Nummer 8. Donderdag 25 Januari L906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Tl MR Eil TE ZtlüllD. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING. Uitgever: FEUILLETON. BÜTTEN1 AND. Spanje. BESLUIT. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. WAALWIJK. ZEE-MILITIE- (Slot volgt.) De Echo v -v en I<aii£striiiitsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advkrtkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel WONINGWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk herinneren den ingezetenen, dat het krachtens de in werking getreden Woningwet verboden is le. zonder schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouder» een gebouw op te ri-hten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen 2c. zonder schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders krachtet s eenig zake lijk recht tot woning in gebruik tc nemen ol als eigenaar of in eenige andere hoedanig heid tot wonit g in gebruik te geven een gebouw of een gedeelte van een gebouw, laatstelijk niet als woning gebezigd; 3e. zonder schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders een «er tijdelijke bewoning bestemde loods, keet, tent of soort gelijke inrichting tfr bewoning te bezigen. Zij vestigen vet der de aandacht op het volgende le. drie of meer meerderjarige ingezetenen eener gemeente kunnen bij het Gemeentebestuur een met- redenen omkleed ongezegeld be zwaarschrift indienen, betreffende een of meer woningen, blijkens pers-ionlijk onderzoek, hetzij wegens niet inachtneming de> B >uw- veroidening, hetzij uit anderen hooide, on geschikt ter bewening zijn of waarbij het aanbrengen van bepaaldelijk aangeduide ver beteringen noodzakelijk is] 2e. een dergelijk bezwaarschrift kan worden ingediend door het hoofd van een gezin of een afzonderlijk levend persoon, betreffende de door hem bewoonde woniog. Waalwijk, 9 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. tijdsche in de maand December j.l. gehouden keuring toegelaten en niet toegelaten «pringstieren vastgesteld bij bejluit van H.H. Gcduputeerde Staten van Noord-Brabant van den 3 Januari 1906 G. No. 87, le Afdecling, 2e de Bureau, ter secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 15 Jnnuari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat de loteliugen der lichting 1906, bestemd voor volledige oefening, die \erlangen bij de Zee-Militie te worden inge deeld en een der daarvoor in aanmerking komende beroepen uitoefenen, zich daartoe voor 1 Februari e. k. ter secretarie der gemeente moeten aan melden. Waalwijk 10 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders vonrnoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de lijst der bij de tusschen- Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ. voor De Echo van het Zuidenvertaald door H YIERDE BOEK. HOOFDSTUK VII. (121) Hij was onvermoeid. De twee minnenden hoorden hem aan, de hemel in het hart en de oogen. Wolodowski draaide aan zijn snor. Gelukkig over hei geluk van zijn vriend, voelde hij /ich toch alleen op de wereld. Het huwelijk werd zeer plechtig gevierd. De koning, hertog Yaréma, de starost Sabieski de baanderheer van den kroon waren tegen woordig. Zagloha en Wolodowski leidden de bruid naar het altaarde koning eD de hertog brachten hen naar het kasteel, er were en prachtige feesten gegeven men le digde de bekers op de gezondheid der j ngge- huwden de. koninklijke mildadigheid stortte zich over hen uit als een horen van overvloed. De roem van den echtgenoot, de deugden der bruid volmaakten hun huwelijksgeluk. God zegende henzij schonken aan de republiek twaalf flinke jongeüs, die op hun beurt een talrijk nageslacht nalieten. Zoo bevolkten de Krétuski's verschillende ge deelten der republiek. Velen onder hen, op 't oorbeeld van hun voorzaat, overlaadden zich met roemvelen vielen als helden op het slachtveld, voor de eer en het heil van het vaderland. De Engelsche Verkiezingen Zelden heeft een partij zulk een ge duchte nederlaag aan een stembus ge leden, als de conservatieven en de met hun verbonden unionisten thans in Engeland hebben te boeken. Zelfs de politieke naam van eerstge- noemden schijnt daarbij verloren te gaan, want men spreekt thans bijna uitsluitend van iunionisten*. Men zal zich herinneren, hoe deze laatste benaming nu ongeveer twintig jaren geleden ontstond. Gladst one ontwikkelde zijn home rulepianeen wat een scheuring in de liberale partij veroorzaakte. Een aantal zijner volgelingen scheidde zich onder aanvoering van lord H a r t i n g- ton (tegenwoordig hertog van Devon shire) en Chamberlain van den »grooten ouden man4 af sloten een verbond met de conservatieven. Daardoor werd Salisbury in de gelegenheid gesteld Gladstone te overwinnen en de liberale regeering, die voor Ierland een zelfstandig bestuur en een billijker agrarische regeling ontwor pen nam een einde. Het heette aanvankelijk dat de dissidente liberalen (de unionisten, zich slechts tijde lijk en voor een bepaald doel bij de conservatieven hadden aangesloten. 't Was alleen om het Iersche gevaar te weren, zoo zeide men. Maar de nieuwe partij-formatie bleek duurzaam van aard en de aansluiting liep ten slotte uit op eene samensmelting. Naar mate Salisbury ouder werd, verkreeg Chamberlain steeds groo teren invloed, en ten laatste was hij de man, die den toon aangaf. Zelfs domineerde ten slotte de naam zijner partij, die aanvankelijk slechts een hulptroep van het groote conservatieve leger was geweest. Het imperialisme zegevierde, de khaki- verkiezingen stelden hem in 't gelijk. Maar deze snelle opkomst van een man als Chamberlain voorspelde toch aan conservatieven en unionisten een zware nederlaag. Ondanks al zijn handigheid is deze gewezen radicaal te veel zaken-man4, om een goed staatsman te zijn.4 Tot de hoogte van een Gladstone of zelfs van een Salisbury, heeft hij zich nimmer weten te verheften. Van hun breede opvatting en genialen gedachten-gang was bij hem geen spoor te vinden. En terwijl zij werkten voor de toekomst, ijverde en agiteerde Chamberlain alleen voor het oogenblikkelijk succes, zonder zich te bekommeren om de middelen. Dit moest zich wreken. De conservatieve partij heeft zichzelve een zwaren, wellicht, onherstelbaren slag toegebracht door haar lot aan het zijne zoo nauw te verbinden. Maar aan de vrienden van het recht geeft de verplettering van zijn systeem reden tot vreugde. Deze verkiezingen zijn als de vergel ding voor de schandelijke campagne in Zuid-Afrika, waar de vrijheid van twee staten werd vermoord. En zij houden ook een groote belofte in voor het nog altijd door J o h n Buil geknechte Ierland. C. m*. Door Zbaraz was zelfs de eerste acte van het nationale treurspel niei ontknoopt. Twee jaren later stonden de kozakken opnieuw op. Met nog meer vertwijfeling dan ooit, wierp Chmielfcifky zich op de republiek met zich sleepende den khan en al zijn horden. De Tartaarsche bevelhebbers kwamen ter hulpen de wilde Tuhay-Bay en Uram-Morza, en Autorayre eu Nourreddine en Üalya en Subaga. Een leger van meer dan een halt millioen soldaten nam aan den slrijd deel Het was alsof de republiek ten onder moest. Maar ook deze werd uit hare verslapping wakker, zij brak met de macht van den kanselier, met de onder onsjes en intriges. Het was thans duidelijk, dat het zwaard alleen den vrede kon schenken. En toen het Eger des konings zich op weg begaf, schaar den zich tweehonderdduizend mannen onder zijne vanen, buiten het ontelbaar aantal dienstknechten. Niemand ontbrak aan 't appel. Wij vinden er hertog Yaréma met z;jn leger terug, waarbij nog altijd dienden Jan Krétuski, Michel Wolodowski, onzen vriend Zagloba, daarboven betman Zalinowiski en Polocki, van de Tartaren vrijgekocht, kolonel Charniecki, de toekomstige overwinnaar van den zweedschen koning Karei Gustaaf, de opperofficier der artillerie, de generaals Ubald en Arciszewski en nog aan de zijde van zijn oudsten broeder Jan Sohieski, de toe komstige koningd« baanderheer van den kroon, de hertog van Ostrog, de bisschop pen, senatoren, erootwaardigheidsbekleeders in 't kort, de geheele republiek geschaard onder zijn oppersten heer, den koning. De conferentie te Algeciras heeft nog niet veel uitgewerktmen beraadslargt met vele moeielijkheden, zelfs deed zich reeds een klein incident voor als volgt Tijdens de beraadslaging in de vergadering van gisterenochtend over de kwestie omtrent de vestiging van magazijn-n tot verkoop van wapens, die zullen worden opgericht bij besluit van den Sultan m op advies van het diplomatieke corps te Tandzjer, vroeg Nicholson om achter het woord „advi9" te doen volgen het woord „ur.anime", wam volgens hem is deze nieuwigheid in de bestaande wetgeving zoo gevaarlijk, dat zij In de vlakte van Berestechto troffen deze verschrikkelijke massa's elkander. Daar werd eene der grootste slagen geleverd, die op- geleekend zijn in de geschiedboeken der wereld. De derde gaf terst de overwinning. De hertog opende het vuur. Men Z8g hem op den linkervleugel, met open vizier eu zonder wapenen zich werpen ala een storm op de legioenen van Zaporogen en kozakken, van alle Tartaren van de Krim, van Nohaï van de Turken, Janitsaren en Serviërs, van een oneindig aantal wilde krijgers van den Oeral en van de oevers van den Donau. En evenals een groote stroom verloren gaat in de wateren van den oceaan, zoo scheen het hertogelijk leger verzwolgen te worden door de vijandelijke raenschenzee. En stofwolken vlogen op en omhulden de strijders. Het geheele leger nam deel aan dit bo- venmenschelijk duel. De koning weende en de vice-kanselier hief eene relekwie, waarin een stukje van het El. Kruis, omhoog eu zegende de ster venden. Maar op den rechtervleugel kwam het Irg-r der Kaporogen, meer dan tweehonderd duizend man lellend, uit het bosch te vour- schiju en trachtte de bataljons van den koning af te snijden, maar alvorens deze enorme massa zich kon ontplooien, moesten de Tartaren bukken voor den verschrikkelijken aanval van Yaréma. De huzaren wierpen zich op den heuvel, waar de khan zich in persoon bevond, omgeveD door zijne keur-garde. De wilde horden vluchtten in paniek door den vijand achtervolgd Duizenden lijken lagen op 't slagveld, onder hen de onver zoenlijke vijand der Lakhs, de trouwe bondgenoot van Chmielnipki, de verschrik kelijke en woeste Tuhsy-Bav. De hertog overwon. niet met genoeg waarborgen omringd kan worden. Tattoo bach bestreed deze zienswijze, zeg gende, dat van het oogeoblik, dat men een nieuwen maatregel wil invoeren, het niet toe te laten was dit onder zulke voorwaarden te doen, dat men aan den tegenstand van een enkele mogendheid de macht zou geveu den geheelen maatregel schipbreuk te doen lijden. Dit incident heeft eenige beroering teweeg gebracht eo het is inderdaad merkwaardig, dat Tattenbach den tegenstand van een enkele mogendheid hekelt, waar Duitachland de eenige mogendheid is, die de Marokkaan- sche politiek vau Frankrijk schipbreuk heeft doen lijden. Gisteren gaf de Spaansche vertegenwoor diger een schitterende receptie aau boord van den kruiser Carlo Quinbodu9 voor variatie wordt ook gezorgd. In Engeland blijven de liberalen en hun bondget.ooten overwinnen. Gekozen zijn liberalen 274, arbeidersafgevaardigden 34, unionisten 115, Iersche nationalisten 79. De liberalen hebben eergisteren weder vijf zetels gewonnen Laatste stand. Gekozen 289 liberalen, 35 arbeiders, 122 unionisten en 79 Iersche nationalisten. De liberalen hebben 151 zetels gewonn n, de arbeiders 29, de unionisteu 9 en de Iersche nationalisten 2. De kiesrecht-manifestatie welke Zondag in verschillende Duitsche bondsstaten door de socialisten werd gehouden, had een rustig verloop. Vooral in Berlijn waren, g lijk men weet, uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, maar de orde werd nergens verstoord. Aau vergaderingen en redevoeringen iu- tusschen geen gebrek. Aan snorkende phrasen, applaus en op gewondenheid mankeerde het natuurlijk niet op deze vergaderingen. Of men er wel veider mee zal komen, is eene andere vraag. Vermoedelijk zal bij deze kiesrechV- manifestatie ook wel bedoeld zijn de aan dacht af te leiden van de inwendige twisten in de sociaal-democratische partij. Wanneer er op vergaderingen wordt ge schetterd en geapplaudiseerd, is er geen tijd om ruzie te maken. Men zal dan ook de kiesrecht-agitatie warm houden. B e b e 1 verklaarde in zijn rede, dat de socialisten desnoods het voor beeld der Rmsische partijgenooten zouden volgen, en de „Vorwiirts" kondigt in een extra-uitgave aan, dat voortaan voortdurend protestvergaderingen zullen gehouden worden. Opmerking v« rdient de harmonische wijze waarop te Berlijn en elders de leiders der manifesten met de politie samen werk teu. En kenschetsend waren de woorden, die door den socialistische!! leider der vergadering in een der grootste arbeiderswijken (in de Koppenstrasse) gebezigd werden „Partijge nooten en vrienden 1 Op .de vrijzinnigste wijze heeft de overheid de uitoefening der politie ook in onze handen gesteld. Ik ver wacht van den tact der partijgenooten, dat zij ons in dit opzicht geen oneer zullen aandoen". Daarop gingen de koninklijke politiebeambten in hunne blauwe uniformen en de roodgedecoreerde socialistische commis sarissen van orde eendrachtig aan het werk voor de vergaderlokalen om het verkeer op vreedzame wijze te regelen. Dat ook de groote voorzorgsmaatregelen der regeering het hunne tot de handhaving der rust hebben bijgedragen, is echter meer dan waarschijnlijk. Toen besloot de hertog de tartaarsche horden totaal te vernietigen alvorens de kozakken in 't strijdperk konden treden. Men blies de charge. D.- cavalerie wierp zich op de vluchtenden, de kanonnen bul derden. Reeds viel de broeder van den khan Amurzet, in de borst getroffen. De horden schreeuwden van wanhoop. De khan, gewond, zag van verre de artilleiie vooruit komen, de koning aan het hoofd en toen rukten van alle zijden de afdeelingen zware ruiterij aan. Islam-Geray beefde bij dit schouwspel; hij had niet eens den moed zich te verde digen. Hij wendde vlug den teugel en sloeg in "11e haast op de vlocht, na zich sleepen de eene tot wanhoop geslagen massa krijgers, de horden, de Zaporogen, de Turken enz. Tevergeefs poogde Chmielnipky hnn vaart te stuiten en hun opnieuw ten strijde aan te vureu. Toen hij hem zag, werd de khan woedend van toornbij liet hem op den rug van een paard binden en nam hem met zich mee in duivelselie vlucht. Er schoot niets over dan het gros van kozakken-leger met zijn geschut. Zij» aau- voerder, de wakkere en oude Diediala, on bekend met het lot van Chmielni9ky, maar gek van woede bij het zien van de schade lijke vlucht der Tartaarsche horden, hief zijne verdedigende stelling op en trok terug iu den rug gedekt door den rivier. Een onweder kwam aan den hemel, ver schrikkelijke regenslroomen vielen neder en doortrokken den grondGod wenschte het bloed van een rechtvaardigen krijg van de aarde. Deze regen hield een paar dagen aan. Het leger vermoeid, maar toch nog vo vuur door het voorbeeld van zijn opperbe velhebber, was gedwongen tot niets-doen de kozakken profiteerden daarvan om ver- Maandag is in het Yacficaan de vierhon derdste verjaardag gevierd van het feit dat paus Julius II soldaten uit Zurich komen liet om het Vacticaan te bewaken en hém tot lijfgarde te dienen. De „Zwitsers" vormen nog altijd de lijfwacht des pausen. Allen werd in tegenwoordigheid van den paus eeu herinnerit.gsmrdaille uitgereikt. Paus Pius X herinnerde aan de glorierijke verdediging van Clemes VII door de getrouwe Zwitsers en sprak de verwachting uit, dat eenzelfde geest als toen zijn soldaten bezielde. Te St. Petersburg, zoo meldt Renter van daar, achtte men het beslist zeker, dat gisteren, Zondag, den herdenkingsdag van het ejrste groote oproer, onmogelijk ernstige trocbel«n konden plaats hebben, daar de meerderheid der arbeiders daartoe w inig lust betooDt en de regeering plan heeft aan schansingen op te werpen en een groot versterkt kamp te maken. Toen het beter weer geworden was, begon het beleg van dien aard, dat de bladzijden der militaire geschiedenis er geen tweede aangeven. De honderdduizend man van het konink lijke leger sloten de tweehonderdduizend man van Diediala in. De koning had noch kanonnen, noch le vensmiddelen, noch munitie. Diediala bezat enorm: hoeveelheden kruit, provisie eu ongeveer honderd vuurmonden. Het poolsche leger had den koning als bevelhebber. Chmiclni^ky was niet bij de kozakken. Het koninklijke leger was aangewakkerd door zijn eerste triomf, de kozakkeu begon nen te wanhopen. Vele dagen gingen voorbij. Diediala wan hoopte aan de terugkomst van den khan en Chinielni^ki. Hij poogde onderhandelingen aan te knoopen. De kolonels der kozakken gingen van de tent van den eenen kozak naar die van den anderezij kasten de zoom hunner mantels en zwoeren Chmielni^ky levend of dood in de handen des konings te zullen overleveren.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 3