f Nummer 58 Zondag 22 Juli L906. 29® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Eerste Blad. Kracbtkèrels. AITOON TIELE Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Eet Arbeidscontract. I üitgevek: FEUILLETON. TOON ieelen Deze Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. V* DE KOMEDIE BEGINT WEER! Frans Rosier is ontoerekenbaar ver klaard. De hoogleeraren dr. G. Jelgersma en dr. C. Winkler hebben een rapport uitgebracht, waarin zij verklaarden tot het besluit te zijn gekomen, dat deze be klaagde is een misdadig geborene (curs. van ons redactie) die krankzinnig is geworden en dat hij thans is lijdende aan «insania epileptica.» Nopens het door Rosier voor zijn voedselweigering aangegeven motief, vrees voor vergiftiging door het in elke, hem door anderen voorgezette spijs zich bevindend kopergroen, kwamen de deskundigen tot het resultaat, dat die vrees niet is gesimuleerd, maar is uit vloeisel van een bepaald zvaansystecm. (Curs. van ons redactie.) De Rechtbank heeft den man nu buiten vervolging gesteld en Dinsdag 1.1. is hij zwaar geboeid en streng bewaakt weer naar Medemblik teruggebracht. Hoewel wij het hoofd dienen te buigen voor een uitspraak van hooggeleerde heeren, wagen wij toch een paar vragen te stellen 1. Wat is wel het psychologische begrip van «misdadig-geborene Wij vermoeden, dat hierbij de erfelijk heid een rol speelt. Frans Rosier ^is echter een «misdadig geborene», die krankzinnig is geworden. Nu, als alle gekken zoo sluw zijn als de krankzinnigen Frans Rosier, dan zit er in de Krankzinniggestichten een kolossale groote dosis vindingrijke sluw heid. Let maar op, de Maatschappij ziet dezen krankzinnige weer ontvluch ten, om de Nederlandsche menschheid te doen beven en sidderen. En dat waansysteem, dat is ook prachtig. Juist, een waan systeem, een volgehouden 8) Romau van de Zee door JOS. SCHELLEKENS. III. Het Suazkanaal wordt doorgevaren, de Roode Zee met hare kale en verschroeide kusten gepasseerd en thans wiegt bet schip zachtkens op de golren van den Indischen Oceaan waar het klimaat gelukkig veel koeler is. hWij konden wel eens ander weer krij gen", zegt de kapitein tot Haakon, die weer bij zijn oom op de brug staat. Er is geen enkel wolkje aau de lucht te zien," merkte de jongen op. „Ja, dat gebeurt hier wel meer, al heb ik dan in geen tien jaar op deze hoogte storm gehad," antwoordt de kapitein. Haakon, die, hoewel oog jong, toch meent, ook al een beetje verstand van het weer te hebben, schudt eenigszins ongebovig met het hoofd, doch de voorspelling vau zijn oom komt wel uit. Den volgenden dag heeft het schip een hevigen storm te door staan. Nu is storm op zee nooit erg aan genaam, maar aan boord van een vaartuig, waarop passagiers ziju, veroorzaakt hij onder dezen eene groote verwarring. Op hetzelfde dek, waar daags te voren allen op en neer wandelden, is er nu bijna geen enkele te vinden, tenminste niet op de been. Alleen hangt er hier en daar een zeezieke dame er ziju ook eenige dames aan boord van „De Hollander" in eeu methode, die, wij vreezen, zelfs hoogge leerde heeren ferm bij de neus neemt. Men denke eens aan dien Franschman die met zijn gemaakt Sanskriet, de ge leerdste philologen beetnam. Wij vreezen met groote vreeze weef ernstige gevolgen van deze geleerde komedie Het is zeer zeker van groot belang) voor onze lezers, thans na de aanneming van het Ontwerp-Arbeidscontract een eenigszins volledig overzicht te geven van hetgeen voor den arbeider met dit ontwerp is bereikt en aan welke ver plichtingen werkgever en werknemer hebben te voldoen. Wie vallen er onder deze wet? Alle werkgevers en werknemers, met uitzondering van de schipperij en open bare lichamen als Rijk, provincie, ge meente enz. Wat is een arbeidersovereenkomst 1. Een verbintenis, waarbij de arbeider zich verbindt in dienst van den werk gever tegen loon zekeren arbeid voor een zekeren tijd te verrichten. 2. Een verbintenis, waarbij de aan nemer zich verbindt voor den aanbesteder tegen een bepaalde som een zeker werk tot stand te brengen. We kunnen dus twee soorten van overeenkomst onderscheiden. Bij beide is als voorwaarde gesteld, dat de arbeid tegen betaling van loon wordt verricht. Verricht dus iemand arbeid voor een ander zonder daarvoor loon te ontvangen, dan is de wet op hem niet van toepas sing. Hoe zvordt de overeenkomst gesloten Mondeling of schriftelijk. Bij schrifte lijke overeenkomst zijn de kosten van de akte enz. voor rekening van den werk gever. Natuurlijk handelt men bij een dienst betrekking van langeren duur het ver standigst met een schriftelijk contract te maken. Hoe gaat het bij het huren van een matrozen-hangmat te slingeren en doodsbleeke heeren liggen op de droge plekken van het achterdek verspreid. Haakon houdt zich opvallend goed. Wel ziet hij ietwat bleek, maar, gedachtig aan het voorval op het schip van zijn vader, blijft hij zijn oom trouw op de brug ge zelschap houden. Deze heeft hem al een paar malen aangeraden Daar beneden te gaan, doch de jongen smeekt hem als 't ware bij hem te mogen blijven. De kapitein, die schik heeft in de flinkheid van zijn nieuwen neef, bindt hem aau de hrugverschansing vast, zoodat Haakon van zijn hoog stand punt af in al zijn grootschheid den hevigen storm kan gadeslaan. De zee loopt geweldig hoog. Reeds is er nu en dan, gelijk de zeelieden het noemen, een kleine spatzee overgekomen. Des avonds zet de wind nog meer op. Berghoog" golven heffen De Hollander" als een veertje in de lucht, om hem daarna met verdubbelde kracht in de diepte neer te slingeren. De geheele bemanning is met de grootste krachtsinspanning in de weer, om alles dubbel vast tc sjorren. Tegen 11 uur slaat een der sloepen *au boord en juist te middernacht beloopt een hemelhooge golf het schip vlak van achte ren, zoodat een ontzettende watermassa met donderend geweld over het achterdek heen breekt. De kapitein wordt met Haakon als onder de zee bedolven. Gelukkig dat de jongen vastgesjord staat, anders ware hij onherroe pelijk verloren geweest. De kapitein, die het had zien aankomen, waarschuwt met luide stem, terwijl hij zich zelf aan de verschansing vastgrijpt. Hooge golfzee Van achteren, grijpt vastGeen oogenblik verliest de bevaren zeeman zijn dienstbode Op vele plaatsen is het gebruikelijk, dat de meid, als ze zich komt verhuren, een «huurpenning* (godspenning) krijgt. Brengt ze die terug of gaf mevrouw ze terug, dan rekende men, dat het meisje niet kwam. Dat kan voortaan niet meer. Al geeft men de huurpenning terug, dan is daarmee de overeenkomst niet ver broken en al wil mevrouw er van af door den huurpenning te laten behouden, dan is daardoor evenmin de overeen komst vernietigd. Wel mag mevrouw, als de meid zich ,voor langer dan drie maanden heeft Verhuuid en voor dien tijd weggaat, dien huurpenning van het verdiende loon af houden. Valt eene gehuwde vrouw ook onder de zoet? Zeker. Als zij in dienst van een werk gever treedt, gaat zij een arbeidsover eenkomst aan en wordt geacht de toe stemming van haar man te hebben. De wet geeft haar uitdrukkelijk het recht over haar loon te beschikken ten bate van het gezin. De man mag daarop dus geen aanspraak maken. Neemt hij het zijn vrouw af, dan kan hij voortaan zvorden gestraft. Hoe is het met minderjarigen Zeer vaak zullen dienstmeisjes ge huurd worden, die beneden de 21 jaar zijn. Hetzelfde zal 't geval zijn met arbei ders, niet het minst bij den landbouw. Men zal dus goed doen op de bepalingen omtrent minderjarigen te letten, om moeilijkheden te voorkomen. Volgens de wet is iemand beneden 21 jaar minderjarig. Een minderjarige nu mag een overeenkomst aangaan, als hij of zij schriftelijk of mondeling toestem ming heeft van zijn vader of voogd. Een mondelinge machtiging moet ge geven worden in bijzijn van den werk gever. Wordt de machtiging op schrift ge geven, dat moet de werkgever van dat schriftelijk bewijs een afschrift geven aan den minderjarige. Gaat een minderjarige zonder mach- tegenwoordigheid vau geest. „Naar de lijzijde 1" beveelt hij den ma trozen. Deze vliegen er heen, om de in 't water spartelende passagier», die luide jam merkreten slaken, te helpen. De dame, die in de hangmat hing, is er uit gespoeld. Een der scheepsofficieren grijpt haar nog juist bijtijds en een oogenblik later ziet Haakon, die wanhopige pogingen doet om los te komen hij wil mede ter redding snellen de matrozen de dame ec eenige heeren druipnat op het dek te loef- waarts op droog brengen. Als de verwarring eenigvzins bedaard is, komt op eens de Portugees van beneden doodsbleek op drn len stuurman aanstuiven, in reu gewaad, dat eigenlijk alleen hij nacht en in de warmte van de benauwde hut pas send genoemd kan worden. „Wat is er te doen Wat is er te doen vraagt hij hijgend. „Wat er te doen is?" zegt de stuurman. Die dame is doornat. Maar schaamt gij u niet, in zulk een toilet op het dek te ko men roept hij uit, deu halfgekleeden man buiten het licht der lantarens duwende, welke men voor de redding van beneden heeft gebracht. „Kom mijnheer, ga naar beneden en kleed u eerst behoorlijk." „Naar beneden Nooit schreeuwt de verschrikte Portugees. „Wilt u mij ver drinken en als een bezetene stelt hij zich te weer tegen deu stuurman, die hem tracht terug te dringen. „Wilt u nu spoedig naar beneden gaan roept thans de officier, boos wordende. Maar het eenige antwoord van den door hevigen schrik bevangen man is, dal hij met ver dubbelde kracht zijne beide armen tegen de schouders van den stuurman zet, die op zijn beurt met alle krachtsinspanning op hem liging van zijn vader of voogd in een dienstbetrekking, dan wordt, als hij vier weken in dienst blijft, zonder dat de voogd of vader er bezwaar tegen ge maakt he< ft, gerekend, dat de laatste toestemming heeft gegeven. Gaat zoo'n arbeider dus binnen de vier weken weg, dan kan de werkgever er niets aan doen. 't Verstandigst is dus voor het verkrijgen der toestemming van den vader of voogd te zorgen. Het loon wordt uitbetaald aan den minderjarigen arbeider zelf. Is echter in de overeenkomst anders bepaald, dan moet het aan den voogd of vader worden uitbetaald. Hoe weten de werklieden, of de werk gever een reglement heeft gemaakt, zvaar- aan zij zich hebben te houden Een reglement is voor den arbeider alleen dan geldig: 1 e. als hij schriftelijk aan den werk gever verklaard heeft geen bezwaar tegen dat reglement te hebben. 2e. kosteloos een exemplaar ervan heeft ontvangen. 3e. een exemplaar gedeponeerd is op de griffie van het kantongerecht. Het reglement moet door den werkgever geteekend zijn. 4e. een exemplaar moet in de werk plaats hangen op een plaats, waar de arbeider gemakkelijk kan komen en zoo, dat hij het duidelijk lezen kan. Elke overeenkomst, die strijdt met één dezer voorschriften, is ?iietig. Moet de arbeider zich aan een nieuw of gezvijzigd reglement o?iderzverpeti r Hij hoeft dat alleen te doen, als hij, voordat een nieuw of gewijzigd regle ment in werking zal treden, van te voren tijd heeft gekregen om inzage van het voorgestelde reglement te nemen, opdat hij er zich over heeft kunnen beraden Kan de arbeider weigeren, zoo'n nieuw of gezvijzigd reglement goed te vinden Ja. Weigert hij, dan wordt gerekend, dat hij den dienst opzegt tegen den dag, dat het nieuwe reglement in werking zal treden. Als er echter tusschen den dag, dat aandringt. „Maar mijn hemel, stuurman 1 Weet gij dan niet, dat de kajuit vol water staat en dat ik uit mijn kooi gespoeld hen?" „O, is het dat? Dat verandert de zaak. De stuurman laat nu plotseling den man staan en vliegt naar voren, om te zien, wat er van de bewering van deu Portugees waar is. Deze maakt thans, aan al zijn leden be vende en in nachtgewaad, terwijl zijne lange, gepomraadeerde haren plat tegen en op zijn voorhoofd hangen een alles behalve Adonis figuur. De arme man, zoo langzamerhand tot het begrip van zijn potsierlijken toe stand komende, weet niet, waar hij kruipen zal. Daar ziet hij midden op het dek een waterton liggen, die daarheen gerold is. Vlug kruipt hij er achter, doch dat ding ligt natuurlijk niet stil. Met beide handen grijpt hij het vast en als een dubbel ganger van Diogenes, die echter uit zijn rat gekropen is, rolt hij met de ton in zijn armen rond, voortdurend beplast door een straal water, dat uit het spongat loopt. De kapitein en Haakon, die dit bij het licht der lantarens zien, moeten ondanks den critieken toestand, hartelijk lachen. Om echter gevaar te voorkomeD, roept de gezag voerder eenige matrozen toe den man vast te grijpen. Met moeite gelukt dit. Inmiddels is de stuurman bij den ingang der kajuit gekomen en waarlijk, deze heeft veel water in. Reeds is de hofmeester met eenige matrozen bezig het water met emmers en tobben op te scheppen. Langzamerhand bedaart de storm. Den volgenden dag is het weer heel mooi weer. Het schip is echter geheel uit zijn koers geslagen en, daar de machine eenigszins onklaar geraakt is, be sluit de kapitein Ceylon aan te doen, om daar de noodige herstellingen aan „De Hol lander" te laten verrichten. Met het prach- de arbeider het voorgestelde reglement ter inzage heeft gekregen en den dag, waarop het nieuwe reglement in werking treedt minder dagen verloopeti dan de gewone opzeggingstermijn bedraagt, dan heeft de arbeider recht op schadeloos stelling, die de werkgever alsdan moet betalen. Deze schadeloosstelling gaat in op den 'dag, dat het reglement in wer king treedt en bedraagt een som gelijk aan het nog te ontvangen loon vermeer derd met vijf procent rente per jaar. Mag van deze bepalingen afgezveken zvorden Elk contract waarbij de arbeider ge noegen neemt met een lagere schade loosstelling, is nietig. Elk contract, waarbij de arbeider ver klaart genoegen te zullen nemen met wijzigingen, welke de werkgever mis schien in de toekomst zal aanbrengen, is nietig. Van de overige bepalingen van het reglement kan alleen afgeweken worden, als een schriftelijke overeenkomst is aan gegaan. Wat bepaalt de zvet omtrent het loon Om het loon in geld en per dag te berekenen, wordt de dag gerekend op 10 uur, de week op 6 dagen, de maand op 25 dagen en het jaar op 300 dagen. Bij een loon, dat niet per dag wordt berekend bv. bij stukloon, wordt als dag loon gerekend gemiddeld het loon over de laatst verloopen dertig werkdagen. Het loon van een arbeider, die niet bij zijn werkgever inwoont, zal in den regel uitbetaald worden in geld. Een deel er van mag door den werkgever worden voldaan in le. voedsel, dat de arbeider gebruikt ter plaatse, waar hij den arbeid verricht. 2e. vuur en licht, benoodigd voor den arbeid. 3c. kleeding, die de arbeider in zijn betrekking moet dragen- 4e. voortbrengselen van den arbeid of grondstoffen daarvoor noodig, doch alleen, als die behooren tot de eerste levensbehoeften of in het bedrijf des arbeiders worden gebruikt. tigste weer loopt men de baai „Point de Gulle" binnen. Daar hier eenige dagen vertoefd moet worden, gaat de kapitein met Haakon aan den wal. Hij wil deu jongen het schoonste eiland ter aarde laten zien, dat eenmaal aan zijn nieuw vaderland behoorde. Haakon, een natuurhewonderaar met ge heel zijn ziel, is als dronken van de para- dijsweelde, die hij hier aanschouwt. Met stille bewondering staart hij de heerlijk groene hen veis aan, die daar liggen als een gordel van eeuwig-bloeiend morgenland, dragende waaier-wuivende palrabossohen, vau waaruit u tegenzweeft de mystiek der Ooster- landen. En wat een aroma van heerlijke geuren vervult de warra-trillende lucht I De muskaatboomen en kancelbloesems doen de beide wandelaars als omzweven van wel riekende paradijsluchten. „Mijn God, hoe schoon 1" roept Haakon uit. „Ja", zegt de kapitein, „de natuur heeft hier met volle hand haar schoonste schoon heden uitgestrooid, En dan te weten, dat dit lustoord der aarde eenmaal aan ons toebehoorde. Dia Engelschen weten wel, wat zij moeten be houden Hoe goddelijk-schoon het hier dan ook is, altijd beschouw ik de pracht van Ceylon met een gevoel van afkeerhet doet mij als Nederlander pijn, dat deze paradijs- kusten met vreemde-vlaggekleur ziju getooid. Zie daar dat fort met die dikke muren 1 Dat is eenmaal door onze voorvaderen aan gelegd. Nog prijkt het wapen der O. 1. Compagnie en het jaartal 1659 er op. En thans staan wij hier als Nederlanders te midden van vreeraden en geen der bewoners herinnert zich den tijd vau ons gezag, 't Is dioevig en beschamend meteen", (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, fB Laiigstraatscbe I'eoriBl, .f in_ IIHI.H.I ■li J. ii li ii

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1