Nummer 36 Zondag 29 April 1906 29a Jaargang Derde Blad. Gemeenteiaadsveigadeiing, Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. «iËuws UIT KAATSHEUVEL. Reclame. Laatste Berichten. Posterijen. m. 111 1 1 f ANTONIUS VAN lERSEL.f Gij behoeft Waalwijk niet te verlaten. PER TELEFOON. CAPELLE. M** WAALWIJK, 29 Apr. 1906. Gisterenavond overleed, na een lang durig, doch met Christelijk geduld ge dragen smartelijk lijden, in den ouderdom van 79 jaar, de Weled Heer A. v. Iersel. In hem verliest onze gemeente een harer flinkste en respectabelste burgers. Hoewel geen Waalwijker van geboorte, wist hij reeds kort na zijne komst in onze gemeente aller achting en sym pathie te verwerven, zoo door zijn open hartig karakter, zijn loyaal optreden, als door de milddadigheid, die hij gaarne, en liefst in stilte, beoefende. Hij had een uitmuntenden blik in alles, wat het financie-wezen en den landbouw betrof, wat zeer velen, die hem hierin om raad oi voorlichting kwamen vragen, zouden kunnen getuigen. In alle betrekkingen, welke hij op vroegeren leeftijd vervulde, als gemeen teraadslid, wethouder, kerkmeester enz. en tot het laatste oogenblik zijns levens president van den buitenpolder van Waalwijk en Besoijen toonde hij zich een accuraat man, vol toewijding, die aan een gezond verstand een helder, grondig oordeel paarde. Velen zullen in hem een vraagbaak verliezen. Zijn asch ruste in vrede Uenoemiag Zoo even vernemen wij, dat de heer Karei van Huiten Gz. alhier, zijne be noeming als vasten arbeider bij den aan leg van 't Rijkstelefoonnet ontvangen heeft. Wij wenschen hem met deze mooie betrekking van harte proticiat. Medaille Wedstrijd. Thans zijn de vereenigingen die deel nemen aan den grooten medaille-wed strijd, die Zondag 6 Mei door W. V. is uitgeschreven, bekend, nl. »Wilhelmina", den Bosch. >'t Zesde", Breda. «Willem II". Tilburg. «Helmondia", Helmond. De eerste match is van 121, de tweede van 21/»—31/# en de beslissing van 47s6 uur. De harmonie «l'Espérance» zal de wedstrijden opluisteren. Vak- en sociale vereenigingen. Het D. t. N. schrijft 't volgeade Te Waalwijk bestaat een Leo-Bond, dat is de algemeene werkliedenveieeoiging. En daariu is gesticht een vakvereeniging voor de schoenmakers. Dus betalen de schoenmakers tweemaal contributie. De meerderheid van den Leobond heeft zich op een vergadering van Zondagavond tegen dit stelsel uitgesproken. Wij maken daarvan op deze plaats mel ding, omdat wij op dit feit willen wijzen als op een stap in de goede richting. Toen de algemeene werklicdenvereenigingen werden opgericht zug men het nut der vak verenigingen nog zoo scherp niet als te genwoordig. Eu men had nog niet bij ou dervinding, dat de hooge contribution der sociale vereniging een hinderpaal zouden vormen voor de toetreding iu de vakver- eenigiugen. Maar de vakverenigingen bleven op vele plaatsen kwijuen. En de bestuurders stieten bij hun mede werklieden altijd hierop af: Wij willen wel lid worden der vakvereeniging, maar niet bovendien lid der sociale vereniging*. Nu kan men zulke werklieden bekrom pen noemen, of hoe dan ook, het feit is er en het komt ons voor, dat men daarmee rekening moet honden. Een gezonde toestand lijkt ons deze De werklieden lid eener vakvereniging. En deze vakverenigingen staan jaarlijks 'n gedeelte der contributies af aan de alge meene sociale vereniging, die dan in 't bizonder zorge voor godsdienstige en zede- lijde ontwikkeling en voor ontspanning. Tegenwoordig varen op vele plaatsen de sociale vereenigingen grootscheeps, en de vakvereenigingeu dobberen als kleine boot jes aan den achtersteven mee. En de vakverenigingen moeten juist vooraan varen, de vaart erin brengen. Als sleepbooteu. DRUNEN, 27 April 1906. Met genoegen deeleu wij mede, dat de Heer M. J. Veltman iu de heden gehouden openbare raadsverga dering met algemeene stemmen definitief is benoemd als secretaris dezer gemeente. Zooals onze lezers weten, waa de vorige be noeming Blechts tijdelijk en met groote inge nomenheid zal iu onze gemeente zijn veruo- msn, dat de heer Veltman thans definitiel als zoodanig is aangesteld. Geheel Drunen toch heeft hem iu die jaren lecren kennen als kun dig, actief en nauwgezet ambtenaar, welwil lend en behulpzaam voor eenieder, aan wieu de belangen die zijn werkkring omvat en dat zijn er velen zoo uitstekend zijn toevertrouwd. Moge bet hem gegeven zyu een lange reeks als secretaris werkzaam te zijn, in 't belang onzer gemeente, tot tevredenheid zijner supe rieuren en tot zijne eigene voldoening. CAPELLE. Op Donderdag, den 3 Mei a.s. hopen de echtelieden W. Rijken en M. van 13eek in de Heistruat, den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in den echt traden. Bij hen zal het aan geen blijken van belang stelling ontbreken, daar zij gedurende dien tijd met hunne buren op vrieudscbappelijkeu voet hebben geleefd. Er worden door jougelui in de buurt reeds maatregelen getroffen om de geëerde echtelieden met een of ander ge schenk te verrassen. Toen J. v. R., wonende in de Kom, voor zijne woning in den boom zat om een vogel nestje te plunderen, kreeg hij het ongeluk, zyn e\euwicht te verliezen en midden iu de vaart te tuimelen. Met een zeer nat pak, be dekt met slijk, wist hij zich weer op den wal te werken. In een onbewaakt oogenblik, stortte het zoontje van L. W. van de ijzeren leuning in de Vaart, üp het hulpgeroep vau het kind kwamen eeuige buren toesnellen, die het uit het water haalden. Bij gemis van die spoedige hulp, ware het jongentje zeker verdronken. Bij het slootje springen had* het zoontje van P. M., tengevolge van een misstap, het ongeluk in de sloot te vallen en daarbij zijn rechterarm te breken. Geneeskundige hulp werd veratr kt door Dr. A. de Rooij alhier. Dezer dageu ontstond er twist tusschen P. en J. Daar P. goed in 't glaasje scheen gekeken te hebben, ontving hij van J. zoo veel slaag, dat hij een paar dagen niet ge schikt was te werken. DUSSEN, 27 Apr. In de voor enkele jaren prachtig aangelegde en groote vruchteutuin met allerlei soort van groot en klein fruit, Het Oude Maasje" alhier is deze week een middel toegepast om van de nadeelige gevol gen dsr strenge nachtvorsten bevrijd te blijven. Men heeft n.l. op verschillende plaatsen in den tuin tijdens den nachtvorst vuren gestookt, zoodat zooveel doenlijk alle boomen en strui ken iu rook gehuld waren. RAAMSDONKSVEER, 27 April. Gisteren ontstond iu een der woningen van den lieer Wieskse, brand. Gelukkig bemerkte men het ongeval spoedig, zoodat de brand bijtijds ge- bluscht kon worden. De ramp ware anders niet te overzien geweest. Tot brievengaarder van het hulppost kantoor te Raamsdonk (Dorp) re. sorteerende onder het groot Post- en Telegraafkantoor alhier) is benoemd de heer P. A. Konings thans ambtenaar ter secretarie aldaar. SPRANG. Onze gemeente mag zich er wel in verheugen veel gouden bruiloften te zien vieren. In de aanstaande Meimaand zullen wederom twee paar echtelieden Hendrik van den Hoven en Adr. Brouwers en echtgenooten dit zeldzaam feest vieren, do eerste 9 Mei, de laatste 16 Mei. Als een bijzonderheid mag hier nog wel bij gevoegd worden, dat eerstgenoemde dan ook nog een ander jubilée viert, n 1. de veertig jarige vervulling van zijn ambt als graf maker. Naar wij vernemen, hebben zich reeds buurtcommis8ien gevormd met het doel de woning der jubilaren to versieren en hun oen zoo prettig mogelijken dag te bereiden. Dezer dagen wordt er in deze gemeente door het bestuur der opterichten Chr. school weer een collecte aan de huizen gehouden Wij wenschen dat vele ouders met milde hand zullen bijdragen. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn er bij den landbouwer de Gr een flink partijtje aardappelen uit de schuur ge stolen. Wie de dader is, weet men niet. we de progriiïïima's der wedstrijden uitge schreven door den A. N. B. v. S. Door eenc foutieve opgave, bleven onder de commissie-leden achterwegen, de heeren W. vau Nieuwstad, en Adr. Sprangers te Kaats heuvel, welk ver/.uiin wij hij deze. heistellm. Benoemd. Tot secretaris van de commissie T. W v. 8. is benoemd de heer M. v. d. Wee- KAATSHEUVEL, 28 April 1908. Uitvoering. Zondag a. s. geeft de Koninklijke har monie Apollo eene uitvoering voor de leden der St. Paulas vereeuiging. 't Lijdt geen twijfel, of de zaal zal goed bezet zijn. Gekozen. De heer H. Sürig is met 4 tegen 2 stem men gekozen als president der St. Paulus- vereenigiug alhier. Gefeliciteerd 1 Teruggekeerd. Als een bewijs, dat de warme, dagen in aantocht zijn. diene het feit, dat de nach tegaal reeds is teruggekeerd. Een paar dezer beestjes ziju reeds door enkele kwaadwilligen gevangen. De politie houdt streng toezicht. Reetifieatie. In ons nummer van 1.1 Zondag, gaven Om u te overtuigen van iets dat gij hier onder uw bereik hebt. De opmhartige ver klaring van een inwoner van Waalwijk boe zemt iedereen belang in, het komt er niet op aan welken leeftijd hij heelt of tol welk geslacht hij behoort. De heer B. G. Spcekenbriuk, de ons wel bekende. contLeur en patissier, Havrneinde te Waalwijk, zegt ons; Ik kau niet nalaten U te melden welk een prachtige uitwerking Foster's Rugpijn nieren Pillen bij mij gehad hebben en ik kan ze niet genoeg loven. Geiuimen tijd geleden kon ik de eerste ken- teekencu waarnemen van pijn in de lendenen en in den rug, die steeds erger werd, totdat miju rug ten laatste zoo zwak eu pijnlijk was, dat wanneer ik bukte, mij nauwelijks kou oprichten. De laatste zes maanden w*s de pijn zoo hevig dat ik er heelemaal ge bogen vati liep. Men zeide uiij dat het heupjicht was en dikwijls was ik uiet in staat het geringste werk tc doen eu moest ik het bed houden. Alles wat ik er voor aangewend had schonk mij niet de minste verlichting. Toen ik mij over mijn heupjicht beklaagde, raadde een van mijn kennissen mij aan het eens met Uw pillen te probec- ren. Ik ontbood een doosje en reeds bij het begin gevoelde ik hiervan de, weldadige wrrking, ik ging door met de pillen en na het gebruik »an twee doozen gevoelde, ik mij een ander mensch. Mijn rug was atetds sterker en zonder pijn en uit dankbaarheid voor de volkomen genezing, wil ik steeds gaarue andere lijders op Uw voortrtff lijk ge ee.smiddel wijze. ik ondergeteekonde verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt Het gevaar dat een nierziekte ns zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan eu men kan haar jaren ouder de li den hebben zonder dat de lijder de w^re oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, piju in de leden, zenuwpijn, heup pijn, rheuuiatiek, een gevoel van overspan ning en buitengewone prikkelbaarheid, ver moeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Pillen geeft, dezelfde die de Heer Spee kenbrink gehad heelt Wij waarschuwen tegeuuaumk en inakc» kooptrs erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firina Wed. Orie-Du- tnoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel al 1,75 voor één of flü voor zes donzen. I)e aardbeving in Westelijk Noord Amerika. Hoewel de nieuwe aardschokken, wel ke te San Francisco zijn gevoeld, niets zijn in vergelijking met die van 17 en 18 April, en slechts geholpen hebben om ruïnes neer te halen, die toch opge ruimd moesten worden, is daardoor toch groote ongerustheid onder de bevolking ontstaan en heeft de gevluchten, welke reeds op het punt van terugkeeren ston den, tot aarzelen gebracht. Ook te Ber keley en Oakland maakt men zich angstig en er zijn inlichtingen gevraagd aan de observatoria omtrent den aard van deze nieuwe verschijnselen. De inlichtingen luiden evenwel nogal geruststellend. Men heeft slechts met naschokken te doen en niets voorspelt een nieuwe ramp. Het is een gewoon verschijnsel dat na een hef tige aardbeving de grond niet onmidde- lijk tot rust komt. Onder de giften voor de noodlijden den, die nog van verschillende kanten inkomen, behoort ook een wissel van 5000 taels (ruim f 18.000), die de Chi- neesche gezant, namens de keizerin, aan de Amerikaansche regeering ter hand stelde. Deze heeft evenwel, op aanra den van president Rooseveld, deze gift geweigerd, evenals een van den mikado. De keizerin van China heeft tevens 40.000 taels (f 145.000) beschikbaar gesteld voor haar noodlijdende onder danen te San Francisco. Ken geheel gezin vergiftigd Ongeveer een half uur nadat de fami lie Saarloos, wonende Sparreweg 25, Amsterdam, bestaande uit een groot moeder van 55 jaar, de moeder van 27 jaar, den vader oud 30 jaar en twee kleine meisjes, oud 6 en 7 jaar, Woens dag groentensoep hadden gegeten, be gonnen allen zich zeer onwel te gevoelen. Men vervoerde hen naar het «Onze lieve Vrouwe-Gasthuis*, waar het al spoedig bleek, dat men met een ver giftigingsgeval te doen had. Natuurlijk dat onmiddelijk de noodige medische hulp werd verstrekt. De grootmoeder, vader en de beide kinderen werden ter verpleging opge nomen, de moeder, die het minst van de soep gegeten had, kon weder naar huis terugkeeren. De oorzaak der vergiftiging is nog niet vast te stellen. De soep werd bereid in een ketel, die geregeld in het huisgezin wordt gebruikt en was samengesteld uit gedroogde groenten, vleesch, vermicelli, rijst en water uit de Duinwaterleiding. De groenten waren afkomstig uit den omtrek van 's Gravenhage. vanwaar zij in een zakje door een familielid naar Amsterdam waren medegebracht De ketel en de overgebleven groen tensoep werden naar het gasthuis ge transported d om te dienen bij het scheikundig onderzoek. Het scheen, dat de man het meeste vergift ingekregen heeft- Deze heeft gisteren het gasthuis verlaten. De toe stand der grootmoeder en van de beide meisjes is redelijk. Beo dorpsdraiini. Te Tarington, nabij Preston Engeland, vond men op een boerderij den boer, zijn vrouw en zijn dochter met afgesne den halzen te bed liggen. De moorden waren gepleegd met het scheermes van den boer, dat naast diens bed lag Spo ren van braak werden aan het huis niet waargenomen en omtrent de drijfveer van de misdaad verkeert men in volslagen duisternis. Het vergaan van bet Belgische schoolsehip «Cuuitc l)e Smet de Nucyer.« Toen men te Brussel bericht ontving dat de geredden van het schoolsehip te Dover aan land gegaan en met de mailboot «I'rincesse Elisabeth* naar Os- tende vertrokken waren, begaven zich Dinsdagavond een afgevaardigde van de regeering, Georges Lecointe en ver schcidene journalisten naar Ostende om de schipbreukelingen te ontvangen. De pier te Ostende stond vol menschen maar alle werden teleurgesteld. Er be vonden zich geen schipbreukelingen aan boord van de mailboot en een telegram later te Brussel ontvangen, meldde dat het eerste bericht op een misvatting berustte en dat er te Dover niemand was ontscheept. De geredden zijn dus doorgereisd naar Hamburg. Erger is echter de teleurstelling die de familie van den lsten officier van het schoolsehip, baron van Zuylen de Nije velt ondervond. Men weet dat deze offi cier aanvankelijk onder de verongelukten was opgegeven en dat de familie later bericht ontving, dat hij gered was. In derdaad kreeg de familie Maandagavond een telegram uit Dover, luidende «Ben gered met 12 kameraden, vertrek met eerstvolgende mailboot*, welk telegram geteekend was «Henri*, de voornaam van baron Van Zuylen. Deze is echter evenmin te Ostende aangekomen en men weet te Dover niets van 13 geredden Een wreeduard. Het hof van assisen van het Fransche departement van de Marne heeft dezer dagen een jongen van twintig jaar tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld Hij heet Jules Brazier en woont te Chouilly. In December van verleden jaar kwam hij op een goeden avond thuis pakte zijn moeder aan en wierp haar na een hevige worstelpartij in een put Toen hij de daad volbracht had, ging hij naar het huis van zijn getrouwden broeder in de buurt en vertelde wat hij had gedaan. Deze Brazier, Théogène, oud 27 jaar, lag op bed en zei: «Zit moeder in de put; daar zit ze goed, laat ze daar maar blijven.* Maar de schoonzuster ging met Jules Brazier mee naar de put. Zij hoorden de vrouw om hulp roepen in de put, maar zij hielpen haar niet. Jules Brazier heeft voor den rechter verklaard, dat hij zijn moeder gedood had op aansporing van zijn broeder, omdat zij dan den boedel samen konden deelen. Broeder Brazier werd door den offi cier van justitie en door den president' ter terechtzitting niet met woorden ge spaard, maar hij valt voor een strafrech telijke vervolging niet in de termen. Toen de strafzitting was afgelooper en Théogène Brazier op straat kwam wilde de menigte hem te lijf. De politi- heeft hem naar het station moeten be geleiden. Schoenmaker Twaalf gulden vijftig alsjeblieftdat is nu de derde maal, da ik met de kwitantie kom. HeerBest. Heb jij terug van ee,: bankje van zestig Schoenmaker (met een ondeugend- grimas): Zeker, met plezier... HeerDan zal ik je laten roepen, al ik er een heb 1 Men schrijft ons uit Breda:* Het volgend stijlbloempje moge eer blijk geven van den hoogen trap va: ontwikkeling, waarop zich sommige kor poraals van het 6e regiment infanteri bevinden: Rapport. De Milicien M.. die naar zijn vetkoke moest zoeken, is nog niet terecht. (De vetkoker n. 1.) Vermakelijk toch. BERLIJN, 28 April. De minister va< openbare werken en spoorwegen, Budde is hedenochtend overleden. De zomerdienstregeling is verschenei en ten Pcstkantore verkrijgbaar voor 1( cents. Waalwijk 28 April 1906. De Directeur, WINTERS. Openbare vergadering van den Gemeente raad op Donderdag 26 April 1906, des vooi middags ten 10 uur. Voorzitter de EdelAchtbare heer G. W Vermeulen. Te ruim 10.15 uur opent de voorzitter d- vergaderingaanwezig de heeren Wachter üerlemans, van der Hoeven, Sneep, Middel koop eu Rijken; alwezig d<'. heer de Brniju De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorig- vergadering Deze worden na voorlezing ongewijzigt goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Missive van Ged. Staten, betreffend vrijstelling vau rechten eu hellingen van hos pitual-schepc-n. De Voorzitter leest de missive voor Onder dagteekening vau 16 Februari j l no. 1373, aldceliug B. B ontvingen wij vai den Minister van Binnenlandsche Zaken h« volgend schrijven Bij de wet van 30 December 1905 (Stbld uo. 383) is goedgekeurd de eerlang te ratifi ceer.-n internationale overeenkomst van dei 21 Dec. 1904, betredende aan bospitaalscbepei te verleeueu vrijstelling van rechten en lief fingeu. VolgeuB art. 1 van die overeenkoms worden de iu dat artikel bedoelde hospitaal schepen in tijd van oorlog vrijgesteld van d» rechten eu heffingen, welke iu de havens dei verdragsluitende partijen ten bate van dei Staat worden geïnd. Intnsscheu gaven d< gevolmachtigden der deelnemende mogend heden iu een acte final den wensch te kennen dat de Regeeringen der ouderteekeude staten d« noodige maatregelen zouden nemen om Bpoedig te geraken tot vrijstelling van de rechten ook door anderen dan den Staat iu de havens ge heven, in het bijzonder o.a. door de ge meenten. Ter voldoening aan dren wensch heb ik de eer Uw College te verzoeken, het bestuur van de gemeente, die daarvoor naar uw oordeel ic aanmerking komen, uit te uoodigen om zoo danige regeling te treffen, dat de boveube doelde schepen e. q. v» i gesteld worden mede van de heffingen en rechten, welke ten bate van de gemeente worden geheven. Uw College zou daarbij kunnen wijzen op het zeer mensch- bevend doel, waarmede die schepen worden uitgezonden en op de waarschijnlijk zeer geringe geldelijke gevolgen, welke de vrijstel ling zal medebrengen. Gaarne verneem ik te zijner tijd wolk ge volg de gemeentebesturen aan uwe uitnoodiging hebb en gegeven. Op onze vraag om zoo mogelijk eenige na dere aanduiding te ontvangen omtrent de plaatsen, in welke de vrijstelling van be lasting geweuscht kon zijn, gaf ons de minister het volgende te kennen nik heb de eer Uw College mede te deelen, dat m. i. in die gemeenten vrijstelling van rechten eu heffingen gewenscht kau zijn, wier haveuB door zeeschepen kunnen worden aan gedaan. De beslissing van de vraag, iu welke gemeente zulke havens zich bevinden, meen ik, als van feitelijken aard aan Uw College te

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9