J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen waarin opgenomen DE HOQF-DBRABANTSCHE POST- HEf KIESRMMGSTÏJir DE KUNSTRIJDER. Nummer 38. Donderdag 10 Mei L9ü6. Jaargang. Eerste Blad. A N TOON TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen FEUILLETON. BUITKN LAX D. België. Frankrijk (7) i v r 8SaBB51^3»sae^K!ZS30^ir^^5I^S£t^ 3E7' 'jaBBBBP*T i'J'JMUIT l jfiw^iTv^»» naw-r^r-ww.vv-r- De Echo van het Zuiden en ii#!isslraalstbe i^urant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n ementsprijs per 3 maandeu f U."5. Franco per post door liet gelieele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den E K 1 T (I E V W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel IV. Met dit vierde artikel zijn we gena derd tot de behandeling der z.g. cor rectieven op algemeen kiesrecht. Wat wordt met dat vreemde woord bedoeld Ter zuivere definiëering eerst nog dit- Velen meenen, dat onbeperkt algemeen kiesrecht, zonder meer, de macht te veel zal leggen in de handen van het pro letariaat. En ze hebben dan niet zoo zeer 't oog op een revolutionnair gebruik maken van het stembiljet door de niet- bezitters, als wel op eene politieke oi>er- heersching van de niet-bezitters over de wei-bezitters, deze laatste klasse dan zoo ruim mogelijk genomen, zoodat dus hier niet alleen onder vallen de kapita listen, maar ook de handeldrijvende en industrieële middenstand. Dit gevaar is werkelijk niet geheel en al denkbeeldig, hoewel de landen met bijna onbeperkt algemeen kiesrecht, als Frankrijk en Duitschland, ons zoo'n on verkwikkelijk schouwspel nog niet heb ben doen aanschouwen. Enkele lezers mogen dan wijzen op het eerst genoemde land, waar het in deze dagen werkelijk al heel schuin» toegaat en waar de politieke toestanden al van bijzonder laag allooi zijn, n.aar zou dit alles wel te wijten zijn aan het bestaande algemeene kiesrecht Reeds meermalen is beweerd, ook in deze kolommen, dat, trokken in dat ongelukkige land de katholieken allen eensgezind en als één machtige partij ter stembus, - het »bloc> spoedig gebroken zou zijn. Trouwens, dit wordt bij onze hoogste kerkelijke autoriteiten eveneens ingezien. Immers Z. H. zou, indien het anders ware, niet uitdrukke lijk geadviseerd hebbenMaakt toch CRIMINAAL—NOVELLE. NAAR HET DUITSCH DOOR M. S. IV. //U wenscht het immers niet anders. „Maar de behoorlijke vormen wenaeh ik toch in acht genomen te zien." „Komt u weer met uwe goede raadge vingen /y Wel, ik dacht, als u in betere kringen verkeeren wil, zooals mijne dochter dat ge woon is, zoo moet ge u ook de vormen eigen makeu, welke in die kringen betracht worden." ff Altijd dat moeten en nog eens moeten zei de baron geringschattend. „Ik laat mij niets voorschrijven, begrepen Ileinecke ging met gekruiste armen op en neer Het hinderde hem geweldig, dat deze man van zoo'n twijfelachtige positie en afkomst, hem op dien toon durfde toe spreken. „U hadt beter gedaan," zei de baron weer, „als u mij in de gelegenheid gesteld hadt, eenige oogenblikken met uwe dochter te spreken." „Na dit samentreffen met die oude uit het circus ffNu, wat zou dat?" „Zeer veel. Mijne dochter heeft iu u niets anders gezien dan een kunstrijder, die een arme vrouw en een kind aan de ellende hebt ten prooi gelaten, en dat zoo allen in eenheid een goed gebruik van uw kiesrecht En toch, bij de algeheele politieke ontvoogding van het volk in zijn geheel dient men met wijs beleid te werk te gaan. Men moge hierbij wel indachtig zijn, dat er lagen in de volksmassa zijn, die, koesterende te hooge verwachtingen van hare volle politieke rechten, eene overijlende stuwkracht op de gekozenen uit haar midden zouden uitoefenen. En dergelijke overijling zou zich wreken door ontgoocheling of onrijpe resultaten van wetgevenden arbeid, wat op de wre velige en mokkende ontevredenheid zou uitloopen, welker oorzaken de overijlers dan niet bij zich zeiven zouden zoeken, maar buiten hen. Ook is bij invoering van onbeperkt algemeen kiesrecht zonder meer een ander gevaar niet denkbeeldig. Men zou in de dan gekozen volksvertegen woordiging wel eens kunnen brengen een klassengeest, tegenovergesteld van dien, welke velen nu in de Eerste Ka mer meenen te ontdekken We bedoelen den klassengeest van het bezit, die dan wel eens kon zijn, de klassengeest van de radicale en socialistische niet-bezitters. We herhalen hier nog eens, dat wij zoo iets van ons over 't algemeen nuchter volk niet veronderstellen, toch kunnen we de mogelijkheid niet geheel weg cijferen. Bovendien, elk nieuw stelsel moet een geleidelijke evolutie doormaken zoo ook het onbeperkte algemeene kiesrecht. En het volk of een volksklasse, tot nu toe staande buiten het staatsburger lijke recht, dat de kieswet geeft, heeft politieke opvoeding noodig, welke even min met groote sprongen mag gegeven worden als bij het individu. Welnu, waar de politieke psychologie van de volksmassa ons tot verstandig beleid noopt, is het zaak, bij invoering van algemeen kiesrecht, ons tegelijk te doen omzien naar middelen, die zoowel strak behoud te eener zij als overijling en klassengeest ter andere zij doen uit sluiten. En ziedaar, de omschrijving van 't begrip correctieven. Welke mid- iets weinig aanbevelenswaardig is, ligt toch voor de hand." De baron beet zich op de lippen. ffU maakt met uw dochter meer drukte dan noodig is." „Dat ben ik aan mij zei ven schuldig. Berta mag in geen geval weten, dat ik door u gedwongen ben, haar u tot vrouw te geven." „En als zij het eens wist?" ff Dan zou zij naar de oorzaak vragen." „Dat was waarlijk voor u fataal." Heinecke stampte ten hoogste geërgerd met zijn voet. „Welke duivel," bromde bij, „moest u ook in mijn kelder voeren?!" „Redeneer toch niet langer, over wat gebeurd is, tracht li:ver de toekomst te benuttigen." „Dat benuttigen is aan u en u legt mij ketenen aan, die ik eenvoudig te dragen heb „Zouden ze u van wege het gerecht liever zijn De koopman zweeg. „IJ wint bij deze heele zaak meer dan ik Heinecke keek den baron verbaasd aan. „Ja, meer dan ik." herhaalde deze na drukkelijk, „want op de eerste plaats ont loopt u de doodstraf eu dan verbindt gij u aan een kliukendeu naatn." „Albert Ristow mompelde de koop man, terwijl hij spottend lachte. De baron stond gepikeerd op. „Voor u en voor de geheele wereld ben k baron von Belgern Begrepen „En als men van 't stadhuis papieren vei langt „Luiden ze, zooals ik aangaf." „Werkelijk?" vroeg Heinecke verwon-, derd. „U zult u morgen daarvan overtuigen." delen worden en zijn nu hiervoor te noemen Tot wering van 't strak be houd wenschen b.v- de vrijzinnig demo craten de Eerste Kamer door dezelfde kiezers te doen verkiezen als die voor de Tweede Kamer. Zij wenschen dus de getrapte verkiezing te doen verdwij nen. Met -»Het Centrumzeggen wij, dat dit haast door niemand meer be twist wordt. Hierover zijn we het dus wel zoo goed als eens. En mede aanbevelenswaardig lijkt o. i., wat dezer dagen >De Vaderlanderop merkte, over de samenstelling der Eerste Kamer, n 1. de Eerste Kamer moge geen copie worden van de Tweede Kamer, maar voor de kiezers en gekozenen worde, naast de directe verkiezing harer leden, gesteld een hoogeren leeftijdgrens, b. v. men wordt voor dit lichaam eerst verkiesbaar op zijn 45e jaar en kiezer op zijn 35e jaar, dan is de bezadigheid bij dit lichaam zoo goed als verzekerd. Ter tempering nu van eventuëele overijling van een Tweede Kamer, die onder bestaand algemeen kiesrecht is verkozen geven de Unie-liberalen aan: 't recht van amendement voor de eerste Kamer. Hierdoor kan de Eerste Kamer wijzigingen brengen in wetsontwerpen, reeds door de Tweede Kamer aangeno men en waarin volgens haar te ver in sociale of economische richting wordt gegaan. Thans kon de Eerste Kamer eenvoudig een wet aannemen of ver werpen veranderingen mag zij er niet inbrengen, dan echter wel. Wat hiervan te zeggen Wordt de Eerste Kamer samengesteld op de wijze, door >De Vaderlander aangegeven, dan mag van haar onder steld worden, dat zij, indien ze 't recht van amendement niet heeft, zoo'n wet zal verwerpen. En in dat geval is 't usance, dat het ministerie aftreedt of, zooals onder 't ministerie Kuyper is gebeurd, de Eerste Kamer ontbonden wordt. Dit laatste is echter geen usance. In elk geval staat de wetgevende ma chine dan eenigen tijd stil. Heeft de Eerste Kamer echter het recht van amendement en past ze dit De kalmte, waarop de baron dit zei, miste op den koopman niet hare uitwerking. Doch nog altijd begreep hij den samenhang niet tusschen deze beslissende woorden en de beschuldigingen van de oude vrouw. Hij zou deze geheimzinnige zaak gaarne door grond hebben. „Ik moet mij in alles voegen", begon hij na een poosje weer, „wat u mij als voorwaarde voor uw zwijgen over het voorval in mijn kelder oplegt". Die voorwaarde is toch waarachtig zoo zwaar niet „Voor mij wel". „Zoo, en verder „Ik meen, dat wij voor elkaar geen ge heimen behoeven te hebben. En ik zou werkelijk lichter spel bij mijne dochter hebben, als ik haar zeker over uw persoon kon inlichten". De koopman nam den baron vertrouwelijk bij den arm en voerde hem naar de sofa. „Als vader", dacht ik, „hebt u toch het recht over uw dochter iu deze te beschik ken „U bedenkt uiet, dat een vriendin van Berta getuige was van dat onaangename voorval. Bovendien heelt die dame die circusvrouw en dat kind medegenomen". „Dat is beslist dom!" liet zich de baron onbedachtzaam ont\allen. „G"heel ook mijne meening, maar die zaak kou nog wel in orde komenalleen moet ik zelf behoorlijk ingelicht zijn. U begrijpt, dat het mij ten slotte onverschillig is, of u kunstrijder zijt en Albert Bistow beet of dat men u Baron von Belgern noemt. Ik ben toch in uw handen over geleverd, en ik moet u mijn dochter toch tot vrouw geven, hoe u ook heet en u ook is". De baron bezon zich een oogenblik, dan op een wetsontwerp toe, dan moet dit weer terug naar de Tweede Kamer, tot zoolang er overeenstemming is gekomen tusschen de beide deelen onzer Volks vertegenwoordiging. Dit geeft natuurlijk ook wel stagnatie, maar is werkelijk eene aangenomen wet door de Tweede Kamer niet van onrijpheid vrij te pleiten of gaat ze in de gegeven omstandighe den te ver, dan is overleg in dezen te verkiezen boven eenvoudige verwerping zonder meer. Wij zouden ons dus wel met het recht van amendement voor de Eerste Kamer kunnen vereenigen. Een ander correctief is het meervou- dig algemeen kiesrecht. Wat hebben we hieronder te verstaan Het meervou dig algemeen kiesrecht, een stelsel, dat België thans bezit, kent aan gewone kiezers één stem toe, doch aan gehuw den, kleine eigenaars, examen en diplo makiezers nog een 2e en 3e stem. Het komt dus zoo ongeveer hierop neer een werkman heeft één stem, een kleine grondeigenaar 2 een grootere 3een diplomakiezer 2 een examenkiezer 3. Dit heeft natuurlijk ten doel, de lagere volksklasse niet overheerschend te doen zijn. Wij hebben thans het enkelvoudig beperkt kiesrechtelke kiezer heeft ten onzent, hij zij rijk of arm, onontwikkeld of geleerd, slechts één stem. Als wij ons niet vergissen, was *Het Huisgezinwel voor dit correctief te vinden. Ons lijkt het echter te liggen buiten de democratische lijn, waarlangs de wetgeving in onzen tijd dient getrok- te worden. De tijden, waarop politieke premiën dienen gesteld te worden op eenige guldens of een stukje grond meer bezit, zijn voorbij. En wat de meer ontwikkelden betreft, gaan we deze al lijkt het logisch, politiek bevoor- deelen, dan gaan we eenvoudig een po litieke aristocratie van den geest schep pen tegenover eene aristocratie van bezit. Wij stemmen toe, dat de ruil beter is, doch krijgen we eene Eerste Kamer zooals boven aangegeven en wordt met algemeen kiesrecht evenredige vertegen woordiging ingevoerd- wat ook een correctiefis, maar eenigszins van een an- zei hij „Mijnetwegen moogt u wel weten, dat ik een tijdlang kunstrijder was „En die oude „Kent mij inderdaad. Ook is het niet onmogelijk, dat ik de vader van dat kind ben. Dat beteekent echter niet». Mijn papieren legitimeren mij als Baron van Belgern en dat zal ons beiden groote voor deden aanbrengen bij onze speculatie's, welke we later samen zullen ondernemen". Zonder veruer een woord meer te «eggen of eenig antwoord af te wacliten, stond de baron op en vertrok. V. Den volgenden morgen verscheen Hei necke weer bij 't ontbijt. Hij kon zeer goed aan zijne dochter zien, dat zij in 't geheel niet of zeer weinig geslapen had, want haar oogen waren door blauwe kringen omgeven en van tijd tot tijd vielen bijna haar oogleden zwaar neer. „Ge schijnt niet al te wel te zijn, mijn kind zei de koopman, terwijl hij zich alle moeite gaf gewoon Ie schijnen. „Kon dat ook anders, na wat ik gisteren beleefd heb „Welk eer. ongeluksster moest je ook naar het circus leiden „Geen ongeluksster, vader, een wenk der Voorzienigheid voerde mijn schreden naar die plaats van vergulden jammer. Had ik niet de ellende gezien, waarin die arme Zeoobia smachtte, en had ik niet door haar grootmoeder vernomen, wie die man is, wien u mijn hand wil geven, ik zou in iels hebben toegestaan, dat mij mijn leven lang zou berouwd hebben". „Wat heelt dan toch in vredesnaam die circusvrouw verteld Berta verhaalde wat zij van dien baron doch hierover later, dan dat meervoudig kiesrecht deren aard, meenen we, s gerust achterwege kon blijven, te meer, als men bedenkt, dat de ontwikkelden van goeden wille genoeg invloed op de massa kunnen uitoefenen, ook zonder eene tweede of derde stem. Concludeerende, komen we dus tot het besluitalgemeen kiesrecht met de correctieven een Eerste Kamer, direct gekozen, met hoogeren leeftijdsgrens en 't recht van amendement, en evenredige vertegenwoordiging. Dit laatste instituut hopen we echter nog nader te bespreken. De gemeente Stabrouck, geboorte dorp van den ecrw. heer Cuypers, aalmoezenier van de Smet de Naej/er, heeft besloten een grdenkteeken op Ie richten voor den edelste zijner zonen, aan den priester, wiens glo rievolle heldendood de wertld ontroert. Een menschlievende instelling, een ge slicht dat de naam zal dragen „Aalmoeze nier Cuypers," zal worden opgericht. Het zal zijn de hulde, welke mcu brengen kan aan hem, die zijn leven veil had voor hen, wier zieleu hein waren toevertrouwd naas tenliefde viert liet best Christen heldenmoed. Maandagmorgen heeft naar liet Hbl. v. Antw. meldt, in de hoofdkerk te Antwerpen de plechtige uil vaart plaats gehad tot ziele- rust van de schipbreukelingen van het schuolschip Cornte de Smet de Naeyei Pe verkiezingen. Pe overwinning der anti cleriealcn. De verwachtingen der katholieken zijn door de uitspraak der stembus zeer teleur gesteld. Hun hoop, Frankrijk te redden van de vrijmetselaars-kliek, s in handen heeft, is verijdeld de hebben de meerdeilieid bij de stembus behaald. Gekozen zijn 76 conservatieven, '28 natio nalisten, 58 progressivisten, 64 links repu blikeinen, 83 radicalen, 74 socialisten, 32 vereenigde socialisten en IU onafhankelijke socialisten. lil 154 districten moet herstemming plaats hebben. Nog niet bekend zijn de uitslagen uit de koloniën (tien :etels) en die van het district Versailles III. De ministerieele partijen winnen tot nu toe 35 en verliezen 11 zetels. Laat men de elf nog niet bekende resul taten buiten beschouwing, dan beschikt de rechterzijde op het oogenblik over 77 28 58 163 zetels, en de linker zijde over 263 zetels. Het aantal zetels in de Fransche Kamer bedraagt 591. Van 165 (154 herstemmingen en 11 nog niet bekend) moeten we den uitslag nog afwachten, maar al loopeu de herstemmingen nog zoo gunstig voor de katholieken af, op een meerderheid kunnen zij niet meer hepen. De pers is natuurlijk reeds bezig haar oordeel te, zeggen. De Radical constateert, dut de nationa listen op de vlucht ziju geslagen de Aurore spreekt van een eendrachtig gemaakt front tegen den gemeenschappelijken vijand du Uumanité noemt het een overwinning van de democratie op de vijanden drr bescha— von Belgern wist". „In geen geval', voegde ze hieraan toe, „hadt u kunnen deuken, wat voor een man die z. g. baron is, wiens vrouw ik zou worden, want anders had u nooit van mij kunnen verlangen, dat ik met hem voor het altaar zou treden". „En wie zegt je dat baron von Belgern en die kunstrijder een en de dezelfde persoon is „U waart er toch zelf getuige van dat de vrouw den baron herkeude". (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1