Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBHABANTSCHE POST. Nummer 24 Donderdag 22 Maart 1906. 29® Jaargang. Eerste Blad. HTOON T I E L E N, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen gratis. BEKENDMAKING. Zij die Ach tegen het volgend kwartaal op dif blad abonneeren, ontvan gen de nog deze maand verschijnende nummers FEUILLETON. Afschaffing der tienden. U 1 T G E V E R w 4) ■■■-* '■-EEir.f-:"3." tr^im£SXgXS^S£3aS^r^aaame. - i' I IIHIMMB—aMBBB >^<2231 Wiialwijksclsf rn l.anssfraalsrhr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavon d. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco tc zenden aan den Uitgever. A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contractei) gesloten. Reclames 15 cent per regel StierenkeiiriiigiMi Dc Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekrnd le. dat de provinciale commissie voor de on dersteuning van Rijkswege vin de veefokkerij in Noord-Brabant, krachtens haar besluit van 7 Februari 1906 in den loop der maand April e.k. voor de geheele provincie, totdat einde verdeeld in twaalf districten, keuringen zal doen plaais hebben: n. THI1 EENJARIGE STIERF,N, waaronder zijn te verstaan stieren, die de melktanden nog be zitten en voldoende ontwikkeld zijn. b. van stieren met breede tanden en c. van stieren, behoorende aan veefokvereeni- gingen. '2e. dat de keuringen zullen plaatshebben: o a. 18 April te WAALWIJK, voor het Vile Dis trict Waalwijk, bestaande uit de gemeenten Almkerk c.a., Andel ca., Baardwijk, Besoijen, Bokhoven, Capelle, Drongelen ca, Drunen, Dussen c.a.. Engelen, Giesscn, Hedikhuizen c.a., Heesbeen c.a., Herpt c.a., Heusden, Meeuwen c.a, Nieuwkuik c.a Oudheusdet» c.a., Rijsw.jk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijhoeven—Cappel, W c.alwijk. Waspik, de Werken c.a., Werkendam, Woudri- chem en Wijk c.a. 3e. dat de keuriDgen zullen aanvangen telkens des voormiddags te elf uren. 4e. dat de aangifte van de dieren, waarmede men aan de keuringen wenscht te doen deelne men, moet plaats hebben op het uitvoerings terrein, één uur voor den aanvang der keuring. 5e. dat volgens de voorschrif en van art. 5 van het voor de Commissie vastgesteld re lementvan 21 Maart 1899, opgenomen in het provinciaal bijblad van 1899 No. 68, alleen zulke stieren tot de keuring worden toegelaten, die volgens het provinciaal reglement van 17 November 1898 (prov. blad van 1899 No. 2) gewijzigd bij besluit van 1 December 1899 (provinciaal blad van 1900 No. 1.) zijn goedgekeurd en wier eigenaars voorzien zijn van een certificaat, afge geven door het bestuur der gemeente, waar de stiet gehouden wordt, waai uit blijkt, dnt het dier, waarmede aan de keuring wordt deelgeno men gedurende eene maand in het district aan wezig is gpweest, op een gezonden stal staot en voor het gebruik als fokstier bestemd is. Voorts zal aan de Commissie moeien worder overlegd, eene verklaring van den Burgemeester hunner gemeente, bevattende de dagteekening waarop en het nummer waaronder de stieren in het stierenregister ter secretarie zijn ingeschre ven. 6e. dat voor elk der twaalf districten zijn uitgeloofd de volgende onderhoudsbijdragen a. Voor éénjarige stieren o.a. in het diets iet WAALWIJK eene bijdrage van f 120.en eene van f 100.— b. Voor tweejarige of oudere stieren o.a. in het district WAALWIJK eene bijdrage van f 120.—, eene van 1 100.— en eene van f 90.— Bijaldien aan eene veefokvereeniging eene onderhoudsbijdrage wordt toegekend, kun aan die vereeniging nog bovendien een extra bijdrage v»n hoogstens f 50 worden toegewezen. Aan viagen voor mededinging met stieren van deze vereenigingen worden zoo 6poedig mogelijk uiterlijk voor 1 Apiil e.k., ingewacht bij den Secretaris-Penningmeesler (C. J. J. Daniéls ie 's— Hertogenboscli) onder overlegging van de statuten en de naamlijst der leden, met opgave van het aautal vrouwelijke fokdieren, dat ïedei lid bezit. Waalwijk, 1 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, K. de van der Schueren. JACHT en VISSCHERIJ Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend dat vanaf heden ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanc - verzoekschriften om j»chten vischakten en kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één vigchtuig. Het is zeer gewensclr deze verzoekschriften ZOO SPOEDIG MOGELIJK en UITERLIJK vóór 1 April bij ons in tc zenden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. K. de \an der Schueren. de Secretaris; F. W. van Liempt. INRICHTINGEN welken gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun beiluit van 17 Maart 1906 aan G. C vaD der Heijden aldaar en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend tot hst oprichten van eene inrichting tot het vervaardigen van koolzuurhoudende wateien. Waalwijk, 16 Maart 1906. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, K. de van dc Schueren, De Secretaris. F, W. van Liempt. U I. Van de hand van den secretaris, den heer Th L. D. de Surmont de Bas Smeele, is thans bij de firma Antoon Tielen alhier het 4e jaarverslag van de bevindingen en handelingen der gezond heidscommissie te Waalwijk, verschenen. Uit dit hoogst interessante verslag hopen wij in dit en de volgende num mers een en ander onder de aandacht van 't publiek te brengen. Na personalia, huishoudelijke zaken, als vergaderingen enz., komen we aan de algemeene beschouwingen, waarmede we ditmaal willen volstaan, en 't welk wij zeer in ieders aandacht aanbevelen. Wij lezen daar Wanneer wij hier ons oordeel moeten zeggen over den algemeenen gezond heidstoestand in ons ressort gedurende het afgeloopen jaar, kan dit uit den aard der zaak slechts in zeer vage termen geschieden Immers de eenige officieele gegevens, die ons in dezen ten dienste staan zijn de geregelde opgaven van de voorkomende besmettelijke ziek ten, en de ons door H. H. Secretarissen der Gemeenten welwillend verstrekte op gaven omtrent de sterfte, enz. (waar voor wij bij dezen gaarne onzen besten dank betuigen.) Afgaande dan op deze gegevens en op hetgeen verder tot onze kennis kwam, meenen wij te mogen constateeren, dat de algemeene gezondheidstoestand in ons ressort over het afgeloopen jaar niet ongunstig was- Eene restrictie moeten wij maken en wel ten opzichte van de sterfte der kinderen beneden het jaar. Evenals in ons vorig verslag moeten wij ook thans weer vermelden, dat de kindersterfte in de meeste gemeenten zeer hoog moet worden genoemd. Ge middeld bedraagt dit cijfer voor geheel Nederland bijna 16°/0. Ofschoon dit cijfer, vergeleken bij verschillende andere landen en steden reeds alles behalve gunstig mag worden genoemd (in Noor- Naar het Duitsch door J. M. S. Hij was een net, joviaal oud heer, dronk de gezondheid der beide vrienden, drong er op aan hun bier uit te drinken met de bemerking, dat de waard toch ook wat ver dienen wilde. „Over die verdiensten ben ik nieuws gierig'", bromde Harten stil voor zich heen en hij onderdrukte een diepen zucht door een Hinken teug uit zijn glas. Vineta bemerkte met de grootste verba zing die opvallende stilte van den zoo straks nog zoo drukken Dokter Niel. Zij kon zich die absoluut niet verklaren. Thans viel het haar in, dat die verandering al ingetreden was kort voor het binnentreden van den tuin. Zij verzon van alles, om de oorzaak te ondervangen, doch te vergeefs. Zij wist waar schijnlijk ook niet, dat er iets in de wereld was, dat men met den onaangenamen naam van n den dalles" bestempelde. Eindelijk echter, als had zij een inval, wendde zij zich tot Niel en vroeg hem: „Hebt u tandpijn, mijnheer de dokter?" Niel haastte zich, dit te ontkennen. „Waarom is u dan op eens zoo stil?" Met schrik bemerkte Niel, dat opgemerkt werd, dat hem iets drukte, om nu de aan dacht daarvan af te leiden en tegelijkertijd als goed veldheer zijn terugtocht te dekken, antwoordde hij, dat hem iets gewichtigs was ingevallen, wat hij nog heden met zijn vriend wilde bespreken. En om nu verdere naieve vragen van Vineta af te snijden, bracht hij gesprek op het weer en omzeilde zoodoende de klip, waarop het schipbreuk- lijden voor de beide vrienden voor later voorbehouden was. Terwijl hij zich dus zoo van Vineta moest laien plagen, had zich oom Nath wat nader met Harten ingelaten. Door eer. uitlating in het gesprek ont dekte hij, dat deze ingenieur was en zich in Berlijn ophield, oui eene betrekking te zoeken. Bij deze ontdekking nam oom Nath den jongen man wat nauwkeuriger op. Die opname moest hem zeker bevredigd hebben want hij stelde zich daarna voor als eige naar van eene machinefabriek eu vro, g Harteu, hem dezer dagen eens te omen bezoeken, daar hoogstwaarschijnlijk voor Harten wel eene betrekking in de fabriek was te vinden. Deze was natuurlijk hierover zeer ver heugd, beloofde zeker te zullen komen en wierp hierbij een schuehteren blik op me juffrouw Elise. Doch deze was geheel en al in Niels vertelling verdiept en zag dezen zoo vast aan als wilde zij zijn trekken vast in haar geheugen prenten. De koffie was gedronken Ooui Nath spoorde tot vertrekken aau het „groote oogeublik" was gekomen. „Kelner-betalen 1" nep Oom Nath. Niel trad zijn vriend krachtig op den voet. Deze, in de vreugde over het door den heer Nath geopende vooruitzicht, dacht in 't geheel niet meer, dat er naar betaling vragende kelners waren en uitte du« op het trappen van zijn vriend een vrij luid „au 1" „Pardon, heb ik je gestooten, mijn waarde vriend", zei Niel met galgenliefheid". „De heeren vergezellen ons toch vroeg oom Nath thans plotseling. „Vier glazen bier maakt zestig cent wegen en Zweden 9%, Schotland 10°'o> Ierland 12°/o, Parijs 10°/0, Rome 12%) wordt het in dc meeste van ons ressort verre overtroffen. Zoo vinden wij in het afgeloopen jaar voor Raamsdonk 24.66 (een cijfer, dat intusschen nog gunstig afsteekt bij de twee vorige jaren, toen het respectievelijk 34,16 en 32 was) Capelle 22,36, Dongen 22,43, Loon-op- Zand 20,13, Waalwijk 19,44 pCt. enz. Verschillende factoren beheerschen voorzeker de sterfte der zuigelingen, een voorname is de welstand. Maar ook de invloed van de woning en woonplaats (in de stad of op het land), van de grootte van het huisgezin en van den tijd, dien de moeder aan haar zuigeling besteden kan, komt zeker in aanmerking. Voor verreweg het grootste deel ech ter dragen voedingsstool nissen de schuld van de sterfte der kinderen, en deze worden op hare beurt veroorzaakt door het gebrek aan het natuurlijk voedsel voor den zuigeling, de moedermelk. Het is een bekend feit, dat daar, waar nog de goede gewoonte bestaat, dat de moeders zeiven hare kinderen voeden, de kindersterfte het geringst is. Ook in ons ressort meenen wij de groote kindersterfte te moeten toeschrijven aan het meer en meer in onbruik geraken dezer gewoonte Om zooveel mogelijk de moeders op het groote belang dezer zaak te wijzen en hen aan te sporen den plicht te vol brengen, dien de natuur van hen eischt, heeft de Gezondheidscommissie een bro chure samengesteld, waarin raadgevin gen en wenken omtrent de voeding van zuigelingen worden gegeven, maar in de eerste plaats op het groote voordeel van de moedermelk wordt gewezen. Zooveel mogelijk zal deze brochure gra tis onder de moeders worden verspreid. Een andere voorname oorzaak van de morbiditeit en mortaliteit in ons ressort is de tuberculose, zooals wij ook reeds in ous vorig verslag opmerkten Binnen kort zal op verzoek van den Heer Hoofdinspecteur een uitgebreide enquête worden ingesteld naar het aantal der veroorloofde zich de kelner op te merken. De beide vrienden waren eveneens opge staan. Harten stond daar in doodelijke verlegen- beid en hij wendde zich tot den kelner, in plaats van oom Nath en zei heel devoot tot hem. Als u 't ons veroorlooft, willen wij gaarne de eer hebben I" De kelner zag hem verbaasd aan. „Hij wilde zich die zestig cent tot een eer aanrekenen Dat veratoud hij niet en merkte derhalve met een vrij dom, maar toch lachend gezicht op „Ik meen vier glazen bier maakt zestig cent Harten, wiens verlegenheid door zijn „faux pas* nog grooter werd, zette een niet minder dom gezicht als de kelner en stamelde: Verontschuldig mij, ik meende en zich vol wanhoop tot oom Nath wendende, om dien te helpen in het aan trekken van zijn zomer-d^mi, zei hij vast besloten Dan krijgt u van mij dus dertig ceut." „Ik P" sprak oom Nath en zag hem verwonderd aan, „waarvoor dan Niel had nog een paar woorden met Vi neta gewisseld, daarbij was hem echter niets ontgaan en niet minder verlegen dan Harten, beet hij den kelner toe „Wij blijven nog 1 Brengt nog twee gla zen bier 1 „Die kerel brengt er ons telkens nog dieper in," dacht Harten, terwijl de kelner verdween. Doch met de laatste woorden van Niel was het ergste gepasseerd. Deze verklaarde verder, dat hij nog beslist iets met zijn vriend Harten moest bespreken. Oom Nath met de beide dames namen af scheid, Vineta met geen al te vriendelijken blik op den tandarts, daar deze z'ch nog niet zooveel voor haar interesseerde, dat hij baar thuis bracht. Hij had dan toch kun- tuberculose-gevallen, naar de oorzaken en de factoren die in ons ressort op de verspreiding der tuberculose den mees ten invloed hebben. Moge deze enqèute er toe bijdragen ook de middelen te vinden, om deze gevreesde volksziekte zooveel mogelijk in haren voortgang te stuiten. Ten slotte mogen wij met genoegen constateeren, dat onze verhouding tot de gemeentebesturen steeds een zeer goede was, en brengen wij gaarne onzen dank aan allen, autoriteiten en particu- ieren, die ons door inlichtingen of op andere wijze van dienst zijn geweest, terwijl wij ons ook voor het vervolg, ten zeerste in diezelfde welwillendheid aan bevelen. Een zeer belangrijk wetsontwerp is zooals wij reeds mededeelden, bij de Tweede Kamer ingekomen en wel strek kende tot afschaffing der tienden, dat is van de zakelijke verplichtingen des grond eigenaars om een evenredige hoeveelheid van vruchten aan een derde af te staan. De nadeelen van dezen last, welke op den bodem rust, zijn reeds lang erkend, zoodat verschillende maatregelen zijn beraamd om de tienden te doen ver dwijnen. Volgens het Burgerlijk Wetboek zijn alle tienden, die na invoering van dat Wetboek (1838) zijn gevestigd of voor behouden, afkoopbaar, ook al is het tegendeel bedongen. De toen reeds be staande bleven dus gehandhaafd, maar op hun afschaffing is, na 1848, herhaal delijk aangedrongen. Als overgangsmaat regelen zijn daarna eenige wetten uitge vaardigd, welke alle tienden afkoopbaar stelden een van 1849 voor de staats domeinen, een van 22 December 1865 voor het kroondomein en een van 12 April 1872 voor alle vóór 1838 bestaande rechten van dien aard. Men hoopte dat aldus allengs de tienden geheel zouden verdwijnen. In de eerste 10 jaren werd voor meer dan 7 1/2 millioen afgekocht maar in de volgende 21 jaren te zamen nen weten, waar zij woonde en eenige oogenblikken later zaten de beide vrienden alleen. Stilzwijgend keken ze elkander aan. De kelner bracht het bier Hij zettt het op tafel neer en bukte zich dan snel voorover. „Daar heeft mijnheer Nath zijn zakdoek verloren," zei hij, dat onontbeerlijk lapje goed van den grond oprapende. „Kent u dien heer," vroeg hem Harten. „O, zeker, hij komt vast alle middagen hier." „Ook dat nog 1" bromde Niel en wenkte den kelner heen te gaan, waarna hij zich tot Harten wendde „Hebt gij dan werkelijk geen geld „Neen, geen cent 1 Ik dacht dat gij nog wat liadt I" „Geen halfje „Ja wat dan gedaan „Nu kan ik hier mijn horloge nog niet eens tot pand geven we liepen dan groot gevaar dat mijnheer Nath het vernam en door hem Vineta. Het is verschrikkelijk," steunde dokter Niel. Harten zuchtte diep. Wat moeten wij doen Hebt ge dan waar lijk geen geld meer „Niet éénen penning 1" „Een verduivelde situatie 1" bromde Har ten, en dat door jouw schuld, door jouw lichtzinnigheid 1" „Gij hebt nog wel recht over mijn lichtzinnigheid te klagen gij. die aan deze lichtzinnigheid een betrekking te danken hebt." „Dat is alles nu goed eu wel, als wij hier maar eerst vandaan waren. In een restaurant te zitten en niet weg te kunnen. Een ellendige pech 1" Onze beide vrienden beraadslaagden met de ernstigste gezichten der wereld, hoe zij uit die verlegenheid zouden komen. Einde lijk dacht Niel aan zijn sigirenhandelaar. Zij kwamen nu overeen, dat Niel een huurrijtuig zou nemen, naar den bewusten sigarenhandelaar zou rijden en dezen onder overlegging van zijn horloge om een klein voorschot van tien mark zou vragen. Har ten zou intusschen hier achterblijven. „Ik laat u mijn vriend als botgge moogt hem, als ik soms niet terugkom, gerust voor alles afzetten", zei Niel schert send tegen den kelner en bij reed weg. Harten bleef als onderpand in 't café terug. II. De beide vrienden waren op de ons - digste manier iu deze geldverlegenheid raakt. Dokter Niel genoot de ondersteuning van een ouden oom. In het vertrouwen, dat dit zoo zou blijven, had hij kamera gehuurd en zich als tandarts gevestigd. Zijne practijk bestond tot h nog ner gens anders in dan in hit wachten op patiënten. De tanden zijner medemenschen waren zoodoende een bijtend schotschrift op het porceleinen schild voor zijne deur, op welk schild met sierlijke letters stond „Hier worden tanden geplombeerd, ingezet, enz." Maar dat alles geschiedde eigen lijk „hiei* niet, tenminste op een paar hooggewaardeerde uitzonderingen na. Nu ging dat alles goed, zoolang „oompje lief" geld zond dit bleef echter op een ge geven oogenblik weg, en inplaata daarvan was zijn vrieud Harten gekomen, die, zonder betrekking zijnde en ook geen pri vaat verenogeo bezittende, bij zijn vriend zyn intrek genomen had. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1