IN uramer 34 Donderdag 26 April 1906 290 Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. WAALWIJK, 2 5 Apr. 1906. Onderwijze rsrcrgaderlng. Maandag jl. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne eerste of voorjaarsvergadering op de zaal Musis Sacrum. Ruim een vijftigtal onderwijzers waren ter vergadering ver schenen, die vereerd werd met de tegen woordigheid van den Weled.Gestr. Heer Mr. van Lanschot, schoolopziener in het arrondissement en den burgemeester van Vrijhoeven-Cappel, baron van Heecke- ren van Waliën. Nadat de vergadering door den voorzitter, Mr. van Lanschot, met een opwekkend woord was geopend, deed de secretaris, de heer Busch van Geertruidenberg lezing van de notulen der vorige vergadering en van het jaar verslag over 1905, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer Bussink van Vrijhoeven, bleek, dat de kas sloot men een batig saldo van f 132,83. Tot vice-voorzitter werd vervolgens met schier algemeene stem men herkozen de heer Spijkerman van Waalwijk. Als plaats, waar de feestver- gadering gehouden zou worden, werd na korte discussie de stad Middelburg aangewezen. Het Bestuur der Vergade ring zal zich onledig houden met het opmaken van het reisplan. Nadat nog enkele andere zaken van huishoudelijken aard waren besproken, hield de heer Mollenberg uit Geertruidenberg eene lezing over het onderwerp Vogelbescherming. In een keurig opstel toonde hij het overgroote nut der vogels aan en schetste daarna de barbaarsche wijze, waarop millioenen dier gevederde zangers jaarlijks om allerlei dwaze rede nen vermoord worden. In breede trekken besprak hij verder, wat de onderwijzer in de school doen kan, om een kwaad, dat tot enorme schade in velden, tuinen en bosschen jaarlijks grootere afmetingen aanneemt, te bestrijden. De lezing werd hartelijk toegejuicht en de voorzitter, na over het onderwerp zelf nog het een en ander te berde te hebben gebracht, betuigde den inleider ook namens de Vergadering den harte- lijken dank voor de vele moeite, die hij zich voor de samenstelling van zijn op stel getroost had. Na de pauze hield de heer N. J. Perk, hoofd der school te Nunspeet, die daar voor expres op speciale uitnoodiging van het Bestuur overgekomen was eene verhandeling over hetHamburger-teeken- onderwijs. In de zaal waien een groot aantal teekeningen van de Nunspeeter- school, van leerlingen uit Zwitsersche en Hamburgerscholen ter illustreering van zijne lezing opgehangen. Op duidelijke wijze toonde hij aan, hoe de tot heden gevolgde richting in het teekenonderwijs bij herhaling geble ken is niet tot het ware doel te leiden, dat men in -dit vak in de allereerste plaats van de natuur dient uit te gaan, en het eerste onderwijs niet moet be staan in het copieeren van plaatteekin- gen, maar in het weergeven der voor werpen zelve. Uitvoerig werd aangege ven, wat in de verschillende leerjaren kan of diende behandeld te worden. De bij uitstek leerrijke verhandeling werd tot het einde met de grootste aandacht gevolgd, en welverdiend was de dank, dien de voorzitter na een levendige discussie, waaraan verschillende leden deelnamen, den heer N. J. Perk namens alle aanwezigen bracht. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter gesloten. Examen. Met genoegen kunnen we mededeelen, dat de heer A. A Kemperman leerling der Rijks-Normaallessen alhier, 1.1. Zater dag met gunstig gevolg te 's-Bosch, 't onderwijzersexamen aflegde. Den geslaagde onze felicitaties. Raad van beroep Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zijn benoemd tot lid-werkgever jiet bcwenste briefje in de bus en tegen de heer A- D. Van Delft, en tot plaats- ^et ancjerc briefje. St. Pauluszaal eene vergadering plaats van den Leobond, die slechts door 130 van de ruim 400 leden werd bijge woond. De president opende ten 6.15 uur de vergadering met den gebruikelijken groet en riep allen een hartelijk welkom toe. Uit het aan u allen toegezonden convocatiebiljet, zoo sprak de president zal u zijn gebleken, dat een gewichtig punt in deze vergadering moet worden behandeld. Voor hen die nog niet weten wat deze zaak geldt, zal ik het nog eens herhalen. Volgens artikel 4 en 5 van de statuten moet men lid van het onder steuningsfonds zijn, wil men lid van de werkliedenvereeniging worden. Verschil lende leden hebben hiertegen nu be zwaar omdat zij dan, als zij geen lid van het ondersteuningsfonds zijn, vanzelf dus ook niet bij den Leobond zijn en ook geen lid van de hier onlangs opgerichte vakvereeniging van schoenmakers kunnen worden. Verder wil ik er de leden nog eens op wijzen dat, indien de leden hun be zwaren in een adres aan het bestuur indienen, evenals nu dit door Hooymeijer is gedaan, de onderteekenaars persoonlijk moeten teekenen. Van Hooymeijer is het ook niet juist want de 60 namen die er op staan zijn allen door denzelfden persoon geschreven, dat mag niet, dus voor de volgende gelegenheden dient ieder persoonlijk te teekenen, is dat niet gedaan dan is het adres van onwaarde en kan niet in behandeling komen. De heervan der A. Heijden. Mijnheer de Voorzitter, het adres is door Hooymeijer overgeschreven omdat het anders wat onduidelijk zou zijn, doch de ondertee kenaars hebben eerst persoonlijk getee- kend en als u wilt, zullen we u dit oor spronkelijk adres nog wel eens laten zien. De Voorzitter zegt dat dit niet noodig is, daar het adres ditmaal toch in be handeling komt. Alleen heeft hij gewaar schuwd voor volgende gelegenheden. Hierna worden op verzoek van den president door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke zonder wijziging worden vast gesteld. De ZeerEerw. Heer adviseur op het podium tredend zegt dat zoo juist door den president is gezegd, dat een voorstel is ingekomen om eenige artikelen te veranderen. Ook hij wil hierover een woordje spreken. Naar aanleiding van het gesprokene hieromtrent op de vorige algemeene vergadering schijnen er leden te zijn die de zaak verkeerd hebben begrepen. Er wordt gezegd dat het bestuur zich met hand en tand tegen het voorstel zou verzetten. Dit is niet waar. Het voorstel kan niet van het bestuur uitgaan omdat de meerderheid hiertegen is, maar nu door eenige leden dit voorstel wordt ingediend zal het in stemming worden gebracht, hoe het dan ook uitvalt. Bij verandering der statuten moet volgens art. 12 beslist worden met een meerderheid van twee derde der stemmen van de aanwezige leden. Verandering in het reglement geschiedt bij meerder heid der stemmen. Mocht het zijn dat voor de verandering wordt gestemd, dan zal de koninklijke goedkeuring weer moeten worden aangevraagd. Zoo is voor alles een voor en tegen. Het tegen heb ik de vorige keer reeds gezegd, we zullen dan te veel onvaste leden krijgen. Het voor is, dat er een betere band komt tusschen de vakver eeniging en Leobond en dat er dan geen uitzonderingen meer gemaakt behoeven te worden bij aanneming der leden. Vervolgens zegt de adviseur nog dat ook in art. 3 hoofdstuk 2 van het huis houdelijk reglement eene wijziging zal aangebracht moeten worden indien het voorstel wordt aangenomen. Bij voorle zing van dit art zegt de adviseur, dat het artikel alleen slaat op het onder steuningsfonds. Hoe de stemming ook uitvalt, om lid van het ondersteunings fonds te worden moet men in ieder ge val lid zijn van den Leobond. De stembriefjes zijn gemakkelijk inge richt Wie voor het voorstel is, stopt vervangend lid-werkgever de heer P. J. Van Gils, beiden wonende te Waalwijk, in plaats van de heeren H. Witlox en G. C. Rubbens, wien op verzoek als zoodanig eervol ontslag is verleend. Zondagavond ten 6 uur had op de De heer G. van Huiten vraagt hoe of gehandeld zal worden als de stemming beslist heeft dat verandering aangebracht zal worden, of dan de vakvereeniging een aparte kas krijgt. De president zegt, dat deze vereeni- ging nu reeds een partijkas heeft. Hierop vroeg de heer van Huiten nog of het bestuur reeds had overwogen of bij ongevallen ook niet het volle bedrag zal worden uitgekeerd. De verdere discussie die tusschen de heeren van Huiten, H. van Wel, het be stuur en de Eerw. adviseur gevoerd wordt is door het rumoer dat in de zaal heerscht ten eenenmale geheel onver staanbaar, zoodat wij die niet kunnen weergeven, wat met het oog op de gewichtige punten die, zooals wij verne men, werden behandeld, zeer jammer is. Terwijl door het bestuur met de hee ren A- v. d. Heijden en Fr. Passier de stemmen worden opgenomen, zegt de adviseur nog iets te zeggen te hebben omtrent het ziekenfonds. De laatste rekeningen van dokter en apotheker zijn zoo hoog, dat, als er geen verandering in komt wij in moeilijkheden komen. Het ledental blijft ongeveer het zelfde en de rekeningen van dokter en apotheker stijgen maar aldoor. Als dat zoo blijft doorgaan, dan zal die twee cent vervallen en is de dokter en apotheker niet meer vrij. Eerst zal nog eens wor den afgezien en door het bestuur bij heeren dokters eens aangeklopt worden om gunstiger conditiën. Deze toch zijn altijd zeker van hun geld, dus mogen ze wel wat doen ook. Om eenigszins een gedachte te geven van den treurigen toestand geeft ZEerw. eenige cijfers- Het blijkt dat wordt ontvangen f 416 terwijl de geza- melijke onkosten f 659 beloopen, dat kan zoo geen broek worden zegt Z Eerw. Vooral nu reeds is gebleken dat ook 1906 zoo slecht inzet. Z.Eerw. dringt er verder op aan dat niet zoo dikwijls een bezoek van den dokter moet worden verwacht Als het noodig is dau natuurlijk Maar het ge beurt ook dat iederendag bezoek wordt af gelegd, wat wel om de drie of vier dagen kan geschieden. Het bestuur zal nog eens afzien en als het noodig is in een volgende vergadering voorstellen doen Intusschen zijn de stemmen opgeno men. Uitgebracht 130, hiervan waren 70 voor het voorstel en 60 tegen, zoodat het voorstel is verworpen, daar het eene meerderheid van twee derde der stemmen op zich moest vereenigen Hierna wekt de Eerw. adviseur de leden nogmaals op tot het dubbeltjes fonds toe te treden. Reeds 144 leden zijn toegetreden. Daar de president niet tegenwoordig is, wil ZEerw. de leden van den Leobond nog even wijzen op de groote voordeden die verbonden zijn aan het lidmaatschap van de vakvereeniging. De reglementen zijn in druk verschenen en bij den secretaris, den heer Trommels, tegen be taling van 10 cent verkrijgbaar. De heer H. van Wel betoogde alsnu dat een vakvereeniging noodzakelijk is, doch zooals hier in Waalwijk de toe standen zijn, had heel gemakkelijk een jaar of vijf met de oprichting daarvan gewacht kunnen worden, daar, nu de werkliedenvereeniging Leobond er is. die alles omvat en het cius nu maar contri butie opbrengen is. Eerst voor de onder steuningsfonds, dan voor den Leobond en nog eens voor de vakvereeniging. De Eerw. adviseur merkt op dat de leden van den bond allen verschillende vakken uitoefenen. De heer van Wel: Maar van de 400 leden zijn er volgens verklaring van het bestuur eens gedaan toch wel 300 schoenmakers bij. Een werkliedenver eeniging waar zooveel lieden van een vak bij zijn kan toch misstanden genoeg opruimen. In plaatsen als den Bosch en Tilburg, daar kunnen met kans van succes vakvereenigingen opgericht worden. De Eerw. adviseur zegt het hiermede ni. t eens te zijn. Met de oprichting van een vakvereeniging had reeds 3 jaar geleden begonnen moeten worden. De heer van Wel zegt dat nu een vakvereeniging is opgericht nog betrek kelijk weinig leden toetreden, j De Eerw. adviseur herneemt dat het wel wenschelijk was dat alle leden toetraden doch dat niemand kan noch wil gedwon gen worden. Verder meent Z.Eerw. nog dat ook de looiers genoeg in aantal zijn om een zelfstandige vakvereeniging op te richten gingen aan te wenden eene commissie te benoemen die tracht tot oprichting te komen. Gaarne zal Z.Eerw. zijn steun daartoe verleenen. (Applaus.) De president zegt de leden nog eens te willen herinneren aan de lezing met lichtbeelden van den ZEerw. heer Suys tegen een entree van 10 cent. De helft van de entrée-gelden komen aan den Leobond. De heer v. d. Wiel viaagt hoe het komt dat bij enkele leden nooit con tributie wordt opgehaald. Hij zegt te weten dat bij Hooymeijer wel voor de vakvereeniging doch voor den Leobond nooit geld wordt gehaald. De heer C. v. Kuyk, secretaris zegt dit met het oog op het aanhangig adres expres niet te hebben gedaan daar dan een afzonderlijke lijst zou moeten worden aangelegd. Nu zal echter ge zorgd worden dat alles in orde komt. De heer van Wel zegt dat volgens hem uit de stemming blijkt, dat de meeste leden voor de verandering waren. Hij geloott ook wel dat nog meerdere er voor zijn, doch dat ze met de stemming niet goed hebben begrepen, hoe ze moesten doen. De Eerw. adviseur zegt dat 't toch dui delijk genoeg was uiteengezet. De heer v. Wel zegt, dat z. i. het bestuur makkelijk het voorstel overhad kunnen nemen zonder stemming. De president. Dat mag volgens het reglement niet. De heer van Wel. Als het in het be lang van de vereeniging is mag wel buiten het reglement worden gehandeld. Het is toch gebleken dat de meesten er voor zijn. De president. Het beste is er den bisschop over te spreken, anders weet ik er geen weg op. Ik voor mij was er ook voor. De Eerw. Adviseur. Dat helpt niets Er is volgens de statuten gestemd en het voorstel is verworpen, daar is het mee uit. Er kan nu niets meer aan wor den gedaan. Na nog eenige discussie sluit de presi dent met den gebruikelijken groet deze vergadering. Voetbal medaille wedstrijd te Heusden Alhoewel de morgen van Zondag jl. niet veel voor deze sport beloofde togen op genoemden dag elf jonge mannen van de Waalwijksche Voetbalvereen. W. V naar den medaille-wedstrijd te Heusden Aan dezen wedstrijd werd door drie vereen. Quick, Heusden Olympia, Vlij men en W V., Waalwijk deelgenomen. Door het niet opkomen van Hollandia, 's Bosch moest de strijd tusschen de drie eeistgenoemde plaats hebben. Bij wijze van loten zou Olympia, Vlij men het eerst tegen W. V., Waalwijk spelen. Onder leiding van den heer Honcoop stellen zich beide partijen volledig op Waalwijk wint den toss en speelt van wind af. Omstreeks 12 uur trapt Olympia het eerst af en al spoedig bemerken wij dat er spit" in de spelers zit. Het gaat hard om hard, niemand geeft iets toe, er wordt met leeuwenmoed gestreden zooals jonge vereenigingen, die zich »er boven op" willen werken, dit alleen kunnen. Wel bemerken wij, dat de bal 't meest op Olympia's speelhelft is, doch W. V. kan zijn meerderheid niet in doelpunten uitdrukken. Na een half uur spelen, fluit de scheids rechter half-time. Onmiddellijk daarna wordt van doel verwisseld en nog steeds zijn alle spelers met hetzelfde vuur bezield. Olympia, die nu de wind in den rug heeft gekregen, weet enkele malen door te breken, maar telkens is er een voet te veel, die de bal retour zend en zoodoende het heiligdom van dien indringer weet te zuiveren. Zoo gaat het in spanning voort. Het spel verplaatst zich gedurig. Wie toch zal het eerste punt halen? Hij is bijna zeker van de overwinning Maar hoe hard er ook gewerkt wordt, tot scoren kan men het niet brengen. Het uur is verstreken en nog geen beslissing. Weer wordt van doel ver wisseldeen kwartier langer gespeeld, stand 0—0. Er wordt weer maar nog Op enkele plaatsen zijn deze onderden gedraaid en het schijnt alsof dit nog geen naam van lederbewerkers wel bij de schoenmakers gevoegd, doch de toestan den loopen in zeer veel opzichten ver uiteen, waardoor het wenschelijk is, ver- eenigd te zijn in eene zelfstandige vereen iging. Hij spoort daarom allen aan po- resultaat zal geven toen eindelijk drie minuten voor 't einde W. V.'s rechts bui ten weet te doelpunten- Nog een korte strijd en de overwinning is aan de W.V.ers die een welverdiend compliment ont vingen. Na ruim een half uur rust treedt Quick, Heusden en wederom Olympia, Vlijmen in het strijdperk Quick is aanmerkelijk sterker en toont dit door een overwin ning op Olympia te behalen van 20. terwijl een punt wegens buitenspel niet wordt toegekend. De voorhoede van Olympia was ta melijk, de verdediging zwak. Heusden omgekeerd. Nu de eindwedstrijd. Waalwijk Vooruit» toont zich dezen naam in de beslissing, nu er om zilver of brons wordt gestreden, wel waardig. Flink wordt aangepakt, want er was goede kans. Er wordt gespeeld alsof zij nog versch waren Wel weet Quick al spoedig te scoren, maar W. V. is ook bij de pinken. Aanhoudend is Quick's doel in gevaar en krijgt hun keeper de handen vol werk, die zich vrijwel van zijn taak weet te kwijten. Maar eindelijk, daar bezwijkt hij en is de stand met rust 1—1 Zoo blijft het totdat het eind-signaal gegeven wordt. Een verlenging van 15 minuten moest tot tweemaal herhaald, vooraleer de overwinning behaald werd Geen wonder, dat er een algemeene ver slapping viel waar te nemen, na zoo n langen speeltijd. Eindelijk, daar komt verandering. Nadat de bal over de doel lijn van Quick is gerold en door een der back's wordt uitgetrapt, kogelt de keeper van W. V., die zich naar voren had begeven, de bal terug en via den paal er door. Een gejubel was het ge volg. Kort daarna einde. Een overwinning dus voor Waalwijk met 2 1, die zij wel verdiend had. Als men in aanmerking neemt dat W. V. slechts drie maanden bestaat en nu reeds een lsten prijs heeft bemachtigd, mag men gerust heel wat van deze vereen, verwachten. Dat verders dezen Zondag gezellig werd doorgebracht be hoeft niet gezegd; velen gaven zich bij deze gelegenheid als donateur op. De medaille-wedstrijd op 6 Mei a.s. uitgeschreven doorW. V. alhier, belooft zeer veel. Drie bekende clubs hebben reeds hunne toezegging van deelname gegeven nl. >Wilhelmina" den Bosch; »'t Zesde" Breda, »Willem II". Tilburg. Zoodra de vierde club bekend is, zullen de noodige biljetten worden verspreid. Muziek zal dezen interessanten wedstrijd opluisteren en werkt het weder wat mee, dan belooft er een massa volk te komen. Ook het tweede elftal van W. V. speelde Zondag voor het eerst een match te Dongen onder leiding van den captain, den heer A. van Hilst. Om drie uur begon het spel. W. V. won den toss en koos van wind. Al spoedig bleek, hoewel W. V. in gunstige conditie was, de D. V. C. sterker. De achterback van W. V. speelde zeer goed. Deze toch wist de voorlinie van D- V. C. door te breken en door een mooi schot, den bal over te geven aan den linksuiterst, die op zijn beurt doelpuntte. Voor de rust 2—1afloop 5—2 in 't voordeel van D. V. C. A s. Zondag middag spelen op 't terrein alhier >Sparta" uit Geertruiden berg tegen 't eerste elftal en D- V. C. uit Dongen tegen 't tweede elftal van W. V. Lezingen 11. Land. De lezing met lichtbeelden over 't H. Land, die Zondagavond op Musis Sacrum werd gegeven was zeer druk bezocht. Reeds voor half acht was de zaal tot in het uiterste hoekje bezet, zoodat talrijken teleurgesteld huiswaarts moesten keeren. Men schat het aantal bezoekers wel op 300. De uitvoering slaagde als de vorige uitstekend, men was ten hoogste voldaan. A. s. Zondag de laatste uitvoering bij de Eerw. Zuster. Uit den Kosch. In de te 's-Hertogenbosch gehouden raadsvergadering is een voorstel van het raadslid, den heer Thijssen, om in de bestekken der gemeente bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maximum-aibeidsduur met 11 ten 9 stemmen verworpen. Het voorstel, waarvan het lid, de heer Jansen, o, m. zeide»Ik kan mij niet klaren, dat in dezen raad geen meerder heid voor dit onschuldig voorstel zou te vinden zijn, terwijl voor het lot van ge meente-ambtenaren door dien raad zoo prijzenswaardig wordt gezorgd* werd door het lid, den heer Van Gerve be streden op grond, dat de patroonsbond van Lcobotid.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5