iNuminer 59 Woensdag 11 Juli 1906 29„ Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. van Een blijde gebeurtenis. Aan de Hasgsch* Nijverheidsschool is opgedragen de uiUo-ri"g en leveling van de. luiermand van H. M. de Koningin Alles duidt er dus op, dat waarschijnlijk nog dit jarr een zeer blij Ie gebeurtenis zal pluais hebben. Christelijke vakvercenigingcn. De Tijd meldt Wij ontvingen ter plaatsing in ons bind, met verzoek aan de overige katholieke bla den om over te nemen, onderstaande ver klaring van het Doorluchtig Episcopaat. Meermalen werd in den laatsteu tijd èn in katholieke bladen èn in brochures ge- schreven over de vra- g of het al dan niet ook *oor Nederland wenschelijk zou zijn, niet katholieke maar christelijke vakver- eenigingen op te richten, resp. de bestaande katholieke vereeuigingen in christelijke te hervormen en het is gebleken, dat voor laatstgenoemde propaganda wordt gemaakt onder de katholieken van Nedeiland. ,zHiertegen hebben de bisschoppen van Nederland gemeend openlijk te moeten op treden gelijk zij doen bij deze met de verklaring, dat het hun ernstig en uit drukkelijk verlangen is, de hun onderhoorige katholieke t« vereenigen en vereenigd te houden in katholieke orgauisatiëu omdat van de eenen kant alleen in deze de katho lieke beginselen tot hun volle recht kuu- nen komen en van de andere kaut erne samenwerking met andere vereenigingen voor bepaalde, wenschelijk geachte doeleinden, in zoover de katholieke beginselen die toe- lateu, noch onmogelijk gemaakt, noch be- mo-ilijkt wordt. Dr. Brants cn Dr. Kuypcr. De „Avondpost* heeft gemeld, dat dr. Brants bij zijne benoeming tot burgemeester van Schiedam, op een audiëntie bij den minister van Binnenlandsche Zaken uitdruk kelijk zou verklaard hebben, binnen eeu jaar als lid der Kamer te zullen aftreden. De Arnh. Crt. Zegt daarvan Van dit bericht zooals wij stellig verzekeren kunnen, geen is woord waar. Tuehteloos. Cver de misselijke staaltjes van tuchte loosheid, welke een aantal landweermanucn tot vermaak van een even misselijk pub'iek hebben te aanschouwen gegeven, schrijft de „Uitkijker* van het Friesch Dagblad o. a. Nu kan ik begrijpen, dat zes dagen fort lt-ven geen festijn is voor de opgeroepenen. Onder die honderden waren slechts weinig niet gehuwden. Een kreeg '11 telegram, dat zijn vrouw ernstig ongesteld was een ander kreeg bericht van 't overlijden van'n kind En zoo had schier ieder zijn persoonlijke bezwaren, moeiten des levens, die hij mede- droeg in het fort, die. hem neerdrukten, die hem deden haken naar den Zaterdag der ver lossing. Maar dat was 't niet, wat het zijn daar zoo benauwde. Het was, dat het overgroote deel der manschappen z'n wrevel z'n ergernis uitte in schrikkelijke vervloekingen en las teringen, die, als 't onweer dat 's Vrijdags boven de landstreek losbarstte, niet van de lucht waren. liet was, dat dis mannen en vaders, mis schien in 't burgerleven, „nette menschen*, als militaire vanéén-week een vrijbrief meenden te hebben, om deu beest uit te. hangen en elk uurtje, dat ze vrij kregen of namen, gebruikten om drank te zwelgen loffelijke uitzonderingen daargelaten. Het was, dat de landweermannen, die in 't maatschappelijke leven soms al 'u post van vertrouwen hadden verworven directeur van 'n fabriek, hoofd vau een school of die ten minste geacht konden worden hun wilde htren* verloren te hebben en te begrijpen, hoe zonder behoorlijke discipline de maat schappij niet bestaan kan, hoe ze als onbe wuste anarchisten zich kronkelden om niet te bukken onder het gezag. 't Was 'n zeldzaamheid, als'n militair vertelde ru'u vriend de voorgeschreven houding aannam, wanneer een officier hem op fatsoenlijke wijze iets vroeg en 't scheelde, niet veel, of 't waren nu de soldaten ge weest, die hun officieren „uitvloekten*. Alleen door overmaat van lijdzaamheid wisten dezen den schiju van een dragelijke orde bij den troep te bewaren. WAALWIJK, 10 Juli 1906. Waalwijksche Kermis. Wat door velen vermoed werd, nl. dat de Waalwijksche kermis ditmaal drukker zou zijn dan in de laatste jaren, is tot heden waarheid gebleken. Waar schijnlijk heeft hiertoe ook veel bijge dragen het feit, dat in onze naaste om geving nergens groote feesten plaats hadden, die met onze kermis samen vielen. De lustrumfeesten te Utrecht behoorden tot het verleden, de Rem- brandtviering te Amsterdam en elders geschiedt eerst, als onze uitspannings- week weer in den maalstroom van den tijd verdwenen is, terwijl geen buiten- landsche wereldtentoonstelling, met uit zondering van Milaan, waarheen een spoorkaartje een te grooten greep uit de beurs zou doen, scharen belang stellenden en reisliefhebbers naar elders trekt. Zondagmorgen reeds vroeg waren treinen en stoomtrams gevuld met be zoekers voor onze kermis. Een lust was het te zien, hoe vooral de laatste zuchtten en puften onder de zware vrach ten, die zij te sleepen hadden. Hoeveel vreemdelingen in Waalwijk waren, bleek reeds op de matinée der Liedertafel. De zoo mime concertzaal was weldra tot in de uiterste hoeken geheel gevuld. Gewoonlijk brengt men op zoo'n morgen eenige lustige nummers ten gehoore, bij uitstek geschikt, om het volk »in stem ming4 te brengen. Oefening en Ver maak4 echter had besloten ditmaal van de traditie eens af te wijken en den be minnaars der edele toonkunst het beste aan te bieden, wat gegeven kan worden: >De Vrede4 van Hol. Dit prachtige toonwerk, met zijn keur van koren en soli werd uitmuntend vertolkt en de heeren Adr. Groenen en Jos Wilmont hadden daarin, als gewoonlijk, het grootste succes. Een krachtig ap plaus beloonde de Vereeniging voor de vele moeite die zij zich getroost, en het schoone, dat zij geschonken had. Wij houden ons overtuigd, dat de Lieder tafel dien morgen bij de vele bezoekers een indruk zal hebben achtergelaten, die niet spoedig vergeten wordt. Ook de matinée der harmonie St. Crispijn, die thans bij den heer Jos. van de Werff gehuisvest is, was zeer druk bezocht. Met genoegen merkten wij, dat deze vereeniging, die de wisselingen van voor- en tegenspoed in haar langdurig bestaan, zoo dikwijls moest gevoelen, weer sterker in ledental is geworden, de muziek gaf blijken van ijverige studie. Mochten, wat wij wel verwachten, ook aan de z.g. «stemming4 eens wat meer en betere zorgen besteed worden, dan lijdt het geen. twijfel, of de baan dezer Vereeniging, leidt binnen korten tijd weer excelsior. Toen in den namiddag eindelijk tenten en kramen geopend werden en de stroom van bezoekers maar aldoor bleef aan houden, bleek eerst recht duidelijk, hoe veel honderden, neen duizenden uit den omtrek naar het feestvierende Waalwijk getrokken waren. Op verscheidene punten van het kermisterrein was het schier onmogelijk zich een doortocht te banen. Herbergen, inrichtingen, alles in één woord was stampvol en de kasteleins, doch niet minder de kramers, maakten uitstekende zaken. Het geheele terrein met zijn bonte schittering van kleuren waarboven de geluiden van orgels, zangers enz zich verhieven, bood, be schenen als het was door een prachtig, schoon wat al te blakerend Julizonnetje, een schitterenden aanblik op. Als de natuur ditmaal wilde vergoeden, wat aan den vorigen voorkermis ontbrak, dan had zij geen schitterender revanche kunnen nemen. De stemming der menigte was uit stekend en daai galaten een enkel vecht partijtje, waarover wij maar het stilzwijgen zullen bewaren, liep alles in de beste orde af. Tot laat in den nacht bleef zoowel op de Markt als in de Café's een groote menigte gezellig bijeen, cn toen ook eindelijk de laatsten de een voor, de anker na, zich in de armen van Morpheus wierp om uit te rusten van de vermoeienissen des daags, gaf een rood schijnsel aan den horizon reeds teeken, dat ginds in het Oosten de dageraad zich vaardig maakte om den tweeden dag, den Maandag der kermis in zijn verkwikkend licht te baden. De Maandag slaagde niet minder dan de eerste dag. Tegen half een klonken de tonen der harmonie Sb Crispijn door de lucht om den inwoners kond te doen van den verjaardag van ons achtbaar gemeente hoofd, den Edelachtbaren heer K. A. M. ridder de Van der Scheuren. De Sere nade onzen Burgervader, wien ook wij bij deze onze beste wenschen nogmaals aanbieden, gebracht, deed veel volk op de been komen. Naar men ons meldt werden de muzikanten door Z Ed. Achtb. in staat gesteld een paar pretti ge uren onder elkander door te brengen. De Soiree der Liedertafel werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond Als men in aanmerking neemt, dat op an dere plaatsen te gelijk uitvoering gege ven werd. en het >Vreemde4 in de eerste plaats zijn bezoekers trekt, dan kan men over de opkomst niet klagen, en veel minder nog over de uitvoering, die in alle deelen uitstekend verzorgd was en opperbest slaagde. De Zangers hielden zich flink. De koren klonken frisch, terwijl met nuances goede rekening werd gehouden. De Vrede van Hol liep ook thans best van stapel en het publiek dat niet moede wordt naar deze prachtige muziek te luisteren, gaf meermalen door een krachtig applaus zijne hooge tevreden heid te kennen. Die tevredenheid gold even goed den koorzangers als de solisten, de heeren Adr Groenen en Jos Wilmont, die zoo wel in den Vrede «als in An der Wë- ser4 van Presler en »De Storm4 van Hol, hun beste beentje voorzetten. Doch met Kermis dient ook het ko mische op den voorgrond te treden. Ook hiervoor was in meer dan voldoende mate gezorgd. Het Parodistische mannenkoor «Abdij- siroop" van Klaessens, en de Operettes: >Een repetitie met hindernissen" en Burgemeester tegen wil en dank", lever den hiervan het beste bewijs. Te ver zou het ons voeren om elk der acteurs, die in het welslagen zoo'n groot aandeel hadden, afzonderlijk te vermelden. Zang en spel waren vaak onverbeterlijk en uit de toejuichingen van het publiek konden de executanten genoegzaam op maken, hoezeer het gepresteerde, de vrucht van veel studie en voorbereiding door allen op hoogen prijs gesteld werd Het past ons hier een woord van dank te brengen ook en vooral aan den Di recteur, den heer J. Sars, die geen ver moeienissen kent, waar het geldt de concerten der Liedertafel steeds hooger op te voeren en aan de heeren Adr. dek Cortie Cz. en Ant. Hurkmans Lz. voor hun degelijk accompagnement, waardoor de waarde eener compositie eerst ten volle tot haar recht komt. Toen de uit voering van Oefening en Vermaak reeds geëindigd was, was die op de boven zaal van den heer Chr. v. d. Werff nog in vollen gang. Het was haast onmoge lijk daar een zitplaatsje te krijgen. En geen wonder 1 Men weet bij ondervinding, als Abraham de Winter hiei optreedt, dat de zaal, hoe groot ook, binnen korten tijd eivol is. Ook thans wist de zoo bij uitstek populaire man door zijne nieuwste creatie, waaronder de «Kippendief'de me nigte tot de grootste vroolijkheid te bren gen, daardoor het bewijs leverend, dat ook komische scènes door alle rangen en standen gaarne gehoord worden, vooral als er «pit'" in zit, wat in die van onzen bekenden humorist en karakterkomiek steeds het geval is. Waarlijk die met den heer Aoraham de Winter nog geen kennis maakten, zullen zich een gang naar genoemd lokaal niet beklagen- Ook het gezelschap onder leiding van den heer Wery, dat bij Thijssen op de markt uitvoering gaf, had voldoening van zijne arbeid. Ook daar was voort durend nog al veel volk, terwijl de voor drachten warm werden toegejuicht. Als de uitvoeringen, die in den loop van de week gegeven worden, zoo goed slagen als de voorafgegane, kunnen ondernemers tevreden zijn. Moge het weder zich goed blijven houden en de kermis, die zoo ferm is ingezet, verder uitstekend marcheeren en op eene voor Waalwijk waardige wijze gesloten worden Voor hetgeen in deze week nog te doen is, verwijzen wij beleefd naar de advertentiën in ons blad, terwijl de tooneelvereeniging «Onze vrije airen," a. s. Donderdagavond, na terugkomst der gilde St. Crispijn van het bal, eene uitvoering geeft op het bovenlokaal bij den heer Jos. v. d. Werff. Een vechtpartij tusschea twee bondon. Een hond van een kermiskramer pakte dezen namiddag den hond van zekeren J. H. in de Stationsstraat met den kop vast, waardoor het dier, als door den bliksem getroffen, dood neerviel. Het schijnt, dat een tand door het oog heen, de herseaen getroffen had. Gelukkige redding. Eergister was een kiud van een inwoner alhier bezig met het plu ken van appeltjps "an een boom, die vLk bij de loint stond. Doordat het te ver voorover boog, viel het eensklaps te water. Gelukkig was ook een ierjarig knaapje ter plaatse, dat schrander genoeg was in allerijl de moeder van het kind te gaan roepen. Deze slaagde er nog juist bijtijds in de kleine drenkelinge vau een wissen dood te redden. Verzanding. De Noordgeul van de Bergsche Maas na bij de draaibrug te Heusden, is thaas der mate verzand, dat zij bij laag water door waadbaar is. Waar 't vorig jaar diepgaande schepen passeerden, kan men thans nauwe, ijks met een roeibootje varen. Dit werk, dat tonnen goud heeft gekost, zal voort durend verbetering blijven eischen. Gilde cn Harmonie St. Crispijn. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de twee groote uitvoeringen, Woens dag en Donderdagavond te geven door de Gilde en Harmonie St. Chrispljn op de bovenzaal bij den Heer Jos van der Werf. Een keurig en afwisselend program zal telkens de bezoekers worden aange boden. Wij kunnen verzekeren dat deze uitvoeringen schitterend zullen zijn, en dat twee genotvollen avonden te wachten staan. Men verzuime dus niet deje concerten bij te wonen. Ongeval. Zaterdagavond had de schoenmaker B., wonende in de Poststraat het onge luk in den kelder te vallen met het on gelukkig gevolg dat hij zijn arm brak. Hedenmorgen is in het gastguis alhier de arm in een gipsverband gelegd. Grand etabliseiuent J. II. Bongers. Tegen de gewoonte in willen wij ditmaal afzonderlijk melding maken van de Grand etablissement J. H. Bongers, staande tegenover het postkantoor. Dit etablissement, prachtig opgetrokken in modernen stijl, is een waar kunststuk van verplaatsbaar bouwwerk. Lokt dit alles ons reeds tot een bezoek uit, nog meer doet de kraakzindelijke, nette en be leefde bediening zulks. En dat de poffertjes, wafels enz. heerlijk zijn bewijst reeds genoegzaam dat de heer J. H. Bongers reeds driemaal met hooge on derscheidingen is bekroond geweest, zelfs eenmaal van H. M. de Koningin. Wie naast aan genaam uitgaan, zich tevens eens te goed, wil doen aan heer lijk gebak, raden wij aan dikwijls een bezoek te brengen aande grand etablisse ment J. H. Bongers. Secretariaut van den arbeid in bet diocees van 's-Boscb. Katholieke Medearbeiders. In het begin van het jaar kwam in ons bisdom, als vrucht van het katholiek ver- eenigingsleven, lot stand een secretariaat vau den arbeid, welk secretariaat staat onder beheer van eene door den centralen bond van R. K. Werkliedenvereeuigingen in het bisdom 's-Bosch aangewesen commissie be staande uit de heeren kap. Berkveus, (Noord- hoek Tilburg)mr. M. v. d. Grinteu (advocaat Eindhoven) en J. W. B. Herboldt (Keizer straat 's-Bosch.) Als secretaris van den arbeid werd inder tijd aangesteld de heer Th. Post ma te Hel mond Zooals de meesten uwsr wel-reeds be- kei d zal zijn, heeft de heer Postma voor eenige w ken om gezondheidsreden a!s zoo danig ontslag aangevraagd, zoodat het be stuur van den centralen bond var. R. K. werk- lieJenvereenigingen in ons bisdom in zijn plaats een nieuwe secretaris van den arbeid moest benoemen. In de vergadering an 29 Juni werd door genoemd bestuur als opvol ger van den heer Postma gekozen de heer A. VAN RIJEN, Korvelsche weg 1209 te Tilburg, die zijne benoeming heeft aanvaard. Vanaf heden reeds kunn-ui aan zijn adres retds alle schriftelijke aanvragen om inlich tingen en ad iezen worden opgezonden, ter wijl waarschijnlijk in Augustus met het hou den van zitdagen in de verschillende plaatsen zal worden begonnen. De regeling der zit dag n zal binnenkort aan de besturen der plaatselijke afdeelingen worden bekend ge maakt. Werd bij de tot standkomiug van het secretariaat van den arbeid het doel en de werking van deze voor de arbeiders zoo nuttige instelling, zoowel in onze katholieke pprs als op vergaderingen uiteengezet, 't Zal niet ondienstig sijri in 't kort eens te rele- veeren. Het Secretariaat van den Arbeid stelt zich o. m. ten doel.: a. door schriftelijke» mondelinge pro- pagande het veteenigingsleven der Katho lieke arbeiders in dit diocees op te wekken, waar noodtg, te bevestigen eti te versterken overal. liet zal daarbij stre.la in overleg treden met de besturen der r p's h. staande R. K. arbeiders- en vakvereenigingen, ook in zake de regeling van de federatieve samen werking met andere bunder. b. het verstrekken vau (gevraagde) in lichtingen omtrent de sociale wetgeving (ongevallenwet), woningbouw, coöperatie, pensioen- en andere verzekering, sparen, arbeidscontracten, bepalingen over minimum loon en maximum arbeidsduur, statuten R. K. werklieden- en vakvereenigingeu, arbeids beurzen, militie, belasting, enz. ens. c. het geven van alle soortgelijke inlich tingen waar zulks uoodig wordt geacht door het secretariaat van den arbeid zelf, in ver band met het doel, genoemd a. d. het verzamelen en verspreiden van statistieke gegevens, ten behoeve vau de ge noemde vereenigingen g. mee te werken aan dc handhaving van de godsdienstige en zedelijke begrippen o.a. drankbestrijding. Ten allen tijde kan men zich lot den se cretaris van den arbeid wenden om raad en inlichtingen. Om de aanvragen te vergemak kelijken zal de secretaris van den arbeid op vaste dagen zitting honden in die plaatsen, waar afdeelingen van den „centralen bond van R. K. werklieden vereenigingen in dit diocees* zijn gevestigd en worden daardoor de werklieden in de gelegenheid gesteld mondeling inlichtingen in alle voor hen moei lijke zaken te vrageu. De inlichtingen worden dan direct, of althans zoodra mogelijk gegeven. Voor vereenigingen, aangesloten bij boven- genoemden bond, en voor hunne leden, wor den de adviezen gratis verstrekt. B;j mon delinge aanvragen om inlichtingen moet „bewijs van lidmaatschap* worden vertoond, terwijl bij schriftelijke aanvrage voldoende is, dat de aanvraag mede ouderteekend is door den secretaris der vereeniging. Ook niet leden van bedoelde vereenigingen kunnen gebruik maken van het secretariaat, doch voor hen zijn de adviezen niet gratis, maar is de prijs voor elk advies, zoowel mondeling, als schriftelijk 25 cent. Voor schriftelijke adviezen moeten post zegels voor antwoord worden bijgevoegd, ook moeien eventueele zegelkusten worden ver goed. Ziedaar in korte trekken de werking van hel secretariaat van den Arbeid. Waar het secretariaat van den Arbeid' een krachtig middel zal zijn tot bloei van de R. K. Arbeidersbeweging in ons Bisdom en tevens een nuttige vraagbauk voor alle arbeiders, meeneu wij ook op den steuu niet enkel van de R. K, Werkliedeuorganisaties maar ook op den steun en belangstelling van alle Katholiek* arbeideis en van allen, die iets voelen voor de Katholieke zaak te mo gen rekenen. J. W. C. HERBOLDT, Secretaris vau den Centralen Bond van R. K. Werkliedenverenigingen in het diocees 's-Bosch. BAARDWIJK. Gisteren hield de Doelen «Eendracht maakt macht" gevestigd in het café het Vosje van den heer Pulles haar jaar lij ksche prijBverschieting. Het ging er recht gezellig naar toe en bard werd er gestreden om als hoogste pryswinncr uit het strijdpeik te treden. Onder hartelijke toespraken en hetj drinken van een heerlijk verfrisschend potje gerstennat werden de prijzen overhandigd. 's Avonds vereenigden de ledenzich aan een feestmaal, dat met een bezoek \&n don oud- president, de heer B. Schrijner, werd vereerd. Voldaan keerden hierna de leden huiswaarts om hun vrouw met hun behaalden prijs of prijzen ook nog te voldoen. Zekere H. M. een goed bekende alhier, was Zondag jl. weer een8 goed aangeschoten toen hij van de veldtent alkwam Onderweg had hij het ODgelnk te struikelen, met het ongelukkig gevolg, dat hij in een vry diepen sloot terecht kwam. Een vriend vau hem L. v. C. die het onheil zag, liep er nnar toe, zag het gevaarlijke in, liep weg om hulp te halen en zoo had L. v. d. G. het genoegen den drenkeling na veel moeiten op het droge te brengen en hem van een anders wissen dood te redden. Zondagmorgen ten 12 uur hield de vakver- eeuiging St. Chrispijn en Cbrispiuianus iu het café van den heer II. Mulders eene druk be zochte vergadering. Voor deze gelegenheid was als spreker genoodigd de heer llerbold uit 's Bosch algemeen Voorzitter van den Le- derbewerkersbond. Op duidelijke eu bevatte lijke wijze gaf hij doel en middel aan. Het aandachtig gehoor en het onbedaarlijk applaus dat spreker ten deel viel bewets zeer zeker dat het gesprokene in goede aarde was gevallen. Wanneer de vereeniging, op de wijze als door spreker aangegeven bare werkzaamheden regelt, dan kan het niet anders of ze moet noodzakelijk groeien en bloeien tot nut en voordeel van Baardwijks ingezetene, wat wy ook van harte wenschen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9