Derde Blad. "buitenland. Provinciaal Nieuws. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk-Hongarijë. Griekenland. Rusland. Korea. BINNENLAND. Nummer 49. Zondag 17 Juni 1906. 29e Jaargang. Nanr verluidt zal ingr. Mercier, bisschop van Alcchelen den kardinaalshoed ontvangen. De bewoners van 'i onzijdige Moresnet wensche.n met overgroote meerderheid, liever Belgische dan Pruissische onderdanen te worden. Ja ure?, het socialisten-kopstuk schijnt revolutie te willen. In de Fransche Kamerzitting van giste ren vroeg hij aan de regeering op welke wijze zij van plan is aan het kapitalisme het gebruik van de werkplaatsen etc te ontnemen. De regeering zou deze werk plaatsen kunnen onteigenen ten algemeenen nutte. Groote verbazing natuurlijk, vooral bij de meer bezadigde blocgenooten. De aanslag heeft tot dusverre het leven gekost aan 31 meuschen en 9 verkeeren nog iu levensgevaar. Het onderzoek wordt nog steeds voort gezet en strenge maatregelen genomen. aan te gaan. Maar het wordt natuurlijk ougemerkt weer vrede. Het kanaal van Oost- naar Noordzee wordt tot 17 M. verdiept en verbreed tot 40 M. Dit voor de groote nieuwe oorlog schepen de kosten worden geschat op 300 millioen mark. Die Mars lust toch wat! Büloiv wordt steeds beter, en zal welJra de staatszaken hervatten. Steeds vinniger wordt de strijd tussschen de beide landen die eens ééue monarchie uitmaakten, maar thans in verbittering zich van elkander atkeeren. 50.000 christelijke socialen hielden te Weetien eene betooging en toen zij voorbij 't Hongaarsche ministerie kwamen, hebben een paar Hongaarsche delegaten gebaren gemaakt als van ophangen en spuwde een ander. Toen ontstond een groot geweld er werd geschreeuwd en gescholden, met stokken, zelfs met messen naar boven geslingerd, de ruiten werden vernield, totdat de politie kwam en de menigte weg te krijgen wist. Zooals men ziet is het moeilijk en over bodig hier precies te willen betekenen, wie nu eigenlijk de grootste schuld heeft de zaak is eenvoudig deze, dat de steeds stij gende vijandschap der beide volkeren jegeus elkaar, hier gelegenheid vond zich te uiten en tevens dat door deze uiting de vijand schap zelve nog dieper werd. De diplomatieke betrekkingen tusscben Griekenland en Roemenië zijn ambtelijk afgebroken. Rusland heeft aangenomen de belangen der Helleensche onderdanen i:i Roemenië te behartigen. Te Braila ge schiedt dit door den Franschen consul. Alle Grieksche en Koemeensche consuls zijn teruggeroepen. Skoeses, de president van den ministerraad heeft aan de mogendheden kennis gegeven van deze afbreking. In de kamer gaf de minister van bui- tenlandsche zaken een historisch overzicht van het Grieksch-Roemeensche conflict. Van den aanvang van zijn bewind trachtte hij een breuk te voorkomen. Rusland stelde voor de regeering te St. Petersburg met de onderhandelingen te belasten, maar Roemenië weigerde dat. Ook weigerde het in te gaan op het voorstel, het geschil te onderwerpen aan het Haagsche arbitragehof. Da voorstellen, welke het deed, waren on aanneembaar voor een directe overeenstem ming. De minister herinnert aan de anti- Grieksche manifestaties tegen de kerk en het Grieksche gezantschap iu Boekarest. De Grieksche priesters weiden uitgewezen en het Roemeeusche kalifaat weigerde elke genoegdoening. Roemenië nam drastische fiscale bepalingen alleen, om de Grieksche onderdanen te treffen. Die ongerechtvaar digde houding gaf ons aanleiding om de betrekkingen te verbreken. Rusland be loofde onze belangen te zullen beschermen in Roemenië. Wij hopen, dat de natie en de kamer onze houding zulDn goedkeuren, indachtig, dat wij alle middelen, om een conflict te vermijden, hebben uitgeput. Het hoofd der oppositie in de kamer, Rhallis, verklaart, dat de oppositie de re geering ondersteunen zal in den strijd ter verdediging van Griekeulandsch rechten. Of er nu oorlog zou komen? Jze zouden wel willen misschien, maar het kan niette laud zouden de legers eerst door Servië of Bulgarije en dan door Turksch gebied moeten trekken. En zou den ze eikaar op zee te scheep willen gaan, dan moet een van beiden door de Dardauelleu. Het best zal zijn, ergens een stuk slag veld of slagzee te huren en daar het duel De werkstakingen breiden zich voort durend uit. Men voorziet onlusten te Odessa, omdat, daar op last vau generaal Karangosof verscheiden werkstakets, die door hun kaïoeradeu waren uitgezonden om mei de patroons te onderhandelen, in hechtenis genomen zijn. Te Moskou honden de stu denten openbare vergaderingen, in weerwil van hrt verbod van rector en overheid. Het orgaan der weiklicilenparij en reu soc.i - listi»cll blad ziju daar geschor.-t. Volgens dc correspondent gaat de censuur weer even onbarmhartig te werk als vroeger, cn begint de toestand te gelijken op dien vóór de uitvaardiging van het manifest van 30 October. Maar sedert dien tijd is de revolutionaire geest ontzaglijk toegenomen, terwijl de kracht van de regeering in de zelfde verhouding verminderd is. Te Odessa is een opruiende proclamatie uitgevaardigd door dezelfde revolutionairen die verleden week, met bommen en revol vers gewapend, het bureau van de Kriniski Wjestnik te Sewastopol overvielen, cn het personeel dwongen, eenige duizenden op roerige aanplakbiljetten te drukken. De stellers van het stuk geven te kennen dat de levolutionaire partij zich voorloojdg nog kalm zal houden mocht echter de bureau- cratische regeering gezind zijn, vijandige maatregelen te nemen tegen de Doerna, of d« vertegenwoordigers van het volk willen lastig vallen, dan zou na 1 J uli een schrik bewind optreden. In de Doema gaat het nog steeds zeer wild toe. Geestdriftige aanvallen op de regeering ziju steeds aan de orde. Gisteren werd de volgende motie aangenomen: tfDe doema, van oordeel, dat de verkla ringen van den minister van oorlog een weigering beleekenen om aan de eischen des volks tegemoet te komen en baar ver ontwaardiging uitdrukkend over den vorm en den toon dier verklaringen, gaat over tot de orde van den dag." Weer een anarchistische aanslag. BlALOSTOCK, 15 Juni. Gisteren na middag om een uur heeft een Joodsch anar chist «en bom geworpen naar een processie ter gelegenheid van den II. Sacramentsdag. De christenen hebben wraak genomen door de joden aan te vallen en te vermoor den en de joodsche winkels te vernielen. Er zijn een honderdtal dooden eu gewonden. De bom werd van af een balcon in de rue Alexandraskaïa op de processie ge worpen en doodde een priester. Dadelijk daarna vuurden de joden, die voor de vens ters stonden, revolverschoten af op de chris tenen. Soldaten rukleu toen naar voren en ant woordden door geweersalvo's. De bevolking wierp zich op de joodsche magazijnen, die geplunderd en geheel en al vernield werden. Drie joden werden uit een venster op de derde verdieping op straat geworpen. Ds toestand iu Korea is zeer ernstig. Onlusten zijn uitgebroken en in de pro vinciën Phyongen, Kaguon en Chyolla. Het gepeupel steekt de huizen der Japan ners in brand en de Japansche vrouwen vlnchten naar Seoiil. De Chineesche bandieten nemen deel aan de onluster». Oorlogschepen zijn gezonden om de orde te herstellen. (De Bail] Telegraph ontving gisteren eveneens een telegram uit Londen volgens 't welk de toestand iu Korea als zeer ver ontrustend wordt beschouwd en een geweld dadige onderdrukking noodig maakt. Onge lukkiglijk is markies Ito, aan wien men een grooten invloed op de Koreanen toescluijft op het oogenblik in Japan). Het Hof. In den loop van Juli deukt het konink lijk Echtpaar eenigen tijd op Soes'dijk bij H. M. de Koningin-Moeder door te gaan brengen. De prins brengt binnenkort een bezoek aan Amsterdam. Een stap vooruit. Onder dezen titel lezen wij in //HetCentum": Het bleek in de Kamerzitting van Vrijdag, dat wij goed ingplicht waren, toen wij eenigen tijd geleden meldden, dat de audië tië welke de lieer Lohmau onlangs op het Loo had, in verband stond met een verandering in de werkwijze der Kamer. En ook, dat juist was ons bericht over de afschaffing van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Hiermede vervalt dns ook het debut, waartoe het Adres aanleiding gaf, pen debat dat in vroeger tijd groote afmetingen ver-, kreeg, maar sinds ettelijke jaren steeds meer inkromp. Het werd gewoonte om de politieke beschouwingen, waarin men het standpunt tegenover de regeering vaststelde, te verdagen 1.1 de begrootings-discu9sie. Alleen de socialisten die altijd den inond vol woorden hebben kwamen bij de br- haudpling van het Adres nog wel eens uit den lioek, maar ook zij begonnen /.ioh allengs te matigen. Veel tijd zal dus n:et deze verandering niet wo den gewonnen. Meer hoop wekl het vervroegen der indiening van het nudget. Het begrootings-debat zal dan een u twee weken eerder kunneu beginnen, wat een winst is van beteckenis. De door de Kamer gevraagde verandering is dan ook zeker nog niet voldoende. Er zal meer moeten worden gedaan om tijd te winnen. Het reeds vroeger geopperde denk beeld, om vaste commissies voor de begrooting te benoemen, wordt thans opnieuw door verschillende bladen ter sprake gebracht. Arbeidscontract. De beraadslaging werd voortgezet door den heer van Idsinga, die alle ameudementen bestrijdt, omdat zij ten onrechte een gunstig recit»*gevolg willeu vaslknoopen aan een daad (staking eu uitsluiting), die niet is goed te praten. De heer De Klerk, betoogt, dat hij wil tegen gaan (1e ^staak—maar-raak-methode*, maar anderzijds het recht van staken aan de arbeiders niet wil outnemm. 't Amendement Troelstra wordt vei worpen met 63 tegen 10 stemmen 't amendement De Klerk met 64 tegen 10 stemmen het amendement Limburg met 51 tegen 24 stemmen. Het artikel wordt daarna aangeuomen 62 tegen 9 stemmen. Dan is aan de orde art. 1638a betreffende het staangeld. De heer Limburg licht een amendement toe om het staangeld alleen geldig tc ver klaren, wanneer ook de werkgever op gelijke wijze en tot eenzelfde bedrag een som gclds bij Rijkspostspaarbank hpeft gedeponeerd, opdat daaruit de schadevergoeding kan worden verklaard, ten 2e dat, ingeval de dienstbetrekking wordt beëindigd zonder dat de werkgever tot schadevergoeding is verplicht, hij weer de vrije beschikking over het geld zal krijgen. Beide partijen zullen de bevoegdheid hebben de renten te innen van het gestorte bedrag. De lieer Troelstra vr rdedigt een aim ndeut cm de staaugeldhelfing te verbieden. De heer De Klerk licht een amendent toe om te bepaleu, dat het staangeld niet meer mag bedragen dan 6 dagen loon, terwijl het ontwerp spreekt van 12 dagen. De heer Drucker verdedigt een amendement van de commissie van rapporteurs, om door een redactiewijziging duidelijk te doen uit komen dat het artikel niet de bedoeling heeft 't staangeld aan te moedigen maar om het te beperken. üe Miu. bestreed de amendementen omdat bij wanbetaling van den patroon de arbeider 3 voorrechten heeftle de preferentie voor zijn loon 2e recht op een hooger loon en 3e een schadevordering. En daartegenover staat, dat den werkgever tegenover den arbeider zelfs de normale middelen van executie mist. De amendementen werden hierna verworpen terwijl het art. zelf werd aangenomen met 63 tegen 10 stemmen. Daarna kwamen aan de orde de art. be seffende de uitbetaling van loon in vreemde munt en het wetsontwerp tot verleeuing van een subsidie van f 250 000 voor herstel en versterking en bedijking van den Eersten Bathpolder. Vele leden hadden tegen het verleenen vau subsidie bezwaar. De bevolking. On9 land telt thans 5.591.695 inwoners, waarvan Zuid- en Noord-Holland elk ruim 1 millioen. Bali. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Benoemd tot chef van de expeditie naar Bali generaal-majoor M. B. Rost van Ton- uingen, tot chef van den staf majoor C. H. van Rietschoten, met verlof in Nederland. Het vertrek der expeditie is onbepaald, doch de troepenmacht is gereed. Desertie! Naar de „Limb. Koer." verneemt, deser- teeren vele militairen bij het 2e regiment huzaren te Venlo. In de laatste drie weken verlieten ruim 30 man in stilte hun garnizoen! wijzers uit het arrondissement Waalwijk, ruim veertig in getal, hun pleizierreis naar Middelburg, waar zij tegen den middag arriveerden. Na eene korte ver gadering in het hotel »du Commerce" bracht men en corps een bezoek aan de Groote Markt, de Botermarkt, de Abdij, het Zeeuwsch Genootschap en het Stad huis, in welke drie laatste gebouwen de kunstschatten en rijke verzamelingen van antiquiteiten, enz. met groote belang stelling bezichtigd werden. In den na middag vereenigden zich allen ingenoemd hotel aan een disch, waarbij het uiterst gezellig toeging. Op voorstel van den heer Spijkerman werd onder applaus besloten een telegram van hulde en dank te richten aan den WeledGestr. Heer Mr F. J. van Lanschot te 's Bosch, schoolopziener in ons arrondissement, die, op het voetspoor van zijn voorgan ger Jhr. Mr. F. Verheijen, een belang rijke gift aan de kas der Vereeniging geschonken had. Dit telegram werd reeds spoedig op de minzaamste wijze be antwoord. Onmiddellijk na den maaltijd ging de tocht per stoomtram naar Vlissingen. Hier bezichtigde men de voornaamste dingen als De droogdokken, de haven werken, het standbeeld van Dr. Ruijter, den Zeeboulevard enz. Eerst zeer laat in den avond keerde men naar Middel burg terug. De rust in het hotel du Com merce zou echter niet van langen duur zijn, want reeds vroeg in den morgen stond reed men per stoomtram naar Westkapelle ter bezichtiging van den vuurtoren en den beroemden Zeedijk. Daarna ging de tocht naar Domburg, eene badplaats, die steeds grootere betee- kenis verkrijgt, waar het strand, het Badhuis en verscheidene fraaie buiten verblijven in oogenschouw genomen werden. In den namiddag vervoerde dc tram allen weer naar Middelburg, om zich in genoemd hotel nog eens te goed te doen aan een heerlijken vischmaaltijd. Hoogst voldaan toog men kort daarop naar het station om de terugreis te aan vaarden. Dat in zulk een korten tijd zoo veel belangrijks bezichtigd kon worden, was voor een groot deel te danken aan de goede zorgen van den ijverigen secretaris der Vereeniging, de heer Busch, van Geertruidenberg, die het reispro gramma tot in bijzonderheden had vast gesteld. Dat de jeugd ook indirect van zulke pleizierreisjes, die men gerust >studietochten" voor den onderwijzer kan noemen, profiteert, zal wel geen nader betoog behoeven. Niet ten on rechte stellen sommige Onderwijs-Ver- eenigingen den opvoeder der jeugd in staat één of meermalen per jaar een studiereis te maken, zoo om den geest te verfrisschen, als om nieuwe voorstel lingen en denkbeelden voor de school op te doen. De Frank. WAALWIJK, 16 Juni 1906. Vakschool. Met het oog op onze toekomstige vak school is het wel van belang, nu en dan eens te letten op hetgeen in andere ge meenten voor het vakonderwijs gedaan wordt, en hoe men dit financieel steunt. Zoo lezen we, dat in de in het begin dezer week te Winterswijk gehouden Raadszitting, een adres werd behandeld, ingekomen van de onlangs aldaar opge richte vereeniging tot bevordering van het ambachtsonderwijs. In dit adres werd aan den Raad verzocht, te besluiten een leening van f 30.000 aan te gaan voor den bouw eener ambachtsschool en tevens aan de vereeniging een jaarlijksche sub sidie van f 3200 toe te kennen- Een en ander werd met groote meerderheid van stemmen ingewilligd onder eenige voor waarden. Tocht naar Walcheren. Donderdag jl. aanvaardden de onder- Zondag 24 Juni a. s. des namiddags ten 6 uur zal de gymnastiekvereeniging >de Frank" in den tuin van den heer Jan Fransen, eene openluchtuitvoering geven. Wij kennen de kracht van deze flinke club en niet minder van hare aspiranten- afdeelingvoegen we daar nu nog bij dat de vereeniging zich de medewerking verzekerd heeft van de zoo gunstig bekende, ja zoo uitstekende harmonie Euphonia, waarvan een concert enkel en alleen het bezoeken dubbel waard is, dan mogen we gerust zeggen, dat de tuin overvol zal zijn en durven we de Frank groot succes met deze uitvoering voorspellen, die op tweëerlei gebied te genieten zal geven. Wedstrijd in 't patronen maken. De eerste wedstrijd in 't patronen- maken uitgeschreven door de Alg. Noord-br. Coupeursvereeniging mag uit stekend geslaagd genoemd worden. L.l. Zondag had het onderzoek door de vroeger reeds in ons blad genoemde jury plaats en werden de bekroningen toegekend als volgt Afdeeling A. Eerste prijs, de heer H. van Maijen, 's Bosch. Tweede prijs, de heer Joh. van Oud- heusden Hzn, Stationstaat, Waalwijk. Afdeeling B. Eerste prijs, de heer Albert Mahieu Mzn., Waalwijk. Tweede prijs, Baardwijk. Tweede prijs, Pzn Besoijen. Derde prijs, de heerj W. van Heeswijk, Waalwijk. Afdeeling C. Eerste prijs, de heer C- van Oud- heusden Hzn., Waalwijk. Eerste prijs, de heer W. A. Pulles Thzn., Waalwijk. Derde prijs, de heer J. van Cromvoirt Pzn., Baardwijk. Derde prijs, J. van Druten, Arnhem. De ingezonden werken zullen morgen Zondag worden tentoongesteld op de zaal Musis Sacrum- Verslag Kumer ran Koophandel. De Prot. Noordbrabanter schrijft onder haar rubriek Leestafel Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk over 1905- Waalwijksche Stoomdrukkerij van Ant. Tielen. We ontvingen dit keurig uitge voerd verslag, 't Biedt ons een blik in het leven van Brabants Noordwesthoek en getuigt van den veelomvattenden arbeid der Kamer te Waalwijk. Wij be velen het zeer ter lezing aan. Kanaal Drengelcn—'s Bosch. De laatste dagen worden weer tal van opmetingen gedaan, tot het in kaart brengen van den buitenpoldcr in verband met de veranderingen die deze door de werken van den Nieuwen Maasmond heeft ondergaan en met het oog op het a. s. kanaal Drongelen-'s-Hertogen- bosch. Dc Postduif. Door de postduivenvereeniging »de Postduif' alhier werd Zondag 3 Juni, bij gelegenheid der door haar gehouden wedvlucht van uit Pont St. Maxence ook deelgenomen aan de Provinciale wed vlucht, uitgeschreven door Afdeeling D. van den Ned. Alg. Bond van Postduiven- liefhebbers, waaraan door een groot aan tal liefhebbers uit N.-Brabant en Zee land met gezamenlijk 452 duiven werd deelgenomen en waarvoor, 62 prijzen waren uitgeloofd. De vereeniging >de Postduif' heeft hierbij weder haar ouden roem gehandhaafd en de volgende prijzen behaald. De 6e, 9e en 52e prijzen werden be haald door R. J- Schoemans. De 20e en 21e prijzen werden behaald door A. van Eijck. Zondag 17 Juni zal eene wedvlucht gehouden worden van uit Orleans en gelijkertijd ook weer worden deelgeno men aan de Provinciale wedvlucht. De duiven zullen vermoedelijk circa 5 uur' te Orleans in vrijheid worden gesteld' zoadat zij, indien het weer gunstig is om het middaguur kunnen thuis ver wacht worden. Vakbelangen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de propaganda-vergadering voor vak- vereenigingen, die morgen ten 6 uur op de St. Pauluszaal wordt gehouden en waar als spreker als optreden de heer A. van Rijen uit Tilburg en debat is toegelaten. Wonderlijk. Een wonderlijk verschijnsel heeft zich gisteren bij den heer Kogels, Stations weg alhier, voorgedaan. Bij een krielkip waar vijf eieren waren ondergelegd kwa men er acht uit. De kuikentjes zijn, wat het verschijnsel nog wonderlijker doet zijn, verbazend groot. Kenners van pluim vee beweren dat uit een ei drie en uit een ander ei twee kuikens te voorschijn zijn gekomen. D. v. N. Rumoerig. Donderdagavond was het wel rumoerig om de markt. De heer C. v. d. W. achtte het noodzakelijk een persoon uit zijn café te verwijderen. Deze, meenende in zijn gelijk te staan, liet zich dat zoo maar niet welgevallen, zoodat een wor steling ontstond waarbij meerdere tegen- woordigen hunne medewerking verleen den en waarvan een rumoerige scène 't gevolg was. Daar dit spelletje zich dien avond zoo'n paar malen herhaalde en natuurlijk met veel lawaai gepaard ging, veroor zaakte het langen tijd heel wat drukte, zoodat ten slotte de politie tusschenbeide moest komen, die zeer kalmeerend optrad Miltvuur. Thans is wederom een koe aan milt vuur gestorven. Het dier behoorde aan H. van Huiten alhier en weidde in den buitenpolder. Dit is reeds 't vierde geval in onze gemeente in korten tijd. De gewone maatregelen zijn genomen. De eerste uarduppelen. De eerste nieuwe aardappelen zijn gisteren alhier aangevoerd door Frans van Bladel uit Heusden. Aantal inwoners. de heerj. v. d. Eisen Jr., de heer Jan Snijders 1 Jan. 1906- 1 Jan 1905 Loocopzand 7700 7551 Dongen 6423 6350 Knamsdonk 6078 6061 Waalwijk 5132 5090 Vlijmen 3418 3445 Werkendam 3323 3287 Almkerk 3294 3273 Waspik 3285 3243 Dussen 3210 3178 Drunen 2897 2876 üapelle 2546 2551 Sprang 1906 1920 Besoijen 1763 1721 Baardwijk 1691 1652 Nieuwkuik 1447 1441 's-Gravenmoer 1322 1310 Hedikhuizen 1175 1171 Vrijhoeven-Cappel 521 517 Drongelen 431 413 Aanbesteding. Bij de heden aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid gehouden aanbestedingen hadden het minst inge schreven voor: het uitdiepen van de veerhavens langs de verlegde Maas met het maken van eene boordvoorziening langs de haven van het Bernsche veer, onder de ge meente Herpt en Bern, Besoijen, Capelle en Raamsdonk, provincie Noordbrabant behoorende tot het onderhoud der wer ken van de verlegde rivier de Maas P. H. Kommers, Raamdonksveer f 3598.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9