Een Knecht. Burgerlijken Stand Advertentiën. DOOZENMAKER. Laatste i'erichten. PER TELEFOON. tiltUWS UIT KAATSHEUVEL andelsberichten. Terstond gevraagd gen aan f5 per week bij d*n Heer J. TRIMBACH en werken op sociaal gebied, terwijl andere boekwerken grain van leden en belang stellenden zullen moeten worden verkregen. Het bestuur doet daarom een beroep op alle belang tellenden om, indien zij -een boekje te veel hebben, dit der vereeniging af te staan. Boeken kunnen ten allen tijde worden gebracht bij drn bibliothecaris. Voor de I*drn zal de. bibliotheek ter af haling en terugbezorging geopend zijn 's Maandagavond* van 89 uur en Donder dags 'j middags vm 122 uur. Hierna werd door den Voorzitter rog medegedeeld dat de WelEd. Gestrenge Het" van Vuuren, lid van de Tweede Kamer, op M i-tndag 7 Mei op «Ie zaal Musis Sacium eene lezing z 1 honden voor leden en ge- noodigden. Voetbalsport. De, voetbalwedstrijd tusschun W. V. C. alhier en G V. V. "Sparta* te Geertrui- drnlerg, die eerst bepa -ld w s op morgen, is n'tgfsteld tot Zond -g 29 April daar zoo Js we reeds mededeelden het eerste elftal vin W. V. naar den medaille-wedstrijd te Heuslen gaat en het tweede een match spelen naar Dongen. Met belangstelling wordt de uitslag dezer bride, tegemoet gezien, vooral ook van de laatste match, daar dit voor de eerste maal is dat het tweede elftal van W. V. ien match speelt. De Toekomst Bij de talrijke zaken die de heer G. C. v. d. Heijden reeds met succes drijft, is thans nog een nieuwe gevoegd, zoodat de industrie in onze. gemeente zich op een ander gebied heeft uitg« breid. Geheel van het andere afgescheiden toch heeft de heer G. C. v. d. Heijden een fa briek doen plaatsen tot vervaardiging van allerlei likeuren, limonades, kwasten en grenadine. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid gesteld het bedrijf tan nabij gade te slaan. In een ruim vierkant vertrekbinnenkomend trekt al spoedig de buitengewone reinheid waaun alles verkeert de aandacht. De for nuizen, expresse lijk voor dit doel vervaardigd, ketels en potten, waarmede de siropen wor den gekookt en gefiltreerd blinken u te gen en geven reeds de waarborg dat de verdere behandelingen van het fabrikaat met evenveel zorg geschieden. De heer van der Heijden loonde ons een machine de laat ste uitviuding op dit gebied waarmede d< sscluMi worden gespoeld en schoonge- ni-iak', en we moeten ronduit verklaren dal deze. machine hoe-vel klein en daardoor gemakkelijk te huidieercn aan de hoogst gestelde eischen voldoet. Van hier worden de flesschen gebracht uaar de machine, waacgbjj* re worden ge- vnM. Ook dilp»;! bizo„JPr>^ch Zon- ili I uii Ge nesscheu in de hand nomen worden ze geheel gevuld en daarna naar elk ge.weuscht systeem gestopt. Een voornaam artikel is het spuitwater in sidious, welke hermetisch zijn gesloten, een sier .ad voor ieder buffU -u tafel, doch wat nog het meest zegt't is een heerlijke, frische, verkwikkende drank, voord gemengd met een kleine hoeveelheid kwast, of sinaas-appel- limonade die door den kccr »n der Heij den word» vervaar'^0 hopen dat hem dit bedrijf goed ga en" dat steeds een groote afname het loon moge zijn voor deze onder neming. Ken tredende laatste eer. Het kind van den schoenmaker H. van Tuyl alhier, dat sinds eenigen tijd in het gasthuis hier verpleegd werd en on langs in het gesticht met zoo'n groote plechtigheid en onder algemeene deel neming zijne Eerste H. Communie deed, is dezer dagen aan de kwaal die het reeds zoo lang ondermijnde, bezweken. Hedenmorgen had de begrafenis plaats. De baar werd gedragen door kinderen, even oud als de overledene en die ook dit jaar hunne Eerste H. Communie ge daan hebben. Eenige Communiemeisjes met palmtakken in de hand begeleidden mede het stoffelijk overschot. Het ge zicht dier treffende hulde aan het knaapje gebracht maakte op allen, die het zagen een diepen indruk. Zulke blijken van liefde en achting doen goed in onzen tijd en het strekt de Eerwaarde Overste en Zusters en allen, die hierbij hunne medewerking verleenden tot eer getoond te hebben, dat ook en vooral het lot der minder bedeelden en ongelukkigen hun zoozeer ter harte gaat. Aanbesteding Bij de aanbesteding voor diverse goe deren voor 's Rijks-kleedermagazijn te Amsterdam, waren o. m. laagste inschrij vers 900 paar beenstukken, G. L. Smits Co., Dongen f 3.67 per paar. 2500 spoorfoedraals J. Segers Zn., Breda, 17 ct. per paar. 6900 Halsdassen, Wed. de Booij, 's-Bosch, 1 perc, 29 ct. J. Segers Zn. Breda, 1 perc. a 28 ct. p. st. Een muziekuurtje. Zondag 6 Mei, des namiddags om 2 uur, zal in Casino te 's-Bosch door de dames Mevrouw Anna Lambrechts- Vos, pianoEmmy Denys-Kruyt, zang Fieta Eberle-Dermout, viool, eene uit voering voor kinderen gegeven worden, waarop uitsluitend compositie's van eerst genoemde, in de muzikale wereld zoo gunstig bekende dame. zullen worden ten gehoore gebracht. Wanneer wij even een blik slaan in de talrijke gun stige beoordeelingen in de verschillende dag en weekbladen, alsmede in tijd schriften, aan muziek gewijd, dan staan deze uitvoeringen op een zeer hoog standpunt. Te verwonderen is dit geens zins, immers de poesie, met al hare liefelijke bloemen, bloeit en geurt het meest en het liefst in den kinderlijken eeftijd. Dingen, voor ouderen van dagen van weinig belang zijn vaak on schatbaar voor de jeugd, zoodat versjes, liedjes in de jonkheid geleerd en ge zongen, nog met genoegen worden her haald, als de levenszonne reeds ter kimme neigtc Doch nog om een andere reden ver dienen uitvoeringen als bovengenoemde steun en aanmoediging. Het is n 1. een onloochenbaar feit, dat het met den kinderzang in het algemeen in ons land nog treurig gesteld is. Men ergert zich soms over de onhebbelijke, vaak obscène straatdeunen, die door de »spes patriae» uitgekraaid worden. Elke poging, die strekt om daarin verandering te brengen, moet worden toegejuicht en hierin vin den wij in de wijsjes uit »Het boekje van Tante An» en uit vColembijntjes voorde kleintjes» een machtigen steun. Wanneer wij er eindelijk nog bijvoe- voegen, dat deze fraaie guitige liedjes, door de gerenomeerde zangeres Mevr. Emmy Denys-Kruyt, met begeleiding der componiste zelve, gezongen zullen worden en Mevr. Eberle-Dermout tot afwisseling een aantal fraaie voor den kinderlijken leeftijd berekende viool- stukjes mede van de hand der reeds genoemde componiste, zal uitvoeren, dan meenen wij genoegzaam den muziek liefhebber op de waarde dier muziek- uurtjes gewezen te hebben en zal het verder overbodig zijn hen tot een be zoek met hunne kinderen daartoe aan te sporen. BESOIJEN. Door de Afdeeling Besoijeu der R, K- kiesvereenigiug „Waalwijk® wordt Zoudag 22 April nam 6 uar eene vergadering gehouden in liet hotel Brokken, ter bespreking van het huishoudelijk reglement. Bij de openbare school alhier komen 2 vacatures. De heer C. vau Lierapt gaat het ouderwijs tijdelijk verlaten om zijne dienst plicht te vervulleu. De tweede vacature is ontstaan door het meerdere aantal leerlingen, die het beuoemen van een vierde ouderwijzer verplicht maakte. N1EUWKUIK, lieden is met bet bouwen van het R. K Liefdegesticht een aanvang ge nomen. Zeer zeker zal dit werk aan vele han den arbeid verschaffen als men nagaat, dat de aanbesteding niet miuder dan f 37000 bedroeg. De Harmonie „de Eendracht® heeft in hare laatst gehouden algemeene vergadering be slotendeel te f">n het op 11 Juni a. i, »ival. brandweermannen oproept om de brandweer- Men werpe mij niet tegen, dat ik met Katholiekendag werd voorgesteld, aanbevolen materialen aan een deugdelijke proef te onmooie woorden speel Verklaar ons dan eens derwerpeu, om op alle gebeurlijkheden steeds voorbereid te zijn. Met vreugde zagen de ingezetenen, gis teren, d"t «r weer eens drinkwater werd in gelaten, wat in weken niet gebeurd is. Moes ten velen aan 't zijkanaal en elders op verren afstand drinkwater halen, een under moest me» zijn wasch naar 't zijkanaul, een derde moest zijn vee in de wei van elders vau water voorzien Wanneer zal aan dien onhoudbaren toestand eens een einde komen SAN FRANSISCO De schade bedraagt 80.000 000 p. st. en 300.000 vluchtelingen kampeereu in teuten, 40 ruovers die hun slag trachtten te slaan, werden onmiddelijk dood geschoten. Offerten voor levensmiddelen komen elk oogenblik voor, doch de president verklaart dat geen vreemde hulp noodig is. Amerika zal zich zelf redden. Alle mannelijke burgers zijn opgeroepen om gra-cn ie delven. 150U0 vluchtelingen zijn in een groet gebouw saamgebracht. Reeds zijn kinderen 't kamp geboren. Morgen zullen er geen kerkdiensten plaats hebben, daar de geestelijkheid bij bet reddingswerk tegenwoordig is. Er waait een sterk N. W. wind, die het overgeblevene ge- deelre der slad bedreigt. 1000 bijzondere polilie- genlen zijn aangesteld. KAATSHEUVEL, 21 April 1906. Moord Omtrent den moord die op Eersten Paaschdag bij de grens onzer gemeente plaats greep, kunnen wij als nadere bijzonderheden nog bet volgende melden. Toen men het slacht offer P. de Geus 's avonds omtrent 8 uur in de Lage steeg vond liggen, was hij bewuste loos tengevolge van het ontzaggelijk bloed verlies. Dadelijk naar zijn woning vervoerd, overleed hij aldaar reeds na enkele minuten, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. Omdat men eenige uren tevoren den ver- zullen sommigen zeggen, waarom niet vroeger met uw bond voor den dag gekomen en juist thans, nu de werklieden zich hebben ver- eenigd Waarom? Een volledig antwoord op deze vraag is blijkbaar onmogelijk, zonder reeds hier met eei* enkel woord te gewagen vau aard en doel eeuer Patroonsvereeniging. Nu, des te beter, liet vormt dan tevens eene inlei ding tot nadere en breedere bespreking der bovengenoemde kenmerken. Waarom dan, nogmaals, juist nu een Patroonsbond opgericht Omdat hier, zoo danige voor de vorming van den Volksbond, niet die rede van bestaan kon hebben welke hem thans zoo geweuscht maken, evenmin als een Volksbond flink en vruchtbaar werken kan, zoo niet een Patroonsbond zich vormt aan zijne zijde. Immers, hoe is het mogelijk dat bij voorkomende moeilijkheden, vereenigde arbeiders onderhandelen met alleenstaande Patroons, of omgekeerd, vereenigde Patróóns zich in verband stellen met werklieden die zich niet hebben gevormd tot één geheel, waarieder lid verplicht is, zich bij de beslis sing van bet geheel neer te leggen Daarbij komt, dat, al heeft de Volksbond de oprich ting van Patroeusvereeniging een weinig be spoedigd, deze binnen niet al te langen tijd toch zou zijn tot stand gekomen, al miste hij ('au o k die actualiteit welke hem thans eigen is. En nu, M. H ga ik over tot een meer directe bespreking vau den aard en het doel onzer op te richten vereenigiug. Tot uit eenzetting hiervan, kan ik bezwaarlijk een meer bevoegd spreker aanhalen, dan onzen grooteu Paus Leo XIII heiliger gedachtenis, dien men wel eens, en niet ten onrechte, den socialen Paus heeft genoemd. Meermalen heeft hij met warme aanbeveling en krachtige opwekking tot ons Patroons, zoowel als tot de arbeiders gesproken. Herhaaldelijk zette hij onB aan tot vereeniging, tot Taste aaneen sluiting, om in staat te zijn, met vereende kracht het hoofd te bieden aan onzen ge- meeu8chappelijken vijand, het socialisme. Maar nooit vergat Hij daarbij, voor ieder der beide partijen te omschrijven, het juiste doel, dat hen moet leiden bij al hunne werkingen, en waarnaar zij met al de kracht hunner Katholieke overtuiging moeten streven. Zo zijn te teekeuend zijne woorden, voor de quaestie, welke we hier bespreken, dan dat ik niet eene der vele schoone zinsneden, hier in haar geheel zou overnemen. Ze zijn genomen uit het Kath. Soc. Weekblad, jaargang 1903. Leo zegt„Als hoofddoel gelde steeds, de overeenstemming tusschen arbeiders en mees- teis met betrekking tot rechten au plichten zekeren J. Groene veld met wien hij een hoog- 0m de wederzijdsche bezwaren tusschen beide loopenden twist had gehad, werd genoemde Par Ven u!j d?u weg te ruimen, bohooren persoon, aan een streng verhoor onderworpen. Ult onbesproken en ervaren mannen llij ontkende in het begin beslist, doch legde te worden g®*?rmd met het recht van beslis- reeds Maandagmorgen, voor het gerecht uit WW ftl l/UIDUa^»TUUU tuu tftVslll UUI Tl (*1 OU U1IO XV* Cï te Waspik te houden Feswiv ft. schoenmakerspatroons door de ^fdi eling kaatsheuvel van den Alg, Ned. Bond van schbel1/ttbrikftnteu in de zaal Wh Eüphouia bijeeugeroê^"' teneinde te komen tot op— De iu aanbouw zijnde stapelplaats, van wege den boerenbond gezet voor het opbergen van veevoeder nadert hare voltooiing. Het geheel is een ruim gemakkelijk ingericht ge bouw. SPRANG. Maandag 1 1- 2e Paaschdag, gaf de gem. Chr. 2augv. „Excelsior" eene uitvoe ring onder leiding van haren directeur de Heer Jac Sars. De kerk was zeer goed gevuld met een aan dachtig luisterend publiek. Waren onze ver wachtingen over deze uilvoering hooggespan nen, wij kunnen ronduit verklaren dat deze niet alleen bevredigend zijn, doch zelfs verre overtroffen Er werd over het geheel (enkele vlekjes uitgezonderd) zeer goed genuanceerd, helder, en wat veel zegt zuiver gezongen. Het Paaschlied van GrunholBer was zelfs onverbe terlijk, U Heer Alleen, koor met Sopraan solo werd zeer mooi gezongen. Daarom brengen wij een woord van dank aan de werkende leden van Excelsior, voor hunne ambitie, aan de solisten de dames G de Jong, A. Vos, en den Heer J. Vos voor hunne schoone liederen, en op het laatst, doch niet het minst aan Mej J. de Koon voor hare goede begeleiding van soli en koren, en zeer zeker voor hare fraaie liederen, die zij zoo zuiver en zoo gevoelvol ten gehooreu bracht. Mej de Roon beschikt over een zeer hoog en lief sopraan geluid. De Heer Ant. Hurkmans uit Besoijen accompag neerde haar aeer Terdieustelijn. Moge Excelsior ons nog menige uitvoering geven dit is zeker ons aller weusch. Door het bestuur der op te richten Chr. school is het huis van de wed. Kauters gekocht Uit goede bron verneemt men dat dit huis voor een school zal ingericht en gebruikt wor den. VRIJ HOE VEN-CAPPEL Donderdagavond geraakte een schijnbaar dronken persoon van den weg af en kwam in een sloot terecht. Op zijn luidruchtig hulpgeroep kwamen een paar personen toelooper, die hem uit zijn be nauwden toestand ve» loste CAPELLE Toen de heer J S. uit Geer- truidenberg per fiets wilde huiswaarts keeren kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat de ketting van zijn fiets was gestolen Het ware te wenschen dat dergelijke dieven spoe dig aan 't licht kwamen. WASPIK Naar wij vernemen heeft de col lecte voor het dezen zomer te houden festival opgebracht f500, RAAMSDONK. Dezer dagen kwam bij het luiden der klok aan de kerk der Ned. Her. Gemeente alhier de klepel naar beneden val len. Gelukkig kwam hij terecht op een zwa- ren balk waardoor een groot ongeluk werd voorkomen. RAAMSDONKSVEER. Door den Curator iD het faillisemeut van H- J. de Ruijter vroe ger timmerman alhier zal, zoodra de eenige uitdeeliugslijst verbindend is geworden, aan de concurrente Crediteuren 20,45 pCt. hunner vorderingen worden uitgekeerd. DUSSEN. Door 't College van Burgemeester en Weth. is tot opperbraoclmeester benoemd in plaats van den heer A. C. Pols, die op verzoek ontslag heeft gekregen, de heer G. Verhoeven Hz. landbouwer alhier. Hopen we. dat de nieuwe commandant eens spoeaig zijne Breda een volledige bekentenis af. Het dolkmes, waarmee hij de wonde toe bracht, is door de Marechaussee opgespoord eu in beslag genomen. De slagader bij den elleboog wns doorgesneden, en is den getrof fene bezweken door bloedverlies, Zijn lijk is, ua door de doktoren te zijn geschouwd, ver leden Woensdag op het Protestansoh kerkhof te Dongen begraven. R. K. Patroonsbond. Dinsdagavond ten acht uur waren alle R. richting van een R. Patroonsbond. Aan den president vau den Alg. Ned. Bond van fclioenfabrikauten, de heer M. van Beur den, was opgedragen daartoe de eerste stappen te doen. Ongeveer half negen uur opende deze de vergadering en na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, sprak hij als volgt M. H. Voor een paar weken, werd mij als Presi dent v.d. Boud v. Schoenfabrikanten afd. Kaatsheuvel, de mijns inziens wel wat kiesche opdracht gedaaD, de belanghebbenden van deze plaats op te roepen tot eene vergadering, ten einde te komen tot de oprichting van een Patroonsbond Eene opdracht M. H. die mij, geloof ik wel niemand zal benijden. Om wille der goede zaak alleen, heb ik gemeend, het aanzoek niet te mogen afwijzen, en be schouw uu ook mijne opdracht niet vervuld, alvorens U met een enkel woord, aard eu doel der te vormen vereenigiug te hebben uiteengezet. Op heel bijzondere wijze even wel, meen ik te moeten wijzen, op het karak teristieke der houding, welke de vereenigiug noodzakelijk moet aannemen met betrekking tot den nieuw gevormden Volksbond, wil ze met vrucht arbeiden, eu beantwoorden aan het haar gestelde doel. Alvorens hiertoe over te gaan M. H. zou ik eerst even eene verdenking willen lichten van de oprechte bedoelingen van het bestuur, eéne verdenking, die niet auders dan zwaar eu pijnlijk op ieder hunner drnkken moet. Slaag ik hierin, dan is reeds veel gewonnen. Dan tenminste zullen onze verklaringen en beweringen niet ontvangen worden met die achterdocht, welke auders zouden beletten een juisten kijk te krijgen, op den toestand der quastie Het geldt ui het antwoord op de vraagWaarom, om welke motieven wij patroons, tot do oprichting van een patroons bond zijn overgegaan. Velen meenden onge twijfeld. dat zulk een bond slechts eene vijandelijke strekking hebben zou. Eu, ik kan het niet ontkennen, den schijn er van heeft het wel «enigszins Immers, nauwelijks bobbeu de werklieden zich vereenigd in een Volksbond, of er komt ook bewegiDg onder de Patroons, ook zij zullen zich organiseeren, zich vast aaneensluiten, om te vormen een geduchte macht, die staan zalJa, waar staan zal? Want hier juist zit het misver stand, die staan zal niet tegenover maar naast en in vriendschappelijke betrekking met den volk boud. 't Is hierop, M H., dat ik uwe bijzondere aandacht wilde vestigen. Onze bond móet en z&l dragen niet een par tijdig, niet een vijandig karakter, maar eerlijk en op loijale wijze, wil hij met de arbeiders- vereenigiDg samenwerken, om wederzijdsche belangen te bevorderen en bij voorkomende geschillen tot een voor beide partijen recht vaardige en bevredigende oplossing te geraken. Ik oordeelde het absoluut noodzakelijk deze verklaring, in alle oprechtheid hier openlijk af te leggen. Ik wilde daardoor, reeds bij den aanvang, alle vooroordeel eu kwade ver moedens onderdrukken en aan verdachtmakers, ook bij buitenstaanders, voor eens en voor goed den mond snoeren. sende uitspraak." Gij hebt het gehoord. M. H., Leo zelf doet hier een beroep op onze welwillende mede werking en meteen schetst hij ons in een paar sobere, maar meesterlijke trekken, aard, deel eu streven van beider vereeniging. De overeenstemming zoo zegt hij.de goede verstandhouding van Patroons en arbeiders onderling, met handhaving nochtans vau beider rechten, maar ook van beider plichten. Beide dus, èc de rechten en plichten van den arbeider èn die van den Patroon moeten worden in acht gftnomen. De arbeider dus heeft ziine Teehten. maar ook zijne plichten tegenover den Patroon, even goed als de Pa troon zijne rechten, maar ook zijne plichten heeft ten opzichte van den arbeider. Aan geen van beide mag in het minst worden te kort gedaan. Dan eerst hebben we een so lieden, vasten grondslag, waarop onderling samenwerking steunen kan. Eerlijkheid dus en rechtvaardigheid zij onze leuze. Daarom geen hatelijke partijschap, geen geniepige baatzuchtigheid, mag de drijfveer zijn van ons werken. Helder en scherp moet ons steeds voor oogeu staan, het ideale doel door den Paus zeiven aangewezen. Daarop moet gericht zijn heel het leven eu streven van den bond. Wij moeten hebben een open oor en een open hart voor de rechtmatige klachten van den werkman. Belangeloos en onpartijdig moeten we luis teren naar de grieven die bij ons komt blootleggen, en zijn ze inderdaad gegrond, dan is ket onze plicht, als mannen van eer en karakter, geen middel onbeproefd te laten, om de zaak in dor minne te schikken. Maar daartoe is noodig, dat op de eerste eu voornaamste plaats onze vereenigiug zij, Katholiek in den vollen zin van 't woord Katholiek in haar innerlijk wezen katholiek nok in al hare werkingen naar buiten. Dit alleen kan een zekere waarborg bieden voor deugdelijkheid en nobelen gemeenschapszin. Eu om nu de opwerpiug te voorkomen, dat de woorden des Pausen slechts algemeene toe standen op het oog hadden en daaruit dus niet volgt, dat ze ook van toepassing zijn op ons diocees, op onze plaats Kaatsheuvel wil ik nog even enkele sprekende getuigenisen aanhalen, die U van het tegedeel ten volle zullen overtuigen. Op bijna alle Katholieke dagen dan van ons bisdom M. H. werd door onze katholieke voormannen op sociaal gebied het goed recht van Patroonsbonden krachtig verdedigd en tevens doel en streven van zoo danige vereenigingen op klare en duidelijke wijze uiteeu gezet. Reeds in 1900 op dien van 's-Hertogenbosch werd in een krachtig pleidooi de noodzakelijkheid betoogd van samenwerking tusschen arbeiders en Patroons In 1901 op dien te Tilburg werd er nog met klem op gewezen, eu op dien te Nijmegen in 1902 werd overgegaan tot de vorming van een diocesauen bond van It. K. Patroousver- eenigingen. Het Kath. Soc- Weekblad schrijft in haar nummer van 10 Oct. 1903 De afdeeling werkgevers hoorde iu 1900 het krachtige pleidooi vau den heer C. Strae- ter, fabrikant, die bewees dat het weuscbelijk is, dat de vereenigde Katholieke werkgevers samenwerken met de bonden der Katholieke werklieden en deze steunen met woord en daad. Ook werd de wensch uitgesproken, dat iu plaateen, waar geen vereenigiDgeu van Katholieke werkgevers bestaan deze worden opgericht. Opnieuw in 1901 werd de Katholiekendag te Tilburg gehouden, de weusch uitgesproken, dat alom Katholieke patroousvereenigingen wordeu opgelicht ouder geestelijke leiding in gehoorzaamheid aan den Bisschop. Tusschen de Katholieken-dagen van 1901 en 1P02 werd een concept gemaakt voor Statuten van een R. K Patroonsbond, welk concept in Nijme- met kracht van redenen, terwijl kort daarna tot de oprichting van den Diocesanen Bond van R. K. Patroons werd besloten en over gegaan. Hierdoor is genoegzaam bewezen, dat de Katholieken, evengoed de Patroousvereenigin gen als de arbeidei svereenigingen moeten oprichten op Katholieken grondslag dat ook die patroousvereenigingen zich stellen moeten onder bisschoppelijke leiding dat ook die PntrooD8vereeuigingen een geestelijke als ad viseur ter zijde moet staan iu een woord, dat de Katholieke Patroons juist nis de arbeiders hunne Katholieke vereenigiug moe ten hebben en daarvoor ook in N.-Brabant de noodige pogingen zijn aangewend. Hierna meen ik, zooveel in mijn vermogen was. da mij toevertrouwe opdracht te hebben vervuld. Alvorens te eindigen evenwel kan ik niet nalaten, U, om het gewicht der zaak, nog eens er op te wijzen, dat, wil onze vereenigiug mei vrucht werken, re noodzake lijk moet gegrond zijn op zniver katholieke beginselen, op de b-giuselen vau eerlijkheid en rechtvaardigheid dan, maar dan ook alleen, zal ze groeien en bloeien, dan zal een krachtig en weldadig leven van haar uitgaan tot heil vun alle leden en tevens tot geluk en welziju van den werkman Eeu daverend applaus bewees dat de aan wezigeD het eens waren met de woorden van den geachten Voorzitter van den Alg. Ned. Bond van schoenfabrikanten. Hierna vroeg de heer M. van Beurden of er nog personen waren, die inlichtingen ver langden, dat hij dan gaarne bereid was deze alsnog te geven. Door enkele aanwezigen werd gezegd dat zoovele personen, die in aanmerking komen afwezig zijn. De heer van Beurden zegt hierop dat dit zeer zeker jammer is, doch dat er thans toch een begin dient te worden gemaakt, daarom wenscht hij te vrag n, wie als lid wil toetreden. De secretaris, de heer Kroot zal dan wel zoo goed zijn de namen op teekenen. De heer Dekkers zou eerst gaarne wat meer weten, b v. hoe hoog de contributie zal zijn, want als ons, als we zijn toegetreden, mor gen iets wordt gevraagd weten wij niets. De heer van Beurden. De contributie zal niet hoog loopen. Vastgesteld kan dit nu niet worden, daar eerst een reglement en statuten moet worden gemaakt. Allen, ook eenige die na de lezing zijn gekomen, treden als lid toe. De heer van Beurden zegt nogmaals dat de vereenigiug op Katholieken leest zal worden geschoeid en lat een geestelijk ad viseur ons alleD een waarborg is, dat de vereeniging op katholieken grondslag blijtt. Besloten wordt Z. D. H, Mgr. v. d. Ven te verzoeken een adviseur te beuoemen. üp aanvraag van eeu der leden zegt de heer v. Beurden dat de vereeniging geheel is afgescheiden van den Alg. Ned. Boud van Schoenfabrikanten. Alsuu werd overgegaan tot benoeming van een voorloopig bestuur uit 5 personen Ge kozen werden bij eerste stemming do heeren M. v. Beurden, Th. van Dortmond—P nnock. Kroot en de Jong, terwijl herstemming plaats had tusschen de heeren H. v. Bokstel van Woensel en Nieuwst&d. Gekozen werd nu de heer v. Nieuwstad. Hierna werd de vergadering gesloten. WAALWIJK. GEBOORTEN Matthea Pkilomena Adriana Maria, d. v. M. A. van Loon en P. J. il. M Eras. Hartog, Levie, z. v. I. van Leeuwen en R Frijda. Maria Calharina, d. v. J. J. Dumoulin en C. van Bokhoven. HUWELIJKSAANGIFTEN Adrianus van Zon, 26 j. en Petronella Hendrik» Leijtens, 22 j. Johannes Schoeraans 26 j. en Adriana Herman 26 j. Johannes Hermanus Hurk mans 28 j en Maria Cecilia Christina de Cnrtie 29 j. OVERLIJDEN. Marinus Carolus van Tuijl 11 j. Josina van Herwijnen, wed. van Melis Glavimans 74 j. Johannes van Loon 4 w. IT WAALWIJK, 19 April 1906. De eerste (van ouds gerenomeerde) jaarmarkt na Paschen handhaafde heden volkomen huren goeden naam. Hel bezoek was zeer druk en de handel in alle opzichten bevredigend. Beesten veel aanvoer en handel vlug., Kalfkoeien prijzen van f 160.tot 220. Kaifvaarzen prijzeu van f 130.— tot 190. Wei vee prijzen van f 120 tot f ,200. Wei lammeren aangevoerd 190 stuks prijzen van f 6.lot 11. Varkens aangevoerd 195 stuks prijzen van 18. tot i 14, Boter aangevoerd 613 kilogr. prijzen vanaf 1.22 f 1,28 Eierenprijzen van 3 tot 4 cent per stuk. De malsche regenbuien gevolgd op het prachtige zomerweder der Paaschdagen doen gras en veld vruchten en boomgewassen welig groeien en bloeien zoodat eeu en onder voor den toekom- stigen weitijd en den zomer gunstig beschoren staat. De jaarmarkt werd druk bezocht. De huiden- markt blijft voortdurend vast gestemd. Voor leder bestaat goede vraag. Vooral lichte wichten zijn zeer gezocht. De prijzen voor dit artikel gaan omhoog, 'erwijl die van zwaar teer, zoowel Erima waar als meer secondaire soorten staande lijven en geene verandering ondergaan. Voor droog W.-Ind. zoolleer van 18|26 h. KG. beiaalt men 60|68 ct. Voor gezouten B. A. koeien en ossen van 22 28 h. KG. betaalt mer. 70I7C ct- Voor binnenzoolleer in de wichten van 10 16 h. KG. betaalt men 60165 ct. alles naar gelang qualiteit, beleeidheid en ga aft e van nerf. Prima zware gezouten 1$. A. zoolleer os 38|44 h. K.G. 80185 ct. Prima lichtere gezouten B. A. zoolleer os 32 36 h. KG. 78182 ct. j Rio Janeiro zoolleer van 38i40 h. K.G. 74 7o ct. Deze prijzen zijn serieus hier voor Noord- Brabant, en' niet geflatteerd of gedrukt. In vreemde 1> oimiddelen is de handel tamelijk levendig tegen stationaire prijzen. rounsuouu, ww» m-~- i r \vi 1W de werkgeversafdeeling vau den Jr., btationsstraat YV AALWIJK..

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 10