Nummer 48. Donderdag 14 Juni L906.- 29e Jaargang, l Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRaBANTSCHE POST. Eerste Blad. bekendmaking" ASTOON TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen UITTREKSEL Zij db zich tegen 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze ma nd verschijnende num mers gratis. BUITENLAND. België. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschiand. Italië. ..ri.: 6 -T'^rc^asL^T' 'rzz'.zrzzzr.mat'-g I TGEVER W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. HINDERWET. Het is de kamer wederom aangenaam te mogen constateeren, dat d-ze inrichting zich in bestendigen bloei mag verheugen. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. Koloniale- en Petroleumhandel te Waalwijk. c De Echo van het Zuiden ra MEgslraalsfkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat op heden ter geraeente-secre tarie ter inzage i* gelegd een verzoek, met bij lagen, van B. HENDRIKS (Bz.) wonende alhier om vergunning tot het oprichten eener slagerij, in het perceel staande alhier in de Stationstraat, wijk C no. 335, k -destraal bekend in Sectie B. no. 1667 dat op Zaterdag den 23 Juni e.k. des voormiddag te ell ure, ten Raad hui ze gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maker: dezer inrichting bezwaren in te brengen, en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten; dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip op de secre- rctarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen bekomen. Waai.wijk, den 9 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd: K. DE VAN I)ER SCHÜEREN. De Secretaris, F. VV. VAN LIE MPT. uit het verslag- der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, be treffende den toestand van den handel, de scheepvaart en nijverheid over het jaar 1905. (VERVOLG.) Rijksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnormaallessen alhier, gedurende het afgeloopen schooljaar 19051906, zijn wij in staat gesteld hot volgende mede te deelen. De cursus ving aan op 1 April 1905 met 25 mannelijke en 7 vrouwelijke kwee- kelingen. In den loop van het schooljaar werd de inrichting verlaten door 7 kweeke- lingen drie hunner kregen de akte als ouderwijz'r en tevens een aanteekening voor de vrije— en ordeoefeningen der gymnastiek, één ging door verandering van woonplaats op een andere normaalschool over, twee zetten hunne studie's in een andere richting voort. De aan de normaallessen toegevoegde voorbereidende klasse telde aanvankelijk 13 leerlingen, waarvan één de inrichting in den loop des jaars verliet. .3»de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor den cursus 19061907 werd gevolg gegeven door 14 mannelijke voor de normaallessen en 11 mannelijke en ééne vrouwelijke voor de voorbereidende klasse. De uitslag van het examen, ten overstaan van den heer Blok, waarnemend Districts-Sehoolopziener is geweest, dat 11 kond-n worden toegelaten voor de normaal lessen, onder welke één voor de tweede klasse en 8 voor de voorbereidende klasse. Het nieuwe leerjaar is nu begonnen met 29 mannelijke en 7 vrouwelijke kweeke lingen, de voorbereidende met 11 leerlingen, in 't geheel dus met 47 leerlingen tegen 45 in het vorige jaar. Terecht wordt haar onderwijs als uitste kend geroemd en vindt het steeds meer een welverdiende waardeering. Gemeente-Gasfabiiek. Ook 1905 was voor de gemeente-gasfa briek onder velerlei opzichten een voor spoedig jaar. De uitbreiding der fabriek en de installatie van nieuwe machines en werktuigen, waarover wij reeds in ons vor'g jaarverslag spraken (zie blz. 24 aldaar) werd in 1905 geleidelijk voortgezet. Dank zij de goede zorgen van den Directeur, werd tot heden door den bouw nog geen stoornis in de gasverstrekkiug ondervonden. Het getal gasverbruikers nam weer beduidend toe, het bedroeg einde December 306 tegen 273 op gelijken datum in 1904, alzoo een vermeerdering van 33. Het aantal munt meters vermeerderde, met 20 en bedroeg einde December 1905 reeds 98; het aantal motoren bleef 9 stuks met. 57 1. P.K. en een gasverbruik van 43242 M3 tegen 40604 M8 in het vorig j tar. Het aantal straat lantaarns vermeerderde hier met 1 en be droeg 96. Op enkele na in de buitenwij ken, zijn al die lantaarns met gloeilicht ingericht. Gedurende de maanden Septem ber tot en met December hebben de lantaarns, op enkele uitzonderingen na, geregeld ge brand en verbruikt in het geheele jaar 26218 M3 gas tegen 23875 M3 in 1904 Het cantal straatlantaarns in Desojen vermeerderde met 3 stuks en bedroeg op 31 Dec. 23 stuks, alle ingericht met gloeilicht en voorzien thans van ronde glasmantels, welke niet veel onderhoud vergen. Het aantal brandingsuren bedroeg 21522 tegen 88o4 in 't vorig jaar, wat overeenkomt tuet een gasverbruik van ongeveer 4127 Ms. In het geheel werden in 1905 geproduceerd 313870 M3 gas, waarvan verbruikt werden 292454 Ms. Verloren gingen 20616 Ms of 6.48°/) tegen 9.58°/0 in 1904, alzoo een groote vooruitgang in de gasbesparing. Verbruikt werden 15219 IIL. steenkolen, welke hebben voortgebracht 313870 Ms gas, of 20.62 M8 per II L. Verder werden nog verkocht aan grove, geklopte of fijne cokes 1 0071 ILL., waar onder een groote partij sedert einde October gebroken op de breek machine, geleverd door de firma C. Kelderman te Deventer, welke uitstekend voldoet; 40432 K.G. koolteer en 44100 L. ammoniakwater. Uit het hier aangehaalde kan men dus gerust de conclusie trekken, dat onze gas fabriek een goede toekomst tegemoet gaat tn weldra flinke baten voor de gemeente zal afwerpen. De toestand van den landbouw en de veeteelt in onze streek 'was in 1905 weder om niet gunstig te noemen. Door het droge weder in den zomer lieten de hoeveelheid en kwaliteit van het hooi in den buiten polder veel te wenschen over. Ook van het nagras kwam niet veel terecht. Dientenge volge bereikten de prijzen van het hooi eene buitensporige hoogte, en waren prijzen van f 18,50 tot f 25,per 500 K.G volstrekt geeue zeldzaamheid. Vele land bouwers, die over geen voldoenden voorraad voeder te beschikken hadden, zagen zich genoodzaakt een gedeelte van hun vee te verkoopen. De roggedie slechts voor eigen gebruik verbouwd wordt, hal, toen zij reeds begon te bloeien, zeer veel van de nachtvorsten te lijden, waardoor de opbrengst buitenge woon geschaad werd. Op sommige velden werd hij eenvoudig uitgerukt eu trachtte men door het planten van andere veldvruch ten de geleden schade ecnigszins in te halen. Ook de haver liet te wenschen over. De aardappelendie mede zeer veel van de koude Meinachten te lijden hadden, ble ven, zoowel wat quantiteit als kwaliteit be treft, beneden het middelmatige. Zandaardappelen golden van f2,50 tot f3 kleiairdappelen van f 3,50 tot f 6, Velen, die aangelokt door de goedkoope- re prijzen, zich van Friesche aardappelen voorzagen, die niet tegen het „liggen* be stand bleken, kwamen bedrogen uit en moesten reeds vóór het invallen van den winter, tegen dure prijzen zich van nieuwe provisie voorzien. Besmettelijke veeziekten kwamen, zoover ons bekend is, niet voor. De prijzen der runde ren, vooral die van slachtvee, waren hoog. Kalvereu wedden niet zooveel verzonden als vorige j iren- Aangannde den Landbouw, Nijverheid enz. te Baardwijk kuuneu wij mededeelen De toestand van den landbouw was niet gunstig. Als bijna overal liet ook hier de opbrengst van de meeste gewassen le wen schen over. Meer en meer komt men hier echter tot het besef, dat alleen door een drachtige samenwerking tusschen landbou wers en veehandelaars onderling betere, resultaten verkregen kunnen worden De hier bestaande vereenigingen op landbouw kundig gebied, mogen zich in bestendigen bloei en vooruitgang verheugen. De schoenmakerij :n hadden een inoeielij ken tijd te doorworstelen. Naar fiju werk was nogal geregeld vraag. Ook konden hier voor vrij loonende prijzen bedongen worden. Naar het zich laat aanzien, zullen enkele firma's hunne inrichtingen beduidend uit breiden, wat den werkman zeker ten goede zal komen. De hier gevestigde Waalwijksch Sioom-Timruerfabriek, directeuren dc heeren P. Th. Stornebrink, Architect-Ingenieur en A de Both, Industrieel, welke sinds den Isten Juli 1905 in een Naamlooze Ven nootschap is overgegaan, schijnt een goede toekomst tegemoet te gaan. Gelijk alle in richtingen heeft ook deze een heele lijdens geschiedenis achter den rug. Het was Zwe- den, dat in ons laud het eerst machinaal vervaardigd timmerwerk, voornamelijk deuren, in groote hoeveelheid importeerde. Timmer raansb^sen en knechts, die in hun arbeid of bedrijf geduchte concurrentie het hoofd meenden te zien opsteken, spraken in koor hun veto, zoowel over de producten zelve als over de kwaliteit van het verwerkte hout uit. Werkstaking in het bouwbedrijf, alsmede de eisch, dat groote gebouwen in zeer kor ten tijd moesten opgeleverd worden, traden als bondgenooten der stoomtimmerfabieken op en toen men naast het gemak, dat de machinale producten aanboden, ook de deugdelijkheid derzelve moest erkennen, raakte men ten slotte er mee verzoend niet alleen, maar besefte men dra, dat zonder hulp van het fabriekswezen geen werken van eenigen omvang op tijd gereed konden zijn. Door toepassing der ondervindingen in soortgelijke inrichtingen opgedaan, als door dc installatie der nieuwste houtbewerkings machines, kan deze stoom-limmerfabriek thans den toets der vergelijking met de beste van dien aard doorstaan, en al bestaat ook op dit gebied eene hevige concurentie, toch gelooven wij, dat zij, zoo door de noeste vlijt, toewijding en bekwaamheid der bovengenoemde directeuren, als door het streven om alleen de'ugdelijk werk te leveren die concurentie ten slotte glansrijk zal over winnen. Moge ook deze inrichting een bron van welvaart w irden voor de bewoners dezer nijvere streek. Uit Drongelen meldt men ons Het landbouwbedrijf was in 1905 hier niet gunstig te noemen. Was de opbrengst der wintergranen nog al tamelijk, die der zomergewassen was, tengevolge der vele regens, over het algemeen slecht. Van haver erwten aardappelen wa9 zoowel de qualiteit als de quantiteit zeer gering. De suikerbie ten, die over het geheel goed, bij sommigen zelfs uitmuntend gewassen waren, vergoedden bij velen gedeeltelijk de in het bedrijf gele den schade. De resultaten der rundveehouderij waren iets gunstiger. De prijzen van het vette en het kalf vee waren voortdurend tamelijk hoog, die der zuivelproducien zelfs zeer hoog. In weerwil van het natte weder had deze tak van het bedrijf een gunstig jaar. De uilslag der varkensfokkerij, welke sterk in deze streek is toegenomen, was uitmun tend. Zoowel de hooge prijzen als het vrij- blijven van ziekten, hebben hiertoe bijge dragen. Ook de uitkomsten der paardenfokkerij waren best. Voortdurend was er veel vraag naar paarden van alle klassen en leeftijden, waardoor de prijzen eene hoogte bereikten, als in verscheidene jaren niet het geval was. Uit Capelle bericht men In den toestand van den kleinhandel was weinig verandering waar te nemen. Het vee ging het geheele jaar door meestal tegen flinke prijzen, goed van de hand. Toch blijven de nadeeliga voorwaarden, onder welkè Belgische grenzen open zijn voor den invoer van Nederlandsch vee, op den handel ongunstig werken. Met het hooi ging hel niet altijd even vlug en de gemiddelde prijs was ook wel iets lager dan in 1904 Andere landbouw producten waren vrij willig. De Stoomgrutterij „Dc Hoop" blijft aan raenigen arbeider werk verschaffen en ver heugt zich nog steeds in een uitgebreid debiet. De scheepvaart in onze haven nam een weinig toe. In Kaatsheuvel was de toestand van han del en nijverheid over 1905 ongeveer gelijk aan dien van het vorig jaar. Over het al gemeen werd er door de machinale schoen fabrieken zeer veel werk afgeleverd, doch door de groote concurrentie, die vooral op dit gebied bes'aat, bleven de verdiensten heneden het middelmatige. De handel in koloniale waren gedurende 1905 was over het algemeen vrij bevredi gend, zoowel wat den groot- als den klein handel betreft, 't Is waar, door de groote en nog steeds toenemende concurrentie, die den winkeliers, door grossiers uil 'a-Bosch, Tilburg eu Rotterdam enz. wordt aange daan, zijn de winsten tot een minimum beperkt, maar toch konden sommige erkende ^winkeliers alhier hunne zaak uog beduidend uitbreiden. Dat de kleinhandelaar zich met nog bescheidener winsten moest tevreden stellen, zal wel gecu verklaring behoeven, maar toch verkeerden dezen nog in betere conditie dan zij, die wel tegen iets hoogere prijzen verkochten, doch door het z.g. „poffen" dikwijls verliezen leden. Zeker is het, dat het aantal winkeliers in koloniale waren ook hier, gelijk bijna overal elders, veel te groot is. De zoogenaamde „Winkels i/iet verplich ting" door schoenmakersbazen gehouden, wierpen betere winsten af. De klacht, dat in deze winkels aan exorbitante prijzen ver kocht zou worden, is in de meeste gevallen totaal van grond ontbloot. Door het misgewas der aardappelen was de handel in peulvruehten iets levendiger De prijzen hiervan waren voor goede waar over het geheel 25 tot 40 procent duurder dan het vorige jaar. De petroleum geleverd door de „Americ. Petrol. Comp depot houdende te Waalwijk vond het geheele jaar door geregelden aftrek. Een geweldige concurrentie wordt haar echter door het z g. „kannensysteem* aan gedaan. Deze kannen van 4 L. inhoud worden geregeld iedere weck aan de buizen geveild. Ook deze olie, eveneens prima gezuiverde Amerikaausche, was, naar men ons meldt, van zeer goede qualiteit, en van ongeveer denzelfden prijs als van die der eerstgenoemde groote Maatschappij. De handel in inférieure soorten heeft niet veel meer te beteekenen. De prijs der olie varieerde van 7 tot 8 cent per Liter. De llegeering V3n den Congo-Staat heeft een belooning van 200 000 francs uitgeloofd voor dengene, die een geneesmiddel tegen ds slaapziekte ontdekt. De mededinging is vrij voor inwoners van alle lauden. In de Kamer heeft Sarrien de ministerieele verklaring voorgelezen. Het geeft natuurlijk een lofzang op den uitslag der verkiezingen de daden van oproer bij de boedelbeschrijving der kerken geëindigd, de werkstaking afgeloopen. Alge- meene amnestie wordt gevraagd. De wet op de ucheiding van kerk en staat zal met kracht worden toegepast. De regee ring zal stelselmatig voortgaan de scholen geheel ouder leekenbeheer te brengen. Verder wordt de buitenlandsche- politiek besproken, die uitstekend peuoemd wordt en dan hulde gebracht aan leger en vloot. Maandagmorgen is te Madrid voor het paleis een gruote betooging tot afkeuring van den moordaanslag gehouden. Een groote menigte trok van de Plaza Mayor door de Calle Mayor naar het paleis. Voor het huis gekomen, waar de bom geworpen werd, hield de volksleider Alcalde Aguilera een toespraak, waaiiu hij het volk opwekte de offers van de afschuwelijke misdaad te ge denken. Daarop ontblootten alle aanwezigen het hoofd en hieven vervolgens den kreet. „Weg met de anarchisten aan. De koning en de koningin verschenen op het balkon en werden daverend toege juicht. In diD namiddag vertrok het konings paar naar La Cranja. De Standard meldt, dat hef ministerie van oorlog op inkrimping der krijgsmacht zint en de legerraad nog op andere bezui nigingen. Minister Haldane zou het plan deze week iu het Lagerhuis ontwikkelen. In Dover is de gansche vloot gemo biliseerd. Ongeveer 3U0 schepen nemen er aan deel. Vandaag zal in het Lagerhuis worden gevraagd of het recht van asyl zich moet uitstrekken tot anarchisten, zooals er nu weer een dertigtal, ten deele uit Frankrijk, te Newhaven zijn geland. Te Dusseldorf is opgericht.* Het eers'e Nederlandsche Koopmansgilde", dat zich blijkens de statuten een doel stelt „de be hartiging van de belangen van handel, nijverheid, landbouw en veeteelt van Neder land en zijn koloniën in het verkeer met het Duitsche Rijk, in het algemeen de be vordering van de handelsbetrekkingen we derzijds." Het bestunr dezer vcreeuiging, waarvan voorzitter is de heer A. Hendrix en le secretaris de heer E. II. M. De Gruyter, heeft aan verschillende firma's in Nederland en Duitschiand circulaires gezonden, waarin op steun wordt aangedrongen. De reisbelasting in Duitschiand eischt dal allemaal nieuwe spoorkaartjes moeten worden gedrukt eu genummerd. In Berlijn is de oplaag natuurlijk het grootst. Voor sommige stations daar moeten 60U0 storten van spoorkaartjes gedrukt worden. In de Berlijnsche drukkerij werken dag en nacht 75 man. De 17 perseu worden door drie ploegen telkens gedu rende acht uur bediend. Er zijn voortdurend twee sleepers wagers in de weer, om de kisten met biljetten naar de stations te Berlijn over te brengen. Een complot tegen den l'aus? De Eclair had het volgende telegram uil Rome „De roineiusche politie is een complot tegen den Paus op het spoor. De samen zweerders zijn Franschen, twee mannen en een vrouw. Sinds een week zijn ze in Rome, veranderen driemaal van hotel en noemden zich Graaf, Hertog ol iets dergelijks. Sinds Vrijdagochtend zijn ze spoorloos verdwenen. Men zegt, dat ze een eulrcekaart tot de St. Pieter hebben bemachtigd en heden (Zondag) met een bom naar den Paus willen werpen. Havas seint vanmorgen, dat het bericht der Eclair onwaar is. Toch waren er strenge maatregelen genomen in de St. Pieteralle kaarten werden nagezien en die iets in de handen droeg, reistaschjes of réticules, moest hvt ter onderhoek afgeven. Er is gelukkig niets gebeurd.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1