Nummer 47 Zondag 10 Juni 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. BUITENLAND. België. Frankrijk. Spanje. Oostenrijk-Hongarijë. Reclame. Rusland. Afrika. waalwijk. Voor ouden van dagen van Zondagmorgen ten 12 uur zal aoor de Liedertafel „Oefening en Verm tak" op hare zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Aubade, koor met bas solo. de Vliegh. Avondlied, koor. Breijs. Landkennung, mit acc. für piano und barriton-solo. Grieg. El Matin en een zekere Martinez, allen onder de beschuldiging dat zijde vlucht *rn Moral na den aanslag zouden hebben beguns tigd. Vooral de inhechtenisneming van Nakens, iemand, die zeer in aanzien staat bij de republikeinen, baart begrijpelijkerwijze veel opzien. Nakens vertelt zelfs in een Spaansch blad, dat Moral bij hem binnengekomen is zelfs zender zijn naam te noemen en nadat hij aan den voorbijgangers den weg had gevraagd, hem verzocht heeft om een schuilplaats had, echter Dat zal hem leelijk opbreken Het is een voortdurend op- en nedergaan van vrede en oorlog tegenwoordig, een po litiek gespeel, waarbij men zijn hart vast houdt, omdat het zoo'n gevaarlijk spel i«, waarbij de belangen van duizendeu zijn be trokken. en daar hij een bom geworpen zonder den koning te treffen. Burgemeester Jan van Rijswijck, die nog steeds wegens ziekte uitstedig is, heeft gis teren ontslag ingediend bij het Antwerpsche schepeucollege. Deze tijding, ofschoon zij niet onverwachts komt, werd door zijn me deburgers met deelnemende teleurstelling vernomen. Eerstdaags vergadert de raad om het pensioen vast te stellen, dat reeds in beginsel toegekend werd. Wie de opvol ger van Van Rijswijck zijn zal, weet men nog niet. de waarop Ernstige vragen zijn het, die thans dag in dag uit door Eransche pers worden gesteld en ieder rechtgeaard Erauschman onmiddellijk een half dozijn antwoorden teu beste geeft wanneer men slechts de onderwerpen even aanroert. De eerste groote vraag is, of het voor de katholieke Kerk wenschelijker zal zijn zich bij de scheidiugswpt neer te leggen dan wel ot men zal besluiten zich te verzetten en te beproeven wat er nog aan geloofskracht eu offervaardigheid in het Fransche volk is overgebleven. Maar vóór deze vraag staat een andere beantwoord te wordeu of volgens de begin selen, waarop de organisatie der Kerk steunt, beginselen, die door de apostelen, door Chris tus zelveu zijn gesteld, het mogelijk zal wezen, zich te voegen naar d?n vorm, dien de Fransche Kamermeerderheid wenscht voor te schrijven. Blijkt deze mogelijkheid niet te bestaan en er zijn geleerden ook zelfs onder de Kardinalen, die haar betwijfelen dan spreekt vauzelve dat de Kerk zal doen wat zij al de eeuwen door heelt gedaan trouw handhaven de beginselen, zich niet bekom merend om wat de gevolgen kunnen zijn liever martelaar dan schijn van ongehoor zaamheid. Blijkt echter dat de beginselen, al worden ze verdrukt, niet behoeven te worden ge krenkt, dan komt de tweede vraag, ot het tóch niet beter zou zijn, zich nu geheel los te maken van den Staat, die wel van schei ding spreekt, maar tyrannie bedoelt. Zware offers zouden dan van de geloovigeu wordeu gevraagd in sommige parochiën zou zelfs den eersten tiju van godsdienstoefening geen sprake kunnen zijn, de kerkgebouwen zou den, wie weet tot welke doeleinden en aan wat voor menschen worden algestaan, maar zoo redeneeren de voorstanders van strijd daartegenover staat dat het ten geestelijken dood veroordeeld katholieke volk zich in dit uiterste oogenblik zou bekeereu en nieuwe levenskracht betoonen. De kerken zouden voor hem gesloten zijn, maar nieuwe, natuurlijk eenvoudige gebou wen zouden verrijzen, de priesters zouden gastvrijheid vinden bij gegoede families het is een vraag, waarop het antwoord in diep duister ligt. Maar de Paus zal beslis sen wat te doen. De Spaansche huwelijksfeesten. Dinsdagavond had te Madrid eene mili taire taptoe plaats, gevolgd door een op tocht met transparenten, die een schitte rend effect bood. Onder dt wagens was er een, die door veel kleurige lampions was verlicht en die de beelden droeg van Koning Alfonso en Koningin Victoria. Voor het huis 88 Calle Mayor brak een groot gejubel los, de menigte was bij 't passeereu van deze wagen als dol van enthousiasme. Gisteren brachten talrijke leden van de vreemde gezantschappen een bezoek aan de historische mouumeuten van Toledo, 's Avonds had een groot banket plaats ter eere van het corps diplomatique. De prins en Prinses van Wales vertrok ken gisteren naar Engeland. In verband met den aanslag te Madrid is de republiekeinschen schrijver Nakens, een vriend van Salmeron, gearresteerd, voorts de administrateur van het republiekeinsche blad Het bezoek van keizer Wilhelm aan zijn vriend en bondgenoot Franz Joseph onder scheidt zich in geenerlei opzicht van der gelijke visites. Er wordt gefuifd, lang ge tafeld en „druk gekout", de heeren, die het dichtst in de nabijheid staan vangen een paar druppels van den lintjesregen op en daar blijft het voor de buitenwereld ge woonlijk bij. Wat er over de hooge politiek gesproken wordt, houden de bezoeker en gastheer onder de roos. Toch is écu ding merkwaardig De beide keizers zonden den koning van Italië een Fransch telegram van dezen inhoud „Wij tweeën vereenigd zenden onzen derden trouwen bondgenoot de uitdrukking van onze onveranderde vriendschap". Het antwoord was aan den oudsten keizer gericht en luidde „Ik deel de bevrediging Uwer Majesteit en van Z. M. den Duitschen keizer over uw tezamenzijn en verzoek den beiden verbondenen met mijn dank voor hun vriendelijk telegram de verzekering aan te nemen van mijn trouwe en onverbrekelijke vriendschip.* Nu zal men het wel weer hooren in de persHet drievoudig verbond is nog nooit zoo springlevend geweest als nu Drie weken geleden lag het nog op sterven Tegelijkertijd spreekt men van een be zoek der Engelsche vloot aan de Russische oorlogshaven Kroonstadt. De Engelsch-Russische toenadering dus. Is die tegen Duitschland gericht of beoogt zij den vrede Men moet niet denken dat men teoudis om verlichting te bekomen en te worden gene zen van een ziekte en geen beter bewijs vat. de waarheid dezer bewering kan gele verd worden dan door de onderstaande ver klaring die aanduidt dat verlichting en ge nezing van zieken aihangen van een oor deelkundig gevolgde behandeling. Mejuffrouw de Wed. Dillisen wonende Groo testraat B 61 te Waalwijk, deelt ons mede; Sedert ongeveer drie jaar klaagde ik voortdurend over de nieren. Ik had steeds een vlijmende pijn in deu rug en in de lendenen, ik ging immer gebukt onder een ^waar vermoeid gevoel, dat mij den lust tot alles ontDam en mij zeer melancholiek stem de. Ik had ook veel last van duizelingen, die soms zoo erg werden, dat ik er bij moest gaan zitten om niet neer te vallen. Ook had ik benauwdheden, die door hui veringen gevolgd werden, hetgeen wel op koorts geleek. Wat ik hiervoor gedaan had niets baatte mij en ik dacht op mijn drie en zeventigjarigen leeftijd, dat deze ziekte mij wel ten grave zou slepen* Mijn laatste hoop h:.d ik gevestigd op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en ik had nietdurven denken dat deze mij zoo spoedig hulp zouden ver schaffen, want na het gebruik van twee doozen bekwam ik een euorme verlichting. De pijn was toen bijna geheel weg evenals de andere kenteekeuen en ik gevoel mij thans als het waren verjongd. Voor alle zekerheid zal ik echter nog eenigen tijd met Fw ge neesmiddel doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te ra «ken op elke wijze die LT goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui Honderd ouden va-i dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en Haarziekten door Foster's Rugpijn Nierenpillen. Dit genees middel verlicht en geneest volkomen de nieren van oude zoowel als van jonge lui. Het is een eenig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die die Mej. Dilisen gehad heeft Wij waar schuwen tegen namaak en maker» koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeniug van James Foster voorkomt. Zij zijn te aal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. In het district Abkhasia hebben ecnige ernstige botsingen plaats gehad tosschen de troepen en <'e bewoners van het district. Er werden 190 dorpsbewoners gedood, ttr- wijl (ie militairen 27 dooden en gewonden hadden. Om hun gevallen kameraden te wreken, plunderden de soldaten nu de dorpen die door de bewoners, die naar de bergen /ijn gevlucht, zijn verlaten. Ook Odessa is weder ten prooi aan anar chistische gewelddadigheden in de afge- loopen week werden elf magazijnen leeg geplunderd en tien bommen geworpen drie personen werden gedood en 20 gewond. De politie is machteloos of durft niet optreden tegen de welgewapende plunderaars. zwaren licht Volgens de Matin" zal de Fransche re- geerhig de volgende voldoening van het Marokkaansche Maghzen eischen wegens den moord op den hankambtenaar Charbonnier io, betaling van 100.000. fi. als schade loosstelling aan de f*milie van den ver moorde 2o. officieele aanbieding van ver ontschuldiging 3u. oprichting van een ge- denkteeken op de plaats van den moord. De Standard bericht uit Durban, dat men daar de vrees koestert, dat Diuizoeloe zich met 600 man bij de opstandelingen heeft aangesloten. daarenboven deden zich practische be- vindt men licht gehoor, dat is een zee voor; de Nederlander geeft niet dankbaar werk; want waarlijk we willen niet als onze grijze voorvaderen, de zwakken verdelgen, maar we willen de zwakken sterk maken, dan zullen we een sterk geslacht krijgen. Ik hoop dat wij dan ook van hier kunnen gaan, met te zeggen, we hebben in Waalwijk eene afdeeling gesticht; want waarlijk Waar- wijk, dat steeds zich zoo kranig op ieder gebied heeft gehouden, zal ook ik be twijfel het geenszins, in deze schoone zaak niet achter blijven. (Luid applaus) Daarna werden eenige lichtbeelden gegeven, met verklaring van den heer Bos. Deze betreffen het leven in de ko lonies onder meer kregen we leukejgroepjes dartelende kolonisten, aan strandfen in bosch te zien, dan weer verschillende gebouwen zoo in als uitwendig, alles gaf den indruk, van gezond frisch leven, on ook de voeding en dag indeeling, die ons werden medegedeeld, droegen wel echt de kenmerken van >gezondheids- kolonies. Daarna zou overgegaan worden tot de vorming, zoo mogelijk, van eene afdee ling. Na een krachtig woord van den heer Kakebeen, die 't wel achtte in de lijn der heeren onderwijzers om hiermee te beginnen en hun daarna genoegzamen steun voorspelde, gaven zich een 12tal personen op, zoodat eene afdeeling werd gevormd. Een drietal heeren namen op zich een concept-reglement saam te stellen en dan zoo spoedig doenlijk eene vergadering bijeen te roepen en alle aan wezigen beloofden, ieder in zijn kring zoo hard mogelijk voor 't aanwerven van leden en later van donateurs te zullen werken en met een woord van en de heeren inleiders, die zich zoo WAALWIJK, 9 Juni 1906. Vucantickolonies Donderdagavond had op »Musis Sa crum", door de heeren Bos en Schelle- kens uit Egmond de lezing plaats over »Vacantie-kolonies". Jammer genoeg was de zaal slecht bezet, hoewel, zoowel door een artikeltje als annonce in ons blad, de noodige strooibiljetten voldoende publiciteit aan dit belangrijke onderwerp was gegeven. Langzamerhand groeide het getal toe hoorders toch wat aan, zoodat een be perkt. maar belangstellend publiek de beide heeren in de behandeling van »Vacantie-kolonies" of herstellingsoor den voor zwakke kinderen" volgde. De heer Schellekens leidde zichzelf met zijn collega aan 't publiek in, wijl hier geen vaste corporatie waardoor dat zou kunnen geschieden, bestaat't plan was om te spreken over vacantie-kolo- nies, om de menschen met dit onderwerp in de finesses meer bekend te maken, om het »onbekend maakt onbemind'1 op te heffen, en zoo mogelijk hier een voor post in 't Zuiden te vestigen. Het woord werd eerst gegeven aan den heer Bos, die eerst een schets gaf van hetgeen de arme en niet rijk-bedeelde vader gevoelt, wanneer hij weet dat ziju zwak kind noodig heeftlicht, lucht, en gezonde voeding en hij het dit niet kan verschaffen wanneer de geneesheer tot het besef komt, dat de eerste ziekte kiemen bij het kind moesten worden gedood, dat het 't enge schoollokaal uit moet en heen in de vrije lucht met dartel spel en goede voeding, wanneer men misschien wel eene kleine som over heeft, maar niet genoeg om 't dure pension te betalen, wanneer men dit alles over weegt, dan zal men dankbaar zijn, dat gezondheid" kolonies zijn gesticht, die 't is bewezen een blijvende gezond heid bewerken en die hun ontstaan te danken hebben in de stad Ziirich, waar iemand eerst zijne eigene kinderen in de frissche buitenlucht zag genezen en toen later ook aan andere kinderen dacht en zoo de eerste kolonies stichtte. Verder ging spreker de verschillende vormen van kolonies in de onderschei dene landen na. Vooral in Denemarken hebben ze een enorme vlucht genomen. De beste weg is, verpleging in eigen kolonies onder eigen geleiden, in eigen exploitatievereenigingen die zich eenigszins kunnen bedruipen, gaan daar direct toe over. Rotterdam, Amsterdam, Groningen e. m. a. bezitten die eigen huizen. Maar eveneens is ook hier uitzending van kinderen practisch mogelijk, 't behoeft niet te blijven bij sympathie voor het doel. In 't begin waren er slechts 7 plaatsen, die kinderen uitzonden en dat kwam door onbekend maakt onbemind", zijn kinderen in andere handen overdat is niet zoo gemakkelijk te overwinnen. In ieder geval bleef het nog beperkt tot groote plaatsen, de kleinere zagen geen weg. Wat moesten die doen Daarom is in ons land opgerichthet centraal-genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantie-kolonies. Hoe is dit georganiseerd? dit bestaat uit afdeelingen op 't oogenblik 22; die afdeelingen hebben tot taak, zwakke kinderen uit te zenden en daarvoor zooveel mogelijk geld bijeen te krijgen, die kinderen gaan naar de gezondheidskolonies van het genootschap, dat zorg draagt voor deugdelijke verpleegsters, goede voeding, uitstekend toezicht enz. De kinderen worden daar verpleegd voor den koste den prijs, wat door de massa en de ge heel eigen exploitatie gering is. De af deelingen die zelf't hoofdbestuur kiezen, dragen jaarlijks f 5 aan 't hoofdbestuur af en zijn overigens in regeling contri butie, donateurs, in 't kort in alles ge heel vrij. Na een warm applaus voor 't duidelijk betoog van den heer Bos, waarvan 't bovenstaande slechts een resumé is, neemt de heer J. M. Schellekens 't woord. Aan mij, zoo zegt spreker in zijne frissche en krachtige woorden, het doel en 't nut der gezondheidskolonies in 't kort uiteen te zetten aan mij 't meer medische of hygiënische van 't vraagstuk. Begeef u met mij in de stegen en sloppen der groote steden, waar de lagere volksklasse huist, ziet daar die bleeke, doodsche gezichtjes, die ver waterde oogen, die treurige lichaams figuren, en ge zult met mij direct zeggen, dat die kinderen noodig hebben, licht, lucht, ruimte en gezond voedsel. Daarna haalt spreker eenige schetsen aan van den schrijver Quérido, die 't Jordaanleven meemaakt en meerwordt ge troffen door de ellende daar gevonden. Daarvoor is dan eene algemeene ver- eeniging opgericht om die zwakke kin deren naar buiten te zenden er moest daarvoor gelegenheid verschaft worden niet alleen aan de zesde volksklasse, maar ook aan de kleine middenstanders die door de slechte economische toe standen niet genoeg bezitten, om hun dierbaar maar zwak kind, in de vrije natuur te zenden, om daar de ziekte kiemen, die zich gaan ontwikkelen en vroeg of laat de oorzaak des doods zullen zijn, te dooden. Daarna geeft spreker ons talrijke uitspraken van pro- fesseren en doctoren, waarbij met de meeste beslistheid wordt verklaard, dat de kinderen in 3, 4, 5 a 6 weken, uit stekend zijn opgeknapt, dat de ziekte kiemen zijn gedood of onschadelijk ge maakt, dat ze zijn geworden, gezond naar lichaam en geest, flink, frisch, lenig, vroolijk enz., uitspraken zeer treffend, maar te veel om hier op te noemen en ten slotte krijgen we eene lijst van 't geen is geconstateerd voor en na de uitzen ding en werkelijk dat zijn resultaten, die schitterend zijn en stemmen tot nadenken. Wij zelf, zoo gaat spr. voort zien ze in Egmond als ze komen en gaan, maar wat verschil, dag aan dag worden de stumpers van weleer, flinker, zwaarder, komt een blos op 't gezicht, en dan zegt iedereen, de werking der gezondheids kolonies moet gezond zijn. Hoe droevig is 't, als een geneesheer 't noodig oordeelt, dat veel versche, fris sche lucht, goede voeding enz. voor 't kind noodig zijn en men kan dat niet verschaffen, en daarvoor kan met be trekkelijk geringe kosten een afdeeling van het genootschap zorgendenkt er wel aan, de kiem voor tering en vele andere ziekten wordt in de jeugd gelegd, en die wordt door zuivere lucht, sterk voedsel onschadelijk gemaakt. Ook hier in Waalwijk zijn beslist zwakke kinderen voor wie net een zegen zou zijn als hier eene afdeeling werd gesticht 't behoeft direct niet zoo'n groote vlucht te nemen, begin met 12 kinderen, later 5 en meer en is eenmaal de proef ge nomen, ik geef u de verzekering, deze zal schitterend slagen, groot succes heb ben, dat ondervindt men overal en dan pas krijgt men voorgoed overal steun. Men behoeft nu niet te vragen, waar heen Daarvoor moet 't hoofdbestuur zorg dragen. Men betaalt verder f 5 aan 't hoofdbestuur, en ziet verder zooveel mogelijk geld te krijgen van leden, do nateurs en donatrices. En werkelijk, geachte vergadering, waar aangeklopt wordt voor het kind en nog wel voor het zwakke kind, daar aan flink en zoo vol vuur van deze taak hadden kweten, werd de vergadering gesloten. De eerste steen is dus gelegd voor eene afdeeling Waalwijk* van het cen traal genootschap voor Kinderherstelling en Vacantiekolonies. Wel hadden we gaarne gezien dat meerderen ter verga dering waren geweest en de uiteenzet ting der heeren hadden gehoord, gewis waren ook zij dan direct als lid toege treden. Doch het doel, de strekking mag zoo langzamerhand van genoegzame bekend heid worden geacht en daarbij is 't doel, om zwakke kinderen van minderbedeel den in de gelegenheid te stellen om door 't genieten van frissche, zuivere lucht in bosch of aan strand, door flinke voeding op te knappen, om het en versterkt, gezond, aan vader en moeder, aan huisgezin, kerk en maat schappij terug te geven, zoo schoon, dat wij niet twijfelen of tal van per sonen in en om onze gemeente zullen zich als lid en later als donateur op geven. Want ook in onze gemeente zijn zwakke kinderen, ontegenzeggelijktal rijken zien we er telkens en zullen de dames der St. Elisabeths-vereeniging, de mannen van St. Vincentius en anderen niet dikwijls op hunne tochten een kind zien, waarvan de geneesheer verklaart, dat een verblijf :n eene gezondheids kolonie zoo gewenscht. ja soms dringend noodzakelijk is nu daar bestaat gelegen heid voor in de toekomst, nu eene af deeling hier bestaat en als die goed gesteund wordt. En zegt niet, hier is frissche, zuivere lucht genoegmaar kunnen de kinderen daarvan als 't noodig is in gezelschap van vele andere kinderen, dagen en weken achtereen naar hartelust genieten en hebben daarbij altijd, goede, degelijke en oordeelkun dige voeding,* we zouden het durven betwijfelen. We herinneren ons nog onlangs eene circulaire te hebben ontvangen onder teekend door mannen van allen stand en richting (Mr. Aalberse e. a) waarbij met kracht van redenen werd aange drongen, op de stichting van afdeelingen van 't genootschap. Welnu laten we nu eens flink voor den dag komen. Waalwijk heeft de eer de eerste afdeeling te vormen in Noord- Brabant, laat die spoedig flink zijn, zoo dat we nog dezen zomer eenige kinde ren kunnen uitzenden. Men kan zich als lid opgeven, bij de heeren D. A. Kakebeen, F. Marks en Jan Tielen. Vervolg Prov. Nieuws 3e blac^

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5