Summer 43. Zondag 27 Mei 1906. 29e Jaargang. (II Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. waarin opgsnomen DE NQQBwDBIlABANTSCHE POST. Eerste Blad. HEI KIESRtCHIÏRAAGSTUK. DE KUNSTRIJDER. i AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen i tg ever: FEUILLETON. fJF Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advrrtrnhbn 17 regels f Ü.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordrelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. VII. [Slot.) In dit slotartikel wenschen wij, alvo rens deze reeks te sluiten met een kort resumé van het verhandelde, nog op ééne zaak te wijzen, n 1. op het al of niet aanbevelenswaardige van den wet- telijken kiesplicht. Op den Limburgschen Katholiekendag van 1904 is de wettelijke kiesplicht door een der inleiders aangeprezen en door de vergadering met bijna algemeene stemmen aanvaard. Nu moet hier onmiddellijk bijgevoegd worden, dat de invoering van dezen maatregel daar vooral werd aanbevolen als verweermiddel tegen het drankmis bruik bij verkiezingen. Hoewel wij nog niet direct kunnen inzien, dat wettelijke kiesplicht op de verkiezings-drankpractij- ken een grooten invloed ten goede zal uitoefenen, zal hij toch, in onderling ver band met andere maatregelen, zeer ^eker zijne diensten kunnen bewijzen. Men be denke b. v. dit alleen, dat een kiezer dan niet meer door het aanbieden van eenige borrels of glazen bier naar de stembus behoeft getrokken te worden. Al zal dus wettelijke kiesplicht bis ge noemd verweermiddel niet geheel on doelmatig zijn, toch meenen wij zijn werking meer in uitgebreidere^ zin te moeten beschouwen, vooral in verband met de eventuëele invoering van de evenredige vertegenwoordiging. Gelijk uit ons laatste artikel ten duidelijkste blijkt, is 't bij invoering van dit stelsel- noodzakelijk, dat elke partij haar uitge bracht stemmencijfer zoo hoog mogelijk opvoert. De categorie der »thuisblijvers" moet dus dan zoo klein mogelijk zijn, ja, indien 't bereikt kan worden, tot nul gereduceerd. En wat zien we nu bij iedere verkiezing? Dit, dat juist onder de voorstanders van recht en orde de meeste thuisblijvers zijn. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezing in de hofstad brachten de katholieken en anti-revolu- tionnairen op hun candidaat 1200 stemmen uit, terwijl de katholieken in dat district het alleen tot 1800 hadden kunnen brengen. Is zoo iets niet diep te betreuren En beschouwen we nu eens even in verband met het aantal kiezers het aantal uitgebrachte stemmen in enkele districten in Noord-Brabant en Limburg bij de jongste algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bergen-op-Zoomuitgebracht 4009 -- aant. kiezers 7219. Oosterhoutuitgebracht 4459 aant. kiezers 6784. Zevenbergenuitgebracht 4513 aant. kiezers 7754. Tilburguitgebracht 4543 aant. kiezers 6459. Eindhoven uitgebracht 4865 aant. kiezers 6812. Den Bosch uitgebracht 2662 aant kiezers 5341. Maastricht uitgebracht 3516 aant kiezers 5960. Gulpenuitgebracht 4949 aant. kiezers 7028. Dat geeft dus in dit achttal districten een thuisblijversgetal van 20,841. En wanneer men nu hierbij bedenkt, dat 't grootste gedeelte van deze thuisblijvers katholieken zijn, dus voorstanders van recht en orde, dan geeft dit getal toch wel een treurigen kijk op de politieke activiteit van onze geloofsgenooten. Nu weten wij wel, dat door velen in onze districten aangevoerd wordt>Och, onze candidaat komt er toch wel", maar, afgescheiden, dat dit praatje zelfs bij het meerderheidsstelsel, ook niet voor de sterkste partij in het district, geldt, nog onverantwoordelijker wordt het, ja zelfs politiek-onzedelijk, als de evenre dige vertegenwoordiging is ingevoerd. Dan hadden immers stel, dat het quorum 8000 is en dat erbij deze 20841 stemmen 16000 katholieke waren (zeker CRIMINAAL-NOVELLE. NAAR HET DUITSCH DOOR J. M. S. (12) VIII. „En als ik nu eens op niets inging „Dan dwingt u tr mij toe, de rechten mijner vrouw gerechtelijk te doen uitmaken.* „Wees nu toch eens verstandig bad de koopman. //Ik ben direct bereid, u als mijn compagnon in mijn zaak te nemen.* „Dank u Ten eerste is mijn naam mij hiervoor te lief, als dat ik he.ui vereeuig met den uwe aan de firma verbonden zie en ten tweede heb ik eeu gruwelijken afkeer van koopmanszaken te doen.* Heinecke dacht eenige oogenblikken na, dan zei hij. „Ik kan de zaak draaien en wenden, zooals ik wil, er blijft mij niets anders over, dan op uw voorwaarden in te gaan.* z/Dat noem ik nu eens verstandig gespro ken. Mijne eerste vordering is f 18000, om mij volgens mijn stand in te richten.* Hedenmiddag om 12 uur zal u de som worden uitbetaald.* En vóór dien tijd rijdt u met mij naar een notaris, om uw testament geheel ten gunste van Berta te laten maken. „Ook dat bracht de koopman met moeite er uit. Met een „tot straks dan verliet de baron het kantoor.. Heinecke, alleen achter gebleven, balde niet te hoog genomen) - deze thuis- 16000 0 .ij blijvers voor ons ^k> zetels doen verloren gaan. En bovenstaande slaat maar alleen op deze 8 districten. Hoe zal het dan zijn over de 100 dis tricten in ons land Men kan hier nu wel tegen aanvoeren, dat niet een wettelijke dwang verande ring in dezen abnormalen toestand dient te brengen, maar wel wat ons be treft, een breede en algeheele ontplooiing van een krachtig katholiek politiek leven, doch, hoewel wij toegeven, dat dit de hefboom moet zijn tot het omhoogvoe- ren van onze politieke actie, lauwen en onbereikbaren zullen er altijd blijven en deze moeten dan. door de zoet gedwon gen worden. »Kiesrecht is kiesplicht", is bij invoe ring van het evenredigheidsstelsel, dat noodwendig alle hens op het dek roept, niet meer eene leuze, die alleen moreel verplicht, maar ook eene, die uit den geest van de dan vigeerende wet voort vloeit. Bovendien, als het in de toekomst komt en binnen korten of langen tijd zal het hiertoe komen tot gelijk-alge- meen, rechtstreeksch, geheim kiesrecht, dan verleent de Staat niet meer, zooals nu, naar willekeurigen maatstaf het kies recht, dan zullen wij ook niet meer ken nen aangifte-kiezers, maar dan legt de wet aan eiken staatsburger het kiesrecht op en dan ook heeft diezelfde wetgever het recht wettelijk te eischen, dat de gelijkberechtigde burgers hun wettelijken kiesplicht nakomen. Het komt ons voor, dat dan ook juridisch de quaestie zuiver is. Trouwens, waar wij bij invoering van den leerplicht zagen, dat ook hiert eene moreele verplichting tfoor wettelijke dwang gesactionneerd werd, daar lijkt het ons al is kiesplicht dan niet zóó verstrekkend als leerplicht ook van dit precedent-standpunt uit, dat >wet- telijke kiesplicht* bij invoènng van E.Y. een dwangmaatregel genoemd mag wor den, die mede eea eisch is voor goed en rechtvaardig staatsbestuur. Boven dien, wie zal die dwangmaatregel treffen krampzinnig zijn vuisten en mompelde wan hopig voor zich heen „Och, had ik toch die misdaad niet begaan IX Zes weken waren sedert het huwelijk ver- loopen. Het huis van den koopman bood eeu levendiger schouwspel dan vroeger, want de baron hield er van, bijna dagelijks groo- tere of kleinere partijen te geven. Viel het in den beginne op, dat de jonge vrouw zoo weinig er aan deelnam, langzamerhand ge wende men hieraan. Berta had gehoopt in Zenobia een trouwe vriendin te hebben, doch het mei'je bewaarde eene hoogst opvallende terughoudirg. Uren lang kon ze doelloos het raam uit zitten staien en tranen parelden aan haar wimpers, zoo dikwijls zij naar het plein keek waar het circus gestaan had. Was het de onweerstaanbare trek naar het oude nomadenleven, die liet hleeke meisje telkens aangreep of was het wat anders Berta spande alle mogelijke pogingen in, om het kind cp andere gedachten te bren gen, het mocht haar echter niet baten. Óp zekeren dag klaagde Zenobia over hevige pijn in de borst zij kon haar bed niet verlaten en de dokter verklaarde, dat de val van 't paard haar toch inwendig gekneusd moest hebben, welk gebrek zich nu openbaarde. Het arme kind zei thans, na herhaald aaudringen, dat zij reeds lang pijn geleden, had, maar dat zij tot nu toe niets had dur ven zeggen. De dokter schudde, bedenkelijk met het hoold en beloofde, avonds nog eens terug te komen. Den geheelen dag week Berta niet van het ziekbed van de lijdendevoortdurend Voor de goedgezinden bestaat hij een voudig niet, die gaan tochalleen de lauweren en laksen zullen hem voelen en voor die is beslist, buiten de orga nisatie, nog een prikkel meer noodig. Ook materieel zullen in de toekomst de arbeiderskiezers er geen nadeel bij heb ben. Bij het ziekcngeldartikel van het arbeiderscontract is immers bepaald, dat er geen verlies van loon zal plaats heb ben bij verzuim van tijd voor de uit oefening van het kiesrecht. Nu is dit ontwerp nog wel geen wet, doch alles wijst er op, dat vóór de kiesrechtvoor- stcllcn aan de orde zullen komen, deze sociale wet wel in het staatsblad zal hebben gestaan. Summa-summarum, wij zijn voor de invoering van wettelijke kiesplicht*, ja zouden dezen maatregel noodwendig willen vastgeknoopt zien aan het even- redigheidsstel en nóg vaster aan het algemeen, gelijk, rechtstreeksch en ge heim kiesrecht. De vrees, dat onze actie bij de verkiezingen er dan minder op zal worden, behoeft o. i. ook niet te bestaan, daar het dan voor onze propa gandisten zaak zal zijn, dien uitersten dwang minnelijk te voorkomen en zij bovendien nog werk genoeg zullen heb ben, om vooral de lauwe kiezers voor te houden op wie zij hun stem moeten uitbrengen. En thans rest ons nog een kort over zicht van het verhandelde in ons zeven tal artikelen. Wij meenen dit niet dui delijker te kunnen doen, dan dit te geven aan de hand van de vier vragen, in ons eerste artikel gesteld. 1. Kunnen de katholieken in de ge geven omstandigheden het algemeen kiesrecht aanvaarden ]a, zoowel prin cipieel als opportuun, kunnen zij in de gegeven omstandigheden het gelijke, algemeene, rechtstreeksche en geheime kiesrecht aanvaarden. 2. Zoo ja, achten zij dan correctie ven noodzakelijk, en welke r Correctieven zijn o. i. noodzakelijk en wel de vol gende De Eerste Kamer worde rechtstreeks gekozen, doch met hoogeren leeltijds- koelde zij liet vreeselijk verhitte voorhoofd af met koude compressen. In de kamer naast het ziekenvertrek de baron met eenige zijuer vrienden. was grens, zoowel voor de kiezers als de gekozenen. Tevens krijge de Eerste Kamer het recht van amendement. Het kiesrecht zij niet meervoudig, maar enkelvoudig, zoodat elke kiezer slechts ééa stem uitbrengt. 3. Zijn zij, onder ieder beding, tegen vrouwenkiesrecht Neen, de katholieken behoeven niet onder ieder beding tegen vrouwenkies recht te zijn. De eindregeling, alleen ongchuwden of allen (met uitzondering van de nood zakelijke categoriën), blijve voorshands onbesproken, doch alsnog zijn wij be slist tegen verkiesbaarheid der vrouwen in onze openbare bestuurslichamen, dus wel actief vrouwenkiesrecht, maar geen verkiesbaarheid. 4. Zijn zij voor of tegen evenredige vertegenwoordiging De katholieken dienen o. i. beslist voor evenredige vertegenwoordiging te zijn. De voordeelen van dit stelsel over treffen ontegenzeggelijk de nadeelen. Wil het zich echter in al zijn volheid ontplooien, dan diene hieraan vastge knoopt te worden de »wettelijke kies plicht.* Ziedaar ons standpunt. Wij meenen hiermede de lijn getrokken te hebben, waarlangs onze kiesrechtactie zich dient te bewegen, willen wij gelijken tred houden met het democratisch marsch- tempo, dat inzake kiesrecht hoogstwaar schijnlijk in de toekomst zal aangenomen worden. Wij weten wel, dat wij hierbij bladen als De Tijd. j), Etmbodc en Grondwet niet aan onze zijde hebben. Ook dient afgewacht te worden, dat de door den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen te benoemen Commissie met haar voor stellen zoo ver zal gaan, doch wij achten ons al dubbel beloond als door onze artikelen de lezers zich eenigermate in de gecompliceerde quaestie hebben kun nen inwerken, zoodat zij met eenige kennis van zaken het komende rapport dier commissie in hufine kjfeSJtfr genUi gen kunnen behandelen. De gastheer, die van Zenobia nooit eenige notitie genomen had, bekommerde zich ook thans niet over het zieke kind. Zijn vrien den echter, tot wie het ziektegeval was doorgedrongen, interesseerden zich voor het kind en spraken er over. Vooral een oude heer, die 9inds eenigen tijd veel in den „huize Heinecke* kwam, vernam met heel veel belangstelling naar het geval. Berta liet de geestelijke roepen, die haar destijds van raad gediend en haar huwelijk ingezegend had. Bij de komst en het vrij lange bezoek van den priester bleek, dut Zenohia'b grootmoeder het kind goed in zijn godsdienst onderwezen had. Met innige vroomheid ontving liqt arme meisje de laatste heilige Sacramenten, Het was een roerend schouwspel. De dokter hield Zenobia, terwijl hij haar met zijn arm ondersteunde, zittende in haar bed. Op den achtergrond zaten eenige heeren uit het gezelschap, waai ouder ook de bewuste oude geknield te bidden. Berta lag aan 't voeteinde van 't ledikant innig voor de zieke te bidden. Nauwelijks had de priester de heilige han deling verricht, of der zieke oogopslag werd matter. Slap liet zij het hoofd tegen den schouder vau den dokter rusten en begon onsamenhangende woorden te fluisteren. De koorts scheert in hevigheid toe te nemen. Berta zat daar met gebogen hoofd, toch ontging haar de bewegingen en woorden der zieke niet. „Daar is hij alweer, die vreeselijke man riep de zieke wat luider uit, en doodsbenau .<d staarde zij voor zich heen. „Hij gaat uaar den kelder daar ligt een lijk, een man Het zwakke, lichaam zenuwschok te hevig. „Hij begraaft den doode, en diens kleeren neemt hij mee.* Verwonderd luisterde Berta toe. Een bange onverklaarbare vrees kwam in haar op. Vragend zag zij den dokter aan. Deze fluisterde: „liet kind ijlt.* Zenobia richtte zich met al de inspanning van hare laatste krachten op. Ongetwijfeld had zij de woorden van den dokter verstaan. „Neen, neen,* antwoordde ze, „het was in de eerste dagen, dat ik in dit huis ver toefde ja, ja, de kleeren liggen verborgen in de blauwe kamer en hij wien ze toebehoorden, is in den kelder begraven.* Nu kon Berta zich niet langer meer in houden. „Spreek, kind,* drong ze aan, heb je wer kelijk gezien? Wie was die maii Mijn echtgenoot soms? De zieke schudde met het hoofd en zonk toen krachteloos in de kussens terug. Berta wilde haar vragen herhalen, doch de dokter gaf haar een wenk, de zieke niet meer toe te spreken. „Het loopt hier af* zei hij en, terwijl de priester de gebeden der stervenden bad, volgde de dokter met opmerkzaamheid den polsslag der zieke. Vijt minuten later klonk het ernstig van zijn lippen: „Het kind is dood. X. De brievenbesteller ging dagelijks meer malen het huis Heinecke in en uit. Gewoonlijk had hij slechts brieven voor den koopman en diens schoonzoon, thans echter bra;ht hij er ook twee mede voor mevrouw de Met verklaarbare nieuwsgierigheid bekeek de jonge vrouw de adressen. Hoe klopte I haar het hart, toen zij in het eene de hand erkende van dan man, met wien zij gehoopt iad als haar echtvriend door hel leven te gaan. De 'filters dansten voor haar oogen. „Zou hij teruggekeerd zijn? mompelde zij. Vlug opende zij den brief een vreugde- schieeuw ontsnapte haar lippen. Daar stond het met zyo eigen sympathiek handschrift geschreven „Ik weet alles, wat je, in den lijd van mijne afwezigheid overkomen is. Je brief, waarin ge mij mededeeldet, dat ge een anderen levensgezel gekozen hadt, bereikte mij te Cairo. Doch' ik was er niet toornig om, want mijn hart zei rnij, dat men u tot dit huwelijk gedwongen had. Ik bid God, dat hel u goed moge gaan, en wil de Voorzienig heid, dat wij nog eens vcreenigd worden, welnu ik blijf je trouw tot mijn jongsten Snllf' THEODOOR. „Wat een edel mensch!* riep Berta uit. „En dien moest ik opofferen voor1* Zij voleindigde de zin niet. Peinzend brak ze ook den tweeden brief open. Zij moest zich zelve dwingen tot oplettendheid. Dit schrijven bevatte alleen de volgende woorden „Oprechte vrienden houdeu een waakza-m oog op alles, wat a betreft. Slechts nog een korten tijd hebt U te lijden. Tracht het mogelijk te maken, hedenmorgen tusschcu elf en twaalf uur de „Breede Straat* op en neer te wandelen en u zult meer vernemen. „EEN TROUW VRIEND.* Berta draaide den brief iu haar hand heen m weer. Zij wist niet, wat zij van deze uitnoodiging tot een rendez-vou? moest denken. Zorgvuldig sloot ze na eenige oogenblikken beide brieven op in een geheim vakje van haar schrijftafel en, nauwel'jks was zij hier mede gereed, of de baron trad binnen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1