Toegewijd aan Handei, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOOR'DBR AB ANTSCHE POST. Nummer 37. Zondag 0 Mei 19U6. 29e Jaargang. ANTOON TIELEN, Derde Blad. irun;enTand. ~17lVNra*LANI). Provinciaal Nieuws. Uitgever: Frankrijk Spanje. Engeland. Duitschland. Hongarije. Rusland. Reclame. De Echo Waalwytsche en LasgMratisrlt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Hit aantal arrestaties, uitgevoerd op 1 Mei, bedraagt 8000 665 personen zullen voor den rechter verschijnen. Aangehouden vreemdelingen zullen uit^ het land worden gezet. Er zijn 250 burgers gewond en 13 politieagenten, alsmede een inspecteur en drie republikeinsche gardes. Behalve de in specteur die, tengevolge van een slag met een stuk ijzer waarschijnlijk een oog zal moeten missen, is niemand ernstig gewond. Reeds zijn gisteren een 60-tal personen voor den rechter verschenen, die hen veroordeelde tot straffen, afwisselend van 48 uren tot 6 maanden. Clémenceau heeft te Lyon geredevoerd. Ilij herinnerde aan de groote moeilijk heden, die het ministerie bij zijn optreden heeft ontmoet: de conferentie te Algiciras, de inventarisatie en de groote stakingsbe wegingen, die in bet verborgen door reaotion- nairen zijn uitgelokt Door deu ver keerden invloed van slechte raadgevers op de stakers was hij verplicht de hulp dei troepen in te roepen, wier zelfverloochening bewonderenswaardig was. Verder protesteerde de minister tegen de beschuldiging, dat hij de vrijheid van staken zou hebben aangetast. Men moet den werk- H deu de waarheid weten te zeggen. Hij beklaagde zich over de houding der ver- eenigde socialisten, die door radicalen en radicaal-socialisten te bestrijden in de kaart der reactie spelen. Toch zullen de verkie- zingeu een t'iomf voor de republiek zijn. Toen was er applaus. Maar de minister ondervindt dagelijks meer en meer dat in eiken rang en stand, de toestand rotter wordt en 't land meer en meer zinkt. Het huwelijk van den Spaansehen Koning hetwelk den 31 sten Mei a.s. te Madrid vol trokken wordt, zal door zoo talrijke vorste lijke personen worden bijgewoond, dat men met hun herberging verlegen is. De prin sen en prinsessen der Spaansche en Engel- sche huizen zullen een onderkomen vinden in het Koninklijk paleis, terwijl voor de overige gasten de paleizen der granden, door dezen welwillend afgestaan, in gereed heid worden gebracht. Verwacht worden o.m.de prins en de prinses van Wales, prins Albrecht .van Pruisen, grootvorst Michaël Frans Ferdinand van Oostenrijk, de hertog van Genua, Albert van Vlaander-n, Gustav van Zweden en de Griekschen kroonprins Constantijn met zijn gemalin. Frankrijk zal vertegenwoordigd worden door generaal Dubois, Amerika door luitenant Grant, China door den Chinee- Bclien gezant te Londen. In het Lagerhuis is gisteren door den minister van Buitenlandsche Zaken, Grey, een mededeeling gedaan over den stand der onderhandelingen met de Porte. De eischen der Turksche regeering vertelde Grey gingen veel verder dan alleen het bezit van Tabah met omgeving. Daardoor is het noodzakelijk geworden, dat de grens aan die zijde in gemeenschappelijk overleg nieuw wordt bepaald. Hangende de definitieve regeling, behoorden de Turksche troepen uit Tabah te worden teruggetrokken. Dat laatste nu was tot dusver door de Porte geweigerd. En ook door 't zenden van ver sterkingen heeft de Porte zich niet laten in- timideereu en nu is een ultimatum van 10 dagen gesteld eu een kruiser-eskader is al vertrokken. In tweede lezing behandelde de rijksdag Vrijdag het voorstel van het centrum, be treffende vrijheid van godsdienst. De eerste paragraaf werd met het amandement van de Vrijzinnige Volkspartij aangenomeu. Volgens deze paragraaf wordt de volledige geloofs- en gewetensvrijheid in het Rijk aan ieder gewaarborgd het genot van burgerlijke en staatkundige rechten is onafhankelijk van de geloofsbelijdenis Verder nam de Rijksdag overtenkomslig een amandement der sociaal-democraten een bepaling aan die verbiedt een kind tegen den wil zijner ouders eenig religieus onder richt of een godsdit nstoefening te dom bij wonen. De patroons in Duitschland hadden bekend gemaakt, dat zij die op 1 Mei niet werkten uitgesloten zouden worden. Door dezen maatregel zijn nu drie-honderd duizend werklieden getroffen; welk een stoffelijke en zedelijke ellende kan daaruit weer voorkomen. Van de Ó80 tot heden gekozen leden van de Hongasrsche vertegenwoordiging behooren er 230 tot de Kossuth-part ij. In Verbois het lokaal der vei kiezingen door Slowaken verwoestin Eseke kwamen onlusten voor waarbij een Roemeen door een gendarme werd doodgestoken te Ujabauya wierp de. menigte met steenen naar de soldaten, die antwoordden met geweerschoten, zoodat er twee. dooden en drie zwaar gewonden zijn. Witte gaat toch waarlijk heen. Het Petersburgsche Telegraafageutscbap meldt: „De keizerlijke oekasa, waarbij graaf Witte van zijn ambt ontheven wordt, is heden gepubliceerd.* Als opvolger van Witte wordt in goed ingelichte kringen Govemykin genoemd. Graaf Witte geniet nog steeds het vol'e vertrouwen van den Czaar en treedt alleen af wegens de storing van zijn gezondheid. Maar natuurlijk gelooft men dat maar niet zoo terstond, er zal wel iets anders tusschen zitten. Arbeidscontract. De Tweede Kamer is weer bijeen en heeft de behandeling van arbeidscontract, hervat. Hel nieuwe artikel op gedwongen winkel nering is uu aangenomen en de Minister heeft rekening gehouden met de aangevoerde bezwaren. Naar men weet bepaalde de eerste editie van het artikel, dat een werkman, die met een werkgever een arbeidsovereenkomst h; d gesloten, waarbij hij tot gedwongen winkel nering veroordeeld was, later van den werk gever alle gelden zou kunnen terugvorderen die hij in gedwongen winkelnering had besteed. Nu is de rechter er tusschen gestoken. Die kan de vordering des werkmans welke overigens sl chts zes maanden tijd heeft om die verordening in te dienen, verminderen naar billijkheid. Een werkgever, die gedwongen winkel nering vau zijn werklieden vordert, kan er nu leelijk inloopen. Maar, wij hebben daar nu dikwijls genoeg op gewezen, een werkgever eischt in den regel de gedwongen winkelnering niet met zoovele woorden, terwijl toch dn ar beiders wel weten waar zij hebben te kooptn. Enfin, hopen wij dat de schrik er nu in zit. In ieder geval loopt een werkgever, die aan gedwongen winkelnering doet, nu groot gevaar, dat hem die winkelnering geld zal kosten, inplaats van geld opleveren. Koninklijk bezoek. Het koninklijk echtpaar brengt thans zijn jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. De plaatsruimte laat ons niet toe, alle feeste lijkheden en speechen,in den breede te be schrijven overal heer.chte groot enthusi asm?, overal treedt H. M. met hare bekende lieftalligheid naar voren en geven de Am sterdammers een hernieuwd bewys van hunne verknochtheid aan en liefde voor ons vorsten hui* H.M. de Koningin Moeder is ook gisteren uit Londen te Amsterdam aangekomen. Algem inkomstenbelasting. Bij geruchte verneemt de Avp dat aan het ministerie van Financiën druk gewerkt wordt aan een wetsontwerp tot regding van ei n algcinerre inkomstenbelasting Expeditie naar Kali. De correspondent te Batavia van het „Hblad." seint: „Drie bataljons zijn aangewezen voor de expeditie naar Bali. Het vertrek is bepaald in de volgende maand". Landbouwtentoonstelling Nijmegen. De groote waarschijnlijkheid moet bestaan, dat de in Augustus te Nijmegen te houden groote landbouwtentoonstelling zal vereerd woidvn met een bezoek vp.n de leden der Vorstelijke Familie Prins Hendrik is gelijk men weet, be schermheer 'Ier Geld -Overijselsche Maat schappij van Landbouw. Mr. J LociT. De Amsterdamsche r.-k. studentenvereeui- gii.g St. Thomas d. \quino vierde gislereu haar tweede lustrum. Feestredenaar was or.ze algevaardigde, Oud Minister mr. Loeff. Onze lezers mogen van een kort verslag dezer rede genieten het is de taal van een denker, zoo innig eu oprecht katholiek juist wijl hij zoo'u denker is. Dat is beeldhouw werk van mooie gedachten, deze rede. De heer Loeff sprak over de toekomst van den katholieken student Het is een katholiek feest en t vens een studentenfeest, de leden zijn katholiek en student. Is elk student een benijdenswaar dig wezen de katholieke student is dubbel benijdenswaardig, en 't meest van al de Amsterdamsche, die 't g bouw zijner over tuiging kan optrekken op de grondslagen der katholieke philosophic, de Thomistische wijsbegeerte. Hulde aan den onvergetelijken Paus Leo XIII en een eeresaluut aan wien het der vereeniging een eere is hem eere-voorzitter te noemen. Een ovatie van daverend applaus werd aan professor magister De Groot door de geheele zaal thans gebracht. De redenaar vervolgde de toekomst moet van den student maken een man, een chris tenman de maatschappelijke vraagstukken nemen angstwtkkende afmetingen aan, dit zal in de toekomst nog sterker geschieden en de student zal, mau geworden, het zijne ertoe bijdragen om de oplossing dier vragen te bevorderen op straffe van zijn roeping uiet te vo'gen. De katholieke student ver geet geen oogenblik, dat zijn studie, vruch ten moet afwerpen voor 't weikelijke leven. En daarnaast waakt hij, dat hij zich niet van den weg late aflokken door de valsche, de schijn wetenschap. Want in het geloof is genoeg licht voor wie wil zien en genoeg duisternis voor wie uiet zien wil. De student kweeke nok aan den moed zijner overtuiging; wanneer hij man is geworden, zal de antithese niet uit de wereld zijn St. Augustinus heeft het reeds gezegd, dat tot den jongsten dag er duocivitates zullen we en, eene waar liefde voor de wereld, eene andere waar liefde tot God domineert. „Wel hem, wie zonder de antithese te zoeken waar zij niet is, niet uit den weg gaat, wanneer hij haar ontmoet." Dan ook is noodig stoere arbeidszin, geest drift is een der aantrekkelijkste en meest natuurlijke eigenschappen van den student, maar met deze alletn komt hij er niet; de kracht van bet leven ligt in volhardenden arbeid. Maar deze ga gepaard met karaktervor ming. Wetenschap mét karakter vermag alles. De schutspatroon der vereeniging was groot door heiligheid maar ook door wijs heid hij heeft het rijk der hemelen geweld aangedaan en het veroverd, maar ook de wereld beheerscht. Zijn „immerwahrende Philosophie* heeft vijfhonderd jaren de be schaafde wereld omhoog gevoerd. De Spiegel van liet bloed. Men heeft te recht gezegd dat de huid de spiegel van het bloed was. Als Uw huid geen puistjes heeft, als Uw huid hel der is, dan is zulk eeu bewijs dat gij een zuiver bloed hebt. Indien gij daarentegen uitslag hebt, bloedzweren, eczema, roode vlekken, dan is Uw bloed slecht en moet gij er aandenken het te zuiveren- V*le personen stellen zich voor met alleriei soort pomma des op de huid te smeren, dat zij deze on aangename en lcelijke verschijnselen van een onzuiver bloed zullen doen verdwijnen. Zulks is een groote vergissing. De huid ziekten zijn niet te wijten aan plaatselijke oorzaken zij zijn eene uitwerking en uiet eene oorzaak. Hun oorsprong ligt ir. een slecht bloed en zij zullen slechts verdwijnen als liet bloed weder zuiver zal zijn gewor- deu. De beste heruit uwer, reiu'iger van het bloed die gij kunt gebruiken zijn de Pink Pillen De Pink Pillen zullen U een rijk en zuiver bloed geven, zij zullen aan de lever, nieren en ingewanden waarvan de weikii g vertraagd is, eene nonuple werk- zaamluid terug geven. Uw bloed is on zuiver geworden omdat deze drie organen, die belast zijn uiet de vergiften uit het lichaam te verwijderen op onvolmaakte wijze hun werk deden. lederen dag is de hoe veelheid vergif grooter geworden. Als deze. hoeveelheid te groot is geworden, zoeken de vergiften door Uw huid een uitweg daar zij langs de natuurlijke wegen niet meer verwijderd kunnen worde.i De Pink Pillen wij herhalen het, zuiveren en versterken Uw bloed. Zij zullen U eene frissche gelaatskleur terug geven. Boven dien. zullen zij U krachten en eetlust geven, zij zullen Uwe zenuwen versterken. Op het oogenblik dat wij het verzwakkende, warme seizoen intreden, zal eene behande ling van eenige dagen met de Pink Pillen U uiterst veel goed doen. Prijs f 1.75 üe doos f9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. WAALWIJK, 5 Mei 1906. Lezing. Zooals wij indertijd reeds hebben aan gekondigd, zal a- s. Maandag 7 Mei, des avonds ten 81/» uur op Musis Sa- Sacrum, de hoogedelgestr. heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer, eene lezing houden, daartoe uit- genoodigd door de R- K. Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden. Het te behandelen onderwerp luidt »Het hedendaagsche politieke vraagstuk in verband met vakvereenigingen». Het zal onnoodig zijn onze lezers aan te manen gebruik te maken van de op ruime schaal verspreide uitnoodigingen om deze propaganda-vergadering bij te wonen. De meesten onzer zullen uit de kamer-debatten wel een' en ander van den heer Van Vuuren gezien heb ben, zoodat eene aanmoediging onzer zijds om dezen eminenten katholieken afgevaardigde uit onze streken te gaan hooren, overbodig zal zijn en men steunt er het R K. vereenigingswezen, de jeug dige R- K. ver. van K. en H. mede, daarenboven is 't onderwerp aanlokkelijk en belangrijk genoeg om een volle zaal te verwachten. De entrée is zeer laag, slechts 10 ct. en de kaarten zijn verkrijgbaar bij Mej. de wed. Th. Pulles, Mej. de wed. C. Holtgrefe en den heer Antoon Gerris- Simons alhier. Rijksnormaallessen- Van de 5 kweekelingen der Rijks normaallessen alhier, die deelnamen aan het examen voor onderwijzer, slaagden er 4. Ook de beide vorige jaren werd telkens slechts één kweekeling afgewezen. Dit pleit zeker voor het onderwijs aan deze inrichting. De huidenprijzen. In verband met of in vervolg op het artikel »Waar is het eindpunt der hui denprijzen" in ons eerste blad van heden, nog 't volgende Volgens de laatste berichten zijn er gisteren .10.000 Kemmerich huiden, 27 Kilo, verkocht aan den ongeloofelijken prijs van negentig en. een halven franc Medaille wedstrijd. Morgen dan is de dag van den eersten grooten medaille-wedstrijd, eene onderneming, die vde clubs, reeds lang bestaande, niet aandurven en waartoe onze jeugdige voetbalclub »W. V.« zoo spoedig 't initiatief dorst nemen en alle teekenen zijn er, dat het feest uitstekend zal slagen. Het weder belooft veel, alles is goed geregeld, nu kunnen de toe schouwers maar toestroomen. Nu men zal zich dat niet hebben te beklagen, een spannende wedstrijd wacht ons. De deelnemende clubs hebben we reeds vroeger medegedeeld, maar hierin is eene kleine wijziging gekomen. »Hel- mondia» te Helmond heeft kennis ge geven dat zij verhinderd is en door de ijverige bemoeiingen der commissie is men er in geslaagd, daarvoor in plaats te stellen »Sparta« uit Geertruidenberg; over deze club behoeven we niet veel te zeggen, iedereen die ze Zondag heeft zien spelen, weet genoeg't is een uit stekende, sterke club, die ook morgen een goed figuur zal maken. De wedstrijd is ingedeeld als volgt Van 12 1 speelt ïWilhelmina* 's-Bosch tegen >Sparta» Geertruidenbergna l'/i uur rust, van 2'/j31/» >Willem II» Tilburg tegen »'t Zesde» Breda. Van 51/s6 uur de beslissing tusschen de twee winners. 't Beloven dus wel spannende wed strijden te zijn voegen we daar nog bij dat alles zoo gezellig mogelijk zal zijn ingericht en de harmonie l'Espérance hare medewerking verleent, dan durven we vrij uit beweren, dat we morgen een massa volks in Waalwijk zullen zien, die den eersten grooten medaille-wedstrijd van W- V. komen meemaken. Dê medailles, geleverd door den heer A. Jonkergouw alhier, zijn geexposeerd in de vitrine van mej. de wed. C. Holtgrefe alhier. Onze industrie. Ook op ander en zeker niet minder voornaam gebied is 't Waalwijk vooruit. De schoenfabrieken en schoenmakerijen hebben druk werk. Er werden groote con tracten van 5 en 10.000 paar van een bijzondere soort afgesloten; dezer dagen, deelt men ons van geachte zijde mede, kon men een zending gereed zien staan w. o. 6 pakken schoenen voor Perzië, 2 kisten leder voor Moskou, 1 kist leder voor Yokohama, en 1 kist voor Kobé (beide laatste Japan) wel een bewijs hoe ver de export van onze plaats zich uitbreidt. Onweder. Bij het hevig onweder van 1.1. Don derdag, sloeg de bliksem op den toren der R. K- Kerk alhier, zonder echter schade aan te richten, ook werd een telefoondraad stuk geslagen. Lezingen II. Land. Naar wij met genoegen vernemen is, na aftrek van alle onkosten, de opbrengst van de zoo uitstekende geslaagde lezin gen met lichtbeelden over 't H. Land door den weleerw. heer Suijs, ongeveer f60; welke verdeeld zijn onder Leo-bond, St. Paulusvereeniging, St. Elisabethsvereeni- ging en Zondagsschool der St. Vincen- tiusvereeniging Kinderverpleging. Te 's Hertogenbosch is een vergade- ring gehouden der St. Viacentius-Ver-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9