Nummer 41. Zondas 20 Mei L906. 29e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE 1T00BDBRABANTSCHE POST. Eerste Blad. HEI KiESRECHTVRAAGSTUK, DE KUNSTRIJDER. ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen BEKENDMAKING. Uitgever: FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. VI. De laatste vraag- van den in ons eerste artikel opgezetten leiddraad luidde»Zijn de katholieken voor of tegen evenredige vertegenwoordiging Uit onze vorige artikelen heelt de lezer met alle beslist heid kunnen opmaken, dat wij zijn voor evenredige vertegenwoordiging, ja, wij zouden ons, hoe ver we overigens ook in de kiesrechtquaestie van het blad af- CRIMINAAL-NOVELLE. (10) NAAR HET DUITSCH J. M. S. VI. staan, direct aan de zijde van de »Eem- bode" scharen en dus zijn tegen elke uitbreiding van het kiesrecht, indien deze niet gepaard ging met invoering van het evenredigheidsstelsel- »Is dit dan zóó aanbevelenswaardig zullen enkele lezers wellicht vragen. »En zijn er dan onder ons, katholieken, geen tegenstan ders van het proportioneele kiesrecht Wel zeker zullen er onder ons nog wel tegenstanders gevonden worden van dit stelsel, al was het alleen maar, om dat bij invoering Noord-Brabant en Lim burg minder katholieke afgevaardigden naar den Haag zullen zenden dan nu. Zelfs de Belgische staatsman Charles Woeste heeft de E. V. bestreden, nog wel op grond van de katholieke beginselen. Deze willen we echter bij de behandeling van deze materie liefst bui ten bespreking laten. Immers, waar de heer Alb. v d. Kallen in het tijdschrift »Van onzen Tijd" vóór eenige jaren dit stelsel juist »onder de bescherming van het roomsche beginsel" wilde plaatsen daar lijkt het, met deze gladweg tegen over elkander staande meeningen, wel wat al te dol, nog veel woorden te wij den aan E. V. en het katholiek beginsel. Te meer wenschen wij ons van princi- pieële beschouwingen in dezen te ont houden, daar eene nationale zaakgelijk E. V. er eene bij uitstek is, niet in ge vaar gebracht mag worden, door ook hier weer als met de haren hec katho lieke beginsel er bij te halen of dit stel sel te plaatsen »onder bescherming van het roomsche beginsel". Dit zou in een land als het onze al een zeer ontactische propaganda zijn. Laat het onzen lezers genoeg zijn te weten, dat E. V. eene geheel »vrije quaestie" is, wier beschouwing volkomen voor ons open staat. En thans de vraag »Is dit stelsel dan zoo aanbevelenswaardig j Laten wij het eerst eens even in 't kort aan u voorstellen. Bij invoering van dit stelsel wordt er allereerst een z. g. quorum vastgesteld, d. i. het vereischte aantal stemmen voor één zetel. De hoegrootheid van dit getal »Wat dat andere punt betreft/' ging de baron voort, „wat u weiischt. Ik zal u geen banden aanleggen, veel minder als een offer beschouwen." „Dan heb ik nog een verzoek aan h te doen." „Ik hoop, dat ik er aan voldoen kan." „Dat ongelukkige meisje, dat u toen iu mijn kamer aantrof, is bij een vriendin van mij, ik zou het echter gaarne bij mij ne men en er voor willen zorgen." De baron trok de wenkbrauwen le zamen spoedig echter hernam zijn gelaat de gewone uitdrukking en zei hij „Is het anders niet, dan wil ik gaarne toestaan. Het was toch al te erg, als ik u uw eerste verzoek reeds moest weigeren." Met de belofte, binnen een half uur te- rug te zijn, om zijne bruid naar het stad huis te vergezellen, nam de baron afscheid. Hij begaf zich direct naar bet kantoor van den koopman, die bij zijn binnentre den nieuwsgierig opstond. „Nu, hoe staat het?" „Goed, Leg uw peu maar weg en steek u in gala." Een vreugdestraal glom in de oogen van den koopman. <irlk zie, dat ge met de vrouwen weet om te gaan." Zelfbewust voegde hij hieraan toe Maar ik heb ook heel wat in uw belang gedaan Een uur later reed een elegante equipage voor. Ileinecke en het bruidspaar stegen in en voort ging het naar het stadhuis. VII. Het was nacht. Heinecke bevond zich alleen in zijn kamer. Hij kon met de re- sultaten van den dag tevreden zijn. Uit vreugde, dat de afkondiging der huwelijks geboden reeds aangeplakt waren, had hij er in toegestemd Zenobia in zijn huis op te nemen. Het ongelukkige kind was dan ook reeds in haar nieuwe tehuis. Toch zag de koopman er niet uit, als waren al zijn zorgen verdweDen. Had tot nu toe de vrees voor de ontdekking van zijn misdaad elke andere gedachte verre van hem gehouden, thans begon zijn geweten te wtrken. De met een groene kap versierde lamp verlichtte de kamer slechts spaarzaam. Diep in zich ztlven verzonken zat Ileinecke in zijn leunstoel. Voortdurend zweefde hem de gestalte van den verslageue voor den geest's nachts werd hij vaak met een lui den schreeuw wakker, wilde eene denkbeel dige gestalte van zijn borst weren. Het angstzweet parelde hem dan op zijn voor hoofd woest uitpuilend staarden zijne oo gen dan in de met geesten gevulde ruimte. „Och hoe anders had het kuunen zijn als hij maar die ongelukkige daad niet ver richt had I" Wellicht ware Peter Ilohmann tevreden geweest, als hij na de wetenschap van zijn verloren kapitaal, weer als compagnon in de Firma had kunnen treden. De vreugde van het weerzien van zijn kind zou hem scha deloos gesteld hebben voor het verlies van aooo 2 en de blooó zetel. Eenvoudig, moet natuurlijk naar billijkheid bepaald worden. Vervolgens zal.de indeeling in kiesdistricten gewijzigd dienen te worden. Vooral dient hierbij vermeden te wor den het vormen van te kleine districten, daar deze de uitwerking der E. V. be derven, het bewijs hiervoor zoo straks. Zeg nu, dat ons land verdeeld is in tien districten, welke elke tien atgevaar digden benoemen. In een dezer districten zijn nu b. v. 33.000 katholieke stemmen uitgebracht; 25.000 liberale; 16.500 anti revolution- naire en 9000 socialistische, den aard der stemmen leert men natuurlijk kennen, door de respectieve candidaten. Zeg nu, dat het quorum 8000 is, (wij noemen slechts een getal), dan leert ons eene eenvoudige berekening, dat de katholieken in dat district4 zetels krijgende liberalen -g— 3 zetels de anti-revolutionnairen 1°'000 socialisten niet waar? Zooals U ziet, worden bij E. V. ook candidaten gesteld. Wie dient nu die candidatenlijst op te maken De kies- vereeniging natuurlijken niet, zooals nog vaak in België plaats heeft, een clubje van belanghebbenden. Zooals nu in dat eene district, gaat het ook in de andere districten. Elke partij krijgt dus zoodoende het aantal zetels naar evenredigheid van het aantal stem men, dat op haar candidaten is uitge bracht, m. a. w. naar haar getal sterkte- En ziedaar in 't kort, de werking van E. V. in de practijk. De ongerijmdheden van het meerder heidsstelsel, waarbij b. v. in de hoofdstad candidaten gekozen werden met nog geen 2500 stemmen, terwijl Engels in Enschede met zijn 6000 stemmen nog niet gekozen was, zijn dan uit; dan heeft elke gekozen candidaat hetzelfde ver eischte aantal stemmen en komen ook de stemmen der minderheid tot haar recht. Hiervoor is echter noodig, dat men zorge voor niet te kleine districten, daar deze, zooals reeds boven opgemerkt, de uitwerking der E. V. bederven- Kleine districten toch geven aan de sterkste groep een voorsprong of dwin gen de kleinere groepen tot bondge nootschappen of coalitie'*, vat juist door E. V. moet voorkomen worden. Immers, daar de E- V. elke partij bedeelt vol gens hare getalsterkte, kan elke partij zelfstandig optreden, behoeft zij niet meer afhankelijk te zijn van anderer steun, noch op hare beurt steun te schenken aan candidaten en partijen, die zij nu ter wille van haar eigen can didaten moet steunen. Kortom, de E. V. is de rechtvaardigheid zelf in cijfers om gezet. Dit moge ook nog uit het vol gende blijken. Het kan gebeuren, dat een candidaat wel het vereischte aantal stemmen krijgt, doch minder dan zijne voorgangers op de lijst ot een zijner tegenstanders. Hij is dan niet gekozen, wel die anderen, doch die stemmen zijn niet, zooals nu, verloren. Hij blijft dan op de lijst staan en komt er in zijn district een tusschen- tijdsche vacature van ziine kleur, dan neemt hij zonder meer den vacanten zetel in voor den overblijvenden duur der wetgevende periode. Nu is hier één bezwaar aan verbonden, n.l. als de gekozene eener partij uitvalt door zijne benoeming tot een bezoldigd staatsambt. Hij is dan verkiesbaarin dit geval kan hij derhalve niet door zijn aangewezen plaatsvervanger opgevolgd worden. Er moet dus dan eene tus- schentijdsche verkiezing plaats hebben en.... die kent het evenredigheidsstelsel niet. Hoe dan Bij de Grondwetsherziening kan hierin voorzien worden door art. 96 te wijzigen. Het Handelsblad^.?» Maart 1901) meen de echter, dat het zonder dit wel ging, door n.l. öf deze persoon >herkiesbaar« te stellen bij de eerstvolgende algemeene verkiezing öf door in dit geval bij uit zondering eene gewone stemming in het district te houden, zoodat dan weder bij meerderheid van stemmen in de vacature voorzien werd. In het rapport over het kiesrecht zijn geld. In plaats van dit alles had echter Heinecke den vermoorde uog van diefstal beschuldigd in tegenwoordigheid van zijn kind. Hoe laag was hij gezonken Hij gruwde van zich zeiven. Bij het ininste geruisch beefde de koop man zichtbaar. Daaibij kwam, dat hij noodzakelijk werk er van moest maken, om het lijk te be graven. Met geweld richtte hij zich op, verliet zijn kamer, nam een lautaaru en eeu houweel mei een spade bij zich. Wijl het reeds na middernacht was, meende de koopman er van verzekerd te zijn, dat niemand hem bemerken zou. Heel stil daalde hij de keldertrap sf. Over al zijne leden bevend, opende hij de ijzeren deur en betrad het kleine vertrekje, waar het lag. Toen hij in de strakke ge broken oogen van zijn voormaligen vriend keek, sprong hij ontzet terug; het was hem of de levenlooze gestalte zich bewoog en trachtte zich op te richten. Het koude angstzweet droppelde den moordenaar op het voorhoofd. II ij moest een oogen blik steun zoeken tegen den muur, toen greep hij krampachtig een breekijzer vast en begon de groote vloer tegels uit te breken, die den vloer bedekten. Met koortsachtigen haast begon hij nu een gat te graven eu zou juist het lijk er in leggen toen hij zachte schreden in de gang vernam. Hij hield zijn adem in. Zou hem iemand bespied hebben? Hij luisterde scherp toe, maar alles was stil, doodstil, als zoo even. Hij ging dan ook weer voort. Eer hij echter het lijk begroef, ontkleedde hij het. Als de zaak eens ooit aan het daglicht kwam, zou men het lijk, met de kleeren aan, eerder herkennen dan zonder deze. Tot aan eiken haarveze! transpireerende, eindigde de koopman binnen een uur zijn vreeselijken arbeid. "Verlicht ademde hij weer op, toen einde lijk de vloertegels weer op hunne oude plaats rustten. Hij nam de zaken van den doode hijeen en verliet deze akelige ruimte. Was het nu werkelijkheid of slechts een spel zijner verbeelding, dat een witte schaduw voor hem uitging? Doodelijk verschrokken bleef de schuldige man eeu oogenblik staan. Hij deed ziju oogen dicht en streek met de hand over zijn voorhoofd. Na eenige oogeublikken weer opkijkende, zig hij echter niets dan de grauwzwarte muren van den gewelfden gang, maar de steenen schenen wel heen en weer te gaan. Ilij spoedde zich thans naar zijn kamer. Doch eerst moest hij die kleeren verbergen, welke hij den volgenden dag verbranden wilde. Naa't zijn kamer was het z. g. blauwe salon, een zaal, die sedert deu dood zijner vrouw, uiet meer gebruikt werd. In de houten muurbekleeding bevond zich eene opening, welke geen der huisgenooten hekend was. Snel wierp Heinecke de kleederen van den verslagane hierin en giug toen naar zijn slaapkamer. Wederom vernam hij die zachte schreden. Hij keek op den corridor, doch bemerkte niemand. Zich zeiven ergerende over zijne vreesach tigheid nam hij een slaappoeder in en begaf zich ter ruste. Doch ondanks de groote dosis, die hij ingenomen had, kon hij niet iu slaap komen. Zacht steunende draaide hij naar links en rechtstelkens als bij meende in te slapen, werd hij met schrik wakker. Hel was hem oortdurend als zag hij zijn vermoorden vraagstuk van de Liberale Unie wordt het volgende voorgesteldHet uitge vallen lid wordt gekozen verklaard, wanneer hij een aantal stemmen behaalt ten minste gelijk aan dat, waarmede hij bij de laatste verkiezing voor zijn aftreden werd verkozen. Behaalt hij dat stem- mencijfer niet, dan is verkozen de can didaat der lijst, welke de meeste stem men verwierf. Hier komt dus het evenredigheids stelsel leelijk in de klem. Het is te hopen, dat men bij wijziging van art. 96 er een behoorlijke oplossing voor weet te vinden. Wij zouden anders wel te vinden zijn voor eene oplossing, zooals die Het Handelsbladaangaf. Dit ééne ondergeschikte bezwaar, wat bovendien n o- m. ook zonder, maar zeker met grondwetsherziening te onder vangen is, breekt in geen geval dit stelsel af. Het is in België, na de her haaldelijk gedane proefnemingen, geble ken, dat het uitstekend werkt. Wij zijn het dan ook in dezen weer volkomen eens met %de Nieuwe Zeeuw- sche Courantwaar ze zegt >Men be denke het wel, het sociale ontwikkelings proces met zijne politieke gevolgen is in ons land evenmin te keeren als in andere. Wel kan dit zich met schokken of regelmatige wijze voltrekken. Dit hangt af van het doorzicht van hen, die op dit oogenblik den meesten invloed hebben. Wanneer dit besef bij de godsdien stige partijen werkt, zijn de kansen op de invoering van Evenr. Vertegenwoor diging zeer groot. Zij is in 't belang der maatschappij aan wie zij eene rus tige ontwikkeling waarborgt, door haar te behoeden voor een verwoeden kamp tusscben de uiterste partijen, waarbij voor tusschengroepen geen plaats, al thans zeker geen veld van vruchtbare werkzaamheid overblijft 4 Ten slotte nog dit. Komt het tot invoering van dit stelsel, wat uit de gedachtenwisseling, thans in onze bladen over de kiesrechtquaestie ontstaan, wel te denken is, dan zorge er onze politieke organisatie's toch voor, dat zij zich overal ■a— compagnon die beide handen ten hemel strekte als wilde hij van deze vergelding afsmreken voor de bloedige daad, aan hem voltrokken. VIII. De ontvangstzaal in den huize Heiuecke was in feestdos getooid. Alle vrienden en bekenden van den koopman waren in feest kleed ij aanwezig, om de bruid op haren huwelijksdag te komen gel uk wenschen. De kerkebjke inzegening van het paar was reeds geschied. Het „ja" der bruid had zoo zacht geklonken, dat niemand het Verstaan had. Dezelfde priester, bij wien Berta om raad was geweest, had het huwelylc ingezegend. Met een veelzeggende blik beschouwde hij de jonge vrouw, die hij wist het slachtoffer te zijn van lage berekening, doch Kerkelijke beletselen waren niet aanwezig, hij moest dus iD dezen zijn plicht doen. Hij hield zich echter voor, een wakend oog in 't zeil te houden. Nog steeds rolden de equipages voor en dt, groote zaal werd hoe langer hoe meer gevuld. De glans van toiletten was verblin dend, de jonge dames schenen met elkander te wedijveren, wie wel b« t kostbaarste cos- tuum droeg. De gouden en brilbnten hals sierraden schitterden in de Juu'zon, die met hare gulden stralen mede wilde doen aan deze prachtschittering van de aristocratie der stad. (Wordt vervolgd.) UJi—l Willillll "I'll I De Echo van het Zuiden. Waalwijltsclïc en Laisgslraalsfhe Courant, Voorbereidend Militair onderricht. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat indien althans het voldoend atntul jongelingen zich aanmeldt, de gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht. Voor aanmelding tot deelneming aan het on derricht bestaat gelegenheid tot 1 Juli a. 8., op alle werkdagen, ter Gemeente-Secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunüen worden verkre- gen. Waalwijk, 30 April 1906. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCUUEREN. Oproeping in Militairen dienst. De Burgemeester der gemeente Waalwijk roep bij deze op de na te noemen milicien-verlofgan gers der lichting van 1901 en 1899, voorzien van al de door hen vsn het korps medegenomen kleeding- en uitrustingsstukken, zakboekje en verlolpas, op de dagen en plaatsen achter ieders naam vermeld, oi der de wapenen t» komen als: VV. van der Velden 16 Juli 1906 te Bergenopzooro, J. P. van Delf; 23 Juli 1906 te 'a Bosch, F. van Flelvoort 30Juli 1906'e Bergenopzooro, A. van Besouw 11 Juni 1906 te Utrecht. Met uitnoodiging om daags voor het vertrek zich ter Secretarie aan te melden tot het tecke- nen van den verlofpas, het ontvangen van daggeld en een vervoarbewijs per spoor, voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, 1 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd. K. DE VAN DER SCHUEREN. DOOR 33 000 25 000

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1