Rummer 49 Zondag 17 Juni 1906 29„ Jaargang: Tweede Blad. ""uittreksel LANDBOUW Kalk -■ uit het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, be- treftende den toestand van den handel, de scheepvaart en nijverheid over het jaar 1905. (vervolg.) Teekenschool. De cursus 1905/1906 ving aan op Maandag 2 October 1905 met 56 leer lingen en gesloten 30 Maart 1906. lot directeur der school werd herbenoemd de heer J. P. van Delft, terwijl in plaats van den overleden commissaris der teekenschool-commissie, den heer J. F. Bayens, benoemd werd de heer Th. L. Suermondt de Bas Smeele. Van het handteekenen werd gebruik gemaakt door "26 leerlingen, terwijl 22 leerlingen onderwijs ontvingen in het lijnteekenen en 7 in het teekenen, toe gepast op het schoenmakersbedrijf. On der de leerlingen waren 19 timmerlieden, 1 meubelmaker, 1 smid, 1 koperslager, 3 metselaars, 12 ververs, 4 onderwijzers of a.s. onderwijzers, 12 schoenmakers en 3 tuiniers. De vrees van sommigen, dat door het verbinden van een voorbereidenden cursus in het teekenen aan het herha- lingsonderwijs, het aantal leerlingen aan de teekenschool zelve zou verminderen, werd niet bewaarheid. Beide inrichtingen steunen elkander in plaats van bena- deelen. In alle vakken van onderwijs werd over het geheel met veel ijver gewerkt. Het onderwijzend en dienst personeel was steeds trouw op de lessen en kweet zich met ambitie van zijne taak. Het gedrag en de vorderingen der leerlingen waren over het algemeen zeer goed'. De cursus, waarvan boven sprake, werd meermalen door de com missie en corps en door de leden af zonderlijk bezocht. Het doet ons een groot genoegen, dat dit zoo bij uitstek nuttig, ja voor onzen tijd onmisbaar onderwijs, zich nog steeds in bestendigen bloei en vooruitgang mag verheugen. Jammer is het echter, dat niet een grooter getal aankomende' schoenmakers profiteeren van het tee kenen toegepast op hun bedrijf. Ken geoefend oog, een gevormde smaak en een vaardige hand zijn ook voor hen onontbeerlijk, om later een flinke, ge wilde baas of meesterknecht te worden. Lederhandel. Veel van hetgeen wij in het hoofd stuk der looierijen schreven, zouden wij bij dit artikel gevoegelijk kunnen her halen. De tegenstelling van de prijzen der ruwe waar en die van het gefabri ceerde leder nam in den loop des jaars een steeds schrillere verhouding aan. In de twee eerste maanden des jaars was de vraag naar leder het levendigst, doch de goede verwachtingen, die men naar aanleiding van deze opleving koes terde, werden niet verwezenlijkt. Daar de markt in Maart reeds verflauwde, moest door de meeste handelaars van de aangekondigde prijsverhooging wor den afgezien. Bijna den geheelen zomer door heerschte er verder een slappe gang van zaken. Met uitzondering van licht leer en binnenzoolleer, die het geheele jaar door druk gevraagd wer den, en daardoor een vrij goeden opslag konden bekomen, was er voor bijna alle andere soorten niet bijzonder veel animo. Voor een goed deel zal dit moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de schoenfabrikanten voor hun werk geen beduidende prijsverhooging konden bekomen, zoodat velen hunner slechts leder van middelmatige kwaliteit of afval verwerkten. Hoewel in de laatste maanden van 1905 eenige prijsverhooging kon worden verkregen, staat deze stijging toch niet in gelijke verhouding tot die der huiden- prijzen. Wanneer wij echter een blik slaan op het buitenland, bijv. op Duitschland en Frankrijk, waar de lederprijzen heel wat duurder zijn dan bij ons, zoodat op uitvoer van die rijken niet gerekend behoeft te worden, dan is het vermoeden gewettigd, dat ook het leder in ons vaderland misschien reeds spoediger dan men verwachtte, een flinken opslag be komen zal. Naar Waalwij ksch leder was ook in 1905 geregeld levendige vraag en door de goede reputatie, die dit fabrikaat geniet, konden onze looiers meestal iets hoogere prijzen bekomen dan het mee-1 rendeel hunner Noordbrabantsche col lega's. De prijzen van het zooileder, waren naar gelang der kwaliteit als volgt Oud systeem Zwaar zoolleder van 20—22 K.G f 1.60 a f 1.75. Lichter zooileder van 15—17 K.G. f 1.60 a f 1.70. Alzoo ongeveer gelijk aan die van 1904. Granen. Over het algemeen was het jaar 1905 voor den graanhandel zeer ongunstig. Wat ons vaderland betreft, was vooral in de Zuidelijke Provinciën het beschot, zoowel als de kwaliteit beneden het middelmatige. Vreemd genoeg viel de oogst in Friesland en Groningen der mate mee, dat van daar aanzienlijke partijen tegen betrekkelijk lage prijzen konden betrokken worden. In het groote exportland Rusland was de oogst veel minder dan andere jaren, waardoor de prijzen al van zelf begonnen te rijzen. Toen dat Rijk verder nog de nadee- lige invloeden van revolutie en staking op velerlei gebied moest ondervinden, en de uitvoer van granen daardoor ten zeerste bemoeielijkt werd, begonnen de prijzen nog aanmerkelijk te rijzen. Duitschland. 't welk eveneens een tekort aan granen had, kocht in het begin des jaars enorme partijen, die met haastigen spoed naar Rotterdam verscheept werden, om van daar uit hare verdere bestemming te bereiken. Voor Maart, het tijdstip, waarop het nieuwe tarief van verhoogde rechten in werking trad, hadden de meeste en grootste partijen de Duitsche grens reeds overschreden. Ook voederartikelen, vooral erwten en lijnkoeken, stegen gedurende den loop des jaars. Door het tekort aan granen, was de handel hierin zeer le vendig. Werd alzoo in 1905 beduidend minder graan omgezet, zoo werd toch de schade door hoogere prijzen grooten- deels vergoed, en konden vele hande laars ten slotte nog over den gang van hun bedrijf tevreden zijn. Hoepel- en Mattenmakerijen, Hooi en Strooihandel, Scheepstimmer werven enz. in de Boven-Langstraat RAAMSDONK. Evenals in 1904 gaf de algemeene toestand in dit jaar reden tot tevredenheid. De hoepelmakerijen en de rietenmatten- inrichtingen verheugden zich in een be stendigen bloei en vooruitgang. In de hoepelmakerijen werden gedurende het jaar 1905 verwerkt 450.000 bossen hoepels in verschillende afmetingen, eene waarde vertegenwoordigend van f80.000. Voor den riethandel werden bewerkt ongeveer 64000 bossen mat- en plafond riet tot eene gezamelijke waarde van f19200. De riettenmatten-faorieken ver vaardigden plm. 50000 matten voor eene waarde van f30000; voorts werden nog aangevoerd en gedroogd 50000 bossen biezen, waarde f 16.000. Aan mandenmakersband werden hier vervaardigd ongeveer 50000 bossen met een waarde van f125000. Voorts werden gemaakt 500.000 bossen rijshout, 1000 bossen latten en 10.000 bosschen palen, welke gezamenlijk op brachten de som van f 12000- De handel in al deze producten was een weinig vlugger dan het vorig jaar. De hooi- en stroohandel was in 1905 niet zoo gunstig als gedurende het jaar 1904. Tengevolge der vele regens in den zomer was de kwaliteit van het hooi ook minder dan het vorig jaar. De prijs van het stroo was f 20.per 1000 K. G. die van het hooi gedurende de maanden Januari-Juni f30.—, daarna varieerde hij van f25.— tot f30.— In het eerste half jaar werd nogal veel hooi naar Duitschland verzonden, tengevolge waar van de prijzen van f30. a f31.zich konden handhaven. In het tweede halfjaar kwam het gewas van 1905 aan de markt. Aangezien Duitschland een voldoend gewas had, kwamen van daar geen koopers, evenmin uit Engeland, dat anders een der grootste afnemers is. Dat Engeland slechts enkele partijtjes 2e soort hooi aan lage prijzen betrok, vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit land zich in een groot en goed gewas van klaverhooi mocht verheugen, en in Frankrijk groote hoeveelheden andere soorten hooi kocht. In het najaar echter liepen de prijzen hooger met vluggen handel. Dit kwam hoofdzakelijk, doordat de weide in onze Noordelijke Provinciën veel door de droogte in het voorjaar geleden hadden, en dus geen hooi ditmaal konden uitvoeren. |De prijzen van het vee, de melk en In onze streek was weinig stroo voor boter waren bevredigend, den handel beschikbaar, wijl het door De suikerbieten gaven een goed be de landbouwers zelve grootendeels ge schot daar de gecontracteerde prijs van bruikt werd. 1 10-50. hooS te noemen was> werd .dlt Op de scheepstimmerwerven vonden gewas meer verbouwd dan het vorige vele personen voordurend werk; de jaar. ondernemers hadden geen reden tot De eertijds zoo bloeiende hooibouw klagen No" altijd echter is het te be- en paardenhandel verminderen geregeld, treuren, dat "de doorvaartruimte tusschen Het hooiland wordt van lieverleden in de penanten der voormalige klepbrug bouwland omgezet, de paardenhandel over de Donge voor schepen van groote verplaatst zich naar de groote centras, afmetingen veel te nauw is. Evenals Toch is de hooibouw nog altijd van verleden jaar drukken wij opnieuw hier beteekenis. De hooiprijzen vaneerden de hoop uit, dat de aangewende pogingen van 26 tot 32 gld. per 1UUU K.. Lr. om daarin verbetering te brengen, spoedig De hooipersen werkten bijna het ge slagen mogen, opdat de nijvere onder- heele jaar door en hadden veel en groote nemers te beter de concurrentie met orders, ook voor het buitenland. De van hunne vakgenooten kunnen doorstaan. ouds bekende firma Joh. Vermeulen en De Papierfabriek der «The Dutch Zonen heeft plan haar pers voor hand- Paper Pulp company;. Ltd. aan het bedrijf aanzienlijk uit te breiden en Keizersveer, waarvan de zetel in Engeland I machinaal in te richten, gevestigd is, schijnt ook in 1905 met De door den heer H. de Roon sinds bevredigend resultaat gewerkt te hebben- een paar jaren hier gevestigde hande Het heele jaar door heerschte er in de in lijnkoeken en veevoeder mag zich in fabriek waarop ruim honderd arbeiders bestendigen bloei en vooruitgang ver- werkzaam zijn. een groote bedrijvigheid heugen, wat wel pleit voor de energie en werden aanzienlijke partijen, vooral van den ondernemer, van gesatineerd papier, zoo binnenslands Op de twee jaarmarkten komen steeds als naar buiten afgeleverd. meer bezoekers. In granen werd wederom door de Ook de aanvoer van vee en de hande alhier gevestigde firma's voor aanzienlijke vermeerderen voortdurend. De bevolking sommen omgezet. Ook de korenmole- der gemeente ging weer beduidend naars genoten een goed debiet. vooruit. De omzet der bierbrouwerijen en zout-\ Nijpend gebrek bestaat hier aan goede ziederij is nog steeds è^an beteekenis en arbeiderswoningen. Vele arbeiders hoewel haar een geweldige concurrentie zijn daardoor verplicht in Lapelle wordt aangedaan, weten de ondernemers Raamsdonk of Dongen te huren, wat toch flink hun bedrijf te handhaven. lastig is voor hen, en min voordeelig De Machinefabriek had mede reden voor onze gemeente. tot tevredenheid. ""T r*"J''~^1J De toestand der looierijen bleef staüo-1 ivGCIcUIlC. nair. soluut niets tegen te zeggen. Een boer, die zijn voordeel begrijpteen landbouwer, die den bodem wil dwingen voort te brengen moet kalk gebruiken, maar niet kalk alleen. Waar veel kalk gebruikt word», won't ook veel kali, stikstof en phosphorzuur verbruikt, in de eerste plaats kali. En men mag daaraan wel eens donken in het land der ichuimaarde. Bij die. ontzaglijke massa'* jchuimaarde, die, jaarlijks verbruikt worden, wordt er betrekkelijk te weinig kali gebruikt. liet noodzakelijke gevolg moet kaligebrek zijn. Voegt men daarbij den jaar op jaar grooter wordenden verbouw van suikerbieten, aardappelen, mangelbieten enz. dan behoeft iet zeker geen betoog, dat kalibemesting een zaak van het hoogste gewicht wordt. De schuimaarde wordt ook uitgevoerd naar andere streken. Daar waar de suikerfabrie ken niet te ver liggen, baalt men ook op De ambachtsnijverheid kon aan alle Het is slechts een paar kilometers handen geregeld werk verschaffen, terwijl I van hier verwijderd, de winkeliers door een druk debiet met j)at z;ch het volgende geval voorgedaan voldoening op het afgeloopen jaar mogen |leefl Gij kent de plaats en mogelijk terugzien. Ikent gij ook den ll°er L. v. Heivoort, te Handel en Nijverheid in d© Gemeente I Aalst in Gelderland, die ons het volgende meldt Sedert eenigen tijd was ik lijdende aan Waspik. De scheepsbouw mocht zich, evenals in r'e voorafgaande jaren, ook gedurende 1905 in toenemenden bloei verheugen. De hier gevestigde bedrijven breiden zich elk jaar uit en komen, om aan alle een ongesteldheid der nieren, waardoor ik veel pijn leed in .den rug juist boven de heupen. Het was een doffe, ellendige pijn die me niet verliet en zich vooral 'soiorgens --- bjj bet opstaan deed gevoelen. Ik had bestellingen te kunnen voldoen, geregeld I dikwijls duizelingen en mijn maag ging er weikkrachten te kort- Verscheidene Loor van streek. De aanhoudende pijn aanvragen moesten worden afgezegd, ^|D(ier(ie mij dikwijls in mijn werk en ik wijl tot 1908 alle werven volop van werk 1.^ wat ,nüest beginnen, want het voorzien zijn. wercf Van kwaad tot erger. Ik begon toen De in 1905 vergroote dwarshellingen pillen te gebruiken en moet u eerlijk waren schier het geheele jaar door bezet zeggen jat ree(i3 dadelijk bij de inname door in herstelling komende schepen, Terjjcbting kon waarnemen en na verloop i/ir* .rK.iriprc nnerprekend de losse I zes dagen was de pijn verdwenen. Ik 140 arbeiders, ongerekend de losse werklui verdienen een goed weekgeld. De firma Ruytenberg, de grootste op wil thaus nog eeD tweede doosje nemen om zeker te zijn geheel en al van mijn ue nrma ïvuyienucig, uc yi' om zeker te zijn geneei eu ai van mijn dit gebied, zal haar bedrijf aanzienlijk ^e]cie fe worden genezen. Jk ben U ten uitbreiden en van de nieuwste werktuigen 1 li® nnopltof liuur f/»»— voorzien, waardoor het haar mogelijk zeerste dankbaar voor Uw onschatbaar ge- - - I neesmiddel eu ben overtuigd dat veel men- zal zijn den bouwtijd voor een schip tot gclicn bierdoor van hun lijden verlost zul- op de helft te verkorten. hen wordeD- 2 machinale en 2 handsmederijen, 0Bdergeteekcnde verklaar dat het bo- behalve die, welke vast aan de werf ver- ven9taande waar is en machtig U het pu- bonden zijn werken schier uitsluitend lc maken op elke wijze die U goed- voor de schepen. Gedomicilieerd waren dunkt alhier 118 schippers, meerendeels in het De zwakheid der nieren wordt aangeduid bezit van Rijnpatenten. (joor een doffe pijn en zwakte in den rug. Een anderen voornamen tak van in- nauwelijks loopen,de wree- dustrie vormen de looierijen en de schoen- k ver]aat hem uiet gedurende, den makerijen. Het aantal looierijen, die nog »s Nacbts is het hetzelfde terwijl hij volgens oud systeem werkten en welker met' ?mart jn zijn bed woelt en tracht in inrichting dus nog zeer primitief was, L pjapen> nimmer rustende op zijn rug, die Unmn weer in. wel een bewijs. dat de ,„.na het. nn slaan uiinliiker dan kromp weer in, wel een bewijs, dat de lederfabricatie, wil zij een loonend be drijf blijven, nieuwe banen op moet en dient te breken met den ouden sleur. Een gunstige uitzondering maakte hierop de bekende firma M. G. van Son, die, hoezeer hare producue ook reeds is toe genomen en nog voortdurend toeneemt, toch nog geregeld leder te kort kwam. Deze aanmerkelijk uitgebreide looierij, welker fabrikaat een gevestigde reputatie geniet, is geheel naar de eischen des tijds ingericht en daardoor in staat de concurrentie krachtig het hoofd te bieden. De naai- en bindriemenfabriek der firma F. H. Haagen had mede een zeer druk jaar, zoodat het vaak noodig was, wilde men de bestellingen op tijd uitgevoerd krijgen, nachtwerk te laten verrichten. Ook deze inrichting werd vergroot. De schachtenfabriek der firma Stravers werkte op den ouden voet. Met chroom looierij zal aldaar worden aangevangen. De schoenmakerijen, alle voor hand werk gaan niet vooruit. Haar drukken vooral de lage prijzen van het schoeisel, die tot de prijzen van het leder en four nituren in scheeve verhouding staan. 's morgens bij het op slaan pijnlijker dan ooit schijut. Verzeker U dat men U de echte Foster a Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die die de Heer v. Heivoort gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma \Ved.Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één 0f f io.voor zes doozen. In het land der Schuimaarde. Het is verbazingwekkend, hoeveel schuim aarde er in de suikerfabriekstreken en ook elders in ons land, gebruikt wordt, in de onmiddellijke nabijheid der fabrieken na tuurlijk bet meest. Alle schuimaarde, die uit de fabriek komt moet weg en ze gaat weg. Er is liefhebberij genoeg voor. De tijd, dat Staring vreesde voor kalkgebrek in den Nederlandschen bodem, is lang voorbij, in den vorm van schuimaarde, ka'k zandgrond de schuimaarde der suikerfabrie ken. Goed, best, ook op zandgrond moet nu en dan kalk komen. Maal op zandgrond imet tegen éénmaal kalk minstens vier maal kali gegeven worden. De landbouwer, die op zand en zavelgrond kalkt, moet zijn kalibemesting verdubbelen, verdrievou digen al naar hij meer kalk gebruikt. Het is toch eeti verkeerd idéé, dat kalk als voedingsstof gegeven wordt. Het is een mest stof, die in cïe eerste plaats dient om de in den bodera aanwezige kali, stikstof en phosphor zuur gereed te maken en te doen opnemen. Vroeger zei men: //kalk maakt rijke ouders en arme kinderen*. Tegen woordig is dat niet meer waar, mits men naast kalk ook kunstmest geeft, in de eerste plaats kali. De Melkerij ,Vinkenhoef". Dankbaar voor het goede eu mooie, dat wij mochten zien, maar toch in meer dan een opzicht onvoldaan en teleurgesteld, ver lieten we het tentoonstellingsterrein te Amers foort en begaven ons, uitgelokt door bet fraaie weer, naar de boerderij of melkerij „Viukenhoef/ de nog uiet geheel voltooide modelboerderij van den Heer J. K. Knotten belt, op ruim een half uur van de stad gelegen aan den straatweg naar Nijkerk. De Heer K. ontving ons welwillend en liet ons allereerst zijn koestal zien. Welk een aange- namen indruk ontvingen we 't Was dui delijk, dat de eigenaar, die geheel naar ei gen inzichten en (lie van zijn architect het bouwplan had ontworpen, aan de verzorging van zijn vee hooge eischen stelt en niet vau ineeniug is, dat een goede voedering het een en 't al kan zijn. Ruim, luchtig, licht en bovenal zindelijk is de stal, die, plaats biedende aan 38 koeien, afmetingen heelt van 30, 11 en 3,5 Meter. De dieren staan op een verhoogd gedeelte, ingericht voor kleiner en grooter vee, in twee rijen achter hen zijn gangen van l1/» M., terwijl tusschen elk paar een ruimte is van 1,35 M. Elk beest is van een lederen halsband voorzien met twee ringen, die met knipvee- ren aan de kettingen zijn bevestigdhet dier beweegt zich gemakkelijk cn kan in tijd van nood spoedig worden losgemaakt. Een voldoend aantal ramen geeft vrijen toegang aan het licht, dat helder en vroolijk den stal beschijnt en er zeker niet weinig toe bijdraagt, dat de koeieu hier gedurende een groot deel van het jaar en van hun leven een aangename en tevens gezonde verblijfplaats hebben. De ramen slaan achterover en zijn van tochtschermen voorzien. Tegen de tocht beveiligd, genieten de dieren niettemin volop frissche, zuivere lucht, daar de ventilatie uitstekend geregeld is door roosters aan den onderkant buiten en aan den bovenkant binnen aan de spouw awxxtn, zoodat de lucht toevoer door de muren geschiedt, en groote ventilatiekokers op het platte dak, welke de gebruikte lucht afvoeren. De asphalten vloer, de met asbest en tegeltjes belegde muren en het gestucadoorde plafond bevorderen de netheid eu zindelijk heid. De vaste meststoffen worden geregeld uitgebracht, de vloeibare loopen in twee grooie gemetselde bakken. Door een kraan open te zetten, wordt door verschillende buizen op hetzelfde oogen- blik, dus aan alle dieren tegelijk, in den voederbak water aangevoerd uit een bak van 10 Ms inhoud. In dezen bak wordt water opgevoerd door stoom, wnke tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de reiniging van flesschen, ter verzending der melk gebruikt, het vaatwerk, en gebezigd wordt als eu turen in scheeve verhouding staan. |»ls mergel, kalk als kalk, v^ar ge runct Het landbouwbedrijf was vrij gunstig, men tegenwoordig geen kalk! En er is ab beweegkracht bij de voederbereiding. Zoowel voor de machine, a.- sing der werktuigen voor voe is een afzonderlijke kamei ingeric.iit. Voort is er nog een vertrek, waar het wkv zich kleedt en reinigt; een kelder tn melkkamer, uit welke laatste de inelk ge leid wordt naai het melkhuis, waarin zij tel-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5