Nummer 43 Zondag 27 Mei 1906 3 Tweede Blad. jyL 29e -Jaargang BEKENDMAKINGr Kritieks leeftijd. BUITENLAND. België. Reclame. Frankrijk. Spanje. Roemenië. Italië. Rusland. Duitschland. BINNENLAND. Voorbereidend Militair onderricht. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dot indien oltliane het voldoend aantal jongelingen zich aanmeldt, de gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht. Voor aanmelding tot deelneming aan het on derricht bestnat gelegenheid tot 1 Juli a. s.f op alle werkdagen, ter Gemeente-Secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkre- gen. Waalwijk, 30 April 1906. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER ScüUEREN. Oproeping in Militairen dienst. De Burgemeester der gemeente Waalwijk roep b«j deze op de na te noemen milicien-verlofgan gers der lichting van 1901 en 1899, voorzien van al de do3r lien van bet korps medegenomen kleeding- en uitrustingsstukken, zakboekje en verlofpas, op de dagen en plaatsen achter ieders na in vermeld, order de wapenen te komen als: W. van der Velden 16 Juli 1906 te Bcrgenopzoom, J. P. van Delft 23 Juli 1906 te's Bosch, F. van Helvoort 30 Jnli 1906'e Bcrgenopzoom, A van Besouw 11 Juni 1906 te Utrecht. Met uit/ioodiging om daags voor het vertrek zich ter Secreiarie aan te melden tot het teeke nen van den verlofpas, het ontvangen van daggeld en een vervoarbewijs per spoor, voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, 1 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd. K. DE VAN DER SciIUEREN. LANDWEER Vergoeding en onthefling voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brenger, ter openbare kennis, dat bij de wet van 27 April 1906 (Staatsblad No. 73) de Landweerwct is aangevuld met een nieuw artikel nopens het toekennen van vergoeding aan de achterblijvende lamiliebetrekkingen van dienst plicliticen der Landweer en het verleenen van onthtffing van den werkehjken dienst tot deelne ming aan vorenbedoelde oefeningen. Mitsdien noodigen zij allen, die vermeenen aanspraak te kunnen mnkcD op vergoeding of ontheffing, uit. hunne daartoe strekkende ver zoekschriften ZOO SPOEDIG MOGELIJK per soonlijk ter Gemeentesecretarie in te leveren. Alsdan zal tevens aan belanghebbenden gele genheid worden gegeven hunne aanvragen toe te lichten, terwijl desgewenscht v rder de noo- cligc inlichtingen zullen worden verschaft. Waalwijk 21 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. K. DE VAN DER SCUÜERBN. De Secretaris. F. W. VAN LlEMPT INSPECTIE. OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders de-- gemeente Waal wijk brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers der mili tie te land, die zich in deze gemeente bevinden, ii gevolge beschikking van den Beer Commissaris der Koningin in Noord Brabant zal gehouden worden op Donderdag den 28 Juni 1906, des morgens ten 8 ure. Aun die inspectie moet in het algemeen wor den deelgenomen door alle vei lofzangers der mi litie te land die voor 1 Januari 1906, in het ge not zijn gesteld van groot verlof, om liet even lot welke lichting zij behooren, met uitzondering echter van de verlofgangers, welke in 1906 vóór het voor'tODdeizoek bepaalde tijdstip uit anderen hoof de dan krach ei s art. 124 of art 131 der Mili tie wet 1901 onder de wapenen zijn geweest, die in 1906 bestemd zijn tot het ingevolge art. 3 der wel 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 159) bij de Landweer volbrengen van een verlengden mili- tiedienst of om ingevolge art 134 der Militiewet 1901 naar de Landweer over te gaan, of die be stemd zijn om in 1906 krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill van voormelde wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen en met Hitzondering van de verlofgan gers die krachtens de derde zinsnede van art. 123 der wet zijn vrijgesteld an de verplichting voor het onderzoek bij te wonen. Ingelijfden bij de Militie die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn onthe ven ol aun wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wa penen is verleend, zijn gedurende den tijd dat zij in het genot zijn van de ontheffing of van het uitstel mede NIET aan het onderzoek onder worpen. ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan blijken, door overleg ging van eene door den Burgemeester gelegali seerde verklaring van den geneesheer, dia op ge zegeld papier moet zijn gesteld. Voorts herinneren Burgemeester en Wethouders auu de volgende bepaliDg der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad No. 72), zooals die is grwijzigd en aangevuld bij de wet van 23 Juni 19U1. (Staatsblad No. 159) Art. 117. liet Crimineel Wetboek en het Re glement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land die zich onder de wapenen bevinden, v«n toe passing en, met opzicht tot de verschillende ge vallen van desertie, op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wa penen te zijn lo. zoolang zij zich bij hun korps bevinden 2o. gedurende den tijd, dien bet in art. 125 bedoeld onderzoek duurt 3o. In het algemeen, wanneer zij in unilorm zijn gekleed. Art 127. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Art. 128. Behoudens het bepaalde in art. 117 kan een arrest van twee tot zeg dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis vau bewaring door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. 2o. 3o. 4o. die zonder geldige reden, uiet bij het onderzoek verschijnt; die daarbij ve'echenen zijnde, zonder gel dige reden, niet voorzien is van de in hel vooipaand artikel vermelde voorwerpen; wiens kleeding- ot uitrustingsstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden die kleeding- of uitrustingsstukken, aan een ander behoorende, als «ie zijne ver- - toont. Art. 129. Is de verlofganger, wien krachtens liet. voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordic, dan kan hij dadelijk oi der verzekerd geleide in arre6t worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij. op pchrift»lijke aanvrage van den militie-com missaris, te richten aan den Burgemeester dei woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij jelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van jewaring overgebracht. Art. 130 Onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daaitoe door den militie-commissaiis tc bepalen tijd en plaats en op de in art. 127 voorgeschre- «ei wijza, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. ART. 131 De verlofganger, die zich bij herha ling schuldig maakt aan het feit sub. 4o. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art 130 vo r den militie-commissaris verschijnt, of,-aldaar ver schenen zijnde, in het geval verkeert, euu 2o. en 3o. v»n art. 128 vermeld, woidt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van deze dienst wordt door den Minis ter van Oorlog bepaald. Bij de toestemming krachtens art. 116 of 123 der wet verleend, tot uitoefening van debuiten- landsche zeevaart of tot verblijf buitenlands, kan door den beer Commissaris der Koningin in de Provincie, machtiging worden gegeven om het onder7oek te ondergaan in November of Decern ber. Gelijke vergunning kan door of vanwege ZEx. den Minister van Oorlog ook aan andere verlofgangers worden verleend, indien de uiioefe- ning van hun beroep of bedrijf of andere bizon- dere omstandigheden, deelneming aan het onder toek in Juni vun het juar te bezwarend zouden maken. De railicien-verlofgsDger die met toe stemming een buitenlandsche zeereis onderneemt en die op liet onderzoek bepaalde tijdstip nog niet is teruggekeerd, zal in 1906 van het onder zoek zijn vrijgesteld. Het niet ontvangen cener bizondere kennisge ving onthef', overigens niet van de verplichting tot deelneming a\c het onderzoek. Waaalwijk den 21 Mei 1906. Bu gemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SOHUEREN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. In eene vergadering te Brussel gehou den door de ouders der adelborsten van het verongelukte schoolschip, is een vraag naar den voorzitter der burgerlijke rechtbank gezond ;n, strekkende tot het instellen van een proces, om van de re geering en van den raad van beheer voor elke familie van de verdronkenen een vergoeding van 100.000 fr. te be komen. De eischers gronden hun vordering op de bewering, dat het ongeluk te wijten is aan gebrek aan voorzichtigheid en voorzorgsmaatregelen. Het proces zal voor de le kamer der rechtbank van eersten aanleg bepleit worden. Dan kan nog wel een frissche wind de opeenpakkende wolken uit elkander jagen, maar de allereerste kans is deze, dat de bui losbarsten zal. Een dergelijke indruk van onzeker heen en weder werken maakt thans ook de Europeesche politiek. Officieel heet alles nog in den ouden staatde mannen, wier taak dat is, ver klaren, dat niemand ongerust behoeft te wezen. In den Rijksdag verklaarde staatsse cretaris Tschirsky De regeeringen der drie staten houden nog steeds vast aan den grondslag van het Diievoudig Verbond. De keizerlijke regeering beschouwt nog steeds het Middel-Europeesche verbond zoomede de handhaving van de vriendschappelijke betrekkingen met de overige staten als basis van hare politiek. Maar dat »nog steeds* is geen bewijs dat spreker zelf aan lange duurzaamheid van dezen toestand geloofde. Wel applaudiseerde de Rijksdag toen dezelfde minister nog verklaardeDe tijd van misverstand tusschen Engeland en Duitschland is voorbij. Wel gaan een aantal hoofdredacteurs van belangrijke Duitsche bladen en tijd schriften de burgemeesters navolgen en ook naar Engeland, maar ieder voelt, dat hier de buitenkant, niet de binnen zijde wordt geraakt. En de Reichsbote schrijft dan ook somber Indien prins Bülow lang genoeg op Norderneij blijft, zal hij misschien de En- gelsche vloot zien voorbijvaren, welker reis ten doel heeft, Duitschland te om singelen met een kring van verbonden en ententen. Wij loopen gevaar, overgeleverd te worden aan de genade der staatkunde van Eduard en Delcassé. Dat die Engelsche vloot telkens weer doet gevoelen, hoe de Oostzee niet een eigen Duitsch vaarwater is, kan men in 't land van Flottenvereine maar niet goed verdragen. En thans in 't bijzonder, nu de vloot naar Rusland gaat ten vriendschapsbe- zoek, zal zij niet met welwillende oogen worden nagestaard. Er is tot dusverre van de 1100 slacht offers van de mijnramp van Courrières nog niet recht de helft gevonden en bovengebracht. De ingenieurs denken nog wel twee of drie maanden noodig te hebben voor alle lijken uit de mijn weggehaald zullen zijn. Er is inmiddels in de ader Joséphine van de mijnen van Courrières opnieuw brand uitgebroken, en ook hebben er opnieuw instortingen van gangen plaats gehad. Het aantal werkstakers neemt le Parijs gestadig af, maar er zijn er toch altijd nog ruim 43.000. De koning heeft zijn bruid aan de Fransche grens afgehaald. Zij kwam over Calais en Parijs en werd in Londen door de geheele koninklijke familie uitgeleide gedaan. Vannacht om 4 uur h?d de ontmoe ting van 't bruidspaar plaats. De trein hield op vele plaatsen stil om het volk gelegenheid te geven om te juichen en ruikers aan te bieden. De wittebroodsweken schijnen anders niet zoo heel gezellig voor den koning te zullen worden, daar een ministerieele crisis dreigt. Veronachtzaam niet «Ie kohmmiMi met advertenties te lezen. De perron waarvan wij hieronder het gi*v.-.l vermelde», leed erg en het is dco* het lezen der advertenties in de couranten, dat zij het geneesmiddel ge kend heeft dat haar genezen heeft Het keeren der jaien. De weldaden der Pink Pillen Even zoo onvermijdelijk als de seizoens verwisseling gedurende het jaar, is de ver wisseling die de vrouwen ondervinden op het tijdstip des levens, wat men noemt liet keeren der acht jarenDe voor zichtige personen nemen zich in acht voor de storingen d e de seizoen-veranderingen voor de gezondheid kunnen te weeg bren gen. Evenzoo kunnen de voorzichtige vrou wen de voortdurende ongemakken vermijden, men kan zelfs zeggen, de ware martelingen die het keeren der jaren vergezellen. Het gebruik der Pink Pillen doet zonder smart dit tijdperk vol gevaren doorkomen. De Pink Pillen zijn, men kan het zeggen, een geneesmiddel voor ieder seizoen vun het le ven der vrouw, van af het tijdstip der voi- ming tot aun het keeren dei jaren. Zij genezen de ongemakken dje de vrouw zoo ongelukkig maken en vermijden haar een soort van ang9t, een soort van geestverzwak king waar mede vele vrouwen op 45 jarigen leeftijd zijn aangetast. De vrouwen die op dien kritieken leeftijd gekomen zijn en die er aan gedacht hebben de Pink Pillen te gebruiken lijden niets zij kunnen ons dus niet de genezing mededeelen eener ziekte waaraan zij niet geleden hebben. Zij die ons schrijven zijn die, die verzuimd hadden de Pink Pilleu te nemen, die veel geleden hebben en die om een einde aan bun lijden te maken er toe gekomen zijn tot hunne groote bevrediging er gebruik van te maken. De feestdag van koning Karol is met veel schittering en een geweldigen men- schentoevloed van buiten de stad Boeka rest gevierd. Te paard begaf de Koning zich na afloop van de godsdienstoefening in de Kathedraal naar de boulevards, waar de leerlingen van lagere, middelbare en hooger-onderwijs-inrichtingen voor hem defileerden. Daarna volgden de troepen onder bevel van den kroonprins. Er heerschte geweldigen geestdrift onder het publiek. De kabinetscrisis duurt nog steeds voort. De koning heeft de heeren Bian- chieri, ViscoDti-Venosta, Fortis en Rudim in audiëntie ontvangen en daarna bracht de heer Giolitti nog anderhalf uur op Monte Citorio door en had te zijnen huize nog besprekingen met de afgevaardigden Maiorana en Cortese. De toestand van den paus betert voortdurend. De koorts is verdwenen. Dr. Lapponi raad evenwel den paus aan nog te bed te blijven uit voorzorg Donderdag heeft hij kardinaal Merry del Val ontvangen. Het officieus Petersburgsche telegraaf- agentschap bevat eene mededeeling over de volledige amnestie en waarin gezegd wordt dat er velen tegen zijn uit alle standen der samenleving, vooral nu de staatkundige moorden blijven aanhouden In deze omstandigheden zal de regee ring er wel niet toe overgaan, wat niet te verwonderen is, want van hier en daar komen nog steeds berichten over moor den op bevelhebbers, politie-dienaren enz. Als het broeit in de atmosfeer, wanneer de wolken naar elkander drijven en door elkander wielen gaan, dan ziet en voelt men dat een onweer dreigt. l)r. Kuyper op het Escuriual. Blijkens eeü bericht iu de Imparcial van Madrid is dr. Kuyper, door den minister van Buitenlandsche Zakeu geleid en verge zeld van onzen gezaut jhr. Testa, ter au diëntie toegelaten bij den koning van Spanje en bij de koningin-weduwe. Juff. W. H. Klos. (Phot, de VriesAssen Een dezer personen is Mejuffrouw, W. H. Klos te Gasselte, waarvan wij het por tret hier weet gegeven. De storingen van het keeren der jaren komen voort uit het staken der hoofdwerking der vrouw,de moe drrschap. De storingen moesten om zoo te zeggen hun hoogste toppunt bij eene vrouw sis Mej. Klos bereikt hebben, die het leven grgevtn heeft aan 18 kinderen, waarvan er nog 12 in leven zijn. „Ik kan U zeggen, zoo schrijft zij, dat de Pink Pillen mij erg veel goed gedaan hebben. Ik heb 18 kin deren gehad waarvan er nog 12 in leven zijn Sedert dat de menstruatie heeft opge houden was mijne gezondheid wankelend Ik had steeds hevige pijnen iu de linker zijde. Ik had geen eetlust meer, ik voelde mij erg zwak en ik ondervond een tal van ongemakken, schele hoofdpijn, verblindin- g. n, slapeloosheid. Vele malen heb ik ge- ueesheeren geraadpleegd, maar de genees middelen die zij mij hebben voorgeschreven deden mij geen goed. Ik heb de Pink Pi1- len genomen en sedert ik deze behandeling volg, ben ik hoogst welvarend. Ik voel geen ongemakken meer, ik ben sterk en kan al mijn huishoudelijk werk verrichten. De personen voor wie de behandeling met de Pink Pillen nuttig kan zijn, zijn talrijk, dit zijn allen die aan bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, bijzondere storingen der vrouwen, schele hoofd piju zenuwpijnen, rheumatische pijnen. Prijs f 1.75 de doos; f9per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zal de Tweede Ka mer niet vóór 29 Juni a. s. op zomerreces gaan. Het wordt betwijfeld of vóór dien lijd nog iets anders zal kunnen worden afgeda n dan het Arbeidscontract, «enige kliitnm wetsontwerpen, waaronder dal t> t wijziging van de wet op de lVrsoueeh- Helss ing, 1 e- nevens de reeds aangekondigde ïnterpelLtiën, conclusiëu op adressen, huishoudelijke be grooting en7. O.A is nog ateul» on fgedaau gebleven de bespreking vun de Erfgooiersqnnestie, die op initiatief van den heer Heemskerk in Maart, reeds zou hebben plaats gehad in ver bind met het bekende adres. In parlementaire kringen werd het dezer dagen waarschijnlijk geacht, dat tegen half Juni de behandeling van het Arbeidscou tract, waarvan het einde nog niet te zien is, zal worden gr schorst, om den nog overblij- venden tijd te besteden aan 1 ovengenoemde werkzaamheden. Wettelijke tijd. Het Wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd is thans bij de Tweede Ka mer ingekomen. De regeering heeft hare keuze laten vallen op den Midden-Europeeschcn tijd. Kumorlid Pastoors. De heer W. C. J. Pastoors, lid van de. Tweede Kamer, is tot veider herstel van zijn gezondheid weder naar Ginceken ver trokken. Tel, I11 tegenspraak met wat Be Telegraaf meldde, als zou het Kamerlid Passtoors tot herstel van gezondheid we.-r naar Ginnekeu vertrokken zijn, kan de O. H. C mededee len, dat de heer Passtoors, 11a een kuur van vier maanden, thans in zoover hersteld is, dat hij 11. Woensdag te VGravenhage tot de zijnen is teruggekeerd. Op medisch advies zal hij echter vooralsnog niet aan de werkzaamheden in de Kamer mogen deel nemen. Soembit Toradjalanden. (Celebes). Een correspondent te Batavia seint De Goemba-bergstelling, zuidwaarts vau Memboro, bezet door Oemboe Kraimet 3U0 volgelingen, i» genomen. Oemboe Krai werd zwaar gewond de radja van Lawondo is gevangen genomen. Zes vijanden -u- velde», terwijl velen, hoewel gewond, wi>ten te ontkomen. Onzerzijds weinig verliezen. In bet gebied Poeangtikoe (Torarlj ihindrn) is verzet geconstateerd. Versterking wordt afgewacht waarna daarheen zal worden op gerukt. Decorrespondent te Batavia vauhetllbld. seint /Kapitein Wudjoreezen op een half uur afstands van Aliett* overvallen en onthoofd", Djumbl. Bij het departement van koloniën i» van den gouverneur generaal van Nederlandseh- Indië telegmphiseh bericht ontvangen, dat do sedert 19U4 voortvluchtige Paugeran Ratoe vun Djimbi (zoon van wijlen ei-sul- tan Ta ha) en Raden Tahir ketjil zich hebben onderworpen. liet Uof. Het Koninklijk echtpaar deed gisteren een rijtoer door Apeldoorn met het nieuwe span schimmels, die de Koningin als verjaargeschenk aan den Prins heeft ge geven. De Prins gaat de volgende week voor eenige weken naar Dobbin. Invallditcits en Oudcrdoms verzekering. Namens de volgende organisation Boud van R. K. Werklieden Vereenigin- gen in het Aartsbisdom Utrecht Centrale Hond van li. K. Werkliedenver- eenigiugen in bet Bisdom's-Hertogenbosch Christelijk t rbeids-Secretariaat Christelijke Nationale Werkmansbond Christelijke Werkl.-Vereeniging „Maarten Luther* te Amsterdam Friesche St. Bonifacius-Vereeniging Limburgsche R. K. Volksbond; Nederland8che R. K. Volksbond; Nederl. Vereeniging van Chr. Kantoor en Handelsbedienden Nederlandsch Weiklieden-Verbond „Pa trimonium*. De St. Josephs Gezellen-Vereeniging te Amsterdam, B rgeu-op Zoom, 's-Gravenhage, Nijmegen en Rotterdam; is door de respectievelijke vertegenwoordi gers, in vergadering bijeengekomen te Utrecht den 29sten Januari en 29aten April 1906, de volgende motie aangenomen De vertegenwoordigers der Chr. Werkl. Organisaties ffbetreuren, dit door intrekking van het desbetreffend wetsontwerp-Kuyper, een poging tot bereiking van dat noodire doelisteniet gedaan, ffsprektn den wensch uit, d.it het minis terie het toegezegde ontwerp met zoodaui- gen spoed zal indienen, dat het nog in deze parlementaire periode kan worden ten einde gebracht.*

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5