Spekslagerij ADR. APPELS Antoon Hunninks LEVERPASTEI, Wed. W. G. Vaags Kfuidenieiswofen en Comestibles, Rechtstreeks DË TOEKOMST. Limonades, Kwast eo Grenadine, BIER B B ILLES OP DE FIETS! A. Gloudemans Let even op mblahkb* Jachtbenoodigdheden enz. enz. J I, MRS A MOS, LANDBOUW Advertentiën. fijne vleesch waren ABB. APPELS- Wederom ontvangen: Gez. Zijlmans. Katösa en Branders. Reclame. Lampen en Ganglantarens MINERAALFABRIEK. G. v. d. Heijden Czn. Antoon Gloudemans. HANGLAMPEN Nieuwe Poets-Olie 1J' CffiOlIEOUBJlS. JliA-URHPlH en MIKA-GUISH. Huishoudelijke Artikelen Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de W aalwijksche Stoomdrukkerij Zoogenaamde aardappelmest. en van waalwijk. - Machinale Uitsnijderij met dc wereldberoemde van Berkels snijmachine. P.S. Dagelijks eerste kwaliteit varkens vleesch. IJzerwareD, Gereed chappen. Waalwijk. Haven. Voordeehgst adres voor Huishoudelijke Artikelen. Geslagen en gegoten Fornuizen, Petroleum Kooktoestellen. Uit sluitend prima qualiteit tegen zeer lage prijzen. MANGELS EN AVASCI1MAC01NES. Spuitwater op siphons. Agentschap van de „PHOENIX", bekend als le klasse Bierbrouwerij. Gerste, dubbel Gerste, Lager, Oud Bruin, Pilsener enz. Wie voor zaken of voor plezier een fiets moet en wil berijden, gaat eerst naar den Waalwijkschen Rijwielhandel Vraagt prospectus en inlichtingen. Pluto-, Eenhoorn-, Cito— en Vesta Rijwielen. Tevens alle Rijwielonderdeelen. En OPRUIMING van Rij wielen-Onderdee1 en. lantaarn en corbiet. Water-, Gas—, en Electrische geleidingen. Koper-, Lood-, en Zinkwerken. Mastikedaken, enz- Jezuïet, te Keulen gestorven, uitgedragen naar de kloosterkerk der Kartuizers, die het zich eene eer rekenden den doode een rustplaats tusschen de graven hunner eigen broeders af te staan. Deze beproevingen verminderden den moed der overgeblevenen nietlangza merhand vereenigden zij zich weer, nieuwelingen sloten zich bij hen aan en in Maart 1545 kon Canisius zelfs mélden dat hij bij de Dominikanen-kerk een ander huis, ruimer dan het vorige, had gehuurd. En toch zouden ook de laat ste overblijfselen der Keulsche stichting naar elders zijn overgebracht, als Pater Bobadilla, die in Februari 1 545 even Keulen aandeed, zijn zienswijze hadde doorgezet. Maar de universiteit stelde al te hoogen prijs op het bezi^van een Canisius onder hare studenten, om niet alle moeite aan te wenden voor zijn behoud. Blanckfort en de geheele theo logische faculteit smeekten Bobadilla dringend haar den veelbelovenden jon geling toch eenige jaren te laten. Zij slaagden en verleenden, om de buiten gewone verwachtingen, die zijn geleerd heid wekte, in afwijking van de anders gevolgde gewoonte en met dispensatie voor een leeftijd, aan Canisius den 26 Juni 1545 den graad van baccalaureus biblicus deze titel gaf hem het recht tot het houden van theologische voor drachten. 't Duurde echter niet lang, of Canisius werd door het vertrouwen dat hij steeds in ruimer mate bij geestelijkheid en re geering genoot, telkens gedwongen voor langer of korter tijd van Keulen afwezig te zijn. In 't begin van 1 547 verliet hij de stad voor goed om bij keizer en nuntius de zaak des geloofs te beplei ten. Toch vergat hij de vrienden te Keulen niet, evenmin als hij zelf er werd vergeten vooral de naam van Baard wijk komt herhaaldelijk in zijn brieven van dien tijd voor. Welk een eerbied spreekt er uit het volgend schrijven van Canisius van 30 April 1551 1 't Is gericht aan zekeren Georgius, een huisgenoot van Heerl. >Zoo ver in 't kort over de studie (der theologie)wat daarover nog meer zou te zeggen zijn, houdt u, zoo ver trouw ik, uw vriendelijke en ervaren gastheer, de licentiaat, dag aan dag voor oogen. Alleen reeds om zijn leeftijd en zijn langdurige ondervinding zou ik aan zijn getuigenis het volste vertrouwen schenken, afgezien nog van zijn rechtschapenheid, die bij hem met geleerdheid samengaat. Gij zult mij een aangenamen dienst bewijzen, zoo ge den eerbiedwaardigen grijsaard en al zijn huisgenooten mijne groeten overbrengt; ik reken mij verplicht voor hem alle goed in Christus af te bidden, daar hij mij vele jaren lang met weldaden heeft overladen.* Latei nog verheugt Cani sius zich over het bericht dat zijn ziels geliefde halve broeder Diederik bij Baard wijk zal komen inwonen, een beter tehuis kende hij te Keulen zeker niet. Van den anderen kant ging er bijna geen schrijven van Kessel naar Ignatius te Rome of naar Canisius in Zuid-Duitsch- land en Oostenrijk, waarin niet de vriendelijke groet van den licentiaat Andreas stond vermeld. En bij woorden alleen liet deze het niet. Geen trouwer ijveraar voor een Jezuïeten-college te Keulen dan hij. In 1553, den 27 April, schreef Canisius aan den toen bijna 80 jarigen grijsaard om in die zaak zijn hulp te vragen. Wel mocht Baardwijk het aantal Jezuïeten onder Kessels lei ding voortdurend zien aangroeien, wel mocht hij menigen leerling uit zijn huis Canisius voorbeeld zien volgen, maar de vervulling van zijn hartewensch, de stichting van een College, scheen telkens terug te wijken in de nevelige toekomst. Wat moet het dus een zonnige dag ge weest zijn voor den grijzen afgeleefden kanunnik van St. Gereon, toen Kessel hem eenige weken voor zijn dood de blijde tijding bracht, dat Ignatius het verlangen der Keulenaars had ingewil ligd en eer de zomer ten einde liep de leeraren voor het te stichten college zouden aankomen. Baardwijk mocht zijn »nuuc dimittis* jubelen, maar de lang verwachten niet aanschouwen. Toen zij den 22 Juni Keulen bereikten, had de vrome Baardwijk reeds de oogen geslo ten. »Den 10 Mei 1556*, zoo staat in het Dekanaatsboek opgeteekend, »stierf Heer Andreas Bartwichius, een uitstekend en degelijk vroom man, licentiaat in de theologie en kanunnik van St. Gereon, het sieraad, de steun en de allervoor treffelijkste beschermer dezer faculteit.4 Zestien jaren voor zijn dood in Nov. 1 540 had hij aan zijn dierbaar Montaner- college een studiebeurs gesticht. Maar veel meer dan deze stoffelijke weldaad heeft de hartelijke genegenheid, die hij aan onzen zaligen Canisius en zijne me debroeders betoonde, er toe bijgedragen om zijn naam te bewaren voor de ver getelheid. L. VAN MIERT, S. J. Een merkwaardig geval te Gorinehem. Wij publiceeren het volgende geval om dat wij denken dat het voor vele personen te Waalwijk die aan dezelfde kwaal lijden, van belang kan zijn Mejuffrouw L. van Wijk, wonende Tuin straat 440 te Gorinehem, deelt ons mede Hel is reeds ongeveer twaalfmaanden, dat ik door een nierkwaal ben aangetast, waar door ik onophoudelijk verschrikkelijke pijuen beneden in den rug had. Het was ver bazend lastig bij mijn werk, daar ik haast niet bukken kon. Dag en nacht gevoelde ik mij afgemat en vermoeid, doch 's mór- g?ns bij het opstaan was het 't ergste, daar ik vanwege dc pijn bijna niet slapen kon. De urine was steeds troebel en met een zanderig bezinksel en enkels opgezwol len. Ik had veel schemeringen voor de oogen en duizelingen en gevoelde me erg mismoedig, toen ik op aanraden van een kennis FOSTERS RUGPIJN NIEREN PILLEN be«on te gebruiken. Dit genees middel bracht een algeheele ommekeer bij mij teweeg. Een enkele doos daarvan gaf me een buitengewone verlichting. De pijn verdween en mijn geheele grstel whs als 't ware, opgefrischt. Gaarne zal ik dit af doende middel aanbevelen. Ik ondergeteekendr verklaar dat hel boven staande waar is en machtig U bet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekte der nieren zijn te racer ernstig en ellendig, daar zij niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet zoo als rugpijn, troebel water, gezwollen voeten on handen, blazen onder de oogen enz. wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intusschen dc nierziek - te tijd geeft zich te ontwikkelen in rheu- raatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitver- lies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw van WIJK gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Du- mouliu, Markt. Toezending i^schiedt franco na ontvangst van postwissel af 1,75 voor één of f10 voor zes doozen. Ik was onlangs in het magazijn van een handelaar in meststoffen, om eenige bijzon derheden le bespreken, omtrent de levering van het superphosphaat, het chilisalpeter en de patentkuli, welke die handelaar dit voor jaar aangenomen heeft te leveren aan de Landbouwvereeniging, waarvan ik de com missaris ben, toen er juist een boertje bin nenkwam, dat den koopman vroeg om een zak aardappelmest. Aardappelmest vertil me eens, wat is dat? Daar heb ik nog nooit vau gehoord. zei ik. Dat komt zeker, omdat mijnheer geen boer en niets van den landbouw kent, ant woordde het boertje, maar wij weten het i wel, niet waar,koopman Dat kan best waar zijn," hernam ik, „maar een mensch is nooit te oud om te leerenvertel mij het nu maar eens, dan weet ik het ook." Aardappelmest is mest voor de aardappels zei de man, laadde den zak, dien de koopman hem intusschen gegeven had, op zijn kar, zei goeden dag en voort reed hij met zijn zak met aardappelmest. Daar stond ik. Gelukkig was de koopman er nog, die mij kon inlichten. Ja, zei de man wat zal ik er van zeggen. Sommige boeren willen dat nu eenmaal. Ze willen aardappelmest, en roggemest en knol- lenmest en zoo almeer. Als ik het niet lever, dan halen zr het bij een ander. Dus ik verkoop het ook. En wat het is Wel, hst is zuiver spul, geen bedrog. Er i9 Guano in eu wat Kainiet en wat super, misschien ook nog wel wat ammoniak, dat kan ik zoo precies niet zeggen, „maar dat koopen ze dan toch feel te duur en daarenboven Ja, ik weet het wel, ze deden beter met gewoonweg Kalizouten, super en chili of ammoniak te nemen, maar ze zijn er nu eenmaal bij opgegroeid. Juist, „ze zijn er nu eenmaal bij opge groeid/' dat is het ware woord. Gelukkig, dat het aantal landbouwers vermindert, die naar aardappelmest en dergelijke bereidde mengsels vragen. De verstandige landbou wer koopt geen aardappelmest, roggemest enz., doch hij bestelt Kalimest, stikstofmest en phosphorzuurmest van het eene meer, van het andere minder, naar gelang de vrucht en den toestand van het land. Inplaats van aardappelmest neemt hij dus patent kali, ammoniak, of chili en super. Vooral het eerste kan op aardappels niet gemist worden, zeker niet op lichtere gronden. Dat is voor en na door proeven bewezen. Zoo lezen we b.v. naar aanleiding vau een proefveld in 1904: „Da kalihoudende meststof (patent- kali) heeft echter uitstekende resultaten ge geven. In het geheel, zijn n 1. op 8 Are 669 K.G. aardappelen meer geoogst als gevolg van het gebruik van patentkali. Wanueer we de waarde van deze aardappelen gemid deld schatten op 2 cent per K G. dan kos ten ze samen dus f 13,88. De hoeveelheid van de kalimest, die we gebruikt hebben, is 24 K G. vertegenwoordigende ee.n waarde van ongeveer fl 1 68. Kr is dus per are een winst gemankt ten gevulg? van de kali- bemesting van fl 13,38fl 1 68 d.i. fi 11,70 en per II. A. berekend zou liet dus worden pl. m. fl 146." Ziedaar wat de rijksland- bouwleeraar en de proefuemer berekenen naar aanleiding van h t gebruik van patent- kali op aardappelen. Als er dus sprake van aardappelenmcst. zou zij", dan konden we geen andere ui'-stslof dien naam met meer recht geven dan „de patentkali." De Beteekenis van liet Kunstmatige Broeden voor den Landbouw Beveelr men den landbouwers het kunst matige broeden aan als de eenige juiste op lossing, om de. hoenders naar believen te kunnen produceeien en gezonde waar naar eigen keuze te krijgen, dan ontmoet men bij de meesten tegenstand. Gewoonlijk heeft niemand lust om zich met zoo'n gecompli ceerd ding als een broedmachine af te geven, of als er zich in de familie nog iemand bevindt, die het zou durven wagen, dan ont breekt de liid er toe, zelden komt het uir, en zoo is de wensch, den landbouwers aan leiding te geven, zelfs, zoo mogelijk, hun inkomsten te. vermeerderen, tot heden toe een vrome wensch gebleven. Niet alleen echter behoort er lust en tijd loe, een broed machine behoorlijk te doen functioneeren, doch ook een geschikt lokaal. Toch meen ik ondanks alles te mogen beweren, dat er een oplossing is voor deze vraag en nat het kunstmatig broeden en de landbouv samen kunnen gaan, en dat dit doel is le bereiken langs twee wegen of door individueel bf door gemeenschappelijk bedrijf. In beide gevallen is het evenwel een eerste vcreischte, dat de lust er toe aanwezig is, dat de ma chine op de goede plaats staat en uitstekend bediend wordt. a. Het individueel bedrijf. Er zijn onder de landbouwers werkelijk wel hier en daar enkelen, die, ingelicht door landbouwkundi gen en door vakliteratuur, het houden van pluimvee tot een werkelijke tak bij de land bouwkundige veehouderij willen aantrekken en daardoor ook voor de kunstmatige teelt zijn te vinden. Koopt een zoodanig geschikt persoon nu een goed werkende machine, dan rijst natuurlijk de vraag, hoe groot bij deze moet nemen. Al naar hij een besluit neemt, zal hij later ook opereeren. Op grond van ren werkelijke ondersteuning van de gezonde tei lt zou ik h°m willen raden, altijd een groutere machine te koopen dit stelt hem in staat, niet alleen voor zich zelf doch ook vuor anderen eieren uit te broeden, wijl liet hem dan niet aan plaats ontbreekt. Hier en daar in Zwitserland vindt men reeds dergelijke inrichtingen, waar met ter- schillende machines voor rekening van ande ren eieren worden uitgebroed. De leveran cier betaalt een inleggeld van pl.m. 5 cent per ei en voor ieder gezond kuiken op den 2en dag na de geboorte pl m. 5 cent voor 50 stuks of meer, pijn. 7'/s ceut voor 20 49 en pl.m, 10 cent voor 119 stuks. Voor eieren van dwerghoenders enz. bedraagt het inleggeld pl.m. 2*/j cent per stuk. De op den 5en dag als onbevrucht bevonden eieren zijn voor den kweeker. Een vermin dering in den prijs voor het uitbroeden is gerechtigd, daar op veel eenvoudiger wijze één groote hoeveelheid dau meerdere kleine bediend kan worden. b. Het gemeenschappelijk bedrijf. Meer malen is reeds elders door ornithologische vereenigingen in gemeenschap een broedma chine aangekocht, om haar leden gelegenheid !e geven, onafhankelijk van deu lust tot broeden bij de hoenders, zoo vroeg mogelijk broedsel te hebben. Het is hier meer een tegemoetkoming van de vereeniging aan haar leden, om hun iets nieuws te bieden, dan wel handel. En toch zou dit m.i. de een voudigste en tevens goedkoopste manier zijn, om de teelt met voortdurend succes te onder steunen, want niet alleen ornithologische, doch speciaal landbouwkundige. veieenigiDgun zouden in gemeenschap kunnen handelen en door aankoop van een goed werkende broed machine (of zelfs meerdere als de ruimte er zich toe leent) haar behoefte aan jonge hoen ders aldus zelf kunnen produceeren Iedereen is juist niet geschikt om een machine goed te bedienen, niet ieder kan ook over deu noodigen tijd beschikken, doch onder een groot aantal personen is er allicht één, die er tijd, lust en geschiktheid voor heeft. De schadeloosstelling voor het broeden is groot genoeg, om den kweeker met zijn rekening te. doen uitkomen, terwijl het voor de leverancier van belang is, eieren van ech ten stam en goed bevrucht af te staan. Want hoe beter de bevruchting, des te meer jongen er komen, des te goedkooper de kui kens zullen zijn. Voor den enkelen land bouwer is het echter zeer gemakkelijk, want hij geniet daardoor de voordeden eener machine, zonder er een te moeten koopen, krijgt kuikens naat eige.u keuze en op een tijd, dat het werk niet toelaat zich met de teelt bezig te houden. Evenals het vereenigen van de landbou wers aan deu enkelen landbouwer steeds grootere voordeden biedt en de algemeene. belangstelling opwekt en onderhoudt, eveuzoo wordt ook hier door het gemeenschappelijk aankoopen van een goede broedmachine en door een zaakkundige bediening op deze soort van teelt, als mede op het houden van vau pluimvee meer de aandacht gevestigd, zoowel in het belang van den een als van den ander. Op deze wijze ingericht en georganiseerd zal, dunkt ons, het kunitraatig broeden een' voortdurenden, heilzamen en zelfs belangrij ken invloed kunnen uitoefenen op het hou den van pluimvee. »IM'" 11 -'.bi i iwa n^ii ii Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling bij gelegenheid onzer 25-jarige echt vereeniging ondervonden, betuigen wij onzeD hartelijken dank. GÉRAltD DE ROOIJ. MARIE DE ROOIJ- Pennt.vgs. Prijscourant per ons. Gerookt vleesch 20 Gerookte ham 16 Gekookte ham 20 Saucise de Boulogne 20 Cervelaat worst (prima) 22 Tongenworst 16 Bloedworst 6 Ontbijt spek (doorregen) zeer lekker 11 Blokworsl 14 Leverworst I 10 Leverworst II 8 Boterhamworst I 12 Boterhamworst II 10 Gekookt gerookte ossentong 40 Gekooktgerookte varkeitong (zeer liju) 30 Gerookt varkenshaas 18 per pond. Rolham 65 Spieren gerookt vleesch 90 Rolpens 60 Knakworst per paar 20 Metworst (om te koken) 50 Varkensrib (gerookt) 65 iLmburgersrib 75 Hoofdkaas 25 Beleefd aanbevelend 20 en 25 cent per blikje, Ontvangen Zeer mooie in de nieuwste modellen. O- O O ft— de Nieuwe zeer gunstig bekende Merk „Molen". En verder Prima Kookerwten h 16 ets. per Liter. Groene Erwten h 12 ets. per Liter. Capucijners h 14-20-25 ets. per Liter. Bruine boonen 10-14-16 ets. Nieuwe Vijgen ]1 en 18 ets. per pond. ALLE Minzaam aanbevelend, (dus geen tusschen persoon) wordt door de Nationale Crediet- en Hypotheek bank gevestigd Goudscheuingel 51 te Rotterdam Kapitaal verstrekt onder strenge geheimhouding zonder Levenwer- zekering op één borg, huizen, land of verderen waarborg. Korte en lange ter mijnen. Billijke voorwaarden. Voor verdere inlichtingen zich per brief of persoonlijk te melden. Naar de laatste eischen des tijds ingerichte Levering van zeer fijue Steeds voorradig alle soorten Verkrijgbaar op heele en halve flesschen en ook per fust. Beleefd aanbevelend, VAN STATIONSSTRAAT. WAALWIJK alwaar men ten allen tijde fietsen kan bekomen vanaf f 40 enhooger, alles onder garantie. Agent van de gerenommeerde Machine-, Rijwiel- en Autoinobielemfabriek SIMPLEX. Deze van ouds bekende, goed loopende mach nes zijn bij mij tegen zeer voordeelige condiiets op afbetaling verkrijgbaar. Verder verkrijgbaar alles onder garantie Speciale Reparatieinrichting van Rijwielen enz. Attesten van tevredenheid over mijne inrichting ter inzage. GROOTE VOORRAAD: Gloeikousjes, Lampenkappen en verder alles wat tot het Gas- en Waterleidingvak behoort, in alle soorten en aan scherp con- curreerende prijzen. Mij in ieders gunst aanbevelend. ONTVANGEN een mooie sorteering aan elk aannemelijk bod. Het beste adres voor voor ZILVER en NIKKEL, wonderschoon en ving, die het eens heeft geprobeert blijft Alle mogelijke soorteu Het beste adres voor het leggen van Mij beleefd aanbevelend, WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6