Nummer 21. Zondag 11 Maart L906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. Gemeenteraadsveigadeiing. ANTOON TIELEN, BEKENDM AKIN G Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. UlTGEV E R l De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en l.iisslraatsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnum oer 38. Advkrtïntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel INRICHTINGEN welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken Burgemeester en Weihouders der gemeente Waalwijk Irengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente—Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen ven J. J. van liooren te Waalwijk om vergunning tot het oprichten van een leer looierij, op het perceel gelegen te Waalwijk, kadastraal bekend in Sectie B No. 14S3. Op Zaterdag den 24 Maart 1906, des voormid- degs te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan om de bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dogen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge m-ente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, 10 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, K. de van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Licmpt. Waalwijk, 10 Maart 1906, Lezing. Naar wij vernemen zal de weleerw. heer Am. Suys, kapelaan alhier, Donder dag 22 Maart in de Doelen te Rotterdam voor het R. K. Leesgezelschap eene le zing houden over het H. Land, toege licht met tal van leerrijke lichtbeelden, betreffende de meest belangwekkende punten en voorvallen, gewoonten en eigenaardigheden van die H. Plaatsen. ZEerw. zal zich daarbij bedienen van een expresselijk voor dit doel aange schaft dubbel-sciopticon, dat de platen met eene grootte van 4 bij 4 M. op het doek werpt. Wij hopen met grond, dat kapelaan Suys na Paschen ook onze gemeente in de gelegenheid zal stellen de lichtbeelden van 't H. Land te zien. Teleloon. Van den directeur-Generaal der S S. is tijding ontvangen, dat het station WaalwijkBesoijen weldra aan het tele foonnet zal worden aangesloten. De thans bijgekomen nieuwe aanslui tingen zijnm 47 Gend Loos, van. 45 Iersel A. van, graanhandelaar, Haven. 46 Marks J. C., koperslager. Verplaatst. Met ingang van 10 dezer is de rijks klerk 2e klas G. A. Huvers verplaatst van de directie Rotterdam, naar de in spectie Waalwijk. Nat. Rembrandt Hulde. Maandagavond ten 8 ure zal in de achterzaal van het Hotel-Verwiel alhier eene bijeenkomst worden gehouden, van diegenen, die zich tot dusverre als lid hebben opgegeven. Aan de orde zal zijn le Vestiging van een plaatselijk comité of in vereeniging met omliggende gemeenten. 2e Benoeming van minstens drie Comité leden. De Lederindustrie. 11. Maandag werd, naar wij thans ver nemen eene vergadering van den Bond van Ned. Lederfabrikanten, gehouden- Aangezien men het niet noodig schijnt te oordeelen, ons blad, welker lezers er toch zeker belang bij hebben, als het blad uitkomende in het centrum van 't looiers- bedrijf, achten wij 't ook evenmin nood zakelijk een verslag dier vergadering te geven, te meer daar andere bladen Woensdagavond reeds in staat waren gesteld eensluidende korte verslagen hare lezers aan te bieden. Van bevriende zijde verzoekt men ons echter de aangenomen motie op te ne men, waaraan we in 't belang der zaak gaarne voldoen: De Vergadering van den Bond van Lederfabrikanten gehouden te Tilburg den 5 Maart 1906, Overwegende, dat de prijzen der hui den in 1914/ 5 zeer hoog geweest zijn, Dat de lederprijzen, hoewel iets ver hoogd, op verre na niet in evenredig heid tot die der huiden gestegen zijn, Dat meerdere prijsverhooging gebie dend noodzakelijk is, zal de lederin dustrie een eenigszins loonend bedrijven blijven, Gezien de prijsverhooging in het Buitenland, Wekt ieder in zijn kring op, tot meer dere prijsverhooging over te gaan, En draagt het Bestuur op om op groote schaal publiciteit aan dit besluit te geven. Voetbal sport A.s. Zondag speelt de voetbalveree- niging Waalwijk vooruit" een re vanche-wedstrijd tegen V.V.V. >01ympia Vlijmen" op het terrein te Waalwijk tegenover het station. Aanvang 27a uur Het belooft een interessante strijd daar beide partijen aan elkander ge waagd zijn. Sticrenkeuring. Op de Donderdag alhier gehouden Provinciale keuring van springstieren werden er 22 aangeboden, waarvan er 18 werden goedgekeurd. Goedgekeurd werden een zwartbonte, oud 17 maan den, van Jac. Bataille te Druneneen roodbonte oud 2 jaar van denzelfde een roodbonte, oud 18 maanden, van Joh. Vissers te Drunen een blauwb. oud 14 maanden van J. Smits te Waspik een zwartb. oud 17 m., van A. Kamp te Was pik; een zwartbonte, oud 16 maanden van Chr. Pullens te Baardwijk; een vaal bonte, oud 15 maanden, van wed. A van Huiten te Waalwijk; een vaalbonte oud 17 maanden, van B- Timmermans te Waalwijk; een zwartbonte, oud 17 maanden, van D Zijlmans te Vrijhoeven- Capelle; een zwartbonte, oud 16 maan den, van A. J. Verhoeven te 's Grevel- duin-Capelleeen zwartbonte, oud jaar, van Adr. Timmermans te 's Grevel- duin-Capelleeen zwartbonte, oud 16 maanden, van A. H. de Bruijn te 's Gre- velduin-Capelle; een vaalbonte, oud 20 maanden, van A. C. Ruitenberg te 's Gre- velduin-Capelle; 6. n zwartbonte, oud 18 maanden, van N. de Bie te Sprang een vaalbonte, oud 24 maanden, van Jac. Haverhals te Sprang; een zwartbonte, oud 16 maanden, van L. A. Rijken te Sprang; een zwartbonte, oud 22 maan den, van Dirk Vos te Sprang en een zwartbonte, oud 16 maanden van B. Verhoeven te Sprang. De le prijs van f 40 werd toegekend voor den zwartbonten stier van Dirk Vos te Sprang met 503/$ punt; de 2e prijs va af 30 voorden zwartbonten van Chr. Pullens te Baardwijk, met 45 punten; le reserve de vaalbonte van Jac. Haver hals te Sprang en 2e reserve de zwart bonte van Adr- Timmermans te 's-Gre- velduin-Capelle. Hoog water. Het water, dat thans meer dan ooit ten onpas komt, heeft wederom het Vlijmensch veld geinunderd- Den Bosch is van alle zijden weer van water om ringd. De tramdienst Vlijmen—Bosch is gestaakt. Ook de Baardwijksche overlaat is weer onder en hedenmorgen heeft de loop der trams weer tot groote schade en onge mak moeten ophoudenook de buiten polder zal weldra blank staan achter onze en aangrenzende plaatsen. Wat een zegen die Maasmond I Men schrijft uit Ooijen Niettegenstaande er te Maastricht in 4 dagen reeds meer dan een meter val is, blijft de Maas hier ongeveer stationair de peilschaal wijst een stand aan van 7.92 meter plus A. P., zoodat hier nog slechts 5 centimeter val is. Niemand kan dit verklaren. Men schrijft het dan ook algemeen aan de te weinige capaciteit van den nieuwen Maasmond toe, tenzij dan dat deze niet ruim genoeg is of reeds te veel verzand. In elk geval zijn de groote verwachtingen, welke men van dezen koesterde, om het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabant spoedig van het overtollige water te ontlasten alles behalve bewaarheid. Het is één zee van Grave naar Den Bosch en de schade is enorm groot. Onderwijzers examen. Voor het te 's-Bosch te houden examen tot het verkrijgen van eene akte van be kwaamheid als onderwijzer en onder wijzeres hebben zich aangemeld 87 man nelijke en 68 vrouwelijke candidaten. 23 mannelijke en 7 vrouwelijke hebben zich daarbij opgegeven-tot het verkrij gen van de aanteekening voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek en 6 vrouwelijke candidaten voor de aantee kening nuttige handwerken. Hond van Rijwiel Herstellers. In de laatst gehouden vergadering van den Bond van Rijwiel-Herstellers er. Handelaars in Nederland is het provin ciaal bestuur voor Noord Brabant als volgt saamgesteld Frans Sprengers te Helmond, Voorzitter. J. P. v. d. Bruggen te 's Bosch, Secretaris. Fr. Hexspoor te Tilburg, Lid. W. J. v. Dongcn-Raaij makers te Breda, Alph. G- v. d. Bichelaar te Eindhoven, W.J Simonis de Kok teRaamsdonkveer W. Verhallen te Osch, Th. Vlemmings te Geldrop, Jan de Wit te Roosendaal, A. C. A. Swagemakers te Heusden, Corn. v. Hooft Jr. te Zevenbergen, J. C. v. Thiel te Schijndel, C. Schijvens te Hilvarenbeek, H. v. d Sande Louwers te Best. BESOIJN. Donderdag middag had het dochtertje van den Heer K alhier het on geluk ouder een boerenkar te vallen. Door een gelukkig toeval bekwam het kind geen letsel. De moeder, die ooggetuige was van het ongeval, heeft het nog lang te kwaad gehad met den opgedaneu schrik Gisterenavond zijn onder voortdurenden Noordwestenstorm al de landerijen in den buitenpolder onder deze gemeente onder water geloopen, zoodat het vorkeer langs den Zo merdijk weder gestremd is. BAARDWIJK. Dezer dagen is de Heer Donkers schoenfabrikant alhier aangesloten met de Rijkstelefoon, dit is de eerste die hier telephonisch is verbonden; moge zijn voorbeeld navolging vinden. In onze gemeente komen z.er veel ge vallen van influenza voor. In sommige ge zinnen zijn 3 tot zelfs 4peiBonen lijdende aan die ziekte Gelu kig niet zooveel met doode- lijken afloop. De machines onlangs geplaatst bij den heer de Vries schoenfabrikant alhier zijn reeds ia wei king en voldoen uitstekend. 6 Maa t. R. K. Volksbond. Uit ver trouwbare brou vernemen wij, dat alhier po gingen in 't werk worden gesteld om te ge roken tot de oprichting van een R. K. Volks bond. Wij hopen, dat spoedig de wertcliedeu onder het vaan der Katii. Actie zullen worden ver eenigd. Van wege het Bestuur der St Paulus- Vereenigiug alhier worden pogingen aangewend om het meer en meer toenemende sparen nog steeds te bevorderen. Om het geregeld inbrengen van kleine be dragen te verkrijgen, koos men een geschikt middel. Onder degenen, die geregeld bij elke spaar- bankzitting (d.i. om de 14 dagen) een bedrag van minstens een dubbeltje hebben ingelegd, zal in de maand December een verloting plaats hebben, 25 gld. worden over een be paald aantal prijzen verdeeld, welke aan de gelukkige spaarders bij loting zullen worden toegewezen. DRUNEN Dinsdag a.s, ten 6 uur zijn de landbouwers uit Baardwijk uitgenoodigd tor vergade ing in de iougelingen-congregatie te Drnuen, ten einde ae voorwaarden vast te stellen waarop dezen zich bij de boterfabriek te Drunen kunnen aansluiten en om dan ge zamenlijk een stooraboterfabriek op te richten, SPRANG. Dezer dagen had de dienstmeid Ban den landbouwer L. Kijken het ongeluk door het uit den stal stappen te struikelen en hnar arm te breken. Dr. Van der Menlen van de Hoogevaart verleende de eerste ge neeskundige hulp. Woensdagavond hadden de leden der Chr. Zangvereenigiug «Excelsior" haar gewone Jaarvergadering. Gezellig brachten zij dezen avond door, er werd goed gegeten en ge dronken en tot afwisseling nu en dan oen stukje door enkelen der leden voorgedragen. LOONSCUEN DIJK. Woensdagavond had den enk le belhamels de brntaliteit een prikkeldraad dwars over den weg te spannen. Een paar jongens, die datir waren voorbij gekomen, hadden dit opgemerkt en waar schuwden een fietser die dezen gevaarlijken weg nog moest berijden. Daar de belhamels wisten dat deze persoon hier neg met zijn fiets moest door komen,, heeft men de ge dachten, dat het uit haat tegen dien persoon gespannen was. CAPELLE, 9 Maart. Tengevolge van den buitengewoon hoogen waterstand in de Maas mond is de gemeenschap met Dussen weder geheel verbroken. Zoover het oog reikt, ziet men éen groote waterplas, die weg en landerijen bedekt. Het zoontje van A. S. in de Heistraat, dat de vorige week bij een ongeluk, waarvan wij toen melding maakten, een gevaarlijke hoofdwonde bekwam, neemt nu sterk in beterschap toe. Er bestaat alle hoop op volkomen herstel. RAAMSDONK. 9 Maart 1906. Gister had alhier ten herberge van den heer W* van der Westen da inschrijving plaats voor het bonwen van een liefdegesticht annex scholen. De laagste inschrijvers waren o. f57988.— b. f43570.— W. Broens Tilburg, o. f55.600.— b. f45.200.— a. betenkent in massa. b- met weglating van boerderij en ge deelte gasthuis. Het werk is nog niet gegnnd. Gister avond storte de gedeeltelijk met pannen bedekte kap der in aanbouw zijnde woning van den beer A Zijlmans naar beneden Wonder boven wonder mogen wij het noemen dat hierbij geen menschenleveuB te betreuren zijn, wijl twee personen zich op de kap be vonden en verschillende om het gebouw. Zekere van Raamsdonk wist zich bijtijds te redden door in een sloot te springen, terwijl een jongen, die het gevaar te laat inzag enkele hoofdwonden opliep. Dezer dagen geraakten twee kinderen in een onbewaakt oogenblik te water. Bijtijds bemerkte de vader, die met zijn schip in de haven lag het ongeval, sprong te water en redde zoodoende beide zijner kinderen van een wissen dood. Des avonds huiswaarts keerende schrok het voor een wagen gespannen paard van zekeren v. A. van een hoopje zand en sprong op zijde, waardoor het voertuig omver sloeg en v. A. met zijn medereiziger, een man van 78 jaren op minder prettige wijze met de straatsteenen kenuis maakten. Naar omstandig bed u liep alias vrij goed af. De oude man was zoo geschrokken, dat hij zijne reis maar per voet aflegde. Naar wij kunnen melden hebben de agenten der verschillende suikerfabrieken kennis gekregen suikerbieten te cootracteereu tegen den prijs, voor zooveel deze streek be treft, van f9.50 de 1000 K.G. wat betreft den Biesbosch f 9.75 de 1000 K G. ger erwten, f 7-per 80 KG.id. van Gebroken Amerikaansche lijnkoek, fiO.— per 100 KG. en id. van Amerikaan sche lijnmeel, f 10.20 per 100 KG., alles, ingevolge de »Statuten», verhoogd met l°/0. Gebroken Amerik. lijnkoek en Amerk lijnmeel, aan gehalten 34 a 35, x 6 a 7.X94X 12. 6. Bestelling van gemalen Chilisalpeter en al dat meer mocht verlangd worden, voor zoover zulks voor gezamenlijken aankoop kan in aanmerking komen. 7. Mededeeling uitslag der analyses van de monsters uit de, sedert de vorige bekendmaking, aangekochte diverse arti kelen. 8. Rondvraag en sluiten. DUS8EN, 9 Mrt. Voor den tweeden maal van den winter is de w-g van Cupelle naar 't Capelsche Veer overstroomd door bovenwa ter, wat voor onze toch al zoo zeer geïs deerde gemeente heel wat komt vermeerderen. Een mooi getuigenis die wel vermeldeus. waard is, gaf dezer dagen Mr. Aalberse te Leiden van de pas hier opgerichte It. K Mauncnveroeniging «Ons Belang". Hij preeB haar als een modelvereeniging voor allo kleinere parochies en getuigde, dat uit hare Statuten een heerlijk frissche geest waaide. Algemecne vergadering der «Land- bouwvereeniging Raamsdonk (Dorp»)op Maandag den 12 Maart 1906, des avonds om half zeven, ten huize van Gezs. Floris te Raamsdonk (Dorp). DOEL: 1. Notulen van vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Ingekomen verzoek van den Heer Wouter Wagenmakers, te Dussen (>Peerenboom>), om lid te worden- 4. Uitkeering korting, (Boete voor te late levering); 1°. van 3den leverings termijn lijnkoek, (winter 1905 1906), f 0.15 per 100 KG. en 2°. van Ameri kaansche lijnmeel van Januari 1906, f 0.50 per 100 KG. 5. Betaling Supeiphosphaat (14%), f 2.57 per 100 KG.id. van Petersbur- KAATSHEUVEL, 10 Maart 1906. Terugkeer Missionarissen. Deze maand wordt alhier verwacht, den Zeer Eerw Pater Jos Sweens sedert een vijftal jaren missionaris in Afrika. Den 25 Maart komt hij te Marseile aan wal en heeft verlof gekregen, om, eer hij weer naar Al giers vertrekt, een bezoek te brengen aao zijn ouden vader en broeders te 's Bosch, en ook aan zijnen broeder Pastoor 8weeus te Berkdijk alhier, die zooals wij dezer dagen meldden, van de laatste U 11. Sacrameuten is voorzien. Hoogstwaarschijnlijk is ZEerw in gezelsohap van onzen dorpsgenoot, den Eerw Pater Ant. v. d. Wee sedert een tien tal jaren Afrikaausch Missionaris. Doch volkomen zekerheid hieromtrent be staat nog niet. Aan bet leveu wecrgegcrcn. Bestond voor 14 dagen het plan om de al bier bestaande plaatselijke Ziekenfonds, te ontbinden, met het oog op de te stichten Ziekenfonds vauwege den R. K. Volksbond, thans kunnen wij met zekerheid melden, dat dit niet zal gebeuren. Het bestuur heeft besloten vooreerst niet tut ontbinding en verdeeling der in kas zijnde gelden over te gaan. Den leden is ter kennis gebracht, dat de ziekenlonds blijft voortbestaan onder dezelfde conditiën als altijd geveest zijn. Voor vele bejaarde werklieden een ware uitkomst. Vooruitgang. Door B. en W. dezer Gemeente is aan den heer J. van Boeschoten Mr. smid te Dongen op eene door hem gedane aanvrage, verlof gegeven tot oprichting eener Bmederij te St. Joachimsmoer ouder onze gemeente op een perceel tegenover de R. K. Kerk. aldaar. Dit feit kan terecht als een eerste vooruitgnng in die parochie beschouwd worden. Er is nu in die parochie die al ruim 10 jaren bestaat nog nooit een bakker, kruideniers smid of flinke timmermansznak gevestigd ge weest. Daarom dan ook deze eerste onder neming veel Bucces toegewenst kt. SPRANG. Raadsvergadering op Woensdag 7 Maart des avonds 6J/j uur. Tegenwoordig de leden F. M. de Jong, J. Rijken, M. Vos, B. Verhoeven, J. C. Maijers en C. G. H. H. Meijer, tevens Voorziuer, en desccretatis J. L. van Santen De Voort.tter opent de veigadering en vei zocht den Secretaris de notulen te lezen der vorige vergadeiir.g. Deze worden onveranderd goedgek urd geteekend. Aan de otde van behandeling worden ge steld de volgende punten 1 Medideeling van het verslag, bedoeld in art 52 der Woningwet. De Voorzitter stelt voor dit ter Secretarie voor de leden ter lezing neder te leggen. Aangenomen. 2 Vaststelling van het kohier der honden-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9