ii mm er blaart L906. 29® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Glad. AN TOON TIELEN, Provinciaal Nieuws Uitgever: WÏNNF.NLAND. Waalwijksclie en Laii«cstraatsflie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f ()."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.9U. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtïntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2uiaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeor voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Dr. Knijper. Tel wordt uit Athene ge- Aan de schreven Na zorgvuldig Athene en omstreken te hebben in oogenschouw genomen, is Dr. A. Kuijper weer met frisschen moed de provincie ingegaan. De heer Kuijper verklaarde met zijn reis tot dusverre zeer ingenomen te zijn en vol belangstelling en bewondering voor wat hij had gezien hij gal ons een beknopt overzicht van zijn reis. In Klein Azië en het H. Land had Dr- Kuijper te kampen met zware zand- en modder- stormen en was de reis te paard en met wagen, ook al te voet, als de wegen te slecht waren, dikwijls niet zonder gevaar. Van uit Jaffa moest der karavaan zelfs hulp tegemoet gezonden worden en hield Dr. Kuijper er zijn intrede met zestien paarden. Ook de ontvangst op zijn reis en de personen waarmede hij in aanraking was gekomen roemde Dr. Kuijper zeernu hier was dit niet minder. Aan de Nederlandsche legatie werd een déjeuner aangeboden en een diner ter eere van dr. Kuijper gegeven, waar o.a aanzaten, de Fransche gezant, de Turk- sche gezant, graaf Bello, eerste gezant schapsecretaris aan de Duitsche legatie met hunne dames alsook de Duitsche en Engelsche gezanten. Dr. Kuijper had, bij afwezigheid van koning George, een langdurige audiëntie bij den kroonprins in diens paleis. Ook aan buitenlandsche zaken bracht hij ge- ruimen tijd door. Diners etc. werden aangeboden door de Fransche en Duitsche legaties, een soirée door de Engelsche, Buitenland sche Zaken etc. De Turksche gezant had het genoegen dr. Kuijper meermalen aan zijn tafel te gast te hebben. Daar hier iedereen in 't Oosten ten minste den knevel laat groeien, heeft dr. Kuijper ook zoo'n aanhangsel van manlijke kracht gecultiveerd en prijkt zijn bovenlip met een welverzorgde, niet te groote snor. Onderscheiding. De heer M. C. Brouwers te Tilburg is door Z. H- den Paus benoemd tot Commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote. Kath Soe. Actie. Het nieuwe vlugschrift Gemengde Huwelijken* is verschenen. Het zal zeker goede diensten kunnen bewijzen om bij de Katholieken de overtuiging aan te brengen, bij onze jonge mannen en jonge dochters in de eerste en voor naamste plaats, dat het gemengde huwelijk iets verkeerds is. Daarom zouden we willen, dat het op zeer ruime schaal verspreid werd. Niet alleen, als ergens door den omgang met Protestanten het gevaar voor een gemengd huwelijk ontstaan is, maar vooral als een paedagogisch middel, om den vasten wil bij onze jongens en meisjes aan te bren gen, in geen geval een gemengd huwelijk te zullen sluiten. De wil moet gevormd worden, en hieraan kan een doelmatige verspreiding van dit vlugschrift zeer meewerken. Het is daarom de plicht van ieder Katholiek, deze verspreiding zooveel mogelijk in de hand te werken en vooral zij, die grooten invloed in ruimer kring hebben, we denken hier, behalve natuurlijk aan onze Geestelijke Herders ook aan de Vincentianen zullen een schoon werk doen, hunne schouders onder dit zoo belangrijk werk te zetten. Laten we allen meewerken aan dit zoo schoone Apostolaat. M, Hofberichten. Het geschenk, door H. M. de Koningin aan H.H. M.M den Keizer en Keizerin van Duitschland aangeboden ter gele genheid van H. D. zilveren bruiloft, be staat uit een vierbladig kamerschut in stijl Lodewijk XIV, waarvan het raamwerk is vervaardigd door de firma H. P. Mutters en Zoon. De vier bladen van het schut bevatten aquarellen, voorstellende tafereelen uit t leven van den Grooten Keurvorst, tijdens zijn verblijf in de Nederlanden, o. a. de aankondiging door hem gedaan in eene vergadering van de Staten-Ge- neraal van zijn voorgenomen huwelijk met prinses Louise Hcnriette, dochter van den stadhouder Frederik Henderik De aquarellen zijn geteekend door de heeren prof. Van der Waay, Hoynck van Papendrecht, Willy Martens en Klinkenberg. Een harmonisch geheel weid hierbij verkregen door de medewerking van den heer Mesdag. Timor. Bij het departement van koloniën is heden ontvangen het volgende telegra fische bericht van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië Op Timer is de pretendent-Keizer van Sonnebait uitgeleverd en zijn alle hoofd personen van het verzet gevangen ge nomen, uitgezonderd de kornel van Tesnai. Geschenken De firma C. de Koning-Tilly, fabrikant van de »Oprechte Haarlemmerolie*, Achterstraat 13 te Haarlem, heeft ter gelegenheid van het 210-jarig bestaan der zaak in 1619 werd daar het medi cament uitgevonden, aan het Burgerlijk Armbestuur aldaar een ruime gift doen toekomen voor een extra-bedeeling aan de huiszittende armen. Ook de besturen van alle kerkelijke gezindten zijn in staat gesteld aan hunne verpleegden een bui tengewone bedeeling te geven- Hypotheekbanken De heer Frans Schaap Jr. deelt in Themis mede, dat hij bezig is aan een uitgebreid onderzoek naar de zaak van de Holl. Hypotheekbank. Hij is nog niet klaar, maar schrijft hij »tot mijn leedwezen moet ik reeds nu constateeren, dat mij bij mijn onderzoek tevens gebleken is, dat ook sommige andere hypotheekbanken, waarschijnlijk door concurrentie gedwongen, meermalen hypotheken afsluiten tot een hooger bedrag dan zij volgens de statuten ter leen mogen verstrekken en in ieder ge val te hoog in verhouding tot de waarde van het onderpand Deze gevolgtrekkingen meende ik te mogen maken, waar ik het bedrag van verschillende hypotheken vergeleek met de bedragen, waarvoor de desbetreffende onroerendegoederenhetzij bij publieke veilingen waren verkocht. »Ik veronderstel in het algemeen be lang te handelen door ook aan die ge vallen binnenkort publiciteit te geven, opdat het geldbeleggend publiek op den duur onderscheid zal weten te maken tusschen hypotheekbanken, die op zorg vuldige wijze de hun toevertrouwde gelden beleggen en die hypotheekbanken, welke op vrij zonderlinge manier hare verplich ting tot soliede belegging opvatten. Waalwijk, 3 Maart 1906. Stationchef. Met ingang van 15 Maart a.s, is be noemd tot stationchef alhier, de heer Dubben, thans te Langeweg. Benoemingen. Met ingang van 1 Maart is ten post kantore alhier benoemd als surnumerair der posterijen en telegrafie, de heer A. Corman van Zwolle. Met ingang van 4 Maart 1906 is de schrijver P. G. van 't Slot van Nij megen als leerling-telegrafist overge plaatst naar station Waalwijk, waardoor de telegrafist J 1 immermans thans hier werkzaam zal worden overgeplaatst naar een ander station welk hem nader zal worden bekend gemaakt. In den heer T. Timmermans verliest het station een zeer dienstwaardig be ambte die steeds bereid was een ieder behulpzaam te zijn. Kembrundt Hulde Wij wenschen er de aandacht op te vestigen, dat gedurende enkele dagen in de vitrine van het sigarenmagazijn »Wed. C. Holtgrefe* eenige proefdrukken in lijst van Rembrandt's meest bekende schilderijen zijn tentoongesteld. «Rembrandt aan het Volk» en liefstin den ruimsten zin, zoo bedoelt het »Het Centraal Comité» maar daartoe behoort groote deelnamede gelegenheid tot aanmelding is tot de algemeene ver gadering (die zeer binnenkort gehouden zal worden) bij den Heer Kakebeen te Waalwijk. Kantoorbedienden. Donderdagavond ten half negen uur hield de vereeniging van R. K. Kantoor- en Handelsbedienden op de zaal Musis Sacrum eene vergadering. De heer C. Th. v. d. Bergh opende ten ongeveer 8.45 uur de vergadering, heette allen welkom en constateerde tot zijn genoegen dat reeds vele nieuwe leden ter vergadering waren gekomen, zeer zeker een bewijs dat de vereeni ging sympathie heeft gevonden onder de kantoor- en handelsbedienden. Hierna werd overgegaan tot behande ling van het reglement. Na een lange vruchtbare discussie werd het reglement vastgesteld. Tevens werd besloten het bestuur samen te stellen uit zeven per sonen en de contributie vast te stellen op f 3.per jaar. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Benoemd werden de heeren C. Th. J. v. d. Bergh, H. D. J. Bouman, J. C. van Eijkelenhurg, H Verwiel-van Dun, Jac. Pulles, H. Driessen en J. van Mierlo Vastenpredieutie. De vastenpredicaties zullen dit jaar in onze parochie-kerk gehouden worden door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor Sprangers. Voetbalmatch. A.s. Zondagmiddag gaat onze voet balclub »Waalwijk Vooruit* een match spelen tegen »01ympia* te Vlijmen. Nationale Militie. Voor de nationale militie van dit jaar (lichting 1907) hebbeu zich aangemeld 43 loteliagen. 8 S. Thor. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende nieuwe dienst regeling van S. S. Thor. Ook worden Woensdag extra-veereizen van Geertruidenberg naar 's Bosch ge houden vanaf 14 Maart tot en met 31 October a.s. Vertr. v. Geertruidenberg. 's m. 3.30 uur. 4.— 4.15 Capelscheveer 4.30 Waalwijk (Drongelschev:) 4.45 Aank. te 's-Hertogenbosch ca 7. Vertrek van 's-Hertogenbosch naar bovengenoemde plaatsen 's middags 12 uur. PASSAGIERSTARIEF le Klasse 0.40 (enkele reis) 2e 0.30 Stierenkeuringen. De provinciale aanmoedigingsbijdrage voor het district Waalwijk bedraagt le Keuringsplaats Heusden, een le van f 40,een 2e van f 25,— en een Keizersveer Dussen 3e van f 25, 2e Keuringsplaats Waalwijk, een le van f 40,en een 2e van f 30, 3e Keuringsplaats Almkerk, een le van f 40,en een 2e van f 30,en zal het onderzoek plaats hebben op Don derdag 8 Maart alhier, op Maandag 12 Maart te Almkerk en Donderdag 15 Maart te Heusden. De tusschentijdsche keuringen worden gehouden District Waalwijk. Te Heusden op 15 Mei, 12 Juli, 13 September en 13 December, telkens des voormiddags te 10 uren. Te Waalwijk op 15 Mei, 12 Juli, 13 September en 13 December, telkens des namiddags te 3 uren. Te Almkerk op 16 Mei, 13 Juli, 14 September en 14 December, telkens des voormiddags te 10 uren. Duitsch tarief ran invoerrechten. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier verzoekt ons het navol gende in ons blad op te nemen, waaraan wij bij deze in het belang van den Handel en Nijverheid gaarne voldoen Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. No. 1601. Afdeeling 's-Gravenhage, Nijverheid en Handel. 21 Febr. 1906. Betreffende Duitsch tarief van invoer rechten. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. In verband met het op 1 Maart a.s. in Duitschland in werking tredende nieuw tarief van invoert echten heb ik de eer Uwe aandacht te vestigen op eene bekendmaking van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Staats courant van 16 dezer van den volgen den inhoud »De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft de eer in verband met het in werking treden op 1 Maart e.k. van het nieuwe Duitsche douane-tarief de navolgende officieele Duitsche kennis gevingen ter kennis van belanghebbenden te brengen Konigreich Preussen. Finanzministerium. Im Anschlusz an die früheren Ver- öffentlichungen wird erneut darauf hin- gewiesen, dasz die Tarifsatze und Vor- schriften des geitenden Zolltariffs nicht auf alle Waren Anwendung finden, die bis zum Ablauf des 28 Februar d. J. die Zollgrenze überschritten haben, son- dern gemasz Par. 9 des Vereinszollge- setzes vom 1 Juli 1869 (Bundesgesetz- blatt S. 317) nur auf diejenigen die bis zum 28 Februar d. J. (einschlieszlich) bei der zustandigen Zollstelle zur Ver- zollung, zur Abfertigung auf Begleit- sehein II oder zur Anschreibung auf Privatkreditlager angemeldet und zur Abfertigung gestellt werden dasz noch am 28 Februar die Abfertigung erfolgt, ist für die Awwendung des geitenden Tarifs nicht erforderlich. Aus der gesetzlichen Vorschrift ergibt sich unter anderem, dasz alle Waren, die bei Beginn des 1 Marz d. J. in öffentlichen Niederlagen, Privattransit oder Privatteilungslagern mit oder ohne amtlichen Mitverschlusz oder in den Bestanden fortlaufender Konten vorhan- den sind, desgleichen alle Waren, die zwar vor dem 1 Marz d. J. auf Begleit- schein I oder Begleitzettel und Ladungs verzeichnis abgefertigt, aber erst nach dem 28 Februar d J zur werteren Abfertigung angemeldet und gestellt werden, den Tarifsatzen und Vorschriften des neuen Tarifs unterliegen. Die Grundsiitze gelten auch für Waren, die nach dem geitenden Tarif Zollfrei, nach dem nuen aber Zollpflichtig sind Der Bundesrat hat beschlossen 1. Die Zolldirektivbehörden werden ermachtigt, schon von dem Inkrafttre- ten des Zolltarifs vom 25 December 1902 verbindliche Auskunft über die Anwendung dieses Tariffs mit der Mass- gabe zu erteilen, dasz die der Auskunft zu Grunde liegende Entscheidung fiir die Direktivbehörde unterstellten Zollbe horden vom 1 Marz 1906 ab bindend ist 2. bei der Auskunftserteilung ist nach den Bestimmungen, betreffend die Er- teilung amtlicher Auskunft in Zolltarif- angelegenheiten (Anleitung für die Zoll- abfertigung Teil II, 1.), zu verfahren 3. die Zolldirektivbehörden werden angewiezen, die bisher von ihnen nach dem neuen Zolltarif erteilten vorlaufigen Beantwortungen von Anfragen von Amtswegen nachzuprüfen und daraufhin in jedem einzelnen Falie dem Frage steller zu eröffnen, ob die Auskunft als rechtsverbindlich bestatigt oder ob Sie zuruckgezogen und durch eine anderweite verbindliche Auskunft ersetzt wird. Das Ergebnis dieser Nachpriifung ist dem Reichsbevollmachtigten für Zölle und Steuern zum Zwecke der Anzeige an das Reichsschatzamt zu zustellen 4. mit den 1 Marz 1906 treten alle auf Grund des geitenden Zolltarifs erteil ten amtlichen Auskünfte auszer Wirk- samkeit.* Terwijl omtrent den inhoud van be doeld tarief inlichtingen bij het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, als mede wat den landbouw betreft bij den directeur-Generaal van den Landbouw en overigens bij de Afdeeling Nijverheid en Handel van zijn Departement (Nieuwe Uitleg No. 13) zijn te verkrijgen, heb ik de eer U mede te deelen, dat over quaestieuse punten belanghebbenden zich rechtstreeks kunnen wenden tot de betrokken »Hauptstcuer directionen» in Duitschland, voor invoer uit Nederland met name die te Keulen en te Hannover. Deze »Hauptsteuerdirectionen« ver strekken in de laatste jaren op last van hooger hand aan hen die daartoe het verzoek doen, ook aan buitenlanders, zoogenaamde »verbindliche Auskünfte.* Eene inlichting, door een dezer Di rectionen vertrekt, verbindt de onder haar ressorteerende tolkantoren tot dat de aanvrager der inlichting bericht ontvangt dat de rubriekindeeling gewijzigd wordt. Het ware mij aangenaam, dat aan het bovenstaande door Uwe Kamer in haar ressort de noodige bekendheid werd gegeven. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. J. D. VEEGENS. Hoog water. De Beersche overlaat begon Vrijdag voormiddag 3 uur te werken en werkte om 8 uur voorm. met 17 cM. Het seinschot »om" is gelost. De stations Kuik, Grave, Raven- stein. Megen, Ooien en's-Hertogenbosch worden door de ambtenaren van den Waterstaat heden bezet. VRIjaOEVEN-CAPPEL, 27 Febr. Heden avond gaf de Zangvereeniging „Hallelujah» in de Geref. Kerk alhier een uitvoering, welke ook ditmaal, evenals vorige keeren zeer drnk bezocht werd. De stroom vuu het publiek was nu echter nog grooter dan bij een vroegere gegeven uitvoering, wnut alle plaatsen wareu bezet, terwijl nog velen zich moesten behelpen met een bekrompen staan- of zitplaatsje. Deze uitvoeringen werd geopend met het gezamelijk zingen van psalm 11: 1. Daarna trad de Weleerwaarde Heer Ds. Brummel- kamp op de tribune eu riep het trouw opge komen publiek uit naam der vereeniging het welkom toe. Tevens richtte spr liet beleefd doch dringend verzoek fot de toehoorders, dat zij toch vooral niet moesten rooken, (laai de bedorven ntmesfeer geen goeden invloed uitoefent ojj de Zangers en Zangeressen en meenende, dat het publiek daarvan overtuigd was, had de vereenigiug de beleefdheid aan zich voorbehouden om zulks niet op het pro- ir

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9