eenige Sctioenmakefsknechis, SOUPERS, Koude en Warme SCHüTELS, A. C. ran Tilburg D. P. C, Dueimeijer en Co Voorloopigë Bekendmaking HUiSHOÜDELIJKE ARTIKELEN, Verzamelt gebruikte Postzegels Bureau Bethelem Vaals (Limburg.) ■■Hi _Advertentiën. Dienstmeisje. Meid-alleen, G. v. d. Heijden Cz. pakkisten t- koop. DejeunersDiners G&teaux, Nougats, Fantaisie-ijs, Dessert, Chocolaterie, Bonbonsartikelen Comestibles en Reclame Pakket. A. Gloudemans RIJWIELEN, Esnhoora- en Plato rij wielen Put der Toekomst Ant P. Baeten, Duitschland. Kusland. HIN N KN LA N Ingezonden Stukken Patisserie Moderne nisine Frangaise, Servies, Tafellinnen en Zilver. Heeft besloten Gas- en Waterleiding. Artesische Put L. en V.) tegen vastenavond gevraagd Bi andstoffenhandel. Groole voorraad Asphalt, bruine Teer, Carbolineum enz. met of zonder H Mig. 3e verdiepiug, ROTTERDAM. te Zevenbergen op Zaterdag 24 Februari 1906, STATIONSSTRAAT. WAALWIJK. Beveelt zich beleefd aan voor het leg gen van Speciale reparatie-inrichting van Onderdeelen, Banden, enz. enz. De nieuw système van alle Landen zelfs de meest gewone, ten gunste der opleiding van minvermogende jongelieden tot priester missionaris. Als aan denken ontvangt men reiigieuse voorwerpen. 9» de arbeiders 28, de unionisten 4 en de Iersche nationalisten 2. Hamburg heeft ook zijn onlusten gehad, uu is 't weer kaltn. Hoe begon 'tdoor de socialisten natuurlijk. Groote protest-vergaderingen tegen het Hambergsche Kiesrecht-ontwerp waren be legd. Het werk uedergelegd en daar be gon 't lieve leren. Bleef men nu bij zooiels maar kalm, maar neen de menigte, vooral de opgeschoten jongens werden ba naai, gooiden ruiten uit, plunderden winkels en daar had men de poppen aan 't dansen. De politie zeer kalm, moest optreden en over en weer werden een 50 tal personen meer of minder ernstig gewond. Door streDg optreden is na alles weer kalm, '-oor 't ooge/<blik 1 De toestand wordt hier steeds beter. Op sommige plaatsen moet als slotacte nog wel eens krachtig worden opgetreden, zooals men ziet uit 'i volgende TIFLIS, 18 Januari. E n militaire trein met twee compagnieën infanterie, een eolnie tirailleurs en een afdeeling genietroepen, versterkt door een sotnie kozakken, is beden langs de spoorbaan gereden. De stations werden zonder tegenstand bezet. De be ambten hervatten overal den arbeid. Toen men de tunnel bij Socram genaderd was, gingen de kozakken den berg over, terwijl de infanterie door den tunnel ging. Bij het station Tstipta aan de Zaidelijlce opening van de tunnel, moest men een compagnie infanterie, die door de opstandeling-n zeer in het nauw was gebracht, te hulp komen. Na een kort vuurgevecht met de opstande lingen slaagde men er in dezen terug te drijven en de compagnie te ontzetten. De troepen moeten bij het station Michaiiowo halt houden ter definitieve bezetting van de tunnel en de stations, totdat twee mitrail leur afdeelingen van hier naar Batoem zullen zijn vertrokken. MOSKOU, 18 Januari. De dag van gisteren is geheel rustig verloopen. De ar beiders verklaren de geruchten betreffende een staking op 22 Januari voor verzonnen. Iu alle fabrieken hier ter stede zal gearbeid worden. WARSCHAU, 19 Januari. Heel Polen maakt toebereidselen tot krachtige deelneming asu de verkiezingen voor de Doetna. De kuiperijen, op sommige plaatsen tegen de Doema op touw gezet, zijn onschadelijk gemaakt door de geestelijkheid en de lande- lijke bevolking.- Dr. A. Kuyper. Het Vad. meldt: Dr. Kuyper vertrekt nog deze week van Cairo naar Kartboum en zal tegen 5 Febru ari to Athene zijn, en ook bier eenigen tijd vertoeven. Aan de Graafscbapper wordt echter mee gedeeld dat dr Kuyper, die gedurende hat Kerstfeest te Bethlehem had vertoefd, van Egypte langs de noordkust van Afrika naar Spanje gaat en van Spanje door Italië en Zwitserland terug naar ons land. Malversatiën. Over de bekende malversatiën van den jongsten tijd schrijft de redacteur van Themi», dat het schandaal overtreffen zal al wat tot dusver van dien aard in ons land is aanschouwd 1 En dat zegt niet weinig Zoo verarmt nu on» volk, zpgt de Zeeuw. Niet door 'n paar invoerrechten, die tege lijk meer werk in 't land brengen. Maar door 't gedobbel van zulke uitzinnigen, die aan gelddelirium lijden en met miliioenen smijten of 't maai niets ia. De Vaderlander zegt Wij hebben er een gekend van die heeren die duizenden tot den bedelstaf had ge bracht onder wie oude mannen en vrouwen die van hunne zuur verdiende penningen een schamel bestaan leiden, die meer dan éen tot zelfmoord had gedreven, en die 18 maanden cel-straf kreeg. Iu dezelfde maand werd een dood-arme kerel, die uit het tuchthuis ontslagen, over al vergeefs werk had gezocht en teneinde raad diefatal met braak had gepleegd, waar bij hij voor nog geen f 25 ontvreemd had. veroordeeld tot... vijf jaren gevangenisstraf. Van klasse justitie piaten we niet. Maar hier hapert iets aan onze strafwet ten. Deze manier van vonnissen heeft niet de toestemming van de con«cientie des volks. En - vergeet dan niet 1 die is van hooge, zedelijke beteekenis. Ook voor eene Reg tering I De heer P. M., een der afgetreden di recteuren van de Hollandsch-Geldersche Hypotheekbank tegen wien door de recht bank te Dordrecht rechtsingang was ver leend wegens gepleegde onregelmatigheden, is heden in voorarrest gesteld, nadat door den officier van justitie een gevangenisstraf van één jaar was geëisoht. Bezuinigingseommlssie. Wij vernemen, dat de minister van Oor log, gevolg gevende aan de door hem in de Tweede Kamer gedane toezegging, weldra een of meer bezuiuigingscominissies zal in stellen. Een der eerste te benoemen com missies zal zich b-zighoudeu met den ge neeskundigen dienst, zoowel in vredes- als in oorlogstijd. Zij zal vermoedelijk bestaan uit 5 leden, van wie 3 militairen. W. II. Boogaardt. De beer W. H. Boogaardt, Lid van de Tweede Kamer, is gisteren uit Indië te Amsterdam aangekomen. Hij zal zich bin- tenige maanden te Breda metterwoon ves tigen. Een belangrijk Adries. De wei zegt niet wat onder sterken drank moet worden verstaan. Bij overtreding der drankwet zal de rechter in ieder voorkomend geval naar eigen inzicht hebben te beslissen wat sterke drank is. Nu vraagt iemand in de Gemeenteitem dezer week of eeu verlofhouder vruchten op brandewijn of jenever zooals boerenjongens of brandewijn of jenever, nadat deze gr trokken is van vruchten, mag verkoopen en de redactie, anlwcordt daarop, dat onder sterke dranken zijn te verslaan alcohol bevattende dranken, die door distillatie verkregen zijn en gebruikt worden als ge notmiddel. Onder die omschrijving vall-n zonder twijfel brandewijn en jenever getrokken van vruchten. Verkoop van vruchten op brandwiju of jenever is, wanneer het alcoholhoudend vocht enkel aan de vruchten wordt toege voegd om deze te conserveeren, zooals bij verkoop op flesschen, niet als verkoop van sterken drank te beschouwen (vonnis Rechtbank 's Gravenbage dd. 30 Mei 1892) maar, geschiedt de vei koop bij het glas, dan is de drank een hoofdbestanddeel van hetgeen verkocht wordt eü valt deze verkoop onder de drankwet. Overstroomingen in de Oost. Uit Batavia wordt aan de Tel. geseind Zware bandjirs (overstroomingen) aller wegen en vooral in het S-nnarangsche De waterstand der rivieren is hooger dan in 1902. Dijken doorgebroken. Duizenden bouws padi\rijst)land en kweek bedden zijn verloren. De bevolking vlucht naar het gebergte. Het tramverkeer is gestaikt. Het bestuur neemt maatregelen om hulp te verleenen. Socialisten. Hoe eigenaardig de socialisten hun lezers iets kunnen voorzetten, moge blijken uit een artikel, dal Mevr. H. RolandHolst in Het Volk schrijft, om te bewijzen dat de sociaal-democratie de revolutie in Rus land voorzien had, een verheerlijking te lezen geeft van de revolutionaire beweging in Rus'and in de jaren 18771881, De schrijfster is vol bewondering voor de kleine groep, die het systematisch toege past, terorisme" tot wapen had gekozen. En vooral voor hun //koenste grootste daad de welgelukte aanslag van Maart", waarbij Tsanr Alexander II door een bom werd gedood. Als nu epn heethoofdig lezer van Het Volk door deze verheerlijking van een aan slag op een staatshoofd er eens toe mocht komen ook zulk een ^koene, groote daad" te verrichten, aan wie was dan de schuld Katholieke Sociale Aetie. Op het Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie te Leiden narnon de werkzaam heden zoo zeer in omvang toe, dat niette genstaande de hulp van vier volontaiis zelfs presseerend werk niet kon worden afgedaan. Indien de financiën daarvan niet teiughiel- den, zou zeker spoedig de aanstelling van eeu wetenschappelijk onderlegd ambtenaar van eenige klerken en van een loop- en pakknecht moeten volgen. Begin Januari werd door een onbekende een gift gezonden van f 1000. Speelbanken Uit Vaals wordt aan de Tijd gemeld 't Loopt zoo langzamerhand hier de spuigaten uit met de speelholen, die er op rijzen als onkruid zoo snel. Nu zijn er weer twee nieuwe geopend bij de reeds tal rijke bestaande. Ook wordt als zeker ver teld dat 't groote speelhuis te Spa in on derhandeling is met een der prachtigste hotels alhier om daar een speelbank in te richten geheel naar de eischen. Htt a*u tal spelers, uit alle oorden van Europa stroomt dan ook naar Vaals toe, maar 'k zij bier op deze plaats nog eens na drukkelijk gezegd, dat iu deze klacht veel wordt overdreven Vooreerst toch bedrageu de werkelijke kos ten van 't lager onderwijs, dns na aftrek van wat door 't rijk wordt gerestitueerd, uiet zoo'n kolossale som op eene begreoting van meer dan vijftig duizend gulden. En ten an dere, meu vergete toch niet dat verreweg 't grootste gedeelte van de salarissen der onder wijzers plus de andere kosten, zooals onder houd, verwarming en verlichting der school lokalen in de gemeente blijft met andere woorden met de rijksbijdrage rekeniug hou dende kan men gerust zeggeu, dat de draag kracht dor gemeente, ook wat betreft de opbrengst van den houfdelijken omslag door 't onderwijs met vermindert Maar bovendien, wil men soms de plus miuus 700 ki deren, die de lagere openbare scholen bezoekeu voor niet geleerd hebben of is men van meening, dat de salarissen der onderwijzers in de ge meente Loon-op z»ud, waar, zooals iu 't. kleinste gehuchtje vnu ons vaderland, de mi nima wordt uitgekeerd, te hoog ziju Minister Borge8ius zei in 1901. bij de herziening der onderwijs wetten Men bodonke dat de mini ma moet uitgekeerd worden in 't nietigste dorpje van Nederland bij de laagst mogelijke levensstandaard. Loon-op-zand heeft ruim 7000 inwoners, met een hoogeo 1 'veusstandaard. Is het nu geene bespotting, als da hesr Hes- seluian8 zegtze moeten maar wat zuiniger ^ijn En nu de argumentatie \an den heer Cools die hier op neer komt, .lat hij zijn gezin ook wel zou willen verassureeren, dat de onder wijzers hemel en aarde hebben bewogen om pensioen te krijgen voor bun gezin en nu willen hobben, dat de belasting betalende burgers, de premie moeten betalen, dat de onderwijzers wel geen zaken mogen doen, maar ook geen bankroeten krijgen en verder dat hot rijk do premie had moeteD verlagen Dui delijk is uiet. of de heer Cools bedoeld voor de onderwijzers of voor de r eds deelgerech- tigden van 't pensioenfonds, ofschoon de tirade over onrechtvaardigheid doet vermoeden, dat hij 't opneemt voor de laatste cathegorie van ambtenaren. De heer Cools das wil ook wel zijn gezin verzekeren, maar kan niet. Hier uit moet ik dus concludeereu, dat hij finantieel ou machtig is zulks te doen, welnu mijnheer Cools, indien het waar is, dat uwe weduwe bij uw overlijden totaal broodeloos zou wor den, zooals dit bij verreweg de meeste on derwijzera weduwen het geval zou ziju en ik kou cloor mijn stem te geven 't u gemakkelijk maken, uw gezin te verzekereu, dan zou ik geen oogeublik aarzelen zulks te doen, al was 't dan op kosten Her gemeenschap, want och gij zult t, toch wel met mij eens zijn, dat wanneer in de toekomst verschillende cathego- riën van gemeente ambtenaren, zooals Burge meesters, Secretarissen enz. worden gepen sioneerd, wanneer eindelijk de werkman pensioen geniet, eene quaestie die, zooals u wel weet zeer urgent is, dan zal dit toch c.ok wel geheel of ten deele moeten geschieden door de gemeenschap, met andere woorden waar 't salaris te miniem is om zelfde premie te betalen, zooals bij ons 't geval is, daar zal de gemeenschap, dat zijn de belasting betalende burgers moeten bijspringen. Wat betreft de vrees voor bankroeten die heeft een onderwijzer niet, zelf niet de vrees, dat hij zijn vermogen in verkeerde effecten belegt, zeker een heele gerusthe d, waar tegeu over staat dat de onderwijzer ook niet bankroet kan gaan. Maar er is toch zeker geen enkele zakenman, die, geen rentenier zijnde, vau zaken doen afziet, omdat hij misschien wel eens schade kan lijden, doordat eeu zijner klanten failliet gaat. De heer HesselraaDS is zoo gefrappeerd door de logische redeueering van den heer Cools, dat hij uitroept: daar heb je gelijk in Zeker, de heer Hesselmaue voelt niet veel voor ver zekering van 't. gezin van een ambtennar, door belastingbetalende burgers, de kans toch is niet groot, dat belasting betalende burgers de premie hebbeu te betalen voor de weduwen en weezen van renteniers, die ougetrouwd zijn. Ten slotte onzen dank aan de raadsleden. De Bresser en Rijken, die althans iets voelden voor de steekhoudende argumenten neergelegd in beide adressen. U dank zeggende voor de plaatsing mijnheer de redacteur, teeken ik Hoogachtend. Uw dieustw. dienaar M H. v. d. Horst Loonschendijk 14 Januari 1906. mannetjes aan het bestuur- Gij betwijfelt bet, of het vo!k het graag zou willen. Iu de om liggende plaatsen dank- u de menechen God, die hen van dezen ramp bevrijd heeft Eu ik geloof ook voor Kaatsheuvel de tolk ta ziju der massa, als ik beweerbeter vandaag dan morgen. Meer niet. dat, wanneer anderen iu het bestuur zitting hadden, dit aanleiding zou geven tol oproerige vergaderingen daar voor blijft mij de Geestelijke adviseur borg. Wat U bazelt over dien hatelijken klassenstrijd is er met de haren bij gesleept, om voort te kunnen gaan op Uwe kernachtige benaming «Volbloed socialist". Wanneer men hier uitkomt voor de belangen van het publiek, wanneer men vooral een vinger uitsteekt naar het winkeliertje-spelen, men is er zeker van voor een socialist gescholden te worden door lui, die absoluut niet weten, wat. socialist zijn beteekeut. Verstandige lui doen er in dezen liever het zwijgen toe. Ha.lde de heer X wat meer ruimte gehad dubbel schoon ware zijne bloemlezing onge twijfeld geworden Nu heett hij alleen maar het zakelijke kunnen behandelen Er schijnt echter nog al veel zakelijks in geweest te zijn, althansde heer Redacteur heeft nw oprechten dank wel verdiend. Gaarne had ik nog eene kleine inlichting, die U mij als man van eer en kranig debatter niet moogt weigeren. Beleefd verzoek ik U echter wat respect voor mijne oogen te hebben en wat minder zenuwachtig te zijn, dan komen de verschillende gedachten misschien wat ordelijker op hun plaats le In de le. kolom spreekt u van bloedende woudef?) en een volgend oogenblik erkent U het bestaan van misstanden. Hoe dat te rijmen 2e. Wat is in de 3e kolom van verdachten inhoud en waarom Wprkliedeu, gaat Zoudag as- allen op ter vergadering, om te getuigen van uw welbo- grepen belang. Uw eendrachtig samenwerken zal het schoonste protest zijn, tegen de wijze, waarop men te elfder ure nog getracht heeft uwe rechten afbreuk te doen. En hiermede Heil der R. K. Organisatie P. te Baardwijk (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Weledele Heer Redacteur In de Raadsvergadering der gemeente Loon- op-zaud, gehouden den 11 den JaDuari 1906 werd behandeld de adressen van den R. K. onderwijzersbond en van de afdeeling Waal wijk van het N. O G, waarin beleefd verzocht werd, de 5 procent gesteld als premie voor de verzekering van onderwijzersweduwen en weezen, ten laste der gemeente te nemen in dier voege, dat het salaris der respectiove on derwijzers met het bedrag dier premie zou worden verhoogd. Verwacht mocht nu worden, dat ter moti veering der afwijzende beschikking op ge noemde adressen, logische argumenten waren te berde gebracht om het adres te ontzenuwen. Geen kwestie van. Hadden de heeren raads leden gezegd wij vinden de gronden, waarop 't adres is opgesteld alleszins redelijk, maar Burgemeester en Wethouders zeggeu dat er geeu geld is om aan 't verzoek te voldoen, soit, men zou 't betreuren, maar er zich bij neerleggen, maar de toou, waarop de adressen zyu behandeld, is ot.welwillend bijna hatelijk geweest, zooals dit gewoonlijk het geval, is, wnnneer door onderwijzers iets v ordt gevraagd. En waarom? Ja, waarschijnlijk om krachtlij te zetten aan bet traditioueele zeggen, dat. het onderwy» zooveel geld kost aan de gemeente, Kaatsheuvel, 19 Jan. 1906. Mijnheer de Redacteur. Ik kan me voorstellen, hoe kregelig de heer X voor zijn courant gezeten heeft, noe hem van verbeten woede het bloed naar bet hoofd steeg en hoe hij over den grond heeft liggen pommelen en bakkeleien de tijdslengte van een stuk van bijna 3 kolom kleine druks wat in 10 regels had gezegd kunnen worden I En ik begrijp zijne verontwaardiging, die de aanleiding werd zijner hersen-gymnastiek, ik begrijp het, omdat hij niet lezen kan Lees nogmaals mijn stuk en wijs mij dan de plaats, waar ik gereageerd heb tegen de organisatie waar ik haar ook maar in 't minst afbrsuk gedaan hebwaar ik het volk formeel tegen haar heb opgehitst 1 Verdachtmakingen als van U getuigen niet van een man van karakter en deen de organisatie, die zulke voorstauders telt, meer kwaad dan goed Neen, als er iemand is vóór het verenigingsleven, dan ben ik het, want daarin zit de kracht en de macht en het voelen en willen van het volk. Lees, lees nogmaals en ik tart U hier in het publiek uit uwe woorden nog langer te verdedigen. Wel heb ik gesproken tegen de o. i. verkeerde keuze (aanzoek van het voorloopig bestuur. Voor ieder, die lezen kan en mag, zal het uit mijn stuk duidelijk geworden zijn, waarom ik geen meesterknechts iu zoo'n bestuur wensch. Al heeft nu de heer X nog goed slag een zin te nnalyseeren en ZIJN privaat belang door mijne woorden te willen goedpraten overtuigd heeft hij me niet. Ik blijf er bij, wat ik geschreven heb- De wil vau den patroon is de wil van ziju meesterknecht (zij het dau ook gedwongen) Deze moet dit meer dan de anderen èn voor zijne betrekking, én door de nauwere intimiteit met deu patroon Het kan niet anders, of er zal in de organisatie een geest heerschen, die geen enkel werkman voldoet, die niet strookt, met het begrip «Volksbond". De heer X werpt zich verder op als ver dediger der gedwongen winkelnering. Neen, mijnbeer, U zult niet meewerkeu dat winkeltje- spelen af te schatten Wel moet ook volgens U de Volksbond daarvoor werken, maar daarom, daarom vooral heb gij graag Uwe Loon naar Zich te dit blad. b kwainaheid. vervoegen uan 't bureau van ER BIEDT ZICH AAN tegen Mei een fatsoenlijk P. G. v. g. g v. Brieven franco letter A. K. Bureau v. d. Blad onder een een- GEVRAAGD met Februari, voudig, bedaard buitenmeisje, P. G. als met behulp van een dagmeisje. Goede ge tuigen vereischte. Met franco brieven of in persoon zich te vervoegen bij Mevrouw DE BRU1JN OU BOTERJjiger, 4 Kanaal over de Citadel, DEN BOSCH. Aan hetzelfde adres DIVERSE Aanbevelend, CONFISEUR, CUISINIER. I II g 11* 1' Na ontvangst van postwissel of postzegels f 1,50, zenden wij franeo hu:s 100 vel b6st papier, 100 enveloppen er 100 binnenland*-che Briefkaarten, alles bedrukt mei naam, adres, beroep en woon plaats. Wijnhaven 96-98, De PROVINCIALE REGELINGSCOM MISSIE voor de Paardenfokkerij iu Noord- Brabant Gezien aitikel 12 der Wet op de Paar denfokkerij van '901 Staatsblad No. 156), artikel 15 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 Staatsblad No. 104) en het voor de Commissie vastgesteld huis houdelijk reglement behoudens goedkeuring der Hooge Regeeriug in hpt jaar 1906 uit te lo^en, vijf pre- miën, ie Ier van f 600, waarvan ééne voor elk der vijf k-uringsdistrieten Oss, Heus- den, Zevenbergen, Bergenopzoom en Eindhoven, voor den besten in de provincie Noord-Brabant in te voe ren dekhengst van ten minste 3 en ten hoogste 6 jaar, zullende de paarden geacht worden den leeftijd te heb ben, dien zij in den loop van het jaar der keuring zullen bereiken, onder de volgende voorwaarden en bepalingen lo. dat de hengst voor het dekseizoen meet zijn goedgekeurd en blijven voldoen aan de. eischen door de Provinciale Keu ringscommissie gesteld; 2o. dat de bei.gst moet zijn opgenomen in eene afdeeling van het Nederlaudsch Paardenstamboek 3o. dat de lieugst tot einde Augustus 1906 iot dekking moet worden gesteld eu blijven in het district waarvoor de premie is toegekend lo. dat roowcl koud- als warinblo d- hengsten oor deze premie kunnen in aan merking komen. 5e. dat de hengst, gedurende het jaar 1906, niet mag mededingen naar de overige, prem-éu of onderhoudsbijdragen door het Rijk in dat j iar uitgeloofd. De keuringen zullen plaats hebben te 's Hertogeribosch op Vrijdag 23 Februari 1906 en des namiddags ten 1 ure. 's-Hebtogenbosch, 17 Jan 1906. De Ri-gelingscommiisie voornoemd, L J. C BOGAERTS, Voorzitter. C. J. J. DANIELS, Secrrtaris-Penningm. GROOTE VOORRAAD welks verkrijgbaar zijn in alle. soorten en tegen scherp concurreerende prijzen. Vooral aanbevolen merken Aanbevelend. IS DE Onmisbaar en in gebruik bij en eeu uit komst voor de grootste fabrieken en Leer looierijen. Goedkoop en onverslijtbaar. Vraag inlichtingen bij TILBURG. Voor verdere inlichtingen en toezending van Post ?gela wende men zich tot het

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6