Nummer 32 Donderdag 19 April 1906 290 -Jaargang Tweede Blad. ■r Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk Portugal. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Japan. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Spi >anje. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 19 April a. s. Nog altijd houdt de staking der post- loopers aan. De minister Bart hou weigert hunne vakvereeniging te erkennen en zal ze ontslaan. Soldaten brengen de druk werken rond. Ook de gtredde paarden uit de mijn zullen beloond worden. De maatschappij „Vrienden der dieren" zal ze aankoopen en de arme beesten zullen voorlaan mogen rentenieren. Donderdag hebben de geredden vroolijk samen gebanketteerd te Méricourt-Curon. Nény heeft onder de kameraden eene som van 1696 fr. verdeeld, welke hij had mee gebracht van Faiijs, Uit de mijndistricten van Drocourt en Lsii9 komen berichten over verschillen de dynamietaanslagen, door welke ech«er gelukkigrrwijze, slechts msterule schade werd aangericht. De aanwezige troepen zijn versterkt. In dit land worden groote toebereidselen gemaakt voor het huwelijk des konings. Overal groote openbare feesten. Jammer dat in Andalusië en nog zoovele andere streken de bewoners vooitdurend door hon gersnood worden gekweld. Deze weg te nemen zou voor hen wel 't grootste feest zijn. De muiterij aan boord van eenige voor Lissabon liggende scliepeu schijnt ernstiger te zijn dan een gewoon standje wegens slecht voedsel of het onthouden van het oorlam, zooals aanvankelijk gemeld werd. Op de //Vasco de Gama" hoorde men Vrijdag groot lawaai en een schot. Toen er schepen op af gingen, werden deze met geweerschoten ontvangen. Zooals later bleek had de bemanning een officier vermoord, die een matroos een kogel door het hoofd had gejaagd, toen deze een stuk geschut wilde afvuren. Het gistte al lang wegens het intrekken van verlof en dat deed de bemanning het dolle bealuit vormen Lissa bon te beschieten. Gelukkig kon een ad miraal de mcnschen tot kalmte brengen. Ook op den kruiser //Dom Carlos", waren de gemoederen opgewonden door het wei geren van verlof op Palm-Zondag. De be manning dreigde een luitenant over boord te werpen twee onderofficieren ontkwamen hetzelfde gevaar door met schieten te drei gen. De luitenant op wien men het vooral voorzien had, werd door de muiters aan land gezet. Ook op de schepen „Tejo", „Dom Fernando" en „Dom Luiz" zijn naar luid van de Portugeesche bladen mui terijen voorgekora<n. Het rechte er van weet men echter niet wegens een strenge censuur op telegrammen. De tijdingen uit Natal zijn nog niet gunstig. Verschillende Zoeloehoofden willen niet tegen den opstaudigen Bannbaata op treden. De militie is weer gemobiliseerd. Engeltcke Inkomens. Uit de Engelsche in komstenbelasting over 1993/4 blijkt o .t. dal er in Engeland eu Schotland 19 personen waren met een inkomen van meer dan 50.000 pst.; 219 met een inkomen van 10.000 p.st. lot 50.000 p.st.43o tusschen de 5000 p.st. en 10.000 p.st.; 290 tus schen de 4000 p.st. en 5000 p.st.; 551 tusschen de 3000 p.st. en 4000 p.st.1401 tusschen de 2000 p.st. en 3000 p.st 6044 tussch-m de 1000 p.st. en 2000 p.st. enz. Er waren er 96 569 met een inkomen tus schen de 200 p.st. en 300 p.st. en 140.154 tusschen de 160 p.st. en 200 p.st. 1 p.st. is 12 gulden, gelijk men weet. De Duitsche keizer zond een hartelijk schrijven, waarin hij melding maakte van de decoratie van den Oostenrijkscheu gezant Wrldersheim, aan den minister van builen- landsche zaken Goluchowsky, wsarin hij de zen dank zei voor den steun, dien Duitsch- land in dep laatsten tijd van zijn zuidelij ken bondgenoot heelt ondervonden. De berichten, te Tokio van Formosa ont vangen, bevestigen de ontzettende verwoes ting, te Kagi aangericht door de aardbeving. In één district zijn 1191 huizen geheel, 749 teu deele ingestort. Na Kagi is Doko het zwaaist beproefd. Men heeft reeds 109 lijken ge zonden en er zijn veel zwaargewon den, maar aangezien er uit de verschillende streken nog maar weinig berichten gekomen zijn, vreest men dat het verlies aan men schenlevens veel aanzienlijker zal zijn Er is ook groote schade aangericht door grond verschuivingen en dijkbreuken; de gedaante van het land is hier en daar geheel gewijzigd. Nog pas een maand geleden zijn in het zelfde gedeelte van Formosa 1200 mcnschen gedood en 2300 gewond bij een aardbeving WAALWIJK, 18 April 1906. Lezing II. Land. Gisterenavond ten 8 uur had op >Musis Sacrum4 de eerste aangekondigde lezing met lichtbeelden over de reis naar en door het H. Land van den weleerw. heer Suys plaats. De zaal was slechts matig bezet, wat werkelijk zeer te bejammeren is, want zij die afwezig waren hebben veel, heel veel interessants gemist, zoowel op 't gebied van kunst als wat betreft ver schillende mooie punten die eene Pa- lestina-reis geeft te aanschouwen, niet minder en op de eerste plaats op gods dienstig gebied de hoogst belangwek kende en pakkende beeltenissen van den Lijdensweg. Begonnen met een gezicht op de Pelgrimsboot; »l'Etoile», voeren we zoo langs Stromboli, bezochten Athene en Konstantinopel en vervolgens 't H. Land Jerusalem, den berg Karmel, Bethelem, de Jordaan, het meer van Genesareth en meer heilige plaatsen. Werden ons nu door de duidelijke projecties van het dubbel-sciopticon, de heerlijke kleuren-foto's van de beroemdste meesterwerken, w. o. ook eenige van Rembrandt getoond, dan weer werden wij gevoerd, op een karavanen-weg te midden van kameelen en ezels, of maak ten wij kennis met de muzelmannen, arabieren in huis en buiten, werd ons een blik gegeven in de smakelijke huis houdens en levenswijzen van dit volkje, of mochten we een wijle vertoeven op die plekjes die ons allen dierbaar zijn, b.v. Olijfberg, de zaal van Het laatste Avond maal, het Heilig graf, de grot der Geboorte enz. Maar wat zullen we hierover verder uitweiden de dames mogen zich ver heugen, dat zij nog twee uitvoeringen voor zich hebben en de heeren dat zij tenminste a. s Zondag nog gelegenheid hebben om dit hoogst belangwekkende reis-overzicht met interessante lichtbeel den en een uitstekend ineengezette, met heerlijke verzen van Vondel en Schaep- man doorwerkte verhandeling van den weleerw. heer Suys, bij te wonen. Ieder een in Waalwijk moet er van profiteeren, hij zou er zich anders later wel over be klagen. Vermelden we ten slotte nog dat bij een beeltenis eener melaatsche ook een afbeelding van den apostel dier arme zieken en weezen, den grooten H Vin- centius a Paulo, werd gegeven en daar na zijne beschermelingen in onze ge meente de weesjes uit het R. K. gast huis alhier en van de oude van dagen, Mayenne en zijn vrouw, die in 't gast huis onlangs hun gouden bruiloft vierden. Nogmaals iedereen moet deze mooie avond meemaken St. Paulusverceniging. Maandagavond had de St. Paulus-ver. een druk bezette vergaderingen. Zeven nieuwe leden werden aangenomen. Mede gedeeld werd, dat voor het bestuur weder om herkozen waren de vier aftredende leden de heeren Jud. Timmermans van Turenhout, Corn, van der Heijden-Wak kers, Adr. de Graaff-van Bladel, M. van Loon Eras. Uitgebracht waren slechts 267 geldige stemmen door slechts 70 stem mers waarvan de heer M. van Loon-Eras er verkreeg 69, de heer v. d, Heijden- Wakkers 55, de heer de Graaff-van Bladel 48, de heer Jud. Timmermans van Turenhout 47. Op den heer Houben werden uitgebracht 37 stemmen, terwijl de overige stemmen verdeeld waren over nog een tiental anderen. Verder werd medegedeeld, dat de zaal voortaan ook toegankelijk zou zijn vergaderingen uitgenomen voor al de leden der Kath. Soc. vereenigingen, in onze gemeente en dat aan diezelfde vereenigingen een verzoek zal gericht worden om bij hare vergaderingen in welk lokaal die ook gehouden worden, geen sterken drank na den middag te gebruiken. De Secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het ledental Z25 bedraagt, maar dat de vereeniging nog immer gedrukt gaat onder een niet geringen schuldenlast. Uit het verslag der spaarbank bleek dat de ingelegde gelden thans ruim f 8000 bedroegen. Daarna was het woord aan den heer Onland, Leeraar aan de Bijzondere R. K. Kweekschool voor onderwijzeres sen enz. te 's-Bosch. In een zeer nuttige rede spoorde hij de Paulisten aan tot volharding in den strijd tegen het alco holisme tot betoon van zedelijke kracht en moed in dit punt. De aangenaamste oogenblikken van den avond werden gegeven op 't laatste door de comische voordrachten van den heer W. van der Lee, die »'t Is Vergif4 ten gehoore bracht en met medewerking van den heer Christ Schellekens »Ser- geant en Recruut», om daarna in het koddige >Fournichon» de rol van »Louis4 weer even meesterlijk te vervullen. Matinee der Liedertnfel. Zondagmorgen gaf de Liedertafel, tot slot harer winteruitvoeringen, op de zaal Musis Sacrum eene groote matinée musicale. De opkomst was niet zoo groot als gewoonlijk, wat waarschijnlijk zal moeten toegeschreven worden aan het feit, dat velen met de Paschen uit- stedig waren, of aangelokt door het fraaie weder, een wandeling in Gods vrije na tuur boven een verblijf in de concert zaal verkozen. Niettemin hebben de vrij talrijke toehoorders kunnen genieten. De Liedertafel was uitstekend op dreef en zong met gloed en kleur een viertal koren als Ossian van Beschnitt, Solda- tenkoor uit de Faust van Gounod, de stem der zee van Coenen en het Storm- koor uit Albracht Beiling van Brandts- Buijs, alle werken, die nieuw blijven en waarnaar men steeds gaarne luistert, vooral als de uitvoering, gelijk hier het geval was, te roemen valt. Grooten bijval verwierven ook de so listen de heer Adr. Groenen zong op zeer verdienstelijke wijze het fraaie »An der Weser» van Pressler, terwijl de heeren Jan Trimbach en Jos Wilmont uitstekend de rollen van Floris van Kijfhoek en Albrecht Beiling uit laatst genoemd werk vertolkten. Kortom het was een uitvoering, die de Liedertafel onder leiding van haren onvermoeiden directeur, den heer Jac. Sars, tot eer verstrekte. Rijksnormaallessen. Van de 11 leerlingen der le klasse zijn er vijf geslaagd en wel: Ferdinand Snijders, Besoijen. Frans Spijkerman, Waalwijk. Quirinus Hornman, Loonopzand. Piet Botermans, Waalwijk. Elsje Remigins Baardwijk. Voetbalclub. A.s. Zondag zal het eerste elftal van W. V. deelnemen aan een medaille wedstrijd te Heusden. Het tweede elftal gaat naar Dongen een match spelen tegen Sparta. Tot captain van het tweede elftal is gekozen de heer Aloys van Hilst. Eerlijk. Toen de heer J. B. Maandag door Drunen wandelde bemerkte zijn zoontje eensklaps dat hij zijn horloge had ver loren. Alle zoeken bleef vruchteloos. Denzelfden avond echter nog werden zij verblijd door de komst van den eerlijken vinder Jan Klis uit Sprang, die het horloge aan den eigenaar kwam ter hand stellen. Elftvangst. /$- De nieuwe Maasmond, waarop reeds zooveel gesmaald is, geeft ook wat goeds tegenwoordig. De Woudrichem- sche visschers zijn er aangekomen en de elftvangst is er met reusachtige netten in vollen gang. 40 a 50 exem plaren- worden dikwijls met één trek opgehaald. Deze heel interessante visch- vangst trekt zeer veel belangstelling, vooral de Tweede Paaschdag en is dan ook een kijkje overwaard. De elft wordt hier niet verkocht, maar direct verzonden, naar men ons mede deelde. Een scbudepostje. Door het stukdraaien van de groote kraan op de waterleiding, waarmede de tramketels worden gevuld, aan de haven, I "ietieve planneu voor dim dag komen, zoodat ging voordat zulks kon worden hersteld een 150 M3 water verloren. Rijksslierenkeuring te Waalwijk. Op de heden gehouden rijksstieren- keuring werden aangevoerd 14 stieren, welke aanvoer in verhouding van vorige jaren gering was. De dieren waren zeer verschillend zoodat de keuring voor de commissie niet moeilijk scheen te zijn. Voor de onderhoudsbijdragen werd de le prijs f 120 niet toegekend Alzoowerd toegekend f100 voor den stier van de Wed. van Veldhoven te Hedikhuizen met 46V4 punt. Als eerste reserve werd aangewezen de stier van W. van Drunen te Wijk met 447s punt en als tweede reserve de stier van Jacobus de Haan te Drongelen met 43Vs punt. Van de 2-jarige stieren werd de le onderhoudspremie toegekend aan de stier van D. Vos te Drongelen f120 met 497* punt. 2e premie aan den stier van de Geb. Oerlemans van der Schans te Drongelen met 47V4 punt, terwijl als reserve werd aangewezen de stier van Dirk van Kampen te Drongelen met 467* punt. Een stier van D. van Buuren te Meeu wen woog 988 KG. Twist. Dezer dagen hadden eenige sjouwer lieden aan de haven zulk een hevige ruzie, dat er spoedig klappen vielen en de hulp der maréchausseé moest worden ingeroepen Toen Zondagmiddag de voetbal club aan 't oefenen was, viel een ge deelte der schutting om of werd door kinderen omgeduwd. Een der spelers werd daarover wat driftig zoodat hij eenige kinderen die stonden te kijken eene harde tuchtiging toediende. Het publiek trok partij en weldra ontstond tusschen eenige men- schen een kloppartijtje, dat gelukkig echter spoedig werd gesust 1 Moord. Op de grenzen van Kaatsheuvel en Dongen is Zondagavond omstreeks acht uur een moord gepleegd. Zekere P. de G. omstreeks 40 jaar en vrijgezel is door de 20-jarige J. G. met een mes in den arm gestoken waardoor een slag ader werd doorgesneden, zoodat het slachtoffer nog denzelfden avond be zweek, tengevolge van bloedverlies. Was aanstonds geneeskundige hulp ingeroe pen dan had men volgens verklaring van Dr. van Dortmond, het leven nog kunnen redden. De dader heeft volmondig bekend, de wonde te hebben toegebracht, doch gehandeld te hebben uit zelfverdediging en volstrekt niet het plan gehad te heb ben om een moord te doen. Maandag is de dader met het lijk ge confronteerd en daarna door de justitie uit Breda gevankelijk weggevoerd, alles onder een ontzaggelijk menigte van volk. Natuurlijk is hier ook weer koning al cohol de hoofdoorzaak van dit gruwel stuk. Herbenoeming De heer H. J. Van Eggelen, secretaris van Heusden, van de aldaar gevestigde gezondheidscommissie en secretaris-pen ningmeester van het waterschap »Hooge Maasdijk van stad van lande en Heus den», heeft zijn herbenoeming tot le secretaris van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren niet aange nomen. BAARDWIJK. Alhier is dezer dagen een zaugvereenigiug opgericht in het calé van den heer H. Mulders, onder den naam van Excel sior, waarvan de leiding op zich genomen heeft de heer C. Vissers, organist van het R. K. Zangkoor. B. Ct. Een persoon die van de Hensdensche kermis kwam, stapte aan den overlaat op de tram Even voor Baardwijk sprong hij eruit, ,en kwam met een geweldige vaart op den weg terecht. De tram stopte en de man werd voor dood opgenomen. Vooral zijn gezicht werd deerlijk gehavend en geneeskundige hulp werd Bpoedig ingeroepen. De man is nu wel. SPRANG. Burgemeester en Wethouders de zer gemeente brengen ter openbare kennis, dat het Primitief Kohier van den Boofdelijken omslag voor het jaar 1906, van dit oogeublik af gedurende 5 maanden ter secretarie voor belanghebbenden ter inzage is neeigelegd. Maandag j.l. gaf de Chr. zangvereeni- ging n Excelsior, onder leiding van haar di recteur J»c. Sars haar eerste uitvoering. Deze uitvoering slaagde uitstekend endaar- om feliciteeren wij directeur en zangers met hun succes op dien avond behaald. Christelijke School. Naar wij vernemen zal de commissie tot voorbereiding eener Christelijke school eerstdaags met haar defi- het te yerwnchteu is, dat binnen niet al te langen tijd een aauvnug zal worden gemaakt met het bouwen daarvan. Met ongeduld zien vele ouders de komst dezer Christelijke School tegemoet. VRIJHOEVE-CAPPEL. 13 April. Verkie zing. Door het bedanken als lid van den ge meente raad van don IFer D. v. d. Schans zal op Vrijdag 20 April eene verkiezing plaats hebben. Naar wij vernemen, denkt men er orustig aan den EdelAchth. heer Baron Van Heeckeren kandidaat te stellen. CAPELLE. Nadat Zondagmiddag de gods dienstoefening in de Ger. kerk in de Heistraat pas een aauvaug had geuomen, brak er brand uit iu een klein schuurtje, staande vlak naast het kerkgebouwtje. Eene kleine paniek ont stond er daardoor iu het kerkjeieder wilde het gebouwtje zoo spoedig mogelijk verlaten, zoodat er een gedrang ontstond. Enkele ijvere mannen hebben, hoewel het schuurtje bijna tot. den grond toe is afgebrand met succes de vlammen gedoofd zoodat de belendende perceelen geheel onaangotast ble ven. Dinsdagmiddag schrok het paard van C. Kerst, broodbakker op de Nuuwcvaart, van een hondenwagen en maakte een zooda- nigen zijsprong, dat het iu de sloot voor de woning van M. II. in de lleistraat terecht kwam. C. K. met zijn zoon geraakteu ouder de kar, doch wisten zich gelukkig zouder be komen kwetsuren daaronder uit te verwijde^ ren. Het paard bekwam ook geen letsel, terwijl de kar onbeschadigd bleef, met behulp vau verscheidene personen werd het voertuig uit de sloot getrokken. DRUNEN. Toen zekere V. alhier. Zondag morgen opstond, bemerkte hij dat zijn zwager die bij hem woonde en den laatsten tijd een weinig malende was, reeds het huis had ver laten In den beginne veronderstelde hij niets geeu kwaad, in de meeuiug dat hij reeds naar deu barbier was gegaan, wat hij meer vroeg tijdig deed, omdat hij bang was andere men- scheu te treilen. Hij was menschenschuw in iiooge mate Toen hij echter daar niet geweest was, en hij des daags niet thuis kwam, begon men zich ongerust te maken, en ging men uit zoeken, met het droevige resultaat, dat hij Maaudagmorgeu in do Wiel werd gevoudon. De man was eerst 42 jaren. BESOIJEN, Vooreen tamelijk bezette zaal gaf de Liedertnfel Oefening baart Kunst op den tweedeu Paaschdag een goed geslaagd matinée. De verschillende nummers vau het Programma werden uitgevoerd. Een woord van hulde mng den wakkeren directeur den Eleer L. Kooien met zijne kranige zaDgers niet onthouden worden. LOONOPZaND, 16 April. De collecte op de openbare eu bijzondere scholen iu het arrt Tilburc heeft opgebracht, de :n van f688.03»/,. De 8pespatriae heeft do waterinood lijdenden goed bedacht. KAATSHEUVEL, 17 April 1906. Herbenoeming. Door Z. D. H W v. d- Ven Bisschop van '8 Bosch is tot kerkmeester in de par. Berk dijk herbenoemd do heer M. Wagemakers. Daar hij steeds met ijver en nauwgezetheid zijn functie waarnam, hebben de parochianen met genoegen van dit besluit keunis genomen. Den benoemde onze gelukwensch. Diefstal. Niettegenstaande de waakzaamheid onzer politie, wordt er toch nu en dan iets wegge kaapt Zijn het meestal kippen, konijnen of linnengoed ditmaal was het wat anders. Bij M. v. B. in den Berkdijk werd dezer dagen een kruiwagen ontvreemd. Er is hier echter groote onvoorzichtigheid de oorzaak van dezen diefstal, want men had de kruiwagen buiten laten staan. De politie heeft een streng onder zoek ingesteld, doch tot heden, zander gun stig gevolg. Veshtpurtijen. De afgeloopen Paaachdagon, hebben zich dit jaar gekeumsrkt doorvecht eu dronkemans tooueelon. In de molensteog op de Kruistraat was het rumoerig. In den Berkdijk is verleden Maandagavond terdege gevochten Zekere Mar. van Wanrooi bekwam bij die gelegen heid een steekwonden op zijn hoofd. Jac. W. Natten is door den doktor op 8 plaatsen dicht genaaid. Door de Marechaussee zijn tw belhamels gehooid weggevoerd, en met d sabel vcrBchilleude klappen uitgedeeld. Oor- zuak weer de drank. R. K. Patroonsbond. Gisterenavond ten acht uur had in de zaai van Euphouia eene bijeenkomst plaatB van R K. Schoenmakerspatroons, bijeengeroepe door de afdeeling Kaatsheuvel van den AU Ned. Bond van schoenfabrikanten. Om ongeveer half negen trad de heer M. v. Beurden, wien als president van den Alg. Ned. Bond van schoenfabrikanten de opdrccl was gegeven bier een R. K. Patroonsbond stichten, op het podium eu schetste in een gloedvolle rede het goed doel eener dergelijk vereeniging en zette op bevattelijke wija aard eu streven uiteen. Plaatsgebrek noopt ons de lezing eerst ons volgend nummer te plaatsen. Een daverend applaus bewees dat de as wezigen, het eens waren met de woorden, gesproken door den heer M. v. Beurden. II', succes was groot, allen die aanwezig ware traden als lid toe.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5