I weede Blad. 5ÖIF* SmmOTERU. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 8. Donderdag 25 Januari 1906. 29e Jaargang. 8298 9581 10292 10869 15032 16474 19754 Prijs vin f100 No- 4247 11222 11363 12252 12527 lo381 17467. De Echo van het Zniden. Centrale Diocesane Ziekenfonds. Doch dan zullen wij tevens onze oogen open honden voor andere eiachen en behoeften. KAATSHEL'VEL, 24 Jan. 1906. R K. VOLKSBOND. Keeds laug voor het aangekondigde uur was de groote zaal van Euphonia, door het be stuur dezer vereenigiug gratis voor dit doel afgestaan,^ gevuld met belangstellenden en toen de WelEerw. heer van Heeswijk ongeveer ten 4 uur de vergadering opende met den aloudeu, schoonen groet «Geloofd zij Jezus Christus», loen was de zaal tot in alle hoeken opgepropt met arbeiders, ja tot zelfs ver buiten in den tuin stonden ze, regen en koude trotseerend. De Eerw. beer van Heeswijk, door Z. D H. Monseigneur van de Ven, Bisschop van 'e Bosch, aangesteld tot geestelijk adviseur, nam deze •erste leiding op zich. Hij begon met er op te wijzen, zooals allen trouwens kouden zien, dat deze ruime zaal in evenredigheid van het groote aantal opgeko- meneu, te klein was. Daarom deed hij een beroep op aller medewerking en verzocht den aanwezigen te blijven zitten of staan, dnnr waar het lot hun had gewezen, niet te spreken als het niet noodig was, daar anders de orde en goede gaug der vergadering er onder zou lijden en 't toch jammer zou zijn als deze eerste bijeenkomst van deze li. KOrganisatie op een Foolschen landdag zou gelijken. Krach tig spoorde hij daarom allen aan met eru6t deze vergadering te volgen. Alsnu begon spieker: Mijne Heeren, Geachte Vergadering. Ik open deze eeiste algemeene vergadering met den gebruikelijken Christelijken Groet «Geloofd zij J Chr. In eeuwigheid. Amen." en roep u allen een hartelijk welkom toe. Daar onze Bond nog zonder Bestuur en Pre sident is, heb ik mij de vrijheid durven verleenen, de leiding van deze vergadering op mij te nemen. Nadat verleden Zondag door mij bij gele- fenbeid eener vergadering van de H. Familie et wezen, het streven en de inrichting van den It. K. Volksbond is uiteengezet, heb beu zich in den loop dezer week vele, zeer vele ingezetenen van Kaatsheuvel, meer dan ik had durven verwachten, allen behoorend lot de arbeidende klasse, als lid nang meld bij den K K Volksbond. En zoo kunnen wij dan vandaag komen tot df* oprichting en vorming van onzen It. K. Volksbond. Ik heb u ge zegd wat het doel is van zulk een R K. Volksbond, en dat doel staat dun ook reeds uitgedrukt in het le artikel der Statuten Dat doel is voornamelijk, ofschoon meer ver wijderd de vervolmaking var. godsdienst coder hare leden ik zeg het voornaamste doel is vervolmaking van godsdienst en zeden, d. w. z. het behartigen onzer eeuwige belangen, want dat moet het einddoel zijn van al onze werken, van al ons streven, het komt er niet op aan welk ander zij het ook rechtstreeks doel wij hiermee beoogen doch in onzen Boud is dat behartigen van onze eeuwige belai gen ofschoon wel het voornaamste, toch niet het rechtstreeksche, maar het meer ver wijderd doel, om bij niet, gelijk louter gods dienstige vereenigingen als de H. Familie, de Congregatie, enz. een zuiver godsdienstig doel heelthet rechtstreeksche en onmiddellijke doel van sociale vereenigingen, gelijk onze Bond er eene is, de bevordering van het tijdelijk welzijn der arbeidende klasse. Wan neer men mij vraagt, M. H. zooals mij in den loop dezer week door verschillenden gevraagd is Waartoe dient zoo'u R. K. Volksbond, dan kon ik slechts in algemeene bewoordingen antwoorden en zeggen Die bond dient tot medewerking aan de oplossing van de sociale quaestie. Wanneer men mij vervolgens vraagt Wat zal onze bond dan doen, dan zeg ik Trachten om binnen de maatschappelijke ver houdingen verbeteringen aan te brengen, en het tijdelijk welzijn der arbeidende klasse bevorderen. En als men mij dan ten slotte vraagt hoe, op welke wijze zal onze Bond dat doen, dan zeg ik: met wijsheid, voor zichtigheid en ordelievendheid. Doch een vast program te gaan opstellen, gaat niet aan de tijd en de eischen en be hoeften der omgeving zullen ons hierin eene gedragslijn, een werkplan voorschrijven. Doch om nu al te gaan zeggen, dit en dat en dat zullen wij doen en bewerken, dat zou voorbarig zijn. Keulen en Aken zijn niet in een dag gebouwd zeker er mogen misbruiken zijn, toestanden, waarin verandering dient gebracht te worden, doch men bedenke dat alles zijn gerechtigheid moet hebben het iB hiermede als met onze sociale wetgeving er zijn in onze maatschappij nooden, waarin wettelijk diende voorzien te worden, en het is dan ook het streven van het staatsgezag, hierin zoo spoedig mogelijk en afdoende te voorzien, doch voorzeker niemand zal hetdeu staat ten kwade duiden dat hij niet in alles en aanstonds voorzietdat zou zijne krachten te boven gaan, juist omdat dit terrein zooveel oneffenheden bezit en moeilijk te bewerken is, juist omdat er bij de behandeling van betwiste punten niet minder dan bij de oplossing hier van voorzichtigheid en wijsheid vereischt wordt, daarom is het voor ons gebiedend nooit met overijling te werk te gaan. En dan kunnen sommigen misschien zeggen het is onbegrijpelijk, dat de Bond geen oog of oor heeft voor dit of dat, want in dien toestand is zoo dringend verbetering noodig. Dan antwoordden wijWij begrijpen dat even goed als gij, doch wij huldigen het spreekwoord, dat men geen twee zaken tege lijkertijd goed kan doen, en wij zeggen Wanneer wij streven naar en werken voor het eene, dan verliezen wij het andere niet uit het oog. Wij zullen ons dan voorshands bepalen tot bet vormen van een krachtigen R. K. Volks bond, bij het nastreven van ons voornaamste doelhet geloof in hare leden versterken, bij het nastreven van ons onmiddellyk doel •en der middelen aangrijpen, welke het tij delijk welzijn der arbeidende klas kan bevor deren. En dat middel zal zijn het ztiehten ▼an eene ziekenfonds in aansluiting met de Om de verhouding tusschen Patroon en werkman in het rechte reden te houden of terug te brengen, de plichten en rechten van iedereen duidelijk aan te geven, de verkeerd heden die zijn ingeslopen met de middelen ter verbetering aan te wijzen, daartoe moeten de vereenigingen der werklieden, alle hare krachten bijeenverzamelen, ze oefenen en vruchtbaar maken. De misbruiken die be staan, mag en moet men beschouwen, en na rijp beraad de middelen nasporen om ze weg te ruimen. Nooit op gewelddadige wijze op treden, maar met kalme vastberadenheid en in overleg met hen die ons steunen moeten, in overleg ook met hen, van wie wij recht verlangen n.l. de Patroons en werkgevers, tot het geweuschte doel trachten te komen. Wij moeten ons altijd voorstellen langs do wegen van recht en billijkheid blijvende toe standen in het leven te roepen. Wat in storm gezaaid is. wordt verstuifd en komt nooit tot rijpheid. Waar samenwerking noodig is, moe ten wij onze beginselen hoog houden, hoog houden ook den naam van onzen Volksbond, die in merg en been katholiek moet zijn, en nooit mogen wij onze vlag leenen om eene verboden lading te dekken. Doch ook afge zien van dit alles, levert een K. K. Volksbond alleen beschouwd in de hoedanigheid van vereenigiug, zeer groote voordeeleu op, en wel hierom omdat alleen een Bond een tegen wicht kan vormen tegen de socialistische vereenigingen die tegenwoordig als het ware uit den grond oprijzen, en alle rangen en klassen der maatschappij aansteekt. Wat al vorderingen heeft het socialisme over de wereld gemaakt hoe zijn de idoëen van een Marx verbreid geworden Duizenden an dui zenden ontkennen God, bestrijden het eigen domsrecht en vergrijpen zich 'aan de rechten van het familieleven Mogen wij God laten hoonen, zijn wij niet verplicht Kei ken Staat, eigendom en familie, kinderen en overheden te verdedigen en te, beschermen. Maar wat zouden wij doen ten voordeele van allen, als wij alléén zouden opgaan Niets. Neen, niet als alleenstaande personen, maar als een georganiseerde Bond moeten wy tegen hen optrekken. Gebruiken de vijanden van orde en gezag het scherp wapen der vereenigiug, dan moeten wij hen met dezelfde wapenen bestrijden, als een aaneengesloten macht moeten wij onze gemeenschappelijke belangen verdedigen. Dan en dan alleen zijn wij sterk, sterker dan zij die ons bekampen. On.e taak immers is heiligGod en de Maatschappij, Kind en Huisgezin vragen onze krachten, orde en gezag steunen op om, en het zai nooit gezegd worden, dat zij tevergeefs op ons gerekend hebben. Maar nog eens, dan moeten wij elkaar als strijdgeuooten erkennen en waardeeren de oudervinding der ouderen moet den te vurigeu ijver der jongeren tem peren allen moeten hunne gaven bijeen bren gen van lichaam en geest, maar daarom moe ten zij zich vereenigen want in vereenigiug ligt kracht, eendracht maakt macht. Nog een andere reden is er, die ons dwingt vereenigingen voor de werklieden op te rich ten. Zij toch zijn de personen die het meest van allen 'bloot staan aan de verleiding der socialisten, üp hoevele plaatsen worden al lerlei soort van couranten en vlugschriften onder hen uitgereikt, en er behoort niet zel den een grooten moed toe om de valsche beginselen te durven afkeuren en bestrijden. üp werkplaatsen en in fabrieken verkeeren de ordelievende werklieden met hen, die de orde bestrijden. Ik zeg niet, dat deze gevallen zich hier in Kaatsheuvel voordoen, maar zij kunnen zich voordoen en wie zal ons hier voor waarborgen Is men dan toegetreden tot eene goede ver eenigiug, dan is dat lidmaatschap reeds een echild, waarop hunne pijlen terugstuiten, Door zijne toetreding heeft men belijdenis gedaan van zijnn beginselen, en men verdedigt deze gemakkelijker. De socialisten mogen dan ook zich zelf voor de ware volksvrienden verklaren en andere vereenigingen dan de hunne met spot en laster vervolgen, niet zoo gemakkelijk zullen zij een aanval wagen om de leden dier vereenigingen ontrouw te does worden aan hun vaandel en hen tot hunne medestrijders te maken. De valschheid immers hunner the orieën, het logenachtig bedrog, dat gepleegd wordt, en de ijdelheid met de onmogelijkheid van de uitvoering hunner beloften worden in goede vereenigingen zoo dikwijls behandeld en helder aaugetoond, dat er geen groot gevaar voor de leden dreigt, dat' zij "de rijen der socialisten zullen versterken. Nog eene andere noodzakelijkheid pleit voor het bestaan van een R. K Volksbond. Er staan in de arbeiderswereld vele werklieden, die zwak zijn en besluiteloos. Blijven deze aan zich ?elf over gelaten, worden zij niet binnen do vesting in veiligheid gebracht en laai men hen in het open veld ronddwalen, dan worden zij misleid door het valsche licht van vrijheid, gelijkheid en broederschap, en komen terecht in het kamp onzer tegenstanders. Kunnen zij echter in eene goed geordende ▼ereeniging worden binnengeleid, waar hun de waarheid geleerd en de valschheid der socialistische leerstellingen aangewezen wordt, dan worden zij strijders, die onze legerscharen vergrooten. Hadden de werkliedenvereni gingen geen ander doel noch nut, dan de arbeiders te ontrukken aan het socialisme, dan nog was hare oprichting reeds van zulk een onberekenbaar nut, dat alle krachten zich met ijver er aan moesten wijden. Want het soci alisme is de geesel der arbeiders, het treft hun persoon, hun huisgezin en hun arbeid met verderf, en vernietigt alles wat den mensch heilig en dierbaar is. Ziedaar, mijne heeren, de voordeelen van een R. K. Volksbond, alleen beschouwd als ▼ereeniging zoodanig, en afgezien van haar streven om het tijdelijk welzijn Larer leden te bevorderen. Ik wil er mij vandaag meê ver genoegen en deze goede zijde van een R. K. Volksbond voor oogen te hebben gesteld. Het is mijn plan u stuksgewyze bij gelegenheid onzer bijeeenkomsten de voornaamste punten van het maatschappelijk vraagstuk op eene •envoudige en bevattelijke wijze te verklaren of door meer bevoegden te doen verklaren, n den ineenhang der samenleving te leeren, de maatschappel|ke leer van bet Christendom te ontwikkelen en u te waarschuwen tegen de dwaalleeren daarover verspreid. Dan zal in de leden der werkende klasse van Kaatsheuvel den goeden geest bewaard blijven, die hen bezielt, dun zullen zij deel- achtig worden aan de zegeningen van het Katholieke vereeniginggleveu en vormen een uitgelezen schaar vau personen, die in woord en daad, toonen, dat de samenwerking en de harmonie der verschillende stauden noodzake lijk zijn voor den vrede der maatschappij, en dat die vrede verkregen en bewaard wordt, wanneer volgens de wetten van God en Zijne' H. Kerk de rechten van een.eder worden ge ëerbiedigd door de vervulling der plichten die ons zijn opgelegd. Want wij moeten er van doordrongen zijn, dat de wederopbloeiing der welvaart berust bij de vereenigingen, die geleid en beschermd, gelijk weleer door de kerk, arbeiden aan de instandhouding en herstel der maatschappij. Hierna werd overgegaan tot stemming Ter wijl door het voorloopig bestuur en eenige leden uit de ve gadering de stemmen werden opgenomen, werden door den Eerw. heer advi seur nogmaals de statuten en het huishoudelijk r. glemeut voorgelezen en daar waar noodig was toegelicht. ZijuEerw. deelde verder nog mede, dat spoedig zal worden overgegane tot oprichting van een ziekenfonds iu aaLsluitiug met de diocesane centrale boud van zieken fondsen. Met de voorloopige werkzaamheden hiervan was reeds een begin gemaakt en zoodra het verslag zal rijn toegezouden, zal zoo spoedig mogelijk aan de oprichting daarvan gewarkt worden. De contributie werd gesteld op vijf cent per maand, wat voor niemand een beletsel kan zijn om als lid toe te treden. Een borrel in de maand minder gedronken, sprak ZEerw. en men heeft 't geld noodig om lid te kunnen zijn van een bond die werkt voor een veel liooger doel dan allerlei clubs voor vermaak en ontspanning, en waarvoor men vaak al zijn zakgeld over heeft.namelijk voor de geeste lijke en tijdelijke belangen barer leden. Alsnu deelde de eerw. spreker nog mede, dat men wel alleen bondslid kan worden, doch niet alleen enkel fondslid. Wil men fondslid zijn dan moet men eerst lid van doj bond worden. Nadat de vergadering was afgevraagd of allen zich met de statuten en 't reglement konden vereenigen en i iemand het woord meer verlangde en nadat ZEerw. zijne bij zoudere tevredenheid 'had betuigd over de ordelievendheid der vergaderden, werd de vergadering met den gebruikelijken groet gesloten. Daar het opnemen der stemmen nog te veel tijd in beslag Zou nemen ten gevolge hiervan, dat de stemmen zeer ver snipperd waren, zoodat slechts drie de vol strekte meerderheid der stemmen op zich hadden vereenigd, werd besloten Zondag as nogmaals, op een nader bekend te maken uur, eene bijeenkomst te houden alwaar dan dé herstemming zal geschieden voor 4 besluurs- leden. Eene volstrekte meerderheid hadden de heeren W. Rocstenberg, J. v. d. Hoven en Com. Brands. Tot President werd gekozen de heer W. Roestenberg. Alzoo zijn dan do fundamenten gelegd, zoo is dan de boom sroplant. Moge de R. K. Volksbond voor Kaatsheuvels arbeidende bevolking zijn een heilzame instelling, voor alle burgers een stichting waarop zij trots kunnen zijn Eu dit zal komen wanneer zich de leden organiseeren tot een krachtige R. K. Volks bond, die zijn beginsel z n katholiciteit steeds in zijn vaandel zal dragen, met wijsheid, vastberadenhid en voorzichtigheid gehoorznam aan het wettig lijdend gezag de godsdienst en zeden in eigen boezem zal vervolmaken en niet alleen zijn tijdelijke belangen, maar ook en vooral zijn eeuwige belangen in het oog zal houden, zooals ZEerw met nadruk deed uitkomen, maar ook wanneer de leden zich vormen tot matige drinkers of als afschaffers, wanneer de mannen niet den geheelen Zondag achter het jeneverglas doorbrengen maar hun vrijen tijd besteden aan goede, gezonde lectuur en aan studie, dan zal de R. K. Volksbond duizendvoudige vruchten voortbrengen en mannen vormen op wie kerk en maatschappij renwicht sche scene Begrafenis met hindernissen* die door den heer A. v. Dongen uitstekend gespeeld werd. Vooral in den smaak van bet pubhek nel het drama „OUw de Noor man of Friesland in 810.* De heeren ÏÏV v\d- Li"d*n, Zacht en Schalken hebben zich uitstekend van hunne taak gekweten. De overige scenes voldeden ook ieder ten zeerste. Mogen wn nog menigmaal deze vereenigiug in ons midden zien optreden. Teren. Maandag hielden onze beide harraonien haar jaarlijksche teerdag. De morgen werd recht gezellig o der elkaar doorgebracht, s Middags hielden ze eene musicale wan- e mg door het dorp. Des namiddags wera hun eeu flink, degelyk maal bereid. >>e twijfelen r.iet of allen rekenen dezen dag onder hunne feestdagen. Tercebt. Do slagersleerling van den lieer W. de Jong, die een paar dagen geleden, uitge zonden was om gel» 1 op te halen bij enkele klanten, was spoorloos verdwenen. Heden echter beeft hem zijne tante uit Amsterdam, waarheen hij zich begeven had, weer te ruggebracht. LOONOPZAND, 31 Jan. Aangevallen. De jachtopziener Jac. A. is Zaterdagna middag in liet Maliebosch deerlijk toege takeld met de kolf van een geweer. Als verdachte werd gisteren A. P. met den aangevallene geconfronteerd, doch is weer op vrije~*T>eten gelaten 5e klasse. Trekking van 23 Jan. Getrokken prijzen, Piijs van flOUO No. 114 5762 12115 12335. Prijs vau f400 No. 4014 15000- Prijs van f200 No. 882 3595 5161 mogen bouwen en een bolwerk, een tegenwic... zullen zijn tegen het socialisme, dat met het alcoholisme de twee grootste geesels zijn van onzen tijd, zooals nog verleden week Zondag in deze zaal door den weleerw. pater Van Anken op zoo'n duidelijke wijze is uiteengezet. Er zijn toegetreden 337 leden. Vechten. Zondagavond circa half 11 was het hier op de hoogte van dr Peperstraat zeer ru moerig. De raarechaussee's moestén er aan te pas komen en weldra hadden weer, als een paar weken terug, eene hevige kloppartij plaats, usschen die ambtenaren en burgers. Natuurlijk moesten de laatsten het onder spit delven, toen er met ut blanke sabels tp werd losgetrokken Een zekere L, V. en B. werden gearresteerd, doch zijn weder op vrije voeten gesteld. De vlegels zullen echter hun welverdiende straf niet oDtgaan. Baldadigheid. Zondag nacht zijn bij onzen burgemeester een tweetal groote spiegelruiten stuk ge gooid. De dader heeft daartoe in de nabij heid een steen losgebroken uit den trottoir en daarmede bedoeld heldenfeit verricht. Ook bij de Wed. S. werden de ruiten vernield. Laag! Brand. Zondag namiddag, brak er een brand uit in de woning van den heer K. Dikke' rookwolken dreven reeds tusschen de pan nen naar buiten. Spoedig waren er ver schillenden bij den brand om het vuur te blusschen, wat dan ook gelukte. De brand bad een heelen omvang kunnen krijgen. Laag. In den Berkdijk, langs den z.g. Postpad zijn een tiental jonge boompjes door balda dige handen vernield. Tot nu toe, west men niet, wie de daders zijn. Het is ech ter te hopen, dat ze hunne straf niet zullen ontgaan. Ultveering. De tooneelvereeniging #Ars Longa, Vita Brevis,* gaf 1.1. Zondag bij den heer C. M. Smit eene uitvoering. De zaal was zeer gosd bezet. De witvoering werd geopend door de komi- Weer een tunnel geheiin. Lily Rochaid, een 18-jarig- meisje, is op tragische wijze om het leven gekomen en men weet nog niet of men haar dood aan misdaad of ongeluk moet toeschrij ven. Zij was een Pransche haar ouders wonen te Dinard, doch zij ontving haar opvoeding op een kostschool in War wickshire (Engeland). Met de Kerstva- cantie was zij naar huis gegaan en Don derdag keerde zij van daar naar de kostschool terug. Zij was welgemoed en haar vriendinnen op de kostschool nige uren later was Horsthuis ree< lijk, zonder in staat geweest te zijl nige aanwijzingen omtrent den mo( geven, Ongeveer 200 meter moet het offer zich verder gesleept hebbei politie heeft reeds ontdekt, dat personen moeten geweest zijn el bestaat grond aan te nemen, dat zij dader(s) spoedig ontdekken zal, Horsthuis was ongehuwd en zouj| Maart als jachtopziener in dienst ti van den heer Gelderman, te Oldei Jeneverdrnna. Een afgrijselijk drama heeft zichl dagavond tusschen 11 en 12 uur speeld in perceel Wagenaarstraat te Amsterdam. Op de derde verdie, vóór zat de familie Kok rustig bi toen G. Kok, de vader, beschoj thuiskwam. Het duurde niet lang J kreeg twist met zijn achttienjarige dol welke twist zoo hoog liep. dat hij] mes greep, waarmede hij het meisj lijf wilde. De stiefzoon, Jacob genaamd, kwam echter tusschenbei waarop de beschonken man het ni liet loopen, maar zich nu tegen verdediger keerde. Deze, op zelfbel bedacht, greep een toevallig voo| hand liggende bijl, waarmede hij een diepe wond in den schedel toebrj Kazend van pijn en woede holde de deur uit en een wagcnloods bit naast perceel 115. De daar nog wezige mannen legden hem op handkar en vervoerden hem zoo mogelijk naar liet Onze Lieve Vroui Gasthuis, waar men Kok ter verplej opnam. De inmiddels gewaarschuwde pi was ondertusschen verschenen en ai teerde den stiefzoon. Bij de pogingen, die het gezin wendde om den beschonken vader mes te ontrukken, liep de moeder een kleine snede aan den pols op. Naar wij ten slotte van de buren namen, staat G. Kok in den om! zijner woning allesbehalve gunstig bekt Poging lot diefstal? Men meldt uit Luik aan het Han< blad van Antwerpen Een meisje van Roermond reed den trein naar Luik, om eene zustcj bezoeken. Onder het rijden trok heer, die met eene dame in het riji zat een fleschke voor den dag, waa| hij eenig vocht op een zakdoek gt De Roermondsche werd een bedweli den reuk gewaar en, voelende dat zi slaap zou vallen, opende zij een por] raamke. Na met de grootste mot tegen de bedwelming geworsteld hebben kon zij in de statie van om hulp roepen. Men deed haar stappen en was vei plicht haar naar gasthuis te brengen. Men denkt dat hadden brieven ontvangen waarin zij twee andere passagiers haar wil schreef, dat zij, hoe aangenaam het thuis ook was, toch verheugd was naar de school terug te keeren. Zij maakte de reis over St. Malo-Southampton en verder per spoor over Londen. Eus- ton zond zij Zaterdagmiddag een telegram naar Warwickshire, om het uur van haar aankomst te melden en - vertrok met den trein van 2,45 van daar. De trein moest stoppen te Northampton en reed dan zonder oponthoud door naar Rugby. Vijf mijlen voor men dit station be reikt, is de 600 lange Crick-tunnel. Bij aankomst aan het station vond men een portier van een tweede klasse-coupé open en in dien coupé was niemand, maar in het net lag een reistaschje. lerstond toog men op onderzoek uit langs de spoorlijn en in den tunnel vond men het lijk van mej. Rochaid. Het hoofd was verpletterd en een arm en een been waren van het lijk afgereden. Het lijk werd naar het station vervoerd en daar herkend aan papieren, die er op bevonden werden. Het geneeskun dig onderzoek nam geen sporen waar van eenig geweld, behalve die welke aan den val uit den trein moeten worden toegeschreven. Haar beurs met 2 pond sterling, haar horloge en haar juweelen oorknoppen waren nog aanwezig. De politie doet thans onderzoek om eenig licht over het gebeurde te verspreiden. Een moord om een huns. Zaterdagavond gingen de twee onbe zoldigde rijksveldwachters G. J. J. Horst huis en J. A. Franken, te Hengeloo op surveillance uit op de grenzen dezer ge meente en Weerselo. Niets bijzonders vernemend, gingen ze circa half twaalf van elkaar om naar huis te gaan. Een poosje later hoorde Franken in de verte tweemaal schietenhij floot eens om gemeenschap met H, te krijgen doch vernam niets en vervolgde zijn weg huiswaarts. Ongeveer 1 uur werd bij den heer Rotgink aan de deur ge klopt en de wakkerschrikkende bewoners hoorden roepen 'Laat me binnen anders sterf ik bui ten.* De deur openend, lag Horsthuis op den drempel met een zware schot of steekwonde in den buik, zóódanig dat de ingewanden er uitpuilden. Onmiddelijk werd dr. Maas gehaald. Doch hulp kon niet meer baten ee- chloroformiseeren om haar te bestelen' Zaterdagnacht te halftwee zag geant Bekkers, bij het doen der roi in de kazerne te Breda, licht in slachterij. Hij ging met een geladen geweer onderzoek uit en werd aangegrepen, dc daarop gevolgende worsteling krt Bekkers een schot in zijn linkervc De inbreker schoot met het opgeraaj geweer door den jas van Bekkers, inbreker vluchtte en wierp het gew< weg, waarmede Bekkers opnieuw sch< met onbekend gevolg. Sergeant Bekkers is in het hospit: opgenomen. De justitie onderzoekt zaak, er is niets ontvreemd. Ontploffing. 1 en huize van den sergeant YV.. v:fl het 2e regiment infanterie, wonende a;| den Hinthamernitgang te 's Bosch hal Maandagochtend een ontploffing vi buskruit plaats, tengevolge waarvan lj eenige brandwonden bekwam aan gezid] en handen, terwijl het dak van het g bouwtje eenige centimeters werd opg« licht en de muren eenigszins waren e«l scheurd. W. is in het ziekenhuis opgenomei De verwondingen zijn niet ernstig. (Pr. Nbr. Ct.) Ongeluk in een tunnel. Door ontploffing van een pijp mei saamgeperste lucht bij den aanleg va, een tunnel onder de East-River te Ne\ ork, zijn vier arbeiders gedood e:' twee zwaar gewond. Deze zes manne: vormden de nachtploeg, die vier urei in den tunnel moest werken onder ath mosferischen druk. Toen de pijp ont plofte, hoorde de opzichter buiten dei slag. Hij begaf zich terstond in dei tunnel en bracht de beide nog levende arbeiders buiten. Ten tweede male ginj' hij er in, doch kon nu slechts twee lijke» meebrengen. Het was onmogelijk ei voor de derde maal in te gaan, wanl het water was reeds den tunnel binnen gedrongen, zoodat daar nog twee lijken j in zijn. De tunnel werd gebouwd vooi den Pennsylvania-spoorweg en moest dienen om Manhattan met Long-Island te verbinden.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 7