Derde tëlad. BE^^N DMAKIN a Gemengd Nieuws Provinciaal Nieuws. BUITENLAND- Frankrijk Bl.NNF.NLAN Rusland. Rummer 33. Zondag 22 April 1906. 29o Jaargang. De Echo van het Inrichtingen, welke gevaar, seüade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, da' bij hun bcsluii ven 14 April 1906 No. 5 aan J. J van Dooren en zijne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot het oprichten eener leer looierij met gasmotor. Waalwijk, 14 April 19(6. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. Timmermans W.z. L B. de Secretaris, F. W. van Liempt. Woelingen in Frankrijk. In de mijndistricten van liet d partement Nord spant het, ten gevolge eener staking der mijnwerkers, geducht, en Lens, waar de socialistische oud-herbergier, tevens Ka merlid, Basly, als burgemeester fungeert, is het brandpunt der agitatie. Een luitenant der dragonders wtrd door de oproerige menigte zoodanig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden en een geudarme trof hetzelfde lot. Vele andere militairen en gendarmen zijn gewond. D. ze gebeurtenissen hadden Woensdag plaats Eene gioote bende stakers viel een pavil joen aan, grenzend aan het huis van den heer Rcumaux, algemeen bestuurder der mijnen van Lens, die in den morgen naar Patijs was vtrtrokken. Het gebouw werd totaal verwoest. Mevr. Rcumaux en de meid moesten de vlucht nemen langs het achterhuis. Iu minder dan eenige minuten was het paviljoen, dat door em ambtenaar der mijn- maatschappij werd bewoond, een puinhoop; alles werd vernield en verbrijzeld. Een 50-tal gendarmen en eene compagnie infanterie, die in stormpas toesneldeD, kwa men in botsing met de bende, die met sleenen en stokken, afgerukte vensterblin den, enz., gewapend, hardnekkig verzet bood. Tal ,yau> personen werden gewond. Gisteren we'd de toestand rog, erger. De stakers overweldigdeu de spoorlijn en of schoon ruiterij en gendarmes werden ge zonden om hen te verdrijveD, wisten zij op den spoorweg een barricade op te richten en den treinenloop te stuiten. Vwo _alle kanten werd nu nog om ver sterking getelefoneerd. Te 5 ure werd op de lyn van Lens naar Frevent een trein door de atakers tot stil stand gebracht en gedwongen de stakers naar Lens te vtrvoeren. De dienst op die lijn is gestaakt. In de stad ging het hevig toe. De pre- fekl gaf bevel de barrikade in de rue de la Bataille af te breken maar voor het verzet der werkstakers, die onophoudelijk met steenen wierpen, motsten de dragonders onverrichter zake aftrekken. Ook te Billy Montignies werd een trein opgehouden door een 1000-tal stakers; zij vielen een detachement ruiterij, dat hen wilde verstrooien, met steenen aaneen officier en verscheidene soldaten zijn licht gewond. Vijf der te Liévin gewonde gendarmen zijn vervoerd naar Arras; illen zijn ernstig getroffen. Gisterenavond duurde de strijd om den spoorweg tusschen de stakers en de gewa pende macht nog voort. Gisteren had een ernstig treffen plaats, een dragonder gedcod en vermist. De regeering te Parijs heeft nu zelve de uoodige maatregelen daartoe ge nomen en de miuister van Binnenlandsche Zaken, Clemencesu, bracht gisteren een bezoek aan Lens en de omgelegen plaatsen. Hij werd op verschillende plaatsen met gefluit begruet. De president der Fransche Kamer, de heer Doumer, heeft eene redevoering ge houden, die zeer de aandacht trekt. Met nadruk laakte hij de brutale en domme passie, welke „g«durende drie jaren het gouvernement en de Kamers hypnoti seerde* ten aanzien van het „clericale vraagstuk*. Door haar gewelddadig en on handig optreden, zeide spreker, loopt de regeering gevaar iu de. twintigste eeuw de godsdiensttwisten, ja den godsdienstoorlog te doen herleven. De politiek van Combes werd scherp op d« kaak gesteld en aangetoond, welk een grooie demoralisatie daaruit was geboren. De linkerzijde schelt natuurlijk geweldig op hem. die de roovers bij het weggaan neerwterpm De schelmen zijn allen ontsnapt. g". 11 - 1 -- - i Sun Frtincisso. H. M. de Koningin heeft aan presided1 Roosevelt een telegram van deelneming gtzot.den met de verschrikkelijke rauip te San Francisco, evenals, naar me verneem: 11. M. tletd aan den president der Fransche Republiek bij het mijnongeluk ie Courrié- res, en dezi r dagen aan den Kuning van Italië na de uitbarsting vn den Vesuvius. De minister van Buiteulandsche Zaken betuigde namens de Nederlandsche r< geering door tusf-chenkomst van IIr. Ms. gezar t te Washington, aan het Amerikaansche gouver nement deelneming met iL ramp, die hc.' laud en San Francisco door aard.-chudd:ng getroffen heeft. De minister bracht bovendien een bezoek a.-.u den Amerikaanschen yezant in Den Haag, den liter Hill. Men meldt uit den Haag: Het departement van Buit» nlandsche zaken stelt pogingen in het werk om zoodra mogelijk inlichtingen te ontvangen nopens het lot van dc te San Francisco verblijvende Nederlanders Tot dusver zijn uit den aard der zaak nog geen berichten ontvangen. Utt dc Hofwereld. H. M. de Koningin-Moeder vertre kt den 23n a.s., 's avonds 7 u. 32, van hier via Vlissingen naar Londen, op deze reis ver gt zeld door barones?e Van Ittersum, hofdame, en jhr. mr. Schimmelpenninck, kamerheer. H. M. keert drn 8n Mei 's middag? recht streeks naar Amsteidam terug en ztl den 5en van daar uit de volgende reis maken. Op dim dag vertrekt H. M ten 5 u. 'stinm. naar Burgsteit.furt, alwaar IJ. M. de zilveren bruiloft van vorst en vorstin Van Bentheim-Stcinfurt zal bijwonen. Den 9en Mei begeeft H M zich van Steinlurt naar Honnef, om een bezoek Ie brengen aan de alsdan aldaar vertoevende Koningi" 1 van Zwedm, en na een verblijf van enkele dagen te llonnef zal H. M. een kort bezoek brengen te Kö- ig in het Oden- wald, aan den erfprins en erlprinses vort Van König vertrekt H M naar het Sohwa-zwald, alwaar H. M. tol de tweede helft van Juni verblijf zal houden, om dan naar het vsderland terug te keertD, !?>»r Soestdijk, tot het betrekken van het zomer verblijf. De verjaardag van den Prins is inden Haag, Amsterdam, Apeldoorn e.a. plaatsen met groote opgewektheid gevierd. H. M. de Koningin-Moeder bracht den teestdag bij hare Kinderen door, waar ook de broer van den Prins, hertog Adolf, ver toefde. Naar men verneemt, brstaat het voor nemen vanwege het Nederlandsche Hof eene bijzondere zending af te vaardigen naar de plechtigheid der kroning van Koning Haiikon van Noorwegen en naar de leesten ter ge legenheid van het huwelijk van koning Alphonsus van Spanje Tot welk departement Groote wanhoop heerscht er in de Haag- sche ministeries. Er is namelijk in het be gin van April door den Bond van Leder- fabrikanten een adres aan de regeering in gezonden, waarin voor den cursus in lcer- looieu, die te 's Bosch gegeven wordt dezelfde voordeelen gevraagd worden als die welke de laudbouwcutsuisen genieten. Tot op heden is door de verzoekers hier op niet het minste antwoord ontvangen enkel en alleen is 't hun gelukt, langs een omweg te vernemen dat men aan de ver schillende departementen het er met over eens is, waar deze zaak tehuis behoort.* Aardbeving in het Westelijk Noord Amerika San Francisco verwoest. Pas is Italië eenigszins tot herademing gekomen na de vreeselijke ramp van den Vesuvius, of een nieuwe ramp verspreidt schrik en ontsteltenis door heel de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika Een aardbeving woedde in den staat Califor- nië en de hoofdstad San Francisco is voor het grootste deel verwoest. Het Een bende van twaalf man droDg gisteren in het midden der stad gelegen gebouw der Landbouwerediet Bank te Ttflis. Zij roofden 6000 roebel aan zilver en 6000 aan papier. De directeur der bank werd met revolverscho ten doodelijk, een ander lichter gewond. De portier werd doodgeslagen door een bom, eerste bericht Werd Woensdagmorgen om 9 uur te Konsas City vernomen uit Los Angelos, meldende dat 1000 men schen bij de ramp zijn omgekomen, dat de schok 3 minuten duurde en dat San Francisco feitelijk verwoest is. Om 2 uur in den namiddag kwam het eerste tele gram te New-York, luidende Het gedeelte van San Francisco, dat aan de golf is gelegen, staat geheel en al in brand, de vlammen breiden zich met groote snelheid uit. Wanneer de westelijke bries niet aanwakkert, wordt de geheele stad met verwoesting bedreigd. Een hotel van vijf verdiepingen stortte ineen. Meer dan zeventig personen wer den bedolven onder de puinhoopen, die vuur vatteneenzelfde lot trof een pen sion, onder welks puinhoopen ongeveer 90 personen werden begraven. Deze berichten, hoewel nog onvolledig en slechts brokstukken van de ramp ge vend, doen toch zien, dat wij hier weder voor een massa onheil staan, waardoor in een oogwenk een bloeiende stad, het centrum der goudvelden, onderging. San Francisco is de voornaamste zee haven aan de westkust van Noord-Ame rika, met circa 350 000 inwoners. Zij heeft haar naam te danken aan de ves- tiging van eenige Franciskaner monni ken aan een inham van den Grooten Oceaan, in 771. Nog in 1840 bestond zij slechts uit weinige houten huizen. Na ae ontdekking der goudvelden in 1849, nam de stad weldra in omvang toe. In 1850 was zij reeds een middel matig groote stad geworden en haar aantal inwoners tot 20.000 geklommen. Het tegenwoordige San-Francisco is de zetel van een aartsbisschop en beeft zeer fraaie gebouwen, waaronder't raad- hzis, de munt, het marine hospitaal, schouwburgen, 2 kathedralen en ver scheidede kleinere kerken en vele hotels waarvan het voornaamste is het Palace- Hotel, dat 7l/s millioen gulden heeft gekost. Merkwaardig is ook de in het midden van de stad gelegen Chineesche wijk, met een eigen schouwburg, Boed- hatempels. speelhuizen en opiumkitten. Men heeft er een aantal goede inrich tingen van onderwijs, o a. twee medi sche scholen en een academie van wetenschappen. Van de iabtieken zijn de belangrijkste die voor machines, meel, schoenwerk, sigaren en meubelen. Voorts heeft men er ijzergieterijen, bierbrouwe rijen en scheepstimmerwerven De ruime haven van San Francisco, de Gouden Poort, wordt door twee forten beschermd In 1898 omvatte de koopvaardijvloot 549 zeil- en 258 stoomschepen met te zamen 273.000 reg. tons. De voornaam ste artikelen van uitvoer dezer moderne wereldstad zijn edele metalen, vooral goud, koren, boekweit, peulvruchten, ooft, wijn, wol en huideningevoerd werden voornamelijk hout, steenkolen, thee, rijst en suiker. Op de vischmarkt kwamen in 1898 voor 15 millioen gul den aan zalm, verder veel walvischpro- ducten, zeehondevellen en oesters aan. In de fabrieken werkten in 1895 28 798 arbeiders, die voor 280 millioen gulden aan waren voortbrachten. In een uitvoerig telegram aan de New- York Herald wordt de toedracht van de verschrikkelijke gebeurtenissen als volgt beschreven Dc eerste schok werd gisteren (Woensdag)ochtend om dertien minuten over vijven gevoeld. Hij was zeer hevig en hield drie minuten aan. In de geheele stad werden de menschen di£ sternen huizen bewoonden, wakker, terwijl de "mttJ£n en daken iny^\gn Wie ongedeerd warCfi ]}ePcil, óls ver dwaasd in hun nachtgewaad dé straat op. Daar zagen zij de oppervlakte van de straten op en neer gaan in golven, in een opvolging van verschrikkelijke schuddingen, terwijl alle gebouwen in het rond achteruit en vooruit helden met dreigend gekraak of met een da verend geraas invielen. De bewoners van meest buiten de wijken zernes, liepen vrij, maar werden door denzelfden schrik aangegrepen. De be vingen duurden meer dan een uur. De straten waren vol opgewonden menschen, die her en derwaarts liepen Op een twaalftal plaatsen tegelijk brak brand uit, die zich met groote snelheid ver spreidde. Daar zoo goed als alle hoofd leidingen gebroken waren, was de brand weer hulpeloos. Een stevige bries stak op en bedreigde de geheele handelswijk met verwoesting. In hun vertwijfeling, begonnen brand weermannen, politie en troepen de ge bouwen met kruit en dynamiet in de lucht te laten vliegen, in de hoop dat zij de vlammen zoo tot staan zouden kunnen brengen. Een nieuwe schok om kwart over achten verergerde de paniek in de stad, maar richtte weinig schade aan. Toen men bedaarde, begon het reddingswerk in de wijken, die het meest hadden ge leden. De dooden en gewonden werden uit de ingestorte gebouwen gedragen, terwijl de politie wanhopige familieleden tegenhield. Verscheidene honderden gewonden werden door een corps vrij willige dokters behandeld. De gasthuizen waren overvol met slachtoffers. In de hotels buiten de stad werden de gasten door den algemeenen schrik bevangen. Honderden renden na den eersten schok naar de telegraafkantoren, om vrienden in het oosten te melden dat zij behou den waren, maar moesten ervaren dat er slechts een telegraaflijn van de pos terijen werkte. Een nieuw gevaar dreigde van het gas uit de hoofdbuizen dat in de huizen uitstroomde en tallooze branden en ont ploffingen veroorzaakte De brandweer kon niet op kleine gebouwen letten en trok hare krachten samen tegen de vlammen in het midden van de handels wijk. De overlevenden in de meest geteis terde wijken doen vreeselijke verhalen van de tooneelen die zij aanschouwden houten de van huizen, huurka- toen duizenden doodelijk verschrikte menschen de straat opgedreven werden en heen en weer liepen, om hun lijf te bergen voor vallende gevelstukken, schoorsteenen en muren. De Chineesche wijk in het noorden van de oude stad, met hare nauwe stra ten en hooge huizen, hare opiumkitten is een puinhoop. Honderden Chineezen zijn onder het puin levend begraven. Ook de Japansche wijk ligt in de asch. De Japanners vluchtten gepakt en gezakt. De troepen treden tegen alle roovers gestreng op. Vier man die op heeter- daad betrapt werden, zijn gisteren op staanden voet doodgeschoten. Er wer den gisteren 1400 tenten opgericht, om aan honderdduizend dakloozen een on derkomen te verschaffen. De armen worden op de openbare pleinen gespij zigd. Het lijden van de dakloozen is onbeschrijfelijk. Als er niet spoedig le vensmiddelen aankomen, zal er hongers nood heerschen. Bijna alle beroemde bouwwerken en gedenkteekenen van de stad zijn vernield. De Matin meldtHet deel van San Francisco dat aan zee ligt, is overstroomd De springvloed die het gevolg was van de aardbeving, heeft vele menschen in zee weggespoeld en veie schepen in de baai doen zinken. In verschillende stra ten is de grond 1 tot 3 M. ingezakt. De stad Berkeley is waarschijnlijk geheel verwoest. Men schat het aantal dooden en gewonden in de verschillende steden op 5000, de stoffelijke schade op een half milliard tot een milliard guldens. De pogingen om door middel van draad- looze telegrafie gemeenschap met San Francisco te krijgen, zijn mislukt. Barrett, de correspondent van het New-York Journal, geeft de volgende beschrijving van de ramp »Te midden van een hoop steenen en kalk, opgetast om den telegrafist, schrijf ik dit relaas Er is een heillooze ramp over San Francisco gekomen, waarbij de jongste ramp van den Vesu vius verbleekt. Het was kwart over vijven in den ochtend toen de stad ge schud werd als een veer door den wind. De aarde scheen een oogenblik te zin ken en daarna gingen de gebouwen als ballons de lucht in. Daarna kwam weer een soort van inzinking a/s geen sterve ling ooit beleefd had. De huizenklom pen deinden als populieren in een storm. Drie minuten na de verschrikkelijke opwaartsche beweging was de stad een wrakhoop. De straten waren vol vluch tenden, die, toen zij de ineengestorte gebouwen zagen, den omvang van de ramp beseften en hun eigen schrik ver gaten in een poging om anderen te redden, wier krete- om fru',p u> ge v;Llc.5t ^jouwen weerklonken. Terwijl men ploeterde, braken groote branden uit als wilden die de puinhoopen ver delgen welke de aardbeving had achter gelaten De vlammen vaagden langs den wa terkant en het zuidelijke gedeelte van de stad en verwoestten in een uur tijds voor twintig millioen waarde aan huur huizen en handelsgebouwen. De ramp kwam zoo onverwacht als een donderslag uit een helderen hemel. Dinsdag was een goddelijke Kalifornische dag helder en licht, met een opwek- kenden bries en een vurigen zonsonder gang. Honderden rijtuigen en automo bielen brachten menschen naar de Opera, die Caruso in de Carmen wilden hooren zingen. De groote schouwburg was vol met den rijkdom van het Gouden Wes ten. Na de opera zaten de hotels en restaurants vol met opgewekte gezel schappen, die nog niet lang weg waren toen kreten van verschrikking gehoord werden op plaatsen waar men gelachen had, terwijl de lokalen zelf door instor ting en brand weggevaagd werden. Ik stond voor het Columbian Building in de Market-street juist boven de Vier de Straat, toen de aarde begon te beven. De omstanders dachten eerst aan een gewone schok, maar daarna kwamen de kroonlijsten van het hoofdgebouw op straat neer. Een gedaver van vallende steenen volgde en men hoorde de ge wonde schreeuwen. Toen kwam het akelige dalen, stijgen en weer dalen, een gevoel waarvan ik bekwam als van een bewusteloosheid. Terwijl ik schrijf, schudt het post- en telegraafkantoor als de mast van een schip in een storm, tengevolgen van een tweeden schok, ongeveer drie uur na den eersten.* WASHINGTON, 19 April. Generaal Funston heeft aan het departement van oorlog geseind San Francisco is zoo goed als ver woest de troepen hebben de politie bijgestaan, die in overleg met de bur gerlijke overheidspersonen handelt. Gij kunt niet te veel tenten en rantsoenen zenden, daar er een 200,000 dakloozen en de levensmiddelen zeer schaarsch zijn. Voordat de magazijnen alle ver nield werden. Alle gouvernementsge bouwen in de stad zijn verwoest. De Secretaris van de schatkist heeft machtiging gegeven om telegrafisch 10,000,000 dollars van de hulpschatkist te New-York naar San Francisco te zenden. SAN FRANCISCO, 19 AprÜ. Gedu rende den afgeloopen nacht zijn vele van de schoonste gebouwen in vlammen opgegaanin het gedeelte der stad, waar de woonhuizen gelegen zijn, brak er in verschillende richtingen brand uit. Eveneens is er brand uitgebroken in het havenkwartierhet geheele district ten zuiden van de Market Street is ver woest. Alle krantendrukkeiijen zijn on bruikbaar. NEW-YORK, 19 April (6 uur's avonds.) Het vuur overschrijdt de hooge Nob Hill, de schoonste woonhuizenwijk in San I' rancisco. De brand verplaatst zich in Noordelijke richting. 1 oen men bezig was het bovenstaande te seinen, werden de telegrafisten door den dichten rook genoodzaakt bij lamp licht te werken, ofschoon het eerst voor 5 uur 15 min. (San 1'rancisco-tijd) was. Eenigen verwachten, dat het aantal dooden 5000 bedraagt, en de stoffelijke schade een verlies van 10,000,000, dollar veroorzaaktdeze cijfers zijn echter slechts geschat. De laatste kabeltelegrammen doen vreezen, dat 't aantal slachtoffers der aardbeving en van den brand eerder bij de 10,000 komt dan bij de 5000. Generaal Funston seint: Het vuur sloeg van Vanness Avenue westwaarts over. De geheele stad wordt bijna zeker vernield. Door Funston wordt bericht, dat het zeebad Terminal eiland, twintig mijlen van hier, door een vloedgolf is verzwol gen. De branden in San Francisco breiden zich nog in twee richtingen uit, maar minder hevig, zoodat men thans de hoop koestert een vierde gedeelte van de stad te kunnen behouden. De voortgang der vlammen schijnt gestuit te zijn, uitgezonderd in het dis trict tusschen Nob Hill en het Noord westelijk deel van het aan het water gelegen gedeelte. Het westelijk gedeelte der stad wordt nu geacht buiten gevaar te zijn- WAALWIJK, 21 AprÜ 1906. Cerjuardag Frins Hendrik. jAmderdag, verjaardag vau Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wapperde van de openbare gebouwen de nationale driekleur. Commissaris der Koniogin. Gistereumorgeu ten 11 uur arriveerde alhier Z.hxcelle'fll|e Commissaris der Kouiuciu in die rechtstreek» z Jrtze provincie, fnet een aan het station gereed staand rij tui*.' naar Meeuwen reed voor het officieele bezoek aan deze gemeente. Ten 4,46 vertrok Z.Excellentie wederom. Leobond. Eene algemeene vergadering zal gehouden worden op Zondag 22 April 's namiddag» precies oui 6 uur op de bovenzaal bij den lieer doe. v. d. W«"ff. In deze vergadering, uitsluitend toegankelijk .<^r ieileD) Zal eene gewichtige stemming gehouden ^0Ideu, De vergadering zal tijdig genoeg togAoopen zijn, opdat de leden nog iu de gelegenheid zijn, daarna de lichtbeelden te gaan zien op de zaal „Musis Sacrum* die begiuuen om half 8. Lezing U. Land. De lezing met lichtbeelden over het H. Laud in een der schoollokalen hij de Ecrw. Zusters voor de dames gegeven was Woens dagavond zeer druk bezocht. We zullen ons thans van verdere beschrijving onthouden, alleen declen wij mede dat ze uitstekend slaagde, de heelden waren zeer varieerend en nog scherper dan deu vorigen avond. De uitvoering Van morgenavond begint precies om 7A/a uur, eu men wordibeleefd, doch dm g-nd verzocht, met het oog op de te verwachten drukte vóór de pauze uiet te tookeiide duidelijkheid der projecties zou daur te veel onder lijden. Ook zijn voor de uitvoering van morgen avond nog gereserveerde plaatsen 10.50 te bespreken bij den heer A. Gerris-Sunous. Voor de uitvoering op Zondag 29 April, kunnen ook nog plaatsen besproken worden bij den koster tl f U 50 De Eerw. heer Suys stelt zich voor zijne lezing a.s. Vrijdag te Oosterhout in „de Koppelpaarden* te geven en tevens deu a.s. winter eene mooie uitvoering speciaal voor de kinderen, wijl daarvoor thans het seizoen te ver gevorderd is. K. K. Vereeniging van Kantoor en Handels bedienden. Donderdagavond ten half negen uur had op tie zaai Musis Sacrum* eene algemeene vergadering plaats vau de R. K. Kantoor- en Handelsbedienden. Nadat door deu Voorzitter was bekend gemaakt dat het bestuur zich als volgt heeft geconstitueerde, v. d. Bergh, Voorzitter, Jac. Pulles, Vice-Voorzitter, Buumau, le .Secre taris, Th. v. Mierlo, 2e Secretaris, J. van Eijkelenbu.g, bibliothecaris-Commissaris en H Driesseir, Commissaris, werden wederom een viertal leden aangenomeD. Hierna werd overgegaan ter behandeling van bet punt stichting eener bibliotheek Na eene vruchtbare discussie wtrd met algemeene stemmen besloten tot oprichting over te gaan, doch dat door de vereeniging alleeu zulleu worden aangekocht vakwerken fill

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9