Nummer 51 Zondag 24 Juni 1906. 29® Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE ÏTOOUDBEABANTSCHE POST. Tweede Blad. AN TOON TIELEN, TIE! YEEL. LANDBOUW "MENGELWERK. Reclame. mssrösaasE. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden Uitgever. stukkengelden enz., franco te zenden aan den TJ I T O K V K K WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het was geen berekening van haar, toen zij de plaats van gouvernante bij de vier kinderen van een weduwnaar aan nam. Berekening was zoo ver, zoo ein deloos ver van haar eenvoudige, tevre den natuur. Velen echter geloofden, dat dit wel het geval was. Waarom zou zij anders een goed bezoldigde betrekking hebben verlaten en naar dezen, voor haar vreemden heer zijn gegaan Zij was onderwijzeres in eene kleine stad en dat was toch heel iets anders dan gouver nante en huishoudster. Daar was zij vrij onafhankelijk kon zij den heelen middag wandelen gaan, 's avonds lezejv terwijl zij nu hard moest werken,- misschien veel zou moeten aanhoofen, wat zij an ders niet beRc^efde^e doen, zich schikken naar den^vil van een ander. Niemand zou natuurlijk hebben willen begrijpen, dat mejuffrouw Friinze Glauerf juist daarnaar verlangde. Voor iemand te kunnen zorgen, kinderen door liefde tot zich te trekken, den heer des huizes het leven te veraangenamen, hem helpen zijn moeilijk huiswerk te vergemakkelij ken, dat was het, waarnaar zij verlangde dat zou haar leven waarde kunnen geven. En wanneer zij des avonds aan tafel zou zitten, of bij het lamplicht in het zomer huisje in den tuin, wanneer de kinderen lachten en de dokter allerlei vroolijke geschiedenissen uit de praktijk zou ver tellen, dan had zij het gevoel, dat zij van het beste deel van het leven, van een kalm, zorgeloos familieleven, ook een klein deel gekregen had. Twee jaar was zij nu reeds in deze betrekking, woonde zij in het huis, dat in de voorstad stond in een grooten tuin en voor haar waren de lichte kamers met de beschilderde wanden, de tuin met zijn talrijke vruchtboomen, een vrien delijk tehuis geworden. Eiken avond, wanneer zij de drie blondlokkige meisjes en den veertien jarigen Frits den oudste, goedennacht wenschte, hingen de kinderen aan haai japon, aan de arme onderwijzeres. Zij konden in zulke oogenblikken nauwelijks aan de vroeg gestorven moeder denken. De jeugd vergeet gemakkelijk de nieuwe gebeurtenissen des levens nemen een grootere plaats in dan herinneringen. Voor mejuffrouw Frunze waren deze bewijzen van liefde echter het levens geluk. Dan werd zij jonger. Het huis, waarin zij zoo vriendelijk was opgenomen, was haar dierbaar geworden. En zij ver stond de kunst om het zich en anderen aangenaam te maken zij, die van haar prille jeugd af reeds als een vreemde bij vreemden aan tafel zat. Eiken wensch van den dokter begreep zij en nog vóór de dokter gesproken had, was elke wensch vervuld zij gaf den menschen uit haar omgeving al de aangename kleinigheden van het leven en vervulde haar plichten met opgewektheid. Zij dacht er niet aan, dat zij geen lid van de familie was, waarin zij verkeerde. Men beraadslaagde met haar over alle aangelegenheden, men vroeg haar om raad, zocht troost bij haar. Daarom voel de zij het zooveel te meer, dat er sedert eenigen tijd iets was, dat in de lucht scheen te zweven; men kon dit >iets« niet met woorden beschrijvenhet was als een wolk die zich plotseling laag over het land uitspreidde en alles grijs en kleurloos maakte. De dokter was niet meer zoo opgewekt, keek bedrukt, zoo lang hij thuis was. Hij ging in den laatsten tijd vaker dan ooit uit. Frits was ook niet zooals anders en gaf niets dan korte antwoorden op de vragen van zijn vader. Frits, kom eens bij mij riep de juffrouw hem op zekeren dag na tafel bij zich en streek hem door het bruine haar. Ik wilde graag, dat je aardiger tegen je papa was- Zij streelde de wan gen van den knaap, die bijna zoo groot w^s als zijn vader, maar iets slanker. Zij vatte hem bij zijn handen en zag hem aan. Vind je zelf niet, dat je antwoorden niet zijn zooals het behoort, datje papa veel te goed is voor je om hem zoo te behandelen Juist door zijn te groote goedheid wil hij je niet straffen- Beloof je mij anders te zullen doen De jongen wierp zich aan haar borst, de armen om haar hals en snikte Neen ik wil niet vriendelijk zijn tegen vader hij zal het voelen, dat ik geene nieuwe moeder hebben wil: u moet bij ons blijven. Een oogenBlik was het stil. Men hoorde alleen het snikken van den jongen Een nieuwe moeder vioeg zij, terwijl zij doodsbleek werd. Wil je vader jullie een nieuwe moeder geven Haar stem was zonder klank. Wie heeft dat gezegd, Frits 1Vader zelf heeft mij gevraagd, of ik niet gaarne een nieuwe moeder zou willen hebben, en toen ik zeide, dat ik wel een nieuwe moeder zou willen heb ben, maar dan alleen u, toen heeft hij mij bij den arm genomen om mij het portret te laten zien van een dame een fotografie van onze nieuwe moeder, die vader ons zal geven. Opnieuw begon het kind te snikken. Langzaam maakte zij de armen van den jongen los en liep onrustig door de ka mer op en neer. Dan kan ik dus wel heengaan, mij merde zij terwijl haar oogen vol tranen kwamen. Dan ben ik hier te veel.. Nog vóór het avondeten liet de doktej haar in zijn studeervertrek komen. De deur van het balkon stond open. Van buiten kwam de frissche lentelucht, met zich voerend den geur der bloemen en boomen. Het was donker buiten en men hoorde geen geluid. Op de groene schrijftafel brandde de studeerlamp met de groene kap. Die lamp had zij den dokter cadeau gegeven met Kerstmis en een der meisjes had de kap gemaakt onder haar toezicht. In de groote boekenkasten stonden de boeken, rug aan rug netjes gerangschiktde heele kamer was gezellig en behaaglijk, zooals een studeervertrek maar kan zijn, en er heerschte een niets storende orde. Dat alles was haar werk Juffrouw, zoo begon de dokter en stak haar de hand toe, u weet, waarom ik u verzocht hier te komen. Frits heeft het u verteld. Het lamplicht viel op het energiek ge laat. Ja, ik weet het gaf zij troosteloos ten antwoord en voegde er bitter aan toe Ik heb mijn plicht gedaan, ik kan gaan. Niet zoo, niet zoo bitter, verzocht hij. De vrouw, die nu mijn huis als mijn echtgenoote zal betreden, is een oude bekende van mij, een vriendin uit mijn jeugd, een liefde uit mijn jeugd, die mij, eenzamen man, het leven gelukkig zal maken en voor mijn kinderen een moeder wil zijn. Het is zeer zeker niet een lichte taak, u weet dat het beste, de kinderen zijn zeer aan u gehechtelk woord, dat zij van u hooren, is hun lief; help mij, juffrouw, de groote moeilijk heden te overwinnen. Blijt zoolang bij ons als u wil. Daarmee zult u ons een dienst bewijzen. Moeilijk ademhalend stond zij daar voor hem. Zij hief het hoofd op en met een pijnlijken glimlach zei ze Aan mij zal het heusch niet liggen mijnheer. Wat ik kan, zal ik zeker doen. En u blijft bij ons? vroeg hij aan dringend. Ik zal blijven. Zij bleef met de hoop dat zij voor de kinderen onmisbaar zou zijn. Het was streelend voor haar te hooren, hoe de kinderen zich tegen de stiefmoeder ver zetten en toch speet zulks haar. Vaak zeiden de kinderen: Wanneer u weggaat, gaan wij mee. Toen kwam de stiefmoeder, een slanke verschijning met een fijn, bleek gezicht en groote goedige oogen. Zij drukte bij haar komst de gouvernante hartelijk de handen en dankte haar voor de groote toewijding, waarmede zij de kleinen had opgevoed en de zaken in huis had ge regeld. Zij drukte de kinderen aan haar hart en vroeg hun of ze vertrouwen in haar wilden stellen. Dat vertrouwen kwam spoedig en ook bij Frits, die zich eerst nog verzette. Maar toen zijn stiefmoeder met hem gesproken had en goed en vriendelijk voor hem was, week het verzet. Hij vond, dat hij ongelijk had gehad met zich niet naar den wil van zijn vader te schikken. Bij het overhooren van de les, zeide hij tegen de juffrouw, dat hij veel van zijn nieuwe moeder hield en dat hij ook moest houden van haar. Dat vond zij ook; zij dacht lang na en toen zij op haar kamer zat, waar zij drie jaar had gewoond, het vriendelijke kamertje in het mooie huis, besloot zij heen te gaan. 2ij g'ng" om nooit terug te keeren, naar een ander, een vreemde, waar zij ook een langen tijd zou blijven, om dan weer te veel te zijn, evenals hier. Hoe ver is het hier vandaan Een onlangs voorgekomen geval te Go- rinchem is vrij belangrijk. Daar het zoo dicht in de buurt gebeuid is, achten wij het van belang het te publiceeren. Hier is hei De Heer H.Zillig, wonende Heerenlaantje 318 te Gorinchem, meldt ons: Sedert gerui- men lijd had ik voortdurend verschrikkelijk pijn in den rug en in de lenden. Bij mijn werk was dit zeer lastig want iedere keer wanneer ik bukken moest, was de pijn bij zonder hevig. Toen ik vernam dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen voor en lendenpijn zulk een speciaal en afdoend middel was. wenschte ik hier dadelijk gebruik van te maken en de uitwerking was even vlug als krachtig, want in een week was ik totaal genezen en sedert dien tijd heb ik niets meer van mijn vroegere pijn gevoeld. Proef ondervindelijk kan ik dit probate middel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken opelke wijzedieUgoeddunkt. Verwaarloost nooit een pijn in den rug, gij denkt dat het een lichte ongesteldheid is, maar in werkelijkheid zijn het uw nieren. De natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren de belangrijkste Uwer or ganen zwak zijn en hulp vragen. Zij zijn overladen geworden en kunnen hun werk niet meer volbrengen. Daar de nieren de verzamelplaatsen van het lichaam zijn, is het hun werk het bloed te filteereu en rchei- deu zij 30 gram onzuiverheden af per 24 uur. Indien zij hiertoe niet in staat /ijn, hopen zich dezeonreinheden op in het gestel, doordringen het geheele lichaam en veroor zaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht, lendenpijn hartzwakte, schele hoofdpijn. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn 'Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer ZILLIG gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel Af 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. Aach, roet, eierschalen en meer van dat moois. ,/Ook op kleinigheden dient gelot*, ik geef het gaarne gewonnen. Maar, ge zult me toch moeten toegeven, dat ook in het letten op kleinigheden vreeselijk overdreven kan worden. Ik zal u daarvan eens een staaltje vertellen. Onlangs was ik bij een liefhebber van tuinieren. Hij had een aiooien grooten tuin, waarin hij veel belang stelde, en dien bij goed onderhield „maar*, zei hij, „ik doe er ook veel voorik bewaar alles, wat tot bemesting kan dienen*. Toen bracht hij mij in een schuurtje, waarin bij een bak had staan met eierschalen, een met asch, een kist met roet enz. enz. „'t Is wel lastig,* zij hij maar dat is de ware bemesting". Ik moest er wezenlijk mee lachen. Hij was bijna hoos geworden, toen bij bemerkte, dat ik aan ziju zorgvuldige bewaring van al dien afval niet die waarde hechtte, welke zo, volgens hem, toekwam. „Hoor eens, vriend, ge moet niet boos worden, zei ik, „maar ik zal je, eens rond uit zeggen, hoe ik o/er je. methode denk. Ik meen, dat de Franschen zoo iets noemrn „ane économie, de bouts de chandelle*. Welk nut sticht al die afval. Denkt er eens even over na, waartoe ge het in den grond brengt. Natuurlijk is dat, om aan de planten de noodige voedingstoffen, van welke in al dezen afval een beetje, van 't een wat meer van 't andere wat minder, aanwezig is, koopt men tegenwoordig voor een paar gulden zoovrel, als gij in jaren, in jaren kunt bijeengaren. Daar hebt ge b. v. roet, houtasch, ik vermoed, dat deze stoffen hunne waarde ontleenen aan hun Atf/fgehalte. Welnu koop een paar balen Palent kali en ge hebt zooveel kali, als ge uw heele leven niet kunt verzamelen met al uw houtasch. Het neemt geen plaats in en ge hebt er geen last mee. Eigenlijk moest elke tuinier, elke eigenaar van een bleek, een grasveld, een park, een moestuin, een bloementuin enz. in het bezit zijn van eenige balen kunstmest, in de eerste plaats van een baal Patent kali (omdat kali op de tuingronden veelal in de minderheid is). Hij kan die kali met kleine beetjes te gelijk aan bloemen, groenten, enz. geven. Wan neer ge over het gebruik van scheikundige meststoffen en met name van de £a/smest- stoffen meer bijzonders weten wilt, wend u dan per brietk art tot den Heer Ilerm. Lin deman, Directeur van het Landbouwkundig Bureau te Utiecht (Oude gracht 48 bis), die u wel een boekje zal zenden, waarin ge iets over het gebruik der meststoffen vinden zult. En wanneer gij eenmaal aan de scheikundige meststoffen zijt, dan denk ik dat ge al die kisten en bakken weg doet". TUIN BEMESTING. Thijs, 't Is vreemd Krijn ik bemest mijn tuin rijk, ja overvloedig, en iede* jaar worden mijn oogsten minder, zcowel wat kwaliteit als kwantiteit aangaat. Krijn. Wat je daar zegt klinkt zeker vreemd waarmee bemest je dan Tiiijs. Uitsluitend met beer, dien ik overvloedig heb en geheel in mijn hof gebruik, maar 't is, zooals ik zegmijn gewassen laten veel te wenschen over, terwijl mijn grond toch, zonals mijn knecht zich uitdrukt, moddervet is. Wat zou er aan haperen, denk je Krijn. Nu ik weet, hoe je mest, is het raadsel niet moeilijk op te lossen, Thijs. Je bemesting is te eenzijdig. Thijs. Te eenzijdig Maar beer is toch een volledige meststot Krijn. Ja en neen. Ze kan volledig heeten in zooverre, dat ze werkelijk van alle voedingsstoffen bevat, waarvoor de bemesting dient te zorgen maar niettemin is ze een zijdig, omdat ze die voedingsstoffen, voor de behoefte van vele onzer tuingewassen, niet in de gewenschte verhouding, dus niet alle in voldoende mate, bezit. Thijs. Maar is ze in dit opzicht dan minder dan stalmest? Krijn. Ja Thijs. Dit zal je eerst wel wat vreemd toeschijnen, maar als je bedenkt, dat het voedsel van den mensch nogal wat verschilt van dat onzer suldieren, dan zul je begrijpen, dat er ook in de samenstelling tan de excrementen of uitwerpselen een tamelijk verschil moet zijn. Thijs. Daarin heb je gelijk. Je wilt zeggen een mensch gebruikt b. v. meer graanvoedsel, als brood en meelspijzen, en verder vleesch, terwijl een koe hoofdzakelijk hooi nuttigt, en die voedermiddelen zullen in samenstelling nog al wat uiteenloopen Krijn. Precieshet voedsel van den mensch is rijker aan stikstof en phosphor- zuur en die stoffen komen in beer ook nog al voor, maar kali en kalk betrekkelijk weinig. Bij een uitsluitende beer-bemeiting moet het dus op den duur spaak loopeh. Ik veronderstel, dat je al je haardasch mee in den hof brengt Thijs. Dat is zoo waarom vraag je dat Krijn. Nu, daarin geef je dan de noodige kalk en het ia dus vooral het gebrek aan kalidat de oorzaak is van je klacht. Je tuin is „vet* genoeg, te vet zelfs d. w. z. de stikstof heeft de overhand, geeft geile gewassen, maar weing vrucht en dan nog van minder goede hoedanigheid. Thijs. Je slaat den spijker op den kop, Krijn. Het loof van mijn aardappels is Lng geroeg, maar de knollen-opbrengst is lang niet naar evenredigheid en de aardappelen werden jaar op jaar slechter. Vaste kooien verbouw ik niet meer, en mijn doppers en peulen dragen lang niet zoo rijk meer als vroeger en als bij anderen. Dus kali gebrek is de oorzaak, zeg je? Zou ik dan wat kali kunnen toevoegen Krijn. Doe datGeef wat Putenlkali, voorloopig 8 kilo per Are, later kun je met minder volstaan. Je kunt dit altoos uilstrooien en dan onder harken. De kosten zijn gering en je zult spoedig over je tuingewassen niet meer te klagen hebben. Een aparte kalkbemesting om de 5, 6 jaar moet je ook niet verzuimen. Op die wijze zal je beer-beinestiug zeer voldoen. C. B. Week's Glazen. Nu men steeds meer begint in te zien, dat vruchten en groenten gezonde en na tuurlijke voedingsmiddelen voor den mensch zijn en het schuldregister der alkoholische dranken zoo open aan den dag treedt, ver krijgen de methoden om deze voedingsmid delen te conserveeren steeds meer aanhangers. De oude „olikjes-"manier vindt geen bijval meer, omdat de ondervinding leerde, dat het busseu-systeem voor huishoudelijk gebruik te lastig en te duur werd. Glas is het aange wezen matriaal voor het bewaren van groenten vruchten en vruchtensappen. Langzaam maar zeker zijn door Weck te Oefling<n alle be zwaren tegen het gebruik daarvan uit den weg geruimd en thans mag zijn systeem nagenoeg volmaakt heeten. Week's methode is: eenvoudig, niet kostbaar en «telt nooit teleur. Eenvoudig, zoodat ieder het met behulp der duidelijke handleiding gemakkelijk kan leeren. Niet kotlbaai, omdat de echte Week's glazen, merk „Fmchhal- tung* niet springen en dm nooit onbruik baar worden, ook de gummi-ringen blijven jaren goed. Geen teleurstelling, omdat bij goede behandeling van mislukken geen sprake kan zijn. Dames, die nadere inlichtingen omtrent dit zoo aan te bevelen syrteeru verlangen, weuden zich tot het Hoofddrpöt van den Heer D. de Clercq le Bloemen- daal (N.-H.) Kali, meer kali In een vorig artikel spraken wij over de ziekte-verschijnselen, welke bij onderscheidene gewassen als gevolgen van kali-honger op treden. Niet immer echter treedt het kali gebrek zoo duidelijk aan den dag, Toch is het een feit, dat kali-gebr. k in vele gron den min of meer voorkomt, ook dddr, waar men dit niet vermoedt en de oorzaak is van vt2S3=CI^i5 SSSto«K5SSfiaKT»5 Waalwijkscue en Langstraatstbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5