i Nummer 46. Donderdag 7 Juni 1906. 29® Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenoiasii DE NOORDBRABANTSCHE POST. Eerste Blad. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen UITTREKSEL Uitgever: Zij di3 zich tegen 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze ma nd verschijnende num mers gratis. BUI PENLAND. Belg Spanje. mi mi imwHiai.il ft.lHiwrir^ui*Mfr-ag ie. jfSCnW-ilBEiS.row De Echo Waalwljksclic en Lnngstraalsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentik.n 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. uit het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, be treffende den toestand van den handel, de scheepvaart en nijverheid over het jaar 1905. Leerlooierijen. Om een beeld te geven van den toe stand der looierijen gedurende het af- geloopen jaar, zouden wij gevoegelijk kunnen beginnen met den aanhef uit ons jaarverslag over 1900, die luidt als volgt «Het is geen bemoedigende taak jaren »achtereen te moeten melden, dat de >toestand der leerlooierijen verre van gunstig is en de malaise daarin nog «steeds schijnt toe te nemen- Hoe me- »nigmaal is reeds de gegronde klacht «geuit, dat de huiden en de looistoffen «veel te duur waren in vergelijking met «het gefabriceerd artikel 1 Hoe herhaal- «delijk is met klem van redenen betoogd, «dat, zoolang het buitenland hier maar «onbelemmerd zijn ledersoorten kan in- «voeren, en de onze buiten zijne grenzen «sluit, van eene herleving der leder- «industrie geen sprake kan zijn.* Deze nadeelen doen zich thans, vijf jaar later, nog in veel hoogere mate gevoelen. De prijzen der ruwe huiden zijn thans tot eene hoogte gestegen, dat men zich bezorgd afvraagtHebben zij nu hun culminatiepunt bereikt, of is nog verdere rijzing te verwachten Helaas, het laatste is waarschijnlijker dan het eerste, of liever, het begin van 1906, heeft voldoende reeds bewezen, dat voor onze looierijen een campagne a outrance is aangebroken. Wat mag toch wel de reden zijn, dat het leder geen voldoenden prijsopslag bekomen kan De een meent die te vinden in gebrek aan samenwer king, een ander in onderling wantrouwen, jalousie de métier, enz Wij voor ons zien geen kans dat raadsel te ontcijferen en merken alleen op, dat de wanver houding tusschen ruwe waar en gefabri ceerd artikel niet alleen in de lederin dustrie, maar ook in tal van andere takken van nijverheid bestaat. De grond stoffen passeeren door de handen van groothandelaren, wier getal zeer klein is in vergelijking met dat der industrieelen op elk gebied. Diensvolgens is de con currentie tusschen deze laatste oneindig scherper en kan van onderlinge samen werking, het vaststellen van prijzen en het consequent handhaven derzelve, zoo goed als geen sprake zijn. Daarbij komt, dat de groothandelaar, die meestal over flinke kapitalen beschikt, rustig zijn tijd kan afwachten, terwijl zeer veel min gefortuneerde industrieelen, om hun be drijf te kunnen ophouden, zich vaak verplicht zien tegen uiterst kleine win sten, ja, soms onder de markt te ver- koopen, hoezeer hun dit ook tegen de borst stuit. Vooral door dit laatste euvel worden ziekelijke, ongezonde toestanden op elk gebied, dus ook op dat der looierijen in het leven geroepen en be stendigd. Door den duurderen prijs der huiden in het voorjaar van 1905 konden vele eenige hoogere noteeringen voor het leder bedingen, doch toen tegen den zomer de huiden iets goedkooper werden en de vraag naar leder eenigszins ver flauwde, daalde de lederprijzen langza merhand weer nagenoeg tot het oude niveau. De stijging der grondstoffen in het najaar bracht ook niet de gewenschte prijsverhooging van het leder, zoodat de wanverhouding tusschen ruwe waar en gefabriceerd artikel met den dag schriller werd. Sommige leerlooiers, die niet met verlies wilden werken, staakten hun bedrijf, de meeste anderen werkten niet meer in dan voor directe behoeften. Om te trachten aan dien ongezonden toestand een einde te maken, nam de Bond van Nederlandsche Lederfabrikan ten op haar algemeene vergadering, ge houden te Tilburg op 5 Maart jl. een stemmig de volgende motie aan «De Vergadering van den Bond van Lederfabrikanten, gehouden te Tilburg den 5en Maart 1906, «Overwegende, dat de prijzen der «huiden in 1904/5 zeer hoog geweest «zijn, «Dat de lederprijzen, hoewel iets ver- «hoogd, op verre na niet in evenredig- «heid tot die der huiden gestegen zijn, «Dat meerdere prijsverhooging ge- «biedend noodzakelijk is, zal de leder- «industrie eenigszins loonend bedrijf «blijven, «Gezien de prijsverhooging in het «Buitenland, «Wekt ieder in zijn kring op, tot «meerdere prijsverhooging over te gaan, «En draagt het Bestuur op, om op «groote schaal publiciteit aan dit besluit «te geven*. 't Is te hopen dat deze motie weldra voor het zwaar beproefde looiersbedrijf goede vruchten mag afwerpen. Aangaande den gang van sommige particuliere bedrijven in onze gemeente kunnen wij nog het volgende melden Op de stoomlederfabriek der firma van Iersel, Witlox Co. werd het ge heele jaar door druk gewerkt. De onder nemers slaagden er in iets hoogere prijzen machtig te worden, doch de ver hooging was niet voldoende om het bedrijf loonend te maken, daar juist deze inrichtingen door haar groote pro ductie genoodzaakt zijn, geregeld aan steeds stijgende prijzen in te koopen Het fabrikaat vond gemakkelijk aftrek Voor de firma Gragtmans Wiesman was het jaar 1905 niet ongunstig. Steeds werd met volle kracht gearbeid, waar door zij er in slaagde, het maximum van het aantal te looien huiden te be reiken. de* toestand gelijk aan dien van van 1904. De prijzen der paardenhuiden liepen van f 10.25 in het begin des jaars tot f 12.25 in December. Voor paarden- leder werd besteed f 1.80 tot f 2.in het eerste kwartaal en f 1.90 tot f 2.30 in het laatste. Stuiten ondergingen geen noemens waardige prijsverandering. Zij golden steeds f 3.60 tot f 4.25, naar gelang van breedte en kwaliteit. In de gewone soorten gefabriceerd stuitleer ging weinig om. In fijnere soorten was nogal vraag voor 't buiten and, nochtans bleven de prijzen op het oude niveau. Naar klauwen en afval was tegen flinke prijzen voortdurend levendige vraag. Handel in Iulandsclie Huiden en Vellen Het fabrikaat was steeds geplaatst en waren de verdiensten in 't begin van 't jaar gering, door groote inkoopen bij den aanvang van den zomer, en verhooging van de lederprijzen met 10 pCt., geraakte het bedrijf in meer gunstige conditie. Ook op de inrichting der firma van Dooren-de Greeff werd geregeld gear beid. Het fabrikaat vond gemakkelijk zijn weg. De nieuwe fabriek, die spoe- dig gereed zal zijn, zal de oude in alle opzichten overtreffen, zoo door inrichting als door installatie der nieuwste machines. De bekende gerenommeerde zoolleer looierijen, grootendeels nog werkende volgens het oude systeem, b.v. de firma's A. van Iersel, C- Hoffmans Zn., L- Mombers, P. van Loon Gz., H, van Everdingen, P. van Mierop, W. Timmer- mermans Zonen, e. m. a. hadden volop werk. Hoezeer het hier vervaar digde zoolleder in kwaliteit met het beste buitenlandsche kan wedijveren, blijkt uit het feit, dat aan het zoolleder van laatstgenoemde firma, op de wereld tentoonstelling te Luik de «Grand Prix* toegekend werd, eene onderscheiding, die nog nimmer aan Nederlandscb zool leder te beurt viel. Ook voor deze in richtingen waren echter de winsten weer kleiner dan in 1904. In de looierijen van paardenleder bleef Evenals in alle andere soorten van buitenlandsche huiden, was ook de handel in inlandsche weer beduidend levendiger dan in 1904 en bracht elke veiling al hoogere prijzen. Als altijd waren onze uitmuntende inlandsche koehuiden weer zeer gewild, vooral door Amerika, dat een gebrek aan huiden had, en ditmaal hoogere prijzen besteedde, toen ook Duitschland als kooper wilde optreden. Voor de Amerikanen waren de hoogere prijzen geen beletsel, wijl aan hen toch de macht is ook de prijzen van het over- leder naar hun believen te stellen. Aan gaande de verschillende soorten valt in korte trekken nog het volgende op te merken: Inlandsche koehuiden. In het begin des jaars was de handel hierin niet levendig en de prijs ongeveer 27 ct. per 7j K.G. In Juni echter kwam er groote kooplust, vooral van Amerika, wat de noteeringen aanzienlijk deed rijzen In November en December besteedde men tot 32 ct. en bij het einde des jaars sloot de markt zeer vast. Ossenhuiden. Hierin was niet veel va riatie. De prijzen bleven ongeveer 2 a 3 ct. beneden die der koehuiden. Zij gol den van 29 tot 32 ct. Meer vraag heersebte naar Stieren huidenvooral toen Rusland weer als kooper ter markt kwam. Hierdoor rezen de prijzen van 22 a 23 ct. in het begin des jaars tot 27 a 28 in het najaar. Naar vette vellen was in de eerste maanden van 1905 slechts bescheiden viaag, doch toen, gelijk wij boven meld den, Amerika en Duitschland als mede dingers tegen elkaar optraden, werden, naar gelang van kwaliteit, prijzen van 33 tot 41 ct. besteed. De markt sloot hierin einde December zeer vast. Pinken golden van 25 tot 32 ct., ter wijl voor nuchtere vellen, bestemd voor export, van 33 a 34 ct. in Januari tot 45 ct. einde November en December per 7j K.G- betaald werd. De veilingen der vellen (stadsslacht), welke reeds dit jaar geschiedden, heb ben voldoende bewezen, dat de prijzen, hoe hoog reeds, eer nog rijzen dan dalen zullen. De stemming der paardenhuiden was in het begin des jaars flauw, doch ver beterde in het najaar, waardoor de no teering op einde December ongeveer fl.50 a f 2.boven die van einde December 1904 stond. Men besteedde van f 11.50 a f 12.—. Stuitartikelen trokken aanvankelijk weinig attentiede animo vermeerderde echter, toen Rusland in den zomer als kooper optrad- Dientengevolge rezen de prijzen aanmerkelijk. In het najaar echter werden deze artikelen weder van liever lede verlaten en sloot de markt bij het einde van het jaar met iets lagere prijzen, nandcl in Schoenfourniturcn. begonnen, bleef ook gedurende het ge heele jaar 1905 voortduren. Wel deed de hausse aldoor haren nadeeligen in vloed gelden. .De koopers waren gere serveerd, de fabrikanten evenzoo. Diens volgens hcerschte het geheele jaar eene malaise in zaken, terwijl de eenige licht zijde voor onze handelaars gelegen was in de geregelde kansen om van vroeger besteede marktprijzen te profiteeren. Dat de onderlinge concurrentie echter deze extrawinsten tot een minimum wist te reduceeren, behoeft geen nader betoog. Een tweede oorzaak der minder gunstige positie van den schoenfourniturenhandel is de gestadige achteruitgang van vele schoenfabrikanten, die uitsluitend met handkracht werken. Deze worden door de machinale fabrieken nagenoeg gehee overvleugeld en een natuurlijk gevolg hiervan is, dat de bij hen uitstaande vorderingen als minder soliede geldbe- legging moeten worden beschouwd. Het was vooral op de Amerikaansche ledermarkt, dat zich de stijging het meest deed gevoelen. Als voornaamste oorzaak kan aangenomen worden, dat de Ameri kaansche zoollederlooierij, hare behoefte aan licht leder niet meer uit de gewone soort kunnende dekken, verplicht was enorme inkoopen te doen van die huiden welke anders ter beschikking stonden van de fabrikanten van overleder- Eene sterke rijzing volgde, en de Amerikaansche fabrikanten, grootvorsten der lederin dustrie, decreteerden verhooging op ver hooging -om met hun overleder op het niveau te blijven van het ruwe product. Alleenheerschers als zij zijn, waren de consumenten van het vasteland verplicht alle hunne eischen in te willigen van daar dat de prijzen thans eene hoogte hebben bereikt, ongekend in de annalen der overlederindustrie- De noteering van het Amerikaansche overleder dat veilig als leiddraad kan worden beschouwd voor alle overige ledersoorten, was in de afgeloopen jaren als volgt: 1903 1904 1905 Satin 25-27 27—30 30-341/, Glove 277,-287, 287,-327, 327,-36 Mat Satin L. M. D. 277,-297, 297,-327, 327,-377', Buff 28-32 32-34 34-39 Pebble Grain 277,-30 30-33 33-40 Halco 29—28 28—32 32—377, Box Calf, dat in het afgeloopen jaar eene avance maakte van circa 10°/o- De om zet hiervan bleef stationnair en vermocht zich niet uit te breiden door de steeds verbeterde afwerking van het chroom- gelooid rundleder, dat bij minder prijs aan dezelfde eischen voldoet. Wordt vervolgd.) Tengevolge der gestadige stijging van het voornaamste der onder dit hoofdstuk ressorteerende artikelen, namelijk het overleder, was de handel in het afgeloo pen jaar niet ongunstig te noemen. Deze stijging, in September 1902 reeds Uit deze tabel, in centen per Ameri kaansche voet, blijkt, dat de prijzen in den tijd van 3 jaren met circa 40% ge stegen zijn. Het behoeft geen betoog welke moeilijkheden dergelijke verhoo ging met zich brengt en hoe groot voor de schoenfabrikanten de noodzakelijkheid is om het schoeisel, dat van deze leder soorten wordt vervaardigd, beduidend in prijs te verhoogen. Doordat Chroom-glacé niet in die mate gestegen is als het hiervoor genoemde Amerikaansch rundsoverleder, is de vraag sterk toegenomen en was bet moeielijk om speciale sortimenten in voldoende hoeveelheden te bekomen- Dit betreft vooral de goedkoope soorten van 3040 ct. per voet, in welke prijzen de Duitsche fabrikanten hunne eerste proeven veel te goedkoop aan de markt brachten en zoodoende eene overdreven vraag naar dit artikel in het leven riepen, waaraan niet meer kon worden voldaan, zoodra het fabrikaat de noodige verbetering had ondergaan- Verschillende schoenfabri kanten, die hunne calculatien voor goed koope schoenen op dit artikel hadden gebaseerd, waren zeer teleurgesteld het zelfde sortiment aan denzelfden prijs niet meer te kunnen bekomen, nadat zij zich voor leveringen hadden verbonden. Kalfsleder, plantaardig gelooid, vroeger het stapelartikel voor fijn heerenwerk, wordt bijna niet meer vernoemd en is bijna geheel verdrongen door chroom- gelooid kalfsleder, het zoogenaamde Er is een couveutie geteekend tusschen den H. Stoel eu den onafhankelijke!! Con- gostaat, waarbij bepaald woid'., dat aan elke godsdienstige instelling in den Congo 100 11.A. grond in vollen eigendom gegeven zullen worden. De missionarissen moeten zich belasten ine.t het onderwijs der inboor lingen en de stichting van landbouw- kunst en beroep-'scholen. Het WaaUche congres dat te Brussel ge- houdeu is, protesteerde tegen „de overdre- veu eischen der Elainiganten" en erkende het overwicht der Frausche taal in België. Ook nam het congres een motie aan, vijan dig tegen de voorstelleu tot een Belgisch- Nederlandsche toenadering. Te Verviers zullen de arbeiders in de schoenfabrieken uitgesloten worden. De Spuanscüe huwelijksfeesten. Koning Alfonso liteft een som van 40,000 pesetas geschonken aau de armen van Madrid. De jonggehuwden gaan hunne wittebroods weken doorbrengen in het paleis La Granja, bij Lan Udefonso (prov. Segovia), welk paleis, woor Philips V gebouwd, een park bezit, hetwelk door de Spanjaarden als schooner dau dat van Versailles werd geprezen. Zondag werd voor het koninklijk echt paar een schitterende revue gehouden door de leerlingen der militaire eu mariue-scholeu eu soldaten van alle wapenen en Moorsche soldaten uit Ceuta. Kr waren ongeveer 40.000 manschappen. Een enorme menigte woonde deze revue bij. Het was zeer warm en buitengewoon stoffig. Om half tien 's avonds had een galavoor stelling plaats in het koninklijk theater. Alle uniformen der wereld waren verte genwoordigd. Acht karossen met vorstelijke bezoekers en de bereden eerewachts hielden voor het gebouw stil. De zaal bood een overweldigend fraai schouwspel aan. Er hadden geen ongevallen plaats. De pleger van den aanslag gevangengenomen. Zelfmoord run den anarchist. Mateo Moran, de pleger van den aanslag, is Ziterdag gevangen genomen en heeft zelfmoord gepleegd. Het was te Torrejon de Ardoz, een dorp aan den spoorweg op 20 K. M. afstand» van Madrid, lu een muilendrijverskrorgje vlak bij het slation kwam Zaterdagnamiddag een vreemdeling binnen en vroeg er wat te eten eu te drin ken. Maar verlegen geworden onder de nieuwsgierigheid van de bezoekers der her berg, stond hij op en betaalde. Toen waar schuwde de herbergier een gendarme, die Moran buiten het dorp inhaalde en hem om zijn papieren vroeg. Moran antwoordde, geen papieren bij zich te hebben, doch zich ge makkelijk te kunnen legimiteereïï.1^ j zou seinen naar Madrid. Hiertoe ging de gen darme met hem naar het station. Even waren zij op weg toen Moran een revolver te voorschijn haalde en den gendarme door het hoofd sellout De toegeloopen dorpe lingen vonden twee lijkeneen schot in het hart had d«n anarchist gedood op het wapen zaten nog vijf kogels. De gendarme had verzuimd ziju gevangen*', die voorkomend had geantwoord, te fouilletren. Men vertelt, dat Moran aan het station o er den aanslag gesproken en zijn afschuw over den dader geuit heeft. De verhuuider der kamer, van waar de

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1