. Van vele zijden ontving Pols bij deze gele genheid blijken van belangstelling. Gieter zakte de heer K. bij het schaat senrijden op den Oosterhout8chen Polder door het ijs juist boven een sloot. K. verdween onmiddellijk in de diepte doch wist zich door middel van zwemmen uit zijne positie te redden. RAAMSDONKSVEER, 4 Januari. Na een belangwekkende redevoering van den Eerw. Pater de. Groot C. ss. R is gisteren namid dag alhier eene vereenigiug «Voor Eer en Deugd" opgericht, 83 jongelieden lieten zich inschrijven. Tot Directeur werd benoemd de Eerw. Heer P. Goulmij, 2de kapelaan al hier, Voorburg, doch de familiën van 1' Nieöwen- buijs eu Ros hebbeu de Raad verzocht deze te mogen laten verplegen te Veldwijk, hetwelk dour den Raad is goedgevondeu iudieu de f 100, welke daar meer moet worden betaald, door de familie of anderszins werd bijgedragen Verlangt nog iemand het woord? De heer Maijers, Wat het adres van J. Ros betreft, daar kan ik wel eenig6zius mee S R A N G. Openbare vergaderiug van den gemeenteraad van Sprang op Vrijdag 29 December 1905, des avonds ten 7 uur. Aan de erde 1 Mededeeliug ingekomen stukken 2 Adressen om verhoogiug verplegiugs- kosten krankzinnigen. 3 Adressen van de ouderwijzers om ver hooging salaris. 4 Goedkeuring begrooting armbestuur 1906 5 Benoeming van een armmeester. Voorzitter de Edelachtbare heer G. Meijer. Secretaris de heer J. van Santen. Te ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Maijers, Vos, de Jong eu Rijken afwezig de heeren Verhoeven en Haverhnls. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd eu vastgesteld. Aan de orde 1 Mededeeliug ingekomen stukken. De Voorzitter. Door B. eu W. is op 28 December bij den gemeente-ontvanger kasop name gedenu. Bij het onderzoek bleek ons, dat de boeken en registers behoorlijk waren bijgehouden en dat het bedrag f 534 92 aan wezig was. a Ingekomen schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeliug goedkeuring der reke ning over 1904. b Idem begrootiug over 1906. C Idem goedkeuring verhuring van woning onder het raadhuis. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Adres om verhoogiug verplegingskosteu kraukziuuigeu. De Voorzitter. De verplegingskosten iu het f «sticht te Voorburg ziju vanaf 1 Dec f25 ooger gewordeu eu ua 1910 komt er nog f25 bij zoodat de verpleegde vau Vuuren ons dan f 250 kost. Komt er nu een nieuwe ver pleegde bij, dan kost ons deze al direct f250 Nu zijn er twee adressen ingekomen een vau het kerkbestuur der Ned. DuitBch Uerv. kerk welke T. Nieuwenhaijs verpleegt en een van de familie C. Ros, welke de secretaris wel eens zal voorlezen. Uit de voorlezing blijkt, dat adressanten verzoeken, nu de provincie Noord-Brabant de verplegingskosten met f25 verhoogd, cok hun deze verhooging toe te staan. De Voorzitter. Ja, deze krankzinnigen wer den verpleegd in het gesticht Veldwijk, waar mede wij feitelijk niets hebben te maken wel Voorburg, daar moet nu f 25 meer worden opgebracht, doch als wij dit nu bij Veldwijk ook doen, is dit louter goedheid. In Voor burg hebben de verplegiugskosten tot nu toe f 200 bedragen en in Veldwijk f 300 Deze f 100 werden dan door middel van een fonds of door de familie bijbetaald, daar «ritten ze dau ook voor in het gesticht Veldwijk. Deze schikking is vroeger door den raad goedge keurd. De heer Vos. Dat scheelt dus altijd nog f75 De heer Rijken. Neen, dat scheelt nog f 100 De Voorzitter. De kosten in Voorburg bedragen f200 en die in Veldwijk f300. Da krankzinnigen van Noord-Brabant hooren in meegaan. Deze schikking is indertijd door tusscheu- komst van het armbestuur zoo getroffen, ter wijl wij ook allen weten, dat deze familie minvermogend is, ja onvermogend. Het blijft voor de gemeente ook zoo wat hetzelfde, doch wai het adres vau het kerkbestuur der Ned. Duitsch Uerv. kerk betreft, daar kau ik niet mee meegaau. 't Is nu wel wat vreemd om voor twee gelijke adreeseu er een voor te trekken, doch de diaconie schijut indertijd geoordeeld te hebben, dat zij deze lust wel kou dragen. Niet minder opzichtelijk is het ook vau de diacouie dat zij toen wel zorg droeg dat Nieuwenhuijs te Veldwijk werd verpleegd eu zij thans geen notitie vau schijut te nemen. De Voorzitter. Wat bedoelt u met dat laatste. De heer Maijeis. Ik bedoel vau Yunren. Do heer Rijken. U bedoelt, dat de diaconie het voor den eeu wel doet eu voor den ander De Voorzitter. Ja, als de adressen worden ingewilligd zal de gemeeute nu f 50 meer moe ten betalen. De heer Maijers. Dat zou, met 't oog op de financiën, miuder weuschelijk zijn. De Voorzitter. Over 4 jaar, in 1910, moet aan liet gesticht weer f 25 meer worden be taald, dan zullen adressauten ook wel weer komen. De heer Maijers. Dit is wel in uitzicht maar zeker is het toch niet. De heer De Jong. Als ik het goed heb begrepen, lijdt er de gemeente toch geen schade bij indien de adressen worden ingewilligd. De Voorzitter Jawel, de gemeeute lijdt er altijd fiaaucieel door. De heer de Joug, O, ik kan het wel miB hebben De Voorzitter leest alsnu nogmaals de adres sen voor. Na nog eeuige diecussie worden de adressen afzonderlijk in stemmiug gebracht. Het adres vau de familie Ros om f 25 verhooging iu de kosten voor de verpleging vau krankzinnigen, wordt met algemeeue stemmen aangenomen Het eensluidend adres van de Ned. Duitsch Herv. gemeente wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Maijers. 3 Adres van de onderwijzers om verhoo ging van salaris. Door den secretaris wordt het adres voor gelezen. Adressanten verzoeken verhooging van sala ris met het oog op de pensioenwet voor wedu wen en weezeu. De Voorzitter. De heeren zulleu allemaal hierover wel voldoeude ziju ingelicht, daar allen een bezoek vau ouderwijzers hel beu gehad. Adre8sauteu vrageu v6rhooging vau salaris ten bedrage der 5 pCt dio moeten wordeu gestort in het pensioenfonds voor weduwen eu wezen. Verlangt eeu der hoereu het woord De heer Maijers. Ik voor mij kau met het adres der onderwijzers niet instemmen, althans uiet voor de ongehuwden. Eii daar hier alleeu het hoofd der school is gehuwd eu deze nog eerst kort iu fuuctie is zal ik miju stem uiet aau het adres kuuuen geven. Neen, als ik iu aanmerking ueem, hoe hot er met de fiuau ciën staat, hoe voorzichtig wij daarmede moeteu om8pringeu en de werken voor het algemeen belang die reeds zoo lang wachten als het verharden der Spraugsche pad en botere straat verlichting en als ik daarbij dan nog bedenk, dat de opcenten op de persoueele belasting reeds tot de 90 ziju gèstegeu, ziet mijne heeren, als ik dit alles in aanmerking neem, dan zul ik mijn stem niet geven. De Voorzitter. Kunnen de heeren met het gesprokene van den heer Maijers zich vereeni- gen De heer de Jong vraagt of de onderwijzers verplicht zijn tot het fonds bij te drngsu. De Voorzitter zegt hierop, dat de onder wijzers dit niet verplicht zijn, doch zij die na l Januari benoemd worden wel. De heer de Jong Maar als nu op het adres afwijzend wordt beschikt en de onderwijzer zelf is onmachtig dit bedrag te storten, zooals zij in hun adres schrijven, kunnen zij dan naderhand, als hun middelen het wel toelaten, nog toetreden tot het pensioenfonds. De Voorzitter. Dat niet. Ze hebben nu een pensioenfonds waar 2 pCt. voor moet wor den betaald. Treden zij dus ook nog toe tot dit pensioenfonds dan moeten zij 7 pOt storten De heer De Jong. Ik kan mij goed met den heer Maijers vereeuigen. De heeren heb ben zoo gejubeld toen door de Tweede Kamer dit pensioenfonds is vastgesteld, want zoolang hadden de vereeuigde onderwijzers daarna gestreefd. Doch als de bijdrage nu door de gemeente moet worden betaald, zal het heel gemakkelijk zijn. Ik gevoel er dan ook niet veel voor, vooral daar nog zoovele andere zaken op verbetering wachten, zcoals de heer Maijers daar zoo juist terecht heeft opge merkt. En 't is toch iets waar ze zelf de vruchten van plukken De Voorzitter, 't Zou voor de gemeente altijd eene alfaire worden dit iuar van onge veer f 160. Maar ik geloof dat de heeren wet wat minder ook tevreden zouden zijn. De heer Rijken. De ouderwijzers worden aangesteld op een jaarwedde vau f500. Wan neer daar nu die 7 pCt. afmoet voor de bij drage in pensioenfondsen, blijft er nog on geveer f460 over. Voor kostgeld moeten zij zeker f 6 per week betalen dat is ook onge- veer f325 gulden, dau blijft er voor het aankoopen vau boeken, kleereu etc. nog maar ongeveer f 140 over. Daarom dunkt me, dat wij huu wel iu het pensioenfonds mochten tegemoet komen nl was het dan gedeeltelijk b v. op 11/2 pCt De Voorzitter. Dus u bent er in beginsel voor om 21 2 pCt. bij te dragen. De heer Rykou. Ja, dan zal het voor de gemeente maar op oDgeveer f 86 par jaar komen. De Voorzitter. Men moet hierbij wel iu aaumerking nemen, dat er 4 vijf jaarlijksche verhoogingeu ziju, waarvan dan ook de pCt moet worden bijgedragen. Daarbij komt nog, dat, indien ze de boofdakto behalen ze ook f 100 meei krijgen. De heer De Jong. Die pCt. zijn toch voor de nalatenschap van vrouw en kinderen die daardoor dau zijn geborgen. De heer Ryken zegt dat het salaris niet te soenldjk mensch moet kunnen rondkomen. De Voorzitter. Verlangt nog iemand het woord. De heer Maijers- Ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb. Verondersteld dut kinaud bij eens verzekering guat eu dat iemand anders de premie moet betalen, zou dat niet aardig lijkenen. Eu daar het mij bekend is hoe hit uiet de flnancieëu staat beu ik sterk tegen inwilligin-, van het adres, ja, ik ontraad het zelfs om aan te nemen. De heer De Jong. Ook ik blijf bij -hetgeen ik heb gezegd- Als de ouderwijzers zelf niet voor hun nalatenschap zorg willen dragen dan behoeft 't een ander toch zeker niet te doen. 't Is voor hun toch geen weggegooid geld. Bij overlijden plukt de vrouw toch de vruchten. De Voorzitter. De argumenten die dooi den heer Maijers ziju te berde gebracht spreken genoeg. De financieëu zijn, zooals we gehoord hebben, alles behalve rooskleurig Dus de onderwijzers moeten zelf maar voor hun nalatenschap zorg dragen, want een an der kan het nu niet betalen. De heer Maijers. De gemeente kan in al zijn armoe ern ander iu z'u nalatenschap niet gaan helpen. Het adres in omvraag gebracht wordt af gewezen. Voor het adres stemde do heer Itijken. Tegen de heeren Meijer, Maijers, De Jong en Vos. 4. Goedkeuring begrooting armbestuur 1906. Deze bedroeg iu ontvangsten f2438,19 cn in uitgaaf f2438,19 zoodat het batig slot nihil bedraagt. Goedgekeurd. 5 Benoeming van een Armmeester. Met algemeene stemmen werd herbenoemd de heer J. A Haverhals, De Voorzitter, üp de begrootiug van 1905 zal van de post vau onvoorziene uitgave moeten worden afgeschreven een bedrag van f 110 voor onderhoud van toren en uurwerk. Dit is tengevolge van de kolossale werken die hierrau ziju gedaan. Goedgekeurd. Niemand meer het woord verlangend en niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. NT «ïir slle vermoeden, heeft deze man Fe lix Prunier, die al eens een veroordeeling ino"*t ondergaan, den moord op zijn gelietde bedreven. De justitie doet alle moeite om I ein ii. de hun-ten te krijgen. Een Opmaker! In Amerika is overleden Joh-' Steel, uit Franklin in Pennsylvanië, die indertijd veel gerucht maakte door in zeven maanden tijds een vermogen van f 7,200,000 er door te jigen, Ilij liep rond, bedekt met bankno ten en andere geldswaardige stukken, die np zija Heeren warpn genaaid. Papieren geld w*s om zijn hoed en stak uit zijn laarzen. Als hy zijn schoenen liet poetsen gaf hij vijf doll;»--; iunnemers kregen nooit minder dan vijl' of tien dollar fooi van hem. Te New York kocht hij een koetsier die hem reed zijn rijtuig af en gaf 't den man toen ten geschenke. Hij kocht eens een hotel eu gaf dat Wc-g Hij zag op straat een mooi meisje en gaf het honderd dollar. Eens in eeu hot1 nam hij een bad in champagne, maar liet den wijn zooals in een bekend verhaal daarna niet meer op fle»«chen zetten. Toen zijn geld op was, werd hij arbeider cn het eind was armoede. Een krunlgc redding. De Hamburgsche correspondent van het Hlbd schrijft Den laatateu dag drs jaars liep m de Ham burger haveu de duitsche stoomer «Prosper", kapitein Stemorth, binnen met aan boord de bemanning van het benoorden Ameland ge zonken Nederlandsche tjalkschip Nieuwe Zorg Die bemanning bestoud uit den schipper, diens zoon, twee dochters en een koksmaat. De redding dezer landgenooten door de duitsche zeelieden was een buitengewoon krauige daad, waarvoor huu alle eer eu lol toekomt. De «Prosper", die in Lübeck thuisbehoort eu met eeu lading sinaasappels van Cai tbageno naar Hamburg stoomde, vond de tjalk be noorden Ameland bij zwareu zeegang en strenge vorst iu nood. Up de tjalu zoowel alB op de stoomboot was alles ijs, telkens Bloegeu zeeeu over beide schepen heen, en het achterblijvende water b. vroor bijna onmiddellijk. De twee vrouwen der tjalk stonden aan dek te jam meren en leken wel ijsklompen de mannen stonden stil eu kalm aau de pompen, reeds twee dagen eu nachten achter elkaar 1 Ofschoon de redding wegens den hoogen zeegang eu andere bijkomende omstandigheden hoogst gevaarlijk wns, gingen de duitsche zeelieden onmiddellijk aan liet werk en tracht ten door lijnen verbinding met het zinkende schip te krijgen. Vier uur lang werden deze pogingen voortdurend herhaald, maar telkens mislukten ze. Toen beproetde men eindelijk het laatstehet uitzetteD der reddingsboot Ofschoon de boot met de davids eu de touwen één ijsmassa vormde, gelukte het toch haar iu zee te krijgeu eu te bemannen met de beide officieren en drie matrozen. Nog eeu uur hard werk was noodig voor de reddingsboot langs het steeds meer water makende schip kou gebracht worden, om de verstijfde en uitgeputto bemanning over te nemen Het was hoog tijd. Want nauw waren de vijf geborgen, of de tjalk legde zich op zij en verzonk in de diepte, zoodat zelfs de scheepshond, die nog in de reddingsboot wilde spriDgen, met het schip verdween. Aan boord teruggekomen moesten onze landgenooten die zooveel hadden uitgestaan, lettorlijk ontdooid worden, kwamen echter vrij spoedig weer op hun verhaal en zijn reeds per spocr naar Holland vertrokken. Ernstige mishandeling. Op hrt g< hucht het Heike onder Rucphen (N.-Br.) hebben bij een twist de gebr. M. zekeren K. zoodanig gesneden en gestoken, dat de man voor dood bleef liggen. Opeen hondenkar werd de zwaar gekwetste huis waarts gebracht. Moordpoging en Zelfmoord. Langdorp in het arrondissement Leuren gelegen, i» het toonesl geweest van eene woedende vechtpartij, die een bloedigen af loop had. Eenige jongelingen twistten Woensdag nacht in eene herberg en twee vreemdelingen die daar aanwerig waren, vonden het voor zichtig het huis te verkten De anderen die ook tegen deze twee vreemdelii gen, i ffoners van Reuzel, twist hadden gezocht, volgden hen op, vielen een hunner aan en brachten hem talrijke steken toe, die zijn leven iu gevaar stellen. l)e gendarmerie van Aarschot ran het gebeurde onderricht, deed eeu onderzoek en ontdekte weldra de plichtigeu. Een hunner rreezei.de aangehouden te worden, heeft zich op den spoorweg het hoofd laten afrijden Een gruwelijk moordbericht. Te Parijs is een afgrijselijke moord ge pleegd op een veertigjarige ongehuwde vrouw, die een gemeubileerde kamer bewoonde in de rue S-uffroi. Zate!dag, tegen den middag, vond een vriend haar in haar bed liggen, met een diepe wonde in den hals, waaromheen het bloed al gestold was. Blanche Chaipentier leefde in grootste, armoede. Sinds eenigen tijd had zij kennis aan een acht-eu-.leriig-jarig man, ee:i gla— Mishandeling te Sprang. Tegen U. Ir Sprang, terechtstaande wegen ernstige mishandeling van v. d. P. aldaar, indertijd uitvoerig in ons blad mede gedeeld, werd door de r. ehtbank te's-Bosch gisteren 4 m landen gevangenisstraf geëischt. Jan van de Pol, 24 jaar, koopman wonende te Tilburg, thans gedetineerd, werd bij vonnis der rechtbank te Breda vau 9 Nov. j.l. veroordeeld lot 3 jaar gevangenis straf wegeus mishandeling, den dood ten gevolge hebbeude, gepleegd op Lucas van den Broek, oud 25 jaar, in leven arbeidur wonende te Tilburg. Het gerechtshof te s-Bosch heefd heden dit vonnis vernietigd ten opzichte van de straf; beklaagde veroor deeld tot eeue gevangenisstraf vau 2 jaren met imputatie van het voorarrest, doch overigens het bevestigd. De eisch van het O. M. was 5 jaren gevangenisstraf. Had bij alleen gesproken van last ik zouhier- over gezwegen hebben maar nu daar schade bij komt meende ik ook dit te moeten weerleggen want wat zou het zijn als de Kermis van Be- aoijen met Waalwijk gelijkstond P '/.ou Crispijn denkeu, dat de schoenmakers- knechts op het eind van het jaar een cent rijker waren E.i wat de patroons betreft de schade, die zij vau de tegenwoordige Kermis te Besoijen ondervinden, geloof ik, de tyd ven het jaar in aanmerking nemende ook a) uiterst gering is. Dat het echter in enkele punten wel eens last veroorzaakt, bij de tegenwoordige methode van fabriceeren, wil ik aannemen maar zal dat op wegen tegen de schade die, door het verzetten dar Kermis tegelijk met Waalwijk, aan de Be- soije.Dsche Kosielein» wordt berokkend Iedereen weet toch dat bij het minste relletje te Waalwijk, deze plaats als het ware door Besoijenaars wordt overstroomd, terwijl zelfs bij een heugelijke ge beurtenis in onze gemeente zeer weinige Waal wijken hier te zien zijn en van die weinigen nog het grootste gedeelte die ik beter den naam van „lui" zou kunnen geven als Crispijn bet ons doet, en men liever had dat zij bleven waar zij waren. Neen Mijnheer de Redacteur I de kasteleins te- Beaoijen konden dan iu de eerste plaats gerust hunne za«k sluiten en gaan zelf ie Waalwijk Kermis houden De 8l*gers en bakkers konden 's weeks daarna de meeste hunner klanten voorbij gaan. De winkeliers konden een paar bladzijdes achter in het boek openen en de huizenver huurders do quiiantiëu in hun quitunticboekje zoo ze er een op nahouden, vast laten zitten, terwijl nu alles rustig ie en menigeen voorbereid de pleizierige Kermisdagen zoowel te Waalwijk als Besoijen tegemoet gaat. Neen Mijnheer de Redacteur wat ik voor het belang onzer Gemeente beter zou achten is en dat zal Crispijn wei uset mij eens ziju, dat iueu die kastanje boomen nabij het Raadhuis, die toch op den duur niets opleveren, opruimden, opdat er betere plaats voor een Carousel of flink* tent was waarvan de Gemeente jaarlijks een prachtig staangeld kan vorderen en tegelijk wat meer buitenvolk lokte die ook al mede het hunne iu de Gemeente laten en zoo de kasteleins een handje hielpen, zonder hunne schade, in het verdienen van hun brood dat bij al de drukkende lasten die van hen worden gevorderd toch al zoo moeilijk wordt. En nu Mijnheer ae Redacteur mijn haitelijken dank voor de verleende plaatsruimte, ik zou nog wel meer argumenten kunnen aanvoeren, maar ben bevreesd te veel van uwe welwillendheid te zullen vorderen wil echter Crispijn nog re vanche ik ben altijd bereid. Daarom nogmaals mijn hartelijken dank Een Besoijensch Voorstander van dc Kermistijd, tetens een van die paai lui. Besoijen, 4 Januari. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande in uw veelgelezen blad op t« nemen. In uw blad van Zaudug 24 December No. 102 komt een ingezonden stuk voor waarvan de her komst mij onbekend en is geteekend „Crispijn' ïuijue be'oelit.g is, dit stuk nader toe te lichten hel ontbrekend., want er ontbreekt nog al wat aan, uait te vullen en hel onjuiste te weerleggen. Alvoreus echter twee vragen. In de eerste plaats Wie is Crispiju een Waalwijker of Besoijen aar Is hij een Waalwijker dan ga ik direct met hem mede en noem hem een flink man om de een voudige reden dat hij vour de belangen zijner Gemeente uitkomt Is hij daarentegen een Be- hoijenoar dan ben ik verplicht en mug het Cris pijn ook mij niet euvel duiden, dat ik voor de bel-ngen mijner Gemeente sta, zijn schrijven te critiseeren. Ver in orden de dus dat ZEd. een Besoijenaar is, wilde ik hein in de tweede plaats vragen. WnJ de bedoeling van zijn schrijven ia Is hot oiu meer publiciteit aau die te geven, dan is ziju schrijven geheel overbodig, want die er belaDg bij hadden wisten het reeds haarfijn. Is het echter de bedoeling om den raad onzer Gemeente eeD wciuig te hekelen, maar dan ver gist zich .Cri.'pijn» deerlijk; want ieder wel tankend cn rechtgeaard Besoijenaar «al als hij goed op de h .ogte is, de handeling van onzen raad in deze prijzen en met mij zeggen, dat zij mannen gawee.st zijn op de rechte plaats die de belangen onzer Gemeente we degelijk hebbeu iu het oog gehouden. Wat is nu «-chier gebeurd? Nog niet zon lang geleden kw»m mij plotseling ter oore dat men druk bezig was met het rond gaan ter teekemng, vau ten adres aan don Ge nie nteraad om de Kermis te Besoijen ie verzet ten tegelijk met Waalwijk, vanwieu dit adres uitging wilde men niet zeggen, Crispijn zegt van achtenswaardig zijde. Zonder uu op het achtenswaardige van den oniwerper of ouiwerpere iets af te dingen wist men toch alras, dat een paar schoenmakeis, op een relletje belust, de oorzaak woren van het adres, dat druk werd onderteekend, wijl men niemand ontzag te vragen om zijne handteeke- ning; al hed hij er het minste belang bij, daar gal men niet Oiu, als hij maar teeketide. 'Zeer goed begrijpende dut dit kwaad wel eens tot erger zou kunuen overgaan en het den vol genden dag raadsvetgadering was, waarop dit stuk zou te berde gebracht worden besloot ik, direct pogingen in het werk te «tellen om dit kwaad zoo mogelijk af te wenden en richtte een gemotiveerd tegenadres in, liet dit den kaste leins en een paar andere neringdoenden ter tee- kening aanbieden, die allen op één na dit deden, en dteDde het onderteekend door 16 Belasting betalende en achtenswaardige burgera bijna gelijktijdig als hel eerste bij den raad in en het gevolg Mijnheer de Redacteur i» U bekend. Crispijn noemt die «een paar lui' als ot dit het uitvaagsel der Maatschappij is eu niets of weinig aan de Gemeente opbrengen; maar ZEd. weet toch eveuzoogoed als ik dat die *paar lui' Diet medegerekeiid de andere belastingen jaarlijks driehonderd gulden (zegge f 300) in de Gemeente kas storten en ik geloot Mijnheer de Redacteur dat die lui even zoo goed op deu naam van achtenswaardig aanspraak kunnen maken als de ontwerper of ontwerpers »on het eerste adres die misschien met hun 200 ie tarnen nog niet zoo veel aan de Gemeeute opbrengen. En die ,paar lui' kregen hun «in zegt Crispijn verder. Maar weet ZEd. wel dat wanneer de menschen wisten wat ze deden zij nimmer het eerste maar wel het tweede hadden onderteekend en dus dit getal veel grooter ware geweest? nog d* rgelaten dat ze niet door mij zijn gevraagd geworden om huune handtekening. Chrispijn schijnt over het beriuit van onzen raad weinig in zijn schik omar als hij op geen doeim «tiger wijze zijn gemoed weet te koelen dar. achtens waardige" menschen met den naam van /lui' te bestempelen dau acht ik hem evenmin geschikt om dc belangen enzer Gemeente voor te etoan cm hoe het nok zij iu elk geval zou ik mij scha men mi nschen, al wist ik dat zij iu rang bene den mij elonden met dusdanigen naam te be- i.elen. Vei der noemt Crispijn het treurig dat titeidoor schade en last wordt veioorzaakt; maar ik be grijp niet hoe iemand die de toesiandeu van Waalwijk en Be.-oijen als Vader der schoen makerij moet kennen nog spieken kan van schade en lftft. WAALWIJK GEBOREN Cornelia d. v. B. J. van dei Heijden en A. H. van Iersel Johannes I. v. G. Verhootstad en Th. van der Aa. CAPELLE. GEBOREN: Hendrik, z. van Marinua Wageina- kers en llendrika Wngemakers. Pieter Gerrit, z. van Pieter van der Zalm en M s- gereth* Magdalena de Jong Wilhtl/nina d. van Albert de Haas en Cualiue Klootwijk. OVERLEDEN: Willem ilouthaan, 74 jaar, echt genoot van Adrian* van dor Mast. Anna Meijer, 72 jaar Catharina Roomer, 60 echvgeuooic «au Martiuus Raius ijo Lammert Vermeulen, 69 jaar, echtge noot van Antonia Jacomina Verheijden Dirk Vermeulen, 86 jaar, weduwnaar vau Petrouella van der Beek. RAAMSDONK. GEBOREN: Antonia Petrouella, d. van P. de Bout en W. Vissers. OVERLEDEN: Antonia Petronella de Bont 2 dagen Antonia van Zundert, 75 jaren, Adrianus J. van den Kieboom, 4 mud. Cornelia E. van Stenis 4 mod. KAATSHEUVEL. Van 24 Dec. 1905 5 Junuari 1906. GEBORENPetrus Johannes, z. v. 11. Brekel- rnans cn A. Kleijseu Johanna Wuauina Elissbeih d. van F. v. vloemans en C. F. Remmeren. Johannes Franciscus z. van M. Remmeren en A. J. Leemans Laui- bertus Petrus Ludovicus z van L. Beercne en A. L. Kroot Cornelius ADtonius s. van G. van der Ven en M. Laroa Her- lina (1. van M. Spieringn en Al. van der Schaus Hendrik z. van H. van der Schans en A. H. de Bruin Mailina Petrouelle d. van F. M. Kogels en J. M. Maleijsen CathariDa Maria d. va.t M. Hamers en W. Snoeren Sophia Gerdina d. van F. van Gorkom en W. IJ pel. ar, OVERLIJDEN: Adriauo van Vugt oud 53 jaren Antouius Petrus Johannes Ebbing, oud 3 maandeu Huiberdtoa van de Gra.f, eclngenooie van Joh»nnes Vermeer 62 jaren GijsWrius Schrouwers weduwnaar van F.ngelina Wijdemans 54 jaren Jo hanna Cornelia Louisa van den Hout, 4 msadden. 4e Klusse. Trekking van 3 Januari. Getrokken prijzen. Prijs van f 5000 No. 15836 u 1500 8465 1000 v 361 400 10371 200 r 33 15483 100 654 4392 5679 11796 15065 17732 19516 Trekking van 3 Januari. Prijs van f 2000 No. 1992 1000 v 8644 1500 12235 400 9371 100 1067181941340313986 20244 IJ WAALWIJK, 4 Jan. 1906. Beesten veel aanvoer en handel tamelijk vlug, Kalfkoeien golden f 160.tot f250. Kalfvaarzen f 155,tot f 184— Varkeu» aangevoerd 81 etuks prijzen van 18.2o tot 114,50 Boter aangevoerd 1012 kilogr. prijzen vanaf 1.2& f 1 38 Eieren prijzen van 4l/j tot 5l/s cent per stuk^ DUSSEN, 4 Jan. Botcrprijs per K.G. vau f 1,23, f 1.44, Middelprija f 1.38. Aanvoer 38 K.G. Eieren 11,35 de 26 s.uks. voorheen C R E M L R Co., Bolsward. Zilveren Med, Amsterdam 1883. IJZERAARDENBUIZEN. DRAINEERBUIZEN. METSELSTEENEN.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6