Zondag 24 Juni 1906. 29e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: Uitvoeringen. IjUiTËNLAND. Frankrijk. Noorwegen. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. waalwijk. WAALWIJK, 23 Juni 1906. Benoeming. Benoemd met ingang- van 1 Augustus a. s. tot deurwaarder bij de rijksbelas tingen te Waalwijk, F. C. C. Zigenhorn te Alkmaar, met intrekking van diens benoeming te Oss. Attentie. Belaitingbiljettcn. Ter voorkoming van reclames wordt beleefd de aandacht er op gevestigd, dat alle aanslagen zijn verhoogd door de heffing van tien opcenten ten be hoeve van het Rijk (Wet 30 December 1905, Staatsblad no. 387). De Frank. Gelijk wij reeds meldden, zal morgen Zondag 24 Juni, des namiddags om 6 uur de Gymnastiekvereeniging »De Frank" alhier, eene uitvoering geven in den tuin van den heer J. Fransen. Afgaande op het programma zal er voor de bemin naars van lichaam- en geestversterkende gymnastiek volop te zien zijn. Van verschil lende zijden bericht men ons verder, dat de ijverige Vereeniging in den laatsten tijd zeer veel oefeningen gehouden heeft, zoodat men van een keurige uitvoering zoo goed als verzekerd kan zijn. Wat de aantrekkelijkheid dier openlucht-uitvoe ring" nog aanmerkelijk verhoogen zal, is de medewerking der alom zoo guns tig bekende harmonie Euphonia van Kaatsheuvel. Dezer arriveert Zondag namiddag half zes per tram en wordt door >de Frank" in sportcostuum afge haald en naar het vereenigingslokaal gebracht. Hoewel de harmonie slechts stukken uitvoert, welke bij de oefeningen passen, dus lichte, opgewekte marschen, twijfelen wij toch niet of zij zal zoo nu en dan wel eens een stuk ten gehoore brengen, dat de vele muziekliefhebbers die tegenwoordig zullen zijn, eens een aangename afwisseling en veredelend genot schenken zal. De lage entrée prijzen behoeven voor niemand een beletsel te zijn om weg te blijven. Zij, die zeker willen zijn van een goede plaats, doen wijs, die Zondag tusschen 12 en U/a uur te gaan bespre ken daar, bij eenigszins gunstig weder, een druk bezoek ook van buiten te gemoet gezien mag worden. Kermis. De voorteekenen zijn er wel, dat de a.s. kermis druk zal zijn, dat ze weer wat gaat opleven de vroeger zoo bekende Waal- wijksche kermis. Hebben we indertijd al gemeld, wat er op 't kermisterrein komt en wat er 's avonds zoo al te doen is, thans kunnen we mededeelen, dat de heer A. Gerris- Simons, bij genoegzame inteekening, *7 1 WU11I IUV/17» UUUi^CIIJ De Echo van het Zuiden. Wil al wij li se lil' en Laiiffstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. o. Abonnementsprijs per 8 maanden f Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Zondagmorgen ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op hare zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Wiegenlied Brahms. Der Sacrische Bas Ivoschat. Pensée d'Automne Pour Bariton Massenet. Die Bethende Diabelli. Het groote debat over de algemeene poli tiek is geëindigd met een machtig succes voor het ministerie-Sarrien, motie van wan trouwen met 410 tegen 87 stemmen. Na het zoo belangwekkend reden arsduel van Jaurès en Clemenceau komt de rede van Sarrien, den minister-president, Diet op den voorgrond. Huwelijken die geen huwelijken zijn. Voorstanders van een hervorming van het huwelrUc in'Frankrijk zijn van plan, bij de KamcAeen wetsontwerp in te dienen, dat o.tn. zal bepalen dat elk huwelijk na een afwach- tin&sterraijn van twee jaar zonder bijzondere reaeo ontbonden kan worden, op verzoek van een van beide partijen, zelfs indien de andere er tegen is. Dat zou dus tengevolge hebben dat geen huwelijk langer bindend zou zijn dan twee jaar. 't Gaat er goed uilzien in Frankrijk De rapporteur van het hof van cassatie over de Dreyfuszaak, heeft geconcludeerd, dat er geen eokele hinderpaal is die kan beletten dat deze zaak opnieuw naar een krijgsraad verwezen wordt. In alle beschrijvingen lezen wij, dat koning Haakon en koniugiu Maud een zegetocht door het land hebben gehouden. Op hun heele reis hadden zij prachtig weer, en de geestdrift der bevolking was groot. Voorna melijk kwam dat natuurlijk uit bij de komst te Drontheim. De weg door het Gudbransdal eu het Romsdal is de weg, die iu vroegere eeuwen menig Noorsch konig, op reis naar de oude koniügstad Drontheim, genomen heb ben en evenals zoo menig Vikingvorst voer nu Haakon VII over zee de stad binnen. G:s.eren regende het naar men zeide, waren de vele saluutschoten daarvan de oorzaak en men vreesde, dat het vaudaag, de kroniugsdag, slecht weer zou zijn. De prins en prinses van Wales, op het jacht, Victuria and Albert begeleid door twee kruisers, de kroonprius en kroooprinses van Denemarken op het jacht Dannebrog, begeleid door een linieschip en een kruiser, kwamen Woensdag aan. Haakon en Maud gingen hen aaD boord verwelkommen. Omtrent middernacht viel de Tromp binnen; eenige uren later kwamen prins en prinses Heinrich van Pruisen met den kruiser Priuz Adelbert aan. (Volgens Politiken is deze kruiser 's nachts op de westkust van Noorwegen bijua aangevaren door de Birma, een stoomschip dat Deensche reizigers naar Drontheim overbracht). De Engelsche en Deensche prinsen en prin- sesseu werden bij het aan wal komen har telijk door de bevolking begroet, maai uit bundiger was de begroeting van minister Michelsen. Nar.sen, de gezant te Londen, is de gast van den prins en de prinses vau Wales aan boord van de Victoria and Albert. Gistercuochtend is koning Haakon een bezoek gaan brengen aan de verschillende oorlogschepen, 's Middags was er feestmaal ter eere van de vorstelijke gasten. Hedenochtend is in den Dom van Drontheim het Koninklijk paar, in tegen woordigheid van de hooge geestelijkheid en hoog waardigheidsbekleders van het rijk, gekroond. Nadat de bisschop van Drontheim den Koning gezalfd had, zette de bisschop en Michelsen, de eers'e minister, hem den kroon op. De minister van buitenlandsche zakeu gaf hem daarna den schepter over, Arctander, de minister van handel en scheepvaart, den rijks appel. Vervolgens werd plechtigheid bij de Koningin herhaald, waarna de voorzitter van het Storthiüg de kiODiDg voor voltrokken verklaarde. De reis van en Duitschen Kei/er naar Noorwegen. De Keizer vertrekt in 't be gin Juli uit Kiel en komt den 8en Juli te Trondhjem aan, om daar eene ontmoeting te hebben met koning Haakon. De Duitsche vloot zal tegelijkertijd in de Noorsche havens zijn. Hardnekkig loopt het gerucht te Kiel, dat de Keizer en den Czaar elkander einde Juli in de Oostzee zullen ontmoeten, waar de Duitsche vloot de volgeude maand bij net eiland Rügen manoeuveres gaat houden. Men zegt, dat het bezoek verscheideue dagen zal duren. De Italiaansche koning naar Aocoua Ondanks het feit, dat bommen en een an archistisch complot zijn ontdekt te Ai.cona heeft koning Victor Emmanuel besloten toch a. s. Zoodag het nieuwe hospitaal in die stad te openen. De Koningin zal hem ver gezellen. Een divisie der vloot is uit Veue'ië uaar Ancona vertrokken. Koning Victor Emanuel is een weinig te benijden vorst. Bij het bezoek dat hij Zon dag aan Ancona zal brengen, zullen 280 speurders, 500 politieagenten. 800 karibiniers en 9000 soldaten voor zijne veiligheid dieust doen. De politie heeft al de balcons langs den weg van zijn intocht afgehuurd en zal die bezetten. Verschillende verdachte personeD zijn in bewaring gesteld. Er schijnt nog eenige kans te bestaan dat het niet tot een openlijke breuk zal komen tusschen de Kroon en de Doema. Een tele gram van uit Petersburg zegt dat het mini sterie bijeen zou komen ora te beraadslagen over de vraag of het al of niet collectief zijn outslag zou nemen. Door onmiddellijk been te gaan zou Goremykin misschien zijn op volger in de gelegenheid kunnen stellen den gespannen toestand te verzachten, waaneer tenminste de czaar er toe zal kunnen be sluiten een ministerie samen te stellen uit de leden der Doema. Maar van den uit slag van de beraadslagingen der ministers is thans nog niets bekend. Het gerucht loopt, dat zeer invloedrijke personen bij den czaar aau het werk zijn om hem te doen besluiten Moeromstef, den voorziiter van de Doema, tot minister-pre sident te benoemen. En men koestelt e^n flauwe hoop dat het misschien nog gelukkeu zal hierdoor den muur van reactie omver te halen, die den czaar vau zijn volk scheidt. Het leger begiDt thans openlijk in op stand te komen. Nadat reeds onrustbarende geruchten geloopen hadden over de ontevre denheid der garde-troepen, wordt thaüs uit Moskou geseind Den I9en JuDi is te Ridzau het regiment- Bolkhofsky in opstand gekomen. De soldaten omsingelden de club der officieren en vuur den hun geweren afverschillende officieren werden gedood. Te Ridzau heerscht dien tengevolge een paniekmen verwacht een Jodenslachiing eo de Joden vluchten reeds. In de doema had weer een heftige zitting plaatsopheffing werd geeischi van alle privilegies vau ambtenarenen den adel den minister weid ten slotte 'het spreken belet. Na een zeer rumoeiige zitting, waartoe vooral bijdroeg het gesprokene van de oud secretaris van den minister van binnenland sche zaken Oeroesow, die zede uit vele geheime stukken te weten, dat ce regeering de moordpartijeu beschermde tu betaalde, moest de vergadering worden geschorst. Wat zal de czaar doen Het ministerie ontslag geven en een nemen mar den wil der doema Of de doema ontbinden, wat een teeken is tot algemeeuen opstand. De revolutie nader met rassch; schreden, de moordpartijen en geweldcnarien zijn er een teeken te meer voor. Een Nederlandsck Duitsche postove-cenkomst. De Keul8che correspondent van den Bcrl. Lokal Aneeiger beweert, dat er tusschen het Duitsche Kijk en Nederland onderhwideliDgen over een postovereenkomst hangende zijn. Dr. Kuypcr. Uit goede bron kan Be Tijd mededeelen, dat nu vaststaat, dat dr. Kuyper binnen betrek kelijk korten tijd weer aan t actieve politieke leven gaat deelnemen. Ilij zal iu de Tweede Kamer de zetel van dr. Brants innemen, welke voorZ E. zal worden ingeruimd, ook de hoofd redactie van De Standaard zal weer door dr. Kuyper worden waargenomen. Naar een bericht, dat ous dezer dagen ter oore kwam, zou het bovenstaand minstens voorbarig wezen eu dr. Kuyper zich eerlang naar Carlsbad begeven. De stranding der „Evertsen." In het proces van Gebrs. Zur Mühlen contra den staat der Nederlanden inzake het hulpbe toon bij de stranding van de »Evertsen« ver leend is voor de rechtbank te Alkmaar van conclus8ie van antwoord gediend en een ver» goeding van f25 000 gulden geboden. Geëischt werd f120.000. Krijgsverrichtingen in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende telegram van den Gouv.- Gen. van Nederl.-Indië »De vijand is uit de stelling Girsadg nabij het Toba-meer verdreven. Onzerzijds geen verliezen. Alle weerspannige hoofden zijn onderworpeu." Verder blijkt uit berichten van den gewes- telijken militairen commandant te Makasser, dat 1 Juni ji., bij een poging tot vermeestering van de borgstelling Bonto Asoe in de Toradja- lauden, 1 iulaudsch militair is gesneuveld eu 7 Europeesche en 18 inlandsche militairen beueden den rang van officier zijn gewond. Arbeidscontract. Men bericht uit Den Haag De Eerste Kamer moet niet het voornemen hebben, de thans door de Tweede Kamer vol tooide regeling der arbeidsovereenkomst nog dezen zomer af te doen. De Landweer. Van verschillende zijden werd reeds een en ander gemeld omtrent het treurige verloop der landweer-oefeuingen, De discipline moet zeer gering zijn, en de goede geest laat ook veel te wenschen over. Ook in het landweer kamp bij den Bosch, moet het, naar men ons mededeelde raar naar toe zijn gegaan en werd ook van het optreden de superieuren weinig nota genomen, men leefde er, zoo zegt men, naar eigen goedvinden vroolijk oplos, zonder zich aan orders te storen. Meldde men zich ziek, of ging het loopen moeilijk, dan maar naar huis! Ook in 't kamp van Zeist, waar infanterie en genie-landweer is gelegerd, ging 't niet beter. Aan een schrijven van een Waalwijksch landweerplichtige, dat ons welwillend ter lezing werd gegeven ontleenen we 't volgende Een zwaar onweder barstte bovr n het kamp van Zeist los, van de infanterie werden 12 personen geraakt, en van de genie twee, die op sterven liggen. Van de infanterie is er reeds een overleden. De infanterie nam een dreigende houding aan omdat er in het geheel geen dokters bij de troep waren om hulp te verieeneu, en zij worden bewaakt door een wacht van miliciens met de bajonetten op de geladen geweren. Bij de genie gaat alles \|rel. Aan de N. Itott. Ct. ontleenen we nog het volgende Ruim elf uur brak hoven de legerplaats een zwaar onweder los. Op één oognnnlik sloeg do bliksem in èn in het infanteriekamp en in dat dor genie. In het infanteriekamp geraakte een lecge teut in brand en werden in vier nabijgelegen tenten niet minder dau 10 personen door den bliksem getroffen, waarvan een 3 tal nog al ernstig gewond werden. Dc o^erigon kregen lichte 1; wetsuj-en. Alle getroffenen behooren tot de landweer» infanterie uit Rotterdam. De familieleden der ernstig getrofleu wérden van het ongeval on middellijk op hiioute gestfi'i. In het geniekamp veroorzaakte het ouwodi-r groot onheil Twee personen milicien Bisschop uit Odorp, ougehuv uit Maasniel landweerman, gehuwd en 3 kindoren hebbende werden gedood en 13 andero manschappen licht gekwetst, waarvan 7spoedig.weervriJwM1 in orde waren. Uit Utrecht verscheen weldra de heer Bar- telotti Rijnders, dirigeercud off. 'van gez., met 3 andere officieren van gez., om de aanwezige artsen te assisteeren. De lijken van de beide omgeikomenen zijn nog in het kamp Wordt het ernst mei De vesting-begrootiDg (onderdeel der oor logsbegrooting) moet voor 190v met een half millioen guld< Men mag llus verwacbtehL dat het totale eindbedrag aanzienlijk vernnndierd zal worden. Onze huzaren, Uit Venlo wordt dd. 22 Jtini aan de Tel. gemeld Iu den nacht van Woensdag op Donderdag tijdens het bal der sociëteit Burgerlust, wisten een 20-tal huzaren, ofschoon hiertegen erg geprotesteerd werd, zich toegaDg tot de zaal dier sociëteit te verschaffen. Nauwelijks waren ze binnen, of ze bewogen zich tusschen de dansende paren, hetgeen het bestuur trachtte te verhinderen. Goedschiks of kwaadschiks, het leidde tot geen resultaat, maar wel was het gevolg hier van, dat de huzaren zich ter dege verzetten en de stoelen heel spoedig door het lokaal vlogen. Onmiddellijk werd de hulp der marechaussee en gemeente-politie ingeroepen, waarna het er niet beter op werd. Hier en daar lagen er al worstelenden op den grond. Had de politie er een paar te pakken, dan kwamen de huzaren op om hunne kameraden te ontzet ten. Herhaaldelijk zwaaiden de sabels boven de vechtenden, met het gevolg, dat een mare chaussee aau de hand verwond werd en eenige opstoppers tegen zijn scheenbeen kreeg, terwijl een huzaar een sabelhouw opliep en naar bet militair hospitaal moest worden overgebracht. Een 50-tal huzaren zijn naar Duitschland gedeserteerd. 2e Nedcrlandsch Katholle Congres tot bestrijding Tan het Alcoholisme. In de tweede helft van 1907, zal on der bescherming van het Doorluchtig Episcopaat, het tweede Nederlandsch Katholiek Congres tot bestrijding van het alcoholisme gehouden worden. Landbouwtentoonstelling Nijmegen 7—11 Aug. 1906. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat de wedstrijd in hoefbeslag voor gediplomeerde hoefsmeden plaats heeft op 10 en 11 Aug. en hiervoor geen inleggeld wordt gevorderd. Uitgeloofd zijn 2 verguld-zilveren, 3 zilveren en 2 bronzen medaillesde aangifte moet geschieden vóór 15 Juli a. s. bij den heer D. U- Montenberg, Spoorstraat 5, Nijmegen. De melkwedstrijd voor jongens en meisjes boven 14 en beneden 25 jaren is op den 10 Aug. en hiervoor wordt een inleggeld gevorderd van f 1, die echter, wanneer men is opgekomen en aan de gestelde eischen heeft voldaan, wordt teruggegeven. Hiervoor zijn uitge loofd: een verguld-zilveren, een zilveren, een bronzen medaille en een getuigschrift met f 1.50, en de aangifte moet geschie den vóór 15 Juli aan den heer H. F. G. van Haaren te Beek bij Nijmegen. Alle prijzen worden, zoo dit bij de inschrijving gewenscht wordt, in geld uitbetaald, nl. voor een verguld-zilveren medaille 125, voor een zilveren f 10 en voor een bronzen f5. De Uireehtsehe Lustrumfeesten Het programma voor de feestweek te Utrecht luidt als vc lgt Maandag 25 Juni1 uur, inhalen der réu- iten en vertegenwoordigers van bevriende tudentenkorpsen 8 uur concert. Dinsdag 26 Junihalftwee, maskerade7 uur concert. Woensdag 27 Juni: 2 uur, RomeinBche wa- rimrennen (opening der arena halftwee en na kwartier over een uur wordt geen toegang meer verleend)8 uur concert. 'Donderdag 28 Juni 2 uur, matinée musi cs ie Cour; 8 uur concert. Vrijdag 29 Juni 2 uur, Romeinsche wa genreDnen 2 uur, matinee musicale8 uur concert; 10 1/2 uur, kermeBse d'été en bal. 'Zaterdag 30 Juni: 2 uur, matinée musicale 1 1/2 uur, volkspelen 8 uur concert 10 1/2 uur, vuurwerk 11 uur, bal. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin d<> RomeinBche wagenrennen niet bezoeken, wel komen Prins Hendrik en de Koningin Moeder. Alle plaatsen voor 29 Juni zijn uitverkocht. Zondag 1 Juli wordt de arena voor het publiek tegen matigen prijs ter bezichtiging gesteld. Arbeidscontract. Zoo is dan de kamer na tien weken beraad slagen er eindelijk doorgekomen. Nog nooit is in de Nederlandsche Kamer over één out Ïerp zóó uitvoerig gedebatteerd. Niet min- sr dan 150 amendementen zijn ingediend, waarvan het grootste gedeelte is verworpen ^u slechts weinige door de Regeering zijn overgenomen. De behandeling van het arbeidscontrakt is hoogst belangrijk geweest op zich zelf, doch ook om bijkomstige zaken. En daarbij doelen wij allereerst op den goe den naam eu het prestige, dat onze katholieke Kamerclub zich lieeft weten te verwerveu tijdens deze debatten. Hier dient in de aller eerste plaats genoemd te worden het lid der Commissie van Rapporteurs, den afgevaardigde van Nijmegen, Jhr. van Nispen tot Seveuaer, die zich reeds vroeger onderscheiden had door zijn slagvaardigheid iu het debat en door den ernst, waarmede hij de door hem behandelde artikels en onderwerpen verwerkte, maar die zich thans heeft opgewerkt tot een kamerlid van den eersten rang in de meest volledige beteckenis van het woord. Dan het driemanschap Aalberse Van Wijn bergen. Ruys de Beerenbrouck, die ook een goeden kijk in de zaak hadden en zich zeer veel moeite hiervoor gaven. Wie zich zelve geluk mag wenschen is ver der de heer Drucker, de vader van het wets ontwerp. Ilij heeft het verdedigd met zeld zame scherpzinnigheid, een buitengewone keu- uis der materie, en aan zijn klare en heldere betoogen is de aanneming van vele artikelen ten slotte te danken maar ook de minister had een vermoeiende taak. En hoewel zij ook wederom blijk gaven onvermoeide werkers te zijn, hebben de so cialisten toch weer eene treurige figuur ge maakt die vooral van den heer Tak hoofd redacteur van 't Volk, was zelfs zeer droevig.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9