Nummer 46 Donderdag 7 Juni 1906 29e Jaargang Tweede Blad. „Het boek der Zee". Provinciaal Nieuws, Gemengd Nieuws. Reclame. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. In ons nummer van a s. Zondag begint een nieuw, zeer boeiend feuilleton Er is geen beter bewijs dan de getuigenis van lieden van "Waalwijk, van het Zuilen. WAALWIJK, 6 Juni 1906. Vacantickolonies. Zooals de lezers in achterstaande annonce kunnen zien, zullen de heeren A. C. Bos en J. M. Schelleken9, beiden van Egtnond, in eene vergadering op a.s. Donderdag, 's avonds S'/s uur in het hotel Gerris, zaal Musis Sacruin, het nut koinen bepleiten van vacantiekolonies, over welke wij reeds eenigen tijd geledpu een artikel schreven. Hoewel de tijd van vergaderingen en vooral van vergaderingen met lichtbeelden zoo zachtjes aan gepasseerd is, is toch deze vergadering nu op hare plaats. Immers, de vacantiekolonies zelve spreiden haar zegen rijke werking juist in den zomeren na-leute ten toon thans ook zullen de meuschen iets voelen van het nut ven deze instellin gen, als hun bij lenteweer (helaas is 't op 't oogenblik niet schitterend) de gunstige werking van bosch—zee- en duinlucht op 't zwakke kind wordt uiteengezet, als hun thans wordt duidelijk gemaakt met honder den bescheiden van professoren en doctoren, hoe een verblijf van drie ot vier weken in een vacantiekolonie, de ziektekiemen doodt, die de kleinen bij zich droegen en anders zeker tot uitwerking zouden gekomen zijn. En dan het is eene vergadering in 't belang van 't kind en nog wel van 't zwakke volkskind en, waar kindereu het onderwerp van 't gesprek zijn, daar is be langstelling, dan vindt men eene ontvanke lijke ziel, die met graagte luistert en mede wil ingrijpen. De lichtbeelden, welke vertoond zulleu worden, hebben alle betrekking op 't on derwerp en zijn werkelijk interessaut, vooral door de aardige, pakkeude toelichting van den heer Bos. Welaan dan, wie iels voelt voor 't arme zwakke kind, wie iets wil vernemen van het verzwakte kind door eene doelmatige natuur geneeswijze te doen genezen en versterken, in een woord wie gaarne wil medewerken voor een goed werk, hij kome op deze ver gadering. Examen De heer J. van Loon alhier en volontair ter secretarie te Baardwijk, heeft ook thans met goed gevolg 't examen afgelegd voor het 2e (practische) gedeelte, en alzoo het di ploma van candidaat-secretaris verworven. Hij ontving zijne opleiding van den heer C. Raats, ambt. van den burgerl. stand te 's-Bomh. Beiden onze felicitaties. De heeren Hageubos, llientjes en L. Roeffeo, respectievelijk ambtenaren Ier se cretarie der gemeenten Woensel, Boxtel en 's Ilertogenboscb, die onlangs met gunstig gevolg het le of theoretisch gedeelte van het examen vau candidaat-gemeente-secre- taris ail gden, zijn thans ook geslaagd voor het 2e of practische gedeelte, zoodat hun het diploma van candidaat-gemeente secretaris is uitgereikt kunnen worden. De geslaagden volgden de lessen der heeren Th. W. Roeffen en V. J. Gerris, candidaat-gemeente-secretarissen en adj.- commiezen ter prov. Griffie van Noord brabant te 's Hertogenbosch. Dit bovenstaande gunstige resultaten, blijkt wel dat de cursus die door genoemde heeren gegeven wordt, eene uitstekende ge noemd mag worden en voor de leerlingen 'i beste succes afwerpt. Blijkens de in ons blad reeds een paar malen gepubliceerde adverteulie, begint weldra een nieuwe cursus en durven wij de jongelui in onze streek, die zich in de gemeente-administratie willen begeven, wel aanraden zich bij hen op te geven. Voetbalmatch. Zondag speelde W. V. een match tegen Prins Hendrik uit Tilburg, op 't terrein alhier. Ondanks het gure weer was er vrij veel belangstelling. Voor half time speelde W. V. tegen wind, maar slaagde er toch in het te brengen tot 21 in 't voordeel van Waalwijk. Na de pauze doelpuntten beide clubs nog tweemaal, zoodat de match eindigde met 43 in 't voordeel van W. V. „De Postduif". Zondag 3 Juni hield de Postduirenver- eeniging „de Postduif" alhier eene wed vlucht van uit Pont Sint Maxence, Frank rijk afstand 315 K.M alwaar de duiven door de zorgen van den Convoy ur van den Ned. Alg. Bond van Postduirenliefbebbers t-n 7 uur in vrijheid werden gesteld. De aankomst der duiven werd geconstateerd en de prijzen behaald als volgt uren min. sec. le prijs R. J. Schoemans ten 12 51 13 12 12 12 1 54 59 59 16 26 27 30 45 23 15 15 13 21 41 30 57 idem. A. van Eijck idem. R. J. Schormans idem. idem. A. van Eijck P. Schoemans Diefstal. Zondag ging zekere v. d. K. uit Besoijen naar de Drunensche kermis en plaatste ziin fiets in 't café van den heer II. Toen hij 's avonds wilde vertrekken, was het stalen ros verdwenen. Alle nasporingen bleven vruchteloos en hij moest zonder rijwiel huis waarts Direct werd de maiechau^sée van dezen diefstal in kennis gesteld, d e een streng onderzoek instelde, dat tot dusverre slechts tot resultaat heeft, dat gisterenmorgen de lantaarn der fiets in den Overlaat wsrd gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Men deelt ons nog mede, dat door den eigenaar f 5 belooning wordt uitgeloofd, voor dengene die in deze aanwijzingen geeft, die leiden tot ontdekking van den dader. De feestdagen. De feestdagen zijn vrij kalin voorbijge gaan; hier en daar wat rumoer. Zoo waren Zondagavond een paar personen aar. 't bak krleien en hebben malkaars gezichten wat stuk gek rapt en geslagen. Een ervan ging bij de politie zijn beklag maken, maar went om zijn brutale houding, ten slotte door de marechaussée zelf in den amigo gestopt. De vereeniging „Spaarzaamheid en Vlijt", baeht een paar genotvolle dagen te Amsterdam door. Alle leden hadden zeer veel van dit uitstapje in onze hoofdstad gei otenalle bezienswaardigheden waren door hen in oogenschouw genomen, zoodat hier 't nuttige met het aangename werd vereeuigd. Een andere club, die een uitstapje naar Breda maakte, trof 'tniel zoo fortuinig;op de teragreis tusschen Breda eD Oosterhout brak de as van hun Jan Plezier. Maar als echte V- aalwijksche jingens kon dit hun vreugde niet verstoren. Zij vermaakten zich toch uitstekend, huurden in O. een ander rijtuig maar kwamen door dit ongeval toch eerst om acht uur 's morgens iu onze ge meente terug Weeks Glazen. Men schrijft ons Nu men steeds meer begint in te zien, dat vruchten en groenten gezonde en natuurlijke voedingsmiddelen voor den mensch zijn en het schuldregister der alkoholische dranken zoo open aan den dag treedt, verkrijgen de methoden om deze voedingsmiddelen te conserveeren steeds meer aanhangers. De oude »blikjes", manier vindt geen bijval meer omdat de ondervinding leerde dat het bussen-systeem voor huishou delijk gebruik te lastig en te duur werd >Glas> is het aangewezen materiaal voor het bewaren van groenten, vruchten en vruchtensappen- Langzaam maar zeker zijn door Weck te Oeflingen alle bezwaren tegen het gebruik daarvan uit den weg geruimd en thans mag zijn systeem nagenoeg volmaakt heeten. Week's methode is eenvoudig, niet kostbaar en stelt nooit teleur. Eenvoudig, zoo dat ieder het met be hulp van de duidelijke handleiding ge makkelijk kan leeren. Niet kostbaar, omdat de echte Weeks glazen merk »Frischhaltung" niet sprin gen en dus nooit onbruikbaar ivorden. Ook de gummi ringen blijven jaren goed. Geen teleurstelling omdat bij goede behandeling van mislukken geen sprake kan zijn. Dames die nadere inlichtingen omtrent dit zoo aantebevelen systeem verlangen wenden zich tot het Hoofddepót van den Heer D. de Clerq te Bloemendaal of tot het Sub.-depöt alhier van Mej. de Wed. W. G. Vaags. BAARDWIJK Gepasseerden Zondag had bij den Heer H. Mulders eeDe vergadering plaats der vakvereeniging, tegenwoordig waren p m, 60 70 leden. Voornamelijk werd besproken het coöperatief betrekken van brood, waarvan de levering zou geguud worden aan den bak ker of bakkers die het minst inschreven, ook zou het bestuur alle bakkers dezer gemeente uitnoodigen ten einde een en ander met ben te bespreken. Na nog eenige punten in bet belang der vireeniging te hebben besproken werd de vergadering gesloten. Door bet bestuur der vak\ereeniging nSt. Oispijn" wordt ons het volgende verslag van bovenstaande vergadering gezonden. Het bestuur deelt ons verder mede, dat ons vanwege het bestuur geregeld verslagen zullen geworden. Verleden Zondag des middags 12 uur had er eene alg Verg. plaats ten huize van den heer 11 Mulders, van de Vakvereeniging. Op deze Verg. werden de leden in keuuis ge steld met liet reglement, en tegelijk de contributie vastgesteld en geind. Daarna kwam het bespreken der brooacoöperatie aan de orde. Alsnu werd door den Voorzitter bekend gemaakt, dat hier niet alleen leden van de Vttkv. in het schoenmakersbedrijf aan kunnen deelnemen, maar alle werklieden vau Baard wijk, om zoodoende tot een flinke vereeniging te konten. Na het sluiten der verg. is in eene bestuursvergadering onmiddellijk daaropvol gende besloten, nog deze week een 150 tal strooibiljetten te laten verspreiden, om zoo doende a s. Zondag do coöperatie definitief op te richten. Vele hebben zich reeds aangeslo ten. Het ledental der vakvereeniging is reeds aangegroeid tot 63. Met genoegen kunnen wij melden dat onze dorpsgenoot den Heer Joh. Vissers met plannen tot oprichting van een flobert-club. Ongetwijfeld zullen nog velen zich hierbij aan- guustig gevolg het examen aflegde voor orga nist, en hem het dipl punt Ca, hetgeen hem alzoo in de eerste rij diploma werd uitgereikt met der geëxamineerde plaatste. Dit examen geschiedde van wege de Diocesaue commissie der St. Gregorius vereeniging. Proficiat •CAPELLE. L. V. heeft met zijn gezin in den nacht van Maandag op Dinsdag met de stille trom zijn woning verlaten om zich elders te gaan vestigen. Des morgens bemerkte de buurman, die een vertrek in hetzelfde huis bewoont, bij het waterpotten, dat er in den put een groote hoeveelheid olie geworpen was. it veroorzaakt zoo'n stank, dat men de neus geen oogenblik boven den put houden kan. Ook zijn in de verlaten woning nog eenige planken uit de bedstede ontvreemd. De verhuurder der woning stelde de maré chaussee van een en ander in kennis, die dan ook een streng onderzoek hebben ingesteld. Voor de woning van H. iu de Heistraat had een fietser het ongeluk van zijn rijwiel te vallen eu zich daarbij belangrijk de rechterband te verwonden. Er waren echter geen stukken aan de fiets te bespeuren. WASPIK. Naar we vernemen zal Zondag a 8. het festival alhier geopend worden door de harmonie onzer gemeente met een muzikale morgen wandeling en 's middags een volkscon cert. Men verwacht Maandag druk bezoek. De groote stoomhooipers, te zetten aan het Vaartje onfier Waspik voor rekening van den heer W. de Roon alhier is aangenomen door den heer Th. de Grauw voor f5464,351/, RAAMSDONK, 5 Juni. In de \ergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den Noord-, Zuid-en St. Antoniuspolder, gehouden op 31 Mei ten huize vau de Wed. Boons is de heer L. Verschuren benoemd tot polder meester in plaats van den heer J. H. Aamp, die wegens vergevorderden leeftijd als zoodanig ontslag genomen heeft. Een drietal soldaten had onder bet ge bruik van een stevig glaasje in het café «de Koppelpaarden" alhier den 2en Pinksterdag gevierd, doch zij vergaten bij hun vertrek de verschuldigde penningen op het altaar van Bacchus te offeren. Uiervan werd bij de politie aangifte gedaan. Onderwijl zwierde het schoone trio vroolijk zingend door Raamsdonks straten in de richting Geertruidenbarg. Een der heeren bleek een^hartstochtelijk slootjespriuger te zijn, doch tuimelde nog al dikwijls iu het frisscho nat. Voor nuchtere toeschouwers was het inderdaad een frappant gezicht! Twee der dappere landverdedigers werden door de rijkspolitie van Raamsdouksveer uit een sloot in de Werf- kampen gehaald en achter slot en grendel gezet. Gelukkig, dat onze politieke verhouding tot andere mogendheden niets te wenschen overlaat en we Pinkstermaandag niet bevreesd behoefden te zijn, door den vijand te worden aangevallen, anders ware het thans met onze onafhankelijkheid zeker treurig gesteld geweest. RAAMSDONKSVEER. 5 Juni. Op den len Pinksterdag werd het dochtertje van den heer B. door den bakkersknecht P. uit Geertruiden- berg ter hoogte van het Huis ten Deijl zoodanig aangereden dat zij waarschijnlijk voor altijd het gebruik vnn een der oogen zal moeten missen. Bewusteloos werd zij bij Dr. Gutteling binnengedragen die beiden de eerste genees kundige hulp verleende. De beide rijwielen zijn onherstelbaar gehavend. Naar men ons mededeelt moet P. aan het ongeval niet de minste schuld hebben. Gisteren ontving de familie alhier het bericht dat het tjalkschip van A. Kamp te Emmerik door een motorboot aangevaren is en wel zoodanig dat het schip onmiddelijk zonk. De opvarenden zijn allen gered. Het casco is niet verzekerd. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring vaa brandmeesters heeft de Heer G. J. v. d. Meer mededeeling gedaan van zijne ont slag—aanvrage als opperbrandmeester. De vergadering moet nogal rumoerig geweest zijn. Flobert-club. Bij de tooneelvcreeniging »01ympia« bestaan oprichting mllen nop sluiten. Herleving. Sinds een 6-tal jaren heeft er in het Hoekje feon matiuée of concert meer plaats gehad, lene tooneelvereeuiging heeft echter hier de menBcheu uit hun Bluimar gewekt. Met kermis a. 8 zal daarom bij den heer P. van Spaaudonk een matinee gegeven worden door «Spaarzaam heid en vlijt." Kindsheid. Dit feest is en blijft altoos een schoon kinderfeest. Voorop het kindekeu Jezus ge dragen door koorknapen dan, maagdekens eene hulde b^tooging aan den kleinen Kinder vriend een stoet jongens en meisjes, met vlaggen en vnandels, zingend en opgetogen van harte; schoone triomftocht voor den kleinen Jezus het geheel opgesteld door de Eerw. Zusters, begeleid door de Eerw. 11.11. Geestelijken en de Dames Zelatricen. Moge dit feest nog dikwijls de harten onzer kleinen in vervoering brengen 1 11. Fttinille—oefeningen. De afgeloopen Pinksterdagen waren vc or de leden der U. Familie dagen van zaligheid. Door de zorg van den Directeur, kapelaan Jaspers, was eeu Eerw. Pater Capuciju aan wezig, die den leden voorbereidde, tot de ge nerale II. Communie op den Tweeden Pink sterdag. Treffend was het te zien hoe ruim 800 mannen en jongelingen, tot do U. Tafel naderde* Met aandacht werden andere oefe ningen gevolgd, die door den Pater werden gehouden. Moge zij strekken tot heil der H. Familieleden. Dronkcmnnstooneelen. Dat niet allen van bovenvermelde geeste lijke voordeelen hebben genoten getnigen de vele dronkemanstooneelen, die wij helaas ook in deze dagen moesten aanschouwen. Op de Kruisstraat en Berkdijk was het erg rumoerig Op de Baau ontstond een vechtpartij tusschen de Gebr. V. en N. In de herberg van W. K waren het de heeren N. die zich ouder ge woonte weer lieten hooren. Zekeren J. M. werd door de Maréchaussee, beetgenomen en verbaliseerd. En dat alles de schuld van koning Alcohol! KAATSHEUVEL, 5 Juni 1906. K. K. Volksbond. 17 Juni a s zal er eene openbare vergade ring worden gehouden door den R. K. Volks bond. Voor die gelegenheid is de Eerw. Heer Fransen, kapelaan te Baardwijk, uitgenoodigd ons het doel en wezen van een op te richten ziekenfonds uiteen te zetten. Wij wenschen Uwe aandacht te vestigen op een der belangrijkste punten onzer sa - menspraken met het publiek. Men haalt immer gevallen aan uit uw buurt. Iemand in Engeland woonachtig, zou U misschien een welsprekende brief kunnen schrijven vol waarheid, maur gij zult er waarschijn lijk de voorkeur aan gegeven, er een uit Uw eigen buurt te ontvangen, nietwaar? De Heer J. Kogels, Parallelweg C 38 te Waalwijk, meldt ons lk ben blij dat ik bekend raakte met Foster's Rugpijn Nieren Pillen want hieraan en aan niets anders heb ik het te danken dat mijn tienjarig zoon tje Joseph, absoluut genezen werd van eene verschrikkelijke nieraandoeumg, die het hoofd geboden had aan verschillende voorgeschreven medicijnen. Sedert drie weke i bevond zich in de urine van mijn kind veel bloed, het geen veroorzaakt werd door een nierbloe ding; dit was verschrikkelijk om aan te zien en niettegenstaande alle goede zorgen ging de jongen niet vooruit. Bij toeval hoorde ik vau Foster's Rugpijn Nieren Pillen eu hoe groot was mijn geluk toen miju zoontje ua het gebruik van twee doozen Uwer wel doende pillen geheel en al genezen was ik zal mij het steeds ten plicht rekenen Uw heilzaam geneesmiddel aau alle uierlijders te recommandperen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtigt U het pu bliek te maken die U goeddunkt. De bovenstaande verklaring, zoo eenvou dig en oprecht bewijst ons het doeltreffende van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is eer zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren eu der blaas, evenals voor hun ne eerste kenteekenen als pijn, stramheid en zwakte in den rug, opstopping, overvloe dige urineloozing, bezinksel der urine, rug pijn veroorzaakt door koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ontsteking enz. en al de ziekten daaruit voortvloeiend, zoo- als suikerziekte, waterzucht, verlies van ei witstoffen, onreinheden in het bloed enz. Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste verschijnselen de kiemen doodt, welke tizh voordoen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Kogels gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. Drama te Genriringen. Dr. Rupert te Gendringon, die onlangs door een patiënt vreeselijk is mishandeld, heeft nog altijd de praktijk niet hervat. Zijn rechterhand is tengevolge van de toegebrach te verwondingen nog steeds stijf en men vreest dat dit waarschijnlijk van blijvenden aard zal zijn, zoodat de heer R. wellicht voorgoed ongeschikt voor het geneeskundig beroep zal zijn. Dezer dagen zijn verschillende getuigen door den rechter-commissaris gehoord en is ook de heer R. naar Arnhem geweest. Moordaanslag. Toen de boekhandelaar de heer F. J. Fritschy te Rotterdam Zondagnacht omstreeks halfeen thuis kwam, trof hij op de stoep van zijn woning op de Kruiskade een hem onbekend man aan. Door dien onbekende werd hij aangesproken en om een courant gevraagd. De heer Fritschy ging zijn win kel binnen, door dezen man gevolgd, die hem dadelijk daarop met een stuk ijzer een slag op het hoofd gaf, dat bij ineenzakte en het bewustzijn verloor. In dien bewusteloo- zen toestand is de heer Fiitschv in zijn winkel op den vloer blijven liggen tot Maan dag morgen omstreeks acht uur. Eerst tegen dat tijdstip keerde het bewustzijn weer en kon de boekhandelaar, die geheel alleen woont, zijn bovenburen waarschuwen, die daarop de politie met het gebeurde iu ken nis stelden. Bij onderzoek bleek den lieer Fritschy, dat men een op de opkamer staand schrijfbureau, alsmede een in den winkel zich bevindenden lessenaar heeft openge broken, en dat daaruit gestolen is eeu be drag van ruim f200, meest specie. In den lessenaar bevond zich alleen eenig klein geld. V De verwonding, den heer Fritschy toege bracht, is niet van ernstigen aard, terwijl het signalement, dat hij van zijn aanrander kon opgeven, zeer vaag is. Sporen van zijn misdrijf liet deze min niet na. Zware mishandeling.^ Maandagavond werd de L. Gampelstraat Ie Breda door een gruwelijk tooneel in op schudding gebracht. Zekere G. een jonge man was uit geweest met zijn meisje'n doch ter'van de II. 't Meisje had verlof gekregen om tot half elf uit te gaan. 't Was echter goed kwart voor elf geworden eer 't meisje thuis kwam en daarover kreeg 't meisje standjes van haar vader. Da vrijer, die. voor 't raam had staan luisteren, hoorde de uit brander die 't meisje kreeg en w rd <lsai> pver kwaad. Hij begon te schelden en zoo doende ontstond een twist tusschen G. en de II. 't Gevolg van d.-ze twist was dat G. zijn mes trok en daarmee de H. te lijf ging. De H. werd verwond en vluchtte. Hij werd door G. achterna gezet en nog tweemaal ontving hij een steek. De laatste steek kwam terecht in den rug en was van zeer ernsti gen aard, zoo ernstig zelfs dat de II. mach teloos neerviel. Door Janus J. en S. werd de ongelukkige opgenomen en naar zijne woning gedragen. Spoedig waren de com missaris van politie met twee hoofdagenten ter plaatse met een verbandkist. Ook gees telijke hulp was spoedig ter plaatse. Dr. B. die toevallig in den omtrek der L. Gampel straat was verleende de eerste geneeskundi ge hulp. Op zijn advies werd de U. te kwart voor twaalf per brancard naar het R. K. Gasthuis overgebracht. De toestand van de II. is voor 't oogen blik naar ons wordt medegedeeld, levensge vaarlijk. Hij heeft vier steekwonden bekomen veel bloed verloren en vooral de steek iu den rug is van hoogst ernstigen aard. G. die veld-artillerist is werd onmiddelijk door de politie aangehouden. Sohoenmukerskost Een schoenmaker in Dublin, wien het in zaken goed was gegaan, werd trotsch. Er was op zekeren dag een heele verzameling klanten in den winkel, toen de leerjongen kwam zeggen dat het eten klaar was. „Wat eten wij vroeg de schoenmaker. „Haring", antwoordde de jongen, „'t Is go*d", antwoordde de man, maar toen hij boven kwam gaf hij den jongen man fen standje, dat hij niet wat anders had gezegd, wat minder armzuigs én zei, dat hij het voortaan maar wat vergrooteu moest, als er klanten in den winkel waren en dc baas vroeg hem wat ze aten. Een paar dagen later deed het geval zich weer voor. „Wat eten wij „Visch, baas/' „Wat voor visch?" „Walvisch, baas.". Ougeluk. Gisterenochtend had in het dorp Rhedeu een ernstig ongeval plaats. De landbouwer

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5