Nummer 55 Zondag 8 Juli 1906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. •waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Tweede Blad. AN TO ON TIELEN, LANDBOUW Reclame. ÏÏIÜt'rn 1 A 'iSTD. Engeland. Duitschland. China. Ruslaud. BINNENLAND. E3EHEsaEsae?OT^HKBaaHoaaB3asH«55a SS35&KS9K£SB ITGEV K li WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De dankbaarheid van een inwo ner van Den Bosch. en Langs!nilsrhr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f0.9Ü. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advkrtkntikn 17 regels f 0.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De geschiedenis van den uurdttppel. Hebt ge al nieuwe aardappelen gegeten is de vraag, die vooral huismoeders elkan der in deze dagen doen, en al moge deze of gene, die nog #goeie ouwen* heeft, met de nieuwe vrucht minder ingenomen zijn, als de Juli maand daar is, eet ieder nieuwe aardappelen. Pat >s niet altijd zoo geweesteerst ruim 300 jtar geleden is de aardappel voor bet eerst in Europa ingevoerd, en als algemeen voedingsmiddel is hij nog shebts een eeuw ruim ir. gebruik. Langen tijd is het ervoor gehouden, dat een slavenhandelaar, Hawkins, in 1505, en na hein de Engelsche zeereizigers Franciscus Drake in 1588 den aardappel uit Amerika naar Engeland hebben overgebracht en alzoo io ons werelddeel ingevoerd. Doch deze meening is onwaar. De aardappel groeit in sommige streken van Amerika, vooral in Chili in het wild, maar hij werd, toen Co lumbus dit werelddeel ontdekte, over een groot deel van Zuid-Amerik* reeds ia het groot verbouwd, zoodat de Spanjaarden na bun landing, zich terstond van de waarde van dit gewas konden overtuigen. Het zijn dan ook zonder twijfel de Spanjaarden ge weest, die de aardappelplant het eerst n^ar Europa en wel naar hun eigen vaderland hebben overgebracht. De Engelschen heb ben hen daaiin gevolgd. De rardappelen werden echter reeds (1588) iu Italië, waar ze door Spaansche monniken overgebracht waren, overvloedig gekweekt omstreeks den tijd (1586), dat Walter Raleigh met een zekere hoeveelheid knollen uit Noord-Caro» lina naar Ierland terugkeerde, om daar de eerste proeven van de aardappelenk week te nemen. Volgens een zeker bericht is dan ook de. aardappelplant reeds voor 1550 in Spanje ingevoerd. Ook de naam duidt dit aan. in Chili werd de aardappel papas ge noemd de Spanjaarden veranderden dit in batatas, en daarvan werd weder het En gelsch potatoes afgeleid. De Italianen ga ven hem den naam van tartujli (aardtruftel), waarvan het Duitvche kartoffel gevormd is. Uit Italië werd de aardappel over geheel Duitschland verbreid uit Engeland en Ier land werd hij naar Frankrijk overgebracht. In liet laatste land verscheen hij in 1616 als een groote zeldzaamheid op 's konings tafel. In de tuinboeken van dien tijd wordt over de aardappelen als voedsel met min achting gesproken. Maar nadat in het be gin der 18e eeuw een nader onderzoek de schaal bijna geheel ten hunnen voordcele had doen overslaan, begon men langzamer - hand in ons land, Duit&ctiland en Enge land, ze op open velden te verbouwen. Het gevolg was dat zij weldra als een handelsartikel op ouze markten werden aan gevoerd. Wanneer iti ons land de aardappelteelt iu het groot is begonnen, kan men moeilijk zeggenalleen van de provincie Friesland weten wij dit met juistheid. De hter Vie- gelin van Claerbergen, grietman van Has- kerland, heeft den aardappel in 1736 of '37 in Friesland gebracht en op zijn land goed te Joure gepoot. Hij schonk er van aan den grietman van het Bildt, Van Haren. Dezeu ieelde het nieuwe gewas te Sint-Au- na-Parochie en schonk van de vrucht aan den kruid- en vruchtkundige Knoop, hortu- lanus in den lusttuin van prinses Maria Louise, weduwe van Jan Willem Friso. Knoop bevorderde de aanplanting met veel ijver en bezorgde het eerst op tafel der vorstin een schotel aardappelen den 13eu December 174-2, op een dag, dat prins Willem IV en zijn echtgenoote bij haar het middagmaal gebruikten. Maar het was er nog ver van verwijderd, dat de afkeer tegen dit voedigsmiddel over wonnen was. Immers, in het jaar 1750 joeg de vrouw van den Haarlemsche bur gemeester Guldenwagen haar keukenmeid de deur uit, omdat deze buiten haar weten aardappels (varkensvoer, zooals zij het noemde) in haar huis had gebracht. Bij velen begon echter het vooroordeel te wijken, en de teelt nam meer en meer toe. In 1761 werd iu Friesland voor het eerst een stuk land inet aardappelen bepoot tusschen de dorpen Tjuin- marum en Firdgum //De menscheii//, zegt de geschiedschrijver, sloegen de handen samen bij het zien van een geheel stuk aardappel land.* Tien jaar later voer schipper Johnn Piete-s van Franeker met een schip, geheel met aardappelen bevracht, naar Amsterdam, waar in 1773 de eersie keur voor de aard- appelmarkt werd uitgevaardigd. Daar m lakte het iu 1790 nogal gerucht, dat er in de Vijzelstraat een winkel werd geopend, waar niets dan aardappelen werd verkocht. In Frankrijk blepf men zich lang tegen het gebruik van aardappelen verzetten. Het was daar vooral de apoih°ker Parmenten die het vooroordeel tegen deze vrucht bestreed lil 1786 krerg hij den inval, om een akker, hem door koning Lodewijk XVI voor de aardappeleubouw afgestaan, door soldaten te Eten bewaken, om zoodoende den lust op te wekken, ze te stelen. Deze list slaagde volkomen Het was ook op zijn raad, dat deze koning eens voor zijn hofstoet verscheen met een ruiker van aardappelbkemcn in de hand, terwijl koningin Marie Antoinette ze iu haar kapsel gevlochten had. Meer was er niet noodig, om deze plant in eerc te brengen, en weldra beijverden zich al de hovelingen hieraan tt bouwen. Verbazend nam in de 19e eeuw de aard appelteelt toede prijzen er vau bleven steeds nagenoeg op dezelfde hoogte, f 1.50 A f 1.65 gemiddeld per II.L., met enkele uit zonderingen, zooals in 1816 en '17, toen de geheele oogst mislukte. Gelukkiger tijden volgden, en in 184-2 tot '44 gaf de aardappeloogst in ons land een opbrengst van ruim 13 miilioen II. L Algemeen werd de verwachting gedeeld, dat men door die teelt voortaan gevrijwaard was tegen schaarschte van levensmiddelen en tegen hongersnood. Die verwachting bleek echter ijdel, toen iu 1845 eensklaps ,de aardap polzi»kte* uitbrak. Zij verspreidde zich hee wel bijna over geheel Europa De prijzen der aardappelen stegen ontzettend. Terwij h.v. de hoogste prijs op de weekmarkt te Leideu iu 1844: f 1.60 per H. L. klom die in 1845 tot f 6 en daalde in de eerst volgende jaren eerst langzaam. De ramp werd verzwaard door den mislukten oogst van granen iu 1846 en door ziekten, die op het gebrek volgden. Maar nog veel erger was het in Siberië, Vlaanderen en inzonderheid iu Ierland In liet laatste land teisterde de hongersnood hevig de verarmde bevolking wie kon, ontvluchtte het vaiier land en zocht een heenkomen in Amerik; Van 1846 tot '51 verminderde het zielental van dat land met 25°/0 of 2 milliocn. Ge lukkig heelt de aardappelziekte zich na 1845 niet meer zoo hevig en algemeen voorgedaan als in dat jaar, terwijl de teelt zich ook nog zeer belangrijk heeft uitgebreid. De aardappel wordt tot verschillende doeleinden gebruikt tot vertaardiging van meel, stroop bier, brandewijn, tot veevoeder, enz. het hoofddoel zijner aankweeking is echter voe ding van de tnensch. Jammer is het, dat zijn voedingswaarde gering is9.36 Ko aaidappelen heeft dezelfde voedingswaard als 2.25 Ko. rijst, 0.98 Ko. rogge, 0.93 Ko. tatwp, 0 69 Ko. erwten, enz. „Eenw/7 sluitende voeding met aardappelen*, zegt een onzer geleerden, moet hoogelijk afgekeurd worden Aardappelen op zich zelf kunnen het leven niet naar eisch onderhouJen en bezitten een minimum van voedingswaarde Maar aangevuld met of gebruikt bij zulke spijzen, die door haar rijkdom aau zeker voedingsstoffen datgene aanvullen, waarin de aardappelen niet voorzien kunnen, liebbe zij en zullen zij nog lang hebben een voor de voeding van deu mensch en vooral van de mindere klasse iu vei gelijkheid zeer hooge beteekenis.* C. B. Bijenteelt. De hijenteelt breidt zich steeds meer uit, liet aantal ij inkers neemt gestadig toe. Dit geschiedt om liet directe lioniggewin, het ndirecte nut: de bvstui ving der ooft hoornen en de bloesems onzer gewassen. Maar ook om de poëzie van het ijmkerkïbf diijf, waar in ook vele dames en heeren er zich tot voelen aangetrokken. Wie begint, wend"> zich echter tot een -ertrouwd en kundig persoon, die ons een geschiktp bijenwoning voor lossen bouw want hierin ligt het grootste voordeel en genoegen aan de hand kan doen en ons tevens wil voorlichten. Op grond onzer ervaring bevelen wij diartoe het adrts aan van den heer Kelting te Santpoort, die aan 't hoofd staat van den ■leisten Ned rl. Handels-Bijenstand. Men vrage hem om inlichtingen,'t zij schriftelijk door de aanvrage van zijn geïllustreerde brochure, of nog heter door zijn bijenstand te bezoeken. Voor een welwillende ontvangst taan wij borg, en heeft men den heci Kel- ting bezig gezien te midden van zijn volkje dan is men zelf ook bezield geworden met lust tot het edele en zoo nuttige ij inkers- bedrijf. Een beknopte handleiding ontvangt men gratis. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dal velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Den Bosch zijne verklaring te publiceeren, De Hee.r J. van de Broek, wonende Bre.ede Haven 171 te 's Bosch, meldt ons: Gedu rende geruimen tijd heb ik geleden aan he- vige pijnen iu den rug en iu de zijden. Ik had altijd een vermoeid, afgemat gevoel, dat ine slechts met moeite in staat stelde mijn werk naar behooren te verrichten. 11c had veel last van plotselinge huiveringen en zoo langzamerhand had ik mijn eetlust ge heel verloren. Ik was reeds verscheidene inalen hiervoor onder behandeling geweest, doch mijn toestand bleef hetzelfde. Men zeide mij dat ik aan de longen leed en ik maakte mij zeer ongerust, want alle medi cijnen brachten mij geen stap verder. Ge lukkig kwam ik in kennis met Fosters Rugpijn Nieren Pillen. Ik nam ze in en mocht reeds na een paar dagen een aanmerkelijke verlichting bespeuren, en na verloop van tien dagen kon ik niet meer het minste van mijn ellendige ziekte waarnemen, dauk Uw uitstekende pillen ben ik geheel genezen. Ik voel me gedrongen U mijn hartelijken dank le betuigen, want ik had zulk een spoedige genezing niet verwacht en twijfelde er hard aan of ik nog wel ooit genezen zou. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Een welbekend gemesheer verklaarde dat de ziekie der nieren de ergste is aller ziek ten met uitzondering van tuberculose. De reden hiervan is dat men meestal geen no titie neemt van verschijnselen der nierziek te of dat deze verschij"selen verward wor den met andere ziekten terwijl de nierziek te zich meer en meer uitbreidt en zich on opgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zich diep in het gestel geworteld heeft. Let de eerste verschijnselen van de pijn in de zij, ueem Uw maatregelen nog heden, want morgen is liet misschien te laat. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer v. d. Broek gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeuing James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumouliu, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of flü.voor zes doozen. Agricultur Phospliut „Ceres". Naar wij vernemen, hebben de ioporteurs van dit artikel, Firma Gebr. Fleuwer, Olden- z.»al aan de proefueuirrs enquête-brieven gezonden om daardoor een overzicht te krij gen van de werking op de verschillende gronden in ons geheele land. De w jze', waarop dit artikel behandeld wordt, wekt alle vertrouwen en 't ware wenschelijk dat alle landbouwers hiermede kennis maakten, daar de garantie van pliosphorzuur en fijn- meel en daarbij de concurreerende prijs in elk opzicht kan we.lijveren met het slak- kenmeel. Reeds hebben veel groote bande laars dit artikel ter hand genomen. Minister Grey had het gisteren nog over de hoogeie politiek. Het verbond mei Japan geeft Engeland en Japan een gevoel van zekerheid, zonder dat andere mogend heden er bezorgd voor behoeven te zijn, zei hij. Hij hoop e, dat het verbood lang duren zou en in s'erkte toenemen. Hij raadde het huis af veel over de Russische aangelegen heden te spreken. En als het gebeurt moet men den toestand in het oog houden de czaar, de ministers en de doema zijn niet verantwoordelijk voor de moorden. Op grond van outvar.gen inlichtingen verzekert hij, dat de regeering de hand niet gehad heeft in de gruwelen te Bielostok, noch ze oogluikend heeft toegelaten. Aanmerkingen van buitenaf zullen alleen de reactionnaire of de revolu- tionnaire partij versterken, niet de hervor mingsgezinde. Verleden jiar ging de BritSchc vloot naar de Oostzee zonder Russische havens te bezoeken het zou ongepast zijn, in ien nu weer geeu Russische havens werden aangedaan. Als 't kindje binnenkomt worden de keizer en koning Edward zoowaar goede vrienden De Engelsche koning moet een der eersten zijn geweest, die een telegram van gelukwensch gezonden heeft bij de ge- geboorte van 's keizers kleinzoon. En volgens de Morgenpost zal de koning zelfs peet worden van deu jongsten prins, die 12 Juli „Wilhelm" zal worden gedoopt. De koning zou voor de doopplechtigheid natuurlijk over komen, 't Is te mooi, om het zoo maar in eens te ge'oo»en De Times heeft een sym pathiek artikel, waarin het heetDe familie banden, welke de koningshuizen van Pruisen en Groot Brititanniö verbiuden, zijn zoo nauw, dat het Engelsche volk hartelijk in de gelukwenschen van het Duitsche voor keizer Wilhelm dee'.en kan. De jonge prins is de zoon van kroonprins Friedrich Willem, die een jaar geleden, 6 Juni 1905, in het huwelijk is getreden met de hertog n Cecilie van MecklenLurg. Met kanongebulder is de geboorte van den jongen prins aan den volke bekend ge maakt. Honderd en een schoten verkondigden aan Postdammers e:i Berlijners het blijde be richt, d t het huis Hohenzolleru een nieuwen stamhouder kreeg die eeumaal weer de keizerskroon dragen zal. Het is te begrijpen, dat de mare, dat den Duitschen kroonprins een zoon is geboren in het rijk groote vreugde heeft gewekt, waar aan de bladen dan ook klinkelde artikelen uiting geven. In het Pruisische Heerenhuis deelde prins Knyphausen aan de jubelende senatoren de blijde tijding mede, welke door een drie voudig Hoch op Keizer, kroonprins en den jonggeborene werd beantwoord. Aan den voO'zitter werd opgedragen deu Keizer en den kroonprins namens de Kamer geluk te wenschen. In een buitengewoon nummer van de Reichs Anzeiger maakte de minister van het koninklijk huis gisteren bekendf dat de Kroon prinses bevallen is van een zoon, er bijvoe gende dat de toestand van de Kroonprinses en van deu jongen prins niets te wenschen overlaai. deelte der misiladen mede die door 't sol- datenbent in de Russische Oostzeeprovinciün zijn bedreven. Meer dan 3000 Letten en Esthioniers zijn zouder vorm van proces opgehangen of ge— fusileerd. Duizenden personen zijn mei geesels geslagen of door de zwepen der kozakken en dragonders verminkt. Geheele gemeenten hebben d-*n knoet moeten voelen, jongelingen en jonge meisjes eti zelfs de grijsaards von den geen genade bij de beulen. De vrouwen werden op vreeselijke manier gegeeseld. Eerst werden ze mishandeld door de hoo— geren, daarna door de kozakken. Tientallen onderwijzers werden in tegen woordigheid van al hunne leerlingen gefu silleerd of opgehangen. Honderden huizen zijn overgeleverd geweest aan plunderij en brandstichting. De ongelukkige bewoners dezer provinciën stellen hun laatste hoop in de groote naties van Europa. De Doemacommissie, die te Bielostok naar de Jodenmoorden onderzoek deed, beweert, dat dc schanddaad naar een vast plan is uitgevoerd en de dag vooruit precies was vastgesteld. De gouverneur van Grodno wist óf van de zaak af eo liet ze haar gaug gaan, óf stond er machteloos tegenover. Maandag—avond hebben de terroristen een gendarm en eeu kapitein der infanterie gedood, die door eenige revolutionairen beschuldigd werd, het executie-peloton vau het citadel te Warschau le hebben gecom mandeerd. De moordenaars on'kwamen. De gen darmes verwondden zes onschuldige perse— uen, door met hunne sabels op de menigte in te slaan. Na een particuliere twist hebben de dragonders in een dorp bij Kocrsk hunne sabels getrokken tegen de boeren. Twee honderd boeren werden gewond. De kozakken hebben geweigerd te vuren op de stakers te Bakoe. De regeeriog zal zich dus nu op de tot— nu—toe trouw gebleven kozakkeu ook niet meer kunnen verlaten Gisteren Dinsdagnamiddag zijn te Var- schau weer twee sergeanten van politie doodgestoken. In Toe'a hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen bereden politie en de menigte, die in de parken wandelde. Onder de slachtoffers bevinden zich vrou wen en kinderen. De correspondent van de Daily Mail in Korea sciut naar aanleiding van inlichtingen, zoo hij zegt uit betrouwbare bron, dat Japan's handelspolitiek zooder twijfel al meer en meer tegen de vreemden gericht wordt. On danks alle toezeggingen, blijft Dalni gesloteu voor den buitenlaudscheu handel, en dat maakt het voor de Japansche fabrikanten mogelyk, hun waren bij massa's in Mant— chourije in te voeren, daarbij nog gesteund door hulp van de regeeriog in allerlei vormen. En de Temps bevat een langen brief uit Liaojatig. die geheel bedoeld schijnt als waarschuwing, dat de Japanners Mant chourije als eeu kolonie behandelen. Steeds heeft Jaj an gezegd, dat het dit land alleen wilde bevrijden uit de handen der Russen en aan China teruggeven, ten einde het voor den handel van alle volken te openen. Doch de Mandsjoes zijn eenvoudig van meesters verwisseld en door dien ruil niet vooruitgegaan, daar de Japansche veroveraa-s hen veel harder behandelen dan de Russe Mandsjoerije wordt door de Japanners be volkt maandelijks worden duizenden daar ontscheept en wanneer de legers van deu Mikado zullen zijn weg getrokken, zal men er, zegt de schrijver eeu ontzaglijke kolonie van zijn onderdanen vinden. Het gele gevaar blijft en blijft een gevaar, niet alleen voor de S'oftelijke, maar ook voor de gees'elijke welvaart der wereU. Het internationale socialisten-bureau heeft een b.iocp gedaan op de beschaafde wereld, om, zooals zij in Macedonië tusschenbeide komt, ook iu Rusland de talrijke moorden te doen ei' digen. Het bureau, deelt een ge- Besluiten en Benoemingen. Bij Kon. besluit is Johanna Petronella Fransisca van Hal, overste van het Fran- ciscanessenklooster te Vught, benoemd tot ridder in de orde van OranjeNassau. Lo Fèvre dc Montigny en De Geer. De strafzaak tegen Le Fèvre de Mon tigny en De Geer is naar de openbare

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5