Nummer 42 Donderdag 24 Mei 1906 29e -Jaargang H Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Prieven uit do Hoofdstad. Onlangs op den Dam heb ik wat bij zonders ontdekt. En als ik zeg wat bijzonders, dan denk ik geenszins aan 'n kameel, die daar ronddrentelde op ï'n dooie gemak, alsof dit plein de Sahara was, en de Groote Club 'n oase in deze woestijn. Want dit gebochelde ichip der zandzee is daar 'n zeer alle daagsch verschijnsel en dient ter aan prijzing van Stelio-SigarettenEn ik houd niet van Sigaretten, zoomin als Iran Fransche romans. Misschien is de overeenkomst niet aanstonds duidelijk Van binnen zit bij beiden de rommel, zorgelijk omhuld in 'n blank-papieren omslag met fraaie lettertjes aan beiden is 'n luchtje en alnaarmate je verder vordert met je genieting, krijg je sterker het gevoel, dat je misselijk wordt. Dit Voorbijgaan.... En evenmin was de bijzonderheid, die me zoo trof op den Dam, 'n kwajongen in uniform, die met 'n geweer en 'n verveeld gezicht op en neer ging langs de grenslijn tusschen kleine steentjes, waar je volstrekt niet en groote dito's, waar je héél gerust op loopen mag en die ettelijke relaties zocht aan te knoo- pen met passeerende dienstmeisjes, die hen kleinachtend voorbijgingen, omdat de krijgsman zelfs dons nog ontbeerde onder zijne neus. Want ook deze kwa jongen staat daar alle dag en ook des nachts en staat hij er niet, dan is het een eendere collega, die van daar uit de onvoltooide vesting van Amsterdam bewaakt. Een voorbarige lezer, die de plaatse lijke toestanden van den Dam kent, heeft reeds lang bij zich zelf uitgemaakt, wat dan wèl mijn aandacht zoo boeide De Maagdelijke Naatje Eendracht, zoo denkt hij, had hare beide armen weer. Maar ik zeg dezen heet-gebakerden lezer, dat hij bij mij niet terecht is met z,n overijlde gissingen en raad hem en passant, te Leiden in de oude talen te I gaan studeeren, waar hij z'n hart kan ophalen aan 'n Prijsvraag, of de helm van Alexander de Groote van cuivre Ipoli dan wel van aluminium was. Aan de oplossing dezer gewichtige vraag is 'n gouden medaille te verdienen en 'n innige handdruk van Prof. Holwerda, en daarbij kan hij raden zooveel hij wil, zonder iemand schade te doen, want onder ons gezegd, maar ik heb liever dat het in ons Hollandsch Atheen niet ruchtbaar wordt de Groote Alexander droeg zoomin 'n helm, als ik 'n slaapmuts. Voor de wetenschap nochtans en stellig voor de Prijsvraag naar het metaal van zijn helm, is deze bloot-hoofdigheid volkomen onverschillig. Neen, Mijne waarden, gezegde Naatje verkeert nog steeds in haar één-armigen toestand, en dat ze zóó is en blijft, daar uit spreekt weer de zin voor fijne en rake symboliek bij Burgemeester tn Wethouders van Amsterdam. Want Naatje stelt onze nationale grootheid voor, en voor de volledigheid dier voorstelling is het onmiskenbaar noodig, dat ze verminkt daar staat. En als alles zoo dóórgaat, zal ze binnenkort ook, gelijk 'n ooievaar, op één been staan. Terwijl eens midden op den Dam 'n voetstuk prijken zal zon der Naatje, en die vacante plaats zal dan het symbool zijn onzer nationale groot heid. Weliswaar hebben wij tot heden niet, a l'instar van ons Kamerlid \an Kol, (die oogenblikkelijk voor toréacor studeert in Spanje, en deswege met h^t oog op de veiligheid geen toegang hal op het jongste Congres vaD de S.D.A-P. dierbare lezers in 't onzekere verkeeren omtrent de ongewone gebeurtenis, die mij zoo trof op den Dam Het was dan de omstandigheid, dat aan het achtste raam links van de derde ver dieping van het Koninklijk Paleis, 'n werkvrouw bezig was 'n stofdoek uit te kloppen boven de hoofden der voorbij gangers Hoogstwaarschijnlijk springt, als hij hieraan toe is, de voorbarige lezer van zooeven rebelsch op, om woedend te vragen, of ik hem soms voor den gek houd, waar ik 'n stofdoekuitkloppende- juffrouw-tcn-paleize 'n bijzonderheid noem. Maar ik herhaal het, laat deze man stu deeren gaan te Leiden, want al weder heeft hij het mis. Ook h'er komt het weer aan op de kunst, om details te begrijpen. Als het achtste raam links van de derde verdieping van het Konink lijk Paleis te Amsterdam openstaat, dan is er wat extra's op til. Dan weet ik vooréérst, dat het binnenkort 1 Mei zal zijn, 'n zeer heugelijk feit, al ware het slechts om dat economisch motief, dat mij in iederen primo een dag der uit komst en verlossing doet zien Vervolgens weet ik door het open staan van dat zóóveelste venster op de zóóveelste verdieping van Jacob van Campen's meesterwerk, dat de kleeren- maker van Burgemeester van Leeuwen diens galarok, en z'n dienstmeisje den ambtsketen van haar >Meheer'' heeft opgeknapt, geschuierd, gepoetst, en voor zichtig neergelegen''. En evenzeer is mij bekend, en alles door dat ééne raam, dat er vele vlaggen zijn gewasschen en gemangeld, vele po- litie-orders uitgereikt, allerlei toebereid selen getroffen in één woord, dat de Koningin en de Prins op komst zijn. Maar daarover zal ook in dit blad reeds genoeg gezegd zijn, 't is ook te lang voorbij. Er is op dit oogenblik in Artis aardigs genoeg te zien. Voor weinige dagen is er een buffeltje geboren, dat inder daad 'n kostbare aanwinst heeten mag, want deze dieren zijn bijna geheel uit gemoord door gastronomen, wien het om de tong te doen was En nietwaar, onze jongens zouden met minder ge noegen hun Aimard lezen, als geen echte »buffel« meer te zien was in ons land. Ook is er pas 'n kleine kangoe roe z'n intrede komen doen in dit aard- sche tranendal. Voorloopig bergt hij zich nog bij het minste gedruisch weg in den schuttenden middel zijner hup pelende mama. Artis blijft voor ons Amsterdammers maar een kostbaar bezit. Onze Gemeenteraad heeft weder een zijner kundigste leden verloren, den oud-wethouder Blooker, die wegens zijn kamerlidmaatschap naar de Residentie gaat wonen. De raad heeft in de laatste maanden vele verliezen geleden en er zijn meerdere op til, naar het verluidt. Dat er een tijd is van komen en van gaan, is 'n waarheid, die op het Prinsen hof in eere is De Beurs staat nog steeds. En blijk baar zit ze dus nog zoo los niet in elkaar. Want het ding heeft héél wat te dragen. Op de Beurs immers zeg- jen de zwartkijkers berust de gansche samenleving. WAALWIJK, 23 Mei 1906. Mozart. Wij moeten onzen abonné's berichten, dat wij aan veler verzoek om Mozart- reden waarom men zijn poitret in het ambtsgewaad van Kamerlid omkranst in nu™mers lereren' "»et meer kunnen voldoen. Onze voorraad is successieve- de Congres-Zaal had neergehangen) het eiland Borneo openlijk laten veilen in »Frascati", maar de mogelijkheid is groot, dat onze gordel van Smaragd binnen afzienbaren tijd zich slingeren zal om den evenaar, voor gezamenlijke rekening van den dikken John Buil, en den Sauer- krautliebenden Michel. Onze éénige troost in dat verval zal zijn, dat onze hoofd rechercheur Bathelt dan de Klabakken te Marakko het bekeuren doceert, en Minister Kraus in Chili havenwerken keurt, terwijl hem bij z'n vertrek van de ree van Valparaiso'n oorkonde wordt aangeboden, waarop als fijn-gevoelde hulde de afbeelding van de Velzerpont en der polderwerken van Zeeland is aan gebracht Na welke inleiding nog immer mijn ijk totaal uitgeput geraakt. Ook losse lummers om het geheel te completeeren vjn niet meer voorhanden. Benoeming. De heer A J. van Liempt, gemeente- seretaris te Didam, werd 1.1. Zondag mt 64 van de 80 uitgebrachte stemmen gemzen tot kassier van de Boerenleen- ban aldaar. Inlijving. Gieren werden de viermaanders uit onze en omliggende gemeenten in de citadl<azerne te 's-Bosch ingelijfd. De'ndeeling der miliciens onzer ge- meent Was als volgt C. j A. van Liempt, 2e Regiment Infante>, 's-Bosch. C-van Oudheusden, 8e Regiment Infanterie, Geertruidenberg. H. J van Huiten, idem. Th. van den Broek, idem. Rembrandt— Hulde. Met genoegen kunnen we mededeelen dat het comité in onze gemeente veel steun ondervindt in zijn streven om zoo veel mogelijk Rembrandt-albums te ver spreiden. Reeds werden aan 't hoofd comi'é een lOOtal albums opgegeven en nog steeds teekenen meer en meer inwoners op de hun aangeboden lijst in, zoodat spoedig eene nieuwe bestelling zal moeten volgen. Harmonie l'Kspérance. In de Maandagavond gehouden ver gadering van 't bestuur der harmonie l'Espérance met cfe werkende leden is besloten de vereeniging voor een onbe- paalden tijd stop te zetten en dit naar aanleiding van het ontslag voor een veertiental dagen door den directeur den heer Adr. Appels, genomen. Ten zeerste het besluit van den ver dienstelijken en ijvervollen directeur be treurende, kunnen wij dit toch wel eenig- zins billijken daar hij de persoon niet is om aan te zien, dat de ambitie bij de leden, de onderlinge verhouding dus danig verslapte, dat soms repetities door slechts enkele muzikanten werden bijge woond. Mocht ook dit weer gedeeltelijk zijne oorzaak vinden in de niet genoegzame belangstelling onzer ingezetenen, dat de oude ambitie bij de leden, enkele uitgezonderd, er uit was, zal niemand ontkennen. Reeds lang was 't geen geheim meer, dat de kracht onzer harmonie danig taande, dat l'Espérance vrij—wel op was en daarom zal het bestuur hoe noode ook tot dit besluit zijn gedwongen welke oplossing misschien voor de toe komst het beste is. Terwijl wij een woord van hulde brengen voor het vele wat 't bestuur voor l'Espérance deed, geen offers in geld en tijd waren te groot, spreken we den wensch uit. dat spoedig een frissche, jeugdig-herleefde harmonie moge opstaan, met ambitie en levens lust, rekening houdend met de opge dane ervaring en onder den steun aller ingezetenen want we mogen 't toch niet verbloemendat 't zoover is moeten komen, is, voor eene gemeente als de onze, zeer betreurenswaardig en toch wel wat ai te erg is I Leo bond. Donderdag 24 Mei om half vijf zal in het lokaal van den heer Adr. van de Werf eene algemeene vergadering worden gehouden voor de leden van den Leo- bond. Deze vergadering heeft vooral ten doel door stemming een wijziging in de statuten te verkrijgen, waardoor men lid kan zijn van den Leobond, zonder lid te zijn van de daaraan verbonden zie kenfonds. Biancnpoidcr. Vergadering van stemgerechtigden in den Binnen polder van Waalwijk, op Donderdag den 31 Mei 1906, des voorraiddags om elf uur in het Hotel Verwiel te Waalwijk. I. Rekening over 19041905. 2. Begroeting voor 19061907. Kuzic. Zondagavond ontstond in 't café van H. Pullens in de St. Antoniusparochie onder 't kaartspel twist, die zoo heftig liep, dat men buiten gekomen, na hevig schelden, deze ruzie met den vuist voort zette en er stevig werd geklopt. Naar men ons mededeelt is van deze zaak aangifte bij de politie gedaan. Lekker wonen De regenachtige lentedagen hebben heel wat water in de wereld gebracht, vooral jl. Zondag was het verschrikkelijk wie zich dan ook om de een of andere reden naar buiten moest begeven, wist zich niet spoedig genoeg weer 'n plaatsje onder dak te bezorgen. Doch ook daar was het overal nog niet veilig, dit on dervond zekere K. waar Zondagmiddag het water met zoo een geweld door den zolder kwam gestroomd, als hadde er een wolkbreuk boven zijne woning plaats gehad, en 't welk niet weinig schade aan beddegoed en meubelair teweeg bracht.. Een luid protest werd dan ook uitgebracht aan het adres van den huis baas. Weggezakt. Maandag waren een paar jongens van v. K. in de tweede Zeine eene koe »aan 't hoeden- Trots de waarschuwingen van verschillende personen, om het beest niet te laten grazen op een zeker gedeelte der weide, waaronder de roode aarde was weggegraven en waarover nu alleen wat zwart zand lag, dat door den regen een modderpoel was gewor den, geschiedde zulks toch. Maar hun onvoorzichtigheid werd gauw gestraft. Eensklaps zakt het beest weg, tot aan de pootcn, tot aan den schoft, de jongens roepen natuurlijk om hulp omwonenden komen toegesneld en met uiterste krachtinspanning van een zestal personen, mocht het gelukken de koe los te graven en uit hare benauwde positie te verlossen, zonder dat zij klaar blijkelijk iets had geleden. Een trust iu Noord—Brabant. Er bestaat plan in Noordbiabant op te richten een N V. Maatschappij tot Exploitatie van Steenfabrieken in Noord- Brabant, met een kapitaal van 4 millioen gulden in 4000 aandeelen verdeeld, elk groot duizend gulden. Het doel der vennootschap is het verkrijgen en exploiteeren van steenfa brieken en van de daartoe behoorende landerijen en concessiën, het fabriceeren van en de handel in steenen, het uit oefenen van landbouwbedrijf en alles wat verder in den ruimsten zin tot de exploitatie van steenfabrieken wordt vereischt of daartoe behoort. BAARDWIJK, 22 Mei. Zondag voor middag ten 12 uar had alhier in het café van den heer C. Pulles, onder leiding van het voorloopig bestuur de eerste algemeene vergaderiug plaats van de alhier pas opge richte werkliedenvereeniging St. Clnispijn en St. Cbrispinianus De president, de heer A. Lommers, opende ten ongeveer kwart ua twaalf uur de ver- gad. ting heette allen hartelijk welkom en zegt tot zijn groot genoegen te zien, dat de vereeniging zich in een groote belangstelling mag verheugen, getuige de talrijke opkomst heden ter vergadering. Nadat was medegedeeld dat het concept reglement, dat door het voorloopig bestuur zou saaragesteld worden, nog niet in z'n gt heel Klaar was, zoodat dit op deze ver gadering niet kon worden behandeld, werd voorgesteld 10 cent te storten, dienende tot bestrijding der eerste kosten rn tegelijk ais onderpand voor het lidmaatschap. Verder werd nog besproken het coöperatief inkoopeu van brood, het arbeidscontract trachten daar te stellen tegen een bepaalden lijd, het lezen van „De Volksbode enz Men ziet, de yereeniging, hoewel pas op gericht, geeft reeds blijken goed en hard te zullen werken. Dat degenen die in de termeu vallen lid te worden cn dit nog niet zijn, niet langer talmen dit te doen dat zal zejir zeker in het belang, niet alleen voor hen maar ook in dat der leden zijn. De viermaander dezer gemeente Amoldus Pulles, is gisteren ingedeeld, bij't Regiment Grenadiers en Jagers te 's-llage, NIEUWKUIK. D„ Heer M. F. Plankecl, Rijksveearta alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. als zoodanig benoemd te 's Bosch. Of schoon wij genoemden Heer in 't belang onzer veehouders zeer noode zien vertrekken, feliciteeren wij hem recht hartelijk met zijne promotie, en hopen dat het hem in zijue nieuwe standplaats naar wensch zal gaan. Verder kunnen wij inet eenige zekerheid mededeelen, dat de heer Plankeel, na zijn vestiging te 's Bosch toch onze gemeente zal blijven bezoeken. BESOIJEN. De viermaander dezer ge meente Johannes Petrus Dirk Fransen, is ingedeeld bij het 3e Regiment Vesting Ar tillerie te Gorinchcm. SPRANG. Toen de heer H. d. B. zich dezer dagen naar zijn vee begif dat in de Brande.kea liep, werd hij noor een koe om vergeworpen tn kwam in een moddersloot terecht. De man, die er achter over was ingr- tuimeld schreeuwde luidkeels om hulp waar op den heer J. T. kwam toegeloopen die hem uit zijn beuarden toestand verloste. CAPELLE, 21 Mei. De heer J. Waarts alhier, die voor een paar weken zijne acte als onderwijzer verkreeg, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Loouschen Dijk, gemeente Loonopzand. RAAMSDONK, 22 Mei. Vergadering op Maandag 28 Mei des namiddags 1 uur in „De Prins v:«n Oranje' te Goes vanwege de Commisie, werkzaam in het belang van den coöperatieven aankoop van kunslmest- sioffen en krach r^eJermiddelin lu het ressort van het Rijkslai.dbcuwpto fstation te Goes De heer D. Timmermins alhier is afgevaardigde voor „Kring 3' llaamsdonk (Dorp,) Vergadering op Dinsdag 29 Mei in het café C, v. d. Plas te Raams- donk van het Bestuur met Stemgerechtigde ltigelandrn van den Gccombineerdeu Aan- wassenpolder onder Rtamsdouk. Broederliefde. Verleden Z»1erd^midd»g had de zesjarige Leen Zijlman d aardigheid, zijn broertje Wim, van zeven, een stootje te geren, waardoor laatstgenoemde kleuter in de Melkh.veu tuiin Me en kopie onder dook. De heer J. Hei re Pz.. toevallig aanwezig, begaf zich dadelijk te water en mocht het genoegen smaken, het drenkrlinge'je met dik waterbuikje nog levend op het droge te brengen. Eere den moedigen redder Vergadering van stemgerechtigde In gelanden van het Waterschop „de Oostpolder* op Dinsdag den 29 Mei 1906, des n.m. ten 5 uur in het café P. Broere te Raainsdouk. Aan de orde is: 1. Vaststellen rekening van 1 Januari 1904 tot 30 Juni 1905. 2. Vaststellen begrooting Waterschap voor bet dienstjaar 1 Juli 1906 lot 30 Juni 1907. Hedenmorgen ten 10 ure hield de rand der g< meente eene openbare vergadering, waarin werden behandeld de volgende punten; 1. Goedkeuring verpachting grasge.was der Gemeente. Met algemeene stemmen goedgekeuid. 2. Goedkeuiing veipachting der landerijen van het Burgerlijk armbestuur. TLk dit punt werd tn t algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Benoeming onderwijzer (vacature A. J. v. d, Horst.) Daar, ondanks de lurhaalde oproepingen gedaan in verschillende couranten, slechts een sollicitant is gekomen, de heer J.J.de Kort wordt deze met algemeene stemmen benoemd. 4. Vaststelling Kohier hoofdelijke omslag Dit punt wordt behandeld na puut 9 iu besloten vergadering. 5. Wijziging bcgrooting dienst 1906. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen worden zonder hoofdelijken stemming aan genomen en aldus vastgesteld. 6. Betaling uit onvoorziene uitgaven dienst 1906. Goedgekeurd. 7. Adres om ontheffing hondenbelasting. Na ecuige discussie wordt besloten de aanslag te handhaven. 8. Verkoop van een partij losse grond. Na publnke verpachting wordt deze ver- kooping goedgekeurd. 9. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer P. Konings, biievengaarder aan het Dorp, om te willen benoemen tot plaatsvervanger telefoonhouder J. Ileere, en de Hren van opening te willen stelleu van 71/s8 uui van 10.4012*/j uur en van 26 uur. Goedgekeurd. In een volgend nummer geven wij een meer gedetailleerd verslag. RAAMSDONKSVEER, 22 Mei. Onze dorpsgenoot, dhr. A. M. had gisteren het ongeluk nabij den Horst voorover vau zijji motorfiets te vallen dat zijn neus geheel opengespleten werd. De oorzaak was een hond die voor bet wiel van den motor liep. Te Oosterhout verleende Dr. Liebergeu de eerste geneeskundige hulp. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Wij vernemen uit zeer goede bron dat bier binnenkort een geheel nieuw Post- en Telegraafkantoor gebouwd zal worden. Dit kantoor zal op de meest grootsche wijze worden ingericht en de diensten der Poste rijen en der Telegraphie gescheiden worden. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd om het terrein van het voorma' tri; Deijl «an te koopen. DUSSEN, 21 Mei. In een drumjchte vergadering der afdeeling cul Arte* van de 11. K. Manneuvereeniging ,Ons Belaug* alhier zijn gisteren respectievelijk tot definitieve ledeu van het hoofdbestuur gekozen met 40, 35 en 34 stemmen de heeren C. van de Wiel, A. Pols en Th. van Moergestel. Op het anders stille en vredige slot klooster der Eerw. Zusters Carmilitessen op 't Kasteel alhier, heerschte 16 en 17 Mei 1.1. ecu ongewone en opgewekte drukte, 't Gold n.l. te gedenken het gouden priester feest van den ZeerEerw. Heer R. J. van der Heijden, rector en de zusters wilden door een plechtig en grooisch feest bewijzou de hoogachting die zij hun bewinden ziele- herder toedroegen. In alle stilte hidden de zusters reeds tal van ijverige handen aan het .<erk gezet om de versieringen, enz. voor te bereiden en toen Woensdagmorgen de Jubilaris eenige E. E. H. H. geestelijken aan den trein ging alhalen verrees als bij toovershg langs beide zijden der 60 M. lange laan, die vau de buitenpoort naar 's Rrctors woning leidt, een lustwarande vau guirlandes, opgetooid met

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5