Gemengd Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken Correspondentie. Rechtzaken. 1 Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Y\ aalwijksche Stoomdrukkerij Adverteert in dit blad, als gij rust of slaapt, werken uwe advertenties voor u gramma te vermelden. Eindellijk zou men iets ten gehoore krijgen, de zangerB en zangeressen scharen zich zij aan zij, terwijl de directeur reeds klaar staat om de maat te slaan. Aller aandacht is naar voren getrokken vanwaar verschillende schoone stemmen het kerkgebouw doorgalmen. De mooie en reine liederen op 't programma vermeld, werden op voortreffelijke, ja zelfs op on verbeterlijke wijze gezongen. Het is niet onze bedoeling om in bijzonderheden te treden, alleen willen wij even aanstippen, dat de dooi de dames N van der Waals en J. Knijpers gezongen «topraau-solo's" een zeer diepen indruk op ons maakten. Bij elk lied neh&aldo de vereeuigiug een groot succes, wat ten dui- omdat hjj dezen winter zekere de W. met een sneeuwbui heeft raak gegooid. Wy hopen dat de uitspraak gunstiger moge zijn, in aanmer king nemend liet geringe feit en de gunstige reputatie van dezen oppassende jongeling, wiens levensloop tot een voorbeeld mag gesteld worden voor de jeugd van Kaamsdonk. CAPELLE. Een zeer treurig ongeluk had Maandagmiddag plaats in de Heistraat. Terwijl C. R. even ging drinken naar de pomp, stond het paard, gespannen voor een kar, waarop twee kleine kinderen stonden, onbeheerd. Het zoontje van A S. gaf het paard eeuige klappen dat daardoor in een grooten draf van het er begon te loopeu. Ongelukkig kwam het eene rad tegen een paal, waardoor de kar een heel telkens hierop volgde. Ook komt een bijzonder woord van lof toe aau den Heer Directeur, onder wiens leiding de Zangvereeniging zich tot zoo'n hoogeu bloei heeft weten te verhellen. Wij hopen, dat meergenoemde vereenigiug op den ingeslagen weg blijve voortgaan en wij twijfelen niet of ze zal dau nog wal een hooger peil van bloei bereiken. Vervolgens werd nog door den WelEerw. Heer Ds. Brumraelkamp het publiek uitnaam der vereenigiug dauk gezegd voor hunne trouwe opkomst en hij gaf als zijn wonsch te kennen, dut bij een volgende uitvoering niemand zou schitteren door afwezigheid. Jammer maar dat er onkelen onder zijn, die liui.ue onbeschaafdheid moeten botvieren door het aanhoudend trappen, hardschreeuweu enz. Zij, die zich daaraan hebben schuldig ge maakt behooren bij zulk eene uitvoering niet thuis. Dat dergelijke personen de uitvoering dezer Christelijke Zaugvereeuigiug niet meer bijwonen is zeer gewenscht. De lotelingen van de lichtirg van dit jaar, die bestemd zijn om tusschen 15 Meien 15 Juni e.k. voor korte oefening bij de militie te worden ingelijfd, en die verlangen van den werkelijkeu dienst te worden ontheven, of dat aan het gcziu, waartoe zij behooren of waarin zij zijn opgenomen, ot aan de personen in wieuB levensonderhoud zij voorzien een gelde lijke vergoeding uit 's Rijks kas wordt toege kend, kunnen daartoe strekkende verzoek schriften, zoo spoedig mogelijk, althans in den loop dezer maand, aan do bevoegde macht in te dienen De aanvrage om ontheffing of ver goeding, behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin terwijl aanvrage em vergoeding rechtstreeks behooren te worden ingezonden aan den Minister van Oorlog. DRUNEN- Naar men ons mededeeld ziju reeds 420 koeien voor de stoomboterfabriek aangemeld. BESOIJEN. A. s- Zaterdag vertrekken twee on2er inwoners de heeren A. Hurkmans, en Jac. Mndiol, per s.s. Statendam van Rotterdam naar Amerika, de eerste naar St. Francisco, de laatste naar Chicago. Het mog6 beiden in de nieuwe wereld wel gaan! SPRANG. Naar men ons uit goede bron mededeelt heeft het tastuur vau de vereenigiug voor een bijzondere school reeds pogingen in het werk gesteld om een bouwterrein te koopeu. VRIJI10EVEN-CAPPEL. Algemaeno ver gadering der vereeuigiug «HetGioeue Kruis" voor de Gemeente Capelle, Vrijhoeveu-Cappel, en Sprang, gevestigd te Vrijhoeveu-Cappel, op Vrijdag 9 Maart a.s des avonds 7 uur, in het Schoollokaal te Vrijhoeveu-Cappel, Aan de orde 1. Mededeelingeu van het Bestuur. 2- Wijziging van het Reglement. WASPIK, 2 Maart 1906. Ter aanvulling van vorige berichten omtrent het op 11 Juni a.s. te geven festival Kunueu wij melden dat het eere comité zal bestaan uit den heer P. N Dekkers, burgemeester, eere Voorzitter, leden de heeren F. Kniup Az. en J. H. Jockin, oud-burgemeesters, W. de Roou, Dr. Freericks H. Hagen Jr. II. de Roon en A. Schoenmakers. Bij de alhier gehouden verkoopiug van een perceel weiland, groot 5.17 H. A. van den heer G. van Alen te Tilburg is kooper ge worden de heer A. Timmermaus, landbouwer te Raamedouk voor den prijs vau f5960.— RAAMSDONK, 2 Maart 1906. Het schijnt in «het Broek" tegenwoordig niet erg pluis te ziju. Eenige dagen geleden werd er diefstal gepleegd bij zekeren Schellekens, thans is er weer een kruiwagen gestolen bij den land bouwer A. Vissers. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Hedenmorgen schrok het voor een karretje gespannen paard van den heer H. Zijlmaus van een voorbij komenden trein en sloeg op hol. Als een peil uit den boog rende het vurige paardje zonder beheerder over den weg en kon eerst na een kwartier afstand tot staan gebracht worden. Wonder boven wonder mag men het noemen dat het paard geen letsel bekwam en de met ffesschen beladen kar on gehavend bleef. Aan het postkai toor en de daarouder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de afgeloopen maand ingelegd f 8598 02 terug betaald f6424.22 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draogt het nummer 3183. De koepokinenting zal voor zooveel het Veer betreft plaats hebben op Zaterdag 17 Maart 1906 des namiddags ten 3 ure, in de voormalige openbare lagere school voor hen wier geslachtsnaam begint met AL en Zater dag d. a. v, voor hen wier geslachtsnaam begint met M—Z. Verledeu Woensdag had de aanwijzing plaats van het te" bouwen liefdegesticht annex scholen in tegenwoordigheid van den architect. Bij de aanwijziging waren ongeveer een vijftigtal liefhebbers tegenwoordig, zoodat bet te verwachten is, dat Woensdag a s. bij de aanbesteding een flink getal mededingers zal komen opdagen. De lotelingen dezer gemeente, welke zich hadden aangegeven om bij de Zeemilitie te wordon ingelijfd hebben er het dit jaar goed afgebracht. Van de vijf werden er vier inge lijfd met name H. W, Rijken, J. Peters, M A. J de Ruijter, en J. S. Schimmel, terwijl M. J. de Jong werd geplaatst bij het korps torpediBten. Hedenmiddag ontstond er een woorden wisseling tufscheu de gebroeders P. op de Bergen, die zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden, waaruit een woedende strijd ontstond. Wie als overwiuuaar uit het strijdperk trad weten we niet, evenn in wiedoirde ae worste ling het mooist grtatoueerd was. Een dure sneeuubal. Hedenmorgen eiBchte de Ambt. van het Openb. Ministerie drie weken opzending naar een tuchtschool tegen den 17 jarigen v. d. B. kinderen ouder het voertuig terecht kwamen. Dank zij de tijdig verleende hulp van P. Treffers en zijne echtgenoote, dio met inspanning van al hun krachten de kar ophe schen werden de kinderen spoedig eronder uitgehaald. Het zoontje van J. S. had in 't geheel geen letsel bekomen, doch dat van A. S. bekwam een groote hoofdwond* en werd in bewusteloozen toestand in de ouderlijke wouiug gedragen. Tengevolge >an die ver woudiug heeft het kind veel bloed verloren. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk luge roepen bij Dr. vau derMeulen. In deze week werd het paard gespannen voor een rijtuig van den fleer A. J. V. inde Heistraat tegen den groud gereden, doordat V. in vliegende Vaart voornoemd rijtuig pas seerde en het rad van het voorbijsuelleud voertuig in aanraking kwam met het paaid van den heer A. J. V- Door den val brak eene burrie midden door, terwijl de inzittenden voorover uit het rijtuig tuimelden wat tenge volge had, dut zij eenige kwetsuren am het voorhoofd opliepen. Toen de heer P. zich Woensdagmorgen naar zijn schuur begaf, kwam hij tot de on aangename ontdekking dat 4 volwassen konijnen van hem waren ontvreemd. Een spoor van de(u) dader(s) is niet te ontdekken. Dezer dagen had het kind van den land bouwer S het ongeluk vau een stoel te vallen met het ge\olg dat het een armpje brak. Geneeskundige hulp moest wjrdeu ingeroepen. De rederijkerskamer Vriendentrouw" alhier gaf Woensdagavond in de zaal van den Heer v. Dongen eene uitvoering, van welke wij mogen zeggen, dat zij uitmuntend geslaagd is, te meer daar een drama werd opgevoerd, 't ls voor jongelui niet zoo gemakkelijk do karakters, die in een drama voorkomen juist weer te geven. Dit stuk, getiteld «Een oudejaarsavond," werd buitengewoon goed ge speeld. Het daverend applaus, dat den wer kenden leden ton deel viel was welverdiend. 't ls daarom wel jammer, dat het aantal bezoeker» niet grooter was meer bezoeker» zou aanmoedigend werken op beu, die hun tijd opofferen, om de honoraire lede* nu en dan een gez.lligon winteravond te verschaffen Het nastukje »Eeu avontuur van Mijnheer Kikkerbil" wekte niet weinig den lachlust op en was eeue schoone voorbereiding voor de danslustigeu, om bij het bal, dat volgen zou, in prettige stemming te zijn. Dit bal was dan ook zeer geanimeerd. In den loop van den avond bracht de heer A. de Jong den werkenden leden den welver dienden dank camt-us de aanwezigen en wekte hen op om ep den iugeslagen weg voort te gaan, waarop de Voorzitter dank zei voor zijne opwekkende woorden. RAAMSDONKSVEER, 2 Maart- Een zoontje van A. v. Z. geraakte gisterenmiddag in de haven alhier. G. d- K- aldaar toevallig voorbij komende begaf zich onmiddellijk met eigen levensgevaar te water en mocht het genoegen smaken het kind, reeds geheel bewusteloos, boven te brengen. Eere den moedigen redder 1 Met genoegen kunnen wij melden dat onze dorpsgenoot dhr. J. U. Zijluians Hz. benoemd is tot onderwijzer aan een bijzondere R K. Schooi te Apeldoorn. Den benoemde onze felecitaties. DUSSEN, 1 Mrt. Het concert Dinsdagavond door de fanfare alhier gegeven, is uitmuntend geslaagd. De muzieknummers werden allen goed ten gehoore gebracht, zooals we dat van de fanfare gewoon zijn. De 4 comiiche nummers vormden echter het aantrekkelijkste deel van 't program. De heer Autoon Verhoeven Pz. oogstte met: «Jongens, ik blijf vrijgezel" maar vooral met: «Voor 't Vaderland", dat kranig voorgedragen werd, een welverdiend applaus. Doch onze komiek Berm, die welwillen l in plaats van den heer v. I optrad; die wegeuB ziekte verhiuderd was, was onbetaalbaar. En in «Hannes de Voddenraper" èu in Komieke lingen en Jurrioauen of de N.Br. wedstrijd koortB" deed hij nu eens het publiek ademloos luisteren en toezien, dau weer in luiden schaterlach uitbarsten om het meesterlijk weer geven van de leuke, rake zetten. Jammer, dat niet meer leden waren opgekomen, de afwezigen toch hebben zich een genot ontzegd, waar velen heel wat moeiten en geld voor over zouden hebben. Hopen we, dat de heer Berm op geen enkel program meer zal schitteren door afwezigheid want zulke kost smaakt steeds naar meer. Tot peëenagent voor de fabriek van Statendam voor Dassen en omstreken is be noemd de heer G. Verhoeven in plaats van den Heer J. vau Krimpen. De R. K- Mannenvereeniging «Ons Be lang" heeft een paar honderd vlugschriften «Gemengde huwelijken" ontvangen ter ver spreiding onder de parochianen. KAATSHEUVEL, 27 Febr. 1906 Kerkinbraak Een hier nog nooit voorgekomen feit, is deser dagen in onze parochiekerk geschied. Dieven, hebben in den nacht van Zondag op Maandag in de R. K. kerk ingebroken. Daar het geval zooveel mogelijk geheim ge houden werd in den beginne is het jl. Woens dag meer bekend geworden. De dieven hebben zien toegang verschaft door eenige ruiten uit te breken boven den biechtstoel vau den Zeer- Eerw. Heer Pastoor, waarop duidelijk de sporen zichtbaar zijn. Er werd hoegenaamd niets vermist en aan offerblokken of taberna keldeur zijn geen sporen van geweld te zien, zoodat de dieven zeker gestoord zijn. Een nader onderzoek brengt misschien meer licht. Vastenmcdltatieën. Dit jaar zullen in de drie parochiekerken van ons dorp de vastenpredioatieën gehouden worden als vólgtpar. Kaatsheuvel Pastoor Völker, par. Berkdijk WelEerw. Heer Joosten par. St. Joachim.moer Zeerw. Heer Kamp, Op alle drie plaatsen onder de Hoogmis van tien uur. De daders op het spoor. Verleden Woensdag ziju zekeren P. en j 1 Donderdag Mart. R. door onze Marechaussee gevankelijk naar 's Bosch vervoerd als verdacht de daders te ziju vau den schoenendiefstal eenige maanden geleden gepleegd bij Joh. Wijdemaus. Zoo wy vernamen is dit geschied naar aanleiding eener bekentenis gedaan door Bern. v. R. die omtrent Kerstmis levensge vaarlijk werd verwond, en nu noch in gsvaar van sterven is- Hij moet aau de politio bekend hebben, aau de genoemden diefstal schuldig te zijn en bovenbedoelde personen als zyu me deplichtigen hebben aan ewezen. Naar de waarheid van een en ander zul door de Justi tie een streng onderzoek ingesteld worden. Broodquestie. Door don Bakkersboud alhier is aan de schoenmakerspatroons een voorstel gedaan, tot wijziging der broodprijzen Tot heden betalen de knechts aan bun patroon voor het brood 17 cent per stu De patroon evenwel betaalt voor datzelfde brood 12 of 13 cent en ontvangt boveudieu nog 2% korting. De patroon hoort of ziet uouit iets van dat brood en heeft toch van elk brood 4 of 5 ceDt verdienste. Een massa knechts zijn er met een huishouden van 7 of 8 man, die 15 of 20 sims 25 stuks verbrui keu, eu alzoo verplicht zijn hun patroon die verdiensten te geven, die zij zelve konden hebben, wanneer zij het broo.1 zelf bij den bakker mochten betalen. Dank echter de ge dwongen winkelnering mag dat niet Is dit nu geen schreeuwende onrechtvaardigheid. Is dit geen terrein voor onzen nieuwen R. K. Volksbond Desertie. Een zekere D. W. thans als huzaar in gar nizoen te Roermond, was met verlof enkele dagen hier thuis. Toen het verlof echter om was, verkoos hij nog niet terug te gaau. Op verzoek van de militaire autoriteiten is hij echter door onze maréchaussées ingepikt en naar ziju garnizoen getransporteerd. Dienst. Heden heeft men hier kennis gekregen, dat de lichtiugeu 1903, '04 en '05 van de landweer (Inf.) van 18—23 Juni a. s. in de citadel kazerne to 's Bosch zullen worden ingedeeld, Verder, dat de lichtingen 1899, 1901 en '03 Inf. resp. 21, 28, 35 dagen voor herhalingsoe feningen zullen worden dpgeroopeu. •9T De misduad te Brussel. Weder is een arrestatie gedaan, in verband met den moord op de kleine eanne van Calck. De politie volgde te Brussel sedert eenigen tijd een man, die laar zeer verdacht voorkwam. Hij gaf op verscheidene plaatsen valsche namen op en deed zich eveneens ten onrechte als politiebeambte voor. Voor den rech ter van instructie gebracht, ontkende hij iets met den moord in de Zwaluwenstraat uitstaande te hebben. Hij had zijn valsche namen en kwaliteiten opgegeven om den moordenaar op te sporen ten einde de premie van 20.000 francs te verdienen. Toen hij daarna geconfronteerd werd met den schilder uit Laeken, herkende deze in hem den man, dien hij met de pakken had zien loopen, waarin vermoe delijk de beenen en de laarzen van het slachtoffer waren- Die verzwarende ge tuigenis bracht den man echter niet van zijn stuk. Eerst ontkende hij te Laeken geweest te zijn, later stemde hij dat toe, maar hij was niet in de straat geweest waar de schilder zeide hem gezien te ïebben. Toch schijnen er nog niet vol doende termen te zijn hem te beschul digen, echter houdt men hem voorloopig gevangen. De naam van den arrestant wordt door de justitie geheim gehouden. Rump in de Noordzee. Er valt nu niet meer aan te twijfelen, dat het Deensche stoomschip >Neptun:', ïetwelk op reis was van Cardiff naar Bremen en 4 Febr. op de bestemming moest aankomen, in het begin dezer maand in de Noordzee, nabij deEngelsche kust, met man en muis is vergaan. Op 6 Febr. werden door het Engel- sche visschersvaartuig »Successor" op 60 mijl ten Z. O- van Lowestoft ont moet een massa wrakgoed, tweescheeps- booten, scheepsbalken, verschansingen en twee reddinggordels, gemerkt: »ss. Neptun, Esbjerg". De scheepspapieren van de >Neptun" werden denzelfden dag opgevlscht door den stoomtrawler iChal lenger" en den 9en Febr. spoelden te Lowestoft wrakstukken aan, die stellig afkomstig zijn van de »Neptun". Daar er echter tegelijkertijd ook eenige stuks dood vee en een dood paard aan spoelden, gelooft men dat de »Neptun" is gezonken, na met een ander stoom schip in aanvaring te zijn geweest, want de »Neptun" vervoerde geen vee. Deze ramp heeft het leven gekost aan 46 personen, want behalve de equipage had de >Neptun« ook verscheidene pas sagiers aan boord en ongetwijfeld moe ten allen zijn omgekomen. VJjf kinderen verdronkea. Te Chatelineau, in Frankrijk, is het schip »La Récompense*, dat bij de brug van het Chatelet lag, door storm losgeslagen en afgedreven. Het stiet tegen andere schepen, die aan de kade gemeerd lagen, lek en zonk. De schip per en zijn vrouw waren afwezig en hun 5 kinderen, meisjes van 16. 13, 8 en 2 jaar en een jongen van 4 jaar, waren alleen aan boord. Er werden pogingen aangewend om hen te redden, waartoe een boot met 9 mannen van wal stak, maar vruchteloos, alle vijf zijn verdron ken. Een kleiner schip, dat door de >La Récompensé* aangevaren was, zonk eveneens. Daar was een moeder met haar twee dochters, 19 en 14 jaar oud, aan boord, die zich aan het touwwerk vastklemden en nog gered konden wor den. Een geheimzinnige moord. Een geheimzinnige moord is door het gerechtshof te München behandeld welke behandeling eindigde met een dubbel doodvonnis. In de voorstad Pasing ver dween, twee jaren geleden, spoorloos een schatrijke weduwnaar, Gramm genaamd, en het mocht niet gelukken zijn stoffe lijk overschot terug te vinden, ofschoon de justitie zich al sinds anderhalf jaar overtuigd hield, dat Gramm vermoord en bestolen was door het echtpaar Schelhaas, waarbij hij inwoonde. De ver denking viel op deze menschen, omdat zij kort na het verdwijnen van Gramm plotseling in goeden doen kwamen. Beiden werden gearresteerd, weer vrij gelaten en nogmaals in hechtenis geno men. Intusschen had de Badensche hoofdconducteur Marder, een neef van Schelhaas, een groot aantal kostbare effecten verzilverd. Daardoor werd ook tegen Marder een aanklacht ingediend. De verklaringen van de echtelieden Schelhaas waren in tegenspraak met elkaar. De jury verklaarde beiden schul dig aan den moord op Gramm en zij werden ter dood veroordeeld. De wegens heling vervolgde Marder is vrijgesproken. Een in stukken gesneden vrouwenlijk. Uit Deurne wordt aan de Meierijsche Ct. geschreven: Twee visschers hebben uit de Maas te Wandre (Luik) opgevischt een pakket, waarin bij onderzoek een vrouwenlichaam zonder beenen. In verband met de mis daad, voor welke men hier vermoedelijk staat, is gearresteerd te Luik op Quai d'Orban de 53-jarige Maria de D. Dins dagavond is men er achter gekomen dat het gevonden lijk was zekere Anna Jans sens, 43 jaar oud, afkomstig uit Deurne, sedert l Februari in dienst bij een in dustrieel te Ougrée. Maria de D. heeft inmiddels bekend dat AnnaJ. overleden is onder haar behandeling. Onmiddellijk had zij toen 't idéé om 't lijk in de Ourthe te gooien, doch daar zij 't alleen niet geheel dragen kon, hakte zij er de beenen af, sleepte eerst 't lichaam het huis uit en wierp 't in de Ourthe en deed daarna de beenen denzelfden weg volgen. Weer het mes Men schrijft uit Dongen d.d. 28 Febr. Gisterenavond heeft men zonder reden zekeren Ant. In 't Groen uit de Ooster- houtsche baan met een scheermes zulke diepe wonden aan den hals toegebracht dat hij bij Dr. Van Dortmund moest worden binnengebracht Deze oordeelde het noodzakelijk, hem de laatste H. Sa cramenten te laten toedienen. Heden middag is een zekere Jan Candro, 26 jaar oud door de maréchaussée van Rijen gehaald en geboeid weggebracht, welke verdacht wordt aan deze mishandeling niet vreemd te zijn. Weer de ellendige drank. Uit Wichen dd. 28 Febr. geschreven Heden-morgen circa 8 uur is door den goederentrein uit Nijmegen zekere T. v. M. arbeider »Woezik" alhier, overreden. Genoemde persoon maakte veel mis bruik van sterken drank. Van morgen toen hij het vee bij den landbouwer, waar hij in dienst was, verzorgd had, is hij naar de spoorlijn gegaan en toen de goederentrein vlak bij hem was is hij er voorgesprongen. Armen en beenen werden verbrijzeld, zoodat de dood on middellijk volgde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Eedactie. Met de plaatsing van de volgende regelen zult U mij ten zeerste verplichten. Bij de 1 1. missie, gegeven door eenige E*rw Paters Redemptoristen is alhier eene afdceliug georganiseerd van de onlangs opge richte vereenig ng te Rolduc door eeuige studenten aldaar, onder de zinspreuk „Militia contra dirissimum adolesceutis aevi hostem". Doel is niet om deze vereenigiug te laken, doch om eens aan te toonen, dat het voor de oumogeiijK Is; voucoinsn de statutun7 welke hiervoor ziju vastgesteld, na te komen Ik wil daarom slechts een der artikelen, waar uit de statuten bestaan, behandelen, en wel voornamelijk hetgeen in artikel 2, sub liter» b. pag 6. geschreven staat, hetwelk luidt: «Van i.'dereu jongeling, lid zijnde van deze vereeuiging wordt vereischt, dat hij naar beste krachten tegengaat het circuleeren vau slechte gravuren, prenten, prentbriefkaarten of andere zaken, die naar zedelijk opzicht ongeoorloofd of gevaarlijk zijn, streng die winkels te vermijden, waar zulke zaken aau het raam ziju uitgestald of in den handel worden gebracht. Velen zullen het met mij eens zijn, dat voornamelijk het bovenstaande, in genoemde artikel geuit, in onze gemeente of liever ge zegt te Raamsdouksveer. waar wij elkanders begunstiging behoeven niet na te komen is, of men zou hier te Raamsdonksveer het voor beeld der Hauze moeten volgen, door een coöperativeu winkel te openen, uitsluitend voor de jongelieden dezer vereenigiug, opdat zij niet in de gelegenheid komen, slechte lectuur, gravuren, etc. te koopeu. Stelt b. v. het volgende. Een lid dezer vereenigiug is ge hecht aau een merk sigaren, dat juist nergens te verkrijgen is, dan in dien winkel, waar men minder gepaste lectuur, prenten etc. \erkoopt dan mag zoo iemand niet in dien winkel gaan, om die sigaren te koopen, want volgens art 2. littera b. der statuten is hem dit niet geoorloofd. Veronderstelt, dat de zelfde persoon, in een winkel, waar men min der fatsoenlijke lectuur, etc. verkoopt, prach tige en zeer godvruchtige gebedenboeken ziel waaruit hy een geschenk wil koopen ter gelegenheid van eene eerste H. Communie of anderszins clan mag dat lid dien wiukel niet binnengaan, daar de staluten zulks ver bieden, en is dan van zelf verplicht of om vaD zijn geschenk af ie zien óf om bij een coucurrent hoogeren prijs te besteden. Is het niet belachelijk? Waar moet dat op den duur te Raamsdonksveer heen? Is het ieeds uiet genoeg, dat welgestelde burgers van Raamsdonksveer naar elders gaau om hunne iukoopeu te doen, omdat een neringdoende, belastingbetalend burg. r in zijn bedrijf door boven omschreven pressie wordt belemmerd Ik durf dau ook met luider stem verklaren, dat, wanneer wij 5 i 10 jaren verder ziju, en deze vereeuigiug hier nog bestaat, men te Raamsdonksveer veel oogendieuaars zal vin den, ofschoon er hier toch al genoeg zijn, die om den brood.) twee hesreu dienen, dat volgens het bekende spreekwoord onmogelijk is. I) mijnheer de Redacteur mijn dank voor de verleende plnatsruimte in uw geëerd blad. EEN BELANGHEBBENDE. Raamsdonksveer, Maart 1906. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor 't onderstaande eeu plaatsje hebben in Uw veelgelezen blad? Ik wilde 't even hebben over de uitvoering vande zaugvereeuigiug Hallelujah te Vrijhoeven- Capelle op Dinsdag 27 Febr j 1. Over 't heerlijk schoone, vdat deze zangvereeniging ons te genieten gaf zal ik uiet uitwijden. Och, wanneer ik iu krauteu de prachtigste verslagen lees over uitvooriugsu, waarmee 't publiek in zichzelf glimlacht, dan voel ik me onbekwaam woorden te vinden om den lof uit te spreken van wat ik gehoord heb. 't Is ook niet uoodig. Goede wijn behoeft geen krans. De naam van de Vrijhoevensche vereenigiug klinkt door den heeleu omtrek en zeker niet minder den naam van haren directeur L. A. Kooien vau Waalwijk. Maar waar ik 't over hebben wilde is dat enkele onwellevende aanwezigen 't aan het verdere publiek zoo moeielijk maakten om stil te geuieteu. Jk kan me niet begrijpen hoe iemand zich zóó in 't openbaar durft aanstellen Wat beweegt ze daartoe? Hebben ze geen gevoel voor zang? Neen 't schuilt geloof ik ergens ander». Als men daarbij leden ziet van de Zaugver eenigiug vau Loonscheu dijk, dau rijst 't vermoeden, is 't jaloesie om met meedwil te probeereu de uitvoering te doou mislukken? Fluiten, sissen en lawaai maken is laag hoeveel lager nog door leden vau een andere zangvereeniging. Ik dank U, M. da R. voor de verleende plaatsruimte. EEN DER TOEHOORDERS. Vrijh.-Capklle 2 Maart 1906 In een onzer eerstvolgende uummers, be giut ons prachtvol en boeiend feuilleton. Wij ontvingen van verschillende correspon denten verslagen betreffende de uitvoeringen van »Hall<ilujah" te Vrijhoeveu-Cappel en der rederijkerskamer «Vriendentrouw" te Capelle. We hebben alleen dat geplaatst, welke ons't eerst bereikten. X Baardwijk. Uw stuk, dat zoo niet geplaatst wordt, te laat ontvangen voor dit nummer. Kom liever zelfs maar eeus op ous bureau spreken, naar aanleiding uwer uitlatingen over ons bericht van 1.1 Woensdag. Aan hel postkantoor Waalwijk en, de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Februari 1906. Ingelegd f 8785.88. Terugbetaald f9945.48. Het laatste door da kantoor uitgegsieu boekje draagt het nummer 4502. De familie Driessen. Voor de rechtbank te Arnhem stonden vier leden van de familie Driessen, uit Didam, terecht. Ditmaal de 15-jarige Dina, de 17 jarige Gradus, de 19-jarige Theodora en de 22 jarige Willemiua, beschuldigd van verschil lende strooperijen. Het openbaar ministerie eischte ten aanzien der eerste twee beschikbaarstelling aan de regeering, tegen de laatste twee vier weken. Toen de officier er in zijn requisitoir op wees, dat het huisgezin zoo ongunstig bekend staat en de schrik van den omtrek is, kreeg d moeder, die aanwezig was, het zoo gewel dig up de zenuwen, dat er een oogenblik de grootste verwarring heerschto. Ten slotte moest men de gillende en met armen en bee nen slaande vrouw met stoel en al uit de zaal dragen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 10