Nummer 37. Zo rul a ii 6 Mei L9i)6. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBR AB ANTSCHE POST. Eerste Blad. HET KIESRECHTVRAAGSTUK. DE KUNSTRIJDER. AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Uitgever: INDUSTRIËELEN. FEUILLETON. Waar is het eindpunt der huizenprijzen ui. ezpr".-ap.'wsrsscxa^^23ssr; Waalwijkself en Lansslraalsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtkntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Do Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1905. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Ramer van Koophandel en Fabrieken voornoemd In ons tweede artikel hebben we ge tracht aan te toonen, dat de katholieken in de gegeven omstandigheden het al gemeen kiesrecht kunnen aanvaarden. Reeds citeerde yHet Huisgezinonze conclusie met de eindopmerking van ons artikel. Thans willen we onze meening nog nader motiveeren en tegelijk even eenige der meest voorkomende vormen van kiesrecht onder de oogen zien en aan geven, welke daarvan het meest in onze lijn ligt. Bovenaan staat het algemeen kiesrecht voor mannen, waarbij ieder mannelijk staatsburger met uitzondering van mis dadigers, krankzinnigen, idioten en arm lastigen, die een zekeren leeftijd heeft bereikt, kiezer isdit stelsel hebben o. m. Frankrijk, Duitschland (alleen voor den Rijksdag) Griekenland, Belgiè, Noorwegen. Daarnaast of liever tegenover staat het niet algemeen of beperkt kiesrecht. Dit hebben o. m. ons land, Italië, Dene marken, Engeland. In het laatste land is de beperking van dien aard kiesgerechtigd zijn zij alleen, die een eigen huis bewonen of 10 p. sterling huur per jaar verwonen dat 50 van de meerderjarige manne- CRIMINAAL-NOVELLE. (6) NAAR HET DUITSCH DOOR J. M. S. IV. «Emma schteef ons alles. Mijn goede man trok zich dit alles zoo aan, dat hij ziek werd en stierf. Thans stond ik alleen op de we reld. Deels om de smeekbeden van mijne dochter te vervullen, deels uit verlangen, om haar te zien, besloot ik tot haar te gaan. Tegen den morgen kwam ik in de stad aan, waar mijn kind woonde. Spoedig vond ik haar woning, maar niemand opende mij. Ik wilde juist, van angst en vrees bijna krank zinnig, van het huis weggaan, toen ik stem men op de straat vernam. Men bracht eene bewustelooze dame op een draagbaar aan ik bekeek haar en herkende mijn kind. „De ongelukkige wilde zich van het leven be- rooven*, zei een schipper, die haar uit het water had gehaald. Tk wist genoeg. Ik be zat nog wat geld, waarvoor ik een kamertje huurde. Onder snikken en tranen vertelde mij mijn arm kind, dat zij, ook mij niet meer verwachteude, wanhopig was geworden en er een eind aan had willen maken*. Ontzettend* riep Berta uit eu bedekte met haar handen het gelaat. Zenobia had zich, na;dat zij wat gegeten en gedronken had, in een hoek der sofa teruggetiokken en was rustig ingeslapen. ik wees mijn ongelukkige dochter op het misdadige van tiaar voornemen, troostte haar lijke bevolking van het kiesrecht is uit gesloten. Nu kan het kiesrecht direct zijn of indirect. Direct is het, als de kiezers onmiddellijk de vertegenwoordigers kie zen, zooals in ons land voor de Tweede Kamerindirect is het, als de kiezers niet onmiddellijk de vertegenwoordigers kiezen, maar een kies-college, dat met de verkiezing is belast, zooals in ons land voor de Eerste Kamer. Verder kan men nog spreken van een geheim kies recht, waarbij de keuze van eiken kiezer persoonlijk en volkstrekt geheim is, gelijk het ten onzent is en openbaar kiesrecht, waarbij de keuze openbaar, hetzij mon deling als anderszins wordt uitgebracht, een stelsel dus, dat gelegenheid geeft tot beinvloeding van de kiezeis de on gelukkige vorm, zooals wij dien voor onze vigeerende kieswet kenden. In Noorwegen heeft men voor de volksvertegenwoordiging (de storting) nog het indirecte stelsel. Nu kan men natuurlijk nog verschil lende combinatie's van de vermelde stelsels hebben. Gewoonlijk zijn het com binatie's, zoo heeft ons land op 't oogen- blikhet beperkte, rechtstreeksche en geheime kiesrecht. En wat achten wij nu het meest ver kieselijke Met het Deventer Weekblad zijn wij, gelijk reeds uit het vorige artikel bleek, voor het gelijke, algemcene, recht streeksche en geheime kiesrecht, ver bonden. met het instituut evenredige vertegenwoordiging, gelijk men dat in België kent. Zie daar, waartoe het volgens ons, ter finale afwikkeling van de remmende kies- rechtquaestie, moet komen. Wij wenschen dus niet, gelijk de Nieuwe Zeeuwsche Courant, het algemeen huismanskiesrecht. Met de invoering van dit stelsel toch zouden een aantal personen, die thans kiezer zijn, het kiesrecht verliezen en dat kan toch in geen geval de bedoeling zijn. Het zou beslist een stap achteruit wezen. Het huismanskiesrecht moge dan niet gelijkluidend zijn met huisvaders kiesrecht, zoodat het ook niet zuiver steunt op de anti-revolutionnaire kies- zoo goed, ik kou en acht dagen later werd mijn kleinkind geboren. De gehoorte van Zenobia kostte echter de moeder het leven. Wat ik toen geleden heb, kan ik u niet beschrijven. Dikwijls bad ik God, ons beiden uit het leven weg te rukken, doch het mocht niet zoo zijn. Mijne weinige spaarcentjes waren spoedig op. En, hoewel met een zwaar hart, toch wilde ik den ellendeling verzoeken, zich over zijn kind te ontfermen, doch nergens kon ik hem achterbalen en zoo stond ik daar dan zonder middelen en had een beroep moeten doen op het medelijden der menschen, indien niet de directeur van het gezelschap, dat nog altijd in de stad vertoefde, zich over ons ontfermd had Ik werd aangesteld als kasthoudster en verdiende hiermede, zoo veel, dat wij niet van honger behoefden te sterven. Thans begon voor ons een avon tuurlijk zwerfleven. Zenobia werd groot er en wat moest van haar worden Daar zij zeer lief en aardig was, moest zij al vroeg in pantomime medewerken en zoo werd zij langzamerhand eene kunstrijdster.* „Maar stuit u dat niet tegen de borsten is u niet vreeselijk anstig," vroeg Mina, z/als u het kind die gevaarlijke kunsten ziet uitvoeren Wat kan ik er aan doen //Hebt u nooit gepoogd, het medelijden van goede meuschen op te wekken.* „Ik heb tot nu toe Goddank nog nooit gebedeld,* mejuffrouw.* „Dat is wel edel gedacht, maar daar Hier viel Mina zich selve in de rede. „Ik wil u nog niets beloven zei ze ver der,* maar ik wil toch eens met miin pa over het geval spreken hij heeft een lief devol hart en wil misschien wel iets voor Zenobia doen.* „O, hoe goed is u zei de oude vrouw, rechtidee, dat uitgaat van de staathuis- houdkundige grondstellingde staat is opgebouwd en bestaat uit huisgezinnen,' toch moet in elk geval voorkomen wor den, dat burgers, die het kiesrecht reeds bezaten, het ontnomen werd door een nieuwe wet, die n b- zou moeten dienen, om het kiesrecht meer uitgebreider te maken. Bovendien, waar er thans nog maar 175000 arbeiderskiezers in ons land zijn, daar springt de noodzakelijkheid van kiesrechtuitbreiding, vooral in die klasse der bevolking, krachtig naar voren. Wel zijn er 350000 kiezers, wier in komen is beneden de f650, dus geen betalers in de vermogens-, noch be drijfsbelasting, derhalve arbeiderskiezers, maar hiervan moeten minstens 175000 zelfstandige landgebruikers met meer dan 1 H. A in gebruik afgetrokken worden. Arbeiderskiezers, gelijk men ge woonlijk onder dit woord verstaat, zijn er dus in ons land met zijne talrijke arbeidersbevolking nog niet zoo heel veel. En waar het zoo staat, kan men geen stelsel in gaan voeren, waarbij zelfs van dit betrekkelijk klein getal nog een aantal zou afgaan. Wat echter alles zegt is dit een wet, die aan burgers één hunner gewichtig ste staatsburgerlijke rechten ontneemt, waartoe zij even te voren onder gelijke maatschappelijke en economische omstan digheden wel bevoegd geacht werden, is niet van willekeurige strekking vrij te pleiten en ligt beslist niet in de demo cratische lijn, die onze huidige wetgeving en zeer zeker onze kieswetgeving dient te volgen. Geen huismanskiesrecht dus, hoe goed dit ook door onzen collega uit Zeeland moge bedoeld zijn. En waar hij zich in zijn alleszins lezenswaardig artikel zelfs verklaart voor vrouwenkies recht vooral met het oog op de drank bestrijding, daar zijn we er beslist van overtuigd, dat, mocht de meerderheid der onzen zich na ampele bespreking van het kiesrecht-vraagstuk voor alge meen kiesrecht verklaren met wellicht de noodige correctieven, onze collega zich gaarne onder die meerderheid zal scharen, op voorbeeld van het Duitsche Centrum, waarop hij trouwens zelf in zijn artikel wijst. En juist dat Centrum handhaaft zich gelijk het reeds boven aangehaalde Deventer Weekblad zoo ad rem opmerkt, alleen daardoor zoo schit terend en volkomen als volkspartij, omdat het steeds en overal strijdt óf voor het behoud óf voor het verkrijgen van gelijk, algemeen, rechtstreeksch en geheim kiesrecht. Welnu, waar we deze zoo machtige Roomsche Staatkundige Partij tot voor beeld hebben, waar wij zien, dat zij juist door handhaving van en strijd voor het zoo ruim mogelijke kiesrecht krachtig wortel heeft geschoten in 't volk in 't algemeen, daar meenen wij, dat het ook onze zaak is te zijn voor een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht. Zelfs Z. H. de Paus verklaarde zich dezer dagen tegenover eene schrijfster, die hem Zijne meening vroeg over de vrouwenbeweging, dat hij voor het alge meen stemrecht was- Wij bevinden ons dus wel in bijzonder goed gezelschap Ten slotte om dan in een volgend artikel het al of niet noodige van cor rectieven te bespreken nog iets over eene verwarring, van begrippen in dezen die dezer dagen zelfs in enkele onzer persorganen te bespeuren was, ja we maakten er in ons zelfs door de kracht van gewoonte in één onzer vorige arti kelen aan schuldig. De bedoelde verwarring is het ver eenzelvigen van het kies- met het stem recht. Het kiesrecht betreft alleen personen men kiest zijne vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, Provinciale staten en Gemeenteraad. Het stemrecht slaat op zakenmen stemt over de eene of andere quaestie. Laat ons dit door een voorbeeld dui delijk maken. In Zwitserland bestaat voor het volk èn het kiesrecht èn het stemrecht. De Zwitsers kiezen hun vertegenwoordigers in den Bondsraaddoch zij stemmen bij referendum of volkstemming over een wet of voorstel door den Bondsraad terwijl ze de hand van het jonge meisje greep en dankbaar drukte. Het gesprek werd hier onderbroken door de komst van Heinecke en nog een anderen heer. „Wat valt hier voor vroeg de koopman, terwijl hij op het slapende kiud en de oude vrouw wees. De laatste stond op en haar blik viel op den vreemde. Een oogenblik keek ze hem uitvorschend aan, dan sliet zij een korten, onderdrukten gil uit en viel op een stoel neer. De vreemdeling verbleekte en trachtte Heinecke met zich uit de kamer te trekken, doch daar stond plotseling de oude vrouw op en trad op den onbekende toe, terwijl ze niet een krijsch-stem uitriepVind ik je dan toch eindelijk weer, schaamtelooze bedrieger van mijn kind? Verbaasd staarden de beide dames den vreemdeling aanzij begrepen door de ver telling van de oude vrouw onmiddelijk, wat deze bedoelde. „Wat beteekent dat vroeg Heinecke. De vrouw lette echter niet op die vraag en wees op Zenobia. „Zie daar je kind," ging ze voort, „dat in armoede en ellende haar jeugd door brengt en zijn leven eiken dag in de waag schaal moet stellen, om niet te verhongeren Ik ben de moeder van Emma, welke gij met zoete vleiwoorden wist om te praten, om ze daarna schandelijk te verlaten De koopman keek den vreemdeling be- teekenisvol aan. „Ik begrijp er niets van*, zei hij. „De oude vergist zich zeker in den per soon,* beweerde de andere. „Dat is Baron von Belgern,* stelde Hei necke den vreemdeling voor. „Baron?* lachte honend de oude vrouw. aangenomen. Men ziethet volk krijgt hier de geheele eindbeslissing. De vraag nu, waarover het ten onzent thans gaat, is niet het stemrecht al hebben dan de sociaal-democraten in hun bekend wetsvoorstel het volksreferendum voor gesteld maar wel het kiesrecht. Dit staat dus alleen op den voorgrond 't is trouwens al gecompliceerd genoeg en niet het stemrecht. Wel zal dit z. g. volksreferendum ter sprake komen, doch, daar het voor ons land minder geschikt en de quaestie bovendien hier zoo goed als nieuw is, zal het geen diepgaand de bat uitlokken. Wij zullen er dus verder maar het zwijgen toedoen. „Een mooie baron Een kunstrijder is hij en hij heet Albert Ristowl* „Die oude schijnt uit een gekkenhuis te zijn losgebroken*, beet de baron zijn be— schuldigster toe. „0 hebt een eigenaardig gezelschap hier!* „Dat is niet mijne, schuld, merkte Hei necke op, dien men kon aanzien, dat hem de situatie zeer onaangenaam aandeed. Berta vertelde thans wat er gebeurd was en vroeg, of Zenobia en de oude vrouw nog een tijd mochten hier blijven. De koopman trok zijne zware wenkbrauwen donker te zaïnen. Eer hij echter iets kon opmerken, trad Mina tusschenbe'de met de opmerking, dat zij de twee met zich zou nemen. „U zult op die wijze uw huis tot een asvl voor daklooze kunstrijders maken, mejuffrouw, scberste de baron. „Ik weet wat mij te doen staat, mijnheer en heb uw critiek niet noodig,* zei Mina, terwijl ze zich trots oprichtte en den baron met een verachtelijken blik mat. Met deze woorden nam zij afscheid. De oude en Zenobia volgden haar. De groot moeder verliet echter niet de kamer, alvorens zij op ernstigi n toon den baron had toege voegd „Vergeet niet, dat er een Gerech tigheid bestaat, die ook jou bereiken zal. De vloek dien de bruidegom van Emma je in het gezicht geslingerd heeft, is siechts voor de helft vervuld 1* Hierna verliet zei de kamer, terwijl ze Zenobia met zich mede moest trekken, zoo nieuwsgierig stond deze den baron aan te kijken. Heinecke stelde nogmaals den bf.ron aan zijne dochter voor, waarna ook zij de kamer verlieten. Beiden begaven zich naar het private kantoor. Op verzoek nemen wij gaarne onder staand artikel over uit de „Lederindustrie". Hetgeen daarin geschreven wordt is de harde waarheid, en raakt onze Waalwijk- sche industrie van zoo nabij, dat wij niet sterk genoeg op gezette overweging van een en ander kunnen aandringen. Van alle zijden wijst men ons de laat ste weken op den toestand der huiden markt, die de positie van looierij en schoenindustrie bepaald hoogst gevaar lijk maakt. Verscheidene looiers verklaarden ons dat zij onmogelijk in deze wanverhouding tusschen huiden- en lederprijs kunnen inwerken, en verplicht zullen zijn stop te zetten als er niet minstens 10 cent per halve kilo op den bestaanden lederprijs komt. In het Buitenland heeft men niet zoo veel reden tot klagen dan hier. Het le der is daar veel duurder, waardoor de invoer naar ons land thans zoo goed als nihil isalleen wat voor daar door qualiteit onbruikbaar is komt nog naar hier afgezakt 1 Vooral licht leer, speciaal noodig voor onze schoenfabrieken is zeer schaars, ja zoo goed als niet voorhanden, en dreigt de voorspelling van een onzer mede werkers bewaarheid te worden, dat in Een oogenblik zaten ze daar zwijgend tegenover elkander, dan zei de koopman „Dat zijn mooie zaken, die ik daarvan je vernam.* „U moet u wat duidelijker uitdrukken, als ik je verstaan wil,* antwoordde de baron onverschillig, terwijl hij met zijn rieten stokje de rookwolkjes van zijn sigaret uit eensloeg. „Uwe nonchalante houding helpt u in deze niets; ik ben een man die wel zooveel menschenkeunis heeft, dat ik mij niet zoo gemakkelijk om den tuin laat leiden.* „Zoo, dus u schenkt aan eene oude, waan zinnige circusvrouw meer geloof dan aan mij?* „Ronduit gezegd, ja.* „En met welk recht „Ik heb u aandachtig gadegeslagen u stond niet tegenover die vrouw als een van alle schuld vrij.* „Moest ik dan een heftige scène veroor zaken Ik denk toch niet dat dat naar uw zin, noch minder naar dien der dames was geweest?* „Dat mocht hier geen gewicht in de schaal leggen. U waart het aan mijne dochter verplicht, u op staanden voet van dien blaam te zuiveren.* De baron zag den koopman eeu oogenblik scherp aan, toen sprak hij „lk geloor zoo waar, d»t U de vrijheid neemt, mij voor te schrijven, wat ik te doen en te laten heb.* „Dat geschiedt in uw eigen belang, want het kan u toch niit onverschillig zijn, of mijne dochter uit een üefde trouwt of u gedwongen tot man neemt.* „Als u het dan per ré weten wil, zoo wil ik u wel bekennen, dat mij dit vrij wel onverschillig is.* „Dat noem ik nog eens openhartigheid,* zei de koopman wrevelig. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1