Nummer 18. Donderdag 1 Maart L906. 29® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOOBDBRABANTSCHE POST. Tweede Blad. AUTOON TIELEK, Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL 1 U I T GSV li R W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. I, sa» nKBB jhuwmm—yI De Echo van het Zuiden en Laiigstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuk keugelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkribntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooïe letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Waalwijk, 28 Febr. 1906. JAARMARKT tc Waalwijk op Don derdag 1 Maart a. s. Liedertafel „Oefening en Vermaalt". Zaterdagavond jl. werden op de door de Liedertafel gehouden vergadering tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren Theod. Pulles, Gcrrit Pulles en Norbert van Bladel, respectievelijk tot commis saris, vaandrig en onder-directeur. De gekozenen verklaarden, onder dankbe tuiging voor het in hen gestelde ver trouwen, de benoeming te aanvaarden. De volksmatinée van Zondag jl had ditmaal een meer dan gewone be- teekenis. In spijt van het slechte, ruwe weder, werd zij zeer druk bezocht. Koor en solisten zetten hun beste beentje voor. Het eerste gat ons te hooren >Bier- galop» van v. Paaschen een vroolijk, opgewekt koor, dat men telkens gaarne opnieuw hoort en >Schweigen der Nacht* van Kreutzer, waarin de vele groote en fraaie soli door den heer Adr. Groe nen op uitnemende wijze vertolkt werden. Ook de heeren Jos. Wilmont en Adr. v. d. Ven kweten zich uitmuntend van hunne taak De eerste gaf ten beste >Jerusalem> van Mercier, de tweede »In diesem >eilgen Hallo van Mozart. Het dankbare publiek was met toejui chingen niet karig. Even voor het laatste nummer schetste de heer A. C. v. d. Heijden in een korte rede de vele verdiensten van den heer Jac. Pulles voor de Liedertafel. Als dank hiervoor had Oefening en Vermaak» hem op de meest vleiende wijze tot Lid van Verdienste benoemd, waarvoor het fraaie diploma, gezet in keurige lijst hem bij deze gelegenheid werd aangeboden. De Liedertafel zette hierop in het >Hij leve langwaarmede de plechtigheid ten einde liep. Ook wij hopen dat het den heer Jac Pulles, de" gewezen onder-directeur en commissaris nog vele jaren van zijn lidmaatschap zal kunnen genieten. Telefoonverkeer. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 6 Maart 1906, te Dongen, te Kaatsheuvel en te Woudrichem een Rijkstelefoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. De diensten op werkdagen zijn voor Dengen, van 8 voorm. tot 12 nam., van 2 tot 5 nam. en van 7 tot 8 nam voor Kaatsheuvel, van 7.30 tot 11.30 voorm., van 1.30 tot 3.30 nam. en van 5.30 tot 7.30 nam. voor Woudrichem, van 7.30 tot 11.30 voorm., van 1 tot 3 nam. en van 4.30 tot 6.30 nam. (Greenwichtijd). Op Zon- en feestdagen geen dienst. Vastenavond. De vastenavonddagen zijn hier over 't algemeen rustig voorbij gegaan, maar er is vrij veel misbruik van sterken drank gemaakt, waarvan men nu en dan de duidelijke bewijzen op straat kon ont moeten. Ook werd er nog wat baldadigheid door eenige personen uitgehaald, naar men ons mededeelt, maar deze luitjes werden door den bewoner van het huis, waar zulks geschiedde, op zulk een danige wijze afgestraft, dat ze 't maar beter vonden kalm af te druipen, te meer wijl de politie ten tooneele ver scheen. Vereenigiiigsleven. Wegens vertrek van den heer Gerard van Loon Pzn. secretaris-penningmeester der Volksbibliotheek en secretaris der Katholieke Sociale Actie alhier, is de functie van secretaris der bibliotheek opgedragen aan den heer Jan van Riel en van penningmeester aan den heer Adrianus Jansen. Het secretariaat der K. S. A. wordt tijdelijk waargenomen door den heer J. Houben, tot eene definitieve benoe ming door het bestuur is geschied. T. A. V. E. N. U. Zooals wij indertijd hebben medege deeld, kon wegens het a. s. vertrek van een der leden die een hoofdrol moest vervullen, de jaarlijksche uitvoering door de operette-vereeniging T. A. V. E. N. U. zelf, niet doorgaan. Toch zorgde deze kloeke vereeniging wel dat we de traditio- neele carnavals-uitvoering niet zouden missen, al was 't dan ten koste van een fiinken hap in de kas. Hel bekende duo Faveur met eenige andere artisten werden dan geënga geerd en bezorgden ons een gezelligen, genotvollen avond. De zaal was goed bezet, de vereeniging noch de artisten hebben te klagen over de belangstelling van 't publiek, die zich meermalen en op krachtige wijze uitte. We zullen niet het geheele programma gaan bespreken, want het geheel maakte een goeden indruk, een mindere mop liep er ook wel eens door, maar de totaal-indruk was uitstekendvooral Lóuise Fleuron en Henry en Sophie waren in hunne leuke voordrachten zeer goed te noemen, ook 't duo Faveur gaf heel aardige creaties te hooren- De klucht consigne is snur ken», op 't program aangeduid met »grand succes du jour" was hier echt het suc ces du soir, 'twas kostelijkhet geheele gezelschap onder leiding van 't duo Faveur heeft zeer zeker hier wel de sympathie gewonnen en we hopen hen nog meer terug te zien- T. A. V. E. N. U. een woord van hulde voor den amusanten avond 't publiek, dat zoo echt-vroolijk gestemd was, bereid. Tentoonstelling. De tentoonstelling 1.1. Zondag door de sierduivenclub georganiseerd in de zaal van den heer J. Fransen is uitstekend geslaagd. Veel deelname en veel han del op alle gebied. De prijzen werden behaald als volgt lste prijs postduiven Antoon Pijnen burg. lste prijs kanaries, best zingende man W. van Wanrooij. lste prijs kanaries, grootste inzending Adr. Duivenkamp. lste prijs hoenders, minorca's, A. Papenhoven. lste prijs inzending schoonste vogels J. van Buul. Onze vrije Uren. Zondagavond ten zeven uur gaf de tooneelvereeniging »Onze vrije Uren*, in de zaal van den heer Jan Pransen hare eerste uitvoering. De frissche muziek, die onder leiding van den heer W. van Wijck ten gehoore werd gebracht, bracht een vroolijke stemming onder het talrijk publiek en toen om klokke zeven het tooneelscherm omhoog ging en Wullem en Siene van Krabbendieken in een koddige kleeder dracht ten tooneele kwamen werden wij reeds spoedig overtuigd, dat deze dilet tanten hun beste beentje voor zouden zetten. Door een ongelukkig toeval was bij deze voordracht geen muziek wat het effect ervan voor een groot ge deelte deed verloren gaan, 't geen be paald jammer was, daar de heeren deze voordracht zeer goed vertolkten. De clou van den avond was het be roemde werk van John Alman, oor spronkelijk drama in vier bedrijven, met een voorspel in één bedrijfde Kinder roof. Op uitstekende wijze werd ditmoeielijke werk vertolkt. Vooral de heer L. v. D. die in het voorspel als verarmd werk man en in het drama als graveur aan een uitgebreide boek- en steendrukkerij optrad gaf bewijzen dat hij zijn rol flink had ingestudeerd en daarenboven een goed speler is. Trouwens alle di lettanten waren goed rolvast en gaven ook juist weer wat de schrijver er in had neergelegd. Wanneer enkele di lettanten nog een weinigje langzamer spreken, dan twijfelen wij niet of de stukken die door hun zullen worden op gevoerd zullen steeds veel succes hebben. De comische scène, »het vertrek van den recruut*, dat als slotnummer werd gegeven oogstte zeer veel bijval in. >Peer* was ook eenig hier. Een woord van lof mag aan »Onze vrije Uren* dan ook niet worden ont houden voor de gezellige uren ons ver schaft en wij hopen hen nog menigmaal terug te zien. BAARDWIJK. Bij den Beer 11. Mulders vergaderden Maandag jl. eenige landbouwers vaa hier en naburige gemeenten, teneinde te komen tot eene gezamelijke toetreding bij do ■toomboterfabriek te Druuen. Na een be<pre- kinge over de werking en voordeelen van zoo'n stoomboterfabriek door den HeerStruijf gaven zich eenige boeren op uit deze gemeente met ongeveer 60 melkkoeien. Na een woord van dank door onzen burgemeester aan den spreker voor zijne toelichting gingen allen voldaan huiswaarts. Gisteravond gaven eenige diletauteu der liedertafel alhier een concert bij den heer Mulders, hetgeen vrij goed werd bezocht. Er werd onder leiding van den heer 0. Vissers, organist, zeer goed ge..ougeu, vooral muntte uit de heer A. Boom. De avond slaagde uit stekend. Jammer dat de heer Wilmont uit Waalwijk, ons teleurstelde door gewoon niet te verschijnen De Vastenavonddagen zijn hier Kalm voorbijgegaan. Alleen op het Hoogeinde w«b het gisteravond een beetje woelig, waarschijn lijk, door een borrel te veel had daar een vechtpartijtje plaats, doch nogal van gaen erustigen aard. DRUNEN. De Vastenavond-uitvoeringen der Jongelingen Congregatie behooren weder tot het verleden». Als jaarlijksche bezoekers hadden wij, de krachten der acteurs kennende, hooge verwachtingen gesteld, maar bij de op voering van Vondel's Treurspelen Jozef in Dothau en Jozef in 't Hof", werden deze verre overtroffen Eenig schoon in alles was deze uitvoering De reizaDgen vooral waren onver beterlijk, en met recht kan men zeggen dat de meer dan zevenhonderd toehoorders ge noten hebben zooals wellicht nooit te voren. De doodsche stille ouder de uitvoering en daarna de daverende toejuichingen van het publiek bewezen, dat de toehoorders werden geboeid door de aangrijpende tooneelen en voorstellingen, die alle zoo meesterlijk werden vertolkt. De rijke costumes, tooueel-decoratie, tableau vivant odz alles drseg zeer veel bij om het prachtige te verhoogen. J)e tweede avond had een meer komisch karakter. Liedertafel en Fanfare brachten verscheidene schoone nummers ten gehoore. Een komisch dnet, eene groote spectakel scène en een zeer aardige Pantomine, wekten ten zeerste den lachlust op der toehoorders. Een woord van hulde, dank en opwekking voorzeker mogen wij niet onthouden aan de werkende leden, die alien met zooveel opoffering tot het welslagen dezer uitvoeringen hebben bijgedragen, waardoor aan r.oovelen eene uit spanning is bezorgd, die men elders missen moet, niet alleen, maar waardoor bovendien honderden jongelingen worden gevrijwaard voor uitspattingen en ongeregeldheden, die op vele plaatsen met de vastenavonddagen niet zeldzaam zijn. Mogen zij volharden in hunnen yver en bij voorkomende golegenheden den roem van Drunens congregatie blijven handhaven. BES01JEN, Maandagavond gaf de gemeDgde zaugvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" hare aangekondigde uitvoering. De zaal was zeer goed bezet. Laten wij in 't kort t pro gram bespreken. De koornummers werden goed uitgevoerd er werd frisch gezoDgen, er zat gloed en uit drukking in den zang De sopraan- en bariton folo, het duet en quartet werdenmede ver dienstelijk ten gehoore gebracht Maar het g larsnummer van deD avond was eAlt-solo van Mej de G. Mosder geef mij nog een kus. Deze zangeres met haar aaugeunmo stem, vertolkte op gevoelvolle wijze de smeekbede van het kind tot zijn stervende moeder. Tusschen do verschillende zauguuramers trad de welbekende komiok J. Wilraout op. Heb ben we dezen bekroonde in den laatsteu tijd al eens meer gehoord met oude stukken, nu verraste hij ons met een drietal nieuwe num mers die met daverend applaus begroet werdou. Zijn „sport kunst en wetenschap" was één succes, terwijl zijn „Bokbier" algemeen zeer in den smaak viel. Voorwaar, deze komiek tcont wel vooruit te willen eu ook tekunneu. flera zij dan ook een toenemend succes toege- weuscht. SPRANG. Manndagavoud jl gaf de Chr. Zangvereeuiging „De llarpe Zions" alhier eeu« uitvoering daar het op verecheideue plaatsen repetitie of uitvoering tegelijk was, was de opkomst niet zoo druk als gewoonlijk, en dit was wel jammer voor de afwezigen, want de Vereeniging heeft uitmuntend gezongen en haar goeden naam ongerept gehaudhaafd liet programma begon met Psalm 73, dio, naar het ons voorkwam, iets mat klonk. Misschien moet dit worden toegeschreven aan het feit., dat elk begin gewoonlijk wat stroef of zenuw achtig klinkt. De beide volgende driestemmige koren rAau den Arbeid" en „Gebed voor Nederland" werden krachtig met gloed ingezet, en met vuur gezongen. Iletzellde kan gezegd worden van het fraaie fijne koor: „liet Lam Gods" van Weber en „Wederzien" van Schel- tema. Doch het groote, fraaie motet van llaydu spande in de eerste afdeeling de kroon. Er behoort moed toe om met zoo betrekkelijk weinig volk zulk een zwaar werk aan te durven De partijen marcheerden flink door elkander, de zuivel heid liet nergens te weuschcu over, alle moeilijkheden werden glansrijk overwonnen zoodat het daverend applaus van het opgetogen publiek volkomen verdiend was. De tweede afdeeling liep niet minder goed van stapel „Het Onze Vader" van Rinck, „VertrouweD" van ütto, behooren ook al niet tot die zoetsappige, melodieuse, doch weinig beteekenende koortjes, waarmee men het pu bliek nogal eens gemakkelijk weet in te palmen Die beide werken eischen zeer veel van de uitvoerders en dat vele werd door de zangers en zangeressen op waardige wijze geboden. Het dubbel kwartet „Woudzaug" van Moritz viel zeer in den smaak, de uitvoeders hadden iu alle opzichten eer van hunne lang niet gemakkelijke taak. Dat de Harpe Zions ook genuanc ;erd kan zingen, bewees de uitvoering van Beethovens „Hymne aan de nacht" en „Verlangen" van Scheltema op ondnbbelziunigete wijze. Het past hier een woord van lof Ie brengen aan de Vereeniging iu het algemeen en nau de dames solisten E Fringe en K. van Oo6terhouf in het bijzonder. Beide laatste zongen niet alleen zuiver maar ook met gevoel en over tuiging Waarom hoorden wij ditmaal niet eens afzonderlijk de heer Bas en Louis Ver 8teegh, die ons zoo "dikwijls op een duet ont haalden Een volgende maal rekenen wij er vast op. Vooral echter moeten wij hier hulde brengen aan den bekwamen directeur, den heer A. v. d. Heijden \au Waalwijk, die hier de rechte man op de rechte plaats was Met vasie hand, vuur en geestdrift weet hij het hem toevertrouwde zangerskoor te geleiden en in het spoor te houden. Zijne leiding gaf gloed en kleur aan het geheel. Toen D8. Visser met een toepasselijk woord de bijeenkomst sloot en beweerde, dat „De Harpe ZioDs" in de rij barer Zusterverenigin gen een waardige plaats inneemt, was er in die lofspraak niet overdreven. Wij herhalen het De Harpe Zions staat als Chr. Zangver- eeuiging op een goede hoogte en zal ons, naar wij hopen, nog menige schoone uitvoering verschaffen. WASPIK, 27 Feb. 1906. Zooals wij reeds melden bestaat de regelings-cemmissie voor het tc houden festival uit de Commissarissen deT vereeniging. Deze hebben onderling gekozen tot Voorzitter den heer P. Stravers tot secre taris den heer J J. de Glas en tot penning meester den heer P. H Ligtvoet. Een mooie politiemaatregel. Dezer dagen werd de Burgemeester alhier, terwijl hij ziehopeen feestje bevond te midder nacht verrast met een bezoek van den veld wachter van 's Gravemoer en eon arrestant. De man was opgevat, omdat hij zich in een schuuj bij een inwoner dier gemeente had te rusten gelegd. Waarom deze overbrenging plaats had is ons een raadsel, daar de man noch in deze gemeente woont, noch bekend is. De arrestant werd op vrije voeten gesteld en de veldwachter kon per pedes ipostolorum, heelemaal alleeD, huiswaarts De onbekend gebleven dief, dio in den loop dezer maatul een rad van den petroleum- I wagon van Schellekeus medeuam, is waer eerlijk man geworden eu heeft in stilte het gestolene werder teruggebracht. KAATSHEUVEL, 27 ÏVbr. 1903 Vechten. Zondagavond had er op de Vaart een hevige vechtpartij plaats. De aanleiding hiertoe was de volgende: J. B. eu J. 1'. verlangden beiden hart eu ha id van de dochter van F. Het gevolg hiervan wus eou geweldige haat tusschen B. en P. Zondag avond nu troffen zij elkander op de Vaart eu na eene heftige woordenwisseling sloeg men over tot daden. J. P. trok zijn mes eu gaf daarmede B. een steek in deu buik, zoodat deze bewusteloos werd weggedragen eu een geneesheer ontboden, die de zaak ernstig inzag. De kameraad van B, die tot un toe tijdelijk toeschouwer geweest was, geraakte op dit gezicht iu woede, trok zijn mes, gi"g op P. af eu bracht hem oen belnugrijke wonde toe aan het oor. Ook deze moest geneeskundige hulp inroepen. Baldadigheid. Iu den nacht van Zondag op Maandag zijn door eenige tot nog toe oubekeude vlegels een zevental boomptjes die vanwege het gemeente bestuur inden Berkdijk langs den weg geplaatst zijn, de toppen uitgebroken en ontveld. liet. is loutere baldadigheid omdat hier van per soonlijke wraakuemiug geen sprake kan zijn. De politie heeft eou streng onderzoek ingesteld. Aangehouden. Door de gemeente-politie is gisteravond iu het nieuwe stadsgedeelte te 's Bosch een man uit onze gemeente aangehouden met een honden wagen, waarin was verborgen een geslachte en aan stukken gesneden koe, die werd in beslag genomen eu heden bij de keuring werd afgekeurd als schadelijk voor het ver bruik. i RAAMSDONK, 27 Feh. 1906 De koepok inenting zal voor zooveel het Dorp betreft plaats hebben Zaterdag a.s. des u.m, ten 2 ure in de openbare school. Arme vlssehers. Angstige oogènblikken hebben twee Urker visschers verleden week in de Noordzee door leefd, toen ze bij nacht ver van de kust rond dreven, hangende anu een kluiffokspaal. Donderdagmorgen omstreeks 4 uur werd de botter „U. K. 52", terwijl deze iu do nabijheid van het Haakvuurschip aan do kor lag, over stroomd door het naar Dordrecht bestemde Duitsche stoomschip „Taygeta". Toen deze boot recht op den botter bleef aanhouden, ontstaken de visschers, al waren ze bewust, dat hun seinlichten goed brandden, finks een fakktl om de aandacht op zich te vestigen. Doch tevergeefs: weinige oogeu— hl kken later had de aanvaring plaats en de drie opvarenden die op de plecht stonden, voelden deze plotseling ouder hnn voeten wegzinken en zonken eveneens, l'oen schipper Toon Bakker weer boven water kwam, voelde hij zijn 13-jarig neefje Dubbole(wiens vador verleden jaar is verdronken) op zijn rog, de armen om zijn ooms hals geslagen. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest en de kracht om te zwemmen iu de niet door maanlicht beschenen zee ts to kunnen zien on stiet toen gelukkig op den kluilfokspaal die echter te licht voor hen bleek, waarom elk 'n uiteinde ervan opzocht. Zoo dreven ze geruimen tijd voort, zonder orgemerkt of gehoord te worden, totdat de iets verder visschende botter „U. K. 38", schipper Dub bele Bakker, een broe - van den schipbreuke- ling, tot redding aansnelde. Dadelijk hadden de opvarenden van de „38" de kor met loc* behooren (een waarde van eenige honderden guldens) losgegooid, toen zo laut maar niot te laat, het onheil bemerkt hadden. Intusschen was een sloep van de Taygeta" uitgezet en genaderd om behulpzaam te zijn, doch toen was de redding reeds geschied. Nog eeuigo uren zeilde de „U. K. 38" heen en weer om te onderzoeken of van den ver misten knecht Jelle Hakvoort iets te bespeuren was, maar het zoeken bleef, helaas, vrucht* loos. Op Urk treuren een weduwe en 5 jongo kinderen om hun goeden man en vader. Carnaval. Mijn schrijft uit 's-Bosch Z. K. 11 Prins Maknro, Toekn, Bonak. Hora, vertegenwoordigende dtn heer eu mees ter van het Reksnm, Z. K. II. Prins Amude- ro, Ricosti di Cnrimvallo, welke laatBte gelijk bekend is, wegens huishoudelijke aangelegen heden, die zich ook aan de Hoven wel doen golden, verhinderd was om zijn jaarlijkscli bezoek aan zijn geliefd Oedtldonk te bretge

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5