Notaris RAMT Notaris de Vocht A o la ris Canters 2 Knechts N otaris Canters Aan de onrustigs oudsrs. V ertegenwoordigers Bericht van Inzet. Advertentiën. Reclame. BI\NKN1,A\K ericht >an Inzet. verkoopen verkoopen 1 Als de gezondheid van Uw kind U onrustig maakt, is het volgende voor U, mi Een Eerste klasse soliede Brandverzeke ringmaatschappij VRAAGT in de verschillende dorpen van Noord-Brabant. W at stoom is voor de industrie is de advertentie voor den handel, de groote drijfkracht a. Het Huis, Schuur, Erf en Tuin in de Stationstraat te "Waal wijk van Mej. de Wed. A. van de Veerdonk-van der Heijden te *s Hertogenbosch en anderen, op f 5000— v En b. Het Driesland te Besoijen, groot 81,30 aren, van den heer A. Kuijsten te Zevenhuizen, op f900. F Koop I op f2625, koop II op f löOO, koop III op f 1000, koop IV op f2775, koop V op f 260.— De Heer en Mevrouw M. VAN OÜNEras hebben de eer U kennis te geven van de geboorte hunner Dochter Matthea. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Zeer- Eerw. Heer A. SWEENS in leven Pastoor te Berkdijk bij Kaatsheu vel, worden verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk opgave of be taling te doen aan ondergetee- kende. Eerste Koop Een goed onder houden Huis, zeer gunstig staande aan de Straat in de nabijheid van het Spoorstation en de Tramhalte «Priemensteeg», met daarachter gelegen Erf en Tuin, kadaster sectie H nummers 2391 en 1597 samen groot 21 aren 20 ceotiaren. Tweede koop. Een achter koop een gelegen perceel Bouwland, zeer geschikt voor bouwterrein wegens zijne ligging in de on middellijke nabijheid van het Spoorstation, kadaster sectie H nummer 2288 groot 20 aren 10 centiaren. Derde Koop Een perceel Bouwland gelegen in den Grooten Naakten Hoek, kadaster sectie A nummer 928 groot 14 aren 90 centiaren. 's-Bosch. GEVRAAGD voor fijn Dameswerk. Hoog loon. Geen winkel. Stoelen, Tafels, Ladetafel, Kastjes, Kleerkast, Winkel kasten met glazen deur, Kachels, Lampen, twee Ladders, Kruiwagen, Broeiramen, 1 kistje Broeiglas, Boonstaken, Planken, Tuingereedschap, Kippen, Wasch- kuip, Waschbak, koperen Koffie ketels, Emmers en hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. gehoor, die vinden, dat de zorg voor den werknemer dan wel wat al te zeer afdaalt in bizonderheden. Dat zij, naar onze Nederlandsche begrippen te Stutt gart misschien eenigszins overdreven is, zal ik niet ontkennen. Men begrijpe echter, dat ik u de organisatie van het Ambacht en Nijverheid te Stuttgart niet voorhoud, om die slaafs na te volgen, het spreekt van zelf, dat elke organisatie moet aanpassen en geregeld moet wor den naar de locale gesteldheid van de streek, waarin zij wordt ingevoerd, en dat dus bijzonderheden in Stuttgart nuttig kunnen werken, die hier niet op hare plaats zouden zijn. Dit echter zal u thans wel volkomen duidelijk zijn, dat eene dergelijke orga nisatie uit en door het ambacht en de nijverheid voortgekomen, door zelf geko zen industrieelen en ambachtslieden be stuurd, waarbij meester, gezel en leerling tezamen werken om hun vak, hun industrie, hun ambacht te verheffen, een middenstand die thans nog vaak ver deeld is, krachtig kan doen worden, en doen toenemen in invloed "en wel vaart. - Over de organisatie van den ambachts- Cu- nijverheids-middenstand, zou ik, M. H., nog uren lang kunnen praten, en meer afdalende in bizonderheden u de wijze kunnen aangeven, waarop de leer ling moet worden aangenomen, de gezel moet worden gevormd en tot meester gevormd moet worden, hoe het onder ling crediet moet worden geregeld, hoe bescherming te verkrijgen tegen oneer lijke concurrentie en nog tal van onder werpen meer. Maar ik zou dan veel te veel vorderen van uwen tijd en mijn doel voor heden avond voorbijstreven. Dat doel is geen ander, dan u te waarschuwen tegen de alles verzwakkende verdeeldheid en u aan te sporen tot vereeniging en u, zij het dan ook slechts in grove trekken, den weg te wijzen tot eene goede or ganisatie, die voor u allen onmisbaar is. Wil men later mij raadplegen omtrent de uitvoeringen van het organisatieplan, ik zal mij hier, zooals ik overal deed waar echt Katholieke Actie mij riep, mij gaarne ter beschikking stellen, om wien ook uwer ook ter zijde te staan met voorlichting en raad. Maar, en hierop komt het thans aan M. H., de organisatie zelve behoort ge heel van uzelven uit te gaan. Gij moet, zoo gij slagen wilt, leeren begrijpen, dat, wilt gij niet in den socialen strijd ten ondergaan, gij elkander moet helpen en steunen, dat, wilt gij het hoofd leeren bieden aan onéreuse concurrentie van buitenlandsche bescherming en met buitenlandsch kapitaal gevoede Waaren huizen, gij uw vak meer en meer moet opheffen, uw ambacht weer in eere her stellen moet. Gij moogt, zoo gij dat ernstig wilt, niet meer talmen, maar moet u aansluiten aan eigen vakveree- niging-cn, aan elkaar, en krachtig ver tegenwoordigd door de besten uit uw midden, door uzelf gekozen, grooten invloed verkrijgen op de regeering van stad en land, opdat ook uwe belangen worden behartigd, ook uwe stand in gansch ons vaderland geëerd, zoodat de tijd niet verre meer zal blijken, waarin gij niet meer de ezel zult zijn, die slechts de lasten draagt, maar de eerezuil, die schraagt gansch het gebouw onzer Na tionale onafhankelijkheid. Ambachtslieden en klein-nijveren, ook u roep ik toe>Vereenigt u.« ►Zelden verbeteren revoluties, meer malen verwoesten zij, en eerst nadat de rust is wedergekeerd, wordt verbeterd dat wat slecht was en wordt, wat ver woest werd hersteld. Zoo gaat het ook met de ambachtsvereenigingen in Neder land*. Aldus luidt een schrijven van den Intendant van Binnenlandsche Zaken d'Aphonse aan den Minister, van 23 Maart 1811 No. 949. Wel is ook .thans de kalmte niet ge heel weergekeerd, wel rolt nog langs den horizont den donder, maar toch de natuur herneemt ook in der mtnschen maatschappij hare rechten, het gods dienstig leven bloeit weer op, en de leerstelsel en stellingen, die in de vorige eeuw schier onaantastbaar schenen, en ongeloof en egoisme dreven op de spits, maken meer en meer plaats van oprecht gelooven en handelen, zooals dat een schepsel Gods geboden is. Zij het ook nog aarzelend en zwak, toch vallen reeds op te merken vele pogingen tot aaneensluiting ook in ons land, van de krachtige klasse der nijveren in ambacht en industrie. Het sterkst, of beter nog, het minst zwak, is de organisatie hier. Eene eerste poging tot vereeniging is gedaan, de Hanze is gesticht. De Hanze van ons Bisdom telde in 1902 1342, in 1904 1934 leden en gaat dus vooruit. Maar begrijpen wij goed, dat eerst dan van waarachtigen invloed sprake kan zijn, wanneer er in het geheele Diocees geen enkele Middenstander meer zijn zal, die niet tot de Hanze toegetreden is. O, ik weet 't, er zijn wel eens, moge lijk wel van ditzelfde gestoelte, woorden tot u gesproken, die en terecht lang niet aller instemming mochten verwerven, maar begrijp, dat ook uwe Hanze i menschenwerk is, en allen, die er bij betrokken zijn, ook die er de hoogste plaatsen bij bekleeden, nog veel, nog zeer veel zullen moeten leeren. Hoor hoe een niet katholiek over uwe Hanze spreekt In zijne studie »Middenstandskernen* zegt de heer Tutein Nolthenius ►Slechts op één gebied stond de Middenstander ten allen tijde het gemeen schapsleven open op het kerkelijke en zoo kan het niet bevreemden, dat dat zich hier te lande het krachtigst de middenstandsorganisatie ontwikkelt, waar door het geregeld samengaan op etisch terrein, die toenadering op materieel gebied als het ware voorbereid en ge makkelijk werd gemaakt. Slechts was ook in dezen een stoot noodig van buitenaf en aangezien die stoot gekomen is van eene zijde, waar de geestelijke en stoffelijke belangen één geacht worden, zoo is het begrijpelijk, dat deze organisatie sterker dan andere herinnert aan het middeleeuwsche gilde- wezen. 7 och is het daarvan wel onder scheiden het oude kleed dekt de meest moderne denkbeelden ontrent samen werking en door dien talentvollen opzet heeft de kerk, welke eens alleenheer- scheresse was, nu door al te haastigen afgeleefd en uit den tijd wordt geacht, •wederom een schitterend bewijs geleverd van hare onverwoestbare kracht. Vergeet alle verdeeldheid, vergeet en vergeef, zoo men u heeft gekwetst, en begrijp, dat niet door u terug te trekken in uwe binnenkamer, maar door uw woord en uw steun u hem, die u griefde, van ongelijk overtuigen kunt. In vereeniging ligt uw kracht, die vereeniging ligt in uwe Hanze uit bevoegden, maar niet-katholieken mond klonk luide door geheel Nederland den lof uwer vereeniging, de echt katholieke schepping van het oude Noordbrabant, dat ook weer in deze aan gansch het Vaderland het voorbeeld gaf. Vereenigt u Middenstanders-katholie ken, sluit bij de Hanze aan. Katholieke Neringdoenden, Land bouwers, Nijveren, Ambachtslieden, sluit u aaneen, Vereenigt U. SLOTWOORD. Op Donderdag 22 Maart jl, hield de Weleerwaarde Heer Suys, uw alom ge ëerde kapelaan, te Rotterdam eene le zing met lichtbeelden over den laatsten onder zijne leiding gemaakten Pelgrims tocht naar het Heilig Land. Ook ik heb mij geschaard onder zijn dankbaar en aandachtig gehoor, en heb in den geest die pelgrims gevolgd op den voet, en mede gerust, dank zij kapelaan Suys' duidelijke voordracht op de Heilige plaatsen Onder zijne lichtbeelden trof mij er een in het bizonder, het was de afbeel ding van de beroemde schilderij van Le Brun in het Musée du Louvre >de Heilige Familie*. Terwijl het goudgeele licht van het Morgenland door het geopende venster valt en alles zet in zonnegloed, zit aan eene tafel, in het eenvoudig woon vertrek, het Goddelijk kind. Achter Hem staat zijne Moeder, naast Hem Zijn Voedstervader Jozef, de krachtige man, die zijn kinderschreden leidt. En een glimlach van geluk verheldert beider trekken, nu hun oog liefdevol rust om het hun toevertrouwd Goddelijk Pand. Geheel de houding van Jozef spreekt van die rustige, zelfbewuste kracht, die voorkomt uit plichtbesef en arbeidskracht, geheel het wezen van Maria ademt rein heid en liefde, geheel die woning van waarachtig geluk. Mannen van Waalwijk, gij die in land bouw, in nering, in industrie uwe kracht zoekt, die familie zij uwe familie ten voorbeeld, die woning het model, waar naar gij de uwe bouwt, de Koning der Koningen versmaadde niet de woning, waarin het Ambacht werd gedreven, hij zal ook de uwe zegenen, wanneer gij als Jozef leeft voor en door Hem. Het is die reinheid van zeden, die liefde, maar ook die noeste vlijt van den ambachtsman, den H. Jozef, die dat geluk, dien vrede deed verwerven, en waar de gevoelens die in dat Heilig gezin leefden, ook weer die worden, die heerschen in het gezin van den tegenwoordigen man van den Middenstand, daar zullen zij ook weer in plaats van den strijd en de haat die het ongeloof kweekte, weer de rust en den vrede brengen in het gezonde gezin van een gezonden Middenstand. Ook tot U, en hartelijk hoop ik, dat gij het verstaan zult, sprak onze groote Paus zijn beroemd gevleugeld woord, gij, ook gij moet Uwen stand herstellen, maar door menschenmin en naastenliefde. Nogmaals, katholieken, vereenigt U, vereenigt U in den geest, dien ik U thans heb aangegeven, die heerschte in de Heilige Familie, in het gezin, dat U steeds ten voorbeeld zij. Dan zult gij slagen, want dan gehoorzaamt gij aan het woord van Christus Stedehouder op aarde Omnia, omnia instaurare in Christi*, ►alles, alles herstellen, maar in Jezus Christus en dien gekruist*. De heer Th. Bok te Orthen bij 's-Her- togenboscb, ploegbaas Staatsspoorweg K 51, schrijft Mijne dochter is door Uwe Pink Pillen op gelukkige wijze genezen geworden. Zij is thans 16 jaar oud en van af haar prilste jeugd was zij bleek en zwak. Oiu haar op te voeden heeft zij ous veel zorg gegeven. In deu laatstee lijd was haar toestand zeer verergerd en wij ineenden wel dat al onze moeite die wij ons getroost hadden geheel en al te vergeefs was geweest. Al de be handelingen die zij gevolgd heef; zijn zonder «enige uitwerking gebleven. werd de Europeesche fuselier Ploeg. De vijand werd uit zij hinderlaag verdreven. In den nacht van 14 op 15 Maart werd het bivak opnieuw beschoten. De Euro peesche fuselier Du Moulin is gesneuveld. De vijand opnieuw uit de door hem bezette hinderlaag verdreven. In Eurekang is krachtig optreden noodig. Ook Kraengeloe is nog niet onderworpen. (Iet Kof. Het Vorstelijk Echtpaar moet volgens den Haagschen Kroniek schrijver der „N. Gr. Ct.7/ voornemens zijn om weer eens een reis te ondernemen door het geheele land, zooals de Koningin tijdeus het regent schap met Haar Moeder deed. Voor die reis is evenwel het tijdstip nog niet vast gesteld en evenmin is uitgemaakt, welke provinciën hei eerst in aanmerking zullen komen voor een bezoek. Brieven onder No. 2418 bureau dezer. Juff. Bok, (Portret Bosch). Het arme kind hr'd hoegenaamd geen kracht meer en zij at niet meer. In de dagbladen had ik de altesten van genezingen gelezen van verscheidene personen die in het zelfde geval verkeerd hadden als mijne doch ter. Ik besloot aLtoen li.iar de Pink Pillen te doen nemen Van lieverlede is dank deze weldoende behandeling de eetlust bij haar terug gekomen, zij is in kracht toe genomen en hare. kleur is frisscher gewor den. Mijne dochter is in 't geheel niet meer treurig, integendeel zij verricht haar weik zingende. Ik betreur slechts een ding en dat is, dat ik haar niet eerder de behan deling met de Pink Pillen heb doen volgen Talrijk zijn de huisgezinnen waar een jongmensch, eene jonge dochter is, wier ge zondheid ontruslbarend is of kind-ren die niet sterk genoeg zijn. Als zij eene behan deling volgen die voldoening geelt, staakt de behandeling niet, gaat voort. Indien daarentegen zij zonder succes de voorge- schrevene behandelingen gevolgd hebben, wanhoopt niet, laat hen de behandeling met de Pink Pillen probeeren die iu talrijke gevallen genezen h.-eft, daar waar andere geneesmiddelen zich onmachtig getoond hebben. Op 18 en 20 jarigeu leeft:;d zijn de jonge lieden, de jonge meisjes op een leeftijd waarop hunne gezondheid alle bevrediging moet geven Het jonge meisje in 't bijzon der heeft weldra den leeftijd om in het huwelijk te treden. De slechte gezondheids toestand kan haar een belangrijk nadeel berokkenen. De Pink Pillen zullen alle jonge lieden, al'e jonge meisjes ter hulpe komen die niet zoo welvarend, uiet zoo sterk zijn als zij wel moesten zijn. Zij geven bloed, geven krachten, versterken het zenuwgestel, herstellen de verzwakkiug veroorzaakt door den overdrerenen arbeid. Zij gaan de zwakte tegen onder al hare vormen, versterken de werking van alle organen, geven frissche kleuren, wekken den eetlust op, bevorde ren de spijsvertering, verzekeren de vol maakte opneming van het voedsel in het bloed. Prijs f 1.75 de doos f9.per 6 doozeu, verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger 27 Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Jhr. Mr. G. L. M. II. Kuys de Beerenbrouek. Naar wij uit goede brou vernemen, zal het feit, dat Z. Ex. jhr. rnr. Ruys de Beerenbrouek, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, den len Mei aanstaande sedert twaalf en een half jaar dat ambt zal hebben bekleed, geen aanleiding geven tot feestelijke herdenking daarvan. Celebes. Uit Makassar wordt bericht, dal de colonne Phaff een zevendaagsche tocht gemaakt heeft door de Landstreken Toewai en Bada. De bevolking was rustig. In 't landgebied Gintoe moest een verklaring geteekend worden, waarna de colonne over Posso en Tobawi naar Paloe den terugtocht maakte. Bij de ontwapening te Bora werden gewond de luitenant Ardenne en een fuselier. Een bezetting van 23 man onder een sergeant werd achtergelaten. Het bivak werd aange vallen, de commandeerende sergeant werd gewond. De bezetting trok zich op Dolo terug. De adsistent-resideut van Midden Celebes is met een colonne naar Paloe, Uit Makassar wordt geseind, dat Donggala versteikt is door luit. Lamster met eeu sectie. Van Celebes wordt gemeld dat op 10 Maart een nachtelijke beschieting plaats had van het bivak Eurekaug waarbij gewond Naar de Tel. verneemt, heeft H. M. de Koningin het plan gevormd, bij gelegen heid van de landbouwtentoonstelling in het laatst van Augustus aan de gemeente Beverwijk een bezoek te brengen. K. K. Volksbond. 1)< Ntderlandsche Roomsch-Katholieke Volksbond te Amsterdam heeft deu tweeden Paaschdag in tiet Palei* voor Volksvlijt zijn geef lelijk» n adviseur, Mgr. G. W. Kouings, gehuldigd, ter gelegenheid van diens 121/, jarig jubi'é als zoodanig Aan die huldiging namen velen d»*el De groote zaal was geheel gevuld, lot zelfs op de galerijen had men een plaats gezocht. De pleclnigheid werd geopend met een vaandeloptocht van de aangesloten corporaties onder afdrelingen van den Bond. Daarna trad Mgr. Kouings in lila waardigheidskleed, de zaal binnen. Hij werd hartelijk toejuicht. Op het podium verwelkomde hem de heer J. Smit, voorzitter van de afdeeling Amsterdam. Daarna zong een koor een welkomstlied, onder begeleiding van het orgel. De lieer E. Boelen compli menteerde, als voorzitter van het feestcomité den jubilaris, en bood hem eene enveloppe aan, waarvan Mgr. Kouings den geldswaar- digen inhoud naar zijn eigen weusch en verlangen kon besteden. Dit geschenk ging vergezdd van een Iraxie oorkonde Ook <le crntraal-president vat» den Bond, de heer W C. J. Passtoors, sprak een geluk- wensch uit. Aan de huldiging weikte, be halve het zangkoor, ook een muziekgezelschap mede. Aanwezig waren o a. Mr. J. G Schöl»inck, rechtskundig adviseur van den Bond; de heer H. W. Bogaardt, lid van de Tweede Kamer; rector Bult, geestelijk-ad viseur van den Bond te Utrecht. Havenwerken te Valparni.su. N*ar wij vernemen heelt, in verband met de havenwerken te Valparaiso, waarvan den 2den April jl, te Santiago de Chili de aan besteding beeft plaats gehad e.n waarvoor ook ren combinatie van Nederlandsche aau- neuier* heeft ingeschreven, en welke op 33 millioen peso geraamd worden, zich reeds een Naamlooze Vennootschap van Nederlandsche groote aannemers gevormd met een kapitaal van f 2,000,000. Een der grootste aandeelhouders, de heer L Volker Azn. te Sliedrecht, heeft daarin deelgenomen voor 7 ton, terwijl er nog enkele andere aandeelhouders (aannemers) asndeelen hebben tot een bedrag van 2 ton. De gunning van het werk is nog niet bekend. M t belaugstelliug wordt door erschillende groote fabrieken hier te lande de uitslag tegemoet gezien, in verband met belangrijke leveranties van materialen (Tel.) erin in de ring van het Drankgebruik. Naar de Volksbond7', orgaan van de „Vereeniging tegen drankmisbruik" ver neemt, heeft het hoofdelijk verbruik van gedestilleerd in Nederland in 1905 bedrageD 7.44 liter ad 50 pCt alcohol. Na 1870 was het nog nimmer zoo laag. Het ver bruik bedroeg in de jaren 1880: 9 87; 1885: 9.16; 1890: 8,93; 1895; 8^65; 1900; 8,23 en 1905: 7,44 liter. Een verblijdend teeken. Een succes dat zeker het gevolg is van het werken dei verschillende drank bestrijdersvereenigingen. fe Waalwijk, maakt bekend dat zijn ingezet Toeslag Dinsdag 24 April 1906, savonda 7 uur in het Hotel GERRI8— SIMONS te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. te Waalwijk, maakt bekend dat de perceelen HOOI- en BOUWLAND onder Waalwijk en Baard wijk in bod staan als volgt; Toeslag op Woensdag 25 April 1906, 's avonds te 6 ure in Hotel VERWIEL te Waalwijk. Gelegenheid tot hoogen dagelijks ten kan tore van voornoemden Notaris. te Drunen, zal ten verzoeke van de Weduwe en Erven PAULUS VAN DE POL bij inzet op Dinsdag 24 April 1906 en bij toeslag op Dinsdag 8 Mei 1906, telkens de« namiddags 5 uur ter herberge van GEZ. VAN EN GELEN te Vlijmen tegenover het Station ONDER VLIJMEN. tVaalwijk, 18 April 1906 De goederen zijn le aanvaarden te weten de gebouwen met 1 November en het overige II November beide van dit jaar. De grondlasten zijn voor de koopers vaua 1 Januari 1907. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag, zullende de toeslag plaats hebben bij uitbranding van waslicht. Zich te vervoegen aan t Bureau van „De Echo van het Zuiden." te Drunen, zal Vrijdag 20 April 1906, voorm. 9 uur, ten verzoeke en ten huize der Eiven E. VAN DAAL te Drunen ti contant

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2