Derde Blad. Het Geillustfeerd Zondagsblad binnenland. Provinciaal Nieuws BUITENLAND. Amerika. België. Frankrijk Spanj Duitschland. Zweden. Turkije. NIEUWS UIT KAATSHFUVEl. Kerknieuws. Rechtzaken. flunimer 27. Zondag 1 April 1906. 29e Jaargang van dit blad bevat een keur van prachtige, pakkende gravures over den vreeseli.jkeu mijnramp te Cour- rières, den watersnood in Zeeland. Het Zondagsblad, dat men voor den luttelen prijs van 37V2 cent per 3 maanden, of 3 cent per week (fr. p. p. f 0,45) bij ons blad ontvangt, moest in geen enkel huisgezin ontbreken. Het wordt steeds belangrijker. Geen illustratie geeft zoo iets voor zoo weinig geld. Men vrage eens proefnummers. e. N C BOERENBOND Afdeeling f 3547,50 f 6830,40 f 10377,90 f 4513,50 f 5864,40 92,23 5,94 86,29 f 3630, f 2140, f 442, f 5328, f 200,63 f 6,75 1048,84 862,21 2,36 74,44 6,93 13,98 186,63 De Echo van kei Zuiden De groote Kolenstaking schijnt nu on vermijdelijk te worde". Het Central News- Agentschap weet te melden Met het oog op de mislukking der po gingen om op de gecombineerde conferentie van mijnwerkers eu mijneigenaren, Dinsdag 11. gehouden te Indianapolis, tot overeen stemming te komen over een nieuwen loou- standaard, wordt het uitbreken van de sta- king verwacht. De overeenkomst, welke de huidige lootten regelt, eindigt Zaterdag a.s., en men vreest dat door 225.ÜUÜ werklie den in de bekkens van bitumineuze kool in Illinois, In liana en Pennsylvauië het werk zal worden neergelegd." De kamer nam gisteren met 78 tegen 60 stemmen het voorstel aan, waarbij aan de regeering een crediet van 5 millioen francs wordt toegestaan voor aaukoop van nieuwe snelfuurkanonuen, als eerste termijn voor een crediet van ongeveer 25 millioen. Nog steeds komen officieren voor de rechtbank, die weigerden kerkdeuren open te breken. Gisteren is kapitein Corderi- Fologne voor een dergelijk feit door den krijgsraad vrijgesproken maar de minist r stelde hem op non-activiteit. Te Valence kon, zoo gemeld wordt, de boedelbeschrijving niet plaats hebben, omdat de Protestanten de Katholieken on dersteunden in hun verzet. Van de getuigenverklaringen voor het parket te Lens, dat het onderzoek uaar de oorzaak der ramp voortzet, is vooral belangrijk die van een mijnwerker Vincent, die in schacht 3 werkzaam was. Hij ver klaarde, dat men het vuur reeds den 5en Maart had ontdekt, en toen terstond maat regelen had genomen om het te bestrijden. Hij stelde toen voor daarvoor een maatregel te nemen, die een wijziging ia de ventila tie ten gevolge zou hebben, maar daar dff uitvoering van dit plan het werk in schacht No, 4. eenige dagen zou hebben doen stil liggen werd het niet toegepast. Vreeselijk als het waar is De gedelegeerden ter Marokko conferen tie beginnen naar huis te verlangen een goed teekeu. Over de voornaamste geschil punten moet men het nu eens zijn en de opstelling van het slotprotocol wordt niet meer dan als een bloote formaliteit beschoud. De heeren zijn dan ook begonnen zich te laten kieken, zeker om een aandenken van de langademige besprekingen mee uaar huis te kunnen nemen. De correspondent van de Matin zegt Duitschlaud heeft door zijn waarlijk ver zoenenden geest bewezen, dat het de kar lelijke betrekkingen met Frankrijk hooger schat dan een diplomatieke overwinning in Marokko. Dezelfde correspondent vroeg ver schillenden gedelegeerden naar hun meening, A:len waren voldaan over het werk der conferentie en spraken de beste wenschen uit voor den vrede van Europa, Dinsdag zal de conferentie met g.heele overeenstemming eindigen. In den Rijksdag verdedigde de Rijkskan selier de instelling van een zelfstandig de partement van koloniën, waartegen het centrum gekant is. Bij stemming bleek het huis onvoltallig. De regeering heeft een wetsvoorstel in gediend tot den aankoop van de watervallen des rijks, ten, einde op die wijze electrische tractie op de spoorwegen te kunnen iovoe- ren. Men berekent de kosten op 5 milli oen kronen. Onder verdenkiug van aanstichting van den moord op Redwan Pascha zijn in hech tenis genomen de ceremoniemeester Abdul Resak en zijn broeder generaal Schamyl Pascha. Hun geheele familie, uit 52 per sonen bestaande, is alvast op een boot ge zet en wordt naar een onbekend oord ver bannen. De sultan heeft concessie verleend voor de electrische verlichting van Jeruzalem en den aauleg van een electrische tram van Jeruzalem naar Bethlehem en Betbanie, die waarschijnlijk doorgetrokken zal worden naar Jericho en het graf van Mozes. Deze tram moet via den Olijfberg loopen. Arbeidscontract. Eindelijk na een vierdaagschen strijd, over het boete-artikel in het arbeids contract-ontwerp, is de kamer door dit artikel heen gekomen, met hoogst-inte- ressante debatten vooral voor de juristen. Maar aangezien onze lezers nu zoo wei nig aan die juristerij doen, zullen we hen niet vermoeien met een overzicht uit die debatten waaraan onze afgevaardigde mr. J. Loeff thans een belangrijk deel nam, noch van die amendementen die bij tientallen werden ingediend. Het slot was dat de meeste en voor naamste amendementen werden verwor pen, en aangenomen met 67 tegen 8 stemmen het regeerings-artikel dat thans luidt »De werkgever kan slechts boete stellen op de overtreding van bepaalde lijk aangeduide voorschriften van een reglement, mits de boete in dat regle ment, zij aangegeven. >De overeenkomst, waarbij boete wordt bedongen, wordt schriftelijk aan gegaan. »De overeenkomst of het reglement, waarbij boete is bedongen, moet nauw keurig de bestemming der boeten ver melden. Zij mogen noch onmiddelijk, noch middelijk strekken tot persoonlijk voordeel van den werkgever zeiven of van dengene, wien deze de bevoegd heid heeft verleend den arbeiders boete op te leggen. >Iedere boete, onverschillig of zij in een reglement of in eene overeenkomst voorkomt, moet op een bepaald bedrag gesteld zijn, uitgedrukt in de munt, waarin het loon in geld vastgesteld is. >Binnen eene week mag een arbeider geen hooger bedrag aan gezamenlijke boete worden opgelegd dan zijn in geld vastgesteld loon des arbeiders voor éénen dag. Geene afzonderlijke boete mag hooger dan dit bedrag worden gesteld. »Elk beding, strijdig met eenige be paling van dit artikel, is nietig. Echter mag, doch alleen ten aanzien van ar beiders, wier in geld vastgesteld loon meer dan vier gulden per dag bedraagt bij schriftelijk aangegane overeenkomst van de bepaling van het derde, vierde en vijfde lid worden afgeweken. Is zulks geschied, dan zal de rechter steeds be voegd zijn de boete op eene kleinere som te bepalen, indien de opgelegde ïem bovenmatig voorkomt. Onder het stellen en bedingen van boete in den zin van dézen titel wordt begrepen het bedingen van straf, gelijk bedoeld bij de Tiende Afdeeling van den Eersten Titel van dit boek, door den werkgever tegenover den arbeider.* liet Dof. H. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben Vrijdagmiddag een kort bezoek gebracht aan de technische hoogeschool te Delft. Commissaris der Koningin in Zeeland. Tot commissaris der Koningin in Zee land is benoemd mr. H. J Dijckmeester, secretaris-generaal bij het departement van Binnenlandsche Zaken. Burgemeester van Rotterdam. Tot burgemeester van Rotterdam is benoemd mr A. R Zimmermann, bur gemeester van Dordrecht. De jongere koers. Merkwaardig mag een uiting genoemd worden, die de heer Schapet bezigde in het Kamerdebat van Dinsdag. Tegenover den heer Van Nispen, die den sociaal-demokratischen afgevaardigde in tegenstelling bracht met een buiten- landschen partijgenoot van naam, liet de heer Schaper zich ontglippen: >Wull- schlager is slechts een zeer gematigd demokraat; wellicht zouden de katho lieken, in deze Kamer zittend, in het buitenland den indruk maken van anar chisten". Nu moet men deze woorden niet let terlijk opnemen. De kans, dat de voor mannen onzer Staatspartij, de partij van orde en gezag, in eenig land ter wereld voor revolutionnairen zouden worden aangezien, bestaat niet. Maar de sociaal democratische spreker wilde ermee zeg gen, dat onze afgevaardigden zoo vast beraden den weg der sociale hervormin gen opgaan, dat zij op menig punt moediger voor de volksbelangen optreden, dan in menig land, menige zich noe mende socialist durft doen. Aan deze kostelijke erkentenis zullen we niets toevoegen. Zeker is het, dat we den tijd nu achter ons hebben, waarin de katholieke partij steeds de beschuldiging van achterlijk conservatisme een beschuldiging, die haar veel kwaad gedaan heeft, naar het hoofd werd geworpen Op sociaal gebied heeft de Katholieke Kamerclub thans met de vrijzinnig-demo- kratische beslist de leiding in het par lement. Zij blijkt de stem van mannen als Leo XIII, kard. Manning en dr. Windthorst te hebben verstaan- En dit kan onze partij niet anders dan goed doen en zal haar in steeds uitge breider volkskring slechts sympathie en aanhang winnen. [Geld) Een Stuatsenquête. Naar wij van stellige zijde vernemen, bestaat bij de regeering het plan eene enquête te houden naar de toestanden van het tramwegpersoneel. Reeds zijn eenige heeren van naam aangezocht als lid in de commissie zitting te nemen. (Geld.) onder leiding ran haar Directeur den heer Jac. Sars te Waalwijk. Toen Woensdag de Heer P. uit Kaatsheuvel zich naar huis begaf, werd bij onderweg door enkele vlegels aangehouden, die hei» een flink pak slaag gaven. Hiermede w\reu zij nog niet tevreden: zij volgden hem tot aan zijn huis, terwijl zij hem telkens met sternen en zooien naar het hoofd wierpen Waalwijk, 31 Maart 1906. Naar het Heilig Land. Lezing met lichtbeelden. Dinsdag 17 April, den derden Paasch- dag en Zondag daarop 22 April zal de Eerw. Heer A. Suijs op Musis Sacrum alhier alle heeren in de gelegenheid stellen in den geest de gansche reis naar Athene, Konstantinopel, Jerusalem en het Heilige Land en eindelijk Egypte mede te maken. Beide lezingen zullen geschiedde ten voordeele van den Leo- bond en de St. Paulusv ere enig ing te Waalwijk. Het entrée op Dinsdag zal zijn 50 ct. en op Zondag daarop 10 ct. Dinsdag begint de lezing om 8 uur precies en Zondag om half acht. De dames zullen Woensdag 18 April en Zondag 29 April apart twee uitvoe ringen hebben in het groote, ruime schoollokaal der Eerw. Zusters, waar vroeger eens het congres plaats had der St Paulusvereenigingen. Deze laatste uitvoeringen zullen ge schieden ten voordeele van de Zondag school der meisjes van de St. Vmcentius en van de St. Elisabeths-Vereeniging. Het entrée-geld op Woensdag zal zijn 50 ct. en op Zondag 29 April kan ieder geven, wat zij wil. De uitvoeringen zullen aanvangen om half acht. Bovengenoemde lezing werd ver leden week te Rotterdam, voor een groot en uitgelezen publiek gehouden en was zeer interessant èn wat de lezing èn wat de lichtbeelden betreft. De recenties daarvan in de verschillende bladen zijn hoogst gunstig, we hopen in ons volgend nummer een en ander te ontleenen van hetgeen de Maasbode erover schrijft K K. Kantoor en Handelsbedienden. De vereeniging van R. K. Kantoor- en Handelsbedienden heeft den heer A. C. van Vuuren te 's-Hage, lid der Tweede Kamer voor het district Zevenbergen, uitgenoodigd alhier eene lezing voor het publiek te komen houden. (ieldorsehe Crcdietverecniging. Het huis met kantoor en magazijn van Mevr. dewed Fano alhier is 1.1. Woensdag bij publieke veiling gekocht door den heer W. S. Sadée (Agentschap Waalwijk der Geldersche Credietvereeni- ging) voor de som van f 13800. Teekensehoel. Gisterenavond werd de cursus 1905 1906, der teekenschool op de ge bruikelijke manier gesloten. Tegen woordig waren met den voorzitter der commissie, den heer Jud. Timmermans Wz., de leden, de heeren Jac. van Riel, A. Verbunt en Th. Smeele. Met een woord van dank voor den toewijding aan de leeraren, voor den ijver aan de leerlingen, sloot de voor zitter den cursus,, met den raad om vooral in de zomermaanden het teekenen niet te vergeten. Tot onze spijt moeten wij ons tot dit kort bericht bepalen wijl wij geen kennis droegen van de sluiting op gisterenavond Herbulliigsondcrwfjs Gisterenavond liep de cursus voor het herhalingsonderwijs hier ten einde. Naar wij vernemen werd hij ook dit seizoen weer goed bezocht en waren heeren onderwijzers zoowel over de leerlingen als over de verkregen resul taten alleszins tevreden. Voetbalsport. Men verzoekt ons nogmaals de aan dacht te vestigen op de match die W, V.« morgen speelt tegen >V. 1. U. b. uit Udenhout op het terrein alhier. SPRANG. De sangvereenigifg .Excelsior" hoopt ou 26 April (2e Paaschdag) a.s. m de Herv. kerk alhier een uitvoering te geven Baardwijk, Waalwijk, Besoijen Spraag en (Hoekje) Loonopzand Algemeene vergadering der Afdeeling gehouden op Dinsdag 21 Maart 1906 des n.m. ten 7 ure bij J. de Kort. Tegenwoordig de ZEerw. Heer Ad viseur, de Raad van Toezicht, het Bestuur en ongeveer 75 leden. De notulen der voiige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld Het doen van rekening van den Boe renbond over 1905. De ontvangsten bedragen f 94,96 De uitgaven f 52,38 Batig slot f42,58 Goedgekeurd met een wooid van dank aan den secretaris. Verrichtingen der Leenbank in 1905. Grootboek I. 1905 spaargelden ingelegd met bijgeschreven rente Einde 1905 aan spaargelden ontvangen Terugbetaald Einde 1905 schuldig Aan interest schuldig uitbetaald Bijgeschreven interest Grootboek II. Begin 1905 aan voorschotten te goed Aan voorschotten gegeven Terugbetaald Einde 1905 te goed Aan interest ontvangen Aan provisie en kosten Grootboek III het stoffelijk overschot door de leden der H. Familie (Zangersafdeeling), om ringd door de koristen en het Gilden >St. Jan" tempelwaarts gedragen, alwaar om 10 uur een solemneele Lijkmis werd opgedragen door onzen ZeerEerw. 1 leer Pastoor Völker geassisteerd door de Wel- Eerw.kapelanen Warongens en van Hees- wijk. Het zangkoor voerde de Reqiuem- mis van Ilaller uit. Na afloop der kerke lijke plechtigheden, werd door de H. Familieleden een lied gezongen bij de lijkbaar, en toen in plechtige optocht voorafgegaan door de geestelijkheid in plechtig rouwgewaad naar den dooden- akker. Aan de groeve zong het Zang koor nog een afscheidslied en was om kwart voor twaalf deze plechtigheid af- geloopen, die op eenieder een diepen indruk maakte. Begin 1905 te goed Schuldig centrale bank Kapitaal en interest betaald 10, 182,79 f 7031,49 ontvangen f 6672,07 Einde 1905 Salvo te goed Salvo schuld Aan interest Uitbetaalde interest Provisie en kosten ontvangen f Provisie en kosten betaald f Aan de centrale bank schuldig f De Voorzitter brengt een woord van dank aan den kassier voor diens ijver en acuratesse. Het door het Bestuur voorgestelde salaris wordt door de algemeene verga dering goedgekeurd. De Brandassurantie breidt zich lang zamerhand uit, vele zitten nog aan di verse Maatschappijen vast. Er zijn 25 verzekerden tot een geza- mentlijk bedrag van f81,750 De paardenverzekering kan zeggen na regen komt mooi weer, was het eerste jaar allerongunstig, zoodat de inieggel- den en premiën ontoereikend waren om aan de uitkeeringen te voldoen, zoodat zelfs bij de Leenbank een voorschot gevraagd moest worden, thans kan wor den medegedeeld dat 1906 nog een klein batig slot aanwijst, terwijl boven de uitkeeringen de schuld bij de Leen bank is afgelost. Moge 1905 dat zich tot heden goed inzet nog gunstiger zijn, dan zou weldra aan het terugbetalen der inlegpremiën gedacht kunnen worden. De entvangsten beliepen f 331,21 De uitgaven waaronder f IC 2, voor aflossing en rente f 327,74 Batig saldo f 3,47 Goedgekeurd. Daarna werd de contributie opgehaald en gelegenheid gegeven om zich als lid aan te geven. De rentevoet voor in te leggen gel den bij de Leenbank wordt bepaald, ook voor niet leden van den Boeren bond op 3°/o s'jaars, verder onder de bij de statuten aangegeven voorwaarden. De aansluiting voor de botermakerij bij de op te richten stoomfabriek te Drunen is verzekerd. Moge de coöpera tieve werkzaamheden leiden tot bloei van het landbouwbedrijf en den finanti- eelen vooruitgang onzer landbouwers. Daarna wordt de vergadering gesloten. RAAMSDONK. Naar wij kunnen melden iade heer F. Fourdraine aangesteld als buiten gewoon opzichter aan de Beersclie Maas. Wij vernemen, dat hij binnen kortentij I onze gemeente zal verlateu. DESSEN, 3D Mit. Heden wordt de bizondere christelijke school alhier geopend De openbare scholen in de wijken A en alhier verliezen hierdoor respectievelijk 8 en 13 leerlingen zoodat het aantal leerlingen op die beide scholen plm. 60 thans bedraagt. KAATSHEUVEL, 1 April 1906. Plechtige uitvaart. Verleden Woensdagmorgen had alhier de uitvaart en begrafenis plaats van den Edelachtb. Heer P. v. Dortmond, oud- burgemeester. Om kwart voor tien werd Pater v. d Wee. Verleden Donderdag arriveerde al hier onze dorpsgenoot Pater Ant. v. d. Wee, sedert een 10-tal jaren missionaris in Afrika. In het begin dezer week in zijn klooster te Boxtel aangekomen, heeft hij van zijn Overste verlof gekregen, om eenige dagen bij zijn hierwonende broeders en zuster te vertoeven. ZEerw. zal dus ook tegenwoordig zijn bij het Communiefeest dat het dochtertje van den heer A v. d Wee-Cools, broeder van den Missionaris op heden Zondag hoopt te vieren. Het zal dit feest zeker merkelijk verhoogen. Spoedig vertrekt ZEerw. wederom. Toestand van Pastoor Sweeas. In den ziektetoestand van den Pastoor der par. Kerkdijk is eenige verlichting gekomen. Kon den ZeerEerw. lijder voor 14 dagen weinig of geen voedsel ge bruiken, thans kan dit beter geschieden daar den mond een weinig verder open kan. Het spreken gaat ook beter als vroeger. Of dit echter een begin van beterschap genoemd moet worden, ^dat zal de tijd moeten leeren. Het gezwel aan zijn hoofd blijft nog hetzelfde. Een Eerw. Zuster is ter verpleging aanwezig. Het verder verloop der ziekte wordt tus- schen hoop en vrees door al de paro chianen gevolgd. Baldudighcid. Als bewijs van de brutaliteit onzer lieve straatjeugd kan dienen, dat van een leegstaand huis in den Berkdijk, eigendom van zekere K. en laatstbewoond door C S. een 40-tal dakpannen ver brijzeld zijn met de steenen, die voor het huis uit den grond gebroken werden. Jammer dat zoo iets ongestraft moet blijven. Verbullseerd. Door onze politie zijn verschillende bakkers bekeurd wegens overtreding van de Gemeenteverordening omtrent het brood Bedoeld brood moet den naam dragen van den bakker en een bepaald gewicht hebben. Wij zijn benieuwd hoe dit zaakje zal afloopen. Op hoi. Toen v. R. Donderdag namiddag bij een zekeren K. binnen was, sloeg zijn paard, dat buiten stond, eensklaps op hol. Ofschoon hij direct buiten snelde, kon hij toch het beest niet inhalen. Op den hoek der straat echter kwam de kar zoo geweldig tegen een huis terecht, dat het paard niet meer voort kon. De kar is deerlijk beschadigd. Het is voör v. R. een leelijk schadepostje. R. K. Kantoor en UundeJsbedlcuden De R. K. vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden te Waalwijk zal hier weldra eene groote propaganda vergadering beleggen. Dom Willebrord va» Beteren, t Lit Rome wordt geseind dat dom Willi- brord van Heteren omstreeks middernacht is overleden. Donderdagnaraiddag heeft de begrafenis plaats gehad, terwijl de plechtige uitvaart heden morgen werd gehouden. Mgr. ürehmunns Aan een ontvangen Romeinsche corres pondentie, ontleent „Het Huisgezin", dat het Z. H. den Paus beha .gd heeft, den door luchtiger! Kerkvoogd van liet diocees Roer— mond, Z. D. H. Mgr. J. H. D'ehmauns, bij gelegenheid van diens veertigjarig pries terfeest te benoemeu tot Assisteut Bisschop bij tien Pauselijken Troon. Verplicht loonlijsten aan te houden. A. M., landbouwer, geboren en wo nende te Dussen, die tevens een klom- penmakersbedrijf uitoefende, was wei gerachtig loonlijsten bij te houden op grond dat hij tegen stukloon liet werken en niets over de klompenmakers, die ofschoon wel in eene hem toebehoo- rende loods werken, te commandeeren had. De kantonrechter te Heusden over" woog dat ook werkgever is hij, die tegen stukloon doet werken en het klompenmakersbedrijf is een verzeke- ringsplichtig bedrijf, en veroordeelde be klaagde tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Van deze uitspraak kwam M. in appél en besliste de rechtbank met vernieti ging van het vonnis van den kanton-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9